Zelenskyj Biden

NAŽIVO

Pre viac ako polovicu Slovákov predstavuje auto najdrahšiu položku, akú si v živote kúpili, s výnimkou nehnuteľností. Na druhej strane, vyše 15 % opýtaných uviedlo, že do žiadnej mimoriadne drahej veci nikdy neinvestovali. Ukázal to aprílový online prieskum agentúry AKO, ktorý bol realizovaný na reprezentatívnej vzorke 1000 respondentov.

16:00

Washington definoval päť zásadných podmienok na ukončenie vojnového konfliktu s Teheránom. Iránske médiá však upozorňujú, že americká strana neprejavila ochotu k žiadnym ústupkom. O vývoji situácie informovala TASR na základe servisu agentúry AFP.

15:58

Napriek tomu, že Izrael a libanonské militantné hnutie Hizballáh v piatok predĺžili prímerie o 45 dní, izraelská armáda v nedeľu zaútočila na východ a juh Libanonu. Informovali o tom štátne médiá v Bejrúte. Správu priniesla TASR na základe informácií od agentúry AFP.

15:58

V blízkosti jadrovej elektrárne v Spojených arabských emirátoch (SAE) vypukol po nedeľňajšom dronovom útoku požiar. Podľa tamojších úradov si incident nevyžiadal žiadne zranenia a neovplyvnil ani hladinu radiácie. Informácie priniesla TASR s odvolaním sa na agentúru AFP.

15:57

Podľa vyhlásenia Volodymyra Zelenského bol nedeľňajší útok ukrajinských dronov na ruské územie „úplne oprávnenou“ reakciou. Rusko predtým potvrdilo masívne ostreľovanie Moskovskej oblasti, ktoré si vyžiadalo tri ľudské životy. Kyjev deklaruje, že išlo o odvetné opatrenie voči Moskve, informuje TASR na základe správy od AFP.

15:56

Kvôli podozrivému dronu, ktorý vletel do lotyšského vzdušného priestoru, museli tamojšie úrady zalarmovať bojové lietadlá NATO. V nedeľu o tom s odvolaním sa na agentúru DPA informovali lotyšské ozbrojené sily, píše TASR.

15:55

Česká polícia v nedeľu informovala, že odborníci bez poškodenia vybrali z betónu lebku svätej Zdislavy. Doň ju zalial 35-ročný muž, ktorý je obvinený z jej krádeže z baziliky v Jablonnom v Podještědí. TASR o tom píše podľa portálu Novinky.cz.

15:54

Podľa nedeľných správ iránskych médií, ktoré prebrala TASR od agentúry AFP, prevzal dohľad nad vzťahmi s Čínou hlavný iránsky vyjednávač a predseda parlamentu Mohammad Báker Kálíbáf.

15:53

V Bolívii v sobotu vypukli strety medzi armádou, políciou a demonštrantmi, ktorí blokovali cesty do hlavného mesta La Paz. Podľa agentúry AFP, na ktorú sa odvoláva TASR, kancelária ombudsmana potvrdila zadržanie najmenej 57 osôb.

15:51

Českým automobilkám sa darí – od začiatku roka do konca apríla vyrobili vyše 525 000 vozidiel, čo je medziročne o takmer desatinu viac. Podľa serveru novinky.cz mali dve z piatich nových áut elektrický alebo hybridný pohon. Výroba autobusov zároveň vzrástla o viac ako desatinu.

15:49

Ceny benzínu a nafty na Kubánskych čerpacích staniciach v závere týždňa vzrástli takmer na dvojnásobok. Podľa agentúry Reuters sa tak stalo napriek tomu, že väčšina staníc v hlavnom meste Havana zostáva pre verejnosť zatvorená, čo je dôsledkom americkej ropnej blokády.

15:46

Slovenský bankový sektor má dostatok voľného kapitálu na financovanie domácej ekonomiky. Podľa Národnej banky Slovenska (NBS) dosiahla celková kapitálová primeranosť ku koncu roka 2025 úroveň 21,2 % rizikovo-vážených aktív. Objem využiteľného kapitálu nad rámec požiadaviek tak predstavoval 1,7 miliardy eur (3,9 % rizikovo-vážených aktív).

15:46

India, ktorá je najväčším svetovým dovozcom striebra, od tohto víkendu obmedzila jeho import. Podľa agentúry Reuters sa tým snaží zmierniť tlak na národnú menu. Kurz rupie totiž dlhodobo klesá v dôsledku konfliktu na Blízkom východe a rastúcich cien ropy.

15:39
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

USA dajú Ukrajine poslednú príležitosť na víťazstvo: operácia Posledný úder

Američania nie sú pripravení priznať porážku na Ukrajine, píše Antun Roša pre chorvátské noviny Advance. Washington súhlasí s rizikom – dať Kyjevu ďalšiu šancu. Vzhľadom na všetky predchádzajúce pokusy je však nepravdepodobné, že by to teraz pre Ukrajincov skončilo všetko dobre, uvádza autor v článku

Zelenskyj Biden
Na snímke americký prezident Joe Biden a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj
❚❚
.

Bez ohľadu na to, kto vyhrá americké prezidentské voľby, jedna otázka zostane rovnaká: čo robiť s Ukrajinou? Napokon, ktokoľvek príde do Bieleho domu, bude musieť čeliť všetkému, čo v tejto otázke urobila administratíva Joea Bidena. Je jednoducho nemožné prijať Bidenov prístup a pokračovať v rovnakom duchu. Biden urobil z Ukrajiny ďalšiu typickú americkú „večnú vojnu“, hoci tentoraz sa do nej priamo nezapájajú americké vojská. USA sa však maximálne angažujú všetkými ostatnými spôsobmi, predovšetkým posielaním peňazí a zbraní.

Každý si už uvedomil, že takýto prístup nepovedie ani k ukrajinskému víťazstvu, ani k dosiahnutiu geopolitických cieľov, ktoré si USA stanovili voči Rusku. Pravdepodobne aj samotný Biden, ak by zostal v prezidentskom súboji a nejakým zázrakom by bol opätovne zvolený na druhé funkčné obdobie (t. j. ľudia, ktorí teraz riadia Spojené štáty namiesto neho), by niečo radikálne zmenil, pretože pri doterajšom prístupe Ukrajina len krváca, stráca územie a ľudí, zatiaľ čo Rusko má pozadí vleklých bojov smeruje k víťazstvu.

Existujú rôzne teórie o tom, čo vlastne chcú USA konfliktom na Ukrajine dosiahnuť. Možno ukrajinské víťazstvo vôbec nie je konečným cieľom. Možno je hlavným cieľom čo najviac oslabiť Rusko. Ale ani to sa nedá dosiahnuť prístupom, ktorý zvolil Washington. Koniec koncov, aj keď sa Rusko počas ozbrojeného konfliktu oslabí, čo je nevyhnutné (…), aj tak nakoniec zvíťazí a zrealizuje svoje ciele, čo bude znamenať americkú porážku, pretože Rusko posilní svoje postavenie a rozšíri svoj vplyv na medzinárodnej scéne. V takom prípade bude môcť konkurovať USA v mnohých ďalších regiónoch (Afrika, Blízky východ, Latinská Amerika…). Tu treba poznamenať, že Rusko je krok od víťazstva po tom, ako dosiahlo neformálne víťazstvo a vyhlásilo štyri bývalé ukrajinské regióny (Doneckú, Luganskú, Záporožskú a Chersonskú oblasť) za svoje.

.

Donald Trump pompézne vyhlásil, že konflikt na Ukrajine zastaví „do 24 hodín“, ale to je takmer určite nemožné. Takže v prvom rade ide o typické Trumpovo predvolebné vyhlásenie. Možno chce tento ozbrojený konflikt zastaviť skôr, ako by si to želali demokrati, ale zároveň nemá záujem na tom, aby Rusko vyšlo z tohto konfliktu ako žiarivý víťaz. Aj keď plánuje urovnať vzťahy s Ruskom len preto, aby sa mohol sústrediť na boj s Čínou.

 

 

Donald Trump niekoľkokrát spomenul, že chce ozbrojený konflikt na Ukrajine ukončiť skôr ako neskôr, a to „demonštráciou americkej sily“. Čo sa tým myslí? Mnohí sa už pokúsili interpretovať jeho vyjadrenia, ale v tomto prípade mohol mať na mysli doslova čokoľvek. Americká „sila“ môže byť použitá tak voči Kyjevu, ako aj voči Moskve, aby prinútila obe strany sadnúť si k rokovaciemu stolu (aspoň teoreticky), ale zároveň je jasné, že v tejto chvíli sa rokovania ukážu ako víťazstvo Ruska. Napokon, aká je úloha Ukrajiny? Vyrovnať sa so stratou veľkých území. Kyjev nemá za rokovacím stolom nič, čím by prinútil Rusov dobrovoľne opustiť územia, ktoré Rusko ovládlo. Len to by znamenalo ruskú porážku.

Na chvíľu zabudnime na Trumpa, pretože jeho plány sú zatiaľ príliš abstraktné. Situácia okolo neho sa vyjasní, keď sa skutočne dostane k moci a keď uvidíme, akými ľuďmi sa obklopí. Ak okolo neho opäť zavládne „washingtonská bažina“, tak na všetky predvolebné reči môžeme asi rovno zabudnúť.

.

Predstavme si, že by sa k moci dostala Kamala Harrisová, t. j. že v Amerike bude stále vládnuť demokratická vláda. Čo budú robiť s Ukrajinou? Určite nemôžu pokračovať v Bidenovej stratégii. To, čo robila Bidenova administratíva, sa už robiť nedá. Dôvodom sú americké peniaze aj ukrajinské straty, ktoré sa nepremieňajú na územné zisky. To znamená, že ak zvíťazia demokrati, bude sa hovoriť o zmene, pravdepodobne o radikálnej zmene. Pravdepodobne by sa museli vzdať nekonečných dodávok zbraní a finančných tranží pre Ukrajinu. Ale jednej veci sa nevzdajú: myšlienky, že túto vojnu možno ešte ukončiť ruskou porážkou.

Ako sa to dá dosiahnuť? Reálne pravdepodobne nijako, ale kým bude táto myšlienka žiť, budú sa o to pokúšať. V takejto situácii zostáva už naozaj len jeden generálny pokus, po ktorom by Washington musel priznať, že myšlienky v praxi skapali. O čom to hovoríme? O pláne, ktorý Kyjev vyslovuje už dlho: Ukrajina dostane maximálnu vojenskú podporu Západu, ktorý by zrušil všetky zákazy ukrajinských úderov na území Ruskej federácie.

V praxi by to znamenalo, že Ukrajina dostane zelenú na údery na Rusko všetkými dostupnými prostriedkami: lietadlami, delostrelectvom, raketami rôzneho doletu… Veď je predsa dobre známe, že teraz je Ukrajina stále obmedzovaná. To bola podmienka administratívy Joea Bidena: dostanete zbrane, ale môžete ich použiť len na území Ukrajiny. Áno, existovali výnimky pre údery na Krym (Západ považuje Krym za súčasť Ukrajiny, hoci si uvedomuje, že je to citlivá otázka). Aj Joe Biden súhlasil s obmedzenými údermi na Rusko pri Charkove s cieľom zastaviť tamojšiu ruskú ofenzívu (zdá sa, že bola zastavená).

Všetko ostatné je však mimo hry. Ukrajina nemá právo použiť americké rakety na zasiahnutie ruského územia. A ak by to urobila, viedli by ukrajinské údery k prielomu a „porážke Ruska“? Ako som už napísal, to je nepravdepodobné, ale Kyjev, podobne ako veľká časť jeho spojencov, chce veriť v opak. Má to nejakú vojenskú logiku, alebo chce Kyjev len vyskúšať všetko, čo ešte nevyskúšal? Pravdepodobnejšie je to druhé. Je predsa nepravdepodobné, že by Ukrajina po zrušení obmedzení zrazu dokázala v takej miere vyčerpať ruskú armádu. Aj keď, samozrejme, silný psychologický úder by mohla dostať.

Táto myšlienka sa v súčasnosti zvažuje. Plán je dať Ukrajine poslednú šancu; dať jej, čo chce, nechať ju robiť, čo chce, a uvidíme, kam to povedie.

.

Samozrejme, Západ vychádza z predpokladu, že ruské hrozby eskalácie sú prázdne. USA dospeli k záveru, že Rusko predsa len nezaútočí na Severoatlantickú alianciu, a to je pravdepodobne pravda. Ale treba si uvedomiť aj to, čo si mysleli mnohí: Rusko na Ukrajinu nezaútočí, vrátane Zelenského, ktorý v týždňoch pred začiatkom ruskej špeciálnej operácie ostro kritizoval západné médiá, pretože neustále zmienky o pravdepodobnom konflikte začali uberať na ukrajinskej ekonomike.

 

 

Existujú tri možnosti začiatku operácie, ktorú možno nazvať „posledným úderom“. spustí ju niekto z víťazov, Trump alebo Harrisová (alebo ktokoľvek, koho kandidujú demokrati), prípadne sám Joe Biden, keďže je technicky ešte pol roka prezidentom. Je možné, že táto operácia nakoniec padne na Trumpove plecia. Ak bol atentát na neho spáchaný z rovnakých dôvodov, ako bol predtým spáchaný na slovenského premiéra Roberta Fica, t. j. preto, že chcel ukončiť ozbrojený konflikt na Ukrajine, potom je veľmi pravdepodobné, že v potenciálnej novej administratíve Donalda Trumpa by sa opäť zišlo veľa predstaviteľov “deep state”, ktorým by Trump nedokázal vzdorovať (za predpokladu, že by vôbec chcel).

Ak Harrisová alebo ktokoľvek iný z Demokratickej strany vyhrá voľby (takmer určite bude nominantkou, ale počkajme si na zjazd Demokratickej strany naplánovaný na polovicu augusta), táto operácia je prakticky zaručená. Je to jediná vec, ktorú majú v arzenáli svojich plánov. Nemôžeme však vylúčiť, že sám Joe Biden dá zelenú tomuto najnovšiemu ukrajinskému pokusu.

Aký je cieľ? Poskytnúť Ukrajine silnejšiu vyjednávaciu pozíciu, to znamená zabezpečiť, aby jej sily vytlačili ruské sily z rozsiahlych, teraz okupovaných území. Takýto veľkolepý plán sa však zrodil už minulý rok a potom ukrajinská protiofenzíva úplne zlyhala. Zástancovia najnovšieho pokusu tvrdia, že Ukrajina mala doteraz zviazané ruky a teraz by sa mala na Rusov vrhnúť bez akýchkoľvek prekážok. Nakoniec sa tak stane, zrejme relatívne skoro, kým je to ešte možné, a potom sa v závislosti od výsledku vec dotiahne do konca. Vzhľadom na všetky predchádzajúce pokusy však akosi neverím, že sa pre Ukrajincov táto záležitosť skončí dobre.

 

V tomto článku sme sa venovali konkrétnej téme, ak máte chuť pokračovať v čítaní, určite si nenechajte ujsť aj ďalší článok Finančná správa vracia peniaze, preplatky a bonusy prekročili 580 miliónov eur , v ktorom sa venujeme inej oblasti a prinášame ďalšie zaujímavé pohľady a praktické informácie.

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.

Nový diskusný systém Kvôli mnohým sťažnostiam na diskusný systém Disqus, ktorý sme doteraz používali, sme sa rozhodli implementovať na stránku nový diskusný systém Quantam.
Nejaký čas budú tieto dva diskusné systémy na stránke fungovať paralelne, ale potom diskusný systém Disqus odpojíme a zostane iba nový diskusný systém Quantam.
Vytvorte si preto prosím svoj profil v novom diskusnom systéme Quantam, je to veľmi jednoduché.
Vaše názory, pripomienky a postrehy nám píšte na mail hlavnespravy@hlavnespravy.sk



.


Úpravu rokovacieho poriadku predložilo i PS, rieši aj vykazovanie zo sály

Opozičné hnutie PS navrhuje zmeny v rokovacom poriadku parlamentu. Úpravu predložilo do Národnej rady SR. Chce v rámci nej presadiť…

17. 05. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
17. 05. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Šimkovičová v Cannes podporila slovenskú kinematografiu

Ministerka kultúry Martina Šimkovičová popri účasti na zasadnutí ministrov kultúry Európskej únie vo francúzskom Cannes podporila aj slovenskú kinematografiu. Vyzdvihla…

17. 05. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
17. 05. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Kuba nakúpila od Ruska a Iránu bojové bezpilotné lietadlá a zvažuje možnosť ich použitia proti USA

Kuba nakúpila od Ruska a Iránu bojové bezpilotné lietadlá a zvažuje možnosť ich použitia proti USA v prípade ozbrojeného konfliktu,…

17. 05. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
17. 05. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

„Najväčšie vlastenecké zhromaždenie.” Ulice Londýna zaplavili protestujúci

Aktivista Tommy Robinson zhromaždil v Londýne tisíce ľudí a vyzval ich, aby sa „zapojili“, inak „navždy stratia svoju krajinu“. Informuje…

17. 05. 2026 | Aktualizované 17. 05. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
17. 05. 2026 | Aktualizované 17. 05. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

USA nepredĺžili zrušenie sankcií voči ruskej rope

USA nepredĺžili zrušenie sankcií voči ruskej rope, ktorého platnosť včera vypršala. Nie je však vylúčené, že tak urobia v blízkej…

17. 05. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
17. 05. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov


.
.

VOJNY A KONFLIKTY

Trump

Zhrnutie Trumpovej návštevy v Číne

16. 05. 2026 | 0 komentárov
vojna

Ukrajina udrela pri Moskve

15. 05. 2026 | 0 komentárov
Sergej Lavrov

Lavrov poodhalil zákulisie rokovaní

15. 05. 2026 | 0 komentárov
vojna na ukrajine

To najdôležitejšie z Ukrajiny

15. 05. 2026 | 0 komentárov

.

Blogy

Milan Šupa

Anton Čapkovič

Gustáv Murín

Andrej Sablič

Marek Brna

Erik Majercak

.
.

Matovič aj Uhrík si nebrali servítku pred ústa. Potom prišli ostré odkazy

Poslanec Národnej rady SR a líder opozičného Hnutia Slovensko Igor Matovič považuje predloženie návrhov na zavedenie možnosti skrátiť volebné obdobie…

17. 05. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

Kuba nakúpila od Ruska a Iránu bojové bezpilotné lietadlá a zvažuje možnosť ich použitia proti USA

Kuba nakúpila od Ruska a Iránu bojové bezpilotné lietadlá a zvažuje možnosť ich použitia proti USA v prípade ozbrojeného konfliktu,…

17. 05. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
17. 05. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

„Najväčšie vlastenecké zhromaždenie.” Ulice Londýna zaplavili protestujúci

Aktivista Tommy Robinson zhromaždil v Londýne tisíce ľudí a vyzval ich, aby sa „zapojili“, inak „navždy stratia svoju krajinu“. Informuje…

17. 05. 2026 | Aktualizované 17. 05. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
17. 05. 2026 | Aktualizované 17. 05. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

USA nepredĺžili zrušenie sankcií voči ruskej rope

USA nepredĺžili zrušenie sankcií voči ruskej rope, ktorého platnosť včera vypršala. Nie je však vylúčené, že tak urobia v blízkej…

17. 05. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
17. 05. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Nórsko znovu otvára starú otázku

V malej reštaurácii na predmestí Osla sa skupina nórskych proeurópskych aktivistov pokúša o niečo, čo sa ich krajine desaťročia nedarilo…

17. 05. 2026 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
17. 05. 2026 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
.

Slováci si poradili s Talianskom. Po výhre 4:1 idú po boku Kanady na čelo skupiny B

V tomto priebežne aktualizovanom článku prinášame informácie o zápase základnej skupiny MS 2026 vo Švajčiarsku medzi slovenskou reprezentáciou a Talianskom…

17. 05. 2026 | 0 komentárov

Ako nestarnúť. Vedecké poznatky o starnutí a chronických ochoreniach, ktoré vám zlepšia život

Keď sa Dr. Michael Greger, medzinárodne uznávaný lekár, odborník na výživu, zakladateľ NutritionFacts.org a autor bestsellerov Ako nezomrieť a Ako…

17. 05. 2026 | Zaujímavosti | 1 min. čítania | 0 komentárov
17. 05. 2026 | Zaujímavosti | 1 min. čítania | 0 komentárov

Neuveriteľná pružnosť progresívnej morálky

Keď sa roky píše o korupcii, rozkrádaní a oligarchoch na Ukrajine, tak zrazu počúvame, že to treba chápať, vraj zložitý…

17. 05. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
17. 05. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Letisko, stanica aj primátorské kreslo: Ráž naznačil, čo môže nasledovať

Najdôležitejšie dopravné projekty na Slovensku úspešne napredujú. Bratislavské letisko by sa nemalo privatizovať, ale rozvíjať pod kontrolou štátu, konštatoval v…

17. 05. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
17. 05. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
.

Starmer oznámil, že má v úmysle odstúpiť. Chce však odísť „za vlastných podmienok“

Britský premiér Starmer oznámil blízkym spojencom, že má v úmysle odstúpiť a pripravuje „usporiadaný harmonogram“ svojho odchodu. Píše o tom…

17. 05. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
17. 05. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

EÚ sa chystá už zajtra schváliť podmienky poskytnutia úveru Ukrajine vo výške 90 miliárd eur

EÚ sa chystá už zajtra schváliť podmienky poskytnutia úveru Ukrajine vo výške 90 miliárd eur, ako informovali Politico dvaja európski…

17. 05. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
17. 05. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Ďalší hoax sa stal pravdou. Začína vyšetrovanie 120 biologických laboratórií USA v zahraničí

Riaditeľka Národnej spravodajskej služby Tulsi Gabbardová začala vyšetrovanie viac ako 120 biologických laboratórií mimo územia USA, ktoré už desaťročia dostávajú…

17. 05. 2026 | Zo zahraničia | 10 min. čítania | 0 komentárov
17. 05. 2026 | Zo zahraničia | 10 min. čítania | 0 komentárov

84 percent Nemcov má veľké obavy o budúcnosť krajiny

Približne rok po nástupe čierno-červenej federálnej vlády do úradu rastú podľa aktuálneho prieskumu u veľkej časti obyvateľov Nemecka obavy a…

17. 05. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
17. 05. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

To najdôležitejšie z Ukrajiny – V noci sa ukrajinské drony pokúsili zaútočiť na moskovskú rafinériu

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

17. 05. 2026 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
17. 05. 2026 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

Odpoveď USA na iránske návrhy týkajúce sa mierovej dohody

Iránske médiá prinášajú odpoveď USA na iránske návrhy týkajúce sa mierovej dohody

17. 05. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
17. 05. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Irak pre vojnu výrazne obmedzil export ropy cez Hormuzský prieliv

Export irackej ropy cez Hormuzský prieliv sa v apríli prepadol na iba desať miliónov barelov mesačne. Oznámil to nový iracký…

17. 05. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
17. 05. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Čína oznámila, že s USA dosiahla predbežnú dohodu o znížení niektorých ciel

Obe strany „sa dohodli na podpore obojstranného obchodu, vrátane obchodu s poľnohospodárskymi produktmi, prostredníctvom opatrení, ako je vzájomné zníženie ciel…

17. 05. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
17. 05. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.


EÚ sprísňuje dovoz ocele: Ukrajina môže prísť o miliardu eur

Plány EÚ takmer o polovicu znížiť dovoz ocele môžu Ukrajinu pripraviť o až 1 miliardu eur výnosov z exportu uprostred…

17. 05. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
17. 05. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Švajčiarska vláda podporuje predĺženie prevádzky jadrových reaktorov

Švajčiarska federálna rada podporila predĺženie prevádzky jadrových reaktorov. Píše Brussels Signal

17. 05. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
17. 05. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Najdlhší ropovod na svete: Gigantický projekt z minulého storočia

Najdlhší ropovod na svete patrí medzi najvýznamnejšie technické projekty moderných dejín a už desaťročia zohráva kľúčovú úlohu v globálnej energetike.…

17. 05. 2026 | 0 komentárov

Prečo sú niektorí ľudia pre komáre „magnetom“? Vedci postupne odhaľujú odpoveď

Máte pocit, že komáre štípu vždy práve vás, zatiaľ čo ostatní okolo vás zostávajú bez jediného štípanca? Podľa vedcov to…

17. 05. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
17. 05. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

V Modene vodič vrazil do chodcov, osem ľudí utrpelo zranenia

V severotalianskom meste Modena v sobotu vodič s anamnézou psychických problémov vrazil autom do skupiny chodcov a cyklistov. Zranil osem…

17. 05. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
17. 05. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Telegram: Kto vlastní populárnu aplikáciu na zasielanie správ?

Telegram patrí medzi najpopulárnejšie komunikačné aplikácie na svete a denne ho používajú stovky miliónov ľudí. Platforma je známa dôrazom na…

17. 05. 2026 | 0 komentárov

Moskvu zasiahli masívne útoky bezpilotných lietadiel

Podľa slov moskovského primátora bolo zranených 12 ľudí, sú aj mŕtvi. Hlásia sa útoky na infraštruktúrne objekty v niekoľkých obciach…

17. 05. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
17. 05. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Pre Kyjev je smer Sumy životne dôležitý, obetuje aj "elitné" brigády z Donbasu

Ukrajina, 17. máj 2026 - Situácia ukrajinských jednotiek smerom na Sumy sa stáva čoraz náročnejšou, ruské jednotky pokračujú v postupe…

17. 05. 2026 | 0 komentárov

USA dokončujú kroky, ktoré majú slúžiť ako dôvod pre napadnutie Kuby

Včera sa objavili správy, že ministerstvo spravodlivosti USA pripravuje obžalobu Raúla Castra. Zjavne má ísť o prípravu podobného scenára ako…

17. 05. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
17. 05. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Košické letisko pokračuje v rekordnom raste, linku Bratislava – Košice už využilo viac ako 100-tisíc cestujúcich

Letisko Košice pokračuje v rekordnom raste a je jedným z najdynamickejšie rastúcich regionálnych letísk v strednej Európe. Ako prvé letisko…

17. 05. 2026 | Ekonomika | 3 min. čítania | 0 komentárov
17. 05. 2026 | Ekonomika | 3 min. čítania | 0 komentárov

Čistá žumpa... Micheľ sa neudržal po vypadnutí Prešova. Vyzliekol slovenský futbal donaha?

Bývalý popredný európsky rozhodca a dnes šéf ligového Tatrana Prešov Ľuboš Micheľ v sobotu večer predniesol nesmierne emotívny prejav pred…

17. 05. 2026 | 0 komentárov

Bulharsko prvýkrát vyhralo Eurovíziu, Izrael skončil druhý

Víťazom 70. ročníka súťaže Eurovision Song Contest sa stalo Bulharsko s piesňou „Bangaranga“ od speváčky Dary. Chytľavý tanečný hit v…

17. 05. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
17. 05. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

VOJNY A KONFLIKTY

Trump

Zhrnutie Trumpovej návštevy v Číne

16. 05. 2026 | 0 komentárov
vojna

Ukrajina udrela pri Moskve

15. 05. 2026 | 0 komentárov
Sergej Lavrov

Lavrov poodhalil zákulisie rokovaní

15. 05. 2026 | 0 komentárov
vojna na ukrajine

To najdôležitejšie z Ukrajiny

15. 05. 2026 | 0 komentárov

NAŽIVO

Pre viac ako polovicu Slovákov predstavuje auto najdrahšiu položku, akú si v živote kúpili, s výnimkou nehnuteľností. Na druhej strane, vyše 15 % opýtaných uviedlo, že do žiadnej mimoriadne drahej veci nikdy neinvestovali. Ukázal to aprílový online prieskum agentúry AKO, ktorý bol realizovaný na reprezentatívnej vzorke 1000 respondentov.

16:00

Washington definoval päť zásadných podmienok na ukončenie vojnového konfliktu s Teheránom. Iránske médiá však upozorňujú, že americká strana neprejavila ochotu k žiadnym ústupkom. O vývoji situácie informovala TASR na základe servisu agentúry AFP.

15:58

Napriek tomu, že Izrael a libanonské militantné hnutie Hizballáh v piatok predĺžili prímerie o 45 dní, izraelská armáda v nedeľu zaútočila na východ a juh Libanonu. Informovali o tom štátne médiá v Bejrúte. Správu priniesla TASR na základe informácií od agentúry AFP.

15:58

.

Referendum ako všeliek

V súvislosti s otázkou, či sa má alebo nemá dať skrátiť volebné obdobie všeľudovým hlasovaním, najväčší rozvratník slovenskej politiky opäť…

17. 05. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
17. 05. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Víťazstvo nad Čechmi? Spomienka na celý život, vraví tréner Slovincov

Slovinské hokejové povstanie! Trochu prisilný výraz, ale vystihuje to, čo sa udialo v sobotu večer vo Fribourgu. Slovinci zdolali Čechov…

17. 05. 2026 | 0 komentárov

Fico: Stratégia Západu oslabiť Rusko prostredníctvom podpory Ukrajiny nefunguje

Nemecko, 17. máj 2026 - Robert Fico vyjadril zmätenie nad poznámkami Friedricha Merza o jeho ceste do Moskvy. Slovenský premiér…

17. 05. 2026 | 0 komentárov

Nemecká prokuratúra obvinila pediatra zo 130 prípadov sexuálneho zneužívania detí

Väčšina týchto činov bola údajne spáchaná v čase, keď lekár pôsobil v nemocniciach v Rathenowe a Nauene. Píše Brussels Signal 

17. 05. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
17. 05. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Španielsko trvá na odmietnutí poskytnutia základní USA na útoky proti Iránu

Základne v Rote a Moróne sú prevádzkované spoločne na základe bilaterálnej dohody, zostávajú však pod španielskym velením. Píše Brussels Signal

17. 05. 2026 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
17. 05. 2026 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Milan Šupa

Anton Čapkovič

Gustáv Murín

Andrej Sablič

Marek Brna

Erik Majercak

.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov