Peter Brezáni: Každú vyhrážku vojnou zo strany KĽDR treba brať vážne

Bratislava 19. apríla (TASR) – Napätie na Kórejskom polostrove v ostatných týždňoch výrazne vzrástlo v dôsledku hrozieb Severnej Kórey, adresovaných Spojeným štátom i Japonsku. Do akej miery by mal svet brať vážne hrozby vojnou zo strany komunistického režimu? Celý problém má viacero dimenzií, uviedol v rozhovore pre TASR Peter Brezáni zo Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku (SFPA).

-Mal by svet brať vážne vojnové hrozby zo strany KĽDR?-

Severná Kórea pred 63 rokmi rozpútala na Kórejskom polostrove vojnu, za posledných 60 rokov niekoľkokrát operovali jej agenti na území Južnej Kórey, uskutočnili niekoľko teroristických útokov, atentátov na najvyšších predstaviteľov Kórejskej republiky, potopili juhokórejskú loď, ostreľovali raketami juhokórejské územie, nedodržali takmer žiadnu dohodu. Uskutočnili, aj napriek varovaniam širšieho medzinárodného spoločenstva (vrátane Ruska a Číny, čoby najbližších "spojencov"), tri jadrové testy. Inými slovami, dlhodobo pôsobí ako destabilizujúci prvok v regióne a preto treba každú vyhrážku vojenskej intervencie, resp. hrozby brať vážne a pripraviť sa na to veľmi dôkladne.

Treba však brať do úvahy skutočnosť, že celý problém ma viacero dimenzií. Okrem bezpečnostnopolitickej roviny, ktorá má mimochodom v regióne ďalekosiahle ekonomické a spoločenské konsekvencie (v podobe nutnosti oveľa vyšších výdavkov na obranu a bezpečnosť v regióne v porovnaní s inými krajinami, ako aj konštantného ohrozenia spoločnosti), má však tento problém rovinu zahraničnopolitickú a vnútropolitickú.

Severná Kórea takto reagovala pravidelne pri zmenách v regióne, príp. zmenách v širšom okruhu, ktorý je v "kórejskom probléme" zainteresovaný. Nedávno bol zvolený nový americký prezident, menilo sa vedenie na juhu polostrova, v Číne a v Japonsku. Nové vedenie KĽDR sa preto muselo prezentovať v nejakej pozícii. Na straníckom zjazde v marci 2013 Kim Čong-un otvorene priznal, že jadrové zbrane a jadrový program mať chce a mať bude. V tom istom prejave však najmladší Kim zdôraznil, že okrem dôrazu na budovanie jadrového potenciálu KĽDR bude toto vedenie klásť dôraz na ekonomický rozvoj. Na rozvoj, na ktorý treba veľa zdrojov. Dá sa to interpretovať samozrejme rôzne, ale jeden z možných variantov (a podľa môjho názoru relevantný) je, že ide o ponuku na negociácie s tým, že vyjednávacia pozícia KĽDR ako "de facto" jadrovej mocnosti bude lepšia, teda že z týchto rokovaní získa KĽDR oveľa viac, než z tých predchádzajúcich.

Nemôžeme však zabudnúť ani na vnútropolitický rozmer, ktorý je veľmi dôležitý. Treba mať na pamäti fakt, že Kim sa ujal svojej pozície len nedávno, je mladý, neskúsený a ocitol sa v prostredí, ktoré si nepomáhal spoluvytvárať na rozdiel od svojho otca, ktorý sa na prevzatie moci pripravoval viac ako 20 rokov, bol aktívny v zahraničnej politike (je spájaný s teroristickými akciami na juhu) a okruh spolupracovníkov si dôkladne preveroval a vyberal s tým, že mal krytie a patronát svojho otca. Toto najmladší Kim nestihol. Vnútri severokórejského režimu existuje viacero skupín, ktoré majú svoje záujmy a ktoré môžu na nového vodcu vplývať. Ten je momentálne pod vplyvom svojho strýka (Jang Song-teka), takže sa dá očakávať, že priebeh bude podobný, ako v prípade vyhrážok za čias Kim Čong-ila. Kim Čong-un totiž musí aj tvrdému jadru armády ukázať, že sa nebojí a že je odhodlaný postaviť sa aj silnejšiemu protivníkovi. Všetok krik je, podľa môjho názoru, určený primárne domácemu publiku, aby nakoniec mohol pred Severokórejčanov predstúpiť a hrdo oznámiť, že vďaka jeho opatreniam k napadnutiu územia KĽDR nedošlo.

-Aký je podľa vás cieľ Pchjongjangu pri hrozbách adresovaných USA a Japonsku?-

Nevidel by som to príliš dramaticky a skôr by som to vnímal ako rétorické cvičenie. Ako som spomenul, v oboch krajinách sa menilo vedenie – v Japonsku prišlo k výmene premiéra, v Amerike sa menil minister zahraničných vecí. V Japonsku majú Američania svoju základňu a v Južnej Kórei momentálne prebieha za ich aktívnej účasti vojenské cvičenie. Japonci neraz povedali, že akúkoľvek raketu, ktorú by severokórejci chceli testovať a ktorá bude letieť ponad územie Japonska, zostrelia. Zároveň sú obaja významným členom šesťstranného dialógu, ktorý (ne)prebieha od roku 2003. Pri KĽDR treba stále pamätať na skutočnosť, že jej jediným negociačným tromfom a zároveň jedinou úspešnou (z ich pohľadu) kartou je zastrašovanie a jadrový potenciál. Čím viac budú vplývať na dôležitých hráčov, tým lepšie, podľa ich logiky, vyhliadky na výsledky negociácií budú mať.

-Niektoré tajné služby severokórejskú raketovú technológiu podceňujú. Domnievate sa, že dokáže Kim Čong-un reálne naplniť svoje hrozby?-

Je samozrejme otázne, do akej miery je severokórejská armáda, resp. vedenie odhodlané na daný krok. Nepredpokladám však, že by malo k útoku na juh, USA alebo Japonsko dôjsť. Kim Čong-un by v prvom rade potreboval spojenca, resp. niekoho, kto by mu takýto útok schválil, nakoľko si je KĽDR vedomé značnej prevahy svojho protivníka. Čína ním len v dôsledku svojich rozsiahlych obchodných aktivít s juhom a prítomnosti aspoň 400.000 Číňanov v Soule asi nebude. Len pripomeniem, že k posledným sprísneným sankciám sa Čína pridala a na hraniciach so Severnou Kóreou uskutočnila menšie vojenské cvičenie, naznačujúc tak svojmu susedovi, že ich plánuje chrániť dôsledne. KĽDR má síce odhodlaných vojakov a jednu z najväčších armád na svete čo do počtu príslušníkov, ale ich pripravenosť/odhodlanosť a vojenské spôsobilosti sú otázne. Netreba ani zabúdať na skutočnosť, že testy rakiet z ďalekým doletom nedopadli najlepšie a o ich presnosti sa dá naozaj len špekulovať.

Snáď najvýraznejšie v neprospech naplnenia akejkoľvek vojenskej hrozby hovorí to, že Kim a jeho blízki sú jediní, kto z existencie režimu profituje. Keďže vedia, že žiadny priamy stret by neustáli, určite vedia aj to, že by boli zároveň jediní, kto by po takomto strete prišiel o všetko.

-Aký by mali podľa Vás Spojené štáty a aj medzinárodné spoločenstvo zaujať postoj voči súčasnej napätej situácii na Kórejskom polostrove?-

Pokojný a rázny. Aj keď je veľká pravdepodobnosť, že ide naozaj len o prípravu pôdy pre ďalšie rokovania a upevňovanie si vlastnej pozície doma, treba dať KĽDR jednoznačne (ale pokojne) najavo, že akýkoľvek pokus o provokáciu sa skončí ráznou odpoveďou. Juhokórejská prezidentka to dala jasne najavo, keď prenechala posúdenie akejkoľvek provokácie na predstaviteľov juhokórejskej armády aj napriek tomu, že ona je najvyšším veliteľom ozbrojených síl. A neustále KĽDR ponúkať rokovanie. Skôr alebo neskôr si za rokovací stôl sadnú. Tie rokovania by však už svojim správaním nemali "riadiť" Severokórejčania, už by nemali byť len fórom, ktoré reaguje, ale platformou, ktorá KĽDR bude usmerňovať. Už by naozaj mali prestať rokovať štýlom "ak prestanete, tak…" a prejsť na formu "ak neprestanete, tak".

-Po nástupe Kim Čong-una k moci mnohí dúfali, že krajina naberie iný kurz, než za vlády jeho otca Kim Čong-ila. Tieto nádeje sa však, zdá sa, nenaplnili. Čo Severná Kórea podľa Vás sleduje takouto politikou?-

Išlo naozaj len o zbožné prianie. Ak sa pozrieme do histórie, Kim Čong-il (a ostatne aj Kim Čong-un) preberal nástupníctvo, resp. bol ustanovený za nástupcu najmä preto, že ako priamy potomok svojho otca, veľkého vodcu Kim Ir-sena je jediný, ktorý môže úspešne a efektívne udržať ideu/politiku Čučche (teda ideologický koncept, podľa ktorého je KĽDR riadená). Každá reforma alebo zmena ekonomického systému vyžaduje výraznú politickú a najmä ideologickú zmenu. Inými slovami, žiadny z potomkov Kim Ir-sena nemôže reformovať ekonomický systém bez toho, aby nejakým spôsobom poprel Čučche a tým pádom aj legitimitu svojej vlády a vlastne aj existenciu celej krajiny.

Takže jediným možným zdrojom finančnej a inej pomoci bez reformného úsilia je zahraničie, ktoré ho však poskytne len ak sa Severná Kórea niečoho vzdá. A to niečo je od roku 1994 (teda takmer 20 rokov – čo korešponduje aj s rozpadom bipolárneho sveta, zánikom ZSSR a zmenou politiky Číny, čoby hlavných "donorov") jadrový program.

-Existuje podľa vás účinné riešenie napätej situácie na Kórejskom polostrove?-

Jediné riešenie na zastavenie napätia je pád režimu, ktorý však momentálne nechce nikto. Je naozaj veľmi malá šanca, že by sa režim v KĽDR zreformoval sám – ak áno, museli by sa vzdať moci tí, ktorí sú pri nej momentálne, čo príliš pravdepodobné nie je. Ak tu bude Kim, bude na polostrove napätie.

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Igor Melicher: „Dúhovú propagandu nie je možné považovať za boj za základné ľudské práva, ale za agresívnu politickú kampaň“

0 icon

Bratislava 25. júna 2021 (HSP/Foto:Facebook)   Tento týždeň sa Nemci pokúsili reagovať na konzervatívne zákony v Maďarsku a na anti-LGBT správanie maďarských futbalových fanúšikov tým, že vo vzájomnom zápase na majstrovstvách Európy v Mníchove chceli vysvietili štadión dúhovými farbami, čo sa nakoniec neudialo. Aj na tento spor vo svojom komentári…

Únia miest Slovenska: Primátori žiadajú, aby boli mestá a experti mimovládnych organizácií zapojení do plánu obnovy

0 icon

Bratislava 25. júna 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Milan Kapusta)   Únia miest Slovenska (ÚMS) žiada, aby boli mestá a experti mimovládnych organizácií zapojení do implementačnej štruktúry plánu obnovy. ÚMS to uviedla v tlačovej správe, ktorú zaslala hovorkyňa únie Daniela Piršelov Primátori sú presvedčení, že mestá a organizácie by mali mať možnosť podieľať sa…

Vláda by sa mala Rómom ospravedlniť aj za iné prípady policajného násilia, tvrdí František Tanko

0 icon

Bratislava 25. júna 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)   Vláda by sa mala príslušníkom rómskej menšiny ospravedlniť nie len za policajný zásah v Moldave nad Bodvou, ale aj za iné prípady policajného násilia. Na dnešnej tlačovej konferencii to uviedol predseda občianskeho združenia Únia Rómov na Slovensku František Tanko Spomenul pritom prípady policajného…

Toto je revolučný islam: Situácia kresťanov v Iráne je nebezpečná a možno hovoriť o ich prenasledovaní

0 icon

Bratislava 25. júna 2021 (HSP/Roman Bednar/Foto:Pixabay)   Iránske kresťanstvo patrí k najstarším na svete. Predtým, ako prišiel do Iránu islam, bolo v krajine vo veľkej miere zastúpené. Islamizácia Iránu (je dedičom Perzskej ríše) sa začala veľkou vojenskou expanziou Arabov, ktorí už boli zjednotení duchom islamu. V roku 638 – len…

Najvyšší kontrolný úrad: Ministerstvo obrany nepreukázalo opodstatnenosť nákupu všetkých 14 stíhacích lietadiel F-16

0 icon

Bratislava 25. júna 2021 AKTUALIZOVANÉ (SITA/TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Mindaugas Kulbis, Jakub Kotian, SITA-Martin Medňanský)   Ministerstvo obrany SR nepreukázalo opodstatnenosť nákupu všetkých 14 stíhacích lietadiel F-16 C/D Block 70. Zhodnotil to Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) s tým, že najdrahší obranný kontrakt od vzniku SR nebol ani schvaľovaný v parlamente, na rozdiel napríklad od…

Prezidentka: Niektorí opoziční predstavitelia si vymýšľajú a klamú o očkovaní proti ochoreniu COVID-19

0 icon

Bratislava 25. júna 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Politická situácia sa po vymenovaní novej vlády aspoň trochu upokojila, najmä kvôli novému politickému lídrovi Eduardovi Hegerovi (OĽaNO). Povedala to Prezidentka SR Zuzana Čaputová v relácii Braňo Závodský Naživo v Rádiu Expres. Zároveň však zdôraznila, že zatiaľ nevidí výsledky veľkých reforiem avizovaných v…

Český „George Floyd“ nezomrel po policajnom zásahu. Pred príjazdom hliadky si udieral hlavu do zaparkovaného auta

0 icon

Bratislava 25. júna 2021 AKTUALIZOVANÉ  (HSP/Foto:Screenshot)   Minulý týždeň sa na sociálnych sieťach začalo šíriť video, v ktorom českí policajti zasahujú proti mladému mužovi pod vplyvom drog. Zasahujúci policajti sa snažili muža spacifikovať tým spôsobom, že mu kľačali na krku. Muž po zákroku v sanitke zomrel. Mnohí tento incident začali prirovnávať k smrti…

Merkelová sa zúčastnila svojho posledného štandardného summitu EÚ

0 icon

Brusel 25. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Aris Oikonomou, Pool)   Dvojdňový summit EÚ, ktorý v piatok poobede skončí v Bruseli, je posledným oficiálnym zasadnutím Európskej rady, na ktorom sa zúčastňuje nemecká kancelárka Angela Merkelová. Osobnosť jej váhy bude na budúcich summitoch chýbať, uviedol v piatok týždenník Politico Nemenované diplomatické zdroje potvrdili, že…

Desiaty štart na Tour de France je už ako povinnosť, smeje sa Peter Sagan

0 icon

Bratislava 25. júna 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Fabio Ferrari)   Keď Peter Sagan v roku 2012 prvýkrát vysadol na súťažný bicykel na Tour de France, hneď z toho boli tri víťazné etapy a zisk zeleného dresu pre víťaza bodovacej súťaže. Vtedy 22-ročného Slováka si všimli aj manažéri veľkých cyklistických tímov a poznačili si…

Utečenci medzi nami – ako to funguje na Slovensku

0 icon

Bratislava 25. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Migračný úrad Ministerstva vnútra SR a Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM) ako členovia Národného kontaktného bodu Európskej migračnej siete (EMN) v Slovenskej republike v spolupráci so Zastúpením Európskej komisie na Slovensku zorganizovali v stredu 23. júna 2021 on-line diskusiu s odborníkmi z oblasti azylu…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Peter Lipták

Blúdime, lebo štát vedú bludári

0icon

Obrázok 1 [caption id="attachment_2314" align="alignleft" width="630"] Zdroj národná zdravotná služba GB, podrobné vysvetlenie v predchádzajúcom článku https://liptakpeter.blog.pravda.sk/2021/06/24/ockovanie-stratilo-zmysel-je-75x-smrtelnej

Pavol Lazar

Ďalšia zásadná lož OĽANO a SME RODINA

0icon

Ďalšia zásadná lož politických strán OĽANO a SME RODINA ich voličom. 👉 Pred parlamentnými voľbami v roku 2020 OĽANO aj SME RODINA začali hlásať o potrebe sfunkčnenia referenda, ktoré umožní občanom výraznejšie podieľanie sa na moci ako aj možnosť vyjadriť svoj názor v zásadných otázkach. 👉 Igor Matovič pred voľbami…

Marián Tkáč

Na koho sa hnevá naša Patrónka?

0icon

Silná búrka, ktorá sa prehnala Záhorím, neobišla ani Šaštín. Miesto, kde sa donedávna konali národné púte, ale, ale... takzvaná pandémia ich zrušila, je teraz plné popadaných stromov. V strede parku oproti Národnej svätyni, Bazilike Sedembolestnej Panny Márie, stála socha, ktorá bola symbolom tohto parku. Pútnici „Sochu Piety na podstavci,“ ako…

Ivan Holek

Všetko bude nové! Kedy? Keď staré padne!

0icon

V súčasnosti žijeme v čase postupného rúcania všetkého starého a nesprávneho. Kto to vidieť chce, ten to vidieť musí. Musí vidieť, ako starý systém usporiadania vecí vykazuje čoraz zreteľnejšiu neschopnosť a čoraz väčšiu absenciu životaschopnosti. A snahy naprávať to a zlepšovať to problémy ešte zhoršujú, pretože domnelé lieky na chorobu…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

10+ produktov, ktoré boli pre známe značky obrovským krokom vedľa

0 icon

Úspešne uviesť nový produkt na trh nie je ľahké. Problém s tým majú aj veľké a známe značky. Niekedy spotrebitelia nie sú na výrobok pripravení, inokedy ho vyslovene nepotrebujú a nechcú. A ak sa to stane, nepomôže ani megalomanský marketingový rozpočet. V tomto rebríčku nájdete produkty, ktoré sa zapísali do histórie. No inak,…

TOP 10: Toto sú tie najdlhšie rieky na svete

0 icon

Ver alebo nie, ale vedie sa obrovské množstvo diskusií o veľkosti najdlhších riek na svete! Rieky sú pre nás nevyhnutné, či už kvôli obchodu alebo poľnohospodárstvu. Nasledujúce rieky sú tými najdlhšími na svete. Už vopred sme avizovali na obrovské množstvo diskusií, ktoré sa vedú najmä o dĺžke Nílu a Amazonky. Rozhodli…

Ruskí piloti vo Škótsku: Tajná misia? 1. časť

0 icon

Prinášame dvojdielny článok z obdobia druhej svetovej vojny. Tentokrát sa pozrieme na odpovede na otázku: Čo robili ruskí piloti v Škótsku? Poďme na prvú časť. Behom druhej svetovej vojny slúžila skupina sovietskych pilotov v rokoch 1943 až 1944 v Škótsku. Uskutočňovali tam výcvik v riadení dopravného lietadla Albemarle. Zaradení boli do 1. divízie leteckej dopravy…

10 geniálne šialených nápadov, ktoré by ale mohli fungovať

0 icon

História je plná príkladov neuveriteľných objavov, vynálezov a inovácií, ktoré dnes považujeme za samozrejmosť, no vo svojom čase boli širokou verejnosťou považované za bláznivé. Možno aj to je prípad niektorých z týchto nápadov, ktoré by v skutočnosti svojim spôsobom naozaj mohli fungovať. Kto by si v minulosti pomyslel, že injekcia s benígnou formou ochorenia, bude…

Posledné slová celebrít: Čo povedal pred smrťou Jobs, Hendrix či Mozart?

0 icon

Vraví sa, že pred smrťou ti prebehne pred očami celý život. Všetko dobré aj zlé, čo si spravil. Všetky výnimočné momenty a chvíle. Možno práve posledné slová budú mať omnoho väčšiu váhu ako tie miliardy prázdnych viet, ktoré si vypovedal počas celého života. Či už vieš, že sa blíži koniec,…

Vo svete IT

WhatsApp experimentuje so zaujímavou funkciou pri hlasových správach. O čo presne ide?

0 icon

Služba WhatsApp vo všeobecnosti patrí medzi populárne komunikačné platformy. Veľkej obľube sa teší aj v našom regióne, hoci služba bola vo veľkej miere kritizovanou v súvislosti so zmenou podmienok používania služby. Nič to však nemení na tom, že aj napriek kritike, ide aktuálne o najrozšírenejšiu platformu svojho druhu. Tak či…

Čína ohlásila plán, kedy chce poslať prvú misiu s ľudskou posádkou na Mars. Podarí sa im predbehnúť NASA?

0 icon

Zatiaľ čo v minulom storočí prebiehali vesmírne preteky najmä medzi USA a Sovietskym zväzom, tak v súčasnosti je čoraz významnejším hráčom Čína. Druhej najväčšej ekonomike sveta sa podarilo ako prvej krajine na svete pristáť na odvrátenej strane Mesiaca, rovnako sa jej podarilo pristáť na Marse s roverom Zhurong a tiež…

Xiaomi priznáva, že ani MIUI 12.5 nie je bezchybné: Tieto smartfóny čelia problémom!

0 icon

Problémy so stabilitou systému skľučujú majiteľov Xiaomi smartfónov vo zvýšenej miere. Poslednou dobou na tom má svoj podiel aj prechod na Android 11, ktorý bol pre spoločnosť náročný na adaptáciu do svojich smartfónov, zdá sa však, že ani tu problémy nekončia. Čínsky gigant síce prisľúbil lepšiu stabilitu systému pre svoje…

Kedy si budú môcť prví nedočkavci vyskúšať Windows 11 a hlavne ako?

0 icon

Po mnohých špekuláciách, že sa Microsoft chystá predstaviť nový operačný systém Windows 11, ktoré nás zaplavovali posledný mesiac, americký gigant ho v priebehu včerajšieho dňa aj predstavil. Nebojíme sa povedať, že nový OS je z kategórie „inovatívnejších“. Dôvodom sú nielen nové dizajnové prvky, ale hlavne nové funkcie. Jednou z tých…

Máte váš počítač kompatibilný s novým Windowsom 11? Táto aplikácia od Microsoftu vám to prezradí!

0 icon

Microsoft v priebehu včerajšieho dňa oficiálne predstavil nový operačný systém Windows 11. Ten priniesol nielen svieži vietor z pohľadu úprav vo vzhľade a nových dizajnových prvkov, ale hlavne priniesol aj nové funkcie. Jednou z najviac diskutovaných tém bola bezpochyby implementácia obchodu s Android aplikáciami, Amazon Store do obchodu Microsoft Store.…

Armádny Magazín

Počet samovrážd amerických vojakov láme rekordy

0 icon

USA, 25. júna 2021 (AM) – Od 11. septembra 2001 počet samovrážd medzi vojenským personálom a veteránmi americkej armády narástol štvornásobne. Po útoku na dvojičky v New Yorku zahynulo vo vojenských operáciách 7 057 amerických vojakov, zatiaľ čo počet úmrtí vojnových veteránov v dôsledku samovrážd je štyrikrát vyšší a predstavuje 30 177…

Pentagon sa v záujme zníženia nákladov na drony rozhoduje použiť technológiu nacistických rakiet V-1

0 icon

USA, 25. júna 2021 (AM) – USA zvažujú možnosti, ako znížiť náklady na výrobu motorov pre perspektívne drony a rakety. Je to spôsobené tým, že počet dronov a raketových zbraní používaných americkou armádou exponenciálne rastie a môže nastať situácia, že priemysel jednoducho nebude mať zdroje na uspokojenie potrieb Pentagónu.   Na vyriešenie t

Ruské letectvo testuje ťažké bezpilotné lietadlo Altius na bombardovanie pozemných cieľov

0 icon

Rusko, 25. júna 2021 (AM) – V najnovšej etape testovania ruského ťažkého bezpilotného lietadla Altius boli prvýkrát použité zbrane na bombardovanie pozemných cieľov. Dron v budúcnosti pomôže znížiť riziká pre letectvo s posádkou ruských v prípade skutočných bojových operácií. Skúšobný kus ruského p

Taliban začína ohrozovať Rusko. Irán sťahuje k Afganistanu vojenskú techniku. Výsledok 20-ročného pôsobenia USA

0 icon

Afganistan, 25. júna 2021 (AM) – Iránska armáda rozmiestňuje na hranici s Afganistanom ťažkú ​​techniku ​​vrátane tankov T-72S a obrnených transportérov BMP-2, informuje ruský Telegram-kanál „Militarista“. Na podporu týchto informácií Tg-kanál zverejnil video s údajným presunom obrnených vozidiel na afganskú hranicu.   Posledné udalosti v susedn

Ukrajina sa pripravuje na vojnu - civilistom distribujú príručku pre vojnu s Ruskom

0 icon

Ukrajina, 25. júna 2021 (AM) - Ministerstvo kultúry Ukrajiny sa rozhodlo aktívne zapojiť do boja proti údajnej „ruskej agresii“. Centrum pre strategickú komunikáciu a informačnú bezpečnosť v rámci rezortu pripravilo brožúru pre prípad vojny s Ruskom. Informovala o tom šéfka divízie Ľjubov Cib

Svetlo sveta

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

Je dovolené, aby katolík, ktorý je súčasťou inej sekty pristupoval k sviatostiam?

0 icon

Otázka: Je to v poriadku keď človek, ktorý je v sekte napr. scientológii prehlasuje, že každý kresťan katolík môže byt v sekte a pristupovať k sviatostiam? Odpoveď o. Gajdoš, predseda liturgickej komisie: V Kristovej cirkvi sa vždy považovalo zapretie viery za jedno z najvážnejších previnení – spolu s vraždou a…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali