SaS prichádza pár dní pred voľbami s dôležitým vyhlásením. Veľmi rýchlo dostali odpoveď

Bratislava 21. septembra 2023 (TASR/HSP/Foto:Screenshot Facebook)

Aktualizované 21. septembra 2023 17:33

SaS vyzvala k odstúpeniu z volebného boja kandidujúce strany, ktoré sa pohybujú pod hranicou zvoliteľnosti

sas
Záber z tlačovky

Predseda SaS Richard Sulík upozornil na hrozbu prepadnutia množstva demokratických hlasov, ktoré môžu byť kľúčové pri zostavovaní vlády. Ak by sa strany rozhodli z boja odstúpiť v prospech SaS, deklaroval pripravenosť rokovať s nimi po voľbách o obsahu vládneho programu či personálnych nomináciách. Vyhnúť sa chce vzniku vlády v zložení Smer-SD, Hlas-SD, Republika a SNS, ktorú označil za najhorší scenár pre Slovensko.

Reklama

Vyzývame strany, ktoré nemajú šancu byť v parlamente, aby odstúpili z politického boja, a aby podporili niektorú z demokratických strán,” vyhlásil Sulík. Nejde podľa neho o to, kto voľby vyhrá, ale o to, aby predseda Smeru-SD Robert Fico nedisponoval 76 poslancami. Šéfa Smeru-SD označil za hrozbu pre Slovensko, preto podľa neho v žiadnom prípade nesmie zostaviť vládu.

Subjekty s preferenciami pod päť percent vyzval k zodpovednosti. Apeloval najmä na predstaviteľov strany Demokrati, aby odložili egá bokom. Sulík chce, aby neprepadol žiaden pravicový a demokratický hlas voličov. V prepočte na počet poslancov v parlamente podľa Sulíka hrozí prepadnutie šiestich až ôsmich mandátov. Dodal, že to zvyšuje riziko zostavenia vlády Smeru-SD, Hlasu-SD, Republiky a SNS, čím by sa podľa neho Slovensko stalo čiernou dierou Európy.

Reklama

Sulík zároveň poznamenal, že Hlas-SD nie je pre SaS želaným partnerom. “Je to strana, ktorá chce silný štát, pričom silný štát vás akurát oberie o dane,” uviedol. Podčiarkol, že zo spolupráce vie strany vylúčiť len kongres SaS, ktorý tak zatiaľ urobil pri Smere-SD, ĽSNS či SNS.

 

Republika vyzýva malé strany,aby netrieštili hlasy a odstúpili z volieb

Hnutie Republika vyzýva predstaviteľov malých strán, aby netrieštili hlasy a odstúpili z volieb. Ide najmä o strany Spoločne občania Slovenska, Vlastenecký blok, Srdce vlastenci a dôchodcovia – Slovenská národná jednota a Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko, pretože majú najväčšie programové prieniky. Vo videu na sociálnej sieti to uviedol predseda hnutia Milan Uhrík.

“Vieme, že mnohé malé strany sa na 100 percent do parlamentu nedostanú a hrozí, že prepadnú zhruba dve percentá hlasov, ktoré budú v parlamente v boji proti progresívcom strašne chýbať,” skonštatoval Uhrík. Vyzval aj voličov, aby nenechali svoj hlas vo voľbách prepadnúť.

 

Reklama

Demokrati: Budeme sa uchádzať o dôveru voličov

Strana Demokrati sa bude s pokorou uchádzať o dôveru voličov. V prípade, že sa dostane do vlády, bude odborným, skúseným a stabilným partnerom. Uviedla to vo svojom stanovisku v reakcii na výzvu SaS, aby strany pod hranicou zvoliteľnosti z volebného boja odstúpili.

“Kolegovia zo SaS, namiesto výzvy na odstúpenie radšej spolu s Progresívnym Slovenskom a KDH nájdite odvahu a vylúčte spoluprácu s Hlasom. Poďme dať spoločne nádej všetkým Slovákom, že môže vzniknúť demokratická vláda. Dá sa to aj bez Hlasu,” skonštatovali Demokrati.

Tvrdia, že existuje reálna nádej na vznik demokratickej vlády, ktorá bude garantovať zahraničnopolitickú orientáciu na Západ, riešiť problémy v zdravotníctve a nebude prichádzať s lacným populizmom.

Predseda SaS Richard Sulík vo štvrtok upozornil na hrozbu prepadnutia množstva demokratických hlasov, ktoré môžu byť kľúčové pri zostavovaní vlády. Ak by sa strany rozhodli z boja odstúpiť v prospech SaS, deklaroval pripravenosť rokovať s nimi po voľbách o obsahu vládneho programu či personálnych nomináciách. Vyhnúť sa chce vzniku vlády v zložení Smer-SD, Hlas-SD, Republika a SNS.

 

Reklama

Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

11:21

Kým poskytovanie hypoték tento rok stagnuje na nižších úrovniach ako v minulosti, spotrebiteľské úvery zaznamenali oživenie. Ekonomickí analytici sa zhodujú, že je za tým vysoká inflácia, ktorá oslabuje kúpyschopnosť ľudí, ale aj výrazne rýchlejší rast úročenia hypoték ako spotrebných úverov.

10:55

Slovenský hokejový útočník Marián Studenič strelil gól v nočnom zápase nižšej zámorskej súťaže AHL a prispel k víťazstvu svojho tímu Coachella Valley Firebirds na ľade Abbotsfordu Canucks 4:2. Dvadsaťpäťročný krídelník zaznamenal svoj siedmy presný zásah v sezóne a v 16 dueloch nazbieral dokopy 12 bodov. Jeho krajan Martin Chromiak si pripísal jednu asistenciu, no so svojím Ontariom Reign prehral pred vlastnými fanúšikmi s Bakersfield Condors 4:6. Dvadsaťjedenročný krídelník má v 21 zápasoch ročníka bilanciu šesť gólov a päť asistencií.

10:54

Ukrajinci čelia “smrteľnému nebezpečenstvu” v prípade, že Západ upustí od finančnej podpory Kyjevu pre jeho boj proti jednotkám ruského prezidenta Vladimira Putina, upozornila manželka prezidenta Ukrajiny Olena Zelenská.

10:36

Postoj USA k palestínsko-izraelskému konfliktu je pre celý svet príkladom dvojakého metra a cynizmu. Vyhlásil to stály zástupca Číny pri OSN Zhang Jun po tom, ako Spojené štáty v Bezpečnostnej rade OSN vetovali rezolúciu SAE požadujúcu prímerie v zóne palestínsko-izraelského konfliktu.

10:36

Intenzívne boje izraelskej armády v najväčšom meste južného pásma Gazy Chán Júnis, kde sa podľa Izraela nachádza vedenie Hamasu, budú pokračovať ešte tri až štyri týždne, uviedol Axios s odvolaním sa na vojenský zdroj.

10:17

Ministri financií členských štátov Európskej únie (EÚ) v piatok schválili poskytnutie finančných prostriedkov Maďarsku vo výške 920 miliónov eur. Finančné prostriedky sú preddavkom postpandemickej pomoci určenej pre krajinu z rozpočtu EÚ.

10:10

Rakvu so spopolnenými pozostatkami bývalého českého ministra zahraničných vecí, poslanca a senátora Karla Schwarzenberga previezli v sobotu v ranných hodinách do Katedrály sv. Víta na Pražskom hrade, kde sa napoludnie uskutoční zádušná omša.

09:11

Dve novinárky, ktoré pokrývali protesty proti prezidentovi Alexandrovi Lukašenkovi, zadržali v piatok v Bielorusku, uviedla tamojšia asociácia novinárov. Informovala o tom agentúra AP, podľa ktorej ide ďalší zo zásahov proti disentu v krajine.

09:10

Najmenej traja ľudia zahynuli v dôsledku požiaru, ktorý v piatok neskoro večer vypukol v nemocnici v talianskom meste Tivoli neďaleko metropoly Rím. Evakuovať museli 200 pacientov.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

Reklama

NAJNOVŠIE

Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Na snímke žena v zasneženom parku v ruskom Petrohrade

Autor: TASR/AP-Dmitri Lovetsky

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Andrej Sablič

René Pavlík

Gustáv Murín

Marek Brna

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali