Pikantnosti zo súdu s Kotlebovcami – alebo čo sa urodilo v Čižnárovej hlave. Myslel vôbec svoj podnet na rozpustenie ĽSNS vážne?

Bratislava 10. apríla 2019 (HSP/Foto:Ivan Lehotský)

 

Príďte nás podporiť: ak dnes zakážu nás, zajtra zakážu aj vás – pozývali Kotlebovci ľudí na utorkový protest proti pokusu zrušiť ich stranu. O čom vlastne je súd s Ľudovou stranou Naše Slovensko? Predovšetkým nie je o jednej politickej strane, ale o niečom oveľa vážnejšom: o slobode vyjadrovania

Hneď na úvod treba zdôrazniť: tu v skutočnosti vôbec nejde o Kotlebovcov a ich stranu. Na nich môže mať každý svoj názor, s niečím môže súhlasiť, s niečím nie. Žiaľ, tu ide o niečo oveľa vážnejšie: o pokus obmedziť nám všetkým slobodu vyjadrovania.

Ak niekto chce zrušiť stranu, ktorú volilo v minulých voľbách vyše dvestotisíc ľudí (a dnes je počet jej priaznivcov pravdepodobne ešte oveľa vyšší) zato, že má na niektoré veci iný názor, tak je to povážlivý signál, že sloboda vyjadrovania tu je, ale iba pre niektoré povolené názory – čiže inými slovami, že sloboda vyjadrovania v tomto štáte neexistuje.

So slobodou vyjadrovania to totiž je ako s tehotenstvom: buď je alebo nie je. Tak ako nie je možné byť trochu tehotný, tak ani nie je možné zmysluplne hovoriť o čiastočnej slobode vyjadrovania. Ak niekto chce slobodu vyjadrovania obmedzovať len na povolené názory a tvrdiť, že tak má vyzerať tá pravá sloboda vyjadrovania, tak potom majú slobodu vyjadrovania úplne všade, aj v Severnej Kórei či Saudskej Arábii – aj tam predsa ľudia môžu úplne slobodne hlásať štátnu propagandu alebo schválené náboženské texty.

Generálny prokurátor Jaroslav Čižnár si touto kauzou postavil pomník. Taký súbor nezmyslov, aký dokázal zozbierať a poslať na Najvyšší súd SR, aby dosiahol rozpustenie Ľudovej strany Naše Slovensko, sa totiž len tak nevidí a právom sa stal terčom úprimnej zábavy tisíchlavého davu, ktorý sa v utorok na protest proti tomuto procesu zhromaždil pred budovou Generálnej prokuratúry. Poslanec ĽSNS Milan Uhrík prítomným z textu obžaloby predčítal vybrané pasáže – poďme sa niektorými potešiť aj my. Ale pre istotu sa radšej najprv zhlboka nadýchnite.

„ĽSNS vo svojom programe vyjadruje postoje k imigrantom pod nadpismi ,Nedovolíme imigrantom obsadiť Slovensko‘ a ,Slovensko nie je Afrika – nikdy sa nepodriadime cudzincom‘, čím v rozpore so zákonom nabáda k potrebe zásadnej revízie slovenskej zahraničnej politiky,“ prečítal Uhrík pobavenému davu odstavec z Čižnárovho textu ako jeden z bodov obžaloby. Fíha! Pán Čižnár tu jasne naznačuje, že kritika slovenskej zahraničnej politiky je zakázaná, že je dokonca v rozpore so zákonom. Podľa týchto riadkov teda je trestné nesúhlasiť s obsadením Slovenska imigrantmi a nepodriadiť sa cudzincom… Nevedno čo pán Čižnár pil, keď toto písal, ale muselo to mať riadne grády.

Ďalšie obvinenie znie: „Presadzujú vystúpenie Slovenska zo zločineckého paktu NATO, a tak volajú po potrebe zásadnej zmeny slovenskej vojenskej a obrannej politiky. Označovanie Severoatlantickej zmluvy, ktorej súčasťou sú aj Ozbrojené sily Slovenskej republiky, za zločinecký pakt, je prekročením medze slobody prejavu a nerešpektovaním ustanovení medzinárodnej zmluvy, ktorá má prednosť pred zákonmi Slovenskej republiky.“ Tieto pamätné slová skutočne napísal samotný generálny prokurátor Slovenskej republiky (hoci ktovie – z davu totiž ktosi vykríkol, že „to mu písal Lajčák“, čím rozveselil prítomných, napriek tomu, že na tom nič veselé nie je). Teda čo nám tu pán generálny prokurátor tvrdí? Podľa Čižnára je trestné chcieť zmeniť vojenskú a obrannú politiku tejto krajiny. Teda nesmieme mať iný názor a zrejme už musíme na večné veky ostať členmi NATO, pretože to nie je možné kritizovať. A označiť zločinecký pakt, ktorý x-krát postupoval v rozpore s medzinárodným právom a vraždil nevinných ľudí, za zločinecký pakt, je vraj tiež trestné. Vraj je to prekročenie slobody prejavu… a vraj je to nerešpektovanie ustanovení zmluvy, ktoré teda, podľa všetkého, zrejme zakazujú o zločineckom pakte hovoriť ako o zločineckom pakte. O tom by sa dalo napísať veľa strán rozhorčeného textu, ale poďme radšej ďalej.

„ĽSNS v priamom rozpore s programovým cieľom vo svojich stanovách vo vzťahu k EÚ predostiera, že po vstupe do EÚ už SR nie je samostatným a suverénnym štátom. O všetkom podstatnom dnes rozhodujú byrokrati z Bruselu. Nariadenia EÚ sú dokonca nadradené nad zákony SR,“ cituje Uhrík z Čižnárovho textu ďalšie absurdné obvinenie. „Ale veď to je napísané v samotnej ústave SR, článok 7 odsek 2, kde sa píše, že právne akty EÚ majú prednosť pred zákonmi SR, ktoré schváli Národná rada SR. Slovensko nie je už úplne samostatným štátom, to je evidentné aj z podpisu Lisabonskej zmluvy, ktorým Slovensko prišlo o časť suverenity, keď odovzdalo veľkú časť kompetencií EÚ,“ uviedol Uhrík a vymenoval oblasti, v ktorých Slovensko odovzdalo právomoci Európskej únii.

Zdá sa, že v tomto mieste pán Čižnár načal novú fľašu – o ďalšom z nezdravých obvinení totiž Uhrík hovorí, že je jedným z najväčších právnych nezmyslov, aké sa dajú v živote vidieť. Čižnár tentoraz obviňuje ĽSNS z toho, že chce nahradiť súčasný demokratický systém iným a Uhrík ho cituje:„Program ĽSNS a ani vystúpenia jej predstaviteľov neposkytujú ucelený obraz systému, ktorým strana plánuje nahradiť existujúci demokratický systém po jeho odstránení. Heslovite prezentované predsavzatie ĽSNS, aký štát chce zo Slovenskej republiky vybudovať, neobsahuje zmienky o právnom systéme, demokracii, rovnosti ľudí pred zákonmi a o systéme základných práv a slobôd pre všetkých.“ Čižnár teda tvrdí, že ĽSNS sa snaží nahradiť jestvujúci demokratický systém nejakým iným a on síce nevie akým, ale obviňuje ich, pretože… prečo vlastne? Spolu s Uhríkom sa smeje celá ulica.

„Ďalšií bod sa týka hymnickej piesne Hej Slováci. Tú istú pieseň spieva aj SNS, ale u nich to nevadí. Voči nim nikto obvinenie nevzniesol, ale v prípade ĽSNS je to podľa pána Čižnára vraj fašistická pieseň a je problém, že ju spievame,“ pokračuje Uhrík v citovaní položiek obžaloby.

A tak ďalej, podobných slabomyseľných obvinení je v tej žalobe dlný rad. Ak vynecháme nepravdepodobnú alternatívu, že pán generálny prokurátor prišiel o rozum, potom skutočnosť, že v jeho žalobe na ĽSNS sú popísané také sprostosti, môže svedčiť o jednej veci: že o nejakej nelegálnej činnosti strany ĽSNS slniečkari nemajú žiadny dôkaz a celá ich aktivita je iba zákerný pokus o politické krágľovanie v boľševickom štýle.

Pane, hlboko s vami nesúhlasím, no urobím všetko preto, aby ste mohli svoj názor slobodne hlásať, to je známy Voltairov výrok. Človek naozaj nemusí byť Kotlebovec, aby v duchu tohto výroku zaujal stanovisko k tomuto odpornému politickému procesu, aby chápal, že tu ktosi siaha na podstatu demokracie, na základné ľudské právo mať názor a môcť ho vysloviť. Už len samotné státisíce slovenských voličov a desiatky, možno stovky miliónov ľudí s podobnými názormi v celej Európe sú nespochybniteľným dôkazom, že nech je ten ich názor akýkoľvek, je iste dostatočne racionálny na to, aby bol pripustený do spoločenského diskurzu – a ak niekto tvrdí, že ho treba zakázať, že tie státisíce hlasov treba umlčať, tak tu by nám všetkým mala začať blikať varovná kontrolka.

Ivan Lehotský

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

16:56

Škótsky parlament potvrdil v utorok Humzu Yousafa na poste nového predsedu regionálnej vlády. Urobil tak deň po jeho víťazstve v súboji o lídra Škótskej národnej strany (SNP).

16:43

Maďarsko je odhodlané plniť zmluvu podpísanú pred deviatimi rokmi s ruskou štátnou spoločnosťou pre jadrovú energetiku Rosatom. Vyhlásil to v utorok maďarský minister zahraničných vecí a vonkajších ekonomických vzťahov Péter Szijjártó v Bruseli po zasadnutí Rady ministrov energetiky EÚ

16:14

Ruský súd v utorok na dva roky odsúdil otca-samoživiteľa za internetové príspevky o invázii Moskvy na Ukrajinu. Prípad súvisí aj s jeho dcérou Mašou, ktorá v škole nakreslila obrázok proti vojne.

16:08

Ruské ministerstvo obrany v utorok uviedlo, že na Ukrajine zneškodnilo diaľkovú raketu, ktorú na chystanú protiofenzívu Kyjevu nedávno dodal Washington.

“Protivzdušná obrana zneškodnila… riadenú strelu GLSDB” v zóne konfliktu, napísal ruský rezort obrany vo vyhlásení. GLSDB (Ground-Launched Small Diameter Bomb) sú vysoko presné rakety odpaľované z pozemných zariadení, ktoré vyrábajú firmy Boeing a Saab.

16:07

Vysokoškolskí učitelia v utorok protestujú vo viacerých českých mestách proti nízkym platom vyučujúcich humanitných a spoločenskovedných odborov. Požadujú viac peňazí zo štátneho rozpočtu a rovnosť v platových tarifách medzi jednotlivými odbormi. Protestujúci v hlavnom meste zamierili na Pražský hrad.

15:58

Britská vláda v utorok zvýšila výstrahu pred možným teroristickým útokom v Severnom Írsku na druhý najvyšší stupeň. Urobilo to pred návštevou amerického prezidenta Joea Bidena pri príležitosti 25. výročia podpisu Veľkopiatkovej dohody.

15:38

MZV Číny: Čína je proti rozmiestneniu ruských jadrových zbraní v Bielorusku.

„Je potrebné sa vyhnúť vojnám medzi štátmi s jadrovými zbraňami a vyhnúť sa strategickým rizikám. Za súčasných okolností by všetky strany mali zamerať svoje diplomatické úsilie na mierové vyriešenie ukrajinskej krízy a spoločne prispieť k zmierneniu situácie,“ povedal tlačový tajomník Mao Ning.

15:24

Americký minister zahraničných vecí Blinken označil návrhy na prímerie na Ukrajine za možnú “cynickú pascu”, ktorá by zmrazila konflikt.

15:22

Vo veľkom množstve bežných potravín v EÚ sa potvrdili nitrozamíny, látky rizikové pre ľudí. Upozornil na to v utorok Európsky úrad pre bezpečnosť potravín (EFSA).

15:09

Americký herec Mark Hamill, ktorý v ságe Hviezdne vojny stvárnil postavu Luka Skywalkera, prepožičal svoj hlas pre mobilnú aplikáciu oznamujúcu na Ukrajine začiatok a koniec leteckých poplachov.

15:09

Poškodený návratový modul kozmickej lode Sojuz MS-22, ktorý sa v utorok odpojil od Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS), pristál o niekoľko hodín v bezpilotnom režime v Kazachstane.

15:08

Portugalská polícia postrelila v utorok muža, ktorý je podozrivý z toho, že v moslimskom centre v hlavnom meste Lisabon pobodal na smrť dve osoby.

15:06

Francúzsko ešte v marci zdvojnásobí dodávky delostreleckej munície kalibru 155 mm na Ukrajinu, a to na približne 2000 nábojov mesačne. Oznámil to v utorok francúzsky minister obrany Sébastien Lecornu s tým, že Paríž zároveň plánuje navýšiť fond, ktorý Kyjevu umožňuje nakupovať francúzske zbrane.

15:02

Európska únia schválila zákon, ktorý do roku 2035 zakáže predaj automobilov so spaľovacími motormi, informuje agentúra Reuters.

Výnimku budú mať len spoločnosti, ktoré ročne vyrobia menej ako 10 000 osobných automobilov alebo 20 000 dodávok.

Zákaz predaja vozidiel so spaľovacím motorom je súčasťou plánu Európskej komisie na dosiahnutie klimaticky neutrálneho hospodárstva do roku 2050.

14:05

Ľudskoprávna organizácia Amnesty International (AI) vo svojej výročnej správe za rok 2022 zverejnenej v utorok poukázala na “dvojité štandardy” Západu, čo sa týka porušovania ľudských práv vo svete. AI dala do kontrastu reakciu západných krajín na ruskú vojenskú ofenzívu na Ukrajine a ich mlčanie ohľadom situácie v Egypte, Saudskej Arábii či k zaobchádzaniu Izraelčanov s Palestínčanmi.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Čaputová a Slovensko v hľadáčiku ruských novín VZGLJAD

0 icon

Bratislava 28. marca 2023 (HSP/Vz/Foto:TASR-Pavol Zachar,Twitter)   Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová, zanietená rusofóbna politička, vyhlásila, že jej krajinu je stále viac unavená z pomoci Kyjevu. Minulý týždeň boli na návrh Čaputovej Ukrajine odovzdané slovenské stíhačky MiG-29, o ktoré Bratislavu osobne požiadal Zelenskyj. Namiesto radosti z tohto kroku však Čaputová zrejme…

MOV rozhodne o Rusoch a Bielorusoch v primeranom čase, oznámil Bach

0 icon

Lausanne 28. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Jean-Christophe Bott/Keystone via AP) Aktualizované 28. marca 2023 167:11 Prezident Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Thomas Bach v utorok uviedol, že o účasti ruských a bieloruských športovcov na olympiáde 2024 v Paríži sa rozhodne "v primeranom čase" "Chceme monitorovať implementáciu týchto odporúčaní tak dlho, ako to bude…

Barteková získala zlatú medailu na SP v Larnake

0 icon

Larnaka 28. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann) Aktualizované 28. marca 2023 16:58 Slovenská strelkyňa Danka Barteková triumfovala na podujatí SP v cyperskej Larnake. Po víťazstve v kvalifikácii a semifinále zvládla najlepšie aj finálový súboj, v ktorom trafila 35 zo 40 terčov a zdolala Číňanku Jinmei Gaovú (30). Bronzovú priečku obsadila Francisca…

Dolár je naša superveľmoc a Rusko a Čína ho ohrozujú

0 icon

Peking/Moskva 28. marca 2023 (HSP/washingtonpost/Foto:Pixabay)   Podľa The Washington Post, najzaujímavejšiemu výsledku trojdňového samitu medzi Vladimírom Putinom a Si Ťin-pchingom venovali médiá len obmedzenú pozornosť. Pri opise ich rozhovorov Putin povedal: "Sme za to, aby sa čínsky jüan používal na zúčtovanie medzi Ruskom a krajinami Ázie, Afriky a Latinskej Ameriky."…

Požiar v B. Štiavnici zničil aj pôvodný barokový krov z konca 18. storočia

0 icon

Banská Štiavnica 28. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-Ján Krošlák)   Požiar v historickom centre Banskej Štiavnice zničil v objekte základnej umeleckej školy pôvodný barokový krov z konca 18. storočia s obnovenou šindľovou strešnou krytinou. Veľmi poškodená je aj vzácna konštrukcia trámových stropov v Pischlovom dome. Na webe Pamiatkového úradu SR o tom…

Špeciálny prokurátor podal obžalobu na Roberta Kaliňáka a oligarchu Jozefa Brhela z podplácania

0 icon

Bratislava 28. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-Ján Krošlák)   Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) podal na Špecializovaný trestný súd obžalobu na Roberta K. a Jozefa B. st. zo zločinu podplácania. Vyplýva to z informácií, ktoré TASR poskytla hovorkyňa Generálnej prokuratúry (GP) SR Zuzana Drobová. Upozornil na to Denník N Národná kriminálna agentúra…

Zelenského medzinárodná légia je podvodom desaťročia

0 icon

Kyjev 28. marca 2023 (HSP/tfiglobalnews/Foto:TASR/AP-Efrem Lukatsky)   Keď ide o korupciu, môžete sa staviť, že ukrajinských politikov a administratívu nikto neprekoná. Keď sa začala rusko-ukrajinská vojna, ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vytvoril Ukrajinskú medzinárodnú légiu, ktorá pozostávala zo zahraničných občanov, ktorí sa chceli pridať k odporu proti ruským okupantom a bojovať…

Zo stredoškolského internátu odišiel Matúš a nevrátil sa, polícia prosí o pomoc pri hľadaní

0 icon

Banská Bystrica 28. marca 2023 (HSP/Foto:Facebook)   Banskobystrická polícia dnes prijala informáciu, podľa ktorej odišiel 15 ročný Matúš zo stredoškolského internátu a doteraz nedal o sebe vedieť Ako informuje polícia, Matúš je 175 cm vysoký, štíhlej postavy, krátke vlasy (aktuálne zafarbené do ryšava), obuté mal čierno-červené botasky zn. Adidas a…

Je zastropovanie cien potravín podvod?

0 icon

Bratislava 28. marca 2023 (HSP/Foto:Facebook)   Od pondelka 20. marca má platiť zastropovanie cien potravín. Má sa jednať o približne 400 najmä slovenských potravín a  iniciatíva vzišla od obchodných reťazcov, ktorú následne obhajoval dočasne poverený minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan. K situácii okolo tzv. zastropovania potravín na tri mesiace sa okrem…

Najlepšie veľkonočné výpredaje na rok 2023, ktoré vám pomôžu aktualizovať počítač s originálnym softvérom Microsoft lacno už za 7,25 €

0 icon

Bratislava 28. marca 2023 (PR článok/Foto:screenshot)   Ak stále používate zastaraný operačný systém alebo staršiu verziu balíka Office, váš počítač sa stáva menej bezpečným a kompatibilným s najnovším softvérom. Je čoraz dôležitejšie chrániť svoje zariadenie pred kybernetickými hrozbami. Práve v tomto prípade môže mať aktualizácia na systém Windows 11 alebo…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Pavel Jacz

Ako média hlavného prúdu ubližujú „mozgovému trustu“ Remišovej. Heger jej zasekundoval pred veľvyslancami.

0icon

O tom už vieme, kam sa dopracovala strana Za ľudí pod vedením „mozgovej geniálky“ Remišovej. Dnes sa už potáca pod jedným percentom. A čím čas plynie, tým jej to ide ďalej z kopca na dno. Aj preto jej „chceli" média hlavného prúdu pomôcť, alebo ju pot

Peter Poláček

Milan Šupa

Zopár zásadných úvah o modlitbe

0icon

Ak sa chce niekto efektívne modliť, potrebuje mať určitú znalosť stvorenia a jeho úrovní. Keď ju totiž nemá, jeho modlitba vyznieva do prázdna a neprináša žiaden úžitok. To môže mať za následok, že človek na modlitbu rezignuje, zanevrie a natrvalo sa vzdá tohto jedinečného fenoménu. Modlitba však naozaj funguje, iba…

Zdenko Drdol

Problémy dnešnej doby

0icon

Slovensko sa rúti do budúcnosti bezhlavo, nekoncepčne. Podľa môjho skromného odhadu sa približne jedna tretina ľudí k nasledujúcim voľbám opäť nechystá. Veľmi častým argumentom tu je, že potenciálni voliči nevidia rozdiel medzi str

Gustáv Murín

Spravodlivosť podľa Matoviča

0icon

V rovnomennej knihe opisujem ako vláda vedená pôvodne Igorom Matovičom prišla s ľúbivým sloganom o tom, že vďaka nej bude mať polícia „rozviazané ruky“. Nikto, okrem nich samých, netušil, že to bude znamenať bezuzdné porušovanie procesných úkonov i právnych základov spravodlivosti. Mentálne vyšinutý jedinec tak v 

Armádny Magazín

Arestovič posunul ukrajinskú ofenzívu na máj až jún. Rusi majú nového veliteľa skupiny vojsk

0 icon

Rusko, 28. marec 2023 (AM) – Bývalý poradca v kancelárii prezidenta Ukrajiny Alexej Arestovič poskytol rozhovor v litovskej televízii. Vo vysielaní litovského televízneho kanála d

Fíni sa pripravujú na vojnu za "severský spôsob života". Zabudli na osud Hitlerových "severských bojovníkov"?

0 icon

USA, 28. marec 2023 (AM) – Helsinki, ktoré ešte neukončili prístupový proces do NATO, už udelili povolenie na prevádzku lietadiel aliancie vo vzdušnom priestore krajiny. Prvý let uskutočnilo spoločné prieskumné lietadlo RC-135 Rivet amerických vzdušných síl v sprievode bezpilotného prostriedku a zhromažďovalo informác

Jadrové zbrane v Bielorusku zničia jeden z hlavných mýtov na Západe

0 icon

Rusko, 28. marec 2023 (AM) – "Poľsko bude teraz oveľa obozretnejšie pri rozhodovaní o koncentrácii síl v blízkosti hraníc s Bieloruskom." Týmito slovami si odborníci vysvetľujú senzačné vyhlásenie Vladimíra Putina o jeho pripravenosti rozmiestniť ruské jadrové zbrane v Bielorusku. Reakcia Európy je paradoxná: EÚ z neja

Dôležitá je šírka rozbitého ľadu a rádius. Rusko dostane ďalšie dva jadrové ľadoborce Arktika

0 icon

Slovensko, 28. marec 2023 (AM) – Stanovili sa termíny položenia piateho a šiesteho sériového univerzálneho ľadoborca ​​s jadrovým pohonom projektu 22220 „Arktika“, ktorého kontrakt na stavbu dostal vo februári tohto roku „Baltijskij Zavod“ v Petrohrade - uviedol Maxim Kulinko, zástupca vedúceho riaditeľstva Severnej námornej cesty Štátnej korporácie Rosatom

Londýn vytvára precedens, ktorý zasiahne celý Západ. Najvyšší súd rozhodol o "Janukovyčovom dlhu"

0 icon

Slovensko, 27. marec 2023 (AM) – Británia má odvahu nielen vyvlastniť ruský majetok, ale aj podniknúť také radikálne kroky, ako je odmietnutie dlžníckeho štátu plniť si svoje záväzky voči veriteľovi. Londýn podporil želanie Kyjeva nesplatiť dlh Ukrajiny Ruskej federácii. Tlačová agentúra Bloomberg 16. marca priniesla správu: Ukrajina vyhrala na Najvyššom súde…

TopDesať

Trápi ťa stres? Tieto techniky ti ho pomôžu eliminovať

0 icon

Trápi ťa stres? Vďaka týmto technikám a cvikom ho dokážeš eliminovať oveľa skôr, ako si myslíš. Iba v USA trpí úzkostnými poruchami viac ako 40 miliónov dospelej populácie. Okrem toho približne 77% ľudí uviedlo, že zvýšená hladina stresu má negatívny vplyv na ich fyzické zdravie. Samozrejme, nemáme žiadne magické riešenie…

Poznáš vlajky krajín? Tento kvíz preverí tvoje vedomosti

0 icon

Dával si pozor na hodinách geografie? Možno už prešiel nejaký ten čas, od kedy si naposledy sedel v lavici. Dnes sa spoločne pozrieme na tento kvíz, ktorý overí tvoje vedomosti a ty tak zistíš, ako dobre poznáš vlajky jednotlivých krajín. V dnešnom kvíze sa zameriame na vlajky krajín. Už ako…

Iba pár ľudí dokáže v priebehu 7 sekúnd objaviť ukrytý citrón

0 icon

Optická ilúzia vďaka ktorej si otestuješ svoje IQ. Ľudia s vyšším IQ majú väčšiu pravdepodobnosť, že vyriešia túto hádanku. Iba zopár ľudí dokáže na obrázku za 7 sekúnd nájsť ukrytý citrón.   [the_ad id="80455"]   Táto optická ilúzia dokonale poslúži na otestovanie tvojho IQ. Ilúzie sú ohromujúce, hlboko fascinujúce, tvar meniace obrazy…

Prvé zviera, ktoré uvidíš na obrázku ti prezradí veľa o tvojej osobnosti

0 icon

Čo ti prvé napadlo pri pohľade na titulnú fotografiu článku? V dnešnom článku budeš mať za úlohu pozrieť sa na obrázok nižšie. Nachádza sa na ňom viacero zvierat. Prvé zviera, ktoré na obrázku uvidíš ti prezradí veľa o tvojej osobnosti. Obyčajné pričuchnutie k tričku je jedným zo spôsobov, ako zistiť…

Takto vyzerá väzenie vo svete. Ten kontrast je dychberúci!

0 icon

Veril by si, že niektoré väznice sveta vyzerajú lepšie ako slovenské nemocnice či hotely? A v niektorých krajinách sú podmienky vo väzenských celých horšie ako v tvojich najhorších snoch. Zaujíma ťa, ako vyzerá väzenie v rôznych krajinách? TOP10 ti to dnes ukáže. Stále viac ľudí je za mrežami. Podľa Inštitútu…

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali