Je Čaputovej kampaň financovaná zo špinavých peňazí? Pochádzajú zväčša od Štefunka, ktorý nevie vysvetliť kauzu Monogram Technologies

Bratislava 13. marca 2019 (HSP/Foto:SITA-Braňo Bibel)

 

Podstatná časť peňazí na prezidentskú kampaň Zuzany Čaputovej pochádza od hnutia Progresívne Slovensko. A podstatná časť peňazí Progresívneho Slovenska sú peniaze od Ivana Štefunka. Teda sa dá povedať, že Čaputovej kampaň platí hlavne Štefunko. Ale kto je Štefunko a odkiaľ pochádzajú jeho peniaze?

Na snímke Ivan Štefunko

Bol členom a potom predsedom Mladej demokratickej ľavice, mládežníckej organizácie strany SDĽ, neskôr dcérskej organizácie Smer-SD. Spolu s Eduardom Chmelárom, dnes prezidentským kandidátom, vytvorili v roku 2000 manifest Generácie 2000, v ktorom opisujú socializmus ako „civilizáciu humanizmu“, ktorá je jedinou možnosťou na spravodlivejšie usporiadanie sveta.

Pri rozpade strany SDĽ sa nepridal k neskorším úspešným politikom, ktorí založili Smer-SD, ale stavil na Sociálnodemokratickú alternatívu, ktorá však voličov nenadchla a o pár rokov ju pohltil Smer. Štefunko v Smere už nepôsobil, hoci ho v roku 2006 volil.

 

Štefunko ľavičiar

V rokoch 1999 – 2005 bol redaktorom a šéfredaktorom ľavicového časopisu Slovo, ktorý je aj dnes prorusky zameraný a dlho bol dokonca uvádzaný na stránke konspiratori.sk. O čom vtedy Štefunko písal? V článku „USA – Problem No 1“ napríklad napísal, že vojna v Iraku bola zapríčinená americkou túžbou po rope.

V roku 2003, v čase druhej Dzurindovej vlády, v komentári „Paradoxy demokracie“ napísal: „Porovnávanie úrovne života obyvateľov pred rokom 1989 a po ňom sa stáva nebezpečné, nesúhlas so zahraničnou politikou nového večného spojenca je priam útokom na demokratické hodnoty! Nedávno som bol na Kube, no uvedomil som si, že už aj vlastný cestovateľský záujem musím podriaďovať ideologickým normám, ktoré naordinovali slovenskej spoločnosti cenzori. Po dvoch vetách dojmov z tej krajiny ma obvinili z obhajoby diktátora, keďže som povedal, že tam ľudia neumierajú hladom a naoko sú šťastní. To vraj nemôže byť pravda!“

V článku „Roztržka nad Atlantikom a čas platiť dlhy“ napísal: „Povedzme si otvorene, čo teda dlhujú Spojeným štátom predstavitelia terajšej slovenskej garnitúry. V prvom rade víťazstvo vo voľbách, kde celá plejáda amerických diplomatov a politikov strašila politickou mŕtvolou Mečiarom. Zároveň nadácie, niekedy až priamo napojené na americkú vládu, robili neskutočne nákladnú volebnú kampaň v prospech volebných tém tých, ktorí ich mali vyhrať. Neboli to práve Spojené štáty, ktoré boli posledným jazýčkom na váhach pri pripravovanom rozhodnutí o rozšírení NATO? Nik neďakoval tým, ktorí samozrejme zo solidarity súhlasili, teda Európanom, ale tým, ktorí sa až trápne nechali prosiť – Američanom.“

V roku 2006 povedal: „Ľavica je pre mňa základná platforma pre ozajstnú slobodu a demokraciu. Len človek, ktorý je skutočne nezávislý, môže byť slobodný a nebude utláčaný.“

To bolo v roku 2006.

 

Štefunko pravičiar

O štyri roky neskôr, keď sa v roku 2010 dostala k moci pravicová koalícia pod vedením Ivety Radičovej, to však už bol trochu iný, pravicovejší Štefunko. Aby zostal v hre, mal údajne poprosiť Ivana Mikloša o nejaký job. Ten mu mal vtedy dohodnúť kontakt s holdingom ProPartners, na ktorom údajne dodnes zarába.

Medzitým pomohol istej Tatiane Ondrejkovej rozbehnúť internetový portál Pelikán (pelikan.sk), ktorý sprostredkovával nákup leteniek niektorým štátnym inštitúciám, podľa týždenníka Koment od roku 2011 v sume viac ako 1,12 milióna eur. (Je zaujímavé, že štátni úradníci, ktorí sú platení za svoju prácu, si nevedia letenky kúpiť sami a potrebujú na to sprostredkovateľa, ktorý údajne nie vždy vedel ponúknuť najlepšiu cenu.)

 

Smer dobrý biznis

V roku 2012 sa k moci dostal opäť Smer-SD a Štefunko znovu našiel spôsob ako robiť biznis so štátom: v kontroverznej schéme JEREMIE na rozvoj startupov mal podľa vysokého úradníka Ministerstva financií vyfaktúrovať ministerstvu cez spleť sprostredkovateľov a Európskej investičnej banky niekoľko miliónov ročne bez zverejnenia v registri zmlúv.

Z toho, čo sa dá verejne dohľadať v registri zmlúv, vyplýva, že Štefunkove firmy alebo projekty, na ktorých spolupracoval, ako Neulogy, Neulogy ventures, Monogram Technologies, Pelicantravel.sk a ďalšie, zarobili už viac ako desať miliónov eur na  štátnych zákazkách.

V tejto sume nie je zarátaný napríklad takmer tridsaťmiliónový kontrakt na výskum geotermálnych plazmových vrtákov, ktorý robí firma, ktorú Štefunko údajne pomáhal zakladať. Na tento projekt prispeli aj ďalšie štátne inštitúcie, hoci niektorí odborníci hovoria, že ide o vyhodené peniaze, lebo je to vec, ktorá v praxi vôbec nefunguje.

So Štefunkovým menom je spojený tiež projekt Staffino, platforma na hodnotenie výkonu štátnych zamestnancov. Tento projekt stojí daňových poplatníkov dvetisíc eur mesačne, pričom ponúka funkcionalitu, ktorú by v podstate zvládli aj rôzne internetové aplikácie zadarmo.

Podobne zaujímavé sú aj ďalšie kontrakty uzatvorené so štátnymi inštitúciami, vrátane Ministerstva kultúry vedeného Marekom Maďaričom, ktorý sa údajne tiež chystá vstúpiť do Progresívneho Slovenska. Väčšina vyššie uvedených kontraktov sa týka výkonu služieb, na ktoré už štátna správa vyčlenila stovky úradníkov, ktorí by si s nimi vedeli poradiť aj sami. A samostatnou kapitolou sú rôzne poradenstvá, ktoré sú ideálnym spôsobom ošetrenia finančných tokov…

Podstatná časť Štefunkovho podnikania nesúvisí so štátnymi zákazkami. Je však možno niečo aj na tom, čo píše týždenník Koment. Podľa tohto zdroja jeden z kľúčových ľudí šéfa Úradu vlády mal o Štefunkovi údajne povedať: „Chodí sem ako na klavír a pýta stále peniaze na kampaň a niekto tu na úrade mu ich dáva, preto si myslím, že Progresívne Slovensko a Smer-SD sú až priveľmi prepojené“.

 

Štefunko a Monogram Technologies

Povesť Štefunka a jeho strany je momentálne spochybňovaná v súvislosti s kauzou spoločnosti Monogram Technologies, kde je Štefunko nepriamym spoluvlastníkom. V tejto kauze ide o to, že uvedená firma, ktorej stopercentným vlastníkom je firma Monogram Ventures, kde má Štefunko štvrtinový podiel, v roku 2014 získala na základe podozrivej verejnej súťaže dodávku pre Žilinskú univerzitu v hodnote dva a pol milióna eur.

Tej súťaže sa zúčastnili len dve firmy: Monogram Technologies a Anext. Obidve ponuky vykazujú stupeň zhodnosti, ktorý vylučuje náhodu, a súčasne viaceré položky v nich vykazujú znaky predraženia. Okrem toho, na tej zákazke napokon zarobili obidve firmy, ktoré sa tendra zúčastnili, pretože licencie, ktoré boli predmetom zákazky, Monogram Technologies kúpil od Anextu a až potom ich predal Žilinskej univerzite. Viac sa o prípade môžete dočítať napríklad v článku na Aktualitách.

Ešte zaujímavejšia ako samotná kauza, ktorá má zjavné znaky kartelovej dohody, a ktorú v súčasnosti preveruje protimonopolný úrad, je však Štefunkova reakcia. Ten sa od prípadu absolútne dištancuje a tvrdí, že ako menšinový vlastník nemohol veci ovplyvňovať a ani o detailoch prípadu nevedel. Pritom však dva roky komunikoval s novinárom Martinom Turčekom, ktorý o veci písal…

Štefunko sa hlási k štandardom transparentnosti a nulovej tolerancii voči korupcii. Hovorí, že má čisté svedomie, že vždy podnikal transparentne, že projekty, ktoré spúšťal, patria medzi technologických lídrov a ako „vždy bol za blázna, keď presviedčal kolegov a kamarátov, že treba platiť dane“. Treba povedať, že podľa všetkého zatiaľ v žiadnom zo Štefunkových prípadov podozrení neexistujú nezvratné dôkazy, len pochybnosti. Štefunko však zatiaľ, pokiaľ je nám známe, dlhodobo neodpovedal na opakované otázky Turčeka a ďalších novinárov, či urobil nejaké opatrenia smerujúce k zisťovaniu či náprave možných nezákonných krokov firmy Monogram Technologies.

Štefunko hovorí, že z firmy Monogram Technologies nikdy nevzal žiadny zisk. (Prečo?) Novinár Turček však zistil, že firma Monogram Technologies v roku 2015 vyplatila 8,8 milióna eur materskej firme Monogram Ventures, v ktorej je Štefunko 25-percentným vlastníkom. Okrem toho, vo firme čaká niekoľko miniónov zisku na vyplatenie.

A pritom Monogram Technologies má podľa portálu Aktuality.sk dlhy a daňové nedoplatky voči štátu vo výške viac ako 240 000 € a minimálne v jednom prípade bola na ňu uvalená aj exekúcia. Okrem toho existuje aj informácia o tom, že firma prinajmenšom v jednom prípade neplatí faktúry napriek vydanému súdnemu rozhodnutiu.

Zuzana Čaputová, to je Progresívne Slovensko. Progresívne Slovensko, to je Ivan Štefunko. A Štefunko? Nuž, ťažko povedať, či je tento ľavicovo-pravicový kamarát Smeru a dobrých biznis kontaktov tým najlepším finančným pozadím pre nového slovenského prezidenta…

Ivan Lehotský

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Združenie miest a obcí Slovenska: Energetický manažment využíva na Slovensku minimum miest a obcí

0 icon

Bratislava 20. apríla 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Milan Kapusta)   Energetický manažment využíva na Slovensku iba 1,7 percenta miest a obcí. Vyplýva to z prieskumu Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS), ktorý sa uskutočnil od 3. marca do 16. apríla na reprezentatívnej vzorke 517 primátorov a starostov Energetický manažment automaticky vyhodnocuje energetickú náročnosť…

Ministri zahraničia odsudzujú všetky aktivity ohrozujúce bezpečnosť suverénnych krajín

0 icon

Bratislava 20. apríla 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Ministri zahraničných vecí krajín Vyšehradskej štvorky (V4) odsudzujú všetky aktivity zamerané na ohrozenie bezpečnosti suverénnych krajín a ich občanov. Uvádza sa to v spoločnom vyhlásení ministrov Ivana Korčoka (SR), Jana Hamáčka (ČR), Pétera Szijjártóa (Maďarsko) a Zbigniewa Raua (Poľsko), ktorého prijatie Korčok avizoval…

JUDr. Radačovský: „Zrejme neexistuje hodnoverný dôkaz o ruskej stope vo Vrběticích, preto ani neodtajnili správu českých tajných služieb tak, ako to sľuboval premiér Babiš“

0 icon

Bratislava 20. apríla 2021 (HSP/Foto:TASR-Ján Krošlák)   Europoslanec a bývalý sudca JUDr. Miroslav Radačovský uviedol, že ak by sa predsa len hodnoverne preukázalo, že verzia o účasti ruských agentov na výbuchu muničného skladu v Českej republike je pravdivá, bolo by to "memento pre všetky štáty, vrátane Slovenska, aby neumiestňovali na…

Biskup Stolárik: Ďakujem veriacim za to, že vytrvali, za ich trpezlivosť

0 icon

Rožňava 20. apríla 2021 (HSP/TK KBS/Foto:TK KBS-Martin Buzna)   Rožňavský biskup Mons. Stanislav Stolárik ďakuje veriacim, že vydržali vyše tri mesiace bez verejných slávení. Ďakuje i kňazom, ktorí v tomto čase v tomto čase robili pre veriacich „čo mohli“ „Chcem úprimne poďakovať kňazom, ktorí v tom ťažkom období robili pre svojich…

Melicher o správe komisie, ktorá bola zriadená v súvislosti s úmrtím Lučanského: V skutočnosti je úplne zbytočná a irelevantná. Komisia politikov nemá žiadne právo uzatvárať prípad

0 icon

Bratislava 20. apríla 2021 (HSP/Foto:Facebook I. M.)   Člen predsedníctva Smeru-SD Igor Melicher okomentoval na sociálnej sieti najzaujímavejšie udalosti posledných dní. Pripomína, že žiť v slobode neznamená hľadať slobodu, ale hľadať pravdu Ako prvé sa vyjadril ku komisii, ktorá bola vytvorená k prípadu smrti generála Milana Lučanského. Táto komisia bola zložená…

Kolúznu väzbu je najvhodnejšie riešiť vládnym a nie poslaneckým návrhom

0 icon

Bratislava 20. apríla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR- Jaroslav Novák, SITA-Branislav Bibel)   Problematika kolúznej väzby si zaslúži odbornú diskusiu v rámci riadneho pripomienkového konania. Preto sa rezortu spravodlivosti javí najvhodnejšie riešiť túto problematiku vládnym návrhom zákona a nie poslaneckým, ktorý takýto priestor neposkytuje. TASR to uviedol hovorca Ministerstva spravodlivosti (MS) SR Peter…

Dnes bude premenlivá oblačnosť, s prehánkami a dažďom

0 icon

Bratislava 20. apríla 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Dnes bude na Slovensku premenlivá oblačnosť. Dopoludnia len ojedinele, no popoludní sa aj viacerých miestach vyskytnú prehánky, dážď a vo vysokých polohách sneženie. Výnimočne aj búrky. Na svojom webe o tom informuje Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) Najvyššia denná teplota sa bude pohybovať od 11…

Premiér k uvoľňovaniu opatrení: Ešte stále nemáme vyhraté. Je dôležité, aby sme v zodpovednosti pokračovali

0 icon

Bratislava 20. apríla 2021 (HSP/Foto:SITA/Úrad vlády SR)   Od pondelka 19. apríla sa takmer po štyroch mesiacoch znova otvorili obchody a niektoré služby. Uvoľnili sa aj ďalšie opatrenia. Premiér Eduard Heger (OĽaNO) vyzýva občanov, aby boli aj naďalej opatrní Heger v pondelok večer na sociálnej sieti uviedol, že len na…

Vo veku 93 rokov zomrel bývalý viceprezident USA Walter Mondale

0 icon

Washington 20. apríla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Jim Mone)   Vo veku 93 rokov zomrel bývalý americký viceprezident Walter Mondale, informovala v utorok agentúra AFP. Mondale pôsobil ako viceprezident v administratíve prezidenta USA Jimmyho Cartera v rokoch 1977-81 Carter vo svojom vyhlásení uviedol, že smúti "za svojím drahým priateľom Walterom Mondaleom", ktorého označil…

Slovákov otestujú na úvod Lotyši, Ramsay: „Chceme hrať tímovo“

0 icon

Piešťany 20. apríla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Slovenských hokejistov čakajú v tomto týždni prvé štyri zápasy v príprave na MS v Rige. V rámci Kaufland Challenge sa najprv v utorok a stredu stretnú v Piešťanoch s reprezentantmi Lotyšska a následne ich preveria v ďalšom dvojzápase Nemci (24. a 25. apríla)…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Gabriel Dragon

Rusi len chcú mať zdravé bandurky...

0icon

Ako si Rusi mohli dovoliť tak drzo zhromažďovať vojská na svojom vlastnom území, zatiaľ čo na opačnej strane hranice zoskupuje ťažkú techniku Ukrajinská armáda a NATO pod záštitou vojenských cvičení? Čoho sa Rusi tak nepochopiteľne boja? Veď po poslednom veľkom „brúsení šablí“ na západe od Ruska ich padlo len 26 miliónov.…

Marián Tkáč

Slováci proti Rusom?

0icon

Jednou z najväčších chýb Slovenskej republiky z rokov 1939-1945 bol vstup do vojny proti Sovietskemu zväzu. Kto pozná dejiny vie, že vojnu ZSSR vyhlásil predseda vlády Tuka sám, „lebo vedel, že vyhlásenie vojny by snem nebol schválil.“ Tragika veci bola v tom, že túto protiústavne a protiprávne, a proti vôli národa vyhlásenú vojnu…

Radovan Hrádek

Martin Koller a jeho pohľad na Vrbětice

0icon

Stojí za prečítanie. Objektívne a pravdivé. ______________________________________________________________ NOVAREP 19 4 21 Vrbětice 2021 Jako Goebels před Mnichovem K tragické explozi, či explozím ve Vrběticích jsem psal článek krátce, po tragickém výbuchu. Vyšel tehdy ještě na Parlamentních listech, což v současnosti určitě nehrozí. Při pohledu na komedii, kterou prezentují česká média,…

Pavel Polák

Naša svetlá budúcnosť. Časť II

0icon

Globálne vojnové napätie    Médiá a administrácia USA sa zameriavajú na zvyšovanie napätia po celom svete. Schválne používam termín administrácia, pretože ten nešťastný starček, trpiaci stareckou demenciou a ktovie, čím ešte dosadený škandalóznym volebným podvodom globálnych elít do kresla najmocnejšej krajiny sveta americkú politiku iste neriadi. Vidíme tu zvyšovanie napätie na hranici…

Slavěna Vorobelová

Progresívne čivavy treba zavrieť

0icon

Slovensko sa cez zapredané progersívno-liberálne postavičky pridáva k eskalácii napätia voči Ruskej federácii a bez dôkazov ju obviňuje a označuje za vrahov. Stávame sa tak postupne rukojemníkmi vo vlastnom štáte proti našej vôli. Naši „múdri“ vládni politici, okupanti prezidentského paláca a extrémistická progresívna sekta so zatemnenými mysľami, ktorých prozápadná, euroatlantická zahranično-politická…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Čo sa skrýva za čudným správaním tvojho psa? 1. časť

0 icon

Možno si si začal viac všímať, že tvoj pes ťa rád sleduje, keď si v kúpeľni či na wc, prílišne obľubuje vankúše alebo robí kruhy pred tým, ako si ľahnete a zaspí. Takéto správanie sa dá ľahko vysvetliť, čo znamená, že ti dnes objasníme, čo sa za tým skrýva a ty si už…

Tehotný muž ako absolútne nereálna vec? Odpoveďou môže byť pivo :)

0 icon

Keď párik očakáva dieťa, ide pravdepodobne o jedno z najkrajších období života. Je to obdobie vzrušenia, očakávania a určite aj nervozity. Ale čo ak by namiesto ženy bol tehotný muž? Prirodzene, všetka pozornosť sa v tomto období sústredí na budúcu mamičku. Ona je predsa tá, ktorá pod srdcom nosí drahocenný poklad. Je preto prirodzené a pochopiteľné, že…

Záhadná vražda ryšavky 1. časť

0 icon

Počas druhej svetovej vojny Nemci okupovali väčšinu Európy. Neutrálne krajiny - Španielsko, Portugalsko, Švajčiarsko a Švédsko - slúžili ako liahne intríg a špionáže. Obzvlášť významné bolo Švédsko, pretože vďaka jeho strategickej polohe tam mali nemeckí, sovietski a britskí agenti de facto voľné ruky. V rámci trojdielneho článku sa spoločne pozrieme na vraždu záhadnej ryšavky.…

TOP10+: Fakty o vesmíre, ktoré znejú ako falošné, ale sú pravdivé

0 icon

Dokonca aj tí, ktorých vesmír nijako nezaujíma, sú veľakrát prekvapení správami o vesmíre, galaxiách a našej planéte. Moderní vedci sa pritom vôbec nebránia generovať stále nové a nové fakty a dávať ich na svoje informačné kanály. Ich objavy stále dokazujú všetkým na našej planéte, ako málo toho vieme o tejto…

Oceán zachytený v tých najkrajších farbách

0 icon

Oceán pred nami ukrýva ešte mnoho tajomstiev, ktoré čakajú na objavenie. Pozri sa cez objektívy účastníkov súťaže Ocean Art Underwater Photo na krásy, ktoré sa ukrývajú pod hladinou. Oceán, aj keď sa zdá byť iba modrou nehybnou plochou, ukrýva v sebe toľko farebnosti a rozmanitosti, že nejednému z nás sa…

Vo svete IT

Facebook zaviedol novinku. Používatelia si môžu exportovať už aj svoje príspevky, či poznámky. Tu ju nájdete!

0 icon

Sociálna sieť Facebook v priebehu včerajšieho dňa predstavila novinku, ktorá umožňuje širší export údajov, ktoré môžete následne stiahnuť a prípadne preniesť do služieb ako Google Dokumenty, Blogger, či WordPress. Facebook dáva používateľom viac možností nad kontrolou ich obsahu „Aby sme ľuďom poskytli väčšiu kontrolu a výber ich údajov, dnes predstavujeme…

Xiaomi Haylou RT (LS05S) – najnovšie inteligentné hodinky Haylou s luxusne nízkou cenou

0 icon

Značka Haylou je na trhu s inteligentnými hodinkami a bezdrôtovými slúchadlami už takmer notoricky známa. Dostupná podznačka čínskeho giganta Xiaomi zožala v minulom roku obrovský úspech, keďže práve produkty z portfólia značky Haylou si našli fanúšikov po celom svete. Atraktívne cenovky väčšiny produktov však nie sú jediné, čím sa produkty…

Rýchlosť globálneho internetu sa za posledných 12 mesiacov zvýšila. Rástla rýchlosť internetu aj na Slovensku?

0 icon

Internet vo všeobecnosti patrí medzi veci, bez ktorých si mnohí z nás nevedia predstaviť fungovanie. V priebehu posledného roku význam internetu však rapídne narástol. Dôvodom je aktuálne pretrvávajúca pandémia, v dôsledku ktorej mnohí z nás vo zvýšenej miere pracujú z domu, ak im to situácia umožnila. Hoci rýchlosť sťahovania a…

Naša planéta je v kritickom stave: Len 3 percent povrchu sa považujú za ekologicky nedotknuté

0 icon

Nový znepokojivý výskum tvrdí, že na Zemi sú len 3% pôdy, ktoré sa považujú za ekologicky nedotknuté. Znamená to, že len v týchto regiónoch môžeme nájsť pôvodné populácie živočíšnych druhov, píše portál Gizmodo. Je to zároveň oveľa pesimistickejšia predpoveď, než hovorili predchádzajúce výskumy. V nich sa uvádzalo, že nedotknutých je od…

Bláznivá teória, alebo možné vysvetlenie fenoménu UFO? Čo si myslíte vy?

0 icon

Pred niekoľkými dňami sme písali o zvláštnych, neidentifikovaných, objektoch, ktoré sa vznášali nad americkou vojnovou loďou. Autenticitu záberov potvrdil aj Pentagon. Stále však ostáva záhadou, čo presne sú záhadné trojuholníkové objekty, zachytené na záberoch. Môže to byť vizuálny efekt? Sú to návštevníci z vesmíru? Zakladateľ The Warzone, Tyler Rogoway tvrdí, že sa…

Armádny Magazín

Ukrajina s tým nesúvisí: USA vysvetlili presun desiatok vojakov do Poľska

0 icon

USA, 20.apríl 2021 (AM) – Americké ministerstvo obrany vysvetlilo, prečo presunuli niekoľko desiatok bojovníkov do Poľska. Pentagón rýchlo ubezpečil, že Ukrajina s tým nemá nič spoločné. Vyhlásil to hovorca vojenského oddelenia John Kirby na brífingu. Poznamenal, že hovoríme o bežných cvičeniach, ktoré nemajú nič spoločné so zhor

Asymetrická odpoveď: Veľvyslanectvá Českej republiky a USA dostali zákaz najímania ruských občanov

0 icon

Rusko, 20.apríl 2021 (AM) – Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničia Maria Zacharovová uviedla, že veľvyslanectvá Českej republiky a Spojených štátov amerických v Rusku už nebudú môcť najímať ruských občanov. Predtým sa im podarilo získať „veľmi veľké množstvo ľudí“ z radov Rusov. V éteri programu „60 minút“ na televíznom kanáli „Rusko-1“ Zacharovová

Ruské letectvo zasiahlo teroristickú základňu pri Palmyre. Zabili až 200 militantov

0 icon

Rusko, 20.apríl 2021 (AM) – Rusko pred prezidentskými voľbami zasiahlo teroristov, ktorí plánovali teroristické útoky a útoky na štátne inštitúcie vo veľkých mestách v Sýrii.   https://twitter.com/ferozwala/status/1384230763839643650   Ruské vzdušné sily zaútočili na teroristov v Sýrii. Je zr

USA stupňujú napätie. Torpédoborce smerujú do Čierneho mora

0 icon

USA, 20.apríl 2021 (AM) – Dva americké torpédoborce Donald Cook a Roosevelt opäť opustili základňu na gréckom ostrove Kréta a smerujú do Čierneho mora. Oznámil to šéfredaktor portálu BlackSeaNews“ Andrey Klimenko.   Americké ministerstvo obrany sa pred týždňom rozhodlo nevyslať raketové torpédoborce do Čierneho mora, aby zabránili „ďa

Analytik Štefec: Základný problém je načasovanie kauzy Vrbětice a jej otvorenie práve teraz

0 icon

Česko, 20. apríl 2021 (AM, Sputnik) – S vojenským analytikom a bývalým riaditeľom výzbrojnej služby ministerstva obrany Jaroslavom Štefcom sa vraciame k výbuchu muničného skladu vo Vrběticích. Expert považuje kauzu za spravodajskú hru a tiež upozorňuje na z jeho hľadiska problematické načasovanie. Ako uvádza

Svetlo sveta

Čo robil Ježiš v Bielu sobotu keď ho svet považoval za mŕtveho?

0 icon

Po ukrižovaní Ježiša nastalo na zemi ticho Bielej soboty. Napriek tomu mal Ježiš “veľa práce.” V modlitbe Verím v Boha sa modlíme, že Ježiš po ukrižovaní “zostúpil k zosnulým.” V skutočnosti preklad v iných jazykoch ako napríklad v angličtine a francúzštine, je ešte presnejší: “zostúpil do pekla.” Katechizmus Katolíckej cirkvi…

Emeritný pápež Benedikt XVI. má dnes,16. apríla, 94 rokov

0 icon

Emeritný pápež Benedikt XVI. má dnes,16. apríla, 94 rokov. Ako nástupca pápeža svätého Jána Pavla II. viedol Katolícku cirkev od 19. apríla 2005 do svojej prekvapujúcej demisie v roku 2013. Bol 265. pápežom v histórii Katolíckej cirkvi. Prijal meno Benedikt s odkazom na „mierového pápeža“ Benedikta XV. a patróna Európy…

Tvoja duša si zaslúži viac ako jarnú detoxikáciu

0 icon

Zobral som si do rúk noviny, ktoré som najprv letmo preletel, či niečo ma v nich zaujme. Veď to poznáte. Taký letmý nastrel. A veru zaujalo. Bolo pôstne obdobie, tak som myslel skôr na niečo, čím by pookriala moja duša. Niečo duchovné. Veď aj názov novín tomu zodpovedal, išlo o…

V utorok 6.4. sme si s Mons. Gavendom uctili sv. Metoda v Devíne pri príležitosti 1136. výročia jeho úmrtia.

0 icon

V utorok 6. apríla 2021 uplynulo 1136 rokov od smrti sv. Metoda. Daniela Suchá, predsedníčka o. z. Cyrilometodiada, a Mons. Marián Gavenda si uctili svätého Metoda položením venca k pamätníku sv. Cyrila a Metoda pred Kostolom Svätého kríža v Devíne. J. E. Mons. František Rábek, predseda Rady KBS pre vedu,…

Arcibiskup Sheen: Pilát a najväčší justičný omyl

0 icon

Súdny proces, o ktorom budem dnes rozprávať je proces, na ktorom bolo prítomné celé ľudstvo. Jednotlivci, ktorí sa na tomto procese nachádzajú, v skutočnosti zastupujú jednotlivé kategórie ľudí. Súdny proces sa odohrával pred miestne najvyšším predstaviteľom Rímskej ríše, ktorý sa nazýval Poncius Pilát. Na to, aby sme boli schopní porozumieť…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali