NHL: Halák pokoril Montreal, Girouxouv štýlový 100. gól v kariére – sumáre (3)

New York 20. decembra (TASR) – Slovenský hokejový útočník Tomáš Kopecký pomohol jedným gólom v zápase zámorskej NHL v noci na piatok jeho Floride k triumfu na ľade Ottawy 4:2. Kopecký sa presadil v 59. minúte v oslabení, keď dal výsledku konečnú podobu.

Kopecký sa po chybe ofenzívneho obrancu Ottawy Erika Karlssona dostal do brejku dvoch proti jednému a presnou strelou švihom k bližšej žrdi na vyrážačkovú stranu Craiga Andersona poistil v čase 58:19 triumf Floridy, ktorá vyhrala piaty duel po sebe. Víťazný gól strelil necelú minútu pred Kopeckého zásahom Tom Gilbert, keď potrestal vylúčenie Jeana-Gabriela Pageaua. Kopecký sa po slabšom štarte do sezóny dostáva do formy. V Ottawe strávil na ľade 16:32 minúty, pripísal si plusový bod a päť striel. Strelil svoj tretí gól v aktuálnej sezóne a tretí gól v oslabení v kariére.

Svoj druhý gól v sezóne strelil slovenský útočník Richard Pánik z Tampy Bay, ktorá doma zvíťazila nad Nashvillom 4:2. Pánik v 34. minúte perfektne tečoval strelu obrancu Erica Brewera a upravil na konečných 4:2. Jeho gól prišiel len 49 sekúnd po tom, čo Craig Smith znížil na 2:3 z pohľade Predators. Pánik svojim gólom vyhnal z bránky Cartera Huttona, ktorého nahradil Marek Mazanec. Pánik bol na ľade len 9 minút a 9 sekúnd, ale stihol streliť gól, mal dva plusové body a zaznamenal až štyri strely.

St. Louis priviedol k domácej výhre 5:1 nad Montrealom slovenský brankár Jaroslav Halák, keď kryl 25 striel hráčov klubu, ktorý ho v roku 2003 draftoval. Bratislavský rodák nastúpil v NHL proti Canadiens štyrikrát a vždy vyšiel zo súboja ako víťaz, pričom v nich má priemer 0,98 gólu na zápas a 96-percentnú úspešnosť zákrokov. "Stretávame sa s nimi tak raz – dvakrát do roka. Som preto rád, že sme tento zápas vyhrali. Kľúčom bolo, že sme hrali naplno celých 60 minút," citovala Haláka po súboji oficiálna internetová stránka ligy. V bráne Montrealu dostal pred Petrom Budajom prednosť Carey Price. Dva góly Blues strelil Alexander Steen a oslávil tak podpis nového trojročného kontraktu. Na konte má Steen už 24 gólov a je druhým najlepším strelcom NHL.

Buffalo prekvapujúco zdolalo na domácom ľade Boston, keď rozhodlo dvomi gólmi v tretej tretiny. Víťazný zásah si pripísal Drew Stafford, ktorý v 55. minúte obišiel bránku a po krásnej akcii zasunul spoza bránky puk za chrbát Chada Johnsona. Stafford dal svoj tretí gól v sezóne a skóroval prvýkrát od 5. novembra. Víťazstvo o minútu a 20 sekúnd poistil Tyler Myers. Slovenský kapitán "medveďov" Zdeno Chára bol na ľade vyše 25 minút, do štatistík si zapísal jeden mínusový bod. Prvé dva góly duelu padli v oslabení, skóre duelu otvoril v početnej nevýhode Brian Flynn, potom pri hre štyroch proti piatim vyrovnal Brad Marchand, ktorý dal oba góly Bruins.

Zraneniami sužovaný Detroit vyhral doma nad Calgary 3:2 po predĺžení a prerušil šesťzápasovú sériu prehier. Slováci v drese víťazov sa bodovo nepresadili. Tomáš Tatar odohral vyše 15 minút, Tomáš Jurčo bol na ľade 11 minút a 29 sekúnd a zaznamenal tri strelecké pokusy. Zápas otvoril aj uzavrel švédsky veterán Daniel Alfredsson, keď dal gól v prvej minúte duelu a potom rozhodol v predĺžení.

Zápas s divokým priebehom videli diváci vo Philadelphii. Flyers prehrávali s Columbusom po dvoch tretinách 0:3 a v tretej časti ešte 2:4, ale nakoniec vďaka piatim gólom v tretej tretine a skvelým výkonom Jakuba Voráčka (1+2) a najmä Clauda Girouxa (2+2) duel otočili. Hrdinom záverečných minút bol práve Giroux, ktorý v 57. minúte vyrovnal na 4:4 a v čase 58:22 svojim 100. gólom v kariére strelil vo veľkom štýle víťazný gól. Dvadsaťpäťročný center z ťažkej pozície v páde prekvapil brankára Curtisa McElhinneya perfektnou strelou bekhendom. Slováci v tomto zápase nehrali, domáci Andrej Meszároš nedostal opäť šancu od trénera, v drese hostí chýbal stále pre zranenie Marián Gáborík.

Pittsburgh vyhral šiesty zápas po sebe aj napriek tomu, že má veľké problémy so zraneniami. Penguins bez desiatich hráčov zo zostavy zdolali Minnesotu 5:2. "Tučniakom" pomohol aspoň návrat Jamesa Neala, ktorý si odpykal päťzápasový trest, stále však chýbal Jevgenij Malkin. Posledný gól duelu strelil z trestného strieľania v oslabení fínsky obranca Olli Maatta a stal sa len druhým obrancom Pittsburghu v histórii, ktorý dal gól z trestného strieľania.

V kalifornskom derby vyhrali hráč Los Angeles nad San Jose 4:1, keď bol opäť ústrednou postavou brankár Martin Jones. Ten vo svojom siedmom zápase v kariére vychytal siedme víťazstvo a o štvrté čisté konto prišiel až v dve minúty a 10 sekúnd pred koncom po góle Patricka Marleaua. V siedmich dueloch inkasoval Jones len šesť gólov, v zápase so San Jose si dokonca pripísal aj asistenciu. San Jose prišli o českého nováčika Tomáša Hertla, ktorý nedohral po faule kolenom Dustina Browna. Kapitán Kings dostal za svoj zákrok trest na 5 minút a do konca zápasu.

sumáre:

BUFFALO – BOSTON 4:2 (1:0, 1:2, 2:0)

Góly: 17. Flynn (Sulzer, Ehrhoff), 38. Foligno (McBain, D’Agostini), 55. Stafford (Leino, Ott), 56. Myers (Flynn, Foligno) – 22. Marchand (Boychuk), 24. Marchand (Bergeron). Brankári: Miller – Johnson, strely na bránku: 23:36.

TORONTO – PHOENIX 2:1 po nájazdoch (1:0, 0:0, 0:1 – 0:0, 1:0)

Góly: 16. Bodie (Franson, Holland), rozh. nájazd: Lupul – 56. Hanzal (Klesla, Vrbata). Brankári: Reimer – Smith, strely na bránku: 27:35.

PHILADELPHIA – COLUMBUS 5:4 (0:1, 0:2, 5:1)

Góly: 45. Voráček (Giroux, Streit), 46. Coburn (Hartnell), 56. Gustafsson (Simmonds, Giroux), 57. Giroux (Raffl, Voráček), 59. Giroux (Streit, Voráček) – 16. Atkinson (Murray), 25. Skille (Letestu, Nikitin), 40. Foligno (Johnson, Dubinsky), 49. Comeau (Anisimov). Brankári: Mason – McElhinney, strely na bránku: 39:29.

PITTSBURGH – MINNESOTA 5:2 (1:0, 3:1, 1:1)

Góly: 1. Dupuis (Crosby, Maatta), 22. Sutter (Maatta, Vitale), 24. Niskanen (Jokinen, Neal), 31. Kunitz (Crosby, Niskanen), 48. Maatta z tr. strieľania – 32. Pominville (Niederreiter, Suter), 44. Heatley (Coyle, Ballard). Brankári: Zatkoff – Bäckström, strely na bránku: 36:26.

OTTAWA – FLORIDA 2:4 (2:1, 0:1, 0:2)

Góly: 10. Neil (MacArthur, Methot), 20. Spezza (Karlsson, Anderson) – 6. Hayes (Matthias, Barch), 38. Barkov (Gilbert, Campbell), 58. Gilbert (Fleischmann, Cambell), 59. KOPECKÝ. Brankári: Anderson – Clemmensen, strely na bránku: 34:35.

DETROIT – CALGARY 3:2 po predĺžení (1:1, 1:1, 0:0 – 1:0)

Góly: 1. Alfredsson (Dacjuk, Krönwall), 32. Andersson (Alfredsson, Dacjuk), 62. Alfredsson (Dacjuk, Krönwall) – 6. Backlund (Cammalleri, Brodie), 36. Giordano (Glencross, Cammalleri). Brankári: Gustavsson – Ramo, strely na bránku: 38:22.

TAMPA BAY – NASHVILLE 4:2 (2:0, 2:2, 0:0)

Góly: 3. Killorn (Hedman, Cote), 20. St. Louis (Salo, Killorn), 29. Purcell (Filppula, Carle), 34. PÁNIK (Brewer, Šustr) – 27. Smith (Cullen, Weber), 34. Smith (Cullen, Ellis). Brankári: Lindbäck – Hutton (34. Mazanec), strely na bránku: 33:30.

ST. LOUIS – MONTREAL 5:1 (3:0, 0:1, 2:0)

Góly: 5. Steen (Oshie), 8. Steen (Roy, Berglund), 14. Stewart (Morrow, Jackman), 53. Schwartz (Oshie, Shattenkirk), 58. Lapierre (Cracknell) – 33. Gallagher (Desharnais). Brankári: HALÁK – Price, strely na bránku: 29:26.

DALLAS – VANCOUVER 4:1 (2:1, 1:0, 1:0)

Góly: 5. Jamie Benn (Seguin, Connauton), 5. Sceviour (Peverley, Cole), 37. Cole (Peverley), 43. Ničuškin (Cole, Seguin) – 8. Higgins (Santorelli, Bieksa). Brankári: Lehtonen – Luongo (43. Lack), strely na bránku: 26:28.

COLORADO – EDMONTON 4:2 (0:1, 3:1, 1:0)

Góly: 22. Barrie (Štastný, Duchene), 35. O’Reilly (MacKinnon, Duchene), 39. Talbot (Cliche), 60. Duchene (Talbot, Hejda) – 15. Hall (Petry, Nugent-Hopkins), 33. Nugent-Hopkins (Hall). Brankári: Varlamov – Dubnyk, strely na bránku: 39:29.

LOS ANGELES – SAN JOSE 4:1 (0:0, 2:0, 2:1)

Góly: 26. Martinez (Toffoli), 32. Toffoli (Vojnov, Jones), 41. Carter (King, Regehr), 47. King (Carter, Regehr) – 58. Marleau (Havlát). Brankári: Jones – Niemi, strely na bránku: 32:32.

Jaroslav Halák (St. Louis) 60:00 1/26 96,20

/legenda: minutáž, góly, asistencie, body, +/-, strely na bránku, trestné minúty, brankári: minutáž, počet inkasovaných gólov/počet striel, percentuálna úspešnosť zásahov/

20:15

Slovenský reprezentant v boxe Dávid Michálek postúpil na ME v Belehrade do osemfinále kategórie do 63,5 kg. V 1. kole zdolal Poliaka Olafa Pera jednoznačne 5:0 na body. Jeho ďalším súperom bude druhý nasadený Armén Narek Manasyan, informovala o tom Slovenská boxerská asociácia prostredníctvom facebooku.

20:10

Slovenská tenistka Anna Karolína Schmiedlová neuspela v 2. kole dvojhry na antukovom turnaji WTA v Rouene. Druhej nasadenej domácej Francúzke Caroline Garciovej podľahla hladko 1:6, 0:6.

19:58

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) navrhuje pomoc Ukrajine pri zachovaní tranzitu plynu aj implementácii európskej legislatívy. Vyplynulo to z rokovania predsedu ÚRSO Jozefa Holjenčíka s námestníkom ministra energetiky Ukrajiny Mykolom Kolisnykom 11. apríla v Michalovciach. Prebrali na ňom viaceré kľúčové oblasti vzájomnej spolupráce v oblasti energetiky a regulácie.

19:53

Úrady španielskeho autonómneho regiónu Katalánsko sužovaného suchom vo štvrtok informovali, že plánujú uviesť do prevádzky dočasné plávajúce zariadenie na odsoľovanie morskej vody, ktoré zabezpečí pre metropolu Barcelona zásoby pitnej vody.

19:45

Na území Poľska bol v stredu zadržaný jeho občan podozrivý z poskytovania citlivých informácií ruskej tajnej službe. Tie by jej potenciálne mohli uľahčiť vykonať atentát na ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.

19:29

Časť fasády kodanskej historickej budovy, v ktorej svojho času sídlila burza, sa vo štvrtok zrútila v dôsledku požiaru, s ktorým hasiči bojujú už tretí deň. Oznámil to miestny hasičský a záchranný zbor.

19:23

Ak sa Bulharsku nepodarí splniť inflačné ciele stanovené Európskou centrálnou bankou, jeho vstup do eurozóny plánovaný na začiatok roka 2025 sa môže oneskoriť o niekoľko mesiacov. Povedal to vo štvrtok guvernér bulharskej centrálnej banky Dimitar Radev.