NAŽIVO

Hrozba vetra so silou víchrice potrvá na horách severného a stredného Slovenska aj v prvej polovici pondelka (29. 12.). Na svojom webe to potvrdzuje Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ).
Výstraha platí do začiatku pondelkového popoludnia (13.00 h) pre okresy Žilinského, Banskobystrického a Prešovského kraja a očakáva v polohách nad 1500 metrov miestami výskyt vetra s rýchlosťou v nárazoch 110 – 135 km/h, resp. s priemernou rýchlosťou 70 – 85 km/h, čo zodpovedá víchrici.

Včera 19:23

Profesionálni i dobrovoľní hasiči v nedeľu podvečer pracujú na likvidácii požiaru haly hydinárne vo Vištuku v okrese Pezinok. „Z miesta zásahu nie sú v súčasnosti nahlásené žiadne zranené ani usmrtené osoby,“ informovali TASR z Operačného strediska Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (KR HaZZ) v Bratislave.
Požiar nahlásili o 16.29 h, na mieste sa nachádza takmer 40 hasičov. „Medzi nimi sú príslušníci HaZZ z Bratislavy, Trnavy, Pezinka i Senca, rovnako členovia dobrovoľných hasičských zborov z obcí Budmerice, Šenkvice, Blatné, Voderady a Častá,“ uviedli z operačného strediska. Dodali, že požiar likvidujú pomocou 13 vozidiel a strojov hasičskej techniky.

Včera 18:25

Horská záchranná služba (HZS) v nedeľu predpoludním zasahovala v Malej Fatre. Na modrom turistickom značenom chodníku v doline Hradské sa nachádzala 58-ročná žena slovenskej národnosti, ktorá si pádom spôsobila úraz dolnej končatiny. HZS o tom informovala na webe.
Na miesto pod Chatou pod Suchým smerovali záchranári z Oblastného strediska HZS Malá Fatra, ktorí pacientku po príchode vyšetrili a podali jej medikamentóznu liečbu. „Po zafixovaní bola transportovaná nosidlami a terénnym vozidlom HZS k rázcestníku Podhradské, kde si ju do starostlivosti prevzala privolaná posádka rýchlej zdravotnej pomoci,“ dodali horskí záchranári.

Včera 17:34

Polícia upozorňuje na nebezpečenstvo spojené s nepriaznivým počasím v okrese Gelnica. Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Košiciach na sociálnej sieti uviedlo, že najmä v oblasti Nálepkovo dochádza v dôsledku silného vetra k pádu stromov a poškodeniu infraštruktúry.
„Zvýšené riziko sa týka predovšetkým zalesnených úsekov, dolín a menej frekventovaných komunikácií, kde sa môžu náhle objaviť prekážky na ceste. Upozorňujeme na možný výskyt popadaných stromov, uvoľnených konárov, poškodeného elektrického a telekomunikačného vedenia, ako aj na lokálne výpadky elektrickej energie,“ uviedla polícia. V tejto súvislosti odporúča zvýšenú opatrnosť pri pohybe v exteriéri, parkovaní vozidiel v blízkosti stromov a pri jazde dotknutými úsekmi.

Včera 15:16

Akademický senát Univerzity Mateja Bela (UMB) v Banskej Bystrici vyhlásil voľbu kandidáta na rektora UMB pre funkčné obdobie rokov 2026 až 2030. Informuje o tom univerzita na webe i sociálnej sieti.
Lehota na podávanie návrhov uchádzačov o kandidáta na rektora UMB začala plynúť dňom zverejnenia uznesenia na webovom sídle UMB a skončí sa 31. marca 2026 o 14.00 h. Návrhy uchádzačov o kandidáta na rektora musia byť doručené do podateľne univerzity najneskôr do uplynutia tejto lehoty.
„Volebné zhromaždenie na voľbu kandidáta na rektora UMB, ktorého súčasťou bude aj verejné vypočutie uchádzačov, sa uskutoční 6. mája,“ doplnila univerzita.
Voľbu kandidáta na rektora UMB organizuje, zabezpečuje a na jej priebeh dohliada volebná komisia, ktorej členov zvolili Akademický senát a Správna rada UMB.

Včera 14:51

Sobotňajšiu dopravnú nehodu v Detve neprežil 80-ročný chodec. Ako na sociálnej sieti informovalo Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Banskej Bystrici, tragická dopravná nehoda sa stala v sobotu 27. decembra vo večerných hodinách, na ulici M. R. Štefánika v Detve. „Podľa doposiaľ zistených informácií mal 28-ročný vodič zraziť na osvetlenom priechode 80-ročného chodca. Chodec napriek snahe záchranárov, žiaľ, svojim zraneniam na mieste podľahol,” uviedla polícia. Doplnila, že vodiča podrobili dychovej skúške na alkohol, aj orientačnému testu na drogy. Výsledok bol v oboch prípadoch negatívny. „Na mieste bol prítomný aj znalec z odboru dopravy,” dodala polícia s tým, že presná príčina nehody a bližšie okolnosti sú predmetom ďalšieho vyšetrovania.

Včera 14:51

Na nárazový vietor musia byť pripravení šoféri, ktorí prechádzajú cez Čertovicu, rovnako môže silný vietor spôsobiť komplikácie aj v okolí Liptovského Hrádku, kde je navyše spojený so snehovými prehánkami. Upozornila na to Slovenská správa ciest (SSC).
Na webe zjazdnost.sk varuje tiež pred poľadovicou, ktorá je na ceste II/589 medzi Chotínom a Pribetou v okrese Komárno. „Zľadovatený sneh je na ceste II/578 v úseku Kremnica – Skalka,“ doplnili cestári.

Včera 14:08

 Polícia vystríha pred nepriaznivým počasím v okrese Gelnica. Ako na sociálnej sieti uviedlo Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Košiciach, v danom okrese, najmä v oblasti Nálepkovo, v dôsledku silného vetra padajú stromy a dochádza k poškodeniu infraštruktúry. „Zvýšené riziko sa týka predovšetkým zalesnených úsekov, dolín a menej frekventovaných komunikácií, kde sa môžu náhle objaviť prekážky na ceste,” uviedla polícia. Varovala aj pred možným výskytom popadaných stromov, uvoľnených konárov, poškodeného elektrického a telekomunikačného vedenia, a tiež možnými lokálnymi výpadkami elektrickej energie. „Odporúčame zvýšenú opatrnosť pri pohybe v exteriéri, parkovaní vozidiel v blízkosti stromov a pri jazde dotknutými úsekmi,” doplnili policajti.

Včera 14:04

Oravský hrad ukončí tohtoročnú turistickú sezónu podujatím s názvom Vianoce na hrade. Od nedele do utorka 30. decembra bude historická prehliadka hradu obohatená o divadelno-hudobné spracovanie príbehu narodenia betlehemského dieťaťa. Oravské múzeum P. O. Hviezdoslava o tom informovalo na webe.
V Rytierskej sále bude v čase prehliadok živá hudba s tradičnými vianočnými vinšmi a koledami. „Návštevníci, ktorí budú mať záujem o takýto druh prehliadky, budú môcť vstupovať do hradu každú hodinu od 11.00 h do 14.00 h v skupinách s lektorom,“ uviedli z múzea.
Počas nedele je pre návštevníkov Oravskej lesnej železnice pripravená Vianočná jazda. Na stanici Sedlo Beskyd sa predstaví súbor Klinčeky s hudobným pásmom vianočných kolied. Vlak s vyhrievaným vozňom bude na železnici premávať podľa platného cestovného poriadku do 31. decembra.

Včera 13:58

Verejnosť si môže 3. januára v čase od 14.30 do 16.30 h na oboch ľadových plochách zimného štadióna v Trnave zakorčuľovať s hráčmi z hokejového klubu (HK) Gladiators Trnava. Návštevníkov čaká aj sprievodný program, môžu sa tiež osobne stretnúť a odfotiť s hráčmi. TASR o tom informovali z hokejového klubu.
Ako uviedli, najprv bude na hlavnej ploche od 14.30 do 15.00 h zápas detí do desať rokov z oboch trnavských hokejových klubov proti mužom. Po tomto zápase si hráči prídu zakorčuľovať s návštevníkmi verejného korčuľovania. V priestoroch vchodu D bude pripravené fotenie s hráčmi. Organizátormi sú mesto Trnava a HK Gladiators Trnava.

Včera 13:58

STVR mení nedeľný večerný program na Dvojke. Dôvodom je úmrtie významnej francúzskej herečky Brigitte Bardotovej.
„V reakcii na túto udalosť si STVR pripomenie hereckú legendu na Dvojke od 20.10 h uvedením šesťdielnej životopisnej minisérie Bardot, ktorá približuje jej výnimočný život a umelecký odkaz,“ informovala vedúca odboru komunikácie STVR Zuzana Vicelová.
Bývalá francúzska filmová hviezda Brigitte Bardotová zomrela vo veku 91 rokov. V nedeľu to oznámila jej nadácia.

Včera 12:41

Cesta I/65 v úseku Turček – Kremnické Bane je uzatvorená, dôvodom je spadnutý strom na vozovku. Informuje o tom Slovenská správa ciest (SSC).
Na webe zjazdnost.sk cestári tiež upozorňujú na poľadovicu v úseku cesty III. triedy medzi Červenou studňou a Banskou Štiavnicou, poľadovica je aj na horskom priechode Vrchslatina. „V úseku cesty II/578 Kremnica – Skalka je zľadovatený sneh,“ dodáva SSC.
Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) tiež v aktuálnej výstrahe, platnej počas celej nedele, varuje pred rizikom snehových jazykov a závejov na severnom Slovensku.

Včera 09:02

Dôvera verejnosti v Srbsku voči Európskej únii klesá po štyroch rokoch bez otvorenia jedinej novej kapitoly prístupových rozhovorov. Podľa nedávneho prieskumu pre portál Savremena politika by v hypotetickom referende o členstve v EÚ budúci týždeň hlasovalo za 35,8 percenta respondentov, pričom 33 percent by bolo proti.

Včera 08:27

Rusko je proti akejkoľvek forme nezávislosti Taiwanu a považuje ostrov za neoddeliteľnú súčasť Číny, vyhlásil ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov. V rozhovore pre agentúru TASS, ktorého celé znenie zverejnia v nedeľu ráno, takisto vyzval Japonsko, aby zvážilo možné dôsledky toho, čo označil za smerovanie k „militarizácii“.

Včera 08:27

Angola a Namíbia súhlasili s prijatím nelegálnych migrantov a ďalších osôb podozrivých z trestnej činnosti z Británie po tom, ako Londýn pohrozil sankciami v podobe vízových obmedzení krajinám, ktoré v tejto veci odmietnu spolupracovať. Naopak, Konžská demokratická republika (KDR) pre nesplnenie požiadaviek prišla o zrýchlené vízové služby a preferenčné zaobchádzanie s určitými osobami.

Včera 08:26

Polícia v Paríži v sobotu večer zadržala približne 40 ľudí, ktorí v centre metropoly neďaleko Eiffelovej veže odpaľovali zábavnú pyrotechniku. 

Včera 08:26

Indonézske úrady potvrdili, že španielsky futbalový tréner a jeho tri deti zahynuli po tom, čo sa v piatok večer pri pobreží ostrova Padar potopila výletná loď s 11 ľuďmi na palube. Informovala o tom agentúra Reuters.

Včera 08:25

Iránske námorné sily zadržali ďalší zahraničný tanker v Ormuzskom prielive, informovali medzinárodné agentúry.
Loď prevážala približne 4 milióny litrov paliva, ktoré v Teheráne označili za kontraband. Pri tom bolo zadržaných 16 členov zahraničnej posádky, ich národnosť a vlajka tankera neboli zverejnené.
K incidentu došlo na strategicky dôležitej vodnej ceste, cez ktorú prechádza značná časť svetového obchodu s ropou. Iránske orgány pravidelne zadržiavajú lode v tejto oblasti na základe obvinení z porušenia medzinárodných pravidiel, vrátane nelegálnych nákladov.

Včera 06:47

Mier na Ukrajine si vyžaduje ochotu Ruska dosiahnuť ho, uviedol kanadský premiér Mark Carney. Na stretnutí s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským v kanadskom Halifaxe tiež oznámil ďalšiu ekonomickú pomoc pre Kyjev vo výške 2,5 miliardy dolárov.

27.12.2025 | 19:16

Približne 50.000 rodín v Kyjeve má po ruskom útoku obnovené dodávky elektrickej energie, uviedla najväčšia súkromná energetická spoločnosť na Ukrajine DTEK.

27.12.2025 | 19:06

Ruská protivzdušná obrana v priebehu troch hodín zneškodnila 111 ukrajinských dronov v šiestich oblastiach vrátane Moskovskej. 

27.12.2025 | 18:35

Tisíce domácností vo Švédsku zostali bez elektriny v dôsledku zimnej víchrice. V meste Sandviken prišiel o život muž, ktorého zasiahol padajúci konár stromu. V častiach krajiny ráno namerali rýchlosť vetra dosahujúcu takmer silu hurikánu.

27.12.2025 | 18:35

Iránsky prezident Masúd Pezeškiján tvrdí, že Spojené štáty, Izrael a Európa vedú „totálnu vojnu“ proti jeho krajine. Uviedol to v rozhovore.

27.12.2025 | 18:34

Generálny tajomník OSN António Guterres privítal dohodu o prímerí, ktorú oznámili Thajsko a Kambodža s cieľom ukončiť niekoľkotýždové pohraničné potýčky.

27.12.2025 | 17:54
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Jozef M. porušil povinnosti pri správe majetku Matice slovenskej

Bývalý dlhoročný predseda Matice slovenskej (MS) Jozef M. porušil svoje povinnosti, keď v roku 2007 rozhodol o prevzatí dlhu Matičného fondu v celkovej výške 202.393,55 eura (6.097.308,20 Sk). Rozhodol o tom dnes Okresný súd Bratislava III, ktorý uznal Jozefa M. vinného zo spáchania prečinu porušenia povinností pri správe cudzieho majetku.

❚❚
.

Expredsedovi MS vymeral prvostupňový súd jednoročný trest odňatia slobody s podmienečným odkladom na dva roky. Podstatne pritom zmiernil návrh prokuratúry, ktorá požadovala uznať Jozefa M. z obzvlášť závažného trestného činu porušovania povinností pri správe cudzieho majetku. Obe strany sa na mieste odvolali, proces bude pokračovať na druhom stupni.

Predseda senátu Karol Posluch vysvetlil, že niet pochýb o tom, že dlh tretej osoby bol pokrytý z matičných prostriedkov, čo verejnoprávnu inštitúciu poškodilo. „Nie je pravdou, čo tvrdí obhajoba, že šlo iba o nevydarenú finančnú operáciu,“ vysvetlil sudca. Krok MS vedenej Jozefom M. sa podľa neho dá kvalifikovať ako dar tretej osobe.

Senát však na rozdiel od prokuratúry nemal pocit, že došlo k úmyselnému konaniu Jozefa M. Preto skutok prekvalifikoval ako konanie z nedbanlivosti. „Nebol úmysel nikomu ublížiť, ale obžalovaný vedel, že Matica slovenská môže prísť o tieto peniaze, ale bez primeraných dôvodov sa spoliehal, že sa to nestane,“ skonštatoval sudca.

.

„Rozsudok ma prekvapil. Určite si myslím, že môj klient je nevinný. V tomto prípade nebolo preukázané, že úmyselne spáchal nejaký trestný čin,“ reagoval na rozsudok obhajca Stanislav Jakubčík. Samotný Jozef M. sa vynesenia rozsudku nezúčastnil zo zdravotných dôvodov. V písomnom vyjadrení, ktoré prečítal obhajca, odmietol svoju vinu.

„Nikdy by ma ani nenapadlo, že ma raz bude dakto obviňovať, že som so zlým úmyslom pripravoval a realizoval konštrukciu, ako majetkovo poškodiť Maticu slovenskú a ešte túto konštrukciu aj skryl pred spolupracovníkmi,“ napísal. „Po dlhých a ťažkých rokoch urputného zápasu, ako riešiť a vyriešiť zložité problémy deficitu vo financovaní Matice slovenskej, by som naozaj nečakal, že ma niekto bude obviňovať z nedostatočnej starostlivosti o jej majetok, ba z jeho úmyselného poškodzovania,“ uviedol ďalej.

Súd sa musel vysporiadať s niekoľkými právnymi problémami, najmä s tvrdením obhajoby, že Jozef M. nebol ako predseda MS s ňou v pracovnoprávnom vzťahu, a preto nemôže byť trestne zodpovedný za dôsledky podpísania zmluvy. Súd však s týmto nesúhlasil. Sudca vysvetlil, že Jozef M. bol počas dlhoročného pôsobenia sedemkrát zvolený za predsedu MS a pracovnoprávny pomer mu vznikol na základe zákona. „Preto súd mohol konštatovať, že povinnosti vedúceho pracovníka platili aj pre obžalovaného,“ objasnil.

Prokurátorka Krajskej prokuratúry v Bratislave sa k rozsudku nevyjadrila. V záverečnej reči žiadala pre Jozefa M. trest na dolnej hranici trestnej sadzby 10 až 15 rokov. „V každom prípade obvinený ako predseda MS celkom zjavne vedel, že je štatutárnym orgánom, ktorého povinnosťou je pristupovať k majetku MS tak, aby nedochádzalo k neopodstatnenému úbytku na jej majetku,“ skonštatovala prokurátorka.

Počas záverečnej reči pripomenula, že Jozef M. podpísal zmluvu, v ktorej bolo výslovne uvedené, že MS za zaväzuje uhradiť premlčaný dlh, na prevzatie ktorého nebol žiadny právny a ani ekonomický dôvod. Na zistenie nevýhodnosti uzatváranej zmluvy pritom podľa nej Jozef M. nemusel mať právnické ani ekonomické vzdelanie, nakoľko už z jej obsahu bolo jasné, že sa preberá premlčaný a pochybný dlh, ktorý mal vzniknúť pred 10 rokmi a pri ktorom nie je možné zistiť ani dátum jeho vzniku.

.

„Aj pre laika je zrejmé, že pre Maticu slovenskú je zmluva evidentne nevýhodná,“ podotkla prokurátorka. Dlh uznaný predsedom v roku 2007 Matica slovenská uhradila v dvoch splátkach v roku 2008 a 2009.

Obžalobe sa nepodarilo dostatočne presvedčivo preukázať vinu obžalovaného, uviedol v záverečnej reči obhajca Jakubčík. Zdôraznil, že neexistuje zmienka alebo pochybnosť o takmer 20-ročnom pôsobení Jozefa M. na čele MS. Obhajoba preto nadobudla pocit, že proces je iba snahou súčasného vedenia MS očierniť meno jedinej osoby za rozhodnutia jej kolektívnych orgánov. Trestné konanie inicioval v roku 2011 súčasný predseda MS Marián Tkáč, ktorý podal trestné oznámenie. Jozef M. bol obvinený v roku 2014.

Obhajca vysvetlil, že v prípade prevzatia dlhu šlo o kolektívne rozhodnutie, pričom bolo snahou zachrániť Matičný fond, a tým aj finančné prostriedky MS. Akcie fondu sa totiž mali stať predmetom útoku nepriateľskej finančnej skupiny. Jozef M. podľa Jakubčíka nemohol v roku 2007 predvídať, že príde finančná kríza, ktorá akcie fondu znehodnotí.

Obhajoba navyše tvrdí, že Jozef M. nebol v pracovnoprávnom vzťahu s MS, a preto nemôže byť trestne stíhaný z porušenia povinností pri správe cudzieho majetku. Obžalobe vytkol, že sa snaží postihnúť nakladanie MS so súkromnými a nie štátnymi prostriedkami. „Akým právom sa štát mieša do súkromnoprávnych vzťahov?“ opýtal sa. Prokurátorka na to zareagovala, že MS je verejnoprávna inštitúcia a nie obchodná spoločnosť.

 

.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Gustáv Murín

Marek Brna

Miroslav Urban

Zdeno Drdol

Michal Durila

Milan Šupa

.
.
.

Začalo sa stretnutie Trumpa so Zelenským na Floride

Krátko pred stretnutím amerického prezidenta Trumpa so Zelenským sa v médiách objavili správy, že ešte predtým prezident USA telefonoval s…

28. 12. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

Trump pred privítaním Zelenského telefonoval s Putinom. O čom sa rokovalo?

Trumpov rozhovor s Putinom trval hodinu a 15 minút a podľa ruského prezidentského poradcu Ušakova sa uskutočnil z iniciatívy Spojených…

28. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
28. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

KDH mohlo byť štyrikrát vo vláde s Ficom, nebolo však ani raz. Spojenie so Smerom odmietajú aj teraz

Kresťanskodemokratické hnutie štyrikrát mohlo byť vo vláde s Ficom, a nebolo ani raz. V rozhovore pre spravodajskú televíziu TA3 to…

28. 12. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
28. 12. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Ukrajinci hlásia problém. Ruským vojskám často pomáhajú miestni civilisti

Obyvateľstvo vo frontových oblastiach pomáha Rusom preniknúť cez línie ukrajinských ozbrojených síl. Miestni obyvatelia im poskytujú prístrešie, jedlo a oblečenie,…

28. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
28. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Letisko Sliač by mohlo byť pripravené pre stíhačky F-16 už koncom roka 2026

Letisko Sliač by mohlo byť pripravené pre stíhačky F-16 už koncom budúceho roka. Uviedol to minister obrany Robert Kaliňák na…

28. 12. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
28. 12. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Zelenskyj uviedol, že pred Novým rokom by sa mohlo rozhodnúť o „veľa veciach“

„Toto sú jedny z najaktívnejších diplomatických dní v roku a pred Novým rokom by sa mohlo rozhodnúť o mnohých veciach.…

28. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
28. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Tibor Gašpar povedal viac o tom, ako chcú upraviť zákon o mimovládkach, ktorému dal stopku Ústavný súd

Podpredseda parlamentu Tibor Gašpar očakáva, že budú musieť pripraviť novú úpravu zákona o mimovládkach

28. 12. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
28. 12. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Švihlíková pre HS: Európska únia sa postavila na stranu vojny a nesie za to plnú zodpovednosť. Kým vojna trvá, elity majú pocit moci. EÚ dnes nemá v rukách takmer žiadne karty, stratila rozum aj smerovanie

Globalizácia je proces rastúcej prepojenosti a vzájomnej závislosti národov, spoločností, ekonomík a kultúr po celom svete, poháňaný nárastom obchodu, kapitálu,…

28. 12. 2025 | Rozhovory | 20 min. čítania | 0 komentárov
28. 12. 2025 | Rozhovory | 20 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny: V Kyjeve stále pokračujú výpadky prúdu

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

28. 12. 2025 | Zo zahraničia | 12 min. čítania | 0 komentárov
28. 12. 2025 | Zo zahraničia | 12 min. čítania | 0 komentárov
.

Šipoš ospravedlňuje vulgárnu parlamentnú opozíciu: “Na šialené a radikálne kroky koalície musíme reagovať adekvátne”

Na šialené a radikálne kroky koalície musí opozícia reagovať adekvátnym spôsobom. Koalícii prechádzajú škodlivé návrhy v Národnej rade SR bez…

28. 12. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
28. 12. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Prevzatie kontroly nad Radou? Aké budú dôsledky útoku NABU na poslancov Zelenského strany?

Nedávna obnova vo vyšetrovaniach agentúr NABU a SAPO voči Zelenského vnútornému kruhu krátko pred odchodom ukrajinského prezidenta na stretnutie s…

28. 12. 2025 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov
28. 12. 2025 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov

Čo zapríčinilo rýchly pád Severska

Po rýchlej strate Severska v Doneckej oblasti boli z funkcií odvolaní velitelia dvoch brigád, ktoré bránili tento úsek, informuje „UP“…

28. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
28. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Šimkovičová: Plné divadlá, sály, návštevnosť knižníc je najlepšou odpoveďou na nevyberavú kritiku

Úspešnosť organizácií Ministerstva kultúry SR, záujem o predstavenia, výstavy i ponuku knižníc je tou najlepšou odpoveďou na často nevyberavú kritiku…

28. 12. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
28. 12. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Rusko chce v budúcom roku naverbovať viac ako 400-tisíc vojakov, tvrdí Budanov

Rusko splnilo svoje mobilizačné ciele v tomto roku a na budúci rok chce do armády naverbovať 409-tisíc ľudí. Ako referuje…

28. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
28. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Hnus v Betleheme: Nemci predstavili „slizkého Ježiša”

Nemeckí katolíci podporili provokačné trendy v súčasnom umení. V tamojšej televízii ste tak mohli vidieť nevkusné zobrazenie živého Krista ako…

28. 12. 2025 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov
28. 12. 2025 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov

Zámorský odborník po prvých dvoch zápasoch MS juniorov vypichol výkony piatich slovenských mladíkov

Slovenská reprezentácia do 20 rokov odohrala na svetovom šampionáte do 20 rokov prvý dvojzápas proti silným Švédom a včera večer…

28. 12. 2025 | 0 komentárov

Zomrela francúzska filmová legenda 50. a 60. rokov

Do hereckého neba vo veku 91 rokov odišla francúzska filmová legenda Brigitte Bardotová, ikona kinematografie 50. a 60. rokov. Oznámila…

28. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
28. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

Globalistická lož o Ukrajine, ktorá ešte môže zvíťaziť

S úplne nepodloženým tvrdením, že Ukrajina ešte môže poraziť Rusko, sa vo svojom najnovšom analytickom článku zaoberal, bezpečnostný expert maďarského…

28. 12. 2025 | 0 komentárov

Michelko: Predčasné voľby sú veľmi málo pravdepodobné, SNS nepovalí túto vládu

Predčasné parlamentné voľby sa nedajú úplne vylúčiť, ale je to veľmi málo pravdepodobný scenár. Uviedol to v rozhovore pre TASR…

28. 12. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
28. 12. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Opozícia tvrdí, že Šutaj Eštok je “v úplne inej realite než občania”. Podľa Mikulca sa kriminalita zvyšuje

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok žije v úplne inej realite ako občania Slovenska. Vysmieva sa im štatistikami, v ktorých tvrdí,…

28. 12. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
28. 12. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Objavila sa fotografia po zuby ozbrojeného mierového čínskeho nákladného plavidla

USA, 28. decembra 2025 - Na Západe vznikol nemalý rozruch v dôsledku toho, že v čínskom prístave sa objavil kontajnerový…

28. 12. 2025 | 0 komentárov

.

Vyšetrovateľ obvinil z obzvlášť závažného zločinu vraždy ženu, ktorá muža dobodala kuchynskými nožmi

Vyšetrovateľ trnavskej krajskej kriminálky obvinil 55 ročnú ženu z okresu Trnava z obzvlášť závažného zločinu vraždy v prípade, ktorý sa…

28. 12. 2025 | | 1 min. čítania | 0 komentárov
28. 12. 2025 | | 1 min. čítania | 0 komentárov

Vojna a klauni. To, čo ponúka ukrajinská vláda je nepredstaviteľné

Ukrajina, 28. decembra 2025 - Keby som si pred rokom alebo dvoma prečítal Zelenského „mierový plán“ , povedal by som,…

28. 12. 2025 | 0 komentárov

Svet spomaľuje, no nezastavuje. Rast má ťahať Amerika a umelá inteligencia

Svetová ekonomika vstupuje do budúceho roka s mierne slabšou dynamikou, no bez dramatického zlomu, ktorý by signalizoval príchod globálnej recesie

28. 12. 2025 | Ekonomika | 4 min. čítania | 0 komentárov
28. 12. 2025 | Ekonomika | 4 min. čítania | 0 komentárov

Koniec bojov na Ukrajine by podľa 52,3% opýtaných pomohol ekonomike SR

Pozitívny vplyv konca vojny na Ukrajine na slovenskú ekonomiku, ak k nemu v roku 2026 príde, očakáva 52,3 percenta respondentov,…

28. 12. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
28. 12. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

Od 1. januára sa menia pravidlá valorizácie minimálnych dôchodkov

Od 1. januára 2026 nastanú zmeny v spôsobe valorizácie minimálnych dôchodkov na Slovensku. Minimálne dôchodky sa nevalorizujú priamo, ale zvyšuje…

28. 12. 2025 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov
28. 12. 2025 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov

Slováci zvládli dôležitý duel s Nemeckom na juniorských MS. Hetrikom sa zaskvel Chrenko

Hokejová reprezentácia SR do 20 rokov zvíťazila v druhom vystúpení na juniorskom svetovom šampionáte v USA v kľúčovom zápase základnej…

28. 12. 2025 | 0 komentárov

"Pirát" končí v Oktagone pre nezhody s promotérom Novotným

Krátko pred dnešným večerným veľkým turnajom organizácie Oktagon MMA v Prahe jedna z jej hlavných hviezd - slovenský zápasník Samuel…

28. 12. 2025 | 0 komentárov

Elon Musk varuje pred nedostatkom striebra

USA, 28. decembra 2025 - Pondelok bude veselý. Hlavný trh s futures a opciami na obchodovanie s kovmi ako zlato,…

28. 12. 2025 | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Hrozba vetra so silou víchrice potrvá na horách severného a stredného Slovenska aj v prvej polovici pondelka (29. 12.). Na svojom webe to potvrdzuje Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ).
Výstraha platí do začiatku pondelkového popoludnia (13.00 h) pre okresy Žilinského, Banskobystrického a Prešovského kraja a očakáva v polohách nad 1500 metrov miestami výskyt vetra s rýchlosťou v nárazoch 110 – 135 km/h, resp. s priemernou rýchlosťou 70 – 85 km/h, čo zodpovedá víchrici.

Včera 19:23

Profesionálni i dobrovoľní hasiči v nedeľu podvečer pracujú na likvidácii požiaru haly hydinárne vo Vištuku v okrese Pezinok. „Z miesta zásahu nie sú v súčasnosti nahlásené žiadne zranené ani usmrtené osoby,“ informovali TASR z Operačného strediska Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (KR HaZZ) v Bratislave.
Požiar nahlásili o 16.29 h, na mieste sa nachádza takmer 40 hasičov. „Medzi nimi sú príslušníci HaZZ z Bratislavy, Trnavy, Pezinka i Senca, rovnako členovia dobrovoľných hasičských zborov z obcí Budmerice, Šenkvice, Blatné, Voderady a Častá,“ uviedli z operačného strediska. Dodali, že požiar likvidujú pomocou 13 vozidiel a strojov hasičskej techniky.

Včera 18:25

Horská záchranná služba (HZS) v nedeľu predpoludním zasahovala v Malej Fatre. Na modrom turistickom značenom chodníku v doline Hradské sa nachádzala 58-ročná žena slovenskej národnosti, ktorá si pádom spôsobila úraz dolnej končatiny. HZS o tom informovala na webe.
Na miesto pod Chatou pod Suchým smerovali záchranári z Oblastného strediska HZS Malá Fatra, ktorí pacientku po príchode vyšetrili a podali jej medikamentóznu liečbu. „Po zafixovaní bola transportovaná nosidlami a terénnym vozidlom HZS k rázcestníku Podhradské, kde si ju do starostlivosti prevzala privolaná posádka rýchlej zdravotnej pomoci,“ dodali horskí záchranári.

Včera 17:34

Polícia upozorňuje na nebezpečenstvo spojené s nepriaznivým počasím v okrese Gelnica. Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Košiciach na sociálnej sieti uviedlo, že najmä v oblasti Nálepkovo dochádza v dôsledku silného vetra k pádu stromov a poškodeniu infraštruktúry.
„Zvýšené riziko sa týka predovšetkým zalesnených úsekov, dolín a menej frekventovaných komunikácií, kde sa môžu náhle objaviť prekážky na ceste. Upozorňujeme na možný výskyt popadaných stromov, uvoľnených konárov, poškodeného elektrického a telekomunikačného vedenia, ako aj na lokálne výpadky elektrickej energie,“ uviedla polícia. V tejto súvislosti odporúča zvýšenú opatrnosť pri pohybe v exteriéri, parkovaní vozidiel v blízkosti stromov a pri jazde dotknutými úsekmi.

Včera 15:16

Akademický senát Univerzity Mateja Bela (UMB) v Banskej Bystrici vyhlásil voľbu kandidáta na rektora UMB pre funkčné obdobie rokov 2026 až 2030. Informuje o tom univerzita na webe i sociálnej sieti.
Lehota na podávanie návrhov uchádzačov o kandidáta na rektora UMB začala plynúť dňom zverejnenia uznesenia na webovom sídle UMB a skončí sa 31. marca 2026 o 14.00 h. Návrhy uchádzačov o kandidáta na rektora musia byť doručené do podateľne univerzity najneskôr do uplynutia tejto lehoty.
„Volebné zhromaždenie na voľbu kandidáta na rektora UMB, ktorého súčasťou bude aj verejné vypočutie uchádzačov, sa uskutoční 6. mája,“ doplnila univerzita.
Voľbu kandidáta na rektora UMB organizuje, zabezpečuje a na jej priebeh dohliada volebná komisia, ktorej členov zvolili Akademický senát a Správna rada UMB.

Včera 14:51

.

SPU vyvíja nástroj na výpočet uhlíkovej stopy pre agropodniky

Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre vyvíja interaktívnu kalkulačku, pomocou ktorej bude možný výpočet uhlíkovej stopy podnikov v agropotravinárskom sektore

28. 12. 2025 | | 2 min. čítania | 0 komentárov
28. 12. 2025 | | 2 min. čítania | 0 komentárov

Pellegrini si počas sviatočných dní prečítal odkazy a listy od detí z celého Slovenska, boli mu zaslané v rámci nedávnej iniciatívy UNICEF

Prezident Peter Pellegrini si počas sviatočných dní prečítal odkazy a listy od detí z celého Slovenska. Predmetné listy mu boli…

28. 12. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
28. 12. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

Čo očakávať od stretnutia Trumpa a Zelenského a prečo NABU zaútočil práve dnes

Včerajšie vyhlásenie Trumpa, v ktorom dal najavo, že neschvaľuje 20-bodový plán, ktorý predložil Zelenskyj, v podstate zmarilo celú informačnú stratégiu…

27. 12. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
27. 12. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

Taiwan zasiahlo ďalšie veľmi silné zemetrasenie

Zemetrasenie s magnitúdou 6,6 zasiahlo v sobotu severovýchodne pobrežie Taiwanu. Uviedla to Geologická služba Spojených štátov amerických . Ide o…

27. 12. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
27. 12. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Záujem o vynášanie na horské chaty je čoraz vyšší aj u mladých ľudí

Záujem o vynášanie na horské chaty je čoraz vyšší aj u mladých ľudí. S narastajúcou návštevnosťou horských chát musí narastať…

27. 12. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
27. 12. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Gustáv Murín

Marek Brna

Miroslav Urban

Zdeno Drdol

Michal Durila

Milan Šupa

.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov