Streľba na Filozofickej fakulte v Prahe. Najmenej 14 mŕtvych a desiatky zranených. Fico je pripravený poskytnúť pomoc

Streľba na Filozofickej fakulte v Prahe. Najmenej 14 mŕtvych a desiatky zranených. Fico je pripravený poskytnúť pomoc

Praha 21. decembra 2023 (HSP/iDNES.cz/Foto:TASR/AP-Petr David Josek)

Aktualizované 21. decembra 20:08

Polícia zasahuje na Filozofickej fakulte na námestí Jana Palacha v Prahe, dôvodom je streľba v škole. Podľa informácií sú hlásení mŕtvi aj zranení

Praha polícia streľba obete
Policajti zabezpečujú oblasť pri brehu Vltavy po streľbe v centre Prahy 21. decembra 2023

Na mieste sú všetky zložky Integrovaného záchranného systému. Podľa svedkov z budovy vybiehali ľudia s rukami nad hlavou.

Reklama

Záchranná služba aktivovala takzvaný traumaplán. Svedkovia prostredníctvom sociálnej siete informovali, že “sa strieľa veľa.” “Vyzývame občanov, aby sa v okolí nezdržiavali a nevchádzali z domovov. Zásah polície stále pokračuje,” vyjadrila sa polícia.

Podľa zdroja MF DNES povoláva polícia na miesto do centra Prahy všetky dostupné  hliadky aj posily z ďalších krajov, zasahuje zásahová jednotka. Prípad je nahlásený ako „streľba šialeného strelca“.

Reklama

„Nemáme vôbec žiadne ďalšie informácie, všetko vieme iba cez twitterové profily polície a zatiaľ prebieha zásah. Pani prodekanka pre vonkajšie vzťahy teraz rieši to, aby všetci v poriadku opustili budovu. Aké budú ďalšie kroky univerzity nevieme,“ uviedla pre portál iDNES.cz tlačová hovorkyňa FF UK Tereza Marková.

Útočník bol eliminovaný, podľa primátora Prahy Bohuslava Svobody spadol z budovy a zomrel, svedkovia tvrdia, že sa predtým postrelil. Útočník bol podľa polície študentom Filozofickej fakulty, pôvodne mal mať prednášku vo vedľajšej budove.

Polícia začala situáciu preverovať už okolo dvanástej, keď 24-ročný muž z obce Hostouň odišiel do Prahy s tým, že si chce vziať život. Polícia v obci našla mŕtveho otca podozrivého.

 

Reklama

Premiér: Sme pripravení poskytnúť pomoc pri zmiernení následkov tragédie v Prahe

Premiér Robert Fico (Smer-SD) vyjadril úprimnú sústrasť rodinám a blízkym obetí tragédie na Filozofickej fakulte Univerzity Karlovej v Prahe. Telefonicky sa spojil aj s českým premiérom Petrom Fialom.

“Stojíme v tejto náročnej situácii pri našich českých bratoch a sme pripravení poskytnúť akúkoľvek pomoc, ktorá by zmiernila následky tejto hroznej tragédie,” uviedol Fico na sociálnej sieti.

 

 

Prezidentka vyjadrila sústrasť v súvislosti so streľbou v Prahe

Prezidentka Zuzana Čaputová vyjadrila sústrasť prezidentovi Českej republiky Petrovi Pavlovi v súvislosti so štvrtkovou streľbou na Filozofickej fakulte Univerzity Karlovej v Prahe. Ponúkla mu aj pomoc. TASR o tom informoval prezidentkin hovorca Martin Strižinec.

Reklama

“Myslím na všetky nevinné obete, na ich príbuzných a priateľov. Je mi neuveriteľne ľúto, že k takejto tragédii u našich susedov prišlo práve v predvečer Vianoc, sviatkov pokoja a rodiny. Vyjadrujem úprimnú sústrasť a chcem uistiť, že stojíme v tejto ťažkej chvíli pri vás. Som v kontakte s českým prezidentom Petrom Pavlom a ponúkla som mu aj prípadnú pomoc, ak by ju Česká republika potrebovala,” uviedla prezidentka.

 

 

Blanár zaslal sústrastný telegram českému rezortnému partnerovi Lipavskému

Minister zahraničných vecí Juraj Blanár (Smer-SD) poslal vo štvrtok v súvislosti s tragickou streľbou na univerzite v Prahe českému šéfovi diplomacie Janovi Lipavskému sústrastný telegram. TASR o tom informoval komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR.

“S hlbokým zármutkom som prijal správu o dnešnej tragickej udalosti na Filozofickej fakulte Univerzity Karlovej v Prahe, ktorá si vyžiadala mnoho životov a zranených. Pevne dúfam, že počet obetí už nebude stúpať a podobná tragédia sa už nikdy nebude opakovať. Pri tejto mimoriadne smutnej príležitosti si dovoľujem vyjadriť svoju úprimnú sústrasť a prejav účasti príbuzným obetí, ktorí utrpeli nenahraditeľnú stratu, ako aj celej českej spoločnosti,” uviedol minister v sústrastnom telegrame.

Zastupiteľský úrad Slovenskej republiky v Prahe je v kontakte s miestnymi úradmi. Aktuálne nemá žiadne informácie o zranených alebo mŕtvych občanoch SR. Informácie bude priebežne aktualizovať.

 

Politické strany i ministri vyjadrujú sústrasť v súvislosti s tragédiou v Prahe

Politické strany i ministri vyjadrujú sústrasť pozostalým obetí tragickej streľby na Karlovej univerzite v Prahe. Členovia kabinetu ponúkajú aj pomoc.

Minister obrany Robert Kaliňák (Smer-SD) hovorí o “príšernej tragédii”. “Musíme spraviť všetko pre to, aby sa podobné tragédie u nás ani v iných štátoch neopakovali. Bratia Česi, ak vám vieme akokoľvek pomôcť, sme tu pre vás,” napísal.

Minister zahraničných vecí Juraj Blanár (Smer-SD) vyjadril úprimnú sústrasť a prejav účasti príbuzným obetí, vláde, ako aj celej českej spoločnosti.

Reklama

Ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka (Hlas-SD) udalosť šokovala i ranila. “Som v kontakte s českým ministrom a sme pripravení pomôcť,” reagoval. Minister školstva Tomáš Drucker (Hlas-SD) hovorí o strašnej tragédii.

Ministerka hospodárstva Denisa Saková (Hlas-SD) prijala správu z Prahy s veľkým zdesením a hrôzou. “Sme myšlienkami s našimi priateľmi v Českej republike a všetkými, ktorých tento hrozný zločin a tragédia zasiahla,” uviedla. Minister informatizácie Richard Raši (Hlas-SD) verí, že zraneným lekári pomôžu.

Ministerka kultúry Martina Šimkovičová (nominantka SNS) odsúdila nepochopiteľný a ničím neospravedlniteľný čin útočníka, ktorý pripravil o život mladých študentov v Českej republike. “Táto tragédia navždy poznačí životy ich rodín a blízkych, ktorých bolesť dokáže zmierniť iba čas,” skonštatovala.

Ku kondolenciám sa pridalo aj Progresívne Slovensko. “Som z tohto desivého činu zhrozený. Okrem iného v Prahe študujú tisícky slovenských študentov, sám som bol jedným z nich. Veľmi dúfam, že obetí a zranených bude čo najmenej,” uviedol predseda hnutia a podpredseda parlamentu Michal Šimečka.

Predseda KDH Milan Majerský vyjadril občanom Českej republiky blízkosť i spolucítenie. “Vražda je vždy otrasný čin, ale vražda mladých ľudí je niečo naozaj nepochopiteľné. Dnešný čin útočníka v Prahe ma šokoval a vyjadrujem hlbokú sústrasť rodinám pozostalých, ktorí budú prežívať najťažšie Vianoce v živote namiesto toho, aby boli doma spolu so svojimi rodinami a najdrahšími,” uviedol.

Reklama

Strana SaS vyjadrila rodinám i priateľom obetí úprimnú sústrasť. Zaželala tiež veľa síl všetkým, ktorých sa táto udalosť dotkla. “Myslíme na vás,” napísali na sociálnej sieti.

Na tragédiu reagoval aj poslanec Národnej rady SR Roman Mikulec z hnutia Igora Matoviča. “Akékoľvek útoky a násilie proti nevinným ľuďom je neprijateľné. O to viac, ak sa deje na akademickej pôde,” skonštatoval na sociálnej sieti.

Poslankyňa Veronika Remišová (Za ľudí) skonštatovala, že zlo a nenávisť nezastavili ani blížiace sa sviatky. “Sme s vami v modlitbách,” poznamenala.

 

Poslanci si minútou ticha uctili obete tragédie v Prahe

Poslanci Národnej rady (NR) SR si vo štvrtok podvečer uctili minútou ticha pamiatku obetí tragickej streľby na pôde Filozofickej fakulty Univerzity Karlovej v Prahe.

Reklama

Predseda NR SR Peter Pellegrini (Hlas-SD) vyjadril úprimnú sústrasť a plnú podporu všetkým pozostalým. “Želáme si, aby sa takéto udalosti už nikdy viac ani v našom okolí, ani inde vo svete neudiali,” uviedol.

 

MZVEZ aktuálne nemá informácie o obetiach zo SR v súvislosti so streľbou v Prahe

Slovenský rezort diplomacie aktuálne nemá žiadne informácie o zranených alebo mŕtvych občanoch SR v súvislosti so streľbou na univerzite v Prahe. Informácie bude priebežne aktualizovať. Pre TASR to uviedol komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR.

“Náš zastupiteľský úrad v Prahe je v kontakte s miestnymi úradmi. Aktuálne nemáme žiadne informácie o zranených alebo mŕtvych občanoch SR, informácie budeme priebežne aktualizovať,” uviedol rezort v stanovisku.

 

Univerzita Komenského: Tragédia v Prahe nás hlboko zasiahla

Univerzitu Komenského (UK) v Bratislave tragédia na pražskej univerzite hlboko zasiahla. Pozostalým po obetiach vyjadrila úprimnú sústrasť. Stanovisko zverejnila UK na sociálnej sieti.

“Karlovu univerzitu vnímame ako našu materskú univerzitu, bez ktorej si naše začiatky nevieme predstaviť. Vyjadrujeme úprimnú sústrasť rodičom aj ich príbuzným, spolužiakom a spolužiačkam,” skonštatovala univerzita.

Reklama

Vedenie Filozofickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach prijalo správu o tragickej streľbe v budove svojej partnerskej fakulty s hlbokým zármutkom a ľútosťou. “Vyjadrujeme úprimnú sústrasť rodinám obetí a solidaritu našim kolegyniam, kolegom, študentkám a študentom Filozofickej fakulty Univerzity Karlovej v Prahe,” uviedla dekanka fakulty Renáta Panocová.

 

Polícia nemá informácie o tom, že by útok v Prahe mohol súvisieť so Slovenskom

Slovenská polícia aktuálne nedisponuje žiadnymi informáciami, že by útok v Prahe mohol akokoľvek súvisieť aj so Slovenskou republikou. Napriek tomu verejnosť uisťuje, že Policajný zbor situáciu nepodceňuje a aktívne komunikuje s českými kolegami. TASR o tom informovala hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová.

“Rodinám a pozostalým obetí vyjadrujeme úprimnú sústrasť. Myslíme zároveň na našich českých kolegov a všetkých zranených,” uviedla policajná hovorkyňa.

V súvislosti s tragickou streľbou polícia pripomína, ako sa správať v blízkosti útočníka. Kľúčovými slovami, ktoré môžu zachrániť život, sú uteč, skry sa, zavolaj.

Utiecť treba podľa polície na bezpečné miesto. “Nesnaž sa s útočníkom vyjednávať a neriskuj svoj život,” zdôrazňuje. Skryť sa je vhodné v prípade, že by bol útek nebezpečnejší. Na mobile si treba vypnúť zvuky a vibrovanie.

V momente, keď je to bezpečné, treba zavolať políciu. Kdekoľvek v Európskej únii možno použiť číslo 112, na Slovensku
aj 158.

Reklama

 

Prečítajte si tiež:

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:01

Zásoby ropy v USA minulý týždeň nečakane prudko klesli. A znížili sa aj zásoby benzínu. Ukázali to v stredu údaje amerického Úradu pre energetické informácie (EIA). Inforovala agentúra Reuters.

Zásoby ropy v USA tak v týždni do 19. apríla dosiahli 453,6 milióna barelov, čo je približne 3 % pod päťročným priemerom pre toto ročné obdobie, dodal EIA.

Včera 19:58

Na hokejových majstrovstvách Ázie a Oceánie hráčov do 18 rokov sa hneď v úvodnom zápase zrodil bizarný výsledok. Thajsko zdolalo Kuvajt 57:0 a na strely dokonca prekonali súpera pomerom 122:1.

Včera 19:34

Spojené arabské emiráty (SAE) v stredu oznámili, že na opravu domov, ktoré minulý týždeň poškodili prudké záplavy spôsobené rekordnými zrážkami, poskytnú 544 miliónov dolárov. Informovala o tom agentúra AFP.

Touto púštnou krajinou sa minulý týždeň prehnali silné búrky. Prudký lejak v priebehu niekoľkých hodín zaplavil úseky diaľnic, ulice a najrušnejšie letisko sveta v Dubaji.

Včera 19:31

Súd v Iráne odsúdil na smrť populárneho rappera uväzneného na vyše rok a pol za podporu celoštátnych protestov, vyvolaných smrťou Mahsy Amíníovej. Uviedli to v stredu miestne médiá. Informovala agentúra AFP.

V súvislosti s protestmi popravili deväť mužov, napríklad pre obvinenia zo zabitia a ďalšieho násilia proti bezpečnostným silám.

Včera 17:56

Štátna pomoc so zvýšenými splátkami hypoték sa od júna rozšíri aj na refinancované úvery, čo doteraz nebolo možné. Poslanci Národnej rady (NR) SR schválili túto zmenu v stredu v rámci zákona o správcoch úverov a nákupcoch úverov.

Včera 17:53

Nový zákon o ochrane spotrebiteľa, ktorý v stredu schválila Národná rada SR, prináša vyššiu ochranu spotrebiteľov aj v online prostredí. Spotrebiteľom tiež predlžuje lehotu na odstúpenie od zmluvy bez uvedenia dôvodu z doterajších 14 na 30 dní.

Legislatíva zároveň zvyšuje ochranu pred umelým navyšovaním cien pred rôznymi zľavami a výpredajmi a prináša taktiež lepšiu informovanosť pri uzatváraní zmlúv prostredníctvom online trhov.

Včera 17:52

Americký prezident Joe Biden v stredu podpísal zákon o pomoci vo výške 95 miliárd dolárov pre Ukrajinu, Izrael aj Taiwan. Zároveň oznámil, že Spojené štáty začnú Kyjevu posielať vojenskú pomoc v priebehu niekoľkých hodín. Správu priniesla agentúra AFP.

Včera 17:50

Izraelské sily uskutočňujú “ofenzívnu akciu” v celom južnom Libanone. V stredu to oznámil izraelský minister obrany Joav Galant bez toho, aby špecifikoval, či pozemné sily prekročili hranice. Informovala agentúra AFP.

Včera 17:49

Britské úrady zadržali troch ľudí podozrivých z porušeniach imigračných zákonov po tom, čo pri snahe preplaviť sa cez Lamanšský prieliv zahynulo v utorok päť ľudí vrátane dieťaťa. Informovali agentúry DPA a AFP.

Včera 17:46

Britský premiér Rishi Sunak a nemecký spolkový kancelár Olaf Scholz sa v stredu zaviazali podporovať Ukrajinu tak dlho, ako to bude potrebné. Scholz však takisto potvrdil svoj odmietavý postoj k dodaniu nemeckých plochodrážnych striel Taurus dlhého doletu pre Kyjev. Informovali o tom agentúry AP, AFP a DPA.

Scholz povedal, že Európa musí naďalej zvyšovať svoju pomoc pre Ukrajinu aj po tom, ako USA v utorok schválili rozsiahly balík vojenskej pomoci. “Rozhodnutie USA nás tu v Európe neoslobodzuje od úlohy naďalej rozširovať našu pomoc pre Ukrajinu, aby sa táto krajina mohla brániť voči agresorovi,” povedal kancelár na spoločnej tlačovej konferencii so Sunakom.

Britský premiér Rishi Sunak na návšteve v Nemecku
Na snímke nemecký kancelár Olaf Scholz (vpravo) a britský premiér Rishi Sunak počas tlačovej konferencie v Berlíne
Včera 17:43

Traja ľudia utrpeli zranenia pri “vážnom incidente” v škole na juhu Walesu. Podozrivá osoba bola zadržaná, oznámila miestna polícia. Informovala agentúra AP.

Podľa britského denníka The Telegraph došlo v škole k útoku nožom. Medzi zranenými je údajne učiteľka.

Včera 17:39

Londýnsky súd rozhodol o vydaní stíhaného Daniela Bombica na Slovensko.

“Nie, ešte nikam nejdem, ešte si budete musieť počkať na kolaudačku na letisku, ale áno – ako som vravel minule – návrat na Slovensko sa začína,” vyjadril sa Bombic alias Danny Kollár.

Včera 16:56

Francúzsky najvyšší súd v stredu definitívne potvrdil odsúdenie bývalého premiéra Francoisa Fillona v kauze sprenevery, ktorej sa dopustil vytvorením fiktívneho pracovného miesta pre svoju manželku Penelope. Zároveň nariadil nový súdny proces o uložení trestu. Informovala agentúra AFP.

Včera 15:26

Taliansky parlament schválil opatrenie krajne pravicovej vlády premiérky Giorgie Meloniovej, umožňujúce protiinterrupčným aktivistom vstúpiť na konzultačné kliniky, čo vyvolalo hnev opozičných strán. Informovala agentúra AFP.

Opatrenie prijaté senátom v utorok večer umožňuje regiónom, aby povolili skupinám “s kvalifikovanými skúsenosťami na podporu materstva” ísť za ženami pomýšľajúcimi na interrupciu na klinikách riadených štátnym zdravotníckym systémom.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE


Reklama

NAJNOVŠIE


Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke Múzeum STM Solivar v Prešove

Autor: FOTO TASR-Maroš Černý

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali