grónsko

NAŽIVO

Údery USA proti Iránu schvaľuje iba každý štvrtý Američan. Súhlas s americkými útokmi, pri ktorých bol zabitý aj iránsky najvyšší vodca ajatolláh Alí Chameneí a ďalší vysokopostavení predstavitelia, vyjadrilo približne 27 percent opýtaných

20:04

Venezuelská opozičná líderka Machadová sa čoskoro vráti do vlasti. Americký prezident Donald Trump však po januárovej intervencii podporil ako dočasnú hlavu štátu namiesto Machadovej bývalú viceprezidentku Rodríguezovú.

20:03

Merz vyzval Irán, aby ukončil útoky; predpokladá, že režim padne. Iránci si podľa Merza zaslúžia lepšiu budúcnosť a mnohým sa uľaví, keď uvidia koniec režimu.

19:09

Irán podľa Ománu volá po mieri; Arákčí zdôraznil právo na obranu. Omán bol jediným štátom Perzského zálivu, ktorý Irán v sobotu ušetril od svojich útokov.

19:05

Demonštranti protestne pochodovali k ambasádam USA a Izraela v Aténach. Grécko v sobotu v dôsledku americko-izraelských útokov a odvety Iránu sprísnilo bezpečnostné opatrenia na námornej základni Souda.

18:13

Trump tvrdí, že pri útoku na Irán už zahynulo 48 iránskych lídrov. V rozhovore pre časopis The Atlantic tiež prezradil, že súčasné velenie Iránu s ním chce hovoriť.

18:12

STREĽBA V AMERICKOM BARE: O život prišli traja, 14 zranených. Šéfka miestnej polície Lisa Davisová ozrejmila, že jednou z obetí je aj útočník, ktorého policajti zastrelili po príchode na miesto.

17:49

Izraelský premiér nariadil zintenzívniť údery na Teherán. Premiér pripustil, že Izrael v súčasnosti zažíva „bolestivé dni“.

17:49

Pri operácii Ohromujúca zúrivosť doteraz zomreli traja americkí vojaci. V nedeľu popoludní o tom na sociálnej sieti X informovalo Ústredné velenie ozbrojených síl USA (CENTCOM), píše TASR.

17:48

Necielime na krajiny v regióne, terčom sú americké základne. Irán v sobotu a nedeľu reagoval na vzdušné útoky Izraela a Spojených štátov odvetnými raketovými a dronovými údermi na ciele naprieč krajinami Blízkeho východu.

16:25

Pri operácii Ohromujúca zúrivosť doteraz zomreli traja americkí vojaci. V nedeľu popoludní o tom na sociálnej sieti X informovalo Ústredné velenie ozbrojených síl USA (CENTCOM), píše TASR.

16:24

Pre vojnu s Iránom varujú v Nemecku pred teroristickou hrozbou. Rovnako, predseda parlamentného kontrolného výboru Spolkového snemu (Bundestagu) pre dohľad nad spolkovými spravodajskými službami Marc Henrichmann vyzýva na ostražitosť.

16:11

Juhokórejský export vo februári stúpol o 29 %. Prebytok zahraničného obchodu Južnej Kórey vo februári prudko vzrástol na rekordných 15,51 miliardy USD zo 4,15 miliardy USD v rovnakom mesiaci minulého roka.

15:18

Iránske útoky si v SAE od soboty vyžiadali tri obete a 58 zranených. Abú Zabí 1. marca (TASR) – Traja ľudia zahynuli a 58 ďalších utrpelo poranenia v dôsledku odvetných útokov Iránu na území Spojených arabských emirátov (SAE), oznámilo tamojšie ministerstvo obrany. TASR o tom informuje podľa správ agentúr Reuters a AFP. SAE podľa vyhlásenia rezortu obrany zostrelili 152 zo 165 iránskych balistických rakiet, ako aj dve strely s plochou dráhou letu.

15:17

Chameneího smrť je podľa Kaca bodom zlomu, Francúzsko ju víta. Vojenská konfrontácia medzi Izraelom a Iránom je podľa Herzoga „historickou príležitosťou zmeniť trajektóriu Blízkeho východu smerom k inej budúcnosti, budúcnosti mieru“.

15:02

Polícia upozorňuje vodičov na úplnú uzáveru cesty III/1656 v obci Lúčnica nad Žitavou v okrese Nitra. Naplánovaná je od pondelka (2. 3.) od 8.30 h do polovice júla. Dôvodom je rekonštrukcia mosta ponad potok Lúžtek, ktorý je v havarijnom stave, informovala polícia.
„Vzhľadom na šírkové parametre cesty a technológiu stavby je nevyhnutné úsek cesty v rámci mosta úplne uzavrieť. Na obmedzenie bude upozorňovať dočasné dopravné značenie,“ priblížila polícia. Obchádzková trasa povedie cez mesto Vráble a po ceste II/511 v smere na Žitavce.

15:01

Šiesti mŕtvi po iránskom raketovom útoku na centrálny Izrael. Záchranári najprv informovali, že pri priamom zásahu v obytnej štvrti v meste Bejt Šemeš zomreli štyri ľudia a viac ako 20 ďalších utrpelo zranenia.

14:47

Vojna rozpútaná Ruskom proti Ukrajine má dve ďalšie civilné obete. Ďalšie ruské útoky hlásili z čiernomorského prístavného mesta Odesa a z Charkova na severovýchode Ukrajiny, kde si požiar spôsobený jedným z útokov vynútil evakuáciu ubytovne

14:46

KĽDR odsúdila americko-izraelské útoky, ukazujú gangsterskú náturu USA. Kim tento týždeň vyhlásil, že KĽDR a Spojené štáty by mohli spolu vychádzať, ak by Washington uznal Severnú Kóreu ako jadrovú mocnosť.

14:22

UNIQA predlžuje platné cestovné poistenie uviaznutým cestujúcim. Eskalácia napätia na Blízkom východe: UNIQA automaticky predlžuje platné cestovné poistenie uviaznutým cestujúcim až do návratu domov.

14:21

Irán sľubuje útoky, aké USA a Izrael doteraz nezažili. Larídžání na sociálnej sieti X uviedol, že Irán už v reakcii na sobotňajšie útoky odpálil rakety na izraelské ciele a americké základne v regióne a spôsobil im škody.

14:20

Pred Hormuzským prielivom čaká najmenej 150 tankerov. Cez Hormuzský prieliv, spájajúci Perzský záliv s Arabským morom, prechádza pätina celosvetových dodávok ropy a zemného plynu a jeho blokáda by pravdepodobne prudko zvýšila svetové ceny energií.

14:19

Konflikt na Blízkom východe môže zvýšiť cenu ropy nad 100 USD za barel. Ak by sa Iránu podarilo narušiť prepravu cez Hormuzský prieliv, mohlo by to ovplyvniť viac ako 20 % svetových tokov ropy a skvapalneného zemného plynu (LNG).

13:58

Pápež Lev XIV. vyzval na ukončenie špirály násilia na Blízkom východe. Hlava katolíckej cirkvi zároveň vyzvala Pakistan a Afganistan na urýchlený návrat k dialógu.

13:55

Smrť Chameneího vrátila iránskemu ľudu nádej. V priebehu nedele sa budú Iránom a udalosťami na Blízkom východe zaoberať šéfovia diplomacií členských štátov EÚ na mimoriadnom zasadnutí Rady pre zahraničné veci.

13:54
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Trump vyhlásil, že sa zmocní Grónska. Čo to znamená pre EÚ a NATO?

Novozvolený prezident USA nevylúčil možnosť útoku na Grónsko, autonómny dánsky ostrov. Euronews analyzuje, čo znamená hrozba Donalda Trumpa, že sa zmocní Grónska, pre EÚ a NATO

grónsko
Na snímke ľadovec pláva v Scoresby Sund 12. septembra 2023 v Grónsku / Foto: TASR/AP-Chris Szagola
❚❚
.

Donald Trump znásobil svoju hrozbu, že použije vojenskú silu na prevzatie kontroly nad Grónskom, ktoré je samosprávnym územím Dánskeho kráľovstva, čím vyvolal napätie so svojimi európskymi spojencami.

Dánsko by malo toto autonómne územie prenechať Spojeným štátom, aby “ochránilo slobodný svet“, tvrdil v utorok Trump a pohrozil, že ak tak neurobí, uvalí na tento členský štát EÚ hospodárske sankcie. Jeho vyjadrenia prišli v čase, keď ostrov navštívil jeho syn Donald Trump mladší v sprievode kľúčových poradcov svojho otca.

Trumpov záujem o Grónsko, najväčší ostrov na svete, na ktorom žije približne 57 000 ľudí, je známy už od jeho prvého prezidentského obdobia, keď údajne informoval svojich asistentov, aby vypracovali plány na jeho kúpu.

Na ostrove sa nachádzajú dôležité suroviny a vzácne zeminy. Topenie arktického ľadu otvára aj strategické možnosti pre obchod, energetiku a dopravu v regióne, kde sa geopolitickí súperi bijú o vplyv.

Jeho nedávna rétorika však rozvírila hladinu v Európe a dánska premiérka Mette Frederiksenová mu odkázala, že “Grónsko nie je na predaj a nebude ani v budúcnosti“.

.

Francúzsky minister zahraničných vecí Jean-Noël Barrot varoval Trumpa pred narušením “suverénnych hraníc“ Európskej únie.

„Je potrebné rešpektovať suverenitu štátov EÚ,“ uviedol v stredu hovorca Európskej komisie.

 

Aké je postavenie Grónska v rámci Európskej únie a NATO?

Grónsko bolo po stáročia korunným územím Nórska a Dánska, v roku 1953 sa oficiálne stalo súčasťou Dánska a v roku 1979 sa stalo samosprávnym, autonómnym dánskym územím. Jeho vláda má autonómnu legislatívnu právomoc v mnohých otázkach vrátane daní, obchodu a súdnictva, ale Dánsko má naďalej silný vplyv na zahraničné záležitosti a obrannú politiku tohto územia.

Hoci Grónsko nie je členským štátom Európskej únie, jeho štatút zámorského územia EÚ mu umožňuje prístup k finančným prostriedkom EÚ a voľný pohyb Grónčanov, ktorí sú považovaní za občanov Únie.

.

Na toto územie sa vzťahuje aj Severoatlantická zmluva, čo znamená, že útok na Grónsko by prinútil ostatných spojencov NATO – vrátane USA – aby prišli na jeho obranu.

 

Prečo Trump pokukuje po Grónsku?

Novozvolený americký prezident uviedol ako dôvod svojho záujmu o tento ostrov národno-bezpečnostné motívy, ale ostrov sa považuje aj za strategické ohnisko surovín, ktoré sú kľúčové v geopolitických pretekoch o hospodársku dominanciu.

Ustupujúci ľad v Arktíde znamená potenciálne kratšie a rýchlejšie obchodné cesty, ako aj viac príležitostí na ťažbu ropy a nerastných surovín.

„Strategický význam Grónska rastie v čase geopolitickej nestability,“ povedal pre Euronews Mikkel Runge Olesen z Dánskeho inštitútu pre medzinárodné štúdie (Danish Institute for International Studies).

.

„Ak sú vzťahy medzi svetovými mocnosťami dobré, konkrétne v Arktíde, potom sa Grónsko stáva strategicky menej cenným,“ povedal Olesen.

„Takže keď sa USA pripravujú na väčšiu konfrontáciu s Ruskom a Čínou, prítomnosť Grónska sa stáva dôležitejšou,“ vysvetlil. „Strategický záujem USA v Grónsku sa týka tak ich vlastnej prítomnosti, ako aj odmietania prítomnosti ich súperov,“ dodal.

Najkratšia trasa zo Severnej Ameriky do Európy vedie cez Arktídu a cez Grónsko, čo je pre americký systém skorého varovania pred balistickými raketami rozhodujúce.

Kozmická základňa Pituffik, predtým známa ako letecká základňa Thule, v Grónsku je najsevernejším vojenským stanovišťom USA.

 

Ako môže súčasné úsilie o nezávislosť Grónska zmeniť situáciu?

Grónske hnutie za nezávislosť nedávno získalo na sile, k čomu prispeli odhalenia o pochybeniach dánskych orgánov v minulom storočí vrátane nedobrovoľnej antikoncepčnej kampane, ktorá bola v 60. a 70. rokoch 20. storočia uvalená na grónske ženy.

Podľa dohody s Dánskom z roku 2009 môže Grónsko usporiadať referendum o nezávislosti, čo naznačil premiér Múte Egede počas svojho novoročného prejavu minulý piatok.

„História a súčasné podmienky ukázali, že naša spolupráca s Dánskym kráľovstvom nedokázala vytvoriť úplnú rovnosť,“ povedal Egede.

Hoci v súčasnosti nie je jasné, či sa nezávislé Grónsko môže uchádzať o členstvo v NATO, mnohí odborníci poukazujú na príklad Islandu, ktorý sa stal členom NATO po získaní nezávislosti od Dánska.

Potenciálne hospodárske dôsledky robia nezávislosť pre niektorých menej atraktívnou – územie je naďalej veľmi závislé od financovania dánskou vládou, ktoré dosahuje približne 600 miliónov eur ročne.
USA by však mohli vidieť príležitosť ponúknuť nezávislému Grónsku ekonomickú podporu výmenou za väčší vplyv nad územím.

.

Dánsky minister zahraničných vecí Lars Lokke Rasmussen v stredu povedal, že Grónsko sa síce “môže osamostatniť“, ale nemôže sa stať štátom USA.

 

Ako by mohli EÚ a NATO reagovať, keby sa Trump zmocnil Grónska silou?

Trumpova rétorika je obzvlášť znepokojujúca, keďže naznačuje použitie vojenskej sily proti ďalšiemu členskému štátu NATO – Dánsku, ktoré sú USA technicky povinné chrániť podľa Severoatlantickej zmluvy.

Hoci napätie medzi členskými štátmi NATO nie je bezprecedentné – jedným z príkladov sú územné spory medzi Gréckom a Tureckom – Trumpove hrozby voči Dánsku prichádzajú v čase narastajúcich európskych obáv, že jeho nastupujúca administratíva oslabí vojenskú alianciu, ktorá bola taká dôležitá pri odrážaní ruskej agresie na Ukrajine.

Členské štáty EÚ, ako napríklad Dánsko, môžu tiež uplatniť článok 42 ods. 7 Zmluvy o EÚ, známy ako “klauzula o vzájomnej pomoci“, aby zaviazali ostatné členské štáty prísť im na pomoc, keď sú napadnuté.

.

Hovorca Európskej komisie v stredu potvrdil, že ostrov bude klauzulu využívať.

Už samotná Trumpova rétorika by mohla stačiť na to, aby sa európski spojenci cítili nekomfortne. Samotný európsky blok je znepokojený svojou klesajúcou konkurencieschopnosťou voči globálnym konkurentom a vlastnou bezpečnosťou, ktorú ohrozuje situácia na Ukrajine.

Hrozby použitia vojenskej a hospodárskej sily na oslabenie členského štátu predstavujú podľa Olesena “viac ako dánsky problém“.

Prečítajte si tiež:

.
Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.

Nový diskusný systém Kvôli mnohým sťažnostiam na diskusný systém Disqus, ktorý sme doteraz používali, sme sa rozhodli implementovať na stránku nový diskusný systém Quantam.
Nejaký čas budú tieto dva diskusné systémy na stránke fungovať paralelne, ale potom diskusný systém Disqus odpojíme a zostane iba nový diskusný systém Quantam.
Vytvorte si preto prosím svoj profil v novom diskusnom systéme Quantam, je to veľmi jednoduché.
Vaše názory, pripomienky a postrehy nám píšte na mail hlavnespravy@hlavnespravy.sk



.
.

.

Blogy

Miroslav Iliaš

Milan Šupa

Marek Brna

Miroslav Urban

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

.
.

USA potvrdili útok na lietadlovú loď USS Abraham Lincoln

Spojené štáty v nedeľu podvečer potvrdili útok na lietadlovú loď USS Abraham Lincoln, ktorá sa nachádza v Perzskom zálive. Uviedli…

01. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

USA chcú rozdrviť iránsku obranu, skôr než im dôjdu rakety do Patriotov

Spojené štáty chcú zničiť iránske raketové a bezpilotné sily skôr, ako im dôjde munícia na boj s odvetnými útokmi Teheránu.…

01. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
01. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Útok USA na Irán ešte viac posilní vzťahy Číny s Ruskom

Útok USA na Irán ešte viac posilní vzťahy Číny s Ruskom, píše agentúra Bloomberg. To umožní Si zabezpečiť dodávky ropy,…

01. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
01. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

NAŽIVO: Irán odvetnými údermi zasahoval americké základe. USA potvrdili tri svoje obete a 48 mŕtvych iránskych vodcov

Aj v nedeľu sledujeme aktuálnu situáciu na Blízkom východe po včerajšom prvom leteckom útoku Spojených štátov amerických a Izraela na…

01. 03. 2026 | Zo zahraničia | 20 min. čítania | 0 komentárov
01. 03. 2026 | Zo zahraničia | 20 min. čítania | 0 komentárov

Najnebezpečnejšia kniha, aká kedy bola vydaná

Brilantné „povinné čítanie“ pre každého, kto chce nájsť pravdu. “Najnebezpečnejšia kniha, aká kedy bola vydaná” je o tom, čo sa…

01. 03. 2026 | Kultúra | 2 min. čítania | 0 komentárov
01. 03. 2026 | Kultúra | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Porážka vo vojne s Iránom spustí proces nezvratného rozpadu USA

Cielené likvidácie iránskych vodcov neprinesú Washingtonu želanú výhru kvôli jedinečnému systému zdvojenia moci a ochote Pekingu financovať odpor, píše Ljubov…

01. 03. 2026 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
01. 03. 2026 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

Blanár: Apelujeme na zdržanlivosť a návrat k diplomatickým rokovaniam

Akékoľvek eskalácie v regióne Blízkeho východu môžu mať ďalekosiahle dôsledky. Vo výzve na zdržanlivosť v súvislosti s aktuálnym konfliktom to…

01. 03. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
01. 03. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Američania naznačili, či príde aj pozemná operácia v Iráne

Trump v nedeľu vyhlásil, že neplánuje pozemné operácie v Iráne, povedal to pre kanál CBS News republikánsky predseda senátneho výboru…

01. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
01. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny: Francúzi zastavili ďalší ruský tieňový tanker

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

01. 03. 2026 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov
01. 03. 2026 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov
.

Čo je známe o dočasnom najvyššom vodcovi Iránu po smrti Chameneího

V Iráne došlo k zmene vedenia, píše Times of India. Dočasným najvyšším vodcom krajiny bol menovaný Alireza Arafí. Rozsiahle skúsenosti…

01. 03. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
01. 03. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Ropovod Družba nie je poškodený, máme fotodokumentáciu, zastavenie ropy je politické rozhodnutie Kyjeva

Ropovod Družba nie je poškodený, funguje a zastavenie dodávok ruskej ropy do strednej Európy je politickým rozhodnutím ukrajinského prezidenta Volodymyra…

01. 03. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
01. 03. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Irán pripravuje „najsilnejšiu“ odpoveď

Irán pripravuje rozsiahle údery v reakcii na smrť ajatolláha Chameneího. Informovala o tom tlačová agentúra Fars, ktorá má blízko k…

01. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
01. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Premiér Fico komunikoval so Samsungom

Slovenský premiér Robert Fico aj ministerka hospodárstva Denisa Saková (Hlas-SD) komunikovali so spoločnosťou Samsung pred oznámením o ukončení jej výroby…

01. 03. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
01. 03. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
.

Irán odpaľuje rakety na Jeruzalem vrátane miest zhromažďovania armádnych záložníkov

Irán, 1. marca 2026 - Iránske ozbrojené sily naďalej reagujú svojimi útokmi na nepriateľské útoky. Izraelské médiá uvádzajú, že dnešný útok…

01. 03. 2026 | 0 komentárov

Blízky východ v plameňoch, svet v napätí. Čo to spraví s cenami palív?

Vojenský úder Spojených štátov a Izraela na Irán z 28. februára posunul napätie na Blízkom východe do novej fázy a…

01. 03. 2026 | Ekonomika | 4 min. čítania | 0 komentárov
01. 03. 2026 | Ekonomika | 4 min. čítania | 0 komentárov

Čo sa stane, ak Irán padne? Budeme už ale naozaj “v hajzli”, myslí si exminister

Bude to Irak 2.0, len vo väčšej škále. Tento predpoklad vyslovil exminister školstva a politický komentátor Juraj Draxler. Jeho status…

01. 03. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
01. 03. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Budanov: Rusko súhlasilo s bezpečnostnými zárukami Američanov

Rusko súhlasilo s prijatím bezpečnostných záruk, ktoré Ukrajine ponúkli Spojené štáty, oznámil počas telefónu vedúci prezidentskej kancelárie Kirill Budanov

01. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
01. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

A nič iné ako vojna: od Mexika po Irán

Mexiko, 1. marca 2026 - Čo nás majú naučiť posledné svetové konflikty.   22. februára mexické ministerstvo obrany oznámilo likvidáciu…

01. 03. 2026 | 0 komentárov

Trump podľahol izraelskej lobby

Trump spustil kampaň proti Iránu po týždňoch lobovania zo strany Izraela a Saudskej Arábie, informoval denník Washington Post s odvolaním…

01. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
01. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Začína sa nová éra Blízkeho Východu? Smrť iránskeho ajatolláha vyvolala búrlivé oslavy aj hnev

Svet sa v nedeľu ráno zobudil do správy, ktorá môže patriť medzi najzásadnejšie udalosti posledných desaťročí. Iránsky najvyšší vodca Alí…

01. 03. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
01. 03. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Fico hovorí o absolútnom rozklade svetového poriadku

Premiér Robert Fico, podpredseda vlády a minister obrany Robert Kaliňák a podpredseda NR SR Tibor Gašpar zvolali na nedeľné ráno…

01. 03. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
01. 03. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

KDH vyzýva vládu na zvolanie Bezpečnostnej rady pre situáciu na Blízkom východe

Opozičné KDH vyzýva vládu SR na bezodkladné zvolanie Bezpečnostnej rady SR v súvislosti s aktuálnou geopolitickou situáciou a eskalujúcimi nepokojmi…

01. 03. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
01. 03. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Ďalšia vojna na obzore? Britské koloniálne „dedičstvo“ na hranici Pakistanu a Afganistanu

V tieni útoku „mierotvorcu“ Trumpa riadeného izraelskou loby na Irán, hroziaceho jadrovou eskaláciou, sa odohráva ďalší nebezpečný konflikt s účasťou…

01. 03. 2026 | Komentáre | 9 min. čítania | 0 komentárov
01. 03. 2026 | Komentáre | 9 min. čítania | 0 komentárov

MZVEZ neeviduje nateraz žiadneho zraneného slovenského občana na Blízkom východe

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR neeviduje nateraz žiadneho zraneného slovenského občana na Blízkom východe. V stanovisku pre TASR…

01. 03. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
01. 03. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Premiér bude žiadať Žilinku o obnovu konania v súvislosti s Makóom. Tvrdí, že prokurátor Šurek zneužil svoje právomoci

Premiér Robert Fico bude žiadať generálneho prokurátora Maroša Žilinku, aby inicioval obnovu konania v súvislosti s kajúcnikom Ľudovítom Makóom. Ten…

01. 03. 2026 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
01. 03. 2026 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

Doktor Goebbels a prezident Donald

USA, 28. februára 2026 - Ako inšpiratívne klamal Trump vo svojej výročnej správe Kongresu o stave USA! Ľudia, ktorí vo svojej dobe…

01. 03. 2026 | 0 komentárov

Ako sa budú vyvíjať udalosti v Iráne po smrti ajatolláha?

S potvrdením úmrtí Chameneího a ďalších vysokopostavených iránskych vodcov sa plán USA a Izraela stal všeobecne jasným. Pripomína to, čo…

01. 03. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
01. 03. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Rodičovský dôchodok sa zmenil na asignáciu podielu zaplatenej dane, Sociálna poisťovňa odpovedá na najčastejšie otázky

Deti môžu svojim rodičom, starobným dôchodcom, poukázať časť zo zaplatenej dane formou asignácie podielu zaplatenej dane. Tento spôsob nahradil takzvaný…

01. 03. 2026 | Ekonomika | 3 min. čítania | 0 komentárov
01. 03. 2026 | Ekonomika | 3 min. čítania | 0 komentárov

Podľa Erika Tomáša je diskusia o zrušení voľby poštou zo zahraničia racionálna

Diskusia o zrušení voľby poštou zo zahraničia je racionálna. V nedeľnej diskusnej relácii O 5 minút 12 na STVR to…

01. 03. 2026 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
01. 03. 2026 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Údery USA proti Iránu schvaľuje iba každý štvrtý Američan. Súhlas s americkými útokmi, pri ktorých bol zabitý aj iránsky najvyšší vodca ajatolláh Alí Chameneí a ďalší vysokopostavení predstavitelia, vyjadrilo približne 27 percent opýtaných

20:04

Venezuelská opozičná líderka Machadová sa čoskoro vráti do vlasti. Americký prezident Donald Trump však po januárovej intervencii podporil ako dočasnú hlavu štátu namiesto Machadovej bývalú viceprezidentku Rodríguezovú.

20:03

Merz vyzval Irán, aby ukončil útoky; predpokladá, že režim padne. Iránci si podľa Merza zaslúžia lepšiu budúcnosť a mnohým sa uľaví, keď uvidia koniec režimu.

19:09

Irán podľa Ománu volá po mieri; Arákčí zdôraznil právo na obranu. Omán bol jediným štátom Perzského zálivu, ktorý Irán v sobotu ušetril od svojich útokov.

19:05

Demonštranti protestne pochodovali k ambasádam USA a Izraela v Aténach. Grécko v sobotu v dôsledku americko-izraelských útokov a odvety Iránu sprísnilo bezpečnostné opatrenia na námornej základni Souda.

18:13

.

Danko: Pozvánku od Zelenského na Ukrajinu by mal premiér akceptovať

Ak predseda vlády SR Robert Fico dostal pozvánku na stretnutie s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským na pôde Ukrajiny, mal by…

01. 03. 2026 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
01. 03. 2026 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

Európska komisia implementuje dohodu s Mercosur pred rozhodnutím Súdneho dvora EÚ

Európska únia začne uplatňovať dohodu s Mercosur, kým čaká na rozhodnutie Európskeho súdneho dvora o jej zákonnosti, uviedla v piatok…

01. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
01. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Slovensko má mládežnícku majsterku sveta v biatlone

Slovenská reprezentantka v biatlone Michaela Straková dosiahla v krátkom čase ďalší vynikajúci výsledok. V januári brala bronz vo vytrvalostných pretekoch…

01. 03. 2026 | 0 komentárov

Zlí vodiči na cestách, zachytení na tých najbizárnejších fotografiách

Zlí vodiči sú dôkazom, že samotné zloženie vodičského testu ešte neznamená bezpečnú jazdu v reálnom svete. Stačí chvíľa nepozornosti, preceňovanie…

01. 03. 2026 | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Počet obetí útoku na dievčenskú základnú školu stúpol na 108

Počet obetí sobotňajšieho útoku na dievčenskú základnú školu v okrese Mínáb na juhu Iránu stúpol na 108. Uviedol to v…

01. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
01. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Cudzinci majú vyriešiť problém s dezerciou a zlou mobilizáciou v AFU

Problém nedostatočnej mobilizácie a masovej dezercie sa bude riešiť náborom cudzincov do ukrajinských ozbrojených síl

01. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
01. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Miroslav Iliaš

Milan Šupa

Marek Brna

Miroslav Urban

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov