Prečo teraz nepočuť hlasné „Je suis Julian“? A prečo je pre niekoho také dôležité Assangea exemplárne potrestať?

Prečo teraz nepočuť hlasné „Je suis Julian“? A prečo je pre niekoho také dôležité Assangea exemplárne potrestať?

Bratislava 25. februára 2020 (HSP/Foto:SITA-Alexandra Čunderlíková)

 

Aj v Bratislave, podobne ako aj v desiatkach ďalších miest celého sveta, sa v pondelok protestovalo v súvislosti so začiatkom procesu, v ktorom sa rozhoduje, či Veľká Británia vydá austrálskeho whistleblowera Juliana Assangea do USA

Transparent počas protestného zhromaždenia proti vydaniu zakladateľa portálu WikiLeaks Juliana Assangea zo Spojeného kráľovstva do USA, kde mu hrozí 175 rokov väzenia. Protest organizuje Inštitút ľudských práv v spolupráci s Free Assange Global Protest pred Veľvyslanectvom Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska. Bratislava, 24. február 2020

V Británii sa v pondelok začal proces s aktivistom a publicistom Julianom Assangem, v ktorom ide o to, či bude vydaný do Spojených štátov, kde ho chcú súdiť za to, že na portáli WikiLeaks zverejňoval tajné dokumenty o zverstvách amerického režimu počas agresie v Iraku, Afganistane, na Guantáname, škandalózne tajné správy politikov a pod.

Reklama

V súvislosti s tým sa pred britskou ambasádou v Bratislave konalo protestné zhromaždenie občanov za prepustenie Juliana Assangea a jeho nevydanie do USA. Bratislavský protest organizovala mimovládka Inštitút ľudských práv (IĽP), ktorá však k tomu hneď prilepila aj Kuciaka, stavajúc paralely medzi Kuciakom a Assangeom ako obeťami režimu.

Táto mimovládka IĽP, ktorú Štefan Harabin nazval „Soroš-jugend“ pre jej politickú orientáciu, zneužila prípad Assangea pre domácu politickú agendu, keď paralelou s Kuciakom naznačila, že podobne ako plánujú v USA zamordovať Assangea, aj Kuciaka na Slovensku zavraždili vládnuce politické kruhy, pretože im narúšal ich politické plány – čo, samozrejme, je hrubo nekorektné a zavádzajúce, zároveň v tom cítiť istú schizofréniu mladých ľudí.

Reklama

Assangea zatkli britské úrady v apríli minulého roka potom, ako žil sedem rokov v azyle na ekvádorskom veľvyslanectve v Londýne. Jeho odovzdanie do rúk „spravodlivosti“ v najdemokratickejšej krajine sveta by v praxi pre neho znamenalo až 175 rokov väzenia, mučenie a možno aj trest smrti – či už oficiálny, alebo „doopatrovanie“ na štýl Slobodana Miloševiča.

Napriek tomu, že proti vydaniu Assangea do USA protestujú mnohé známe osobnosti, napriek pobúreniu svetovej verejnosti a kritike expertov OSN, britské a svetové médiá tomuto prípadu nevenujú väčšiu pozornosť. O nezávislosti západných médií a žurnalistov najlepšie hovorí fakt, že to, ako Assangea vyvádzajú z ekvádorského veľvyslanectva a zatýkajú, musela natočiť ruská televízia RT, pretože ostatné svetové médiá túto chvíľu, na ktorú bol zvedavý celý svet, akousi záhadnou náhodou prepásli…

Prečo je tu vlastne toľká zúrivá snaha Assangea zničiť? Dokumenty, ktoré Assange zverejnil, totiž v plnej nahote ukazujú pravú tvár politiky amerického režimu: že všetky tie reči o ľudských právach, demokracii, slobode, euroatlantických hodnotách, sú len zásterkou na zakrytie tej obrovskej hory špiny, na vrchole ktorej stojí palác samotného vládcu svetovládnej Ríše. A tak ako každá ríša vždy popravovala rebelov okázalo, na výstrahu ostatným, rovnako je to aj teraz: Assange musí byť zničený, aby každý videl, že kto bude odhaľovať zločiny vyvolených, toho ukrižujú.

Mimovládkovým predavačom demokracie však ide ešte o niečo iné: chcú si jeho ikonu privlastniť, aby ju mohli ako marketingovú značku predávať naivným ovečkám, ale už nie ako príklad vzdoru voči Ríši, ale naopak, v podstate v jej mene.

Ivan Lehotský

Reklama

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

08:21

Škótska vláda vo štvrtok oznámila, že sa vzdala svojho cieľa znížiť emisie skleníkových plynov o 75 percent do roku 2030. Urobila tak po tom, čo ho poradný orgán britskej vlády — Výbor pre klimatickú zmenu (CCC) — nedávno označil za nedosiahnuteľný.

08:11

Fínska pravicová vláda vo štvrtok ohlásila niekoľko zmien imigračného zákona určených na jeho sprísnenie. Zmeny by priniesli nové procedúry na hraniciach a prísnejšie podmienky pre žiadateľov o azyl.

08:03

V Indii sa v piatok začali šesťtýždňové všeobecné voľby, v ktorých má hinduistický nacionalista a premiér Naréndra Módí takmer isté víťazstvo, keďže oslabená opozícia je zatlačená do úzadia. Na najväčšom hlasovaní na svete sa môže zúčastniť celkovo 968 miliónov ľudí.

07:54

Bojovníci džihádistickej organizácie Islamský štát (IS) vo štvrtok zabili 20 sýrskych vojakov a príslušníkov provládnych síl pri dvoch útokoch v Damaskom ovládaných oblastiach tejto vojnou zmietanej krajiny.

07:28

Argentína predložila vyhlásenie o úmysle vstúpiť do Severoatlantickej aliancie (NATO) ako globálny partner, oznámil vo štvrtok argentínsky minister obrany Luis Petri na sociálnej sieti X.

NATO
Na archívnej snímke vlajky členských krajín NATO vejú pred sídlom Aliancie v Bruseli
07:18

Európa by mala dať Ukrajine viac peňazí, vyhlásil vo štvrtok bývalý prezident USA Donald Trump; niekoľko dní pred tým, ako budú americkí zákonodarcovia hlasovať o dlho odkladanom balíku pomoci vo výške 61 miliárd dolárov.

07:06

Situácia na ukrajinskom fronte je kritická a nasledujúce týždne môžu rozhodnúť o osude vojny, vyhlásil vo štvrtok po skončení summitu EÚ v Bruseli poľský premiér Donald Tusk.

Závery summitu podľa poľského premiéra obsahujú zmienku o záväzku Európskej únie dodať Ukrajine čo najskôr prostriedky protivzdušnej obrany.

07:00

Poľskí poľnohospodári bránia ukrajinským kamiónom v odchode z Poľska blokádou viacerých hraničných priechodov. Naďalej tak protestujú proti prílevu lacného obilia z Ukrajiny.

06:44

Politické strany v Chorvátsku sa vo štvrtok snažili zostaviť vládnu koalíciu po tom, čo najviac parlamentných kresiel v stredajších voľbách získala vládnuca konzervatívna strana Chorvátske demokratické spoločenstvo (HDZ) premiéra Andreja Plenkoviča. Strana HDZ však nezískala parlamentnú väčšinu.

06:35

Tisícky bosnianskych Srbov protestovali vo štvrtok v meste Banja Luka proti potenciálnej rezolúcii OSN, ktorou by sa 11. júl vyhlásil za medzinárodný deň pamiatky obetí genocídy v Srebrenici.

06:30

Izrael v noci na piatok zaútočil na Irán, ide o odvetu za jeho víkendový útok, informovali americké médiá.

Včera 20:15

Slovenský reprezentant v boxe Dávid Michálek postúpil na ME v Belehrade do osemfinále kategórie do 63,5 kg. V 1. kole zdolal Poliaka Olafa Pera jednoznačne 5:0 na body. Jeho ďalším súperom bude druhý nasadený Armén Narek Manasyan, informovala o tom Slovenská boxerská asociácia prostredníctvom facebooku.

Včera 20:10

Slovenská tenistka Anna Karolína Schmiedlová neuspela v 2. kole dvojhry na antukovom turnaji WTA v Rouene. Druhej nasadenej domácej Francúzke Caroline Garciovej podľahla hladko 1:6, 0:6.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke rozkvitnuté pole repky olejnej (Brassica napus) pri obci Zemplínske Hradište v okrese Trebišov

Autor: FOTO TASR-Roman Hanc

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali