Rokovania sa odkladajú. Moskva sa obáva, že bude zatiahnutá do ďalšej vojny

Rokovania sa odkladajú. Moskva sa obáva, že bude zatiahnutá do ďalšej vojny

Gaza 6. novembra 2023 (HSP/Asas Media/Foto:TASR/AP-Abed Khaled)

 

Walid Shuqair pre libanonský Asas Media: Rusko nedovolí otvorenie libanonského frontu v rámci vojny v Gaze. Palestínsko-izraelský konflikt sa môže zmeniť na regionálnu vojnu, píše autor článku z Asas Media. Zatiaľ čo USA a EÚ sú proti prímeriu v Gaze, Rusko chce zabrániť rozsiahlej katastrofe na Blízkom východe. A má na to dva dôvody.

Izrael
Palestínčania skúmajú škody na zničenom dome po izraelskom leteckom útoku v Gaze

Štáty, svetové a miestne médiá pozorne sledujú vývoj v Gaze a v celom regióne, najmä po tom, ako izraelská armáda oznámila začiatok pozemnej operácie. Zatiaľ nič nenasvedčuje tomu, že Tel Aviv a Hamas sú pripravené na seriózne rokovania o riešení krízy. Všetky kontakty sa obmedzujú na humanitárny aspekt. Do pásma Gazy tak bolo cez hraničný priechod Rafah vpustených niekoľko kamiónov s humanitárnou pomocou a prepustených bolo aj niekoľko rukojemníkov, ktorých zadržiavali Hamas a Izrael.

Reklama

Vojnu v Gaze vedie Amerika, a to umožňuje Rusku získať späť vplyv na medzinárodnej scéne, aj keď je samo ponorené do bojov na Ukrajine. Okrem toho sa Moskva intenzívne snaží zabrániť rozšíreniu konfliktu na Blízkom východe.

 

Reklama

Od eliminácie po oslabenie Hamasu

IDF začali útok na pásmo Gazy a Západ zo svojej strany uznal, že úspech je ťažko dosiahnuteľný, najmä ak neexistuje žiadne politické riešenie palestínsko-izraelskej krízy. Krajiny, ktoré podporujú Izrael, ako napríklad Amerika, chcú odpoveď na otázku: Čo sa stane po útoku na Hamas a po invázii IDF do pásma Gazy?

Plány sa menia každý deň, ak nie každú hodinu:

 

  1. Začalo to vyhláseniami Izraela a jeho západných spojencov o úplnej likvidácii Hamasu, ale potom ich zápal ochabol. Začalo sa hovoriť o zničení vojenského potenciálu palestínskeho hnutia odporu, oslabení jeho schopností, zavraždení jeho vodcov a zničení jeho podzemných tunelov. Nakoniec sa heslom stalo: “Zablokovať schopnosť Hamasu škodiť Izraelu”.

 

Reklama
  1. Najprv plány Tel Avivu zahŕňali len inváziu do pásma Gazy a potom prišli vyhlásenia, že je potrebné počkať na moment, keď USA vytvoria “letecký most” do Izraela, čo je bezprecedentný prípad v histórii americkej vojenskej pomoci.

 

  1. Pred pozemnou operáciou sa bojové operácie IDF obmedzili na “vpády”, čo vysvetľuje, prečo sa medzinárodné a regionálne sily domnievajú, že vojna bude dlhá.

 

  1. Po začatí pozemnej operácie IDF sa opäť začalo hovoriť o útoku na Gazu. To nasledovalo po inštalácii amerického “vzdušného mosta”, ktorý umožní Izraelu minimalizovať negatívne dôsledky vojenskej akcie na seba samého.

 

Riešenie “vážnych následkov” a psychologický faktor

Jeden z arabských diplomatov, ktorý sleduje vývoj v Gaze od 7. októbra, konštatuje, že situácia sa mení z hodiny na hodinu. Západ na čele s USA zmenil svoje plány po útoku Hamasu na Izrael. Washington a Tel Aviv začali hovoriť o demilitarizácii pásma Gazy, ale teraz sa obmedzujú na snahu “zablokovať schopnosť Hamasu poškodiť Izrael”. Západný diplomat sa zasa domnieva, že vojna v Gaze musí ešte nájsť politické riešenie. Medzinárodné spoločenstvo čaká, kým sa Izrael pomstí za to, čo sa mu stalo, a potom bude uvažovať o politických riešeniach. V tejto vojne zohráva veľkú úlohu psychologický faktor. Okrem šoku, ktorý zažili Izraelčania, sa na celom Blízkom východe vedie psychologická vojna, ktorej cieľom je odradiť proiránske milície od zásahu do konfrontácie a zabrániť tomu, aby táto vojna prerástla do regionálnej vojny.

Reklama

Arabský diplomat preto považuje požiadavku na prímerie za predčasnú, keďže ho musia sprevádzať bezpečnostné opatrenia, počnúc výmenou zajatcov. Zatiaľ však nikto nemá skutočnú túžbu po prímerí – ani Izrael, ani západní aktéri s výnimkou Francúzska, ktoré v Bezpečnostnej rade OSN hlasovalo za brazílsky návrh blízkovýchodnej rezolúcie.

 

Lavrov a zložitosť “dvojštátneho riešenia”

Moskva tiež pozorne sleduje situáciu v Gaze. Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov povedal: “Dosiahnutie priamych rokovaní o vytvorení dvoch štátov Palestíny a Izraela je teraz sotva dosiahnuteľné.” A to napriek tomu, že sám Lavrov krátko po vypuknutí vojny v Gaze povedal, že urovnanie palestínsko-izraelského konfliktu je možné len vtedy, ak sa bude realizovať rezolúcia Bezpečnostnej rady OSN o vytvorení dvoch štátov.

“Ak bude pásmo Gazy zničené, ak odtiaľ budú vyhnané dva milióny obyvateľov, ako to predhadzujú niektorí politici v Izraeli a v zahraničí, vznikne katastrofa na mnoho, mnoho ďalších desaťročí, ak nie storočí,” tvrdil ruský minister zahraničných vecí.

Podľa neho je na vyriešenie konfliktu potrebné využiť “potenciál krajín regiónu, Európskej únie a pravdepodobne aj Spojených štátov – bez nich sa to ťažko zaobíde”. Lavrov sa síce domnieva, že “konflikt by sa mal nateraz ukončiť a mali by sa vyhlásiť humanitárne programy na záchranu obyvateľov Gazy”, ale jeho slová o spolupráci so západnými krajinami vyvolávajú otázku: očakáva Rusko možné ťažkosti, ktorým môžu tieto krajiny čeliť na Ukrajine po vojne v Gaze, vzhľadom na ich plnú podporu Tel Avivu na úkor Kyjeva? Moskva pozorne sleduje vyhlásenia amerického Kongresu, ktorého prioritou je momentálne pomoc Izraelu, nie Ukrajine. Okrem toho bola nedávno predložená rezolúcia o audite finančných prostriedkov pridelených Kyjevu.

 

Výhoda Ruska v procese výmeny väzňov?

Moskva, podobne ako iné západné hlavné mestá, vstupuje na politickú scénu:

-Medzi rukojemníkmi zajatými Hamasom sú Izraelčania s dvojakým občianstvom vrátane ruských občanov. Túto otázku nastolil námestník ministra zahraničných vecí Michail Bogdanov počas návštevy Dauhy, kde sa stretol s katarskými predstaviteľmi sprostredkujúcimi rokovania s vodcami Hamasu. Podľa zdrojov blízkych ruskému vedeniu Hamas ubezpečil Moskvu, že prioritou sú “naši spojenci” a že mená zajatcov sa overujú a zisťuje sa miesto ich pobytu.

Reklama

-Bogdanov sa v Dauhe stretol s iránskym ministrom zahraničných vecí Hoseinom Amirom Abdollahianom, aby rokovali o návrate zajatcov a vyzvali na nerozširovanie vojny. Lavrov nastolil rovnakú otázku počas svojej minulotýždňovej návštevy Teheránu.

-Moskva privítala delegáciu Hamasu, čím vyslala Západu jasný signál, že Kremeľ nepovažuje toto hnutie za teroristickú organizáciu a že USA a EÚ sa utápajú v dvojitých štandardoch. V Izraeli to vyvolalo búrku pobúrenia. Rusko tiež pozvalo námestníka iránskeho ministra zahraničných vecí Aliho Bagheriho Kaniho na stretnutie s delegáciou Hamasu, čím potvrdilo ochotu Moskvy podporovať obe strany.

 

Rusko si neželá rozšírenie vojny?

Zdroje blízke ruskému vedeniu potvrdzujú, že Moskva má záujem zabrániť rozšíreniu palestínsko-izraelského konfliktu prostredníctvom pripojenia libanonského frontu vedeného Hizballáhom alebo zvýšenia vojenských kapacít IDF. Ruské veľvyslanectvo v Bejrúte varovalo všetky zainteresované strany na straníckej aj oficiálnej úrovni.

Reklama

Zámer Moskvy vyhnúť sa otvoreniu frontu v Libanone sa vysvetľuje takto:

1. Obáva sa, že Sýria, kde sú rozmiestnené ruské sily, bude vtiahnutá do bojov. Rusko nechce, aby boli jeho vojaci zranení alebo vtiahnutí do akýchkoľvek ozbrojených stretov.

 

2. Otvorenie frontu v Libanone by mohlo viesť k regionálnej vojne, ktorá by následne prinútila Moskvu zasiahnuť. Zdráha sa tak urobiť, kým prebieha ŠVO na Ukrajine. Možno sa ruské vedenie domnieva, že presunutie pozornosti Západu z Ukrajiny na Izrael je príležitosťou na konečné víťazstvo nad Kyjevom.

 

Reklama

Autor: Walid Shuqair (وليد شقير)

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:23

Pápež František plánuje na budúci rok navštíviť Turecko. Urobí tak pri príležitosti 1700. výročia Prvého nicejského koncilu, ktorý bol vôbec prvým cirkevným snemom s účasťou biskupov z celého kresťanského sveta. Oznámil to vo štvrtok v Lisabone carihradský pravoslávny patriarcha Bartolomej, informuje agentúra Reuters.

Pápež podľa neho plánuje najprv navštíviť sídlo carihradského ekumenického patriarchu v Istanbule a neskôr sa vyberie do tureckého mesta Iznik, niekdajšej Nicey, ktorá bola od mája do júla 325 dejiskom spomínaného koncilu za účasti cisára Konštantína.

Včera 19:41

Na západnom Slovensku má v piatok (17. 5.) silnejšie fúkať. Počítať treba aj s búrkami. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) o tom informoval na svojom webe.

Včera 19:27

Juhoafrická republika (JAR) vo štvrtok na pôde Medzinárodného súdneho dvora (MSD) uviedla, že situácia v Pásme Gazy dosiahla “nové a hrozné štádium”. Hlavný súdny orgán OSN pritom požiadala o prijatie mimoriadnych opatrení na zastavenie izraelskej vojenskej operácie v meste Rafah na juhu tejto palestínskej enklávy, informuje agentúra AP.

Ide už o tretie pojednávanie MSD týkajúce sa konfliktu v Gaze na podnet JAR.

Včera 19:25

Súd v Turecku vo štvrtok odsúdil bývalého vodcu opozičnej prokurdskej Ľudovodemokratickej strany (HDP) Selahattina Demirtaša na súhrnný trest 42 rokov väzenia za jeho údajný podiel na prokurdských demonštáciách z jesene 2014, ktoré vypukli, keď džihádisti obsadili sýrske mesto Kobané.

Súdny proces trval štyri roky, pričom bolo súdených 108 členov strany HDP, vrátane jej bývalých vodcov a poslancov, ktorým v prípade uznania viny hrozili doživotné tresty.

Včera 19:19

Záujmy poľnohospodárov by sa mali opäť dostať do centra pozornosti politiky Európskej únie (EÚ), vyhlásil vo štvrtok maďarský minister poľnohospodárstva István Nagy a dodal, že táto otázka bude jednou z hlavných tém maďarského predsedníctva EÚ v druhej polovici roka. Informuje agentúra MTI.

Včera 19:15

Pre USA by bol lepšie zachovať otvorený obchodný systém, než zavádzať nové clá na čínsky tovar. Oznámil to vo štvrtok Medzinárodný menový fond (MMF), podľa ktorého by Washington a Peking mali spolupracovať na riešení napätia vo vzájomných obchodných vzťahoch. Informovala agentúra Reuters.

Dlhoočakávané oznámenie sa dotýka celého radu produktov, od ocele a hliníka, cez polovodiče, elektrické vozidlá, solárne články či žeriavy na vykladanie lodí až po medicínske produkty.

Včera 18:49

Po desaťročiach, v ktorých Holandsko ťažilo z toho, že bolo jednou z najotvorenejších ekonomík na svete, sa štyri pravicové strany novej koalície zhodli na tom, že je čas na “novú kapitolu”. Podľa štvrtkovej analýzy informačného portálu DutchNews.nl to zmení doterajší obraz krajiny a dostane ju do sporu s EÚ.

Najradikálnejšie plány sa týkajú imigrácie. Líder Strany slobody (PVV) Geert Wilders kvôli možnosti presadiť “najprísnejší prístup k azylu vôbec” obetoval aj svoje šance stať sa premiérom.

Včera 17:56

Poľský premiér Donald Tusk vo štvrtok informoval, že po stredajšom atentáte na predsedu slovenskej vlády Roberta Fica dostal vyhrážky smrťou aj on, informuje TASR.

Politická atmosféra v Poľsku je v posledných rokoch výbušná – okrem iného aj v súvislosti s vraždou dlhoročného primátora prístavného mesta Gdansk Pawla Adamowicza, ktorý bol kritikom vtedajšej vládnej strany Právo a spravodlivosť (PiS).

Donald Tusk na kongrese Európskej ľudovej strany v Bukurešti
Na snímke poľský premiér Donald Tusk
Včera 17:55

Bahrajnský kráľ Hamad bin Ísá al-Chalífa vo štvrtok na stretnutí Ligy arabských štátov (LAŠ) v bahrajnskom hlavnom meste Manáma navrhol zvolanie mierovej konferencie zameranej na Blízky východ. Schôdzka v Manáme sa zaoberá predovšetkým vojnou medzi Izraelom a vojenským hnutím Hamas v Pásme Gazy. Informovala agentúra AFP.

Na stretnutí LAŠ, na ktorom sa zúčastnilo 22 krajín, vystúpil aj bahrajnský kráľ Hamad bin Ísá al-Chalífa, ktorý navrhol medzinárodnú mierovú konferenciu zaoberajúcu sa Blízkym východom. “Žiadame medzinárodné uznanie celého územia Palestínskeho štátu a jeho vstup do OSN,” uviedol.

Včera 17:41

Krajský súd v Ústí nad Labem začal vo štvrtok hlavné pojednávanie v prípade založenia požiaru v národnom parku České Švajčiarsko v roku 2022. Bol to najrozsiahlejší lesný požiar v histórii ČR. Jiří L., ktorého obžaloba zo zapálenia lesa vinní, sa priznal len k založeniu menších požiarov v okolí. Informoval server iDNES.cz.

Podľa advokáta Víta Pavka založil jeho klient menšie požiare v takzvanej mánii. “Pod vplyvom rôznych zdravotných okolností páchal zlo, kam sa len pozrel,” vysvetlil advokát.

Hlavné pojednávanie by podľa servera malo pokračovať v piatok dopoludnia. Obžalovanému hrozí až 15 rokov za mrežami.

Včera 17:27

Talianska pravicová strana Liga severu (LN) vo štvrtok vyhlásila, že chce zmeniť zákon a odstrániť vlajku Európskej únie z verejných úradov v krajine, čím hodlá posilniť svoj euroskeptický mandát pred júnovými voľbami do Európskeho parlamentu. Informovala agentúra Reuters.

Líder strany Matteo Salvini, ktorého volebné úspechy v uplynulých rokoch upadli, obnovil radikálnu platformu, aby prilákal euroskeptických voličov a zvýšil podporu svojej strany.

Včera 17:25

Tínedžer sa vyhrážal, že vystrieľa školu vo Vysokom nad Jizerou v českom Libereckom kraji. Pri výsluchu uviedol, že išlo o hlúpy žart. Polícia zdôraznila, že ho to zodpovednosti nezbavuje, a začala proti nemu trestné stíhanie. Na základe serverov iDNES.cz a Novinky.cz o tom informuje spravodajkyňa TASR.

Hovorkyňa školy v Libereckom kraji dodala, že na škole platia bezpečnostné opatrenia, ktoré majú zaistiť bezpečnosť študentov.

Včera 16:48

Klimatická kríza negatívne ovplyvňuje financie jednotlivcov aj firiem. Zhoršenie situácie, a to aj na Slovensku vníma Európska environmentálna agentúra (EEA), ktorá odporučila, aby sa ľudia na takéto zmeny lepšie pripravili.

Povodne či poveternostné extrémy zvýšili klimatické riziká najmä v oblasti energetiky, vody a dopravy. Takéto prírodné živly môžu mať zničujúce následky na infraštruktúru aj hospodársku činnosť.

Včera 16:25

Slovensko v ekonomickej výkonnosti v najbližších rokoch prekoná svojich najväčších západných obchodných partnerov, s výnimkou Maďarska a Poľska. V komentári k aktuálnej jarnej prognóze Európskej komisie (EK) na to upozornil analytik Inštitútu finančnej politiky (IFP) Ministerstva financií (MF) SR Richard Kubas.

Tempo rastu hrubého domáceho produktu (HDP) na Slovensku sa v tomto roku podľa EK zrýchli na 2,2 % z vlaňajších 1,6 %.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke zľava novozvolený prezident SR Peter Pellegrini a prezidentka SR Zuzana Čaputová si podávajú ruky počas vyhlásenia k atentátu na premiéra SR Roberta Fica (Smer-SD) v Bratislave

Autor: TASR - Jaroslav Novák

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Andrej Sablič

Gustáv Murín

Marián Tkáč

Ivan Štubňa

Miroslav Iliaš

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali