Pripravme sa na najhoršie: Mesiac sme “spali”, o pár dní môže u nás prepuknúť “Taliansko”…

Bratislava 11. marca 2020 (HSP/Foto:SITA/AP-Mohammad Ghadamali)

 

Po tom, čo už všetci vedeli, že v Taliansku vypukla nákaza Corona vírusom, čiže ešte pred parlamentnými voľbami, to na Slovensku vyzeralo ako v rozprávke o Šípkovej ruženke. Úrady SR nevydávali seriózne upozornenia na potencionálnu nákazu a už vôbec nie nejaké opatrenia. Skôr sa orientovali na varovania pred panikou

Ilustračné foto

Na prvý pohľad to v štáte vyzerá veľmi dobre. Slovensko má najnovšie len 10 oficiálne potvrdených prípadov nákazy koronavírusu. V susednom Rakúsku sa nachádza 4 členná slovenská rodina, u ktorej bola nákaza týmto nebezpečným vírusom takisto potvrdená. V čase parlamentných volieb sa objavovali sporadické hlasy o tom, či je vhodné, vzhľadom na situáciu najmä v Taliansku, ktorá nevyzerala až tak hrozivo, mať vôbec voľby. O pár dní bude od volieb dva týždne, čo je približná inkubačná doba ochorenia, ktoré trápi celú Európu. Objavili sa aj informácie, že v niektorých prípadoch bola táto doba skoro mesiac.

Reklama

Štát v podstate sprvu nepodnikal žiadne opatrenia, ktoré by informačne pripravili obyvateľstvo na to, ako sa správať v oblasti reálnej prevencie a v prípade zavlečenia vírusu na Slovensko. Keď sa vyskytli prvé prípady infekcie na SR, tak paradoxne štát opäť neurobil žiadne reálne opatrenia, ktoré bolo vhodné urobiť ešte pred tým ako sa tieto prípady vyskytli. Podobne ako v Taliansku, kde nákaza prepukla veľmi intenzívne. Pacientom nula bol vraj migrant, čo ale nie je podstatné. Dôležité je, čo robí štát u nás doma a ako zabezpečuje materiálovo a personálne prípravu kvalifikovaných kapacít na zvládnutie možnej epidémie.

Pred voľbami boli jarné prázdniny troch krajov a počas volieb v ďalších troch krajoch a 8.3. skončili jarné prázdniny v posledných krajoch. Podľa informácií, ktoré sa sprostredkovane šíria cez sociálne siete a iným spôsobom, dosť veľa slovenských občanov navštívilo i Taliansko. A keďže deti bez príznakov išli normálne do školy, tak je teda otázkou, čo bude najbližší mesiac na Slovensku ohľadne tejto nákazy. V médiách sa už objavili informácie o tom, ako niektorí pacienti zatajili lekárom návštevu talianskych regionónov.

Reklama

Dnes je už veľké množstvo miest, obcí a celoštátnych inštitúcií, ktoré v posledných dňoch tohto týždňa pristúpilo k opatreniam, ktoré majú zabrániť šíreniu nákazy na Slovensku. Konečne sa zatvorili a zatvárajú školy. Mesto Bratislava v pondelok oznámilo, že preventívne zatvára materské, základné, umelecké školy a centrá voľného času na 5 dní. K oneskorenému preventívnemu zatváraniu škôl a škôlok sa pridali aj ďalšie samosprávy a kraje, či vyššie územné celky. Zákaz konania masových podujatí možno prišiel neskoro a čas v najbližších dvoch troch týždňoch ukáže dôsledky. V nákupných centrách je na Slovensku všetko po starom. Presne tak, ako to bolo v Miláne pokiaľ bolo len zopár diagnostikovaných prípadov. Dnes je Miláno spolu s inými mestami v Taliansku úplne iným svetom.

Medializovalo sa nedostatkové vybavenie ochrannými prostriedkami, ako aj to, ako sa zachovali niektoré štáty (Nemecko), ktoré zadržiavajú tento typ tovarov pre zdravotníctvo. Historické reminiscencie a skúsenosti sa vynárajú v mysliach mnohých občanov. Ministerstvo zahraničných vecí neodporúča Slovákom cestovať do Talianska. Premiér vyhlásil, že každý občan SR, ktorý sa bude vracať z Talianska, Číny, Iránu a Južnej Kórey, bude musieť byť povinne v karanténe 14 dní spolu s rodinnými príslušníkmi. Každému občanovi, ktorý poruší nariadenia o karanténe, bude uložená pokuta vo výške 1 650 eur.

Taliansko sa medzitým celé uzavrelo do karantény a v Británia je pred geometrickou explóziou nákazy. V priebehu týždňa sa z pár ojedinelých prípadov dostali na stovky nakazených po celej krajine. Zo zdrojov ľudovo nazývaných Paramedics (niečo ako rýchla záchranná služba napr. London Ambulance…) sa podarilo zistiť, že najhoršie ešte len príde, a pri žalostnej reálnej situácii NHS (Národný zdravotnícky system) v Británii nie je nereálna celoštátna epidémia. Problémom je, že pracovníci záchranných zdravotníckych služieb boli inštruovaní vedením, aby neposkytovali informácie. Husto osídlená Európa zažije pravdepodobne ťažké časy nielen v oblasti verejného zdravotníctva, ale i hospodárstva.

V čom je teda problém? Stačí sa pozrieť, ako dopadlo Taliansko so svojím benevolentným prístupom. Napriek tomu, že talianske štátne úrady vedeli o početnej čínskej komunite v celom okolí Milána, obrovskému počtu hospodárskych subjektov previazaných s Čínou, neprišlo k obmedzeniu letov medzi Talianskom a Čínou. Na porovnanie Rusko reagovalo bleskovo v týchto otázkach, keď sa v čínskom meste Wuchan vyskytla nákaza. Európske štáty a EÚ doslova spali skoro celý mesiac

Výsledky sú zrejmé a nákaza sa šíri veľmi rýchlo a médiá sa správajú ako anestetikum. Mediálne posolstvo štátnych predstaviteľov znie jasne:  ľudia nepanikárte, ale správajte sa zodpovedne, čiže čakajte, čo vám povieme a obmedzte svoj pohyb na miestach, kde je veľa ľudí. To je iste správne. Ale v praxi to znamená možno aj toto: nepodnikajte žiadne iné opatrenia z hľadiska osobnej sebestačnosti a bezpečnosti, na ktoré logicky treba určitý čas.

Reklama

Je otázkou, ako je pripravená SR v otázkach zdravotníckych kapacít v oblasti prístrojového vybavenia respirátormi, pľúcnymi ventilátormi, ako aj prístrojmi tzv. mimotelovej membránovej oxygenácie (okysličovania) krvi (Extracorporeal membrane oxygenation – ECMO) pacientov v prípade, že ich budú desiatky. V Lombardsku je týchto prístrojov nedostatok a sú dokonca v niektorých nemocniciach sťahované z operačných sál. Je zvláštne, že slovenskí odborníci z oblasti verejného zdravotníctva mlčia a opakujú tie isté frázy, ktoré pred mesiacom odzneli v talianskych médiách.

Najmä starší pacienti potrebujú v prípade nákazy koronavírusom pomoc pri dýchaní, najmä v prípade, ak táto nákaza veľmi často spôsobuje obojstranný zápal pľúc. Je zbytočné opisovať, ako prebieha toto ochorenie u vekovo starších pacientov a pacientov stredného veku. Toto by mali robiť odborníci z oblasti verejného zdravotníctva a zodpovedne varovať tých ľudí, ktorí spadajú do najohrozenejšej kategórie. Tu nejde o šírenie paniky, ale o to, ako je slovenské zdravotníctvo pripravené na takéto situácie. Je to ich zákonnou úradnou povinnosťou, aby sa zabránilo tomu, čo prežívajú v Taliansku.

Slovenskí voliči si iste spomenú na predvolebnú kampaň a povolebné vyhlásenia tých politikov, ktorí teraz skladajú vládu, ako unisono vyhlasovali, že je to práve ich strana, ktorá má najlepších odborníkov na oblasť zdravotníctva, školstva a súdnictva atď. Ak sa nákaza na Slovensku bude vyvíjať podobne ako v niektorých západných krajinách (čo je celkom možné až pravdepodobné vzhľadom na činnosť štátnych orgánov v prvom mesiaci od výskytu prvých prípadov v Európe), tak slovenskí pacienti si v praxi overia, akí schopní títo “najlepší” odborníci sú. Možno treba pripomenúť, že poniektorí politici v západnej Európe sa už odvážili povedať, že epidémia ešte len začína a bude mať veľmi vážne následky.

A na Slovensku sa dnes riešia žabomyšie mediálne vojny o prichádzajúcom fiktívnom konzervativizme, vraj hroziacom zákaze potratov, fabulácie o budúcom prenasledovaní LGBTI ľudí, personálne nominácie toxických ľudí na ministerstvá, minulosť toxických politikov, ktorí majú byť zárukou zmeny, čo vzbudzuje otázku: koho si to ľudia zvolili? Od týchto politikov totiž závisí riadenie štátu i v krízových situáciách a preto je na mieste otázka, či si voliči uvedomovali svoju zodpovednosť, keď pristupovali k volebným urnám 29.2.2020? Alebo im stačilo populistické heslo o prichádzajúcej zmene a o boji proti korupcii.

Lebo tieto populistické heslá nebudú možno už o dva týždne nikoho zaujímať. Dôležitými skutočnosťami sa stanú veci, ktorých hodnotu si v bežnom konzumnom a mediálnom svete ani neuvedomujeme. Život a zdravie nielen vlastné ale i tých najbližších okolo nás. Rebríček liberálnych “hodnôt” sa zrúti ako domček z karát a hodnotou sa stane to, čo ňou je v skutočnosti. Napríklad ľudský život, pravda a dobro.

Reklama

René Balák

 

Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

06:35

Karibský ostrov Aruba vyhlásil v utorok pohotovosť pre šírenie ropnej škvrny. Prvýkrát bola spozorovaná pri Tobagu, rozšírila sa na susedný ostrov Bonaire a ohrozila jeho mangrovníkové lesy a národné parky.

06:30

Nájomný byt v Berlíne, kde žila Daniela Kletteová (65), museli v stredu evakuovať. Bývalú teroristku z krajne ľavicovej Frakcie Červenej armády (RAF) v ňom zatkli v pondelok večer 26. februára, kde žila pod falošnou identitou. Teraz je vo väzbe.

Včera 20:16

Izraelské obranné sily (IDF) a hnutie Hizballáh pripúšťajú možnosť plnohodnotnej izraelskej operácie v Libanone.

Informovala o tom publikácia The National so sídlom v SAE s odvolaním sa na zdroje.

“Izrael plánuje vojnu v južnom Libanone s cieľom odstrániť Hizballáh z hraníc a hnutie sa pripravuje na všetky scenáre udalostí vrátane pozemnej invázie, uviedli pre The National zdroje z vojenských a bezpečnostných služieb oboch krajín,” uviedol denník.

Včera 19:44

Globálny dopyt po skvapalnenom zemnom plyne (LNG) sa v nasledujúcom desaťročí zvýši zhruba o 50 %. Uviedla to spoločnosť Woodside Energy Group, najväčší austrálsky exportér LNG.

Včera 18:59

Vlaňajšok bol pre komerčnú leteckú prepravu doteraz najbezpečnejším rokom aj napriek masívnemu oživeniu záujmu cestujúcich o lietanie. Oznámilo Medzinárodné združenie leteckých dopravcov so sídlom v Montreale.

Včera 18:57

Európska únia musí zmeniť pravidlá, na základe ktorých je agentúra Frontex závislá na národných úradoch. Inak sa nepodarí predísť tragédiám s migrantami na mori. Vyplýva to zo záverov vyšetrovania európskej ombudsmanky Emily O’Reillyovej, ktoré zverejnili.

Včera 18:56

Svet vyprodukoval vlani 2,3 miliardy ton komunálneho odpadu, pričom do roku 2050 sa toto množstvo má zväčšiť o ďalšie dve tretiny, vyplýva zo stredajšej správy Environmentálneho programu OSN.

Včera 18:55

Nórsky Nobelov výbor oznámil, že do uzávierky 1. februára zaregistroval 285 kandidátov na Nobelovu cenu mieru 2024. Je to pokles oproti minulému roku, keď dostal 351 platných nominácií.

Včera 18:54

Hunter Biden, syn amerického prezidenta Joea Bidena, vo výpovedi pred republikánskymi výbormi v americkom Kongrese uviedol, že svojho otca nezahrnul do svojich podnikateľských aktivít. 

Včera 18:52

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov sa zúčastní na diplomatickom fóre, ktoré sa začne v Turecku, uviedli vlády oboch krajín po kritike Ankary za jej podporu Moskvy pri vojenskej agresii na Ukrajine.

Sergej Lavrov
Na snímke ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov
Včera 18:51

Českí poslanci schválili novelu občianskeho zákonníka, ktorá párom rovnakého pohlavia umožní uzavrieť zväzky s väčšinou práv, aké majú heterosexuálne páry. Takzvané manželstvo pre všetkých však bude mať názov “partnerstvo”.

Včera 18:38

Štátna duma oficiálne a vecne posúdi žiadosť Podnesterska o pomoc Rusku.

Rada poslancov ju posúdi na základe konzultácií s ruským prezidentom a ruským ministerstvom zahraničných vecí.

Včera 18:01

Počas rozhovorov s poľskými ministrami sa “možnosť uzavretia hraníc nespomenula”.

Informoval o tom na Facebooku obchodný zástupca Ukrajiny Taras Kačka o výsledkoch rokovaní s ministrami rozvoja a technológií Poľska Krzysztofom Hetmanom a poľnohospodárstva Czesławom Szekierskim.

“Podarilo sa nám nájsť spoločnú reč a pracujeme na konštruktívnom riešení, ako odblokovať hranice a zohľadniť záujmy poľských a ukrajinských poľnohospodárov. Nie je to jednoduché, ale je to možné,” povedal tiež.

Včera 17:52

Erdogan uviedol, že Turecko je opäť pripravené poskytnúť platformu na rokovania medzi Ukrajinou a Ruskou federáciou.

A dodal, že “zásadne podporuje Zelenského mierový vzorec”.

“Som však presvedčený, že predpokladom úspechu mierových iniciatív o Ukrajine je účasť oboch strán na rokovaniach. Sme pripravení opäť poskytnúť stôl na rokovania, ktoré sa predtým uskutočnili v Istanbule,” povedal Erdogan.

Deň predtým turecký prezident telefonicky hovoril s Putinom.

Erdogan Putin
Na snímke zľava turecký prezident Erdogan a ruský prezident Putin
Včera 17:42

Poslanci Európskeho parlamentu schválili aktualizáciu pravidiel o vodičských preukazoch v Európskej únii. 

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE


Reklama

NAJNOVŠIE


Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke sopka Popocatépetl chŕli veľký oblak popola počas východu Slnka v Mexiku

Autor: TASR/AP-Marco Ugarte

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Ivan Štubňa

Viktor Pondělík

Gustáv Murín

Marek Brna

Milan Šupa

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali