Nové politické strany na Slovensku rastú ako huby po daždi

Nové politické strany na Slovensku rastú ako huby po daždi

Bratislava 1. júla 2021 (HSP/Sputnik/Foto:TASR-Jaroslav Novák)

 

V ostatnom čase sme na Slovensku svedkami masívneho nárastu nových politických strán. Príčin je, samozrejme, viacero

vlajky SR
Na snímke vlajky SR a EÚ pred budovou Národnej rady (NR) SR

Tou najčastejšou je pokus o vykrytie voľného politického priestoru. Na prvý pohľad sa zdá, že po volebnom debakli národne orientovaných strán Slovenskej národnej strany (SNS) a strany Vlasť vzniklo akési politické vákuum a že tento politický priestor je nepokrytý relevantnou ponukou pre voličov. Ju tu teda snaha ho podchytiť.

Reklama

Prvý pokus osloviť takýchto voličov urobil europoslanec Miroslav Radačovský so stranou Slovenský PATRIOT. Treba spomenúť, že do Európskeho parlamentu kandidoval na kandidátke Ľudovej strany Naše Slovensko (ĽS Naše Slovensko) ako nezávislý a už veľmi skoro po zvolení deklaroval rozchod so stranou, ktorá ho nominovala. Táto novovzniknutá strana nijako zvlášť verejne nevystupuje a výraznejšie ju zviditeľnil len samotný europoslanec Miroslav Radačovský, keď sa stal právnym zástupcom rodiny zosnulého generála Milana Lučanského.

JUDr. Miroslav Radačovský
Na snímke poslanec Európskeho parlamentu JUDr. Miroslav Radačovský

V tejto funkcií mal viacero verejných vystúpení, bohužiaľ, po oficiálnom zverejnení výsledkov komisie na preskúmanie tejto tragédia jeho mediálna prezentácia značne opadla a strana sa ani nenachádza v prieskumoch.

Reklama

Naopak, strana, ktorá môže, ale aj nemusí v budúcnosti zamiešať politickými kartami je politické hnutie odídencov z Ľudovej strany Naše Slovensko (ĽS Naše Slovensko) REPUBLIKA. K najviditeľnejším politikom tohto hnutia patria europoslanec Milan Uhrík a poslanec Milan Mazurek. Okrem toho sa ku strane hlási aj bývalý hovorca ĽS Naše Slovensko Ondrej Ďurica, bývalý podpredseda tejto strany Miroslav Suja, ako aj dvaja ďalší poslanci Eduard Kočiš a Miroslav Urban. Príčinou ich exodu bol takmer utajený snem strany, ktorý poza ich chrbát zmenil stanovy a ešte viac zvýraznil koncentráciu moci v rukách predsedu a v podstate eliminoval predsedníctvo ako orgán, v ktorom by sa prijímali zásadne rozhodnutia.

Mediálna aktivita tejto strane je značná. Predovšetkým poslanec Milan Mazurek je veľmi aktívny nielen na sociálnych sieťach, ale aj na youtube v reláciách Kulturblogu, rovnako poslanec Miroslav Suja je známy z vystúpení v parlamente, napríklad incident, keď polial minerálkou ministra financií Igora Matoviča, sa stal takmer udalosťou dňa. Výška preferencií tejto strany kolíše podľa jednotlivých prieskumných agentúr. Začína na úrovni okolo dvoch percent, no podľa niektorých prieskumných agentúr už preferencie atakujú päťpercentnú hranicu potrebnú na vstup do parlamentu (4,7 %).

Milan Uhrík, Milan Mazurek
Na snímke vľavo Milan Uhrík a vpravo Milan Mazurek

Dnes je jasné, že elektorát ĽS Naše Slovensko sa rozdelil a otázkou je, či táto skutočnosť potopí obe strany. Zatiaľ to tak vyzerá. No môže sa aj stať, že jedna predsa len prekročí päťpercentný prah potrebný na vstup do parlamentu. O niečo väčšie šance má pravdepodobne politické hnutie REPUBLIKA, keďže disponuje výraznými a aktívnymi politikmi, ktorí veľmi aktívne a efektívne pracujú so sociálnymi sieťami. Naopak, v strane ĽS Naše Slovensko ostal z výraznejších politikov len Marian Kotleba, ktorý je však výrazne pasívnejší než v minulosti.

Visí nad ním Damoklov meč v podobe väzobného stíhania, ak Najvyšší súd potvrdí rozsudok Špecializovaného trestného súdu v Pezinku. Ak sa tak udeje, je veľmi pravdepodobné, že ĽS Naše Slovensko bez Mariana Kotlebu nemá väčšiu šancu udržať sa v prvej politickej lige.

Ďalším pokusom loviť v národných vodách je projekt syna bývalého predsedu Slovenskej národnej strany Pavla Slotu. Ten sa spočiatku pokúšal stať sa vyzývateľom Andreja Danka v boji o post predsedu Slovenskej národnej strany, vďaka rôznym obštrukciám mu však neumožnili stať sa pred voľbami ani členom, čo rezultovalo do jeho neúčasti v tejto voľbe. Keď pochopil, že svoje politické ambície v drese SNS napĺňať nebude, skúsil to s vlastnou stranou Domov – národná strana (Domov-NS).

Reklama

Pavol Slota však nie je žiadna výrazná či rešpektovaná osobnosť, jediné, čím je zaujímavý, je jeho meno, navyše táto strana však nedisponuje žiadnymi známejšími osobnosťami a jej perspektívy sú veľmi neisté. Strana sa vôbec nedostáva do prieskumov a ani nevyvíja žiadnu výraznejšiu činnosť, preto sú jej perspektívy veľmi otázne.

Pavol Slota
Na snímke Pavol Slota

No a nakoniec v ostatných dňoch sme mohli, ale skôr len ako „poznámku pod čiarou“ zaregistrovať novú stranu, ktorá funguje ako občianske združenie. Ide o projekt generála Pavla Macka Občianski demokrati Slovenska (ODS). Tento generál vo výslužbe odišiel z armády viac-menej pre urazenosť, pretože ho pri obsadzovaní postu náčelníka generálneho štábu preskočil hodnostne nižší a služobne mladší generál Daniel Zmeko.

Vo svojom politickom živote zatiaľ dvakrát neúspešne kandidoval: najprv v roku 2019 do Európskeho parlamentu a neskôr v roku 2020 zase do národného parlamentu na kandidátke koalície Progresívne Slovensko-Spolu. Generál Pavel Macko bol členom strany Spolu a keď po voľbách túto stranu opustili jej najvýraznejší lídri Miroslav Beblavý a Jozef Mihál, strana ostala bezprizorná. Nakoniec síce kandidoval na post predsedu strany Spolu, ale tento súboj prehral s expertom strany na školstvo Jurajom Hipšom.

Na snímke generál Pavel Macko

Post podpredsedu v strane, ktorá vykazovala preferenciu oscilujúce okolo jedného percenta, sa mu nezdal perspektívny, preto po čase stranu opustil a stal sa expertom strany Sloboda a Solidarita (SaS) na obranu, keďže strana nikým podobným nedisponovala. Jeho prestup do SaS dokonca verejne ohlásil predseda strany Richard Sulík. Zdá sa, že ani tam sa nepohodli, keďže nedávno ohlásil vznik novej tvrdo pravicovej strany, ktorej názov je identický s bývalým lídrom pravice v Čechách. Je však veľmi nepravdepodobné, že by tento novovzniknutý subjekt mohol zopakovať úspech Občianskej demokratickej strany (ODS) v ostatných tridsiatich rokoch na českej politickej scéne.

V prípade strany Aliancia – Szövetség je spájanie sa maďarských strán pod jednu stranu poznaná nevyhnutnosť. Vo voľbách v roku 2020 prvýkrát po tridsiatich rokoch nemá maďarská národnostná menšina zastúpenie v parlamente. Bolo to spôsobené viacerými okolnosťami. Most-Híd po udalostiach z jari 2018 prestal fungovať ako dvojnárodná slovensko-maďarská strana, Strana maďarskej komunity (SMK) bola dlhodobo erodovaná a aj keď získala okolo štyroch až piatich percent hlasov, na vstup do parlamentu to nestačilo. Ako sa ukázalo, integrácia maďarských strán skrachovala na egách a intrigách predovšetkým bývalého šéfa SMK Pála Csákyho.

Reklama
Pál Csáky
Na snímke Pál Csáky

Ten viedol dlhé roky osobnú vendetu s predsedom Mostu-Híd Bélom Bugárom a výsledkom boja bol prepad tejto strany. Dnes, keď už obaja aktéri z politiky odišli, je šanca na reštart. Medzitým sa však zásadne zmenilo správanie voličov maďarskej národnosti, podstatne viac z nich volí slovenské strany, než tomu bolo v minulosti. Preto tento projekt môže, ale nemusí vyjsť. Už dávno sú totiž preč časy, keď spojená maďarská strana dosahovala dvanásť a viac percent.

Dnes sa ukazuje, že prekonanie päťpercentnej hranice je možné, ale určite nie isté. Uvidíme, či krehká a ťažko vyjednaná dohoda vydrží až do volieb a ako na ňu zareagujú voliči maďarskej národnosti.

Jediným naozajstným a relevantným hráčom na politickej scéne, ktorý vznikol v ostatnom roku, je strana bývalého premiéra Petra Pellegriniho HLAS – sociálna demokracia (HLAS-SD). Táto strana sa veľmi rýchlo dostala na čelo peletónu politických strán. Okrem „overených“ smeráckych kádrov Petra Pellegrini, Richarda Rašiho, Denisy Sakovej, Erika Tomáš začala „vykrádať“ aj mimoparlamentnú DOBRÚ VOĽBU Tomáša Druckera.

Peter Pellegrini
Na snímke uprostred predseda mimoparlamentnej strany Hlas-SD Peter Pellegrini

Medzi jej akvizície patrí predovšetkým populárny starosta Dvorov nad Žitavou Branislav Becík. Z rovnakého košiara, teda z DOBREJ VOĽBY pochádza aj expertka na zdravotníctvo a dnes už aj podpredsedníčka strany HLAS-SD Zuzana Dolinková. Ďalšou akvizíciou strany HLAS-SD je aj exposlanec za SNS Dušan Tittel. Preferencie strany HLAS-SD trvalo prekračujú hranicu dvadsať percent a je veľmi nepravdepodobné, že by ich po prípadných voľbách bolo možné vynechať pri skladaní vlády.

Roman Michelko
Na snímke Roman Michelko

Z nových strán, ktoré rastú ako huby po daždi, má šancu na úspech len máloktorá. Z tých, ktoré vznikli za ostený rok, nepochybne zamieša kartami strana HLAS-SD, v prípade hnutia REPUBLIKA je to už oveľa menej isté. Ďalšie strany budú s najväčšou pravdepodobnosťou len štatistami a ich založením si ich lídri len potrebovali pohladiť vlastné ego. Ale ak sú podmienky na vstup do politickej arény relatívne mäkké – na založenie strany stačí zozbierať 10-tisíc hlasov – budeme svedkami podobných aktivít iste aj v budúcnosti.

 

Roman Michelko

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:23

Pápež František plánuje na budúci rok navštíviť Turecko. Urobí tak pri príležitosti 1700. výročia Prvého nicejského koncilu, ktorý bol vôbec prvým cirkevným snemom s účasťou biskupov z celého kresťanského sveta. Oznámil to vo štvrtok v Lisabone carihradský pravoslávny patriarcha Bartolomej, informuje agentúra Reuters.

Pápež podľa neho plánuje najprv navštíviť sídlo carihradského ekumenického patriarchu v Istanbule a neskôr sa vyberie do tureckého mesta Iznik, niekdajšej Nicey, ktorá bola od mája do júla 325 dejiskom spomínaného koncilu za účasti cisára Konštantína.

19:41

Na západnom Slovensku má v piatok (17. 5.) silnejšie fúkať. Počítať treba aj s búrkami. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) o tom informoval na svojom webe.

19:27

Juhoafrická republika (JAR) vo štvrtok na pôde Medzinárodného súdneho dvora (MSD) uviedla, že situácia v Pásme Gazy dosiahla “nové a hrozné štádium”. Hlavný súdny orgán OSN pritom požiadala o prijatie mimoriadnych opatrení na zastavenie izraelskej vojenskej operácie v meste Rafah na juhu tejto palestínskej enklávy, informuje agentúra AP.

Ide už o tretie pojednávanie MSD týkajúce sa konfliktu v Gaze na podnet JAR.

19:25

Súd v Turecku vo štvrtok odsúdil bývalého vodcu opozičnej prokurdskej Ľudovodemokratickej strany (HDP) Selahattina Demirtaša na súhrnný trest 42 rokov väzenia za jeho údajný podiel na prokurdských demonštáciách z jesene 2014, ktoré vypukli, keď džihádisti obsadili sýrske mesto Kobané.

Súdny proces trval štyri roky, pričom bolo súdených 108 členov strany HDP, vrátane jej bývalých vodcov a poslancov, ktorým v prípade uznania viny hrozili doživotné tresty.

19:19

Záujmy poľnohospodárov by sa mali opäť dostať do centra pozornosti politiky Európskej únie (EÚ), vyhlásil vo štvrtok maďarský minister poľnohospodárstva István Nagy a dodal, že táto otázka bude jednou z hlavných tém maďarského predsedníctva EÚ v druhej polovici roka. Informuje agentúra MTI.

19:15

Pre USA by bol lepšie zachovať otvorený obchodný systém, než zavádzať nové clá na čínsky tovar. Oznámil to vo štvrtok Medzinárodný menový fond (MMF), podľa ktorého by Washington a Peking mali spolupracovať na riešení napätia vo vzájomných obchodných vzťahoch. Informovala agentúra Reuters.

Dlhoočakávané oznámenie sa dotýka celého radu produktov, od ocele a hliníka, cez polovodiče, elektrické vozidlá, solárne články či žeriavy na vykladanie lodí až po medicínske produkty.

18:49

Po desaťročiach, v ktorých Holandsko ťažilo z toho, že bolo jednou z najotvorenejších ekonomík na svete, sa štyri pravicové strany novej koalície zhodli na tom, že je čas na “novú kapitolu”. Podľa štvrtkovej analýzy informačného portálu DutchNews.nl to zmení doterajší obraz krajiny a dostane ju do sporu s EÚ.

Najradikálnejšie plány sa týkajú imigrácie. Líder Strany slobody (PVV) Geert Wilders kvôli možnosti presadiť “najprísnejší prístup k azylu vôbec” obetoval aj svoje šance stať sa premiérom.

17:56

Poľský premiér Donald Tusk vo štvrtok informoval, že po stredajšom atentáte na predsedu slovenskej vlády Roberta Fica dostal vyhrážky smrťou aj on, informuje TASR.

Politická atmosféra v Poľsku je v posledných rokoch výbušná – okrem iného aj v súvislosti s vraždou dlhoročného primátora prístavného mesta Gdansk Pawla Adamowicza, ktorý bol kritikom vtedajšej vládnej strany Právo a spravodlivosť (PiS).

Donald Tusk na kongrese Európskej ľudovej strany v Bukurešti
Na snímke poľský premiér Donald Tusk
17:55

Bahrajnský kráľ Hamad bin Ísá al-Chalífa vo štvrtok na stretnutí Ligy arabských štátov (LAŠ) v bahrajnskom hlavnom meste Manáma navrhol zvolanie mierovej konferencie zameranej na Blízky východ. Schôdzka v Manáme sa zaoberá predovšetkým vojnou medzi Izraelom a vojenským hnutím Hamas v Pásme Gazy. Informovala agentúra AFP.

Na stretnutí LAŠ, na ktorom sa zúčastnilo 22 krajín, vystúpil aj bahrajnský kráľ Hamad bin Ísá al-Chalífa, ktorý navrhol medzinárodnú mierovú konferenciu zaoberajúcu sa Blízkym východom. “Žiadame medzinárodné uznanie celého územia Palestínskeho štátu a jeho vstup do OSN,” uviedol.

17:41

Krajský súd v Ústí nad Labem začal vo štvrtok hlavné pojednávanie v prípade založenia požiaru v národnom parku České Švajčiarsko v roku 2022. Bol to najrozsiahlejší lesný požiar v histórii ČR. Jiří L., ktorého obžaloba zo zapálenia lesa vinní, sa priznal len k založeniu menších požiarov v okolí. Informoval server iDNES.cz.

Podľa advokáta Víta Pavka založil jeho klient menšie požiare v takzvanej mánii. “Pod vplyvom rôznych zdravotných okolností páchal zlo, kam sa len pozrel,” vysvetlil advokát.

Hlavné pojednávanie by podľa servera malo pokračovať v piatok dopoludnia. Obžalovanému hrozí až 15 rokov za mrežami.

17:27

Talianska pravicová strana Liga severu (LN) vo štvrtok vyhlásila, že chce zmeniť zákon a odstrániť vlajku Európskej únie z verejných úradov v krajine, čím hodlá posilniť svoj euroskeptický mandát pred júnovými voľbami do Európskeho parlamentu. Informovala agentúra Reuters.

Líder strany Matteo Salvini, ktorého volebné úspechy v uplynulých rokoch upadli, obnovil radikálnu platformu, aby prilákal euroskeptických voličov a zvýšil podporu svojej strany.

17:25

Tínedžer sa vyhrážal, že vystrieľa školu vo Vysokom nad Jizerou v českom Libereckom kraji. Pri výsluchu uviedol, že išlo o hlúpy žart. Polícia zdôraznila, že ho to zodpovednosti nezbavuje, a začala proti nemu trestné stíhanie. Na základe serverov iDNES.cz a Novinky.cz o tom informuje spravodajkyňa TASR.

Hovorkyňa školy v Libereckom kraji dodala, že na škole platia bezpečnostné opatrenia, ktoré majú zaistiť bezpečnosť študentov.

16:48

Klimatická kríza negatívne ovplyvňuje financie jednotlivcov aj firiem. Zhoršenie situácie, a to aj na Slovensku vníma Európska environmentálna agentúra (EEA), ktorá odporučila, aby sa ľudia na takéto zmeny lepšie pripravili.

Povodne či poveternostné extrémy zvýšili klimatické riziká najmä v oblasti energetiky, vody a dopravy. Takéto prírodné živly môžu mať zničujúce následky na infraštruktúru aj hospodársku činnosť.

16:25

Slovensko v ekonomickej výkonnosti v najbližších rokoch prekoná svojich najväčších západných obchodných partnerov, s výnimkou Maďarska a Poľska. V komentári k aktuálnej jarnej prognóze Európskej komisie (EK) na to upozornil analytik Inštitútu finančnej politiky (IFP) Ministerstva financií (MF) SR Richard Kubas.

Tempo rastu hrubého domáceho produktu (HDP) na Slovensku sa v tomto roku podľa EK zrýchli na 2,2 % z vlaňajších 1,6 %.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke zľava novozvolený prezident SR Peter Pellegrini a prezidentka SR Zuzana Čaputová si podávajú ruky počas vyhlásenia k atentátu na premiéra SR Roberta Fica (Smer-SD) v Bratislave

Autor: TASR - Jaroslav Novák

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Andrej Sablič

Gustáv Murín

Marián Tkáč

Ivan Štubňa

Miroslav Iliaš

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali