Alexandar Nakić

NAŽIVO

Wizz Air pridáva z Bratislavy šesť nových liniek. Začnú lietať do Tirany, Berlína a Ríma, od utorka (17. marca 2026) pribudnú Dortmund, Priština a Ochrid. Linka do Tel Avivu je pre vojnu dočasne odložená.

Wizz Air
Ilustračné foto / Foto: TASR-Martin Baumann
11:58

Hypotéky môžu zdražieť v dôsledku konfliktu na Blízkom východe. Rast cien ropy môže zvýšiť infláciu a neskôr aj sadzby ECB, čo by tlačilo úroky hypoték nahor. Analytici hovoria, že aktuálne sú sadzby pravdepodobne na dne.

11:56

SaS chce zrušiť transakčnú daň, zaviesť 19 % rovnú daň a nulovú daň z reinvestovaného zisku. Strana tvrdí, že tieto opatrenia by pomohli naštartovať slovenskú ekonomiku.

11:55

Medzinárodní poskytovatelia už vyberajú 61 % mýta na Slovensku, čo je medziročne o osem percent viac. V systéme EETS je registrovaných vyše 500‑tisíc vozidiel, uviedla NDS.

11:55

Nad Kyjevom bolo v pondelok počuť výbuchy počas zriedkavého denného ruského útoku. Údery zasiahli aj Charkov, kde bol zranený jeden človek a poškodená dopravná infraštruktúra.

V Kyjeve dopadli trosky dronov v dvoch mestských častiach, no bez hlásených obetí. Zásahy hlásili aj z Chersonskej a Záporožskej oblasti, kde utrpeli zranenia viacerí civilisti.

11:52

Chorvátski vedci zistili, že skoré príznaky Parkinsonovej choroby možno odhaliť z krvi vďaka merateľným zmenám v špecifických imunitných bunkách.

Výskum ukazuje, že ochorenie je možné spájať so zápalovými procesmi mimo mozgu ešte predtým, než sa objavia viditeľné motorické symptómy. Tím analyzoval dendritické bunky a CD4+ T‑lymfocyty, pričom identifikoval ich výraznú aktiváciu u pacientov s Parkinsonovou chorobou. Informvala o tom agentúra HINA.

11:50

EÚ pripravuje sankcie voči deviatim osobám spájaným s masakrom v ukrajinskej Buči. Oznámil to francúzsky minister zahraničných vecí Jean‑Noël Barrot pred rokovaním ministrov v Bruseli.

Sankcie sa týkajú ľudí obvinených z vojnových zločinov počas ruskej okupácie mesta v roku 2022. Moskva zodpovednosť odmieta a tvrdí, že Ukrajina scény v Buči zinscenovala. Informovala o tom agentúra Reuters.

Alžírsko vyzvalo 12 francúzskych predstaviteľov na opustenie krajiny
Na snímke francúzsky minister zahraničných vecí Jean-Noël Barrot / Foto: TAS/AP-Geert Vanden Wijngaert
11:45

Ceny ropy sa v pondelok ráno vyvíjali zmiešane, no očakáva sa ich ďalší rast. Dôvodom je pokračujúca vojna USA a Izraela proti Iránu, ktorá ohrozuje ropnú infraštruktúru a udržiava Hormuzský prieliv uzavretý.

Brent s májovou dodávkou stúpol na 104,16 USD za barel, čo je nárast o takmer 1 %. Americká WTI s aprílovým kontraktom mierne klesla na 98,66 USD za barel. Informovali o tom agentúry Reuters a Bloomberg.

11:04

Talianska UniCredit predložila oficiálnu ponuku na prevzatie nemeckej Commerzbank. Ako najväčší akcionár – s viac než 26 % podielom – ponúka odkúpenie všetkých akcií. Očakáva sa, že svoj podiel zvýši nad 30 %, hoci bez prevzatia plnej kontroly. Predbežná ponuka zodpovedá približne 30,80 eura za akciu. Informovala agentúra DPA.

11:01

Ministri zahraničných vecí EÚ budú v Bruseli riešiť situáciu na Blízkom východe a možnosti európskej reakcie na narušenú lodnú dopravu v Hormuzskom prielive.

Šéfka diplomacie EÚ Kaja Kallasová zdôraznila, že udržať prieliv otvorený je v záujme Únie, a avizovala diskusiu o operácii Aspides, jej možnom rozšírení aj o vytvorení „koalície ochotných“.

Kaja Kallasová
Na snímke Kaja Kallasová / Foto: TASR/AP-Virginia Mayo
10:47

Poľský premiér Donald Tusk varoval, že odchod Poľska z EÚ je reálnym rizikom. Reagoval tak na veto prezidenta Karola Nawrockého k zákonu o mechanizme SAFE, informovala agentúra PAP.

Tusk tvrdí, že polexit podporujú Konfederácie aj väčšina strany PiS a že prezident stojí na ich strane. Dodal, že rozklad Únie podporujú aj Rusko, americké hnutie MAGA a časť európskej pravice, čo by podľa neho bolo pre Poľsko katastrofálne.

Donald Tusk
Na snímke poľský premiér Donald Tusk / Foto: SITA/AP-Omar Havana
10:45

Pri požiari v štátnej nemocnici v indickom meste Cuttack zahynulo najmenej desať pacientov na traumatologickom oddelení.

Oheň vypukol skoro ráno na prvom poschodí a podľa úradov ho spôsobil skrat. Preživších previezli na iné oddelenia. Zranenia utrpelo aj najmenej 11 pracovníkov, ktorí sa snažili pacientov zachrániť. Informovala agentúra AFP.

10:42
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Srbský veľvyslanec Nakić pre HS bez servítky o tom, aká je skutočná pravda o protestoch

Prinášame vám rozhovor so srbským veľvyslancom na Slovensku Aleksandarom Nakićom, ktorý v našom štúdiu vysvetlil situáciu v Srbsku a osvetlil situáciu pred pripravovanými veľkými protestmi, ktoré opozícia pripravuje na najbližšiu sobotu. V rozhovore sa tiež dozviete veľa informácii o ďalších témach ako aj o príprave svetovej výstavy EXPO v Belehrade

Alexandar Nakić
Na snímke veľvyslanec Srbska na Slovensku Alexandar Nakić / Foto: HS
❚❚
.

Protesty v Srbsku trvajú už viac ako 100 dní a ani demisia premiéra upokojenie nepriniesla. Aké majú demonštranti požiadavky, čo chcú dosiahnuť?

1. novembra sa v Novom Sade stala obrovská tragédia, na železničnej stanici zahynulo 15 ľudí. Najskôr sa demonštrovalo v Novom Sade, potom po celej krajine. Vzbúrili sa študenti, ktorí predložili 4 požiadavky. Prezident Vučič ich splnil, ale potom sa toho chytila opozícia. Opozícia, ktorá máva vo voľbách od 1,5 do 5 percent. Využila študentov a pripojila sa k nim, no a teraz organizuje demonštrácie a v Srbsku šíri nepokoj. Asi viete, že včera večer v Belehrade demonštranti zablokovali budovu televízie, no tam bolo študentov už len málo.

Opakujem, stala sa strašná tragédia, zomrelo 15 ľudí… Premiér Miloš Vučevič podal v januári demisiu, čo to bola aj jedna z požiadaviek študentov.

 

Viac vo videu:

.

 

Rozhovor si môžete aj vypočuť:

 

Údajne, podľa doteraz známych informácií, bolo spúšťačom včerajšieho zablokovania budovy verejnoprávnej televízie to, že moderátor nazval demonštrantov davom, označil ich ako dav…

Každý príbeh má dve strany. Poviem vám niečo, čo možno neviete. Jeden zo šéfov v TV je z bývalej Demokratickej strany, opozície. Ďalšia šéfredaktorka televízie je manželkou jedného z opozičných lídrov, Borka Stefanoviča. Títo ľudia pracujú v televízii už viac, ako 10 rokov a nikto ich nežiadal, aby odišli, nikto ich nechcel vyhodiť.

.

Smutné je najmä to, že včera došlo aj ku zraneniam, jeden policajt skončil v nemocnici, druhý mal len ľahšie zranenia.

 

Demonštranti tvrdia, že budovu verejnoprávnej televízie budú blokovať dovtedy, kým nebude oslobodená.

Treba sa spýtať, čo pre nich znamená slovo oslobodená. Ak oni nemajú úplnú slobodu, tak už neviem… Ak sú v televízii dvaja hlavní ľudia z ich radov, čo viac im môžeme dať?

 

.

Na piatok, 15. marca, je v Belehrade avizované zatiaľ asi najväčšie zhromaždenie, protest, očakávajú sa desaťtisíce ľudí. Prezident Vučič varoval, že podľa jeho informácií by sa to tam mohlo zvrtnúť k násiliu.

Presne tak. Všetko to ide z tej istej kuchyne, zo zahraničia. Plus tí opoziční lídri, ktorí – ako som už spomínal – mávajú vo voľbách od 1,5 po maximálne 5 percent. Prezident Vučič opozícii ponúkol aj nové voľby. Ale nie sú na ne pripravení, lebo vedia, ako by dopadli. Podľa aktuálnych prieskumov má náš prezident podporu okolo 50 percent, a to po vyše 100 dňoch protestov. On je nielen najsilnejší, ale aj jediný naozajstný Srbský líder. Ostatní sa tej úlohy nevedia zhostiť. O jeho veľkosti hovorí aj to, že umožní, aby protesty pokračovali tak dlho napriek tomu, že demonštranti mali s ľuďmi iného názoru fyzické potýčky. Ľudia skončili v nemocniciach, pretože menšina atakuje a útočí väčšinu.

Alexandar Nakić
Na snímke veľvyslanec Srbska na Slovensku Alexandar Nakić v štúdiu HS / Foto: HS

Vraveli ste, že pôvodné požiadavky študentov boli splnené, ale demonštrácie pokračujú. Začali protestujúci žiadať niečo nové?

Každý deň prinesie novú požiadavku. Prezident Vučič sa správa diplomaticky a voči študentom bol ústretový. Požiadavky demonštrantov boli rôzne, najprv na úrovni štátu a teraz je to aj na nižších úrovniach, majú sa meniť primátori miest a podobne. Ale to, ako si to niektorí v Srbsku predstavujú, to už nie je skutočná demokracia. Že my vám podáme prst a vy nám odtrhnete celú ruku. Aby ste teraz chceli všetko meniť a prerábať, tak to jednoducho nejde. Majte svoje požiadavky, ale také, ktoré zlepšia život všetkých ľudí v Srbsku.

 

V súvislosti s chystaným veľkým protestom v piatok, pripravujú sa nejaké špeciálne bezpečnostné opatrenia?

Myslím, že celý štát bude na nohách. Do Belehradu sa chystajú prísť obrovské masy ľudí, z celého Srbska. Stačí, ak medzi nimi bude iba zopár takých, ktorí chcú vyvolať konflikt a ľahko sa môže stať niečo zlé. Už sme to zažili, v roku 1991 na takej demonštrácii zahynuli dvaja ľudia. Jeden policajt a jedna demonštrantka. Dôležité teda je, aby všetko prebehlo pokojne a slušne.

 

Naznačili ste, že za týmito demonštráciami môžu byť tlaky zo zahraničia a s tým súvisí aj téma mimovládnych organizácií. Pred časom sa prevalili informácie ohľadom financovania rôznych organizácií cez USAID. Na základe nich koncom februára srbská polícia podnikla v niekoľkých mimovládkach razie.

Presne tak. Nemôžete byť 100 dní na ulici a demonštrovať a nemať pritom žiadnu podporu. Či sa nám to páči alebo nie, každý sa musí postarať o rodinu, musíte jesť, piť, platiť účty.

.
Alexandar Nakić
Na snímke veľvyslanec Srbska na Slovensku Alexandar Nakić v štúdiu HS / Foto: HS

Život je všade drahý. Jednoducho nemôžete niekoľko mesiacov demonštrovať a nepracovať a pritom dostávať plat. Tak to fungovalo prvé dva mesiace a keď potom napríklad profesorom a ďalším demonštrantom, ktorých výplaty platí štát, neboli mzdy vyplatené v plnej výške, tak sa im to nepáčilo. Ale keď nepracujete, nemôžete jednoducho poberať normálny plat.

Všetko to pochádza z jednej kuchyne, je to Sorošova kuchyňa, je to financované zo zahraničia. V Európe za mier bojujú slovenský prezident pán Pellegrini, premiér Fico, maďarský premiér Orbán a náš prezident Vučič. Všetci ostatní sa správajú tak, ako keby mier nebol tou najdôležitejšou vecou na svete, spolu so zdravím.

Máme svoje skúsenosti, v Srbsku boli veľké demonštrácie v roku 1991 aj 1999, v roku 2003 nám zabili premiéra. Aj na Slovensku bol vlani v máji spáchaný atentát na premiéra, keď prišiel pozdraviť ľudí. Takéto veci nejdú zvnútra, to ide zvonka. Lebo politika, ktorú robí pán premiér Fico alebo aj náš prezident, sa nepáči istým silám v Európe.

 

Srbsko už viac, ako 20 rokov rokuje s EÚ o vstupe do Únie, je to dosť dlhý čas. Kde to viazne?

.

Z EÚ prichádzajú stále nové požiadavky. Pred 20 rokmi chcelo do EÚ vstúpiť 70 percent Srbov. Ak by sa dnes konalo referendum, neviem, či by to bolo 40 percent… Každú domácu úlohu, ktorú sme od EÚ dostali, sme splnili. Rok sa strieda s rokom, 20 rokov je už naozaj dlhý čas…

 

Vlani na jeseň sa Srbsko zúčastnilo stretnutia BRICS v Kazani. Zachytil som informácie, podľa ktorých Srbsko možno začína uvažovať aj nad tým, že by členstvo v EÚ vymenilo za členstvo v BRICS.

Nie, tie informácie nie sú presné, na prvom mieste je pre nás EÚ. Snažíme sa mať s každým dobré vzťahy, ale riadime sa vlastným rozumom, sme neutrálni. Chceme, aby sa ľuďom v Srbsku žilo lepšie a kvalitnejšie. A keď máte niekam 20 rokov zatvorené dvere, musíte premýšľať aj nad inými možnosťami, ako to naplniť. Náš prezident aj celá krajina chce, aby sme boli v EÚ, ale 20 rokov je naozaj dlhý čas. Všetko, čo od nás z EÚ doteraz žiadali, sme splnili.

 

.

Kosovo je pre Srbsko citlivá téma. Približne pred dvoma rokmi sme registrovali konflikt pre registračné značky na automobiloch. Aká je tam situácia teraz?

Kosovo je pre Srbov veľmi citlivá a bolestná téma. Len za minulý rok odtiaľ odišlo 20 percent z tých, ktorí zostali. A tých už bolo menej, ako 20 percent z pôvodného počtu. Situácia je naozaj veľmi zlá, naše úrady sú zatvárané, zrušili našu menu, zatvárajú sa banky, naša pošta. Zatvorili všetko, čo mohli, okrem zdravotníctva.

Takzvaná Kosovská vláda na čele s Albinom Kurtim sa voči Srbom správa veľmi zle.  Vo februári tam boli voľby, Srbi získali maximálny možný počet svojich poslancov, čiže 10. Boli tam rôzne problémy, od zastrašovania až po väzenie.

My sa snažíme spor medzi Belehradom a Prištinou riešiť diplomatickou cestou, čiže dialógom. A tu sa opäť objavuje aj tá otázka o dvojtvárnej Európe. Uznávam územnú celistvosť Ukrajiny, ale Kosovo, srdce Srbska… My sme prišli o 15 percent svojho územia. O tom v EÚ nikto nehovorí, nikto sa tou témou nezaoberá.

Uplynulo 15 rokov od prijatia Rezolúcie 1244 v OSN, podľa ktorej nám mali byť vrátené 4 obce – srbské obce, s väčšinovým Srbským obyvateľstvom – a nič sa nedeje.

Iba vlani sme sa pokúšali 10 krát s takzvaným vedením Kosova a takzvaným premiérom Kurtim stretnúť a rozprávať, ale on vôbec nemá záujem.

Alexandar Nakić
Na snímke veľvyslanec Srbska na Slovensku Alexandar Nakić v štúdiu HS / Foto: HS

Konflikty sú tam na dennom poriadku, pretože tamojší takzvaný premiér neuznáva nič, čo je srbské. Vravel som o zatváraní inštitúcií, ľudia sú každý deň zatýkaní, aby sa báli a aby z Kosova odišli. Ako som spomínal, iba vlani z Kosova odišlo ďalších 20 percent z toho mála Srbov, ktorí tam ešte boli. Kurti má takú taktiku, že chce Srbov vydúriť z miest, kde sa narodili, kde žili, kde žili ich predkovia. Sú stále pod tlakom. Keď nemáte mier a nemôžete pokojne spávať, idete tam, kde sa cítite bezpečnejšie, čiže do centrálneho Srbska.

.

Nedokážem pochopiť, že sa to nikto nevidí v EÚ alebo OSN. Neuznávane Kosovo a nikdy ho neuznáme, pretože je naše, je to časť nášho štátu.

O dva roky bude v Belehrade EXPO 2027, historicky prvá výstava takéhoto významu a rozmerov na Balkáne. Ako sa na ňu Srbsko pripravuje a čo od nej očakáva? A čo sa Srbsku podarilo dostať do zoznamov UNESCO? Aký vzťah má Jeho Excelencia k Slovensku a Slovákom? Dozviete sa vo videorozhovore.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.

Nový diskusný systém Kvôli mnohým sťažnostiam na diskusný systém Disqus, ktorý sme doteraz používali, sme sa rozhodli implementovať na stránku nový diskusný systém Quantam.
Nejaký čas budú tieto dva diskusné systémy na stránke fungovať paralelne, ale potom diskusný systém Disqus odpojíme a zostane iba nový diskusný systém Quantam.
Vytvorte si preto prosím svoj profil v novom diskusnom systéme Quantam, je to veľmi jednoduché.
Vaše názory, pripomienky a postrehy nám píšte na mail hlavnespravy@hlavnespravy.sk



.


Peking by mal v marci obnoviť priame letecké spojenie s Pchjongjangom

Čínsky štátny letecký dopravca Air China obnoví od 30. marca priame lety medzi Pekingom a Pchjongjangom. Informovali o tom v…

16. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
16. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

V Hlohovci bola pôstna duchovná obnova misií s pátrami redemptoristami

V dňoch 11. až 15. marca 2026 ožila farnosť Hlohovec pôstnou duchovnou obnovou. Viedli ju pátri redemptoristi Ivan Flimel CSsR,…

16. 03. 2026 | Svetonázor | 2 min. čítania | 0 komentárov
16. 03. 2026 | Svetonázor | 2 min. čítania | 0 komentárov

Česko má po rokoch ďalšieho Oscara

Oscara za najlepší dokument získal film Pán Nikto proti Putinovi, ktorý vznikol v dánsko-českej koprodukcii. Film ukazuje vplyv vojnovej propagandy…

16. 03. 2026 | Kultúra | 2 min. čítania | 0 komentárov
16. 03. 2026 | Kultúra | 2 min. čítania | 0 komentárov

ANS: Nemocnice môžu pristúpiť ku krízovému plánu, ak nebude dohoda na financovaní

Asociácia nemocníc Slovenska opätovne kritizuje programovú vyhlášku na rok 2026. Upozorňuje na to, že nereflektuje skutočné finančné potreby v nej…

16. 03. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
16. 03. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

V Azerbajdžane odsúdili Francúza na desať rokov za špionáž počas napätia medzi Parížom a Baku

V Azerbajdžane odsúdili v pondelok francúzskeho občana Martina Ryana na desať rokov väzenia za špionáž. Prípad sa začal v období…

16. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
16. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov


.
.

.

Blogy

Dušan Hirjak

Anton Čapkovič

Marián Tkáč

Milan Šupa

Marek Brna

Gustáv Murín

.
.

Väčšina Maďarov stojí za premiérom. Fidesz rastie na sile, Zelenského vyhrážky opozícii nepomohli

Najnovší prieskum verejnej mienky z Maďarska ukázal, že väčšina obyvateľov krajiny kritizuje prezidenta Ukrajiny Volodymyra Zelenského a hlboko odsudzuje jeho vyhrážky voči…

16. 03. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

AfD plánuje predložiť návrh kandidáta na prezidenta Nemecka

Najsilnejšia nemecká opozičná strana zvažuje predložiť nomináciu kandidáta na post spolkového prezidenta, informuje TEC.  Rastúca politická sila strany AfD by…

16. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
16. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Policajti Ján Čurilla a Pavol Ďurka budú stíhaní na slobode

Policajti Ján Čurilla a Pavol Ďurka budú stíhaní na slobode. V pondelok o tom rozhodol Krajský súd v Bratislave. Zamietol…

16. 03. 2026 | Aktualizované 16. 03. 2026 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
16. 03. 2026 | Aktualizované 16. 03. 2026 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

Zelenského kamoši si užívajú na jachtách v Monaku

Predseda strany SNS a podpredseda NR SR Andrej Danko sa vyjadril na adresu ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, že „tak drzý…

16. 03. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
16. 03. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Dostane sa vôľa transľudí nad zákon? Je tu prvý precedens

Zákony členských štátov EÚ už nemusia byť v každom prípade suverénne. Najnovšie rozhodnutie Európskeho súdneho dvora ukazuje, že Brusel sa…

16. 03. 2026 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov
16. 03. 2026 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov
.

Babrák Trump, naše opozičné panoptikum a snem SNS

Ak si niekto na začiatku druhého Trumpovho mandátu myslel, že Trump bude podobne ako pri jeho prvom mandáte prezidentom mieru,…

16. 03. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
16. 03. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Jednoduchá a účinná prevencia rakoviny hrubého čreva

Čas na zlé správy. Na Slovensku sa kolorektálny karcinóm ročne diagnostikuje takmer 4 000 osobám a každý rok naň zomiera…

16. 03. 2026 | Kultúra | 2 min. čítania | 0 komentárov
16. 03. 2026 | Kultúra | 2 min. čítania | 0 komentárov

Tusk vyhlásil, že riziko vystúpenia jeho krajiny z EÚ sa stáva reálnou hrozbou

Poľský premiér Donald Tusk vyhlásil, že riziko vystúpenia jeho krajiny z EÚ sa stáva reálnou hrozbou

16. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
16. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Nemecko a ďalšie krajiny EÚ oznamujú Ukrajine, že do EÚ bude môcť vstúpiť až o 10 až 20 rokov

Nemecko a ďalšie krajiny EÚ oznamujú Ukrajine, že do EÚ bude môcť vstúpiť až o 10 až 20 rokov, uviedol…

16. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
16. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
.

Melicher zhodnotil 1. ŠSD aj posledný vývoj vzťahov Slovensko – Ukrajina

13. 3. 2026 sa uskutočnilo slávnostné ukončenie 1. školy sociálnej demokracie. Podujatie sa uskutočnilo v zimnej oranžérii bratislavského hradu. Podujatia…

16. 03. 2026 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
16. 03. 2026 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

Gedra: Ak EÚ nepretlačí obnovenie toku ropy cez Družbu, tak si nezaslúži žiadnu budúcnosť

Ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského treba dotlačiť k spusteniu ropy a nebudeme potrebovať žiadne štátne kompenzácie palív, ktoré si dnes aj…

16. 03. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
16. 03. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Šéf paralympijského výboru komentoval sťažujúcich sa Ukrajincov. "Dúfam, že sa poučíme!"

Včera sa v Taliansku skončili zimné paralympijské hry a Ukrajina bojkotovala aj tento akt. Informovali sme, že ukrajinskému paralympijskému výboru…

16. 03. 2026 | 0 komentárov

Pomohli sme im a teraz nás blokujú

Predseda NR SR a podpredseda strany HLAS-SD Richard Raši sa pýta: „Je toto férový prístup?“ Ukrajinským občanom sme podali pomocnú…

16. 03. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
16. 03. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Na Marse spozorovali „párty klobúk“

Vedci si na snímkach z Marsu všimli neznámy „lesklý“ geometrický objekt pripomínajúci „párty klobúk“, ktorý bol na fotografiách prvýkrát zachytený v roku…

16. 03. 2026 | Zaujímavosti | 3 min. čítania | 0 komentárov
16. 03. 2026 | Zaujímavosti | 3 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

16. 03. 2026 | Aktualizované 16. 03. 2026 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov
16. 03. 2026 | Aktualizované 16. 03. 2026 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov

Čo odhalil konflikt v Iráne?

Európska únia sa takmer úplne stratila z prvej línie medzinárodnej diplomacie, konštatuje exminister Juraj Draxler v príspevku, v ktorom priblížil rolu EÚ…

16. 03. 2026 | | 4 min. čítania | 0 komentárov
16. 03. 2026 | | 4 min. čítania | 0 komentárov

NAŽIVO o dianí na Blízkom východe – Ukrajina “de facto vstúpila do vojny” medzi Iránom a Izraelom

V tomto článku aj dnes pokrývame vojnový konflikt na Blízkom východe, ktorý vypukol v sobotu útokom Spojených štátov amerických a…

16. 03. 2026 | Aktualizované 16. 03. 2026 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov
16. 03. 2026 | Aktualizované 16. 03. 2026 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov

.

NATO čaká “veľmi zlá” budúcnosť

Americký prezident Donald Trump v rozhovore pre Financial Times varoval, že NATO čaká „veľmi zlá“ budúcnosť, ak spojenci USA nepomôžu…

16. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
16. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Zelenskyj vysvetľuje svoje kroky, keď zistil, že je vo vojne s Iránom

Ukrajina, 16. marca 2026 - \"Nejde o účasť v bojových operáciách a Ukrajina s Iránom nebojuje\" - znervóznil sa Zelenskyj.…

16. 03. 2026 | 0 komentárov

Kuba rokuje s USA uprostred najväčšej energetickej krízy

Kuba začala rokovania s administratívou amerického prezidenta Donalda Trumpa na pozadí najväčšej energetickej krízy v histórii ostrova, informuje agentúra Reuters

16. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
16. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Ukrajinu môže udržať v ringu zlomok Ruskom doteraz použitých rakiet

Slovensko, 16. marca 2026 - Aj keď som predpokladal, že tento článok budem písať už v polovici februára, až dodnes…

16. 03. 2026 | 0 komentárov

Francúzsko už trpí nedostatkom rakiet. Minister obrany chystá mimoriadne krízové zasadnutie

Vo Francúzsku nastal nedostatok rakiet pre stíhačky Rafale – po ich intenzívnom nasadení proti iránskym dronom Šáhid. Píše o tom…

16. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
16. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Vonnová už toho má plné zuby: "Ja rozhodnem o svojej budúcnosti!"

Americká hviezdna lyžiarka Lindsey Vonnová pokračuje v zotavovaní sa z ťažkého pádu v zjazde na Zimných olympijských hrách 2026 po…

16. 03. 2026 | 0 komentárov

Revoluční konzervatismus

„Západní experti rádi označují Íránskou islámskou republiku za ‚konzervativní‘. Toto označení je povrchní, zavádějící a zásadně nesprávné. Režim v Teheránu…

16. 03. 2026 | Česky | 3 min. čítania | 0 komentárov
16. 03. 2026 | Česky | 3 min. čítania | 0 komentárov

Slovan doma padol so Žilinou. Tréner Weiss hovorí o "totálnej fraške"

Futbalisti MŠK Žilina včera na Tehelnom poli dokázali zaskočiť domáci Slovan a v nadstavbovej časti Niké ligy zvíťazili vonku 1:0…

16. 03. 2026 | 0 komentárov

Vítejte v multipolaritě…

Po krátké exkurzi do dění v Kotlince se dnes vrátíme na Blízký východ, protože situace na bojišti se mění každým…

16. 03. 2026 | Česky | 6 min. čítania | 0 komentárov
16. 03. 2026 | Česky | 6 min. čítania | 0 komentárov

Remeselníci, ktorých koníček je majstrovským dielom

Remeselníci často dokazujú, že skutočné majstrovstvo nemusí vzniknúť len v profesionálnych ateliéroch. Remeselníci z celého sveta vytvárajú vo svojom voľnom…

16. 03. 2026 | 0 komentárov

„Budeme tu, aj keby padali bruselskí parašutisti.” Maďari v uliciach sa rozdelili do dvoch frontov

V nedeľu 15. marca sa Budapešť trieštila. Opozičný líder Péter Magyar tam totiž v deň štátneho sviatku organizoval samostatný „národný…

15. 03. 2026 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
15. 03. 2026 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov

Dizajn, ktorý je tak zlý, že si zaslúži byť zahanbený na internete

Dizajn má ľuďom uľahčovať život, byť funkčný a zároveň estetický. Niekedy sa však stane pravý opak a dizajn skončí ako…

16. 03. 2026 | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Wizz Air pridáva z Bratislavy šesť nových liniek. Začnú lietať do Tirany, Berlína a Ríma, od utorka (17. marca 2026) pribudnú Dortmund, Priština a Ochrid. Linka do Tel Avivu je pre vojnu dočasne odložená.

Wizz Air
Ilustračné foto / Foto: TASR-Martin Baumann
11:58

Hypotéky môžu zdražieť v dôsledku konfliktu na Blízkom východe. Rast cien ropy môže zvýšiť infláciu a neskôr aj sadzby ECB, čo by tlačilo úroky hypoték nahor. Analytici hovoria, že aktuálne sú sadzby pravdepodobne na dne.

11:56

SaS chce zrušiť transakčnú daň, zaviesť 19 % rovnú daň a nulovú daň z reinvestovaného zisku. Strana tvrdí, že tieto opatrenia by pomohli naštartovať slovenskú ekonomiku.

11:55

.

Na sociálnych sieťach sa rozšírili správy o smrti alebo zranení Netanjahua

Na sociálnych sieťach sa rozšírili fámy o smrti alebo zranení Netanjahua. Dnes sa objavil na verejnosti a tieto fámy vyvrátil.…

15. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
15. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Idite na ch*j – počuli Macronovi poradcovia potom čo pricestovali do Moskvy

Macronovi poradcovia pricestovali do Moskvy na rokovania o Ukrajine, ale Putinov poradca Ušakov ich poslal do čerta, píše denník Financial…

15. 03. 2026 | Aktualizované 15. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
15. 03. 2026 | Aktualizované 15. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Trump svoj sľub odblokovať Hormuzský prieliv asi nebude vedieť splniť

Sľub Donalda Trumpa, že rýchlo odblokuje Hormuzský prieliv, sa môže ukázať ako oveľa zložitejší, než tvrdí Biely dom. Píše o…

15. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
15. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Danko: Premiér bude rozmýšľať nad rekonštrukciou vlády

Koaličná SNS bude odteraz dôslednejšie kontrolovať vládne návrhy zákonov. V diskusnej relácii V politike spravodajskej televízie TA3 to avizoval predseda…

15. 03. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
15. 03. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Médiá: medzi Vancom a Rubiom došlo k rozkolu

Vojna v Iráne rozdelila administratívu amerického prezidenta Donalda Trumpa na stúpencov viceprezidenta J. D. Vanca a ministra zahraničných vecí Marca…

15. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
15. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Dušan Hirjak

Anton Čapkovič

Marián Tkáč

Milan Šupa

Marek Brna

Gustáv Murín

.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov