Matovičova mafia kope ako zdochýnajúci kôň. Pellegrini s Kollárom si musia vybrať stranu

Matovičova mafia kope ako zdochýnajúci kôň. Pellegrini s Kollárom si musia vybrať stranu

Bratislava 20. septembra 2021 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák,SITA-Branislav Bibel,SITA-Polícia SR,TASR-Jaroslav Novák)

 

Toľko hovoril o mafii až sa ňou stal sám. Aj takto, použijúc Matovičov slovník, môžeme parafrázovať to, čo sa momentálne deje na Slovensku

Igor Matovič
Na snímke Igor Matovič

 

Reklama
Kto je v skutočnosti mafia?

Ak by sme mali štatisticky uviesť najpoužívanejšie slovo lídra OĽaNO, Igora Matoviča počas jeho politickej kariéry bolo by to s najväčšou pravdepodobnosťou slovo  – mafia.

Mafiou nazýval najmä stranu SMER-SD, respektíve vládu Roberta Fica. Dnes sa však karta obrátila. Mafiánske praktiky pripomínajú skôr činy Matovičových poskokov, ktorí plnia jeho agendu kriminalizácie opozície.

Reklama

Ako inak ako mafiánske možno pomenovať praktiky, ktoré podľa správy Slovenskej informačnej služby (SIS) vykonávajú niektorí vyšetrovatelia a prokurátori Lipšicovej špeciálnej prokuratúry.

Podľa SIS, skupinka vyšetrovateľov a prokurátorov, manipuluje vyšetrovania známych káuz prostredníctvom koordinácie výpovedí kajúcnikov.

Podozrenia sa najnovšie potvrdzujú aj zadržaním a väzobným stíhaním štyroch vyšetrovateľov NAKA, ktorých obvinil tím policajnej inšpekcie.

Z odposluchov vyplýva, že niektorí vyšetrovatelia údajne zvyknú vyčkávať na “toho správneho sudcu”, ktorý s istotou pošle nepohodlných ľudí do väzby.

O praktikách na NAKE svedčí aj obvinenie jedného z vyšetrovateľov, ktorý mal údajne manipulovať s výpoveďou kajúcnika Csabu Dömötöra tak, aby to zapadalo k výpovediam iných kajúcnikov.

Reklama

Z odposluchov sa tiež dozvedáme o tom, ako podozriví vyšetrovatelia NAKA po zistení, že ich vyšetruje inšpekčný tím, sa rýchlo snažili vykonštruovať trestné stíhanie voči tímu policajnej inšpekcie.

Z nahrávok v kancelárii vyšetrovateľov NAKA je evidentné, že mali “v zuboch” najmä vyšetrovateľku Dianu Santusovú. Bavia sa dokonca o tom, že šéf inšpekcie Peter Scholz, šiel riešiť “tú pani” – Santusovú – s ministrom vnútra Romanom Mikulcom.

Podozriví vyšetrovatelia NAKA z manipulácií sa podľa spisu snažili trestné stíhanie voči Santusovej tímu vykonštruovať tak, aby ho mohla dozorovať Lipšicova špeciálna prokuratúra.

 

Čurillovská mafia? Nie, Matovičova

Boris Kollár hovorí o Čurillovskej mafii. Toto je však len špička ľadovca. Správa SIS popisuje, že sa podobné vykonštruované vyšetrovania dejú vo veľkom rozmere. Toto je systém, ktorý vytvoril Igor Matovič, respektíve aj jeho spolupáchatelia vo vláde – systém obludných manipulácii vyšetrovaní, ktoré deštruujú právny štát.

Reklama
Boris Kollár
Predseda NR SR Boris Kollár

Pracovne by sme to teda mohli nazvať Matovičova mafia. Aj keď predseda najsilnejšej vládnej strany OĽaNO, Igor Matovič nemusí túto mafiu nutne priamo riadiť. Neznamená to, že priamo volá vyšetrovateľom, prokurátorom a sudcom, aby strčili do väzby nepohodlných ľudí. Stačilo, že vytvoril dokonalé podmienky na to, aby takýto obludný mafiánsky systém deštruujúci právny štát vznikol.

Matovičovi stačilo spoločne so spriaznenými médiami navodiť v spoločnosti aj medzi mnohými vyšetrovateľmi, prokurátormi a sudcami atmosféru, že všetci SMERáci sú kriminálnici, ktorých treba pozatvárať za každú cenu. A následne stačilo dosadiť na významné posty svojich ľudí, ktorí Matovičovu agendu kriminalizácie opozície udržujú v chode.

Ľudí, ktorí za minulých vlád páchali trestnú činnosť a je jedno či šlo o korupciu, alebo iné trestné činy, treba potrestať. Nemožno to však dosiahnuť páchaním trestnej činnosti. Je úplne neprijateľné, aby sa trestne stíhal ktokoľvek len na základe sfalšovaných a skoordinovaných výpovedí, lebo ak sa toto pripustí, tak je v nebezpečenstve každý občan. Hocikto, kto by sa znepáčil vládnej moci, by sa týmto spôsobom mohol ocitnúť vo väzbe a také niečo sa nesmie stať pracovnou metódou ľudí pri moci, čo si pravdepodobne uvedomuje aj generálny prokurátor Maroš Žilinka.

 

Mafia ide do protiútoku

Matovičova mafia sa samozrejme po škandalóznych odhaleniach bráni. Už sa nedrží zásady “padni komu padni,” ani nehovorí o rozviazaných rukách polície. Pokiaľ zatvárali nominantov bývalej vlády tak vládni mocipáni tlieskali, keď zatvárajú ich ľudí podozrivých z manipulácii vyšetrovaní, odrazu sú pohoršení a kopú ako zdochýnajúci kôň.

Prvýkrát sa mafia bránila tým, že chcela umlčať exšéfa SIS Vladimíra Pčolinského, ktorý ako prvý odhalil manipulátorský systém niektorých vyšetrovateľov.

Neskôr začala mafia mariť vyšetrovanie tímu inšpekčnej služby na čele s Dianou Santusovou, ktorá statočne vyšetrovala manipulátorov na NAKE. Prvýkrát režim prekazil zadržanie troch kajúcnikov podozrivých z krivého svedectva a odstavil vyšetrovateľku Dianu Santusovú.

Po obvinení a zadržaní štyroch vyšetrovateľov NAKA a šéfa inšpekcie, ktorý im mal údajne donášať informácie z inšpekcie sa vládna mafia pustila do ďalšieho silného protiútoku.

NAKA
Ilustračné foto

Okrem slovného lynču vládnych politikov a ich spriaznených médií a zvolávania rôznych parlamentných výborov útočiacich na policajnú inšpekciu a generálneho prokurátora Maroša Žilinku, zriadili aj tzv. pracovnú skupinu “na obnovu dôvery v právny štát.”

V skutočnosti je to skôr pracovná skupina na deštrukciu právneho štátu. Premiér Eduard Heger dokonca priamo priznáva, že skupina vzniká kvôli zadržaniu vyšetrovateľov NAKA. V demokratickom a právnom štáte je absolútne neprijateľné, aby politici legislatívne konali kvôli tomu, že sa im nepáči zadržanie ich verných vyšetrovateľov podozrivých z páchania trestnej činnosti.

Reklama

Z kuloárnych informácii sa dozvedáme, že cieľom tejto skupiny je oslabiť generálnu prokuratúru na čele s Marošom Žilinkom, ktorý ako jeden z mála ešte ako tak chráni zvyšky právneho štátu a naopak posilniť špeciálnu prokuratúru Matovičovho poskoka Daniela Lipšica. Oslabiť sa taktiež má policajná inšpekcia, ktorá bude pod silnou kontrolou vlády.

Matovičova klika sa teda zrejme snaží potlačiť aj posledné “chyby v systéme”, ktoré jej bránia totálne ovládnuť a zdeštruovať právny štát a kriminalizovať kohokoľvek, hlavne opozíciu ako sa jej len zachce.

Tragikomicky vyzerá aj obsadenie tohto pracovného tímu. Mali tam byť „esá“ ako Danuel Lipšic, sudca Ján Hrubala. Jaroslav Spišiak, ši predseda súdnej rady Ján Mazák. Všetko verní poskoci súčasnej vlády. Našťastie generálny prokurátor zasiahol a nedovolil Lipšicovi účasť na tomto antidemokratickom komplote. Účasť na tejto vládnej fraške odmietol aj Najvyšší súd, ktorý nevyšle svojho zástupcu.

 

Kollár s Pellegrinim si musia vybrať stranu

Na prebiehajúcu deštrukciu právneho štátu sa nemôže pozerať už ani Matovičov koaličný partner Boris Kollár, ktorý ostro skritizoval túto pracovnú skupinu zriadenú na dokonanie deštrukcie právneho štátu a odmietol súčasný zvrátený systém manipulácii vyšetrovaní.

Reklama

Matovičova banda sa mu preto okamžite začala vyhrážať, že ho vyhodí z koalície. Samozrejme, že sú to len reči. Bez strany Sme rodina by totiž Matovičova skupina mala už len 75 poslancov, ktorú síce môžu podporovať aj nezaradení poslanci Miroslav Kollár (Spolu) a Tomáš Valášek (Progresívne Slovensko), no takáto krehká väčšina nemusí vydržať až do volieb.

Ak však má Kollár aspoň aký taký politický cit, jeho jedinou šancou ako sa v budúcich voľbách dostať do parlamentu, či pôsobiť v novej vláde je okamžite opustiť súčasnú koalíciu, ktorá rozkladá právny štát.

Matovičova mafia ak nie teraz tak o 2 roky po riadnych parlamentných voľbách končí a odchádza na smetisko politických dejín. A každý kto v nej ostane až dokonca, končí tiež. Boris Kollár by teda nemal v koalícii ostávať už ani sekundu a mal by sa zaradiť na správnu stranu dejín. Každá strana, ktorá ostane súčasťou tejto vlády je zároveň spolupáchateľom mafiánskych praktík, ktoré sa na Slovensku dejú v súvislosti s manipuláciami vyšetrovaní. 

Koketovanie s takouto vládou sa nevyplatí ani súčasnému lídrovi opozície Petrovi Pellegrinimu. Aj keď rečami síce naoko bojuje proti súčasnej vláde, nedokáže jednoznačne vylúčiť budúce vládnutie s niektorými stranami dnešnej koalície, ktoré sú spolupáchateľmi Matoviča.

Peter Pellegrini
Na snímke poslanec NRSR Peter Pellegrini

Peter Pellegrini odmietol ponuku prirodzeného opozičného partnera – strany SMER-SD na predvolebnú spoluprácu a naopak, Pellegrini čoraz viac dáva najavo, že si vie predstaviť spoluprácu so stranou SaS, ktorá kryje chrbát Matovičovi a plne podporuje všetky jeho kroky, ktoré likvidujú právny štát – vrátane vyššie spomínanej účelovo vytvorenej pracovnej skupiny.

Reklama

Kollár s Pellegrinim si musia vybrať stranu. Jednou stranou je právo a spravodlivosť, tou druhou je kolaborácia s Matovičovou mafiou.

Samuel Gdovin

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

19:17

Francúzske obchody budú musieť upozorňovať svojich zákazníkov, ak má výrobok menší objem alebo gramáž, pričom cena sa adekvátne neznížila. Oznámilo to koncom tohto týždňa francúzske ministerstvo financií, ktoré sa tak rozhodlo riešiť problém známy ako shrinkflácia. Informovala o tom agentúra Reuters.

17:14

Na lodi v prístave v meste Sevastopol na polostrove Krym vypukol požiar. Na ruských sociálnych sieťach sa v nedeľu objavili správy o výbuchu na plavidle, ktorý mohol byť dôsledkom raketového alebo dronového útoku. Oficiálne vyjadrenie ruské úrady zatiaľ neposkytli. Informovala o tom agentúra DPA.

17:12

Rusko zostalo najväčším dodávateľom ropy do Číny aj v marci, pričom objem dovozu dosiahol takmer rekordnú úroveň. Informovala o tom agentúra Reuters, ktorá sa odvolala na údaje čínskej colnej správy.

Colná správa cez víkend oznámila, že dovoz ruskej ropy do Číny prostredníctvom ropovodov aj tankerov dosiahol v marci 10,81 milióna ton, čo predstavuje 2,55 milióna barelov denne (1 barel = 159 litrov). V porovnaní s marcom minulého roka to znamená zvýšenie o 12,5 %.

17:08

Nemecký tenista Jan-Lennard Struff sa stal víťazom dvojhry na domácom turnaji ATP v Mníchove. Vo finále ako nasadená štvorka zdolal trojku “pavúka” Taylora Fritza z USA 7:5, 6:3. Struff vybojoval vo veku 33 rokov svoj premiérový titul na okruhu ATP.

16:13

Cyperský prezident Nikos Christodulidis v nedeľu uviedol, že pracuje na dohode s Libanonom, aby sa zabránilo vstupu ďalších sýrskych utečencov do EÚ cez jeho krajinu. Informuje o tom agentúra DPA.

Prezident uviedol, že 2. mája plánuje spolu s predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou odcestovať do Libanonu a oznámiť konkrétny finančný balík zo strany Európskej únie.

Christodulidis zdôraznil, že balík nebude zahŕňať len finančnú pomoc, ale aj podporu pre libanonské inštitúcie, ako sú ozbrojené sily. Tie sú považované za stabilizačný faktor v krajine.

Charles Michel Nikos Christodulidis Enrico Letta
Na snímke sprava predseda Európskej rady Charles Michel, cyperský prezident Nikos Christodulidis a bývalý taliansky premiér Enrico Letta
15:48

Americké orgány sa domnievajú, že útok Iránu na Izrael zo 14. apríla zodpovedal najhoršiemu scenáru, ktorý zvažovali americké spravodajské služby. Biely dom označil jeho rozsah za šokujúci, uviedol denník The Wall Street Journal (WSJ).

Podľa jedného z respondentov novín útok monitorovali americkí predstavitelia v operačnom centre Bieleho domu a Pentagónu. Ako uviedol zdroj, neboli si úplne istí, či izraelský protiraketový systém dokáže útok odraziť.

Rozsah iránskeho útoku prekonal očakávania amerických predstaviteľov aj napriek varovaniam, ktoré USA dostali. WSJ píše, že časť spravodajských správ hovorila o možných úderoch Teheránu na izraelské diplomatické zariadenia mimo krajiny. Postupne americké a izraelské spravodajské služby dospeli k záveru, že útok bol plánovaný na území štátu.

14:59

Futbalisti Girony zvíťazili v sobotnom stretnutí 32. kola španielskej La Ligy nad Cádizom 4:1. V tabuľke už tak nemôžu skončiť horšie ako na 7. mieste, čo znamená, že sa prvýkrát v histórii predstavia v európskych súťažiach.

14:57

Niektoré časti južnej Číny zasiahnu silné záplavy, aké sa vyskytujú približne raz za storočie, uviedli v nedeľu tamojšie médiá. Úrady zvyšujú v dôsledku silných dažďov preventívne opatrenia proti katastrofám. Informovali agentúry AFP a Reuters.

Čína má skúsenosti s extrémnymi poveternostnými podmienkami. V posledných rokoch však krajinu trápia aj záplavy, suchá a rekordné horúčavy.

14:55

V poľských Tatrách neďaleko Zakopaného v noci na nedeľu zahynul turista, ktorého strhla lavína, informovala tamojšia horská záchranná služba.

Polícia zistila, že išlo o 34-ročného Poliaka. Jeho telo si na preskúmanie vyžiadala prokuratúra.

14:27

Je potrebné, aby Washington znížil vysoký rozpočtový deficit, napriek tomu, že podporou domáceho dopytu prispieva k rastu svetovej ekonomiky. Uviedla to počas tohto víkendu prvá zástupkyňa výkonnej riaditeľky Medzinárodného menového fondu (MMF) Gita Gopinathová. Informovala o tom agentúra Reuters.

MMF predpovedá pre tento rok rozpočtový deficit USA na úrovni 6,67 % hrubého domáceho produktu (HDP).

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE


Reklama

NAJNOVŠIE


Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Snímka z podujatia Prvý parný deň v Železničnom múzeu v starom rušňovom depe v Bratislave

Autor: TASR-Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali