R. KALIŇÁK: Chceme presne zadefinovať, čo je a čo nie je politická nominácia

Bratislava 27. decembra (TASR) – Reforma verejnej správy ESO je jednou z hlavných priorít súčasného vedenia Ministerstva vnútra SR. Podľa šéfa rezortu Roberta Kaliňáka (Smer-SD) je tiež dobrou príležitosťou, ako pohnúť s množstvom politicky obsadzovaných pozícií vo verejnej správe. V rozhovore pre TASR avizoval nový ústavný zákon o štátnej službe a vyzval na verejnú diskusiu, ako by mal vyzerať model výberových konaní na miestach v štátnych úradoch, ktoré majú obsadiť odborníci.

-V apríli 2012 ste oznámili, že reforma ESO prinesie úsporu 700 miliónov eur. Stále na tom trváte?-

Už ani veľmi nie, už to vyzerá, že toto číslo zásadne prekročíme. Úspory delíme na dve hlavné časti. Jedna sú štrukturálne úspory, ktoré sa prejavujú v každom roku, to sú tie, ktoré môžete násobiť, lebo sú usporené každý rok, ako napríklad tento rok, keď sme na réžii usporili zhruba 100 miliónov a 30 miliónov na osobných výdavkoch. Potom sú ďalšie nadstavbové úspory, ktoré sme vyčíslili na rok 2014, sú na úrovni zhruba 159 miliónov, z ktorých štrukturálnych je 105, zvyšok sú jednorazové. Je to dosť bolestivé vzhľadom na to, že mnohé štruktúry sa naučili na 20 rokov fungovania v nejakej podobe a vždy nejakým tlakom odolali. Dnes chceme niektoré definitívne zlomiť.

-V tomto roku malo byť usporených takmer 130 miliónov, z toho vyše 97 miliónov na službách a 32 miliónov na mzdách. Ako ste ušetrili na tovaroch? Jednoducho sa niektoré veci vyškrtali?-

Časť je po vyhodnotení vyškrtaná. Treba povedať, že drobnými úpravami sa podarilo niektoré náklady najmä v oblasti réžie výrazne zlepšiť. Napríklad toto ministerstvo nikdy nevychádzalo v oblasti pohonných hmôt. A zrazu nemusíte obmedzovať ani jazdy policajných ani služobných áut, to isté platí v energiách, v IT veciach, kde sme začali rokovať o zľavách v súvislosti s prenosom dát, ktoré sú u nás najväčšie, lebo máme najväčšie registre. Každoročne objavujeme nové priestory, kde sa dá škrtať, aj keď nie je to nejaká veľká možnosť. Tých položiek nie je nejako dramaticky veľa, pretože si treba uvedomiť, že rozpočet má na úrovni 80 až 90 percent mandatórne výdavky, s ktorými nedokážete hýbať.

-Keď si vezmeme napríklad pohonné hmoty, čo sa teda urobilo?-

Často sa financie nepoužívali na pohonné hmoty, ale na rôzne iné výdavky. Na jednotlivé náklady máte vždy nejaké kódy a napríklad bola taká taktika, že mzdové prostriedky, aj keď boli usporené, tak fungovali v normálnej výške a ak by sa tak pokračovalo celý rok, v novembri a v decembri by už nebolo na výplaty. Preto v iných položkách, v ktorých mali pocit, že sú naddimenzované, urobili nejakú úsporu a potom na konci roka len žiadali o presunutie položiek medzi jednotlivými kódmi a to deformovalo všetky štatistiky. Nakoniec boli výplaty vyplatené celé, ale niektorá činnosť vykonaná nebola.

-A 32 miliónov na mzdách? Niekoho ste vyhodili?-

Tam je viacero typov, niektorá časť opustila naše rady, v niektorých prípadoch došlo k zrovnávaniu osobných príplatkov, riadiacich príplatkov. Spomínal som príklad, keď sme robili takú vec, akou je stravné, kde sa nám zrazu v jednej kancelárii objavilo osem úradníkov a jeden mal trojeurový stravný lístok a jeden 3,85. Zrovnali sme ich na 3,15. Len táto malá úprava urobila nejakých 350.000 eur.

-V rozpočte na budúci rok sa má ušetriť 54 miliónov eur predajom prebytočného majetku. Ministerstvo vnútra má takto ušetriť 35 miliónov. Rozpočtová rada to zaradila medzi riziká naplnenia cieľov rozpočtu. Nemáte obavy, že sa tento cieľ nepodarí naplniť? Predsa len, závisí to od dopytu.-

Závisí, ale práve preto je to označené ako jednorazová, nie ako štrukturálna úspora, ktorú môžeme nahradiť akýmkoľvek iným spôsobom, ak nám to bude chýbať. Máme rozpracované niektoré predaje, nejako veľmi sa neobávame, že by sme to nemuseli dodržať. Hospodárenie sa vždy odvíja od toho, ako sa aktuálna situácia javí, ja to riziko akceptujem. Chápem, aj čo hovorila Európska únia i vo vzťahu k niektorým úsporám, ale je to vec, za ktorú budeme skladať účty na konci budúceho roka.

-Bude na tom cieli pracovať takzvaná štátna realitka, ktorú ste avizovali?-

Ona ešte neexistuje, ale ten personálny substrát na tom už pracuje. Nechceme nikoho dráždiť, ministerstvo si nechce brať kompetencie, ministerstvo má záujem, aby prebytočný majetok nebol spravovaný, nebol platený z peňazí daňových poplatníkov, možno by našiel lepšie využitie v súkromnom sektore. Budeme na to tlačiť, či vznikne štátna realitka už budúci rok, na to odpovedať úplne presne neviem. Záujem je, máme pocit, že to mohlo byť spojené aj so snahami ministerstva financií k efektivizácii aj ústredných orgánov štátnej správy. Veď vidíte, v akej budove sedíte, 50 rokov do nej neboli zásadnejším spôsobom vrazené peniaze, na druhej strane je na veľmi lukratívnom mieste. Treba zvážiť, či nedokážeme dostať kvalitnejšiu nehnuteľnosť pre samotný štát za menšie náklady, síce na menej lukratívnom mieste, no tento rozdiel by mohol vykryť náklady medzi novou a starou budovou.

-Takže rozmýšľate…-

To je projekt gov-city, ktorý rieši ministerstvo financií a veľmi intenzívne sa o neho zaujíma Európska investičná banka. Ak s nami do toho vbehne, nájdeme priestor, kde sa dajú vybudovať nové, a staré budovy by potom mohli byť odpredané a nahradiť náklady na výstavbu toho nového úradníckeho mestečka. No ale to je hudba, ktorú momentálne veľmi neriešime, nemáme na to kapacitu. Rieši to najmä ministerstvo financií.

-Čo sa týka predaja prebytočného majetku, rieši sa aj úprava legislatívy, aby mohol byť predaný, čo najefektívnejšie a čo najrýchlejšie?-

Vždy je ponukové konanie, ktoré je v podstate verejnou súťažou a cena je tam rozhodujúca. Mne sa to zdá ako dobré a efektívne. Vždy to závisí od ponuky a dopytu, je potrebné, aby boli dodržané pravidlá, najmä všeobecné oznámenie. Ministerstvo štandardne inzeruje v najčítanejších denníkoch a je otázka, ako sa k tomu trh prihlási.

-Je dostatočné, keď sa uverejní jeden inzerát?-

My robíme asi tri. Je to na internete, je to všade, neviem, čo by sme mali lepšie. Ak nám poviete, že to dáte na titulku vášho portálu, radi budeme takýmto spôsobom informovať. Najpodstatnejšie je, aby sme z toho, čo najviac peňazí utŕžili.

-Ako zareagoval Slovenský pozemkový fond na správu, že by bolo dobré prehodnotiť existenciu regionálnych pobočiek?-

Pre mňa bola podstatná reakcia ministerstva pôdohospodárstva, ktoré si to vie predstaviť, lebo nakoniec to zostane v jeho pôsobnosti, pretože regionálne pobočky, ak by mali byť zlučované, tak s pozemkovými úradmi. Oni síce patria do štruktúry ministerstva vnútra, ale riadenie je stále na ministerstve pôdohospodárstva. Veľmi sa teším, že ministerstvo vstúpilo do rokovaní o zlúčení niektorých inštitúcií v oblasti výskumných kapacít.

-Keď sa zlúčia dve organizácie, ako vlastne príde k úspore? V čom je podstata?-

Dobrý príklad je Nitra. Nitra má na tom istom mieste, kde sedí, celý úrad (okresný). Všetky inštitúcie tam presťahovala. Dovtedy boli náklady na všetky úrady 300.000 eur ročne, po presťahovaní klesli na 100.000 eur. Myslím, že to je dosť výrečné.

-Ale všetky úrady sa nebudú môcť presťahovať.-

Väčšina áno. Budeme sa o to veľmi snažiť. Samozrejme, niektorí (zamestnanci) zostanú buď navyše, mám pre nich uplatnenie v ďalších činnostiach, napríklad je veľký tlak na to, aby sme zvýšili počty v uliciach v oblasti sociálnej práce a boja s nezamestnanosťou alebo keď sa im nová ponuka nebude pozdávať, budú si môcť nájsť nové zamestnanie.

-Spomínali ste analýzu 400 štátnych organizácií, podľa ktorej sa môžu spájať či rušiť? Je táto analýza stále živá?-

Áno, všetko je to živé, nemáme nič rigidné. Pôvodne bol na zozname organizácií, ktoré sa mali zlúčiť s ministerstvom hospodárstva aj úrad pre normalizáciu a metrológiu, ale vedenie úradu a zamestnanci k tomu pristúpili tak zodpovedne, urobili vážne škrty a dosiahli úspory, ktoré my sme očakávali od zlúčenia. Ďalší tlak na to, aby boli zlúčení, by už nepriniesol želaný efekt. Toto je cesta aj pre ďalšie organizácie, niekde vidíme cestu v úplnej integrácii, niekde v čiastočnej a niekde iba na to, aby zosekali svoje náklady. Je to vždy živé, je to vždy diskusia s ľuďmi, preto je to aj vec, o ktorú sa neradi delíme. Je to vec, o ktorej sa má diskutovať s tými, ktorých sa to týka.

-Poslanec Miroslav Beblavý vám vyčíta, že ste s reformou nešli do ozbrojených zborov, kde niektoré činnosti, ktoré by mohli vykonávať civili, vykonávajú uniformovaní.-

To je osvedčená pesnička, ktoré napríklad? My sme scivilnili všetko, čo sa scivilniť dalo. Robia dnes doklady policajti, tak ako tvrdí? Nerobia. Dnes to robia dámy, ktoré sú civilné zamestnankyne. Máme iba dve funkcie, to je dopravná polícia, ktorá robí evidenciu vozidiel a to kvôli poriadku a registráciu zbraní. Všetky zvyšné administratívne činnosti sú dnes už scivilnené. To sú desiatky ľudí pri 23-tisícovom zbore, je to číslo, ktoré neznamená nič.

-Bývalý riaditeľ Úradu pre štátu službu Ľubomír Plai tvrdí, že najhoršie na celej štátnej správe je veľmi veľa politických nominantov. Odhadol ich asi na 500. Nie je podľa vás ESO dobrou príležitosťou, aby sa s tým pohlo?-

Je, aj to robiť budeme. Ďalším bodom je zákon o štátnej službe, dokonca ústavný zákon o štátnej službe sa pripravuje ako základ celého kariérneho profesionálneho postupu, kde chceme presne a úprimne zadefinovať, čo je politická nominácia a čo nie je politická nominácia – čo je odborná. Tam, kde je nie je politická, urobí sa nové výberové konanie, aby mohli začať fungovať nové pravidlá. U tej politickej to necháme na štandardnú výmenu vlády, pretože je ťažko predstaviteľné, že by napríklad prednosta okresného úradu za Smer s rovnakým nasadením prenášal do svojej činnosti programové vyhlásenie inej vlády.

-Uvediem príklad, sme na okresnom úrade, je tam prednosta a šéfovia jednotlivých odborov. Keď príde po zmene vlády nový prednosta úradu, on už nebude môcť odvolať šéfa odboru len tak bez udania dôvodu?-

Bude môcť, pokiaľ neprešiel výberovým konaním a nesplnil všetky kritériá.

-Budú zadefinované pravidlá, že napríklad všetkých piatich členov výberovej komisie nevymenuje minister?-

Teraz sme dali verejnú diskusiu, poďme vymyslieť model, ktorý bude dôveryhodný. Keď vymenujem svojich piatich kolegov z politickej strany a budem sa tváriť, že to je výberová komisia, tak mi asi neuveríte, no ale nežijeme v deväťdesiatom piatom.

-Na Slovensku máme takmer 2800 obcí. Viete si predstaviť, že by napríklad tri obce v jednej doline mali jedného starostu a jedno zastupiteľstvo, namiesto troch starostov a troch zastupiteľstiev?-

Starosta sám mi neprekáža, otázka je, či máme mať troch platených starostov, či máme mať tri platené úrady, tri platené logistiky v každej dedine. Alebo budeme mať jeden platený úrad, troch starostov, pretože dedina musí mať svojho richtára, je otázka, či bude platený, ale mal by byť súčasťou miestneho zastupiteľstva tej najväčšej obce. To je riešenie, o ktorom sme diskutovali, hovoril som, že by to mohla byť cesta. Na Slovensku nesmiete zrušiť obec a nesmiete ju pripraviť o richtára. Táto hrdosť a lokálpatriotizmus obyvateľov k svojim obciam je a pretrváva desiatky rokov.

-Nehovorím o zrušení obci, hovorím o zjednodušení administratívy.-

No ale keď nebude mať starostu, tak ste ju zrušili. Prestavte si, existovalo by Slovensko, keby nemalo vládu, prezidenta, parlament? Veď je to mála krajina, načo by mala prezidenta, stačí keď bude mať prezidenta z Českej republiky. Takto to funguje aj v malom, to je atomizovaný problém. Každý sme niekde vyrastali a vieme, že druhý koniec ulice bol vždy problematický a bolo ich treba vytrieskať, minimálne vo futbale. Predstava v niektorých obciach, že by chodili do kostola v tej vedľajšej, je absolútne vylúčená.

-Možno v iných dvoch by to nebol problém.-

Áno, preto hovorím o dobrovoľnosti. Násilne to na Slovensku určite urobiť nevieme, som rozhodne proti tomu. Som za to, aby sme ukazovali modely, ukázali, že peniaze, ktoré ušetria, môžu použiť na lepší rozvoj obce, ale prikázať im to nikto nesmie.

-Kde sa o tom diskutovalo?-

Na ZMOS-e sme to otvorili. ESO má pomôcť tomu, aby obce a mestá mohli využiť centrá podpory a mohli tak využiť služby štátu na šetrenie svojich nákladov. Ak bude obec chcieť, aby sme jej robili napríklad mzdy alebo účtovníctvo, radi jej to urobíme a garantujeme, že to bude lacnejšie, ako keby si to robila sama.

UPOZORNENIE: TASR vydá k správe zvukový záznam a videozáznam.

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Na D1 na vjazde do Bratislavy zo Senca sa zrazili štyri autá

0 icon

Bratislava 5. decembra 2022 (TASR/HSP/Foto: TASR - Lukáš Grinaj)   Na D1 na vjazde do Bratislavy smerom zo Senca sa v pondelok ráno v ľavom pruhu zrazili štyri autá. Vodiči sa zdržia v kolónach zhruba 30 minút. Informuje o tom Zelená vlna RTVS Kolóna sa tvorí aj na vjazde do…

Mečiar na stretnutí národných síl v Nitre: časti suverenity sme sa zbavili zmluvami a časti pasivitou

0 icon

Bratislava 5. decembra 2022 (HSP/Foto:HSP)   Štát ukradnutý juntou zapredancov, hochštaplerov, plagiátorov a hlupákov, ktorí si zodpovedné spravovanie krajiny mýlia s jej zadĺžením, zdevastovaním a odovzdaním cudzincom, si žiada resuscitáciu. Aj vy sa môžete pridať k záchranným prácam Vlastenecký inštitút Petra Šveca (VIPŠ) zorganizoval v sobotu 3. decembra v Nitre…

Ďalší tábor pre nelegálnych imigrantov? Mazurek: „To je nemysliteľné a musíme to zastaviť“

0 icon

Bratislava 5. decembra 2022 (HSP/Facebook/Nitranoviny.sk/Foto: Screenshot, Nitranoviny.sk)   Internetom sa šíri fotografia mailu, ktorý mala odoslať pracovníčka Okresného úradu v Ilave starostom v danom okrese, a v ktorom žiada o vytipovanie vhodnej lokality pre vybudovanie nového stanového mesta pre nelegálnych imigrantov, informuje o tom portál Nitranoviny. K informáciám sa vyjadril…

Kyjev a Pobaltie kritizujú Macronov postoj k Rusku

0 icon

Bratislava 5. decembra 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Thibault Camus)   Francúzsky prezident Emmanuel Macron čelil v nedeľu ostrej kritike z Kyjeva a v pobaltských krajinách po tom, ako navrhol, že v rámci budúcich rokovaní o ukončení vojny na Ukrajine bude potrebné poskytnúť Rusku bezpečnostné záruky, informuje o tom Financial Times Tieto poznámky, ktoré…

Strana Spolu „reaktivovala” Dzurindu aby spolu odchytili hlasy „demokratických” voličov

0 icon

Bratislava 5. decembra 2022 (HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)   Na dobu, kedy na Slovensku vládol premiér Mikuláš Dzurinda si mnohí Slováci ešte stále nespomínajú v dobrom. Po porážke trojnásobného premiéra Vladimíra Mečiara v roku 1998 v parlamentných voľbách sa Dzurinda na čele SDKÚ ujal moci a nasledovala doba poriadneho uťahovania opaskov a…

Zavedenie stropu na ceny ropy. Rusi Európe: posledný si streľte do hlavy

0 icon

Moskva 4. decemra 2022 (HSP/Komsomoľskaja pravda/Foto: Kyodo News)   Európska únia si svojimi protiruskými sankciami zakaždým "strieľa do nohy". Dosť bolo utrpenia - je čas na zásah do hlavy deviatym balíčkom - odporúča Európanom žurnalista ruského denníka Komsomoľskaja pravda Médiá už tretí deň bzučia ako včely na júnovej lúke s…

Turecký prezident Erdogan sa prihovára talianskej krajne pravicovej premiérke Giorgii Meloniovej

0 icon

Bratislava 5. decembra 2022 (HSP/Foto:Twitter,TASR/AP-Roberto Monaldo/LaPresse)   Zdá sa, že turecký prezident Recep Tayyip Erdogan a novozvolená talianska krajne pravicová premiérka Giorgia Meloniová nachádzajú nepravdepodobnú spoločnú reč v otázkach týkajúcich sa Afriky a migrácie. Meloniová je poslednou zo zoznamu pevných partnerstiev, ktoré sa Erdogan snaží vybudovať s európskymi krajne pravicovými…

To najdôležitejšie z Ukrajiny

0 icon

Kyjev 5. decembra 2022 AKTUALIZUJEME (HSP/Foto:Twitter)   V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií 8:40 - Ruské telegramové kanály informujú o dronovom útoku na letisko Engels v Saratove. Uvádza sa, že…

“Naše hranice sú ako sito” – starosta bohatého francúzskeho mesta pri Paríži obviňuje z rastúcej kriminality prisťahovalectvo

0 icon

Bratislava 5. decembra 2022 (HSP/Rmx/Foto:Twitter)   Dokonca aj bohaté menšie mestá mimo Paríža sú tvrdo zasiahnuté kriminalitou migrantov, informuje REMIX News V posledných týždňoch došlo v bohatom meste Maisons-Laffitte pri Paríži k niekoľkým vlámaniam do podnikov a domov, čo primátora mesta prinútilo poukázať na zhoršujúcu sa imigračnú krízu vo Francúzsku.…

Irán signalizuje koniec mravnostnej polície zodpovednej za dodržiavanie islamských pravidiel obliekania

0 icon

Teherán 5. decembra 2022 (HSP/Foto:Twitter, Twitter/Peter_Marshall)   Generálny prokurátor tvrdí, že súdnictvo nebude zohrávať vedúcu úlohu pri uplatňovaní zákona o hidžábe, informuje o tom Financial Times Podľa FT, Irán v podstate rozpustil mravnostnú políciu, ktorá dohliada na odievanie žien, po dlhotrvajúcich protestoch vyvolaných smrťou 22-ročnej ženy, ktorá bola zatknutá za…

NAJNOVŠIE

BLOG

Gustáv Murín

Samozvaní Spasitelia sveta hlásia: Kapria revolúcia na Slovensku!

0icon

Najbrutálnejšími novodobými aktivistami, samozvanými „záchrancami Sveta“, sú ochrancovia zvierat. V prvopočiatku tohto hnutia (ktoré čím je menšie, tým sa prejavuje agresívnejšie) boli jeho členovia schopní aj teroristických činov a dokonca úmyselného zabitia bombovým útokom. Preto niektorí skončili aj vo väzen&iacu

Boris Mesár

1.Scott Ritter - O načasovaní a forme konca špeciálnej operácie. 2. James Rickards : Prepáčte, ale Rusko vyhráva vojnu !  3. O neúspechu USA na Ukrajine s bývalým dôstojníkom špeciálnych leteckých síl

0icon

Preložil som tri články s vyjadreniami známych ľudí zo ,,západu" na dianie na Ukrajine.SCOTT RITTER - O NAČASOVANÍ A FORME KONCA ŠPECIÁLNEJ OPERÁCIEAk sa pozriete na západ až po Odesu a potom ešte ďalej na západ, prerušovaná čiara vedie pozdĺž Podnesterska.  Ukrajinci začnú kvičať, hroziť útokom na Podnestersko, aby sa…

Ivan Štubňa

Spojené štáty americké podporujú ruské strategické ciele na Ukrajine!!! Aj v Európe...

0icon

Môže sa to zdať divné, ale je to tak. Uveďme si stručne základné fakty. Západ na čele s USA vyvolal na Ukrajine prevrat organizáciou majdanských udalost&iacu

Erik Majercak

Soros rozpútava Majdan v Číne. Čínske vedenie vyhodilo slniečkárov z vedenia krajiny. Vojna je primárne ale v ekonomike

0icon

Krajina, ktorá neposlúcha je potrestaná. Čínska spoločnosť je majdanizovaná každým dňom. Tu protesty na univerzitách, tu správy ako sa protesty š&ia

Slavěna Vorobelová

Čaputovej „excelentný“ prejav

0icon

Čaputová sa dovalila do Národnej rady SR, aby tam predniesla nesúrodú zlátaninu, ktorou sa snažila popísať súčasný stav Slovenskej republiky cez jej svetonázorovú optiku. Totiž, excelencia Čaputová dokázala dokopy zlátať bujnej&ua

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Na snímke tiene hokejistov Trenčína na ľade počas štátnej hymny pred zápasom 23. kola Tipos extraligy HK Dukla Trenčín - HKM Zvolen, 4. decembra 2022 v Dubnici nad Váhom

Autor: TASR-Radovan Stoklasa

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Na D1 na vjazde do Bratislavy zo Senca sa zrazili štyri autá

0 icon

Bratislava 5. decembra 2022 (TASR/HSP/Foto: TASR - Lukáš Grinaj)   Na D1 na vjazde do Bratislavy smerom zo Senca sa v pondelok ráno v ľavom pruhu zrazili štyri autá. Vodiči sa zdržia v kolónach zhruba 30 minút. Informuje o tom Zelená vlna RTVS Kolóna sa tvorí aj na vjazde do…

Mečiar na stretnutí národných síl v Nitre: časti suverenity sme sa zbavili zmluvami a časti pasivitou

0 icon

Bratislava 5. decembra 2022 (HSP/Foto:HSP)   Štát ukradnutý juntou zapredancov, hochštaplerov, plagiátorov a hlupákov, ktorí si zodpovedné spravovanie krajiny mýlia s jej zadĺžením, zdevastovaním a odovzdaním cudzincom, si žiada resuscitáciu. Aj vy sa môžete pridať k záchranným prácam Vlastenecký inštitút Petra Šveca (VIPŠ) zorganizoval v sobotu 3. decembra v Nitre…

Ďalší tábor pre nelegálnych imigrantov? Mazurek: „To je nemysliteľné a musíme to zastaviť“

0 icon

Bratislava 5. decembra 2022 (HSP/Facebook/Nitranoviny.sk/Foto: Screenshot, Nitranoviny.sk)   Internetom sa šíri fotografia mailu, ktorý mala odoslať pracovníčka Okresného úradu v Ilave starostom v danom okrese, a v ktorom žiada o vytipovanie vhodnej lokality pre vybudovanie nového stanového mesta pre nelegálnych imigrantov, informuje o tom portál Nitranoviny. K informáciám sa vyjadril…

Kyjev a Pobaltie kritizujú Macronov postoj k Rusku

0 icon

Bratislava 5. decembra 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Thibault Camus)   Francúzsky prezident Emmanuel Macron čelil v nedeľu ostrej kritike z Kyjeva a v pobaltských krajinách po tom, ako navrhol, že v rámci budúcich rokovaní o ukončení vojny na Ukrajine bude potrebné poskytnúť Rusku bezpečnostné záruky, informuje o tom Financial Times Tieto poznámky, ktoré…

Strana Spolu „reaktivovala” Dzurindu aby spolu odchytili hlasy „demokratických” voličov

0 icon

Bratislava 5. decembra 2022 (HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)   Na dobu, kedy na Slovensku vládol premiér Mikuláš Dzurinda si mnohí Slováci ešte stále nespomínajú v dobrom. Po porážke trojnásobného premiéra Vladimíra Mečiara v roku 1998 v parlamentných voľbách sa Dzurinda na čele SDKÚ ujal moci a nasledovala doba poriadneho uťahovania opaskov a…

Zavedenie stropu na ceny ropy. Rusi Európe: posledný si streľte do hlavy

0 icon

Moskva 4. decemra 2022 (HSP/Komsomoľskaja pravda/Foto: Kyodo News)   Európska únia si svojimi protiruskými sankciami zakaždým "strieľa do nohy". Dosť bolo utrpenia - je čas na zásah do hlavy deviatym balíčkom - odporúča Európanom žurnalista ruského denníka Komsomoľskaja pravda Médiá už tretí deň bzučia ako včely na júnovej lúke s…

Turecký prezident Erdogan sa prihovára talianskej krajne pravicovej premiérke Giorgii Meloniovej

0 icon

Bratislava 5. decembra 2022 (HSP/Foto:Twitter,TASR/AP-Roberto Monaldo/LaPresse)   Zdá sa, že turecký prezident Recep Tayyip Erdogan a novozvolená talianska krajne pravicová premiérka Giorgia Meloniová nachádzajú nepravdepodobnú spoločnú reč v otázkach týkajúcich sa Afriky a migrácie. Meloniová je poslednou zo zoznamu pevných partnerstiev, ktoré sa Erdogan snaží vybudovať s európskymi krajne pravicovými…

To najdôležitejšie z Ukrajiny

0 icon

Kyjev 5. decembra 2022 AKTUALIZUJEME (HSP/Foto:Twitter)   V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií 8:40 - Ruské telegramové kanály informujú o dronovom útoku na letisko Engels v Saratove. Uvádza sa, že…

“Naše hranice sú ako sito” – starosta bohatého francúzskeho mesta pri Paríži obviňuje z rastúcej kriminality prisťahovalectvo

0 icon

Bratislava 5. decembra 2022 (HSP/Rmx/Foto:Twitter)   Dokonca aj bohaté menšie mestá mimo Paríža sú tvrdo zasiahnuté kriminalitou migrantov, informuje REMIX News V posledných týždňoch došlo v bohatom meste Maisons-Laffitte pri Paríži k niekoľkým vlámaniam do podnikov a domov, čo primátora mesta prinútilo poukázať na zhoršujúcu sa imigračnú krízu vo Francúzsku.…

Irán signalizuje koniec mravnostnej polície zodpovednej za dodržiavanie islamských pravidiel obliekania

0 icon

Teherán 5. decembra 2022 (HSP/Foto:Twitter, Twitter/Peter_Marshall)   Generálny prokurátor tvrdí, že súdnictvo nebude zohrávať vedúcu úlohu pri uplatňovaní zákona o hidžábe, informuje o tom Financial Times Podľa FT, Irán v podstate rozpustil mravnostnú políciu, ktorá dohliada na odievanie žien, po dlhotrvajúcich protestoch vyvolaných smrťou 22-ročnej ženy, ktorá bola zatknutá za…

Podkasty

Naši ministri financií – smieme porovnávať neporovnateľné?

icon

Bratislava 8. júla 2022 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák) Minister financií je kľúčová pozícia v každej vláde. Slovensko v časoch druhej svetovej vojny bolo hospodársky úspešným štátom. Jeho ekonomiku riadili vzdelaní muži s morálnymi zásadami. Karvaš, Zaťko, Medrický, Pružinský. Vďaka nim prežívalo Slovensko cez vojnu hospodársky zázrak. Ako dôkaz nech poslúži nie všetkým známa vec: z celej Európy...

Aj sudca tvrdí: blokovanie je v rozpore s judikatúrou Európskeho súdu pre ľudské práva

icon

Bratislava 1. marca 2022 (HSP/Foto:TASR-Dano Veselský) Po tom, čo ho urýchlene schválila Hegerova vláda a ešte v ten deň – v piatok – v noci schválila Národná rada, po podpise Čaputovej vyšiel už v sobotu 26. februára v Zbierke zákonov zákon o niektorých opatreniach v súvislosti s vojenským konfliktom na Ukrajine. A doň sa „vlúdil“ aj text, ktorý umožňuje Národnému bezpečnostnému...

Máme tu zákonné oprávnenie na cenzúru?

icon

Bratislava 27. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Slovenská ústava hovorí v článku 26 odsek 3 jasne: „Cenzúra sa zakazuje.“ Zuzana Čaputová podpísala v sobotu 26. februára zákon o mimoriadnych opatreniach v súvislosti so situáciou na Ukrajine. Ten ešte v piatok stihla schváliť vláda a aj Národná rada SR. Podľa tohto zákona mimoriadnu situáciu bude možné vyhlásiť aj v prípade hromadného...

Kto je večne nespokojný? Nuž, národnostná menšina, najnovšie „komunita“ slovenských Maďarov

icon

Bratislava 26. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Naša najväčšia menšina, najnovšie „komunita“, teda slovenskí Maďari, neúnavne dávajú najavo, že sú tu, a že máločo „slovenské“ sa im páči. A aby ich bolo počuť ešte väčšmi, a aby prekonali päť potrebných percent do parlamentu, v septembri 2021 sa formálne zlúčili tri etnické strany a vytvorili Alianciu. Do čela postavili Krisztiána Forróa....

Budeme môcť parkovať ešte na chodníku? Kocúrkovo? Alebo poslanci hlasujú nevediac o čom?

icon

Bratislava 24. februára 2022 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar) Ďalší dôkaz, že čo vezme parlament do rúk, to pokazí. Na takej na prvý pohľad banalite, ako je parkovanie na chodníkoch potvrdil, že zákony sa prijímajú narýchlo a bez toho, aby páni poslanci a dámy poslankyne vedeli, čo činia. Že schválili zákaz parkovania na chodníkoch, ktorý vstúpi do platnosti...

the_ad_group(59762); ?>

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Gustáv Murín

Samozvaní Spasitelia sveta hlásia: Kapria revolúcia na Slovensku!

0icon

Najbrutálnejšími novodobými aktivistami, samozvanými „záchrancami Sveta“, sú ochrancovia zvierat. V prvopočiatku tohto hnutia (ktoré čím je menšie, tým sa prejavuje agresívnejšie) boli jeho členovia schopní aj teroristických činov a dokonca úmyselného zabitia bombovým útokom. Preto niektorí skončili aj vo väzen&iacu

Boris Mesár

1.Scott Ritter - O načasovaní a forme konca špeciálnej operácie. 2. James Rickards : Prepáčte, ale Rusko vyhráva vojnu !  3. O neúspechu USA na Ukrajine s bývalým dôstojníkom špeciálnych leteckých síl

0icon

Preložil som tri články s vyjadreniami známych ľudí zo ,,západu" na dianie na Ukrajine.SCOTT RITTER - O NAČASOVANÍ A FORME KONCA ŠPECIÁLNEJ OPERÁCIEAk sa pozriete na západ až po Odesu a potom ešte ďalej na západ, prerušovaná čiara vedie pozdĺž Podnesterska.  Ukrajinci začnú kvičať, hroziť útokom na Podnestersko, aby sa…

Ivan Štubňa

Spojené štáty americké podporujú ruské strategické ciele na Ukrajine!!! Aj v Európe...

0icon

Môže sa to zdať divné, ale je to tak. Uveďme si stručne základné fakty. Západ na čele s USA vyvolal na Ukrajine prevrat organizáciou majdanských udalost&iacu

Erik Majercak

Soros rozpútava Majdan v Číne. Čínske vedenie vyhodilo slniečkárov z vedenia krajiny. Vojna je primárne ale v ekonomike

0icon

Krajina, ktorá neposlúcha je potrestaná. Čínska spoločnosť je majdanizovaná každým dňom. Tu protesty na univerzitách, tu správy ako sa protesty š&ia

Slavěna Vorobelová

Čaputovej „excelentný“ prejav

0icon

Čaputová sa dovalila do Národnej rady SR, aby tam predniesla nesúrodú zlátaninu, ktorou sa snažila popísať súčasný stav Slovenskej republiky cez jej svetonázorovú optiku. Totiž, excelencia Čaputová dokázala dokopy zlátať bujnej&ua

Vášeň v Tebe

Dojčíte? Dajte si do podprsenky lienku

0 icon

Lienka v podprsenke? Pre niektoré dojčiace matky je lienka v podprsenke úplne samozrejmá vec. Nejde však o skutočný drobný a milučký hmyz, ale o umelý výrobok z mäkkého plastu. Hlavnou úlohou lienky v podprsenke je totiž zachytiť každú kvapku vzácneho materského mlieka. Následne môže mama zachytené mlieko použiť pre svoje bábätko. Ďalšou úlohou lienky je…

Pondelková pieseň - ... najväčší dar ...

0 icon

Do konca roka 2022 máme už len 4 pracovné týždne. Spomaľte a vychutnávajte si posledné dni roka. Prinášame vám pondelkovú pieseň, ktorá je opäť vianočná. Jeden z najznámejších operných spevákov, Andrea Bocelli, už na konci októbra zverejnil krásnu vianočne ladenú pieseň The Greatest Gift. Skladbu naspieval so svojou dcérou Virginiou a synom Matteom.…

Babské povedačky radili natierať cibuľou prsia. Potrite si ňou tvár. Jej účinok vás určité prekvapí

0 icon

Cibuľa je jednou z najviac podceňovaných druhov zeleniny. Má nielen mnohostranné využitie, ale aj skvelé vlastnosti. Cibuľa je bohatá na vitamíny a minerály. Čo sa stane, keď namiesto varenia použijete cibuľu na tvár? Účinok, ktorý poznali už vaše staré mamy i prababičky, vás určite prekvapí. Čo obsahuje cibuľa?

Bibiána Ondrejková na onkológii v Prešove. Prečo s ňou prišiel aj moderátor Patrik Herman?

0 icon

Na oddelenie onkológie v Prešove prišla známa herečka Bibiána Ondrejková. Sprevádzal ju tiež známy moderátor Patrik Herman. Aká udalosť ich spojila? Povedali nie rakovine. V Prešove totiž otvorili novú poradňu pre onkologických pacientov. Keďže Ondrejková a Herman sú spoluzakladateľmi aliancie NIE RAKOVINE, je prirodzené, že svojou prítomnosťou prišli podporiť ľudí, ktorí budú…

Najlepší šalát do kebabu – jednoduchý a rýchly

0 icon

Kebabový šalát podávaný v gastronómii tvorí zvyčajne biela kapusta s mrkvou. Je jemný a chrumkavý, preto sa hodí k aromatickému mäsu a pikantným omáčkam. Takýto šalát si ľahko a lacno pripravíte sami a môžete ho podávať nielen s domácim kebabom, ale aj s iným mäsom a rybami.

Armádny Magazín

O „virtuálnych“ práporoch na strane Ozbrojených síl Ukrajiny

0 icon

Ukrajina, 5.december 2022 (AM) – Vojenský analytik Vladlen Tatarskij sa čuduje, kde bojujú všetky dobrovoľnícke nacionalistické prápory, ktoré tvoria ľudia zo Severného Kaukazu a Krymu. A existuje nejaké potvrdenie ich skutočnej účasti na bojoch na Ukrajine? O akých formáciách hovoríme?   [caption id=\"attachment_49376\" align=\"alignnone\" w

Ukrajinský front v Bachmute sa môže zrútiť kvôli chybe amerických dôstojníkov

0 icon

Ukrajina, 5.december 2022 (AM) –  25. novembra sa jednotky 58. motorizovanej pechoty, 54. samostatnej mechanizovanej a 71. jaegerskej brigády Ozbrojených síl Ukrajiny pokúsili zaútočiť na pozície Wagner východne od Bachmutu. Útok na pozície bol plánovaný od začiatku novembra, ale jeho realizácia bola pre vy

Ako je vystrojený najnovší americký strategický bombardér

0 icon

USA, 5. december 2022 (AM) –V Spojených štátoch po prvý raz verejnosti predstavili prvý prototyp nového amerického strategického bombardéra Northrop Grumman B-21 Raider. Podujatie nie je obyčajné – ide o prvý nový ťažký bombardér na svete za viac ako tridsať rokov. Prečo americké letectvo potrebovalo nový stroj tejto triedy, čím je…

Zrod ruskej strednej vrstvy v bojisku ukrajinského konfliktu

0 icon

Rusko, 5.december 2022 (AM) – V zóne špeciálnej operácie na Ukrajine popri všetkom prebieha formovanie strednej triedy, strednej vrstvy, o ktorej demokrati tak dlho snívali. Pravda, nebude to celkom tak, ako chceli, ale bude to viac vojensko-vlastenecké. Pretože stredná vrstva vyjde „z kabáta“ tých, ktorí prešli vojnou. Prečo? Minimálna platba pre bojovníkov…

Ozbrojené sily Ukrajiny majú veľké straty kvôli NATO taktike COIN

0 icon

Ukrajina, 4.december 2022 (AM) – Ukrajinská armáda má veľké straty pri Bachmute (Arťomovsku) kvôli používaniu natovskej taktiky COIN. O tom, čo to znamená, hovoria experti ruskej „Vojennoj chroniky“. Tí sa odvolávajú na vyhlásenia ukrajinských vojakov, ktorí boli v novembri zajatí práve pri Bachmute. Uvádzajú totiž, že ich vojenská prípravka vo V. Británii a na území

TopDesať

Toto sú uniformy tých najobávanejších špeciálnych jednotiek na svete

0 icon

Špeciálne jednotky sú vojenské jednotky vycvičené na vykonávanie špeciálnych operácií. Je to skupina mužov, ktorá má potenciál urobiť čokoľvek, aby splnila svoj účel. majú schopnosť vykonávať najnebezpečnejšie operácie a misie. A toto sú uniformy tých najobávanejších. Po veľkom zlyhaní Versaillskej mierovej zmluvy bola na konci druhej svetovej vojny podpísaná dôležitá…

Sedavé zamestnanie: 6 malých trikov, ako spáliť kalórie v práci

0 icon

V dnešnom rýchlom a uponáhľanom svete sa do popredia dostalo množstvo zamestnaní, ktoré môžeme zaradiť do kategórie sedavé zamestnanie. V dnešnom príspevku si ukážeme zopár malých trikov, vďaka ktorým dokážeš spáliť zopár kalórii aj na svojej stoličke v práci. Keďže množstvo ľudí väčšinu dní presedí na stoličke kvôli svojej práci,…

Med môže byť lepší ako antibiotiká pri liečbe kašľa a prechladnutia

0 icon

Oxfordskí vedci potvrdili, že nerafinovaný med funguje podobne ako antibiotiká, no bez zlých vedľajších účinkov. Pre niektorých z nás to možno nie je až taká novinka, pretože už naše staré babky nám odporúčali konzumáciu medu počas chrípkového obdobia.    [the_ad id="80455"]   Skupina vedcov z Oxfordskej univerzity uskutočnila výskum s…

Ovocie a zelenina: Ako ich udržať čerstvé?

0 icon

Zamýšľal si sa niekedy nad tým, ako sa dá uskladniť ovocie a zelenina, aby neprišli o svoju čerstvosť? Dnešných zopár tipov ťa nasmeruje tým správnym smerom. Ovocie a zelenina sú našim zdrojom vitamínov najmä v zimnom období. Niektoré z nich sú však sezónne a vyžadujú si osobitnú starostlivosť: napríklad cibuľa…

Fotografie, ktoré ťa pobavia a zároveň v tebe vyvolajú množstvo otázok

0 icon

Nasledujúce fotografie ťa pobavia a zároveň v tebe vyvolajú množstvo otázok. Ľudia sa na internete podelili o naozaj bizarné momenty. Vedci tvrdia, že inteligencia by sa nemala merať pomocou IQ testov, ale skôr kreativitou, logickou a schopnosťami kritického myslenia človeka. Niektoré čudné činy na nasledujúcich fotografiách sú úplne mimo tohto…

FOTO DŇA

Na snímke tiene hokejistov Trenčína na ľade počas štátnej hymny pred zápasom 23. kola Tipos extraligy HK Dukla Trenčín - HKM Zvolen, 4. decembra 2022 v Dubnici nad Váhom

Autor: TASR-Radovan Stoklasa

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali