Ruská Potemkinova armáda

Bratislava 3. októbra 2023 (HSP/Sonar21/Foto:Twitter)

 

Dnes (27. septembra) mi prišiel nový Free Inquiry (ďalej len FI), vlajkový časopis amerických sekulárnych humanistov, a ja som si s rastúcim intelektuálnym potešením prečítal prvý článok s názvom “Je vojna s Čínou nevyhnutná” od Shadie B. Drury, emeritnej profesorky na Reginskej univerzite, píše Kaz Dziamka

ukrajinská armáda vojaci
Ilustračné foto

Je informatívna a vedecká; je dobrá, veľmi dobrá a taká dôležitá, že by mala byť znovu uverejnená napríklad v Consortium News, jednom z najrešpektovanejších nezávislých časopisov, “prvom investigatívnom spravodajskom magazíne založenom na internete”. Možno ju bude propagovať aj Max Blumenthal z The Grayzone.

Reklama

A potom som si prečítal druhý článok, “Diablovu dohodu” od S. T. Joshiho. Ohromilo ma, keď som si prečítal, že podľa Joshiho “(Putinova) Potemkinova armáda nemôže vyhrávať bitky inak ako s pomocou bezohľadných žoldnierov”. (sic)

Prestal som čítať. Odložil som FI nabok.

Reklama

Joshiho výrok je šokujúcim príkladom zúrivej, bezduchej rusofóbie – dokonca aj v krajine nenávidiacej Rusko, akou sú Spojené štáty, druhá najrusofóbnejšia krajina na svete (prvou je Poľsko). Faktom je, že Putinova “Potemkinova armáda” dosiahla relatívne viac, ako dosiahla armáda USA, “najmocnejšia na svete”, od konca druhej svetovej vojny.

Napríklad vo Vietname bola americká armáda vykopnutá komunistickými partizánmi tým najhanebnejším spôsobom, hoci Američania vyvraždili asi 2-3 milióny Vietnamcov, vrátane nevinných roľníkov, mužov, žien aj detí. V Afganistane americká armáda bojovala asi 20 rokov, aby ju nakoniec porazili afganskí roľníci a pastieri kôz. Armáda USA síce vyhrávala bitky, ale prehrávala vojny a nič dobré neurobila ani v Afganistane, ani vo Vietname. Podobne to bolo v stovkách ďalších vojenských intervencií po celom svete. (Áno, stovky.) Už ani netreba spomínať brutálne zničenie Iraku, Srbska a Líbye armádami USA/NATO, napríklad. Každý vie, alebo by mal vedieť, čo sa stalo.

Vojenské analýzy a porovnania treba vždy robiť v relevantnom kontexte. Tvrdenie, že Putinova “Potemkinova armáda nemôže vyhrávať bitky”, predpokladá, že Rusko prehralo svoje vojenské intervencie napríklad v Sýrii. Alebo v Abcházsku. Alebo v Južnom Osetsku. Ale ona to neurobila.

V súčasnej vojne na Ukrajine Putinova “Potemkinova armáda” po roku a pol ovládla viac ako 20 percent ukrajinského územia. Nie len tak hocijakú ukrajinskú pôdu, ale tie najlepšie, najcennejšie ukrajinské nehnuteľnosti, teda Krym a oblasť Donbasu, pretože tieto regióny obývajú prevažne etnickí Rusi. A Putinova “Potemkinova armáda” nebojuje proti “partizánom alebo roľníkom”; bojuje proti regulárnej ukrajinskej armáde, ktorú NATO nelegálne vyzbrojilo po zuby počas 8 rokov po prevrate v Kyjeve v roku 2014, ktorý sponzorovali USA a ktorý zvrhol legálne zvoleného ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyča. Pred začatím vojenskej operácie v roku 2022 Rusko opakovane vyzývalo na mierové riešenie problému etnických Rusov v Donbase, ktorých ohrozuje a zabíja ukrajinská armáda. Ukrajina ani NATO/USA však nikdy nemienili dodržiavať minské dohody. A ani tak neurobili.

Najmenej 14 európskych krajín (najmä Nemecko, Anglicko a Poľsko) a USA posielali svoje moderné zbrane Ukrajine v jej vojne proti Rusku. USA už minuli viac ako 100 miliárd dolárov na pomoc Ukrajine, ktorá je teraz hospodársky a finančne v bankrote a nad vodou ju držia len americké peniaze. Keby bolo Rusko nútené viesť vojnu len proti Ukrajine, vojna by sa skončila asi za týždeň.

Reklama

Počas súčasnej vojny na Ukrajine Putinova “Potemkinova armáda” zabila viac ako 400 000 ukrajinských vojakov a ďalších niekoľko stoviek tisíc zneškodnila. Približne 10 miliónov Ukrajincov v panike utieklo zo svojej krajiny a rozptýlilo sa po celej Európe a inde, aj v Rusku. Teraz, keď ruská armáda zastavila a zmarila ďalšiu ukrajinskú protiofenzívu, zahynulo ďalších 70 000 Ukrajincov. Z približne 12 000 zahraničných žoldnierov, ktorí na Ukrajine nelegálne bojovali, väčšinou Britov a Poliakov, zostalo len asi 2 000. Zvyšok buď dezertoval, alebo bol zranený či zabitý. Čoraz viac Ukrajincov si uvedomuje, že vojnu proti Rusku nemôžu – nikto nemôže – vyhrať, a nedávno sa vzdali tisíce ukrajinských vojakov. (Podľa Redacted z 28. septembra približne 10 000 ukrajinských vojakov nedávno zavolalo ruským veliteľom na Ukrajine a ponúklo im, že sa vzdá).

Isté zlyhanie pri vyhrávaní bitiek, naozaj!

Ale pochmúrna bilancia stoviek vojenských intervencií USA po celom svete je len súčasťou morálneho úpadku Západu. Začiatkom minulého roka americký prezident oficiálne a verejne pohrozil zničením ruskej energetickej infraštruktúry v hodnote 20 miliárd dolárov, ktorá bola kritickou súčasťou európskeho systému dodávok plynu. Vyhrážal sa a svoje slovo dodržal: 26. septembra 2022 boli vyhodené do vzduchu plynovody Nord Stream v Baltskom mori, čo bol najhorší prípad hospodárskeho terorizmu v histórii a obrovská ekologická katastrofa. Tento otrasný akt americko-európskeho hospodárskeho terorizmu sa uskutočnil s pomocou niektorých miestnych nórskych, poľských a iných rusofóbnych prostáčikov, ktorí neváhali splniť rozkazy svojho hlavného zločinca. Vysokopostavený európsky politik, bývalý poľský minister zahraničných vecí, verejne pochválil USA za túto hrôzu. “Ďakujem, USA,” uviedol na twitteri.

Zároveň sa systematicky vymazáva ruská kultúra, najmä v Európe. Rušia sa napríklad koncerty ponúkajúce ruskú hudbu, ruské finančné aktíva sa zmrazujú alebo rozkrádajú a ruským turistom sa zakazuje alebo obmedzuje návšteva krajín NATO. Niektorí ukrajinskí propagandisti – napríklad Sarah Ashtonová-Cirillo – teraz “tvrdia”, že Rusi pochádzajú z mongolských barbarov, a preto sú Ázijčania, a nie Európania, a že ruská krajina by mala byť rozdelená na niekoľko provincií a spravovaná americkými/západnými korporáciami.

To, čo nazývame “západnou civilizáciou”, sa za posledné desaťročie stalo sotva niečím viac než dobre organizovaným, legalizovaným rusofóbnym banditizmom.

Reklama

Tak či onak, na vedenie vojny proti Rusku je už neskoro a nikto rozumný by to nemal robiť, ako nedávno tvrdil Dimitrij Orlov, americko-ruský inžinier a spisovateľ, na portáli “Dialogue Works”. Rusko je príliš silné a úplne sebestačné vo svojom prírodnom bohatstve a vyspelom vojenskom know-how.

Ak zostávate skeptickí, pochopte toto: Môže sa stať, že keď bude Rusko dostatočne vyprovokované a ohrozené NATO a USA, rozhodne sa poslať “pána Kinžala” (ako by povedal Pepe Escobar) do Bruselu, Londýna, Varšavy alebo dokonca Washingtonu. A viete, čo to znamená: keď je ruská hypersonická raketa naprogramovaná na zasiahnutie určitého cieľa a potom je vypustená na svoju misiu, nikto a nič v USA ani nikde inde na planéte ju nemôže zastaviť. Jedinou možnosťou pre Kinžal je zasiahnuť cieľ. S istými ničivými následkami, a to všetko podľa fyzikálnych zákonov hypersonickej rýchlosti.

A “pán Kinžal” je len jednou zo šiestich nových ruských superzbraní, je to len jedna z rodiny nových ruských hypersonických rakiet. Ďalšou je Zircon. Rovnako ako Avangard. V arzenáloch všetkých západných krajín nie je nič porovnateľné s týmito raketami. Rusko má pred USA minimálne niekoľkoročný náskok vo vývoji technológie hypersonických rakiet. Jediná krajina, ktorá sa k nim približuje, je Čína, ktorá je v súčasnosti blízkym vojenským a hospodárskym partnerom Ruska.

Ak Joshi a milióny ďalších amerických rusofóbov stále nie sú ohromení ruskými nezastaviteľnými hypersonickými raketami, potom by si mali uvedomiť, že Rusko zhodou okolností vyvinulo aj najničivejšiu, apokalyptickú, superťažkú ICBM na planéte. Ak návšteva “pána Kinžala” neprinúti americký politický a vojenský establišment, aby vo svojej samovražedne bezohľadnej rusofóbnej politike uvažoval o rozume a zdravom rozume, potom určite návšteva “pána Satana” (RS-28 Sarmat) konečne vtĺkne americkým rusofóbom do hlavy trochu rozumu… teda tým, ktorí prežijú.

Stačí jeden “Satan” (alebo možno dvaja), aby všetko na väčšine severovýchodných nákladov USA zaniklo a premenilo sa na hromadu tlejúceho rádioaktívneho odpadu. Všetko vyradené z existencie znamená, samozrejme, okrem iného aj redakciu Free Inquiry a jej šéfredaktora menom S. T. Joshi.

Redakčné články, ako je ten Joshiho, sú nezodpovedné rusofóbne žvásty neinformovaného, pomýleného človeka, ktorý si neuvedomuje, že si privoláva vlastnú – a svojho národa – katastrofu a smrť. Joshi je tak zaslepený svojou rusofóbiou, že si ani neuvedomuje, že sa dopúšťa trápnej logickej chyby, keď tvrdí, že jediným spôsobom, ako môže Putin vyhrať bitku, je zapojiť do nej “nemilosrdných Wagnerových žoldnierov”. No a kto sú Wagnerovi bojovníci? Sú to, samozrejme, Rusi a Wagner je ruská vojenská formácia, ktorá je úplne pod kontrolou ruskej vojenskej vlády, ktorá Wagnera financuje a prideľuje mu vojenské operácie. O čo Joshimu ide? Že Rusi nemôžu vyhrať bitku… ale že môžu?

Na záver zopakujem: “Satani”, rovnako ako Kinžalovia, sú nezastaviteľní. Mimochodom, RS-28 Sarmat môže niesť 24 hypersonických rakiet Avangard a “tvrdí sa, že je úplne odolný voči všetkým súčasným alebo budúcim systémom protiraketovej obrany”. Tak sa stalo, že tento mesiac oficiálne vstúpil do ruskej bojovej služby.

Vtedy je najvyšší čas brať Rusko vážne a úctivo s ním rokovať. Je najvyšší čas uvedomiť si, že nikto z nás si nemôže dovoliť riskovať, že bude čeliť ďalšej jadrovej kríze typu roku 1962. Vtedy sme mali len šťastie. Tentoraz sa nám to už nemusí podariť. A bude po všetkom.

V nepochopiteľne obrovskom vesmíre to “nikoho” nebude zaujímať. “Nikto” si to ani nevšimne.

 

Reklama

Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

19:15

Ukrajinský parlament v piatok večer schválil novely zákonov, ktoré implementujú očakávania Európskej únie, pričom medzi nimi je aj zákon o právach národnostných menšín. Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán argumentuje proti začatiu diskusie o členstve Ukrajiny v EÚ najmä nepriaznivou situáciou maďarskej menšiny žijúcej na Ukrajine, pripomenul v sobotu server blikk.hu.

18:54

Francúzska polícia podnikla tento týždeň rozsiahly záťah proti osobám podozrivým zo sexuálneho zneužívania detí. Akcia sa uskutočnila v 53 zo 101 departementov v kontinentálnom Francúzsku i v zámorí a polícia počas nej zadržala 80 osôb. S odvolaním sa na vyhlásenie komisára Quentina Bevana o tom v sobotu informovala agentúra AFP.

18:23

Ukrajinský parlament v sobotu vyzval parlamenty a vlády členských štátov EÚ, ako aj inštitúcie Európskej únie, aby na najbližšom zasadnutí Európskej rady – 15. decembra – schválili začatie prístupových rokovaní s Ukrajinou.

17:55

Horskí záchranári slúžiaci na Skalke neďaleko Kremnice v sobotu pomáhali 81-ročnému slovenskému turistovi, ktorého počas túry v Kremnických vrchoch postihla nevoľnosť. Horská záchranná služba o tom informuje na sociálnej sieti.

17:50

Ukrajina v sobotu ostro odsúdila plány Ruska usporiadať na jar budúceho roku voľby prezidenta Ruskej federácie aj na územiach Ukrajiny. Ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí podľa agentúry AP označilo plánované voľby za “nulitné, neplatné” a varovalo, že všetci medzinárodní pozorovatelia vyslaní na ich monitorovanie budú “čeliť trestnej zodpovednosti”.

17:49

Francúzska banka BNP Paribas očakáva, že Európska centrálna banka (ECB) zredukuje úrokové sadzby v budúcom roku o 75 bázických bodov, pričom k prvému zníženiu pristúpi v apríli budúceho roka. Ako dôvod uviedla slabú ekonomickú aktivitu a spomaľovanie inflácie.

17:48

S výškou svojho dôchodku nie je spokojných 73 % seniorov a viac ako 60 % chýbajú peniaze. Približne 64 % respondentov uviedlo, že nemajú iný príjem ako štátny dôchodok. Vyplýva to z prieskumu investičnej platformy Fondee.

17:46

Stovky Gruzíncov sa v sobotu zhromaždili v gruzínskom hlavnom meste Tbilisi, aby podporili smerovanie svojej krajiny k členstvu v Európskej únii. Urobili tak pritom necelý týždeň pred očakávaným rozhodnutím lídrov EÚ o udelení štatútu kandidátskej krajiny Gruzínsku.

16:29

Úrady juhoizraelského kibucu Beeri v sobotu potvrdili smrť 25-ročného Sahara Barucha, ktorý bol 7. októbra v skupine vyše 200 ľudí zavlečených palestínskymi militantmi do Pásma Gazy.

16:17

Iránska ľudskoprávna aktivistka Narghís Mohammadiová, ktorej v októbri udelili Nobelovu cenu za mier, vyhlásila na nedeľu, keď sa bude konať slávnostné odovzdávanie týchto ocenení, začiatok hladovky. V sobotu to uviedla jej rodina.

16:10

Okresný súd v juhosibírskom meste Omsk v ázijskej časti Ruska vzal do 30. januára do väzby bieloruského občana Siarheja Jeramejeva, ktorý je obvinený, že koncom novembra vyhodil do vzduchu dva vlaky na bajkalsko-amurskej železničnej magistrále (BAM).

16:09

Šéf OSN pre ľudské práva v sobotu vyjadril poľutovanie nad “pretrvávajúcimi a systematickými” pokusmi o spochybnenie výsledkov prezidentských volieb v Guatemale, a vyzval na rešpektovanie vôle voličov.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

Reklama

NAJNOVŠIE

Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Na snímke žena v zasneženom parku v ruskom Petrohrade

Autor: TASR/AP-Dmitri Lovetsky

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Andrej Sablič

René Pavlík

Gustáv Murín

Marek Brna

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali