Srbsko musí odmietnuť ultimátum týkajúce sa Kosova

Srbsko musí odmietnuť ultimátum týkajúce sa Kosova

Belehrad 27. januára 2023 (HSP/moderndiplomacy/Foto:TASR/AP-Darko Vojinovic)

 

Srbský prezident Aleksandar Vučič sa 20. januára stretol so západným vyjednávacím tímom o riešení pre Kosovo. Európsky sprostredkovateľ Miroslav Lajčák, americký vyslanec Gabriel Escobar, nemeckí a francúzski osobitní poradcovia Jens Ploetner a Emmanuel Bonne, ako aj poradca talianskeho premiéra Mario Talo opäť diskutovali s lídrami Srbska (a Kosova) o pláne (ultimáte), ktorý by mal upraviť vzťahy medzi Belehradom a Prištinou. Oficiálne nebol plán mierového riešenia predstavený verejnosti. Srbské médiá však zverejnili text plánu a jasne zdôrazňujú, že ide o ultimátum od Quinta.  A čo je ešte dôležitejšie, nikto zo srbskej vlády to nepoprel, píše historik a analytik Slaviša Batko Milačič

Aleksandar Vučič
Na snímke srbský prezident Aleksandar Vučič

Čo nám jasne hovorí, že srbská vláda zverejňuje plán (ultimátum) ako skúšobný balónik. Toto rozhodnutie sa však ukázalo ako múdre, pretože reakcie občanov Srbska na plán boli viac ako jasné z hľadiska toho, že plán je neprijateľný. Pretože táto dohoda okrem iného vyžaduje, aby Srbsko v praxi (de facto) uznalo násilné odtrhnutie svojej provincie, t. j. umožnilo Kosovu vstúpiť do OSN.

Reklama

Plán, ktorý zostavili poradcovia vedúcich predstaviteľov dvoch najväčších demokratických krajín v Európe – francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona a nemeckého kancelára Olafa Scholza – predstavuje hrubé porušenie rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN č. 1244, základných zásad demokratických medzinárodných vzťahov, Charty OSN a záverečného dokumentu OBSE.

Plán (ultimátum) pre Kosovo ponižuje Srbsko a srbský ľud tým, že nariaďuje, aby Srbsko rešpektovalo rovnosť, zvrchovanosť, územnú celistvosť a takzvané štátne symboly Kosova a všetkých ostatných krajín okrem vlastnej zvrchovanosti, územnej celistvosti a medzinárodne uznaných hraníc potvrdených OSN, OBSE a ďalšími medzinárodnými organizáciami. Od Srbska sa očakáva, že bude spolupracovať pri demontáži vlastnej integrity, vlastného ústavného poriadku a medzinárodnej reputácie, aby nikto nemohol použiť “prípad Kosovo” ako precedens pre jednostranné odtrhnutie, čo sa týka predovšetkým Ukrajiny.

Reklama

Skutočnosť, že v súčasnosti päť členov Európskej únie (Španielsko, Rumunsko, Slovensko, Grécko a Cyprus) a štyria členovia NATO neuznávajú nezávislosť Kosova, ukazuje, aké zlé by bolo prijatie tohto plánu pre Srbsko. Cieľom je tiež preniesť všetku zodpovednosť za obete a zničenie na Srbsko ako obeť agresie NATO v roku 1999 a využiť tento akt na ospravedlnenie agresie proti Srbsku, ktorá sa uskutočnila v rozpore s medzinárodným právom.

Kosovo nie je zmrazeným konfliktom, ako tvrdí Západ a opakuje oficiálny Belehrad, ani ho nemožno vyriešiť ultimátom Srbsku. Najlepším príkladom je Cyprus, ktorý v roku 1974 napadlo Turecko, a napriek tomu ani Turecko, ani Cyprus (ani Grécko) nesúhlasia so žiadnymi ultimátami, ani ich nikto nedáva. Tu si treba položiť otázku, ako je možné, že Kvinta dáva Srbsku ultimátum, a prečo to srbská vláda a srbský prezident dovoľujú!

 

Srbská vláda musí uplatniť novú taktiku

Rokovania o Kosove s Quintou sa musia najprv viesť o zásadných otázkach. A to znamená predovšetkým ochranu súčasného srbského obyvateľstva v Kosove a návrat 250 000 vyhnaných Srbov. Úprava štatútu srbského štátneho majetku v Kosove, ktorého sa zmocnila separatistická vláda v provincii. Navyše vrátenie ukradnutého majetku Srbom, ktorí boli násilne vyhnaní z provincie.

Aj vzhľadom na agresívnu politiku kosovských separatistov, ktorí v rozpore s dohodou s NATO vysielajú na sever provincie špeciálne jednotky a zároveň páchajú násilie na Srboch, je potrebná nová stratégia. A tá sa prejavuje predovšetkým v tom, že srbská vláda musí pomôcť pri vytvorení Republiky srbskej na severe Kosova. To znamená, že miestni Srbi by mali vlastnú políciu(vrátane špeciálnej policajnej jednotky), súdnictvo, prokuratúru, školstvo, zdravotníctvo a kontrolu nad hraničnými priechodmi. Inými slovami, v ozbrojených silách by sa vytvorila parita, pričom treba mať na pamäti, že nie je reálne očakávať, že srbský prezident Aleksandar Vučič niekedy schváli vyslanie srbskej armády do Kosova. Týmto spôsobom by Srbsko strategicky posilnilo svoje pozície a čakalo by na zmenu na geopolitickej scéne sveta, kým sa nevytvoria priaznivé podmienky na úplný návrat južnej srbskej provincie Kosovo do Srbska.

Reklama

V opačnom prípade, ak by srbská vláda súhlasila so vstupom Kosova do OSN, znamenalo by to, že Kosovo by sa mohlo spojiť s Albánskom, o čom verejne hovoril aj kosovský premiér Albin Kurti. Tým by sa otvorila otázka odtrhnutia Preševského údolia a geografickej oblasti Sandžak od Srbska. A čo je ešte dôležitejšie, začal by sa neuveriteľne silný tlak na zrušenie Republiky srbskej v Bosne a Hercegovine. Všetko uvedené by malo katastrofálne dôsledky pre Srbsko, ale aj pre celý Balkán.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:02

Slovenskí reprezentanti v rýchlostnej kanoistike Milan Dörner s Ákosom Gacsalom boli najrýchlejší v K2 na 1000 m na prvých kvalifikačných pretekoch na bratislavskom Zemníku. V C2 zvíťazili Peter Kizek s Eduardom Strýčkom, v K2 žien Hana Gavorová s Hanou Zemánkovou.

20:01

Tisíce ľudí sa v nedeľu zišli v gruzínskej metropole Tbilisi a žiadali vládu, aby stiahla kontroverzný zákon o “zahraničnom vplyve”. Brusel už medzičasom v varoval, že tento zákon by mohol zmariť ambície Gruzínska stať sa členom EÚ.

19:23

Na základe nového trestného zákona, ktorý predstaví francúzska vláda, bude osobám odsúdeným za členstvo v organizovaných zločineckých skupinách hroziť až 20 rokov väzenia. V rozhovore pre nedeľnú prílohu týždenníka La Tribune to uviedol francúzsky minister spravodlivosti Éric Dupond-Moretti.

19:21

Hádzanárky DAC Dunajská Streda zvíťazili v 1. kolo nadstavby o majstra SR nad HK Slovan Duslo Šaľa 36:31.

19:20

Hádzanári MŠK Považská Bystrica triumfovali v treťom stretnutí semifinále Niké Handball extraligy nad HK Kúpele Bojnice 27:20. V sérii hranej na tri víťazstvá sa dostali do vedenia 2:1 na zápasy. Štvrtý duel je na programe v stredu 1. mája. Víťaz série nastúpi vo finále proti Tatrana Prešov, ktorý zdolal HK Košice 3:0 na zápasy.

19:20

Futbalisti RCD Mallorca v zostave so slovenským obrancom Martinom Valjentom remizovali v 33. kole španielskej La Ligy na pôde Cadizu 1:1. Po centri Valjenta v 12. minúte otvoril skóre Vadat Muriqi. Domáci vyrovnali v 59. minúte po vlastnom góle Omara Mascarella. Granada zdolala Osasunu Pamplona 3:0.

19:19

Ukrajinská pohraničná služba vylovila z rieky Tisa, ktorá tvorí časť hranice Ukrajiny s Rumunskom, telá dvoch mužov. Ich totožnosť sa zatiaľ nepodarilo zistiť.

19:18

Tornáda, ktoré sa v sobotu prehnali americkým štátom Oklahoma, si vyžiadali najmenej dve obete na životoch. V nedeľu o tom informovali tamojšie úrady, ktoré dodali, že jednou z obetí je dieťa.

19:16

Hlavný veliteľ ukrajinských ozbrojených síl Olexandr Syrskyj v nedeľu priznal, že situácia ukrajinskej armády na frontovej línii sa zhoršila, a potvrdil, že Rusko v poslednom čase dosiahlo na bojisku viacero úspechov.

19:13

Rakúski colníci objavili 700.000 eur v hotovosti v batožine na letisku vo Viedni, ktorá patrila dvom bratrancom cestujúcim do Istanbulu. V nedeľu o tom informovalo rakúske ministerstvo financií.

18:06

Ruská priemyselná výroba a investície stagnujú, vývoz tovaru sa naďalej zhoršuje a ziskovosť vo väčšine odvetví klesá. Uviedol to ruský think tank blízky vláde.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke meotar a ďalšie učebné pomôcky v Múzeu školstva a pedagogiky, ktoré otvorili po niekoľkých rokoch od rekonštrukcie nových priestorov, sťahovania a budovania múzejného zázemia v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves

Autor: TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Dušan Hirjak

Marek Brna

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali