francúzski vojaci

NAŽIVO

Hamas odmietol správu Amnesty International, ktorá toto hnutie a ďalšie ozbrojené formácie obviňuje zo zločinov proti ľudskosti spáchaných počas a po útoku na Izrael 7. októbra 2023.

Včera 19:49

Matúš Šutaj Eštok k vystrájaniu opozície v parlamente: Nervozita nestabilného Matoviča, ktorý zneužíval OČTK na politickú pomstu voči predstaviteľom vtedajšej opozície, je pochopiteľná. Uvedomuje si, že ruka spravodlivosti na nich čoskoro doľahne.

Včera 19:34

Medzinárodná agentúra pre energetiku  znížila svoju prognózu rastu globálnych dodávok ropy v tomto roku o 100.000 barelov na 3 milióny barelov denne (bpd). Celkovo by sa v roku 2025 malo na svetový trh dostať 106,2 milióna bpd.

Včera 19:32

Zelenskyj potvrdil, že Kyjev poslal USA aktualizovanú verziu mierového plánu. Dodal, že USA trvajú na vytvorení demilitarizovanej „voľnej ekonomickej zóny“ medzi ruskými a ukrajinskými jednotkami na východe Ukrajiny ako súčasti urovnania vojnového konfliktu.

Včera 19:30

Medzinárodný olympijský výbor odporučil pripustiť ruských mladíkov v individuálnych a tímových športoch na turnaje s vlajkou a hymnou.

Predtým predsedníčka MOV vyzvala, aby boli pripustení všetci športovci bez politického zasahovania.

Včera 18:40

Ukrajinské protikorupčné orgány odhalili spreneveru v hodnote niekoľkých miliónov dolárov pri vojenskom kontrakte, ktorý bol podpísaný na úplnom začiatku vojny.

Včera 18:17

Ľvov už nie je ukrajinčinou hovoriacim mestom, myslí si kontroverzná spisovateľka Larisa Nica.

„Luck je ukrajinsky hovoriace mesto, Ternopil ešte tak-tak. Ale Ľvov je už, rovnako ako Kyjev, kdekoľvek prídete, všade znie moskaľský jazyk, deti v školách počas prestávok hovoria moskaľsky,“ vyhlásila spisovateľka.

Nicojová už skôr vyhlásila, že ukrajinské deti treba vychovávať tak, aby „čistili huby moskovským deťom“.

Včera 18:14

Richard Takáč uviedol, že Európska komisia musí zareagovať na tlak, ktorý na ňu vyvíjajú členské štáty EÚ i európski poľnohospodári a ich odborové zväzy v súvislosti s financovaním spoločnej poľnohospodárskej politiky.

Včera 17:47

Raši povedal, že slovenský chlieb je symbolom pohostinnosti krajiny. Dovoz chleba v SR sa však za posledných sedem rokov zdvojnásobil, pričom ide väčšinou o mrazený polotovar, ktorý nie je v takej kvalite ako chlieb vyrábaný v slovenskom prostredí.

Včera 17:46

Magazín Time vyhlásil za osobnosť roka takzvaných architektov umelej inteligencie.

Včera 17:40

Poľské úrady na žiadosť Ukrajiny zadržali ruského archeológa Alexandra Buťagina, ktorý je podozrivý z nelegálnych archeologických vykopávok a rabovania historických artefaktov na Kryme. Tento krok vyvolal pobúrenie v Moskve, ktorá žiada jeho okamžité prepustenie.

Včera 16:51

Venezuelská opozičná líderka María Corina Machadová uviedla, že americká vláda jej pomohla pri odchode z Venezuely do Nórska.

Včera 16:50

Primátor Budapešti Gergely Karácsony informoval, že maďarská polícia odporučila vzniesť voči nemu obvinenie za zorganizovanie 30. ročníka pochodu Pride.

Včera 16:36
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Má Francúzsko vôbec na to, aby viedlo európske obranné iniciatívy?

Francúzsky prezident Emmanuel Macron postavil svoju krajinu do centra európskych iniciatív v oblasti vyzbrojovania. Keďže pri mierových rokovaniach medzi USA, Ruskom a Ukrajinou je EÚ odstrčená na vedľajšiu koľaj a čelí čoraz väčším bezpečnostným výzvam, vynárajú sa preto otázky, či má Francúzsko vojenské kapacity na to, aby viedlo spoločnú obrannú iniciatívu. Vojenskí analytici sa k téme vyjadrili pre Euronews

francúzski vojaci
Na snímke francúzski vojaci. / Foto : X @emmanuelmacron
❚❚
.

Keďže USA obmedzili svoju vojenskú ochranu Európy a medzinárodné napätie predstavuje čoraz väčšiu hrozbu pre bezpečnosť kontinentu, EÚ presadzuje zvýšenie výdavkov a združovanie zdrojov na spoločné obranné projekty svojich členských štátov.

Napriek Macronovým ambíciám však existujú otázky, či francúzska armáda, ktorá je podľa každoročného rebríčka Global Firepower siedma najsilnejšia na svete a najlepšia v EÚ, má na to viesť túto iniciatívu.

 

Sila na papieri, nedostatky v praxi

Od svojho zvolenia v roku 2017 Macron enormne zvýšil výdavky Francúzska na obranu.

V rámci Zákona o vojenskom plánovaní Francúzska na roky 2019 – 2025 (fr. skratka LPM) vyčlenil na obranu 295 miliárd eur. V najnovšom LPM na roky 2024 – 2030 sa táto suma zvýšila na 413 miliárd eur, čo predstavuje 40 % nárast.

.

Napriek týmto investíciám Francúzsko stále doháňa resty.

Senátor Cédric Perrin, člen Republikánskej strany a predseda Senátneho výboru pre obranu, uznal určitý pokrok v tejto oblasti, ale uviedol, že finančné prostriedky sú stále “nedostatočné na to, aby sme dokázali čeliť novým výzvam”.

Vojenské sily krajiny pozostávajú podľa Global Firepower z približne 200 000 aktívnych vojakov a 44 000 záložníkov.

Francúzska armáda sa môže pochváliť 225 bojovými tankami Leclerc a 79 delami Caesar. Jej námorníctvo prevádzkuje lietadlovú loď s jadrovým pohonom, štyri ponorky s jadrovými balistickými raketami a 15 fregát, zatiaľ čo letectvo disponuje 197 stíhačkami.

Krajina má v rámci svojej stratégie odstrašovania približne 290 jadrových hlavíc.

.

Niekoľko obáv však naďalej pretrváva. Napríklad zásoby munície sú mimoriadne nízke.

V roku 2024 si Francúzsko stanovilo cieľ vyrobiť 100 000 nábojov kalibru 155 mm ročne, čo je štandardný kaliber delostreleckých nábojov v NATO, ktorý sa používa v mnohých poľných delách a húfniciach.

Ide o výrazné zlepšenie oproti 6 000 kusov nábojov, ktoré sa vyrábali ročne v rokoch 2012 až 2017. Keďže však ukrajinská armáda denne vystrelí 7 000 nábojov, Francúzsko má pred sebou ešte kus roboty.

Správa Dolnej komory francúzskeho parlamentu z roku 2023 odhalila, že zásoby sú na historickom minime a v prípade dlhotrvajúceho konfliktu by nevydržali dlhšie ako niekoľko týždňov.

 

.

Paradox vývozu zbraní

Francúzsko má silný obranný priemyselný komplex a je druhým najväčším vývozcom zbraní na svete. Uvádza to najnovšia analýza Štokholmského medzinárodného inštitútu pre výskum mieru (Stockholm International Peace Research Institute).

Podľa Emmanuela Dupuya, vojenského analytika a prezidenta Inštitútu pre európske perspektívne a bezpečnostné štúdie (Institute for European Perspective and Security Studies – IPSE), je však dôležité rozlišovať medzi predajom zbraní zo strany Francúzska a vojenskými kapacitami národnej armády.

Dupuy tvrdí, že francúzsky vojenský dodávateľský reťazec je chybný.

„Predajom stíhačiek Rafale a kanónov Caesar sme sa stali popredným európskym vývozcom zbraní, napriek tomu máme nedostatok munície, pretože vo Francúzsku už nemáme kapacity na jej výrobu,“ povedal pre Euronews.

Perrin sa k téme tiež vyjadril a povedal, že hoci Francúzsko vyrába veľa kvalitného vybavenia, neznamená to, že táto krajina množstvo takéhoto vybavenia (ktoré krajine naopak chýba) aj nakupuje.

Dupuy s ním súhlasil : „Možno by sme mali vychádzať zo zásady, že nemôžeme byť exportnou veľmocou, ak sa nechceme zásobovať materiálom, ktorý potrebujeme pre našu vlastnú bezpečnosť.“

Francúzsky vojensko-priemyselný komplex sa tiež spolieha na medzinárodných dodávateľov kritických materiálov. Podľa Dupuya francúzski výrobcovia munície napríklad dovážajú pušný prach z Austrálie.

Minulý týždeň francúzsky minister ozbrojených síl Sébastien Lecornu a minister financií Eric Lombard slávnostne otvorili novú linku v spoločnosti Eurenco, ktorá vyrába pušný prach a výbušniny.

Továreň bude vyrábať približne 1 200 ton pušného prachu ročne, ktorý by sa mal použiť do približne 100 000 delostreleckých granátov určených pre delá Caesar ( ktoré sú nasadené okrem iného na Ukrajine).

 

.

Čo chýba francúzskej armáde?

Napriek svojim vojenským prostriedkom Francúzsko zaostáva vo viacerých kritických oblastiach, upozornili analytici Perrin a Dupuy.

„Potrebujeme investovať do schopnosti premiestniť ozbrojené sily – ťažké dopravné lietadlá s cieľom nasadiť veľké množstvo vojakov a obrnených vozidiel v zahraničí,“ povedal Dupuy.

Ďalší naliehavý nedostatok sa týka vývoja väčšieho počtu bezpilotných lietadiel, ktoré zmenili tradičný štýl vedenia vojny, najmä na Ukrajine.

Jednou z konkrétnych oblastí, ktorá vyvoláva obavy, je monitorovanie hrozieb.

V dobe kybernetickej vojny a elektronického monitorovania musí Francúzsko podľa Dupuya posilniť svoju schopnosť odhaľovať hrozby a reagovať na ne v reálnom čase.

.

Uviedol tiež, že Francúzsko a jeho spojenci v EÚ sa musia zbaviť závislosti od raketových systémov Patriot vyrobených v USA.

„Rozhodne už nesmieme byť závislí od protilietadlových systémov Patriot, ale musíme vyvinúť vlastné európske ekvivalenty,“ vysvetlil.

 

Nedostatočná spolupráca v rámci EÚ

Francúzska vojenská doktrína sa tradične zameriava skôr na expedičnú vojnu než na rozsiahle priame konflikty.

Perrin poznamenal, že francúzske sily boli vytvorené “na to, aby mohli zasahovať kdekoľvek“, ale uviedol, že ich “roztrieštenosť“ znamená, že ich rozsah je obmedzený.

.

Trval na tom, že Francúzsko, podobne ako iné európske krajiny, sa môže zapojiť do veľkého konfliktu len “v koalícii so spojencami z NATO a EÚ“.

Európska spolupráca v oblasti zbrojného priemyslu však zostáva v štádiu vývoja.

Dupuy uviedol, že kontinent musí zlepšiť interoperabilitu, pokiaľ ide o obstarávanie. „Potrebujeme menej rôznych typov vybavenia v rámci európskych ozbrojených síl – možno spoločný európsky lietadlový program (lietadlá a pristávacie dráhy a pod.), a nie konkurenčné národné projekty,“ dodal.

Perrin doplnil, že je opatrne optimistický, pokiaľ ide o novú vojenskú iniciatívu Francúzska.

„Ideme správnym smerom. Otázkou teraz je nájsť rozpočet na realizáciu objednávok,“ vyjadril sa.

Francúzska vláda chce získať dodatočných 5 miliárd eur verejných a súkromných finančných prostriedkov pre obranný sektor, oznámilo minulý týždeň tamojšie ministerstvo financií. Francúzske verejné financie sú však pod veľkým tlakom, čo obmedzuje možnosti na zvýšenie výdavkov na obranu. Macron chce v nasledujúcich rokoch zvýšiť rozpočet armády z 2 % HDP krajiny na 3 až 3,5 %.

Prečítajte si tiež:

.

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Ivan Štubňa

Milan Šupa

René Pavlík

Marek Brna

Miroslav Urban

Dušan Hirjak

.
.
.

Matovič to dal na hulváta. Takmer bitka v parlamente. Piskot a vrieskanie

Počas hodiny otázok a odpovedí v NR SR išiel Igor Matovič na hulváta sabotovať vystúpenie premiéra

11. 12. 2025 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

Prezident napriek zmenám vetoval zákon o zrušení ÚOO. Silné slová premiéra v reakcii

Prezident SR Peter Pellegrini dnes rozhodol, že nepodpíše zákon z dielne ministerstva vnútra, ktorého cieľom je transformácia súčasného Úradu na…

11. 12. 2025 | Aktualizované 11. 12. 2025 | Z domova | 7 min. čítania | 0 komentárov
11. 12. 2025 | Aktualizované 11. 12. 2025 | Z domova | 7 min. čítania | 0 komentárov

Vojenská polícia preveruje združenie herca Ondřeja Vetchého, ktoré dodáva drony na Ukrajinu

Česká vojenská polícia začala vo štvrtok vykonávať úkony trestného konania voči združeniu Skupina D, ktorý dodáva drony na Ukrajinu, v…

11. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
11. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Zástupcovia českej opozície prišli na Slovensko, Raši stretnutie odmietol

Opoziční poslanci z Poslaneckej snemovne českého parlamentu vo štvrtok pricestovali do Bratislavy, kde sa stretli so slovenskou opozíciou. Svojou cestou…

11. 12. 2025 | Aktualizované 11. 12. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
11. 12. 2025 | Aktualizované 11. 12. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

EÚ sa chystá vybabrať s Belgickom, Slovenskom a Maďarskom

Európska únia sa chce zajtra dohodnúť na neobmedzenom zmrazení ruských aktív, aby sa o tom nemuselo hlasovať každých šesť mesiacov,…

11. 12. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
11. 12. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
.

Trump nechce s Európanmi strácať čas

Predstavitelia USA, Ukrajiny, Francúzska, Nemecka a Veľkej Británie budú v sobotu v Paríži diskutovať o Trumpovom mierovom pláne a európsko-ukrajinských…

11. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
11. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Moderátor Rastislav Iliev končí v televízii ta3

Známy slovenský moderátor televízie ta3 dnes na sociálnej sieti oznámil, že v tejto televízií definitívne po 10 rokoch končí

11. 12. 2025 | Aktualizované 11. 12. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
11. 12. 2025 | Aktualizované 11. 12. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

Parlament schválil novelu Trestného zákona, mení sa aj inštitút tzv. kajúcnikov a ďalšie dôležité paragrafy

Za drobnú krádež sa do Trestného zákona opätovne zavádza pravidlo „trikrát a dosť“. Platiť má teda trestnosť priestupkovej recidívy páchateľov.…

11. 12. 2025 | Aktualizované 11. 12. 2025 | Z domova | 5 min. čítania | 0 komentárov
11. 12. 2025 | Aktualizované 11. 12. 2025 | Z domova | 5 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny: Rusko oznámilo úplné obsadenie mesta Seversk

V  tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

11. 12. 2025 | Aktualizované 11. 12. 2025 | Zo zahraničia | 10 min. čítania | 0 komentárov
11. 12. 2025 | Aktualizované 11. 12. 2025 | Zo zahraničia | 10 min. čítania | 0 komentárov
.

Čo je horšie než vražda?

Pre slávu sa niekedy oplatí vraždiť. Alebo urobiť aj niečo oveľa horšie… Aj tieto slová vystihujú strhujúcu novinku s názvom:…

11. 12. 2025 | | 1 min. čítania | 0 komentárov
11. 12. 2025 | | 1 min. čítania | 0 komentárov

Žilinka považuje pozmeňujúci návrh k trestnej novele za škodlivý

Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka považuje pozmeňujúci návrh k novele Trestného zákona k použiteľnosti dôkazov získaných od spolupracujúcich osôb za…

11. 12. 2025 | Aktualizované 11. 12. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
11. 12. 2025 | Aktualizované 11. 12. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Kto sa pokúsil zabiť Mindiča? Stopy vedú na ukrajinskú ambasádu

Kolomoyskyj na súde vyhlásil, že atentát na Mindiča v Izraeli, o ktorom hovorí, spáchal človek, ktorý získal zbraň na ukrajinskom…

11. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
11. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Susko uspel s dovolaním vo veci Dušana Kováčika, vec sa vráti na Špecializovaný trestný súd

Minister spravodlivosti Boris Susko uspel na Najvyššom súde SR s dovolaním v trestnej veci bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika

11. 12. 2025 | Aktualizované 11. 12. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
11. 12. 2025 | Aktualizované 11. 12. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
.

Porušuje Grand Power sankcie a predáva do Ruska? Kuracina pre HS objasnil celú situáciu

Nedávno sa v niektorých slovenských médiách objavili informácie o tom, že napriek sankciám, zbrane od slovenskej zbrojovky Grand Power sa naďalej predávajú…

11. 12. 2025 | Rozhovory | 7 min. čítania | 0 komentárov
11. 12. 2025 | Rozhovory | 7 min. čítania | 0 komentárov

Premiér: Ak EÚ nebude rešpektovať suverénnu politiku, tradície, „skape“

Ak Európska únia nebude rešpektovať suverénnu politiku, tradície i historické korene, „skape“. Vyhlásil to predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SSD)…

11. 12. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
11. 12. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Sagan o najťažších rokoch v kariére. Plánoval ju ukončiť v roku 2015 po zlých skúsenostiach s trénermi

Peter Sagan patrí medzi najúspešnejších cyklistov modernej éry, no aj on sa musel počas kariéry vysporiadať nielen s tlakom na…

11. 12. 2025 | 0 komentárov

Zo zbierky múzea v Bristole ukradli artefakty nevyčísliteľnej hodnoty

Polícia v anglických grófstvach Avon a Somerset vo štvrtok uviedla, že v septembri bolo z archívu Bristolského múzea odcudzených viac…

11. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
11. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

Poslanci Národnej rady SR odvolali Ferenčáka z čela výboru pre európske záležitosti

Poslanci Národnej rady SR odvolali Jána Ferenčáka (Hlas-SD) z funkcie predsedu parlamentného výboru pre európske záležitosti

11. 12. 2025 | Aktualizované 11. 12. 2025 | Z domova | 6 min. čítania | 0 komentárov
11. 12. 2025 | Aktualizované 11. 12. 2025 | Z domova | 6 min. čítania | 0 komentárov

Cez konsolidáciu idú nakupovať zbrane, zbláznili sa?

Europoslanec Milan Uhrík vo svojom príspevku na sociálnej sieti informuje o nákupe zbraní za 58 miliárd eur cez konsolidáciu

11. 12. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
11. 12. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Prišiel návrh na vznik “jadrovej päťky”

Vo Washingtone sa diskutuje o vytvorení skupiny „jadrovej päťky“ Core 5 za účasti USA, Číny, Indie, Japonska a Ruska namiesto…

11. 12. 2025 | Aktualizované 11. 12. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
11. 12. 2025 | Aktualizované 11. 12. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Opití fanúšikovia Slovana sa mali postarať o incident v lietadle do Macedónska

Fanúšik zo Slovenska mal byť zatknutý a ďalším desiatim osobám bol údajne zamietnutý vstup do Severného Macedónska z dôvodu agresívneho…

11. 12. 2025 | 0 komentárov

.

Púchovský obvinil ministra z klamstva, pomohol si nezákonnými praktikami?

Niekdajší admin policajného Facebooku sám seba usvedčil, že sa dostal k informáciám zo súdu, na ktoré nemá ani ako asistent…

11. 12. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
11. 12. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov

Pád mesta Babanusa. Faktor ruskej námornej základne v Port Sudan

Sudán, 11. decembra 2025 - V rámci vojny o Sahel sa na sudánskom bojisku obnovil postup síl rýchlej podpory proti…

11. 12. 2025 | 0 komentárov

Kolízií vlakov pribúda: Náhoda alebo sabotáž?

Poslednú dobu ani nie je týždeň bez toho, aby sa na slovenských železniciach nestala nejaká mimoriadna udalosť.  Incidentov pribúda a niektorým…

11. 12. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
11. 12. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Americký analytik: Dobytie Krasnoarmejsku ruskými ozbrojenými silami naznačuje, že všetko sa rozhodne na bojisku

USA, 11.decembra 2025 - Rusi nazývajú Pokrovsk Krasnoarmejskom, konštatuje Ted Snyder z The American Conservative. A dáva radu: preto by…

11. 12. 2025 | 0 komentárov

.

Brusel tlieska ukrajinskému teroru, ktorý postihuje nás

Na dvojaký meter, ktorý úplne preniká aj do energetickej politiky EÚ, upozornil vo svojom stredajšom prejave v Istanbule maďarský minister…

11. 12. 2025 | 0 komentárov

Príde Fero Joke kvôli sexuálnemu obťažovaniu o sponzorov? To sotva

Podpredseda parlamentu Tibor Gašpar sa vyjadril k nedávnej kauze sexuálneho obťažovania, ktorej hlavným aktérom je progresívne naladený komik vystupujúci pod…

11. 12. 2025 | Z domova | 5 min. čítania | 0 komentárov
11. 12. 2025 | Z domova | 5 min. čítania | 0 komentárov

Vyšívanie ako majstrovské dielo? Kreativita ľudí nemá žiadne hranice

Vyšívanie je jednou z tých techník, ktoré aj z najobyčajnejších predmetov dokážu vytvoriť malé umelecké skvosty. V posledných rokoch zažíva…

11. 12. 2025 | 0 komentárov

Tusk môže „koalícii ochotných“ dvoriť koľko chce. Poľsko je z mierových samitov vylúčené

Napriek snahe poľského premiéra Donalda Tuska zalíškať sa západným spojencom bolo Poľsko v súvislosti s Ukrajinou odsunuté na vedľajšiu koľaj,…

11. 12. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
11. 12. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Hamas odmietol správu Amnesty International, ktorá toto hnutie a ďalšie ozbrojené formácie obviňuje zo zločinov proti ľudskosti spáchaných počas a po útoku na Izrael 7. októbra 2023.

Včera 19:49

Matúš Šutaj Eštok k vystrájaniu opozície v parlamente: Nervozita nestabilného Matoviča, ktorý zneužíval OČTK na politickú pomstu voči predstaviteľom vtedajšej opozície, je pochopiteľná. Uvedomuje si, že ruka spravodlivosti na nich čoskoro doľahne.

Včera 19:34

Medzinárodná agentúra pre energetiku  znížila svoju prognózu rastu globálnych dodávok ropy v tomto roku o 100.000 barelov na 3 milióny barelov denne (bpd). Celkovo by sa v roku 2025 malo na svetový trh dostať 106,2 milióna bpd.

Včera 19:32

Zelenskyj potvrdil, že Kyjev poslal USA aktualizovanú verziu mierového plánu. Dodal, že USA trvajú na vytvorení demilitarizovanej „voľnej ekonomickej zóny“ medzi ruskými a ukrajinskými jednotkami na východe Ukrajiny ako súčasti urovnania vojnového konfliktu.

Včera 19:30

.

Slávna ruská tenistka bude od budúceho roka reprezentovať inú krajinu

Tenistka Anastasia Potapovová už nebude hájiť farby Ruska. Dvadsaťštyriročná rodáčka zo Saratova na Instagrame napísala, že od roku 2026 bude…

11. 12. 2025 | 0 komentárov

Britský výsadkár zomrel na Ukrajine pri údajnom pozorovaní ukrajinských síl v bojovej zóne, ktorú britská vláda oficiálne neschválila

Veľká Británia, 11.decembra 2025 - Londýn „neochotne“ priznal vyslanie britských výsadkárov na Ukrajinu, píše The Guardian.  

11. 12. 2025 | 0 komentárov

V reakcii na masové protikorupčné protesty odstupuje bulharská vláda

Bulharský premiér Rosen Žeľazkov oznámil vo štvrtok demisiu svojej vlády v reakcii na rozsiahle protikorupčné protesty. Žeľazkov pôsobil vo funkcii…

11. 12. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
11. 12. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Ochrana oznamovateľov zostáva. Končí sa len nedotknuteľnosť vyvolených

Novela o ochrane oznamovateľov nemení práva tých, ktorí nahlasujú nezákonnosti. Mení niečo iné. Čo presne? A je krik opozície na…

11. 12. 2025 | Komentáre | 8 min. čítania | 0 komentárov
11. 12. 2025 | Komentáre | 8 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Dávajte si pozor na “transfóbne” vyjadrenia, aby vás jedného dňa nestíhali

Stovky a stovky eur na pokutách, vyše desaťtisíc eur za súdne trovy. To je bilancia írskeho učiteľa, ktorý v zásade…

11. 12. 2025 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov
11. 12. 2025 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Ivan Štubňa

Milan Šupa

René Pavlík

Marek Brna

Miroslav Urban

Dušan Hirjak

.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov