Prvý deň Východného ekonomického fóra

Vladivostok 3. septembra 2021 (HSP/Foto:SITA/AP-Alexander Zemlianichenko)

 

Prinášame vám výsledky prvého dňa Východného ekonomického fóra, o ktorom informovalo Veľvyslanectvo Ruska na Slovensku v tlačovej správe zaslanej redakcii

východné ekonomické fórum
Na snímke vystúpenie koryakovských ľudových tanečníkov počas Východného ekonomického fóra pri západe slnka na nábreží Ruského ostrova v ruskom Vladivostoku, štvrtok 2. septembra 2021

Po dvojročnej prestávke sa začalo Východné ekonomické fórum (EEF). Na EEF-2021 prišli zástupcovia z viac ako 60 krajín sveta. Počet účastníkov sa však znížil o polovicu, tohto roku je to 4 000 osôb oproti 8,5 tisícom v roku 2019.

Bohatý rozsah pracovného programu to však nijako neovplyvnilo. Pokiaľ ide o prezentované inovácie, EEF sa už takmer vyrovná Petrohradskému medzinárodnému ekonomickému fóru, ktoré je známe tým, že obchodné spoločnosti vo svojich stánkoch vystavujú najnovšie výsledky technologického pokroku. Na EEF bol predstavený robot menom Alex, ktorý vie rozprávať a pohybovať sa. Čím sú výstavné stánky ešte zaujímavé, v akej celkovej sume môžu byť v rámci fóra podpísané dohody a akými vyhláseniami prekvapili top hostia EEF, to sa môžete dočítať v reportáži novín Izvestija.

 

Po prestávke

Východné ekonomické fórum sa začalo o tretej ráno moskovského času. Z tohto dôvodu účastníci pri absolvovaní kontroly, pití rannej kávy a ceste do konferenčných miestností menej hovorili o ekonomike a viac o počte hodín strávených v spánku, ako aj o tom, ako prekonať poruchy biorytmu spôsobené dlhým letom.

Témou rozhovorov v kuloároch bol tiež zvláštny režim epidemiologickej bezpečnosti: napriek tomu, že absolútne všetkých hostí fóra podrobili testu na koronavírus, treba bezpodmienečne dodržiavať zásadu nosenia rúšok. Bez nich nie je dovolené vstúpiť do priestorov, a aj vnútri to kontrolujú špeciálni zamestnanci vybavení tabuľkami, ktorí tých, čo prišli na Ruský ostrov, uvádzajú do údivu svojou vrtkosťou. Človek si len na malú chvíľku zloží rúško, a milé dievča okamžite vyskočí, máva tabuľkou a zdvorilo, ale neoblomne žiada, aby ste si ho opäť nasadili. Treba poznamenať, že to funguje: ľudí bez ochranných prostriedkov na fóre vidieť zriedka.

Vo Vladivostoku sa všetko vyznačuje veľkými dimenziami. Výnimkou nie je ani budova Ďalekovýchodnej federálnej univerzity, v ktorej sa koná Východné ekonomické fórum. Zo stánkov obchodných spoločností, bánk a regionálnych vlád je panoramatický výhľad na Japonské more, ktorý púta pozornosť hostí rovnako úspešne ako exponáty.

Ale aj v samotných stánkoch je veľa zaujímavých vecí. Najneobvyklejším exponátom je robot menom Alex, ktorý sa zovňajškom tak podobá na človeka, že mu dokonca presvitajú žily na spánkoch. Alex vie hovoriť, žmurkať, pohybovať sa a dokonca rukou nakresliť vo vzduchu srdiečko. Ako tvrdia jeho tvorcovia, mohol by nájsť využitie v multifunkčných centrách, na lekárskych univerzitách a na rôznych podujatiach. Humanoidný robot je dielom permskej spoločnosti Promobot. Jeho pokožka, ktorá je predmetom zvláštnej pýchy, pretože prispieva k dosiahnutiu ľudskej podoby, však bola vyrobená tu, vo Vladivostoku.

Už tradične sa jedným z najinovatívnejších stal stánok banky Sber. A hoci banka na EEF nepriniesla roboty, stále bolo na čo pozerať. Banka napríklad na veľkej obrazovke predviedla, čo dokáže pomocou biometrie. Jedna z inovácií je určená na boj proti teroristom: ak systém zistí zdvihnuté ruky, automaticky to nahlási bezpečnostným službám.

Svoje inovácie predviedol aj Hyundai: účastníci fóra sa v jeho stánku mohli oboznámiť s modelom vodíkového motora pre električky. A to napriek tomu, že električky nemožno nazvať špecializáciou spoločnosti. Na Východnom ekonomickom fóre bol prezentovaný aj ruský automobil prémiovej triedy Aurus poháňaný vodíkovým palivom. Ako je uvedené v popise, dojazd modelu Aurus Hydrogen je až 600 km, auto nevypúšťa žiadne emisie CO2.

 

Hlavné vyhlásenia

Prvý deň Východného ekonomického fóra bol bohatý na vyhlásenia. Šéf banky VTB Andrej Kostin napríklad povedal, že Krym nepotrebuje, aby tam prišli veľké ruské banky. Podľa jeho slov je teraz na polostrove toľko štátnych investícií, že ich ani nestíhajú prestavať.

“Pomaličky sa tam vracia aj súkromný kapitál, a bankový sektor je dostatočne reprezentovaný bankou RNKB a bankou Rossija, čo absolútne stačí”, povedal Kostin, pričom dodal, že o téme fungovania veľkých bánk na Kryme najčastejšie hovoria “hurá-vlastenci”. “To však nie je možné, lebo by to znamenalo postih všetkými sankciami, tak európskymi, ako aj americkými”.

V prvý deň Východného ekonomického fóra sa veľa hovorilo o pandémii koronavírusu, ako aj o očkovaní. Šéf Ruského fondu priamych investícií Kirill Dmitrijev povedal, že účinnosť Sputnika-V pri testovaní v San Maríne dosiahla 94,8%. Ako uviedla šéfka Rosturizmu Zarina Doguzovová, záverom tohto roku sa začnú pre cudzincov organizovať „očkovacie” zájazdy do Ruska.

“Na pokyn prezidenta vyvíjame spoločnú činnosť s kolegami z ministerstva zdravotníctva. Predkladáme ponuky všetkým krajinám, s ktorými bude v čase, keď sa začnú “očkovacie” zájazdy, fungovať pravidelná letecká doprava”, uviedla s tým, že v súčasnosti je takýchto krajín už 60.

Fóra sa zúčastňuje aj minister práce Anton Koťakov. Povedal, že v Rusku systémom home office naďalej pracujú asi 3 milióny ľudí. Poznamenal tiež, že trh práce sa vrátil k ukazovateľom, ktoré boli pred pandémiou COVID-19. Podľa ministra je dnes miera nezamestnanosti v Rusku 4,5%, vlani to bolo 4,6 – 4,7%.

Šéfka Rospotrebnadzoru Anna Popovová zároveň varovala, že na jeseň sa očakáva nová vlna koronavírusovej infekcie. “Očakávame nárast, ktorý zákonite príde. Dúfame však, že pri plnom dodržiavaní všetkých hygienických a protiepidemických zásad bude tento nárast nižší”, uviedla Popovová.

 

Hľadieť si do očí

Ústrednou udalosťou fóra bude plenárne zasadnutie, ktoré sa uskutoční 3. septembra za účasti ruského prezidenta Vladimíra Putina. Mimochodom, ruský líder už dorazil na miesto konania Východného ekonomického fóra. Tento rok sa fóra zúčastnili delegácie z viac ako 60 krajín sveta. Účastníkov je však menej, než na minulom fóre: v roku 2019 ich počet predstavoval 8,5 tisíc osôb, teraz ich je 4 tisíc. Ako píšu noviny Izvestija, odborníci očakávajú, že v rámci fóra budú uzatvorené zmluvy v celkovej sume 3,5 – 4,5 bilióna rubľov. V roku 2019 bolo na fóre podpísaných 270 dohôd v hodnote 3,4 bilióna rubľov. V rokoch 2017 a 2018 bolo uzatvorených 217 a 220 zmlúv v hodnote 2,5 bilióna respektíve 3,1 bilióna rubľov.

Fórum bude veľmi užitočné, pretože podľa názoru Georgija Ostapkoviča, riaditeľa Centra konjunkturálych štúdií Vysokej školy ekonomickej, národnej výskumnej univerzity, odborníci potrebujú pri riešení dôležitých úloh osobne komunikovať.

“Ľudia sa musia stretávať a navzájom si hľadieť do očí. Na Západe sa dvaja podnikatelia stretnú v bare a pri poháriku whisky rozhodujú o miliardách dolárov. Najdôležitejšia je bezprostredná komunikácia a nijaký online formát ju nenahradí”, tvrdí Ostapkovič.

Podľa odborníka má Ruská federácia na východe veľmi sľubných partnerov, a to Čínu a Japonsko, a na základe výsledkov stretnutí zástupcov týchto krajín s ruskou delegáciou sa dajú očakávať dôležité dohody.

“Ak by sme mali porovnať Petrohradské medzinárodné ekonomické fórum a Východné ekonomické fórum, tak Petrohradské je samozrejme väčšie, tradičnejšie, považuje sa za ústredné ruské fórum. Príprava naň zaberie viac času, zúčastňujú sa ho predstavitelia väčšieho počtu krajín, najmä z Európy. Východné ekonomické fórum sa zasa koncentruje na východ. Ale aj na východe máme veľa potenciálnych partnerov, s ktorými sa máme o čom rozprávať,” konštatoval Georgij Ostapkovič.

Východné ekonomické fórum je dôležité predovšetkým z hľadiska rozvoja exportného potenciálu Ruska. Napríklad objem našich dodávok plynu do Číny v roku 2021 je niekoľkonásobne vyšší ako denné objemy dodané do Číny na základe zmluvy z minulého roka, uviedol Gennadij Salyč, predseda predstavenstva banky Freedom Finance Bank.

Podľa odborníka, “EEF pomôže prijať spoločné riešenia na zlepšenie infraštruktúry, prekonanie politických rozdielov a uzavretie obchodných dohôd. Dôležité je koordinovať úsilie korporácií, vlády a zahraničných partnerov o stabilný rozvoj regiónu”.

Dodal, že ázijské krajiny ako Japonsko, Južná Kórea, Taiwan, India, Čína majú záujem o rozvoj obchodu s Ruskom a potenciál na jeho zvýšenie v tomto smere je oveľa významnejší ako smerom na západ.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Advokát Peter Kubina urazil sudcu. Kolega ho vyzval, aby vážil slová. “Vieš, ta­ké­to vy­jad­re­nia sa Ti nie­ke­dy mô­žu vy­pom­stiť”

0 icon

Bratislava 19. septembra 2021 (HSP/Foto:TASR - Pavol Zachar)   Advokát JUDr. Namir Alyasry vyzval prostredníctvom otvoreného listu svojho mediálne známeho kolegu Petra Kubinu, aby v súvislosti s rozhodnutím súdu o vzatí vyšetrovateľov NAKA do väzby vážil slová. Jeho vyjadrenia o tom, že od­ôvod­ne­nie vä­zob­né­ho roz­hod­nu­tia vo veci jeho klientov, vyšetrovateľov…

RNBOU spustila systém na monitorovanie oligarchov, čaká na parlament

0 icon

Kyjev 19. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Sean Gallup)   Rada národnej bezpečnosti a obrany Ukrajiny (RNBOU) spustila systém na monitorovanie oligarchov. Oznámil to tajomník RNBOU Olexij Danilov, informovala v sobotu agentúra Ukrinform Tento systém bolo podľa Danilova potrebné vyvinúť v rámci návrhu zákona o oligarchoch, ktorý sa pripravuje do druhého čítania. "Rada…

158. časť Neznámych slovenských dejín: Viete, že Čechom stvoril gramatiku Slovák Vavrinec Benedikt z Nedožier?

0 icon

Bratislava 19. septembra 2021 (HSP/Kresba:Marián Tkáč)   Vo všeobecnosti sa nám ponúkajú, ba vnucujú „fakty“ o vplyve češtiny na slovenčinu a Čechov na slovenský vývoj. Akoby išlo o jednostranné „doplácanie staršieho brata“ na mladšieho – no starším bratom Čechov sme v skutočnosti už od veľkonitravských čias my, Slováci. Veď Borivoja…

Na protest Trumpových priaznivcov prišlo niekoľko stoviek ľudí

0 icon

Washington 19. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Gemunu Amarasinghe)   Niekoľko stoviek ľudí sa zúčastnilo v sobotu pred budovou Kapitolu, sídlom Kongresu USA vo Washingtone, na demonštrácii na podporu obžalovaných stúpencov republikánskeho exprezidenta Donalda Trumpa. Na mieste bolo viac policajtov a novinárov než demonštrantov, informovala agentúra AFP Polícia tentoraz neriskovala, postavila bezpečnostný plot…

Nemecký kandidát na kancelára Armin Laschet vyzval na deportáciu ľudí považovaných za nebezpečných

0 icon

Berlín 19. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Friso Gentsch)   Po zmarení možného útoku na synagógu v západonemeckom meste Hagen konzervatívny kandidát na kancelára Armin Laschet varoval v sobotu pred terorizmom a vyzval na deportáciu ľudí považovaných za nebezpečných. Informovala o tom agentúra DPA "Teror je opäť skutočným nebezpečenstvom," vyhlásil Laschet, premiér najľudnatejšej…

Venezuelský prezident sa objavil v Mexiku na summite CELAC

0 icon

Mexiko 19. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Miraflores Press Office)   Venezuelský prezident Nicolás Maduro sa zúčastnil v sobotu v Mexiku na summite hláv štátov členských krajín Spoločenstva latinskoamerických a karibských štátov (CELAC). Bola to jeho prvá zahraničná cesta od chvíle, keď ho USA obvinili z obchodovania s drogami a ďalších činov Maduro…

Francúzsko bije na poplach: Európa musí dosiahnuť väčšiu autonómiu a obranu po incidente s Austráliou

0 icon

Paríž 18. septembra 2021 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP - Francois Mori)   Európa sa musí snažiť zlepšiť svoju strategickú autonómiu a obranu po incidente s Austráliou, uviedol Clément Beaune, štátny tajomník na francúzskom ministerstve zahraničných vecí "Austrálska vláda sa nesmie schovávať za chrbát Washingtonu alebo Londýna. Prijali rozhodnutie ako suverénny štát a Amerika…

Veľké čistky? Nastal čas na väčšie personálne zmeny v rezorte vnútra, myslí si Kyselica

0 icon

Bratislava 18. septembra (TASR/HSP/Foto:TASR - Martin Baumann, TASR - Pavel Neubauer)   Hnutie OĽANO po voľbách nechcelo robiť veľké čistky, v zmysle zákona chcelo vymeniť pár kľúčových ľudí, no podľa poslanca Národnej rady (NR) SR Lukáša Kyselicu sa ukazuje, že to nestačilo, a nastal čas na výraznejšie zmeny. Vyhlásil to…

Očakáva sa rozsudok v prípade Kováčika. Bývalý špeciálny prokurátor trvá na svojej nevine, svedkovia v jeho procese boli obvinení z krivej výpovede, jeden z nich bol už aj odsúdený

0 icon

Bratislava 18. septembra 2021 (HSP/Foto:TASR - Jakub Kotian, TASR - Jaroslav Novák)   V pondelok (20. 9.) má byť vynesený rozsudok v prípade bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika, ktorý je obžalovaný z prijatia úplatku 50 000 eur za to, že Úrad špeciálnej prokuratúry nepodá sťažnosť proti prepusteniu údajného šéfa takáčovcov…

Sagan sa po 3. mieste v Považskej Bystrici obliekol do žltého dresu. Ešte to bude napínavé, vraví

0 icon

Bratislava 18. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR - Radovan Stoklasa)   Slovenskému cyklistovi Petrovi Saganovi nevyšiel ani tretí pokus pripísať si premiérové etapové víťazstvo na pretekoch Okolo Slovenska. V hromadnom špurte 3. etapy z Dolného Kubína do Považskej Bystrice (193 km) elitný člen tímu Bora-Hansgrohe finišoval na treťom mieste tesne pred doterajším…

Podkasty

Video Podcast

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Podkast Konrád verí v postup, podľa Daňa je tím dobre poskladaný

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Ladislav Hvižďák

Nočný strážca

0icon

Na webovej stránke Paul Craig Robertsa , ktorý ako už väčšina z čitateľov vie, bol v administratíve prezidenta Reagana , ktorý vládol v 80 – tých rokoch minulého storočia v USA,  ako námestník ministra financií a písal a píše do viacerých amerických denníkov, vyšiel krátky článoček, ktorý sa trefne hodí do…

Jozef Slávik

451° Fahrenheita ...

0icon

Ide o rovnomenný román od spisovateľa Raymonda Bradburyho z roku 1953, v ktorom popisuje súboj medzi antiutopistickou spoločnosťou, kde víťazí technokratická a povrchná kultúra médií nad vzdelanou spoločnosťou, ktorá uznáva hodnotu kníh. tento román bol aj úspešne sfilmovaný. Vo veľkom je tento román podobný aj súčasnému dianiu nielen vo svete,…

Marián Tkáč

Na okraj Františkovej návštevy – 2. časť: Symboly majú svoj veľký význam

0icon

Pokračujeme v poznámkach súvisiacich s udalosťou, ktorá sa udiala od 12. do 15. septembra. Bola to pastoračná návšteva hlavy katolíckej cirkvi, ktorá ako taká je mimoriadnou udalosťou a „postretla“ novodobé Slovensko po štvrtý raz, pričom je málo takých štátov/krajín, ktoré Petrov nástupca navštívi viackrát. A ak vezmeme do úvahy aj…

Marek Brna

Vystúpiť z NATO má byť priorita

0icon

Skončením takzvanej studenej vojny mal zaniknúť aj význam aliancie NATO. Lenže sa vymyslelo nové opodstatnenie, aby sa udržal stabilný odbyt amerických výrobkov, štáty aliancie majú vydávať 2% svojho ročného HDP na obranu. Aj za cenu, že majú dlhodobo deficitné hospodárenie, prostriedky na nákup americkej vojenskej techniky je potrebné nájsť. Za…

Peter Lipták

Ako sa proti kovidu profesionálne chránime v našej ambulancii prvého kontaktu

0icon

Jednak čístíme a dekovidizujeme vzduch a to kontinuálne tromi spôsobmi súčasne, vo všetkých priestoroch našej ambulancie od čakárne, cez jej jednotlivé ordinácie, až po vrátane aj WC. 1. V každej miestnosti, vrátane vstupnej čakárne, máme filter TherapyAir- päťvrstvový veľkokapacitný s hepa zložkou a ionizáciou vzduchu. 2. Všade kontinuálne bežia

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

11 slávnych fotografií, ktoré sú v skutočnosti sfalšované

0 icon

Internet nás často prekvapuje šikovnými fotografickými manipuláciami. Niektorí používatelia sa na nich bavia, iní im slepo dôverujú. Práve preto sme našli niekoľko skvelých príkladov fotografií, ktoré spôsobili veľký rozruch po celom svete, no vysvitlo, že boli sfalšované. 1. Nominácia bez nominácie [caption id="attachment_13560" align="aligncenter" width="650"]

Týchto 5 spotrebičov odoberá energiu aj po vypnutí

0 icon

Vedel si, že niektoré domáce elektrické spotrebiče odoberajú energiu aj po tom, čo ich vypneš? Predpokladáme že určite áno. Tušil si to minimálne v prípade nabíjačky na mobilný telefón. Známa webová stránka Bright Side vykonala menší výskum a zistila, ktoré zariadenia aj po vypnutí odoberajú elektrickú energiu. Týchto 5 spotrebičov…

Britskí zajatci v Osvienčime

0 icon

Poľský historik v osvienčimskom múzeu objavil mená 17 britských zajatcov väznených v Osvienčime. Prišiel na ne úplne náhodne, keď sa prebojovával troskami bunkru v koncentračnom tábore nazývanom Osvienčim III. Prinášame ďalší článok, ktorý opisuje hrôzy druhej svetovej vojny. Väzni na nútených prácach v Osvienčime III. (tzv. tábor Monovice) tam pracovali…

10 satirických ilustrácií o svete, ktoré ťa prinútia zamyslieť sa

0 icon

Umenie je veľmi subjektívna záležitosť. Sto ľudí, sto chutí, a teda sa nikdy nezhodneme na tom, čo je naozaj krásne. Niekedy však estetická stránka nehrá hlavnú rolu. Existuje mnoho umelcov, ktorí svojimi výtvormi nastavujú spoločnosti zrkadlo a ich diela nesú hlbokú myšlienku alebo nejaké posolstvo. O jedného takéhoto umelca sme sa začali zaujímať…

Týchto 18 obrázkov je dôkazom úplného perfekcionizmu

0 icon

Kto nemiluje ten pocit pohodlia? Dnes ti ukážeme krátku zbierku bezchybne organizovaných objektov z každodenného života, ktoré ťa jednoducho upokoja a uspokoja tvoj perfekcionizmus. V každom z nás sa nachádza kúsok perfekcionistu - ten pocit hrdosti rozdeľovať veci a vytvárať poriadok z chaosu. Zoradiť veci chronologicky, abecedne, podľa tvaru, veľkosti alebo…

Armádny Magazín

Putin nariadil vyplatiť obrancom Leningradu 50 tisíc rubľov

0 icon

Rusko, 19.september 2021 (AM) – Ruský prezident Vladimir Putin podpísal dekrét o paušálnej odmene 50 000 rubľov Rusom, ktorým bola udelená medaila „Za obranu Leningradu“ alebo odznak „Obyvateľ obkľúčeného Leningradu“. Dokument bol zverejnený na webovej stránke Kremľa.   Prijmú ich občania Ruskej federácie žijúci v Rusku, ako aj v Lotyšs

Kapitalista (?) v boji o chlieb (či zisk) nepozná brata?

0 icon

Presne to sa nám odhalilo na prípade zrušených spoločných osláv 240. výročia francúzskej podpory mladých USA v námornej Bitke pri Chesapeakskom zálive, ktorá bola vybojovaná 5. 9. 1781 (poznáme ju aj ako Battle of Virginia Capes, či Battle of the Capes).   Oslavy, ktoré sa mali konať 17. 9. 2021, zrušilo…

V Austrálii sa môžu objaviť nové americké základne. USA rozširujú svoju vojenskú prítomnosť

0 icon

Austrália, 18.september 2021 (AM, Sputnik) –USA posilní svoju vojenskú prítomnosť v Austrálii, uvažuje sa o rozmiestnení stálych amerických vojenských základní na juhu kontinentu, oznámil v piatok v relácii Today televíznej stanice 9News austrálsky minister obrany Peter Dutton.   "Niektoré z nich budú stále, prerokúvame ich počet.

AUKUS - najnovšia vojenská aliancia USA, Veľkej Británie a Austrálie. Francúzsko zúri. EÚ chce svoju armádu

0 icon

USA, 18.september 2021 (AM) – Americký prezident Joe Biden s austrálskym a britským premiérom Scottom Morrisonom a Borisom Johnsonom oznámili vytvorenie nového trojstranného bezpečnostného partnerstva — AUKUS, uvádza agentúra „Interfax“.   „Partnerstvo Austrálie, Veľkej Británie a USA — AUKUS – znie síce pri všetkých týchto skratkách zvláštn

Objektívne o 17. septembri 1939

0 icon

Poľsko, 18.september 2021 (AM) – Červená armáda prekročila 17. septembra 1939 východnú hranicu vtedajšieho Poľska a oslobodila takmer rovnaké územia bývalého cárskeho Ruska, ktoré Sovietskemu zväzu odobral okrem iných aj poľský revolucionár a zakladateľ poľskej armá

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali