Nešťastná teta malého Viktorka: „Dnes nám ho prídu odobrať“

Bratislava 22. januára 2020 (HSP/Foto:Archív autorky)

 

Už pár dní rezonuje na sociálnych sieťach príbeh malého Viktorka (19mes.), ktorý má byť práve dnes odobratý zo svojho stabilného domova. Teta chlapčeka, ktorá pôsobí ako riaditeľka na základnej škole a spolu so svojou matkou (babkou Viktora) pomáha svojmu bratovi so starostlivosťou, hovorí o úskaliach sociálneho systému, ktorý podľa jej slov teraz robí z jej synovca pokusného králika, keď ide zisťovať, či sa vie o neho postarať vlastná matka, ktorá o dieťa doteraz nejavila veľký záujem. Prinášame vám jej list

Na snímke malý Viktor

„Môj brat sa dal dokopy s jednou ženou. Aby bolo vo veciach jasno hneď od začiatku, hovorím vtedy o 32 ročnej žene, dnes má 34. Žena otehotnela. Brat to prijal so všetkou vážnosťou napriek tomu, že už zistil, čo je žena zač. Nasťahovala sa do domácnosti, kde žije brat s matkou. Do dvojizbového bytu. Bývam pár metrov od nich, v ich domácnosti som takmer každý deň, naša rodina je súdržná. Žena začala robiť problémy, už v tom čase neustále bombardovala môjho brata smskami, vyhrážaniami, že si dá dieťa vziať, že ho dá na adopciu, do hniezda záchrany. Nakoniec sa odsťahovala naspäť ku svojej matke o ktorej sa vyjadrila, že ju celé detstvo týrala, že je alkoholička a že vlastného, ešte nenarodeného vnuka nazýva panchartom.

Prišiel deň pôrodu. Celá rodina sme s radosťou išli pozrieť malého. Aj matku. Napriek tomu, že ublížila nám všetkým som jej navrhla, aby sa opäť presťahovala k nám, že sme tam po blízku 4 ženy, že jej pomôžeme s malým, kým sa zotaví po pôrode. Odmietla a neskôr sa vyjadrila, že sme jej chceli zobrať dieťa. Už vtedy, v pôrodnici som si všimla jej neštandardné správanie. Dieťa si neuchopila do náruče, pri kojení ho mala pohodeného na stehnách, zvrchu mu podávala prsník, s ktorým ho vlastne dusila.

Žiadne objatie, žiadny prejav lásky, pohladenie, pobozkanie uzlíčka. Keď sme prišli na druhý deň, tretí a aj štvrtý deň miesto na dieťa hľadela do telefónu. Každá MATKA sa nevie vynadívať na svoje dieťa, túli sa k nemu, hladí. Náš drobec nedostal od nej ani pohladenie.

Z pôrodnice šla ku „týrajúcej“ matke. K dieťaťu sme sa ako rodina otca nedostali. Po troch týždňoch zavolala bratovi, že odtiaľ musí odísť, že je to tam na nevydržanie a že matka každý deň pije. Samozrejme, brat letel. Nakúpil všetko potrebné pre dieťa, kočiar, postieľku, fľaše, deky.

Žena dostala pôrodné a dieťaťu nekúpila NIČ. Dieťa malo po troch týždňoch v jej starostlivosti zležanú hlavičku, zdeformovaná hlavička mu zostala dodnes a bude ju tak mať celý život. Od toho dňa začalo u nás peklo. Neustále vyhrážanie, že s malým odíde, obviňovanie, že brat niekoho má, atď. O malého sa nevedela postarať. Nevedela ho obliecť, okúpať, nakŕmiť, všetko robila moja matka, moja dcéra alebo ja a brat sa zaúčal. A naučil sa rýchlo. Dokázal sa v plnej miere postarať o malého. Vypiplali sme, učili, rozvíjali po všetkých stránkach. Žena začala mať čoraz väčšie psychické problémy a tak poprosila moju matku, či by s ňou nezašla k psychiatrovi.

Moja matka obvolala, vybavila, uviedla milú žienku ku psychiatrovi. Tá ku nemu začala chodiť pravidelne. To sme si mysleli. Neskôr sme sa dozvedeli, že nám síce tvrdí, že ide k nemu, ale túlala sa po meste, po reštauráciách, vyžierakoch, obchodoch a môj brat sa staral o syna. Neskôr na súde sa vyjadrila, že sme ju nútili ísť k psychiatrovi. Brávala malého na prechádzku v kočiari. My spokojní, že aspoň takto sa venuje synovi, ktorého stále nepohladila, neprivinula, nepobozkala, ktorému stále nič nekúpila, napriek vysokému materskému príspevku a výživnému 120 eur.

Boli sme spokojní dovtedy, kým sme sa nedozvedeli, že aj dve hodiny sedí v cukrárni, dieťa nevybalí z fusaku, ak zdvihne hlavičku, tak ho tam vráti späť a napriek upozorneniam pracovníčok istého centra, aby ho rozbalila, že vonku je mráz a spotený môže nachladnúť, tak neurobila. Známy mi povedal, že ju v zime videl na lavičke jesť, dieťa v kočiari plakalo a ona spokojne jedla. Vracal sa za hodnú chvíľu, za vyše hodiny. A žena stále jedla….a dieťa stále plakalo. Ale to som sa dozvedela až teraz, v poslednom mesiaci.

V januári sa bez oznámenia zbalila a aj s malým a odišla. Vzala so sebou všetko oblečenie dieťaťa, kočiar, fľaše. Medvedíka, s ktorým pol roka zaspával a ktorého miloval nie. Ani ďalšie obľúbené hračky. Za pomoci polície sme zistili, že sa opäť nasťahovala k dennodenne opitej matke. K tej, čo ju údajne v detstve týrala, k tej, čo požíva alkoholické nápoje. My sme mali k malému cestu zatarasenú, ona mala dohľad sociálky.

Vedomie, že chlapec je v takom prostredí, to, že vieme, že žena sa o neho nevie postarať, že ho nepoláska, bolo strašné. Týrala nás občasnými fotografiami a tým, že napísala, že kedykoľvek za ním môžeme prísť. Každá návšteva bola bolestivá. Chlapec nenapredoval, jeho vývin sa pozastavil. Po každej návšteve vykonštruované trestné oznámenie. Keby si brat nenahrával priebeh návštevy a nemal rukolapný dôkaz, že sa nič nestalo, opäť by boli problémy. Takto sme fungovali do apríla. Vtedy mi zatelefonovala, značne rozrušená, že spraví niečo sebe a malému a ak sa niečo stane, aby som vedela prečo.

Hneď som sadla do auta a letela za nimi. Chlapec bol v hroznom stave. Špinavý, v akýchsi handrách, zapáchal, napriek zime bol bez botičiek, nereagoval na žiadne podnety, hlavičku stále vyvracal dohora, až na zvuk motorky sa otočil. Z očičiek mu tiekol hnis. Prosila som ju, aby s malým šla hneď k lekárke, že má určite zápal a že ak nemá ako ísť, že pre ňu prídem. To bolo v nedeľu. V pondelok mi napísala, že malý je v poriadku, že ona mu dáva do očí mastičku. V piatok skončil na JISke s obojstranným zápalom očí, uší a priedušiek. Primár to vyhodnotil tak, že to nebolo zanedbanie. Samozrejme, veď deti bývajú choré. Ale to, že ho (NE)matka nechala týždeň v bolestiach nevedel.

S mojou matkou ju napriek jej teroru, udávaniu na polícii, na sociálke klamstvami opäť prijali. S bratom už netvorili v tej dobe 11 mesiacov pár, nemali medzi sebou žiaden vzťah, ani kamarátsky. Jedine dieťa bolo dôvodom na to, aby ju trpeli, aby napriek tomu, že žena nemá žiadne hygienické návyky prijali. Dieťa bolo po jej 4 mesačnej starostlivosti zaostalé vo vývine. V 10 mesiacoch chlapec nesedel samostatne, nepeskoval, nestál na nôžkach, nemal žiaden verbálny a neverbálny prejav, odmietal akýkoľvek prejav lásky, nedal sa pohladiť, pobozkať, nedokázal sa privinúť a aj keď sme ho chceli držať v náručí, odťahoval sa. Od tej doby prestala mať akýkoľvek záujem o dieťa. Odchádzala z domu doobeda, potom, keď malý spal sa vrátila a opäť odišla. Za 3 mesiace ho otec za našej pomoci naučil chodiť, loziť, neverbálne sa dorozumievať, dnes je chlapec prítulný, všetkých nás hladí, bozkáva akoby sa nevedel nabažiť prejavu lásky, ktorej sa mu predtým od (ne)matky nedostalo.

V máji prebehol súd o zverenie dieťaťa do opatery otcom. Náš právnik nepodal takmer žiaden výkon (už máme druhého), kolízny opatrovník sa predo mnou vyjadril, že matku treba naučiť mať dieťa rád…

Materinská láska je v žene zakódovaná a ak tam tento kód u nej nie je prítomný, poukazuje to na istý problém. Ďalej sa pred súdom sa vyjadril, že ak matka nepreukáže hodnoverným dôkazom, že si našla pre seba a pre dieťa stabilný domov, bude trvať na výlučnom zverení dieťaťa do opatery otca. A keďže v tom čase bývala u brata došlo k mimosúdnej dohode, a bolo jej odporúčaných 155 hodín absolvovania terapeutických hodín z centra na pomoc deťom a matkám. Z krízového centra, ktoré má pomáhať týraným deťom a matkám, čo ani jeden nie sú. Jej odchody sa stupňovali, odchádzala aj na celý deň a vrátila sa v noci. Zistili sme, že peniaze, ktoré mala na účte- hovoríme o tisícoch – minula.

Krízové centrum využívala ako barličku, vždy operovala a obhajovala svoje prečiny s tvrdením, ja môžem, vedia o tom. atď. Spojila sa s dvoma ženami v paneláku, ktorým rozprávala klamstvá a polopravdy. Z nich doslova ukuli diabolský plán- postupne chodili udávať vykonštruované obvinenia. Najprv na psa, potom na môjho brata- otca dieťaťa, neskôr na mamu, na mňa, na môjho muža. Niekto im pravdepodobne dal dokonalú radu, že ak chcú odstaviť otca, treba vymyslieť buď fyzické napadnutie alebo sexuálne. Najsmutnejšie na tom je, že jedna z aktérok na to použila svoju dcéru, piatačku na základnej škole. Dieťa je obeťou vlastnej matky, to, do čoho ju vtiahla vlastná matka dieťa nedokáže spracovať a bude to mať na ňu vplyv po celý život, ohrozilo to jej morálny a duševný rozvoj. Miesto starostlivosti o dieťa sa (ne)matka radšej stretávala s týmito dvoma ženami a ony postupne nachádzali čoraz väčšiu chuť v podávaní trestných oznámení aj za to, čo sa akože stalo pred rokom.

Neváhali dokonca ani navštíviť kolízneho opatrovníka malého a pred nami v anonymnom utajení podať výpoveď, ktorá sa ani jedným jediným slovom nezakladá na pravde. My, keď sme udávali u kolízneho opatrovníka, že (ne)matka sa nestará, opúšťa dieťa aj na celý deň, hrá automaty, vycestuje do mesta na opačnej strane Slovenska na celý deň za veštcom a vráti sa o polnoci, že si našla frajera pochybnej existencie a prejavuje si s ním „lásku“ za bieleho dňa na lavičke medzi panelákmi, že dieťaťu nevarí a nosí mu držkové polievky z bufetu atď. si kolízny opatrovník nebol v domácnosti preveriť ani jediný raz. Len sa vyjadril, že toto je na bezodkladné opatrenie, či ho má napísať on, alebo tak urobí právnik a ďalej sa vyjadril, že táto žena nepatrí do krízového centra, že s ňou nedokázal komunikovať, lebo jej nerozumel ani slovo a na pomoc pri rozhovore si musel zavolať kolegyne. Po návšteve týchto dvoch udavačiek zmenil svoj postoj k nám. Nie z objektívnych dôvodov, pretože si ich výpoveď bol preveriť. Nie ako žije malý, ale či je pravda, že (ne)matka prespáva na stanici, v pivnici a iné bludy. Samozrejme, poprela to, potvrdila, že spáva v domácnosti a aj napriek tomu v jeho spávaní nastal zvrat. Nevieme či preto, že s jednou s udavačiek sú bývalí kolegovia alebo preto že……

Správanie kolízneho opatrovníka je vysoko neprofesionálne, nehľadí na potreby dieťaťa, nekoná tak, aby bolo rešpektované právo dieťaťa, ale na to, aby chránil (ne)matku. Všetky naše správy udané na ÚPSVaR odignoroval, mňa, pedagogičku s dlhoročnou praxou na súde, ktorý prebehol dňa 30.10. zamietol ako náhradnú opatrovateľku z dôvodu, že som osobne zainteresovaná a rezolútne mňa odmietol ako náhradného opatrovníka malého do času, kým súd nevyriekne záverečný verdikt zveriť dieťa otcovi alebo (ne)matke. Ani moju mamu, v ktorej domácnosti žije dieťa od svojho narodenia a ktorú malý oslovuje mama (napriek tomu, že ho neustále upozorňuje, že ona je baba), ani krstnej mame. Čiže malý nemôže byť s nikým z otcovej rodiny, ktorá je s ním v dennodennom styku, ani jeden z nás, ktorí ho milujeme, ktorí sa s ním hráme a rozvíjame ho, ale dal návrh, aby bol zverený niekomu z rodiny (ne)matky. Jej matka požíva alkoholické nápoje, jej ujo tiež a ďalšia rodina ani nevie ako malý dieťa vyzerá. Druhý návrh bol ešte tragickejší a zvrátenejší ako predchádzajúci. Umiestniť dieťa do detského domova…

Dňa 6.10.2019 opustila (ne)matka dieťa a domácnosť. Boli prítomní policajti, ktorých si zavolala, pretože sme jej vraj uniesli dieťa. Za toto jej veľmi ďakujem, pretože nám (samozrejme) nikde neveria, že si sama zbalila veci o odišla, o dieťa sa ani nezaujímala a napriek tomu, že ju policajt prehováral až ostane, že jej tam nič nechýba odišla a šla na tri dni ku pani susede, ktorá má čoraz väčšie uspokojenie v podávaní trestných oznámení. Po troch dňoch odišla ku svojej (týrajúcej) matke a tie dve „kamarátky“ jej už neotvoria, nekomunikujú s ňou, ich nástroj pomsty pre nich už nič neznamená. Na druhý deň sa tejto (ne)matke podarilo vystihnúť, že je moja matka sama s dieťaťom. Tá jej otvorila, zvíťazil u nej cit nad rozumom a za odmenu bola zhodená z 8 schodov, pretože po minútke začal malý strašne kričať, jeho (ne)matka ho zdrapila za rúčku a snažila sa ho dostať z bytu von, v čom jej moja matka chcela zabrániť. Podľa svedkyne, ktorá toto celé videla viem, že ako utekala s malým na rukách spadla, dieťa si narazili hlavičku do steny a v snahe sa dostať do bytu susedy udavačky mu vykrútila ručičku. Ja s manželom sme prišli asi dve minúty po incidente. Moja matka doudieraná, zmätená, chlapec v šoku prestrašne plakal, rúčku mal nevládne zvesenú. Prišli policajti, záchranka. Matka bola PN 17 dní, dieťa, malo našťastie len pomliaždené ramienko a ďalší otras na detskej duši. Naša (ne)matka si bola za tri dni na ošetrení a na súde tvrdila, že ju moja matka zhodila zo schodov. Len si, „chúďa“, pomýlila dátum, tak jej to súd neuznal.

Na snímke malý Viktor s otcom

Momentálne je situácia taká, že dieťa napriek predchádzajúcemu rozhodnutiu súdu o zverení dieťaťa (ne)matke otec syna nevydal, je stále doma, kde vyrastal, kde je milovaný. Čaká nás súd, teda jeho pokračovanie a dokazovanie psychiatrom a psychológom, ktorí z rodičov je spôsobilejší. Ani to nie je šťastné riešenie, lebo ak to urobia tak ako som počula, že dieťa vypustia a za ktorým z rodičov pôjde, tak ten to vyhral. Dieťa, aj keď ho matka bude neviem ako po všetkých stránkach týrať pôjde za matkou (príroda) a samozrejme mu v roku a pol bude vzácnejší ten, koho dlhšie nevidelo. Ďalší súd je tzv.exekučný, kde sa brat musí obhájiť, prečo dieťa nevydal.
Včera sa mi dostali do rúk dve správy z krízového centra. Mali s (ne)matkou absolvovať 155 hodín. Aj tu sme dostali riadnu ranu. V prvej zo septembra deklaruje správa to, čo my stále tvrdíme: je psychicky chorá, bolo by vhodné ju hospitalizovať, hrá automaty, nemá žiadnu finančnú gramotnosť. Druhá, z októbra- nemá žiadne psychické poruchy, o dieťa sa stará, dieťa chodí, rozvíja sa….Podotýkam, že v domácnosti boli 3X, z toho 2X tam (ne)matka nebola prítomná. Prvýkrát áno, ale tam si vychutnali otca. Prišli ráno o 9:00 hod. Vyjadrili sa, že otec sa nepreukázal, že sa vie o dieťa postarať. Nevstal ku dieťaťu, lebo bol po nočnej.

Rok aj pol počúvame zo strany súdov a sociálky: Dajme matke šancu! Kto dal šancu dieťaťu? Kto otcovi? V skrátenej forme zmýšľanie sociálky a krízového centra: No a čo, že matka nemá rada dieťa, my ju to naučíme. No a čo, že minula 25000 eur na veštkyne? My jej poskytneme krízové centrum. Budeme mať svojho klienta, štát to uhradí, my ju budeme pozorovať, či sa vie postarať. Čo na tom, že maličké dieťa bude vytrhnuté zo svojho stabilného domáceho prostredia a bude rukojemníkom. Veď my chceme pomôcť matke, nie dieťaťu. No a čo, že my vieme, že otec sa o dieťa stará, že mu kupuje, vychováva, učí. Veď otec nemá v našej spoločnosti predsa žiadne práva, pretože on nemá maternicu.

A ja sa pýtam…: Kto mi dokáže, že otec má menej dieťa rád ako matka? Kto mi dokáže tvrdiť, že ja mám svojho synovca menej rada ako jeho (ne)matka? Naozaj budeme robiť pokusy na nevinnom dieťati? Teraz? Keď do 6 rokov sa najviac rozvíja po všetkých stránkach a to, čo nadobudne do 6 rokov bude formovať celý jeho život? Kto sa podpíše pod to, že ho dá (ne)matke, psychicky chorej, ktorá ho nepohladí, nič ho nenaučí, má rečovú vadu (kokce), povie mu len tri slová – meno dieťaťa, nono, kukuk? (Ne)matke, ktorej zdrojom zábavy je sporák, na ktorom sú svetielka, pretože sa tam práve vysmážajú rezne? Kto bude zodpovedný za to, keď dôjde k tragédii?

My budeme bojovať. Do posledného dychu. Celá rodina. Aj keď už nevládzeme, keď je preliatych more sĺz, keď narážame na sociálke na nekompetentnosť, keď ťa všade klamú a ty si pripadáš už ako blbec…aj tak budeme. Dieťa je maličké, nevie sa brániť. Nevie povedať, kde chce byť, kde mu je dobre, nevie sa vyjadriť, keď ho niečo bolí, nevie si vypýtať lásku ani starostlivosť. Musíme ho brániť my. A budeme bojovať.

 

Dnes bude Viktor násilím odobratý z domova, zo stabilného prostredia, kde je milovaný, kde je šťastný“, hovorí so zlomeným hlasom. „Príde ho sociálka vytrhnúť z náruče otca, starej matky, mňa, mojich detí, môjho muža sudkyňa a ľudia, ktorých nepozná, ktorí ho NIKDY nevideli, za prítomnosti polície. Bude vložený do rúk (NE)matky, ktorá jeho dušu opäť zlomí, ktorá mu nič nekúpi, ktorá miesto toho, aby sa s ním hrala, hrala automaty. Už nebude spať vo svojej postieľke, nedostane bozk na dobrú noc od svojej starej matky, ktorý dostával každý večer, už sa s ním nebude otec hrať, už ho nebude môcť nikam zobrať.“

 

 

PODPORTE JEDINE NEZÁVISLÉ MÉDIUM
Sme pod neustálym tlakom
Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ
Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Pošlite nám tip

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vybrali sme

Fico: Predčasné voľby sú pravdepodobné. Všetci si budú musieť na pár dní strčiť hlavy do chladničky a až potom sa stretnúť a hovoriť aká bude spolupráca

Bratislava 22. februára 2020 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)     Predseda strany Smer-SD Robert Fico vo veľkom rozhovore pre denník Pravda povedal, ako vníma súčasné rozloženie politických síl a aké sú podľa neho šance na zostavenie vlády po budúcotýždňových voľbách. Podľa bývalého predsedu vlády začiatkom marca môže vzniknúť množstvo rôznych scenárov. „Pravdepodobnosť predčasných…

Zavraždeného Kuciaka a jeho snúbenicu si pripomenuli opoziční politici aj pozostalí

Bratislava 21. februára 2020 AKTUALIZOVANÉ (SITA/HSP/Foto:SITA/AP-Darko Vojinovic, Ivan Fleischer)   Niekoľko stoviek ľudí sa dnes zhromaždilo na bratislavskom Námestí SNP, aby si na podujatí zorganizovanom opozičnými politickými stranami pripomenuli druhé výročie vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Na podujatí vystúpili aj rodičia Kuciaka a matka Kušnírovej Otec…

V okrese Ružomberok sa na horách očakáva výskyt silného vetra, na hrebeňoch Tatier popoludní až víchrica

Bratislava 22. februára 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Dominic Lipinski)   V okrese Ružomberok sa na horách očakáva výskyt silného vetra, ktorý dosiahne krátkodobo rýchlosť 38 - 44 m/s (135 - 160 km/h) s priemernou rýchlosťou 25 - 29 m/s (90 - 105 km/h). Popoludní bude vietor prechodne slabší. Predpokladaná rýchlosť vetra je v…

Čarnogurský prezradil, čoho sa treba obávať, pokiaľ sa bude Progresívne Slovensko podieľať na vláde

Bratislava/Praha 22. februára 2020 (HSP/Sputnik/Foto:Facebook)   Niekdajší slovenský predseda vlády, minister vnútra a minister spravodlivosti Ján Čarnogurský poskytol rozhovor portálu Parlamentné listy, v ktorom okomentoval súčasnú slovenskú politiku. Prehovoril tak o tom, ako podľa neho pravdepodobne dopadnú a zmienil sa aj o stranách PS, Spolu či ĽSNS. V rozhovore prišla…

Adam Žampa v obrovskom slalome na 17. mieste, premiérový triumf pre Zubčiča

Bratislava 22. februára 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Slovenský reprezentant v zjazdovom lyžovaní Adam Žampa dosiahol svoj najlepší výsledok v sezóne. V sobotňajšom obrovskom slalome v japonskej Niigate obsadil 17. miesto a do hodnotenia Svetového pohára si pripísal 14 bodov. Doposiaľ bolo jeho najlepším tohtosezónnym výsledkom 23. miesto z rovnakej disciplíny…

Muž v Texase dobodal na smrť troch ľudí

San Saba 22. februára 2020 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Juan Figueroa/The Dallas Morning News via AP)   Traja ľudia zomreli a jedna žena utrpela zranenia po tom, čo ich v americkom štáte Texas dobodal istý muž. Polícia podozrivého po naháňačke zatkla Incident sa stal v piatok popoludní v jednom z domov v mestečku San…

Podľa Hrabka parlamentní rebeli s tortou sadli na lep Dankovi s Ficom

Bratislava 22. februára 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Nezaradení poslanci okolo Miroslava Beblavého svojou tortovou obštrukciou podľa publicistu Juraja Hrabka sadli na lep predsedovi parlamentu Andrejovi Dankovi (SNS) a lídrovi Smeru-SD Robertovi Ficovi. „Smer-SD a SNS sa rozhodli naťahovať čas, vychutnať si to. Ak by im to nevyhovovalo, nechal by Andrej…

VideoKiskove klamstvá definitívne vyvrátil tanec okolo vianočného stromčeka

Bratislava 21. februára 2020 (HSP/Foto:TASR-Dušan Hein)   Video, ktoré sa zjavilo pred voľbami, jednoznačne ukázalo charakter bývalého prezidenta Andreja Kisku. Nebol by to však on, keby sa aj teraz s plechovým úsmevom nevykrúcal – vraj video je zostrihané. Lenže, na prekvapenie, zjavil sa nečakaný, avšak ťažko spochybniteľný dôkaz, že minimálne…

Danko sa pýta priamo ľudí: Ak chcú zrušenie diaľničných známok, nech za to zahlasujú v ankete na Facebook-u SNS

Bratislava 21. februára 2020 (SITA/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Národná diaľničná spoločnosť so svojím ročným rozpočtom 500 miliónov môže postaviť len 10 km diaľnic. Na Slovensku ich však potrebujeme až 270 km. To sa z diaľničných známok nikdy v živote nezaplatí, preto Slovenská národná strana presadzuje ich zrušenie. Vyhlásil to šéf SNS…

Tipsport liga: Banská Bystrica ovládla základnú časť, Slovan nastrieľal Liptákom jedenásť gólov

Bratislava 22. februára 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-František Iván)   Hráči HC ‘05 iClinic Banská Bystrica sa stali víťazmi základnej časti slovenskej najvyššej hokejovej súťaže. "Barani" v piatkovom súboji 52. kola Tipsport ligy triumfovali na ľade Detvy 4:1 a odrazili útok druhého Slovana. Úradujúci majster pod Poľanou rýchlo prehrával po góle Ladislava Ščurka,…

VideoLíder Mosta-Híd Árpád Érsek: Či sa to niekomu páči alebo nie, deti v maďarských školách (na Slovensku) sa musia učiť slovenčinu ako cudzí jazyk

Bratislava 22. februára 2020 (HSP/Foto:Screenshot video)   Maďarské strany na Slovensku pred voľbami opäť vyťahujú šovinistickú kartu. Dosluhujúci minister dopravy a nový líder strany Most-Híd, Árpád Érsek v predvolebnej diskusii povedal, že na tzv. zmiešanom území na južnom Slovensku, by hlavným vyučujúcim jazykom mala byť maďarčina a slovenčina by podľa…

Tvrdá odpoveď Roberta Fica redaktorke RTVS na otázku o Andrejovi Kiskovi

Bratislava 21. februára 2020 (HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Potom, ako sa zjavili kompromitujúce videá na Andreja Kisku, bývalý prezident tvrdí, že za nimi stojí konkrétny poslanec strany Smer-SD. Na tieto obvinenia odpovedali na štvrtkovej tlačovej konferencii strany Smer-SD jej predseda Robert Fico a poslanec Dušan Muňko Kiska hovorí, že sú dôkazy,…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

IMPERATÍVNY MANDÁT – ÁNO ČI NIE?

Na začiatok si povedzme čo to ten imperatívny mandát vlastne je. Hypotetická situácia: Občan Jozef kandiduje do NR SR za stranu A. Kandiduje na základe volebného programu strany A, zdieľa ho, a tak isto súhlasí s politikou strany A. Jozef je zvolený do NR SR a uplatní si svoj poslanecký mandát, je členom poslaneckého…

"Otec" Marián Kuffa - heretik

Predslov: Anglicky hovoriaci je imperatívne, aby ste si pozreli vaticancatholic.com, je dostupný i v Nemčine, Španielčine, portugalsky, a v niektorých ďalších jazykoch. Tak isto odporúčam, aby ste sledovali tento kanál/blog, zaujímali sa a modlili sa denne 15 dekád Ruženca - odkaz tu. Neodporúčam tento portál, ani ostatné portály, kde je…

Len spitý môže povedať to, čo Haščák a Blaha o...

Jaroslav Haščák, ktorý vďaka štátu a prepojeniam s politikmi vybudoval svoje gigantické Penta bohatstvo, vraj kúpil isté média na to, aby mu pomáhali presadzovať liberálny kapitalizmus, hoci je evidentné, že tomuto pánovi s goriliou hlavou ide o udržiavanie korporatívneho socializmu, keď korporáciam má biznis garantovať štát a tomu voličovi-hovnu sú…

Krátka správa – avantgarda nemá koho voliť, všetkým chýbajú dobré úmysly ako odškodniť už poškodených občanov „chorou demokraciou“. Poďte s nami nerozhodní!!!!

Stretneme sa pred budovou Slovenskej televízie v Mlynskej doline, doneste čo najviac megafónov, každý dostane 3 minúty priestor aby vyjadril svoj „najpálčivejší“ názor k jednotlivým politickým subjektom aj k jednotlivým kandidátom. Prídite 25. a 26.02.2020 od 17-tej hodine. Foto: koláž z internetu Že avant

Devastačné dôsledky extrémistického feminizmu. Bezpečnostné dôsledky dogiem extrémistického liberalizmu. 3. časť

Zásadný problém nebezpečnosti feminizmu má korene v skutočnosti, že na rozdiel od sveta zvierat, v ľudskom rode po víťazstve feminizmu a separatizmu nikto nepripravuje ľudské mláďatá na prevzatie úlohy rodiča. Jedinou školou je už spomenuté pozorovanie v rodine, ktoré separatizmom absentuje. Vo svete zvrátených liberálnych hodnôt, kde extrémistický feminizmus zdôrazňuje potrebu oslobodenia, sa…

Drucker zaviedol na poštách mydlá a pracie prášky, no toaletný papier v nemocniciach nie. Jednoducho dobrá voľba.

Nie každý má v živote to šťastie, aby sa mohol živiť tým, čo ho baví a čomu sa rozumie. Je nás takých v spoločnosti väčšina - „odsúdených prcovať na živobytie“, preto existujú „koníčky“, aby sme si mohli kompenzovať fádnu prácu ktorou sa živíme niečím zaujímavým, čo rozvíja náš intelekt, pokiaľ ním ovšem disponujeme…

TopDesat

10 zaujímavých faktov o Austrálii, ktoré ťa určite prekvapia

0

Ak si myslíš, že si o Austrálii počul veľa vecí a už ťa o tejto krajine nedokáže nič prekvapiť, budeš sa čudovať. Táto krajina je naozaj krásna a výnimočná a prekvapiť má naozaj stále niečím. 1. Austrálske Alpy majú viac snehu ako Švajčiarske Alpy [caption id="attachment_46718" align="aligncenter" width="1000"]

Sprievodca vesmírnymi telesami: Mesiac a jeho podoby

0

Mesiac vykoná kompletný obeh okolo Zeme asi za jeden kalendárny mesiac. V akých všetkých farbách sa objavuje na nebi? Misia Apollo určila analýzou vzoriek hornín, že Mesiac je starý 50 miliónov rokov. Pred viac ako 4,5 miliardami rokov pokrýval jeho povrch tekutý oceán magmy. Mesačná kôra je zložená z množstva…

Zvláštnosti prírody: Obrie vlny 3. Časť

0

Obrie vlny – alebo ak chcete – tsunami, vznikajú po celom svete. Námorníci o nich hovoria už od čias, odkedy človek vstúpil do vôd oceánov. Obrím vlnám sa v minulosti nekládla pozornosť. Prvé seriózne výskumy sa začali v 20. storočí a pokračujú do dnes. Vedci sa snažia vysvetliť pôvod týchto obrích vĺn viacerými teóriami.…

Prečo je prospešný spánok s dieťaťom?

0

Niektorí rodičia sa domnievajú, že spoločný spánok vytvára zlý zvyk a obávajú sa, že si deti zvyknú, že sú blízko svojho rodiča, takže nedokážu zaspať samé. Iní nesúhlasia a myslia si, že je to skvelý spôsob, ako sa spojiť so svojimi deťmi. Každá mama vie, čo je pre jej dieťa najlepšie. A tu…

Úchvatné mrakodrapy, ktoré vyrazili dych celému svetu

0

Stavebné technológie napredujú, a preto nie je ničím výnimočným, že v mestách vyrastajú nové mrakodrapy. Mrakodrapy sú spájané najmä s veľkomestami. Dotvárajú nádhernú panorámu mnohých miest, ktoré sa medzi sebou predbiehajú v najrôznejších výstavbách. Ten kto má najvyšší a technologicky najnáročnejší  mrakodrap, tak ten vyhráva. Problém je však v tom, že…

Zavádzajúce fotografie, ktoré potrápia tvoj zrak

0

Svet je plný zvláštností. Niektoré veci, ktoré sa dejú v našich životoch sú neuveriteľné. V dnešnom článku ti ukážeme zopár netradičných vecí, ktoré však nie sú skutočné. Tieto zavádzajúce fotografie poriadne potrápia tvoj zrak. Ak sa už bavíme o zvláštnostiach, tak sa určite zhodneme, ak ti povieme, že mnohé zvláštnosti…

Vo svete IT

Google: Smartfóny Huawei predstavené po 16. máji 2019 nepodporujeme. Preto sa vystavujete riziku

0

Rok 2019 bol pre spoločnosť Huawei bezpochyby nezabudnuteľným. Dôvodom je prebiehajúci konflikt s americkou garnitúrou, ktorý jej zakázal využívať americké technológie vrátane služieb. To bol aj jeden z dôvodov, prečo spoločnosť bola nútená akcelerovať vývoj Mobilných služieb Huawei. Zákaz zo strany americkej vlády sa dokonca sťahuje aj na služby ako sú…

Inštitút pre hľadanie mimozemských civilizácií vyzýva verejnosť, aby sa zapojili do hľadania

0

Minulý týždeň, v piatok 14. februára, vypustila organizácia SETI (pozn. redakcie: Search for Extra Terrestrial Intelligence) okolo 2 petabajtov (pozn. redakcie: 2 milióny GB) optických a rádiových dát, ktoré nazbierali za posledné štyri roky. Ide o druhé takéto vypustenie a verejnosť má opäť možnosť pridať sa ku hľadaniu mimozemského života. Oznámenie…

Život na Marse by sa mohol ukrývať hlboko pod povrchom planéty

0

Toto leto plánuje americká vesmírna spoločnosť NASA vyslať na povrch Marsu ich najsofistikovanejší rover. Ak pôjde misia podľa plánov, stroj pošle vzorky z červenej planéty späť na Zem. Vedci dúfajú, že sa roveru podarí nájsť nové stopy, týkajúce sa života na planéte, či už toho vymretého, alebo prinajlepšom ešte stále…

Pozrite sa, ako budú vyzerať nové ikony vo Windows 10

0

Ikonický kôš, správca úloh, počítač, a ďalšie desiatky ikoniek známe z rozhrania operačného systému Windows 10 budú nahradené novými. Spoločnosť Microsoft začala s distribúciou aktualizácie, ktorá  obsahuje nový vzhľad ikon jednotlivých aplikácií. Aktualizácia je zatiaľ dostupná len pre členov programu Windows Insider (testovacie zostavenia Windowsu). Microsoft has started rolling out…

Lu Weibing prezrádza, či bude Redmi K30 Pro lepším smartfónom ako Mi 10 Pro

0

Spoločnosť Xiaomi pred niekoľkými dňami predstavila novú generáciu vlajkových lodí Mi 10. Zariadenia priniesli nadpriemerné špecifikácie vrátane fotoaparátu, ktorý v prípade Pro verzie smartfónu aktuálne kraľuje rebríčku najlepších fotomobilov podľa DXOMARK. Xiaomi Mi 10 Pro predbehol Huawei Mate 30 Pro 5G. Je novým kráľom fotomobilov, hovorí odborná porota DXOMARK Nezadržateľne…

Google Play: 28 platených Android aplikácií a hier, ktoré aktuálne stiahnete zadarmo

0

Pre mnohých z nás odbitím 16:30 začal už víkend a spolu s jeho začiatkom Vám nižšie prinášame nádielku platených Android aplikácií a hier, ktoré môžete  aktuálne stiahnuť prostredníctvom obchodu Google Play zadarmo.  Všetky aplikácie a hry, ktoré si stiahnete prostredníctvom tejto akcia Vám zostanú aj po jej skončení. Nižšie celkovo…

TopSpeed

Video Audi e-tron 4x4 test

1

Ako iste viete, veľa elektromobilov sme v našom 4x4 teste zatiaľ nemali. Ich počet sa na slovenskom trhu stále zvyšuje, no tých s pohonom všetkých kolies, stále veľa nenájdete. Jednou z výnimiek je prvý elektromobil od Audi, e-tron. Toto elektrické SUV sa pýši nielen pekným dizajnom (spomedzi elektromobilov), ale aj…

Škoda oslavuje 7 mil. vyrobených Octavií. Dobrý dôvod na šampanské

1

Automobilka Škoda oslavuje dôležitý míľnik vlastnej histórie. Z jej výrobných pásov zišlo už 7 miliónov Octavií, čo z tohto auta robí najpopulárnejší a najlepšie predávaný model v histórii mladoboleslavskej značky. Svoju novodobú históriu pritom začala Octavia písať až v roku 1996. Jej raketový nástup a rastúca popularita nedá mnohým dodnes spávať.

Najvýkonnejšia CUPRA Leon príde len ako kombi

2

Pred pár dňami sme vás informovali o novinke CUPRA Leon, ktorá bude mať premiéru už o pár dní. Dnes je už po premiére a my môžeme obdivovať nielen jej tvary, ale aj technické parametre. Bude plug-in hybrid tým naj alebo bude v ponuke aj len spaľovací motor? Nebudem vás naťahovať, najvýkonnejšia CUPRA Leon príde len so spaľovacím motorom, teda…

Volvo Cars vyzýva OSN riešiť nerovnosť v bezpečnosti cestnej premávky

6

Volvo Cars vyzýva regulačné orgány a vlády krajín celého sveta, aby riešili výraznú nerovnosť v bezpečnosti medzi rozvinutými a rozvojovými ekonomikami. Napriek pokroku, ktorý sa podarilo dosiahnuť v ostatných desaťročiach, oficiálne údaje poukazujú na výrazný rozdiel v počte smrteľných dopravných nehôd medzi oboma kategóriami krajín. Vo svete ročne zahynie pri autonehodách…

Zberateľská Honda Civic Type R je tu. Limitka bez klímy a izolácií

3

Honda Civic Type R je bezpochyby zaujímavé auto. Fabrika sa však rozhodla jej originalitu ešte vylepšiť zberateľskou edíciou. Dostala názov Honda Civic Type R Limited Edition, zbavila ju klimatizácie, stredového dotykového displeja a konštruktéri z auta vyhodili aj zvukové izolácie strechy, motorovej kapoty a palubnej dosky. Táto legálna pouličná stíhačka príde…

Európske emisné normy zabijú najprepracovanejší naftový motor BMW

13

Motor s označením B57D30S0 vám pravdepodobne veľa nepovie. No keď príde reč na srdce BMW M550D, hneď je každému jasné, ktorá bije. 3,0 l šesťvalec so štvoricou turbodúchadiel je jednoducho technologický “meisterstück”. Aj keď je medzi zákazníkmi obľúbený, jeho 166 g/km znamená jasný klinec do rakvy. Európa má emisné normy mimoriadne prísne a…

KAMzaKRÁSOU

Beauty tajomstvá kráľovien krásy: Ako byť dokonalá ako misska?

0

Sú krásne a pôsobia naozaj dokonalo. Reč je o misskách, ktoré svoj život zasvätili práve kráse a dokonalosti. Aké beauty tajomstvá kráľovien krásy si osvojiť?

Zázračné účinky zubnej pasty: Ako ju využiť v domácnosti?

0

Vedeli ste, že zubná paste nie je určená len na čistenie zubov? Ak nepoznáte účinky zubnej pasty, tak sa nechajte inšpirovať, ako ju využiť v domácnosti.

Kto má nábeh na depresiu? Odpoveďou môže byť i znamenie zverokruhu

0

Asi každého z času na čas prepadnú stavy blízke depresii a pochmúrna nálada. A platí to aj pre jednotlivé znamenia zverokruhu, pričom Achillova päta, teda oblasť, v rámci ktorej ich smútok stiahne dole rýchlejšie, je prípad od prípadu rozdielna. Niektoré znamenia to k melanchólii, smútku až depresii ťahá viac ako iné. Ktoré to sú? Kto…

TEST: Dlhotrvajúci tekutý rúž Naj Oleari Lasting Embrace Lip Colour

0

Značka Naj Oleari prináša Lasting Embrace Lip Colour, dvanásť dlhotrvajúcich rúžov, ktoré sú buď matné, alebo sú perleťové s kovovým odleskom (odtiene číslo 11 a 12). Charakteristické sú svojou krémovou až zamatovou textúrou. Na perách rýchlo zasychajú, nepôsobia lepivo a vysušujúco a pery naopak vďaka kyseline hyalurónovej hydratujú. Tieto rúže sú odolné a…

67-ročná blogerka Linda Malys Yore: Žije si svoj cestovateľský sen

3

Linda Malys Yore je 67-ročná babička, ktorá sa nevzdáva a žije si svoj vlastný cestovateľský sen. Každý deň žije akoby bol posledný. Zoberte si od nej príklad!

Šikovný pomocník v domácnosti: Ako využiť soľ pri upratovaní?

2

Jej zázračné účinky vás určite prekvapia! Ak ste ju doposiaľ v domácnosti nepoužívali, tak je načase ju vyskúšať. Ako využiť soľ pri upratovaní?

Svetlo sveta

100 výročie úmrtia sv. Hyacinty z Fatimy

0

Sv. František a Hyacinta, pastierikovia a vizionári z Fatimy, ktorým sa zjavila Panna Mária pred vyše 100 rokmi, patria k najmladším svätcom v Cirkvi, ktorí nie sú martýrmi. Obaja boli svätorečení pápežom Františkom počas 100 výročia zjavení vo Fatimy. František bol desiate z jedenástich detí. Sestra Lucia, ktorá bola najstaršia z vizionárov, Františka definovala ako chlapca, ktorý…

Marián Tkáč: ĽSNS nie je fašistická. Najväčším priateľom pravdy je čas.

0

Svetlo Sveta: Boli ste sedem rokov predsedom Matice slovenskej a teraz ste na kandidátke strany, ktorej neprajníci dávajú prívlastok „fašistická“. Ako tomu mame rozumieť? Marián Tkáč: Je tu jasné rozhodnutie Najvyššieho súdu SR, že ĽS Naše Slovensko fašistická strana nie je. Za štyri roky v parlamente sme zaznamenali veľa pozitívnych aktivít…

V Nitre bol Modlitbový deň k úcte Panny Márie, Matky všetkých národov

0

Po po ôsmy raz sa v Mestskej hale na Klokočine v Nitre uskutočnil v sobotu modlitbový deň k úcte Panny Márie, Matky všetkých národov. Zúčastnilo sa na ňom takmer tritisíc mariánskych ctiteľov nielen z Nitry, ale aj celého Slovenska. Nechýbali ani Poliaci, Maďari, Česi, Nemci, či Rakúšania. Pre účastníkov podujatia…

Bude parlament tretíkrát hlasovať o Istanbulskom dohovore?

0

Vypovedanie ratifikácie Istanbulského dohovoru už začína pripomínať na Slovensku nedôstojnú frašku. Vláda a prezidentka napriek dvom rozhodnutiam parlamentu doposiaľ neposlali list Rade Európy, v ktorom by oznámili, že sa Slovensko nehodlá stať zmluvnou stranou dokumentu. Opoziční politici obviňujú koalíciu, že proces naschvál naťahuje, pretože sa nádejá, že takto z danej…

SMER podporil v Bruseli potraty a LGBTIQ+

0

Ako europoslanec vás musím upozorniť na čerstvé uznesenie Európskeho parlamentu o nových prioritách EÚ v oblasti “ochrany žien”. Je to niečo ako Istanbulský dohovor. Niektoré veci tam síce boli dobré, ale ako vždy, opäť k nim bola nabalená aj ťažko liberálna agenda. Potichučku to prešlo aj vďaka hlasom všetkých SMERákov,…

Kňaz, ktorý Boha poprosil o utrpenie, dostal rakovinu mozgu

0

Katolícky kňaz John Hollowell, ktorý patrí k popredným kňazom aktívnym aj na sociálnych sieťach, požiadal nedávnom Boha o zaslanie utrpenia, ktoré by vedel obetovať za obete sexuálneho násilia spôsobené kňazmi. Podľa najnovších informácií bol kňazovi diagnostikovaný nádor na mozgu. John Hollowell danú informáciu zverejnil na svojom portáli včera. Zároveň uviedol,…

Armádny Magazín

Dokonalá zbraň. Prečo raketa R-36M dostala prezývku Satan

0

Rusko, 22. februára 2020 (Sputniknews) - Dnes má narodeniny najsilnejšia zbraň na svete - pred 47 rokmi prvýkrát vyletela k oblohe prvá ťažká balistická raketa R-36M Satan. Tento komplex je v predstihu o viac ako pol storočia - bolo v ňom ako v prvom použitých mnoho technológií, ktoré sú aj dnes…

Štyri zásahy. Na fotografii bol zachytený zasiahnutý tank T-72M1 Adra sýrskej armády

0

Sýria, 22. februára 2020 (Sputniknews) - Sýrski vojaci odtiahli jeden z poškodených tankov T-72M1 Adra, ktorý bojoval v posledných bojoch neďaleko Aleppa. Tank na fotografii bol hneď štyrikrát zasiahnutý.  

Video: Výzbroj ruského letectva. Najnovšie bombardéry absolvovali prvý let zo závodu až na stálu základňu

0

Útočné letectvo ruského Južného vojenského okruhu bolo vyzbrojené novými lietadlami. Tri najnovšie modernizované lietadlá Su-25SM3 absolvovali prvý let z výrobného závodu na stálu základňu.   Po prekonaní viac ako 800 kilometrov lietadlá dorazili na leteckú základňu štvrtej armády

Americký portál uviedol prednosti ruského stíhacieho lietadla Su-35 oproti F-15EX

0

USA, 21. februára 2020 (Sputniknews) - Ruské stíhacie lietadlo generácie 4 ++ Su-35 je lepšie ako americký F-15EX. K tomuto záveru dospeli odborníci portálu Military Watch. Obe lietadlá sa zúčastňujú tendra na dodávky lietadiel pre indické le

Výskum: Poliaci veľmi dobre vedia, kto oslobodil koncentračný tábor Osvienčim

0

Poľsko, 21. februára 2020 (Sputniknews) - Francúzska prieskumná agentúra IFOP uskutočnila prieskum, ktorého výsledky ukazujú, že väčšina Poliakov sa domnieva, že koncentračný tábor Osvienčim oslobodili vojaci Červenej armády. Len päť percent opýtaných zásluhy na oslobodení pripisujú armáde USA. &nb

USA chcú novú raketu v cene dvoch a pol rozpočtov ruského ministerstva obrany

0

USA, 21. februára 2020 (Sputniknews) - Americká vojensko-priemyselná spoločnosť Northrop Grumman dostane viac ako 13 miliárd dolárov na výskum a vývoj v rámci nového programu vytvorenia novej medzikontinentálnej balistickej strely (ICBM), ktorá nahradí Minuteman III, ktorá je v prevádzke od

Tvoja Svadba

Svadobné šaty po mame alebo babke: Nosia skutočné šťastie?

3

Niekedy vám vaši predkovia dokážu vyber uľahčiť. Svadobné šaty po mame, babke a celkovo po predkoch majú svoju históriu, ale aj tradíciu. Akú?

Ako vybrať dátum svadby? Urči si ho pomocou numerológie

3

Po mesiacoch alebo rokoch randenia si konečne pokľakol a vy ste povedali ÁNO? Tak už to začína! Ako vybrať dátum svadby? Pomôžte si pri výbere s numerológiou.

Kto platí za svadbu: Aké sú zvyky a s čím všetkým počítať?

3

Začali ste plánovať, ale predtým, než sa pustite do tých príjemnejších záležitostí, musíte si stanoviť rozpočet. Kto platí za svadbu a koľko taká svadba stojí?

Svadba doma na záhrade: Ako ju naplánovať a aké sú jej pre a proti?

2

Premýšľate nad svadbou v domácom prostredí? Svadba doma na záhrade môže byť dobrý nápad, ale má svoje podmienky a rovnako aj svoje pre a proti.

Trendy svadobné kytice na rok 2020: Aké kvety zvoliť?

6

Trendy svadobné kytice na rok 2020 budú zaujímavé rovnako, ako boli zaujímavé trendy v minulom roku. Aké kvety voliť do kytice v tomto roku?

Vyhraj 3-krát BVLGARI OMNIA CORAL - každá v hodnote 70 €

1

Vôňa inšpirovaná vzácnym a noblesným červeným koralovým drahokamom. BVLGARI OMNIA CORAL vás dostane svojou kompozíciou zložiek. Zapojte sa a vyhrajte!

Tvoje Zdravie

Normálna teplota ľudského tela sa zmenila! Aká je jej hodnota?

0

Normálna teplota ľudského tela je už takmer 150 rokov ekvivaletná číslu 37. Nová štúdia z vlaňajška však tento fakt, ktorého sa doteraz držali lekári i pacienti, popiera, pričom tvrdí, že toto číslo dosť signifikantne kleslo. Nie všetci z vedeckej, ale i laickej verejnosti s týmto názorom súhlasia. Kde je pravda a…

Viete, aké účinky má čaj rooibos? Tu sú dôvody, prečo si ho dopriať!

0

Rooibos predstavuje čaj či vo všeobecnosti nápoj, ktorý sa pripravuje z čajovca kapského, nesúceho latinské meno Aspalathus linearis. Ide o suchomilný ker z čeľade bôbovité, ktorého domovinou je juh Afriky. Hojne rozšírený je napríklad v suchých až piesočnatých oblastiach Juhoafrickej republiky. Dorastá do výšky okolo dvoch metrov, má jemne ihličkovité listy…

TOP zaujímavosti o ľudskej krvi: Z čoho sa skladá a koľko jej máme?

0

Krv v podstate predstavuje tekuté tkanivo. Ide o tekutinu tvorenú krvnou plazmou a v nej rozptýlenými krvnými bunkami. Medzi krvné bunky radíme červené (erytrocyty) a biele krvinky (leukocyty) a krvné doštičky (trombocyty). Krv má jasnočervenú až tmavočervenú farbu, záleží na tom, či je okysličená alebo odkysličená. Za jej červenú farbu je zodpovedný…

Ako znížiť vysoký tlak? Najlepšími pomocníkmi sú tieto bylinky!

0

Nakoniec nemôžeme zabudnúť ani na známy a u nás rozšírený nechtík lekársky. Táto bylinka má vskutku všestranné využitie. Napomáha upravovať tlak, posilňuje srdcovú činnosť a podporuje regeneráciu ciev. Priaznivo vplýva aj na tráviaci trakt. Uľavuje podráždenému žlčníku i pečeni. Uvoľňuje kŕče a tíši nervový systém. Pri použití zvonka podporuje hojenie…

Ako bojovať proti zápalom? Čo tak skúsiť korenie?

0

Aj vy máte občas problém dvihnúť sa z postele a fungovať po celý deň? Tak vám pomôžeme! Ako bojovať proti zápalom kĺbov a užívať si úplnú pohodu?

Tráviacie aj dýchacie ťažkosti či reumatizmus – ktorá bylinka pomôže?

0

Deväťsil lekársky, ktorý nesie latinský názov Petasites hybridus, predstavuje trvácu bylinku z čeľade astrovité, dorastajúcu do výšky okolo 50 centimetrov. Je hojne rozšírená naprieč celou Európou, taktiež sa vyskytuje na západe či severe Ázie. Nájdeme ju často vo vyšších polohách, v podhorských aj horských oblastiach. Obľubuje najmä vlhšie stanovištia. Zvykne…