Sýrski utečenci sa čoraz častejšie vracajú domov do vojnových zón

Sýrski utečenci sa čoraz častejšie vracajú domov do vojnových zón

Ammán 6. októbra 2015 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Raad Adayleh)

 

Vyše štyri milióny Sýrčanov ušli pred občianskou vojnou vo svojej krajine, ktorá v súčasnosti pokračuje piatym rokom. Väčšina z nich sa usadila v Turecku, Libanone a Jordánsku, predovšetkým v mestských oblastiach

Stúpajúci počet sýrskych utečencov sa vracia z Jordánska do vojnou zničenej vlasti, pretože po drastickom znížení humanitárnej pomoci nedokážu v exile prežiť, nemôžu si dovoliť zaplatiť pašerákov, aby ich dostali do Európy alebo sa im jednoducho cnie po domove.

Reklama
Ilustračné foto
Ilustračné foto

Ich návraty do Sýrie spoločne so vzrastajúcou emigráciou do Európy naznačujú, že podmienky pre utečencov v hostiteľských krajinách regiónu sú čoraz neznesiteľnejšie, hovoria to samotní utečenci aj úrady.

“Prestali sme dostávať akúkoľvek pomoc,” citovala agentúra AP vyjadrenie 47-ročného Adnana v utečeneckom tábore Zátarí na severe Jordánska, ktorý spravuje OSN. Muž vybavoval pre svoju rodinu miesta v autobuse, ktorý ich odvezie k sýrskym hraniciam, vzdialeným asi 10 kilometrov. Priezvisko nechcel uviesť v obave zo sýrskych orgánov.

Reklama

Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) má zo stúpajúceho počtu odchodov obavy.

“Je to nebezpečné rozhodnutie,” vyhlásil šéf kancelárie UNHCR v Jordánsku Andrew Harper. Návrat utečencov, prevažne žien a detí, do vojnou zničenej Sýrie “signalizuje zlyhanie medzinárodného režimu ochrany”, citovala ho AP.

Vyše štyri milióny Sýrčanov ušli pred občianskou vojnou vo svojej krajine, ktorá v súčasnosti pokračuje piatym rokom. Väčšina z nich sa usadila v Turecku, Libanone a Jordánsku, predovšetkým v mestských oblastiach. Keďže nesmú legálne pracovať, sú závislí od humanitárnej pomoci a príležitostnej práce. Nedávne škrty v humanitárnej oblasti, napríklad zo strany Svetového programu výživy, sú dôsledkom chýbajúcich financií a pre utečencov sú zničujúce. V Jordánsku zasiahli vyše pol milióna utečencov.

Adnan s 12-člennou rodinou ušiel pred vyše troma rokmi z dediny v provincii Dará pri jordánskych hraniciach, kde sa v roku 2011 zrodilo povstanie proti sýrskemu prezidentovi Bašárovi Asadovi. Usadili sa za hranicami v Jordánsku, kde žili z potravinových lístkov, a dvaja najstarší synovia predávali zeleninu, aby zarobili na prenájom bytu. Pred dvoma mesiacmi prišli o všetky tieto zdroje. Dvaja najstarší synovia, ich 14-ročný brat a sestra odišli do Európy – dvaja sú už vo Švédsku a dvaja ešte v Turecku. Adnan má v úmysle ísť za deťmi do Európy, len čo to bude možné.

Cesta však stojí tisíce dolárov vrátane 400 dolárov za nový sýrsky pas, s ktorým by mohol odletieť do Turecka bez víz, ďalšie financie sú potrebné na letenku a úplatky pre pašerákov. Adnan hovorí, že si nemôže dovoliť zaplatiť to pre zvyšok rodiny – svoju matku, svoju manželku, šesťročného syna, dve nevesty a dve vnučky.

Reklama

Preto sa rozhodli, že sa ženy a deti vrátia domov do Sýrie. Z domovskej dediny sa pokúsia dostať do Turecka po súši. Na otázku, či nie je riziko cestovania v Sýrii privysoké, odpovedal, že jednoducho nemajú na výber.

“Odhlásenie” sa vybavuje v prívesoch na okraji utečeneckého tábora. Pracovníci OSN tam ľudí varujú, že by pre nich bolo bezpečnejšie zostať v Jordánsku, kým sa nebudú môcť legálne pripojiť k rodine v Európe. Adnanova manželka na to povedala, že aj “zjednotenie rodiny si vyžaduje dlhý čas”.

Počet utečencov, ktorí opúšťajú utečenecké tábory, v ostatných mesiacoch vysoko prevyšuje počty prichádzajúcich. Čerství utečenci hovoria, že Jordánsko sprísnili vstupnú procedúru. Museli čakať tri mesiace v odľahlej púštnej oblasti na hraniciach, kým im povolili vstup. Jordánsko argumentuje bezpečnostnou kontrolou prichádzajúcich.

Pre porovnanie, v auguste sa vrátilo z Jordánska do Sýrie 3853 utečencov, v júli ich podľa údajov OSN bolo 1934.

Nie je jasné, koľkí z vracajúcich sa utečencov plánujú zostať v Sýrii a koľkí to považujú za prestupnú stanicu na ceste do Európy. Odlety lietadiel z letiska v jordánskom Ammáne do Turecka, čo je prvá etapa cesty utečencov do Európy, medzičasom vzrástli zo 45 letov v júni na 150 v júli a 480 v auguste, citovala agentúra AP Sophie Etzoldovú z OSN.

Reklama

Z Turecka a Libanonu sú dostupné iba čiastočné štatistiky o pohybe utečencov. Za uplynulých 12 mesiacov sa z Turecka vrátilo do Sýrie asi 94.000 sýrskych utečencov, asi polovica z nich do mesta Kobané po tom, ako z neho ustúpili militanti z tzv. Islamského štátu. UNHCR vyjadril presvedčenie, že väčšina z vyše dvoch miliónov Sýrčanov v Turecku zostáva, pričom hlavným dôvodom je zrejme to, že tam majú lepšie životné podmienky ako v Jordánsku či Libanone.

V Libanone počet registrovaných utečencov klesol zo 140.000 v januári na súčasných 1.078.000. Pracovníci OSN nevedia, kde sa nachádzajú. Stovky Sýrčanov odchádzajú denne loďami z Libanonu do Turecka a možno predpokladať, že ich cieľom je Európa. Utečenci v Bejrúte povedali, že poznajú rodiny, ktoré odišli do Európy, ale žiadne, ktoré by sa vrátili nazad do Sýrie.

Návrat do vlasti je jednosmerný lístok. Jordánsko, Libanon ani Turecko totiž nepovoľujú utečencom opakované prekročenie hraníc.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

21:05

Ceny ropy klesli takmer o dolár, keďže trhy dúfajú, že nové kolo rokovaní o prímerí v Pásme Gazy zabráni rozšíreniu konfliktu do ďalších oblastí regiónu. Okrem toho najnovšie údaje o vývoji inflácie v USA utlmili očakávania skorého zníženia úrokových sadzieb, čo signalizuje, že dopyt po rope sa v najbližšom období výraznejšie nezvýši.

19:40

Španielsky tenista Rafael Nadal postúpil do osemfinále na antukovom turnaji ATP Masters 1000 v Madride. Rekordný päťnásobný víťaz podujatia zdolal v 3. kole Pedra Cachina z Argentíny v troch setoch 6:1, 6:7 (5) a 6:3. Jeho ďalší súper bude Čech Jiří Lehečka.

19:00

Na jednom z nórskych ostrovov zistili prvý prípad uhynutia mroža na vtáčiu chrípku. Uhynutého mroža objavili už vlani na ostrove Hopen v súostroví Svalbard (Špicbergy). Testy, ktoré vykonalo nemecké laboratórium, teraz odhalili prítomnosť vtáčej chrípky.

Nedalo sa pritom určiť, či ide o kmeň H5N1 alebo H5N8, keďže testovaná vzorka bola príliš malá. “Je to prvýkrát, čo bola vtáčia chrípka zaznamenaná u mroža,” dodal Lydersen.

18:30

Tisíce ľudí sa v pondelok večer zišli v centre Tbilisi na zhromaždení organizovanom vládnucou stranou Gruzínsky sen. Podľa agentúry AFP išlo zrejme o reakciu na pochod za Európu, ktorý sa za účasti asi tisíce ľudí konal v Tbilisi v nedeľu večer. Akcia z nedele večera bola súčasťou protivládnych protestov proti kontroverznému návrhu zákona o zahraničnom vplyve.

18:30

Francúzsky herec Gérard Depardieu sa bude v októbri pred súdom zodpovedať za sexuálne obťažovanie dvoch žien. Podľa agentúry AFP o tom v pondelok informovala prokuratúra v Paríži. Známy filmový a televízny herec sa v pondelok podrobil niekoľko hodín trvajúcemu výsluchu na jednom z parížskych policajných komisariátov, kde mu následne odovzdali predvolanie pred trestný súd.

18:08

Africké a blízkovýchodné krajiny sťahujú zlaté rezervy zo Spojených štátov, čím oslabujú dolár.

Africké a blízkovýchodné krajiny začali v posledných mesiacoch repatriovať svoje zlaté rezervy zo Spojených štátov v dôsledku rastúcich obáv o stabilitu americkej ekonomiky. Ide o Nigériu, Južnú Afriku, Ghanu, Senegal, Kamerun, Alžírsko, Egypt a Saudskú Arábiu.

“Tento trend znamená významnú zmenu v globálnej hospodárskej dynamike a podčiarkuje rastúcu skepsu krajín voči tradičnému statusu bezpečného prístavu amerického dolára a amerických finančných inštitúcií,” píše Houston Post.

Tento krok zároveň znamená globálnu vzburu proti Amerike a jej dominancii, zdôrazňuje publikácia.

17:21

Mjanmarsko zaznamenalo svoju vôbec najvyššiu teplotu v mesiaci apríl od začiatku meraní pred 56 rokmi. V meste Čauk v regióne Magve v strede krajiny v nedeľu namerali rekordných 48,2 stupňa Celzia. V pondelok o tom informovali tamojšie úrady. Správu priniesla agentúra AFP.

Vlani zaznamenali klimatológovia rekordne vysoké teploty v celosvetovom meradle. Svetová meteorologická organizácia (WMO) uviedla, že Ázia sa otepľuje mimoriadne rýchlym tempom oproti svetovému priemeru.

17:01

Turecko oznámilo svojim spojencom v Severoatlantickej aliancii (NATO), že podporí dosluhujúceho holandského premiéra Marka Rutteho v jeho kandidatúre na funkciu generálneho tajomníka NATO. V pondelok to podľa agentúry AP uviedol nemenovaný turecký predstaviteľ.

K tomuto rozhodnutiu Ankary došlo tri dni po Rutteho návšteve v Turecku, kde sa snažil získať podporu prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana pre svoju kandidatúru.

16:47

Fínsky výrobca pneumatík Nokian Tyres vykázal za 1. štvrťrok výraznejšiu než predpokladanú prevádzkovú stratu. Spoločnosť, ktorá stále dopláca na odchod z Ruska, uviedla, že ďalšie problémy jej spôsobili útoky na lode v Červenom mori a štrajky na domácom trhu. Informovala o tom agentúra Reuters.

16:30

Súd v Aténach v pondelok uznal šesť z 21 obžalovaných v kauze lesného požiaru v gréckom prímorskom letovisku Mati v kraji Atika za vinných z neúmyselného zabitia a nedbanlivosti. K požiaru došlo v roku 2018 a vyžiadal si 104 mŕtvych.

Ako informovala agentúra AFP, politických predstaviteľov, ktorí boli medzi obžalovanými, súd v Aténach zbavil obvinenia, čo vyvolalo hnev pozostalých prítomných na vynesení rozsudku.

Greece Wildfire Trial požiar v meste Mati v Grécku
Na snímke z 23. júla 2018 horiace budovy v meste Mati, východne od Atén
16:28

Humanitárna organizácia World Central Kitchen (WCK) obnovuje od pondelka svoju činnosť v Pásme Gazy. Robí tak približne mesiac po tom, čo sedem jej pracovníkov zahynulo pri izraelskom nálete v Pásme Gazy. Informovala agentúra Reuters.

Pred pozastavením svojej činnosť WCK prerozdelila v Pásme Gazy od vypuknutia vojny v októbri vyše 43 miliónov porcií jedál.

16:23

Vydávanie štátnych dlhopisov, ktoré by si mohli kúpiť priamo občania, by predstavovalo vyšší výnos a menšie riziko v porovnaní s firemnými dlhopismi. Na druhej strane ide len o krátkodobú možnosť ušetriť, pričom konečná úspora pre štát nemusí byť príliš výrazná. Informoval o tom v pondelok analytik 365.bank Tomáš Boháček.

Štát si podľa neho vydaním takýchto dlhopisov dokáže znížiť riziko expozície, z pohľadu rozšírenia množstva individuálnych investorov.

16:13

Od tohto roka už nebude 13. dôchodok sociálnou dávkou a stane sa novou dôchodkovou dávkou. Vyplácať ho bude rovnako ako ostatné dôchodky Sociálna poisťovňa (SP). Vyplýva to z novely zákona o sociálnom poistení, ktorú podpísala prezidentka Zuzana Čaputová. Informoval o tom v pondelok jej hovorca Martin Strižinec.

14:55

Medziročná miera inflácie v Nemecku zostala v apríli 2024 na marcovej úrovni 2,2 %. Ukázali to v pondelok predbežné údaje spolkového štatistického úradu Destatis. Informovala agentúra Bloomberg.

Podľa Destatistu je miera inflácie v najväčšej európskej ekonomike najmenšia od mája 2021.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke návštevníci pri prehliadke hradu so sprievodkyňou v úlohe Žofie Bosniakovej počas podujatia So Žofiou na hrade v priestoroch hradu Strečno

Autor: FOTO TASR-Daniel Stehlík

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marian Kotleba

Milan Šupa

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Dušan Hirjak

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali