Horúce informácie z pozadia koaličnej krízy. Matovič mal vyšachovať svojich liberálnych koaličných partnerov

Bratislava 6. marca 2021 (HSP/Foto:SITA-Jana Birošová)

 

Myslíte si, že vás koaličné teátro nemôže už ničím prekvapiť? Tak pozor, aby vám nezabehlo: títo ľudia majú naozaj talent na dramatické zápletky. Najnovšie sa možno črtá prekvapivý zvrat situácie, ktorý čakal naozaj málokto

Veronika Remišová, Richard Sulík
Na snímke zľava v popredí podpredsedníčka vlády a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR Veronika Remišová a vpravo v popredí podpredseda vlády a minister hospodárstva SR Richard Sulík

Zvykli sme si, že neustále hašterenie a útoky v médiách asi neodmysliteľne patria k tejto vládnej garnitúre. Aj preto mnohí vnímajú vládnu krízu, na vznik ktorej bol ako zámienka použitý Matovičov nákup vakcíny Sputnik V, iba ako jedno z mnohých cirkusantských dejstiev divadielka pre verejnosť, aby bolo čím zakrývať neradostnú ekonomickú či pandemickú realitu. Lenže zdá sa, že tentoraz to môže byť trochu inak.

Z dobre informovaných koaličných kruhov totiž prišla informácia, ktorá vrhá na situáciu v koalícii trochu iné svetlo, a ktorá je pre niektorých zúčastnených naozaj nepríjemným prekvapením.

Podľa informácií, ktoré presiakli, mal premiér Matovič osloviť skupinku niekoľkých nezávislých opozičných poslancov (možno odídencov z ĽSNS okolo Tarabu?), či by ho podržali, keby z koalície vykopol strany SaS a Za ľudí.

Títo poslanci sa hodnotovo profilujú ako konzervatívci. Matovičova vláda bola spočiatku považovaná za najkonzervatívnejšiu vládu, akú sme tu dosiaľ mali. Ale Sulíkovo veto a vlažný až odmietavý postoj strany Za ľudí nakoniec neumožnil schválenie žiadnych konzervatívnych zákonov.

Ľudia okolo Tarabu, ak by mali podržať vládu, vymenili by to určite za odhlasovanie dôležitých konzervatívnych reforiem, a to nielen v oblasti potratov. Pristúpil by na to Matovič? Určite je pre neho prijateľnejšie urobiť zmeny v tejto oblasti a mať funkčnú menšinovú vládu, ako skončiť ako premiér, čo požadujú jeho momentálni ešte koaliční partneri.

Dá sa teda predpokladať, že k dohode došlo. Matovič totiž nerieši žiadne vyjednávanie so svojimi koaličnými partnermi ako to oni predpokladali a očakávali. Práve naopak. Mal ich požiadať, aby koalíciu opustili.

 

Liberáli sa prerátali?

Zdá sa, že tak ako už veľakrát predtým, Matovič čítal hru lepšie než jeho partneri. A zrátal si, že pre neho bude skrátka výhodnejšie mať síce menšiu, ale stále väčšinu v parlamente a fungujúcu vládu, než síce komfortnú ústavnú väčšinu s 95 poslancami, ale tvorenú hašterivou štvorkoalíciou s partnermi ako Richard Sulík a Veronika Remišová.

Trpasličí koaliční partneri SaS a Za ľudí (a s nimi aj systémové médiá a mimovládky) si to zrejme predstavovali tak, že Matoviča donútia prijať demisiu, a že zrekonštruovaná vláda, to bude najmä o Sulíkovi, Remišovej a Naďovi alebo Hegerovi. Namiesto toho teraz majú na výber z dvoch možností, ktoré obe sú pre nich trpkým sklamaním: buď ostane všetko tak ako je (prípadne bude prinajhoršom obetovaný minister zdravotníctva Krajčí, ktorý však je aj tak asi „na odpis“) – alebo pôjdu z kola von.

Superdemokratickej partičke, ktorá si myslela, že pravda a láska v ich ponímaní už definitívne ovládla Slovensko a nastane už iba veľký festival bezuzdne otvorenej spoločnosti so všetkými radosťami liberalizmu ako imigrácia, LGBT, odnárodňovanie či boj proti slobode slova „dezinformáciám“ v štýle 50. rokov, sa neprijíma ľahko predstava, že si Matovič vytvoril plán B, ktorý berie vydieračom z trpasličích koaličných strán vietor z plachiet, obracia kartu a umožňuje Matovičovi si klásť podmienky.

Netreba mať príliš veľkú fantáziu, aby si človek predstavil, ako sú Sulík s Remišovou z takéhoto vývoja situácie „na prášky“ (nehovoriac už o liberálnych médiách). Čakali vyjednávania, tešili sa, že si budú klásť podmienky – a nič také sa nekoná, namiesto toho dostali ultimátum „ber alebo nechaj tak“.

 

O čo sa vlastne hrá?

Dajme si trochu parlamentnej matematiky: v 150-člennej Národnej rade SR treba na vládnutie väčšinu 76 hlasov, ale aby mohla bezpečne fungovať, malo by to byť aspoň o niekoľko viac: teda povedzme, že cca 80. Najsilnejšie vládne hnutie OĽaNO má zatiaľ 53 poslancov (napodiv, za ten rok ešte nikto neodišiel). Sme rodina má 17 poslancov, teda spolu majú tieto dva subjekty 70 poslancov. To znamená, že na zloženie väčšinovej vlády potrebujú zohnať ešte okolo desať ľudí, v krajnom prípade prinajmenšom šiestich takých, ktorí by ani nemuseli byť úplne „skalnými“ členmi koalície, ale ktorí by ju podržali pri hlasovaní o dôvere vláde, podobne ako v prípade nejakých ďalších dôležitých hlasovaní.

Šesť, resp. desať poslaneckých hlasov – to je cena, za ktorú sa môže Matovič vykúpiť z dnešnej sado-maso koaličnej tortúry a ostať vládnuť iba s osvedčeným bezproblémovým univerzálnym koaličným partnerom zo Sme rodina.

Ktorí sú nezaradení poslanci v Národnej rade? Z ĽSNS odišli dve skupiny: najprv tzv. Tarabovci (vrátane poslanca Podmanického, ten prišiel zo Smeru, spolu sú teraz štyria) a neskôr tzv. Mazurekovci/Uhríkovci (to je päť poslancov). Zo Smeru odišlo jedenásť poslancov Hlasu. A pre úplnosť, dvaja poslanci odišli aj zo strany Za ľudí.

Skupinka, ktorá sa rozhodla hardcore slniečkarom vypáliť rybník a dohodla sa s Matovičom na takomto pomerne zmysluplnom a pragmatickom obchode, urobila odvážny krok: je totiž veľmi otázne, čo to môže urobiť s ich politickou budúcnosťou a preferenciami v najbližších voľbách. Je to však krok jednoznačne v záujme Slovenska: v novej koalícii by mohli byť prijaté vlastenecké a konzervatívne návrhy, ktoré teraz nemajú šancu prejsť cez liberálov.

 

Lenže je tu ešte niečo…

Tým sa však príbeh nekončí. Je tu ešte pikantnejšia pointa.

Viacerých prekvapili štvrtkové tvrdé vyjadrenia ministra Naďa o tom, že OĽaNO je pripravené aj na vytvorenie menšinovej vlády. Remišová na to zareagovala vyhlásením, že to by znamenalo, že Matovič bude vládnuť aj „s fašistami“ a opozíciou – a Naď jej na to cez médiá odpovedal, že nebudú potrebovať ani fašistov ani opozíciu.

Prečo takáto čudná výmena odkazov cez médiá? Tajomstvo pravdepodobne spočíva v tom, že Remišová asi ešte nemala informáciu, ktorá sa medzitým tiež dostala von z kruhov blízkych vláde: že Matovič už teraz je dohodnutý s niektorými poslancami z rozpadajúceho sa klubu Za ľudí.

 

Najslabšie ohnivko reťaze: Za ľudí

Remišovej sa nepodaril splniť jej megalomanský sen o veľkej politickej kariére po boku Igora Matoviča, a preto ho pred časom podrazila a utiekla ku Kiskovi, ktorý jej sľúbil predsednícku stoličku. Zdá sa však, že tento jej sen o vládnutí sa opäť skončí neúspechom: poslanci v strane Za ľudí veľmi dobre vedia, že sú v strane na jedno použitie, druhýkrát sa už do parlamentu nedostanú. Dvaja už stranu opustili, tretí (Benčík) je už takmer na odchode. Za týchto okolností sú aj ostatní pomerne ľahkou obeťou pre starého parlamentného manipulátora, ktorý ešte k tomu štrngá mešcom plným dukátov z Bruselu. Do dnešného dňa je takýchto skrytých budúcich prebehlíkov údajne pripravených už päť.

Toto však Remišová nevedela. Rátala s tým, že Matovič je pod tlakom a nechápala, prečo sa nesnaží vyjednávať, keď predsa tromfy má v rukách ona so Sulíkom. Predpokladala, že na záchranu pred ich vydieraním by Matovič potreboval zohnať desať poslancov, a myslela si, že to sa mu nemôže podariť bez spojenectva s tou či onou opozíciou. Netušila že v tej chvíli už jej stihol potenciálne „skanibalizovať“ polovicu poslaneckého klubu. Pomsta je sladká…

Zdá sa, že alternatívny scenár stále nechce brať do úvahy ani Sulík. On vidí nádej v Matovičovom odchode a v tom, že by ho v premiérskom kresle mohol nahradiť minister financií Eduard Heger, s ktorým si Sulík celkom dobre rozumie. Otvorene hovorí o jeho šanci na premiérske kreslo a možno si myslí, že tým Hegerove šance zvyšuje, lenže v skutočnosti mu tým spôsobuje iba nepríjemnosť: Matovičovi totiž napadnúť, že tí dvaja sa už o možnosti Matoviča odsunúť nabok rozprávali a to nie je pre Hegera dobrá situácia.

 

Možnosť s ktorou nikto nerátal

Čo povedať na záver? Takýto scenár málokto predpokladal – pozorovatelia skôr očakávali, že sa ako prvý začne rozpadať poslanecký klub OĽaNO zložený z politicky neskúsených ľudí pozbieraných napochytre „na ulici“. Lenže je vlastne logické, že najslabším ohnivkom koalície, ktoré praskne prvé, je strana Za ľudí: opustená loď bez kapitána, riadená bábkoherečkou, bez koreňov a vízie.

Možno sa nič z toho, čo je tu napísané, nezrealizuje: možno sa situácia v koalícii upokojí a tento plán B ostane Matovičovi iba v zálohe ako poistka. Pre prípad, že by sa nespratní trpasličí koaliční partneri nezmestili do kože. Možno by ich predsa len mohla trochu držať pri zemi desivá predstava, že namiesto nich môže Matovič vládnuť s podporou vlasteneckých a konzervatívnych politikov, ktorým by za lojalitu mohol odsúhlasiť napríklad zákaz potratov, migrantov či cudzích vojenských základní…

Matovičovmu konaniu sa logika nedá uprieť: toľko do neho kopali, až sa rozhodol situáciu efektívne riešiť. Kúzelné na tom je, že ho k takémuto riešeniu vlastne dohnali sami. A vlastne je prekvapivé, že situáciu až tak nezmyselne vyhrotili (Kto ich k tomu dotlačil? To je otázka…) Veď pri takom pomere síl, keď OĽaNO má väčší výtlak než všetky tri ostatné koaličné strany spolu, museli rátať s tým, že s nimi Matovič „pozametá podlahu“…

Keď už pre nič iné, tak sa dalo čakať, že lídri trpasličích koaličných strán, ak sú rozumní, tak sa budú správať trochu skromnejšie pri pomyslení na to, že čoskoro prídu miliardy z Bruselu, a pri pomyslení na starú parlamentnú tradíciu, ktorá hovorí, že poslancom peniaze nesmrdia. A tiež na známu záverečnú hlášku filmu Dědictví aneb kurvahošigutntág: „A teď si vás kúpím všecky!“

Ivan Lehotský

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Moskva v odvete za najnovšie sankcie Washingtonu vyhostí desať amerických diplomatov

0 icon

Moskva 16. apríla 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA/AP-Yuri Kochetkov)   Rusko nariadi desiatim americkým diplomatom, aby opustili krajinu. Oznámil to v piatok minister zahraničných vecí Sergej Lavrov. Krok je odvetou za najnovšie protiruské sankcie zo strany Washingtonu Lavrov ďalej uviedol, že Moskva na svoj sankčný zoznam pridá ďalších osem ruských predstaviteľov a podnikne…

Šéf WHO označil rast počtu prípadov za znepokojujúci

0 icon

Ženeva 16. apríla 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA/AP/WHO-Christopher Black)   Generálny tajomník Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus uviedol, že počet prípadov koronavírusu na globálnej úrovni naďalej stúpa „znepokojujúcim“ tempom. Infikovanosť sa podľa neho blíži k najvyššiemu stupňu v doterajšom priebehu pandémie Ghebreyesus poukázal na to, že niektoré krajiny, ktoré dosiaľ úspešne…

Kremeľ verí, že Macron a Merkelová presvedčia Ukrajincov k dodržiavaniu prímeria

0 icon

Moskva 16. apríla 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA/AP-Seth Wenig)   Rusko verí, že Francúzsko a Nemecko presvedčia ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby zabezpečil dodržiavanie prímeria na východe Ukrajiny a naplnenie mierovej dohody podpísanej v Minsku v roku 2015. Vyhlásil to v piatok hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v reakcii na ohlásené rokovania ukrajinského prezidenta…

Kolíková: Zmluva o nákupe Sputnika V by mala byť povinne zverejnená

0 icon

Bratislava 16. apríla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)   Zmluva o nákupe ruskej vakcíny Sputnik V by mala byť povinne zverejnená. "Nenašli sme žiadne dôvody na to, aby sa daná zmluva nepovažovala za takú, ktorá by mala byť povinne zverejnenou. Na tomto stanovisku trvám," uviedla v piatok ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za…

Predseda vlády Heger prijal na Úrade vlády SR veľvyslankyňu USA na Slovensku Bridget A. Brink

0 icon

Bratislava 16. apríla 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Predseda vlády SR Eduard Heger prijal dnes, v piatok 16. apríla 2021 veľvyslankyňu USA na Slovensku Bridget A. Brink, ktorá navštívila Úrad vlády SR na základe pozvania premiéra. Diskusia sa v úvode stretnutia dotkla skúseností v boji proti pandémii ochorenia COVID-19 v EÚ…

Prípadné zrušenie núdzového stavu je ešte predmetom rokovaní

0 icon

Bratislava 16. apríla 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Keď parlament vo štvrtok 1. apríla rozhodoval o opakovanom predĺžení núdzového stavu, už vtedy bolo jasné, že rozhodnutie vlády zo 17. marca o jeho predĺžení o ďalších 40 dní bolo v súlade s Ústavou SR a ústavným zákonom o bezpečnosti štátu. Na rozhodnutie…

Bývalý policajný funkcionár Norbert Pakši uzatvoril dohodu o vine a treste

0 icon

Bratislava 16. apríla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Bývalý vysoký policajný funkcionár Norbert Pakši uzatvoril v piatok s dozorovým prokurátorom Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) dohodu o vine a treste. Pre TASR to potvrdila hovorkyňa Generálnej prokuratúry (GP) SR Jana Tökölyová. Upozornila na to televízia JOJ "Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal dnes…

Merkelová dostala prvú dávku vakcíny

0 icon

Bratislava 16. apríla 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA/AP-Markus Schreiber)   Nemecká kancelárka Angela Merkelová dostala v piatok prvú dávku vakcíny proti koronavírusu. Informoval o tom jej hovorca Steffen Seibert. Šesťdesiatšesťročná kancelárka prijala vakcínu od spoločnosti AstraZeneca. Stalo sa tak viac ako dva týždne potom, čo Nemecko prestalo touto vakcínou rutinne očkovať ľudí mladších…

Nechceme ju, ale chceme ju? Maďarské kamióny prišli po vakcínu Sputnik V, v Imuna Pharm im ju odmietli odovzdať

0 icon

Šarišské Michaľany 16. apríla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Milan Kapusta)   Dva maďarské kamióny prišli v pondelok (12. 4.) do Šarišských Michalian naložiť 37 paliet vakcíny Sputnik V. Vedenie firmy Imuna Pharm im ich odmietlo vydať s tým, že vakcína je majetkom štátu a musí prejsť riadnym odovzdávacím konaním. Následne firma odoslala na…

Kanadský poslanec sa objavil na online zasadnutí nahý

0 icon

Kanada 16. apríla 2021 (HSP/Sputnik/Foto:Pixabay)   Kanadský poslanec William Amos sa objavil bez odevu počas online zasadnutí Dolnej snemovne Na záberoch zverejnených 15. apríla 2021 CTV Windsor stojí Amos úplne nahý medzi vlajkami Kanady a Quebecu a prikrýva sa jedným mobilným telefónom. Liberal MP William Amos apologized in a statement…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Ivan Holek

Nedajte sa oklamať! Vakcína nie je sloboda! Vakcína je lož!

0icon

Čo je sloboda ducha? Čo je najdôležitejším predpokladom slobody, ktorý ak nesplníme, prepadneme sa do vonkajšej neslobody? Čo je skutočnou príčinou toho, že ľudia začnú byť zrazu navonok obmedzovaní, neustále kontrolovaní a systematicky oberaní o svoje predchádzajúce práva a slobody. Inými slovami povedané, čo je príčinou stavu neslobody, do ktorého…

Boris Mesár

Prečo považujem USA za teroristický štát .

0icon

Najprv je potrebné naštudovať ako je vlastne definovaný terorizmus . Wikipédia -Terorizmus je definovaný ako súhrn antihumánnych metód hrubého zastrašovania politických odporcov hrozbou sily a užitia rôznych foriem násilia. Vedľa individuálneho terorizmu existuje terorizmus skupín, niektoré koordinujú svoju činnosť na medzinárodnej úrovni (medzinárodný terorizmus). Iný zdroj - Terorizmus je veľmi…

Martin Borguľa

Čo sa to vlastne deje v zariadeniach pre seniorov?

0icon

Prípadov týrania, zlého zaobchádzania a hrubého zanedbávania starostlivosti v zariadeniach sociálnych služieb pribúda. O niektorých sa dozvieme prostredníctvom médií, mnohé ale zostanú pred očami verejnosti a, bohužiaľ, aj pred kontrolou, skryté. Keď sa tento rok v médiách objavila správa o týraní seniorov v zariadení sociálnych služieb v Prievidzi, bol to šok. Mnoho ľudí si ale povedalo, že…

Štefan Surmánek

Je úsmevné a nepresvedčivé, keď usvedčení plagiátori vyhlasujú boj proti plagiátorstvu

0icon

V súvislosti s medializáciou plagiátorstva záverečných prác najvyšších politických predstaviteľov (bývalý predseda vlády SR I. Matovič, bývalý predseda parlamentu SR J. Danko, terajší predseda parlamentu SR B. Kollár, minister školstva, vedy a športu SR B. Grohling a ďalší) sa tento problém stal príčinou prijatia novely Vysokoškolského zákona, ktorá bola dňa 8.12.2020 schválená v NR…

Lucia Žužová

Božia česť pošliapaná, autorita biskupov zlomená!.... alebo, keď sa vyjednáva s diablom!

0icon

Písať či nepísať? Dlho som rozmýšľala, dlho som váhala... Rok tu zápasíme všetci nie len s niečím, ale hlavne stále s niekým a mnohé je na hlavu postavené. Vyjadrujem tu svoje postrehy, vlastné skúsenosti, osobné vnímanie, ako osoba veriaca. Neprednášam to ako kritiku či patent na riešenie všetkého. Chcem len poukázať na fakt,…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Čo o tvojej povahe hovorí tvoja krvná skupina?

0 icon

Ukázalo sa, že teraz môžeš dokonca získať popis svojej osobnosti len podľa svojej krvnej skupiny. Ketsueki-Gata, ktorá sa objavila v Japonsku, je v podstate teóriou osobnosti krvnej skupiny. Ak uvažuješ o tom, aký druh zamestnania sa ti hodí, stačí sa pozrieť, čo ti radí tvoja krvná skupina. Krvná skupina O

Ktorá je najväčšia opustená výrobná fabrika na svete?

0 icon

Packard Automotive Plant je bývalý výrobný automobilový závod, ktorý sa nachádza v Detroite. Ako ale táto fabrika skončila opustená? Samotná fabrika sa skladá z 325 000 metrov štvorcových, ktoré navrhol Kahn Associates s použitým produktov spoločnosti Trussed Concrete Steel Company. Závod Packard bol otvorený už v roku 1903 a v…

František I.: Kráľ narodený v Cognacu

0 icon

V rámci minisérie „muži robia dejiny“ sme si pripravili niekoľko zaujímavých článkov o významných francúzskych panovníkoch. Tí totiž neformovali len dejiny Francúzska, ale vo všeobecnosti dejiny Európy, Slovenska (Uhorska) nevynímajúc. Pozrime sa na zaujímavosti - v tomto prípade - Františka I., ktorý žil v rokoch 1494 až 1547. František I. sa narodil dňa 12.9.1494…

Nebaví ťa čistiť chladničku? Tento trik ti pomôže s upratovaním

0 icon

Priznajme si to, veľa z nás nečistí chladničku v pravidelných intervaloch. Prečo si to ale neuľahčiť jednoduchým trikom, ktorý zaberie minimum času? Po čase je nádoba na zeleninu celá špinavá, zvyšky vytečeného kečupu pôsobia ako lepkavá láva a šunka opretá o stenu tiež nie je najšťastnejším riešením pre nasledujúce čistenie.…

10 odvážnych žien, ktoré navždy zmenili svet

0 icon

Mnohé štúdie ukazujú, že práve ženy sú tým silnejším pohlavím. Už v maternici predbiehajú mužské pohlavie v rýchlosti vývinu, sú schopné žiť dlhšie ako muži aj v extrémnych podmienkach (epidémie, hladomory),... No naprieč históriu sú to práve ženy, ktoré to často mali omnoho ťažšie ako muži. Dokonca ani nemali právo voliť! Existujú…

Vo svete IT

Astronómovia možno našli spôsob, ako by sme mohli preskúmať nielen našu sústavu, ale aj Alfa Centauri

0 icon

Sústava Alfaa Centauri je najbližšou hviezdnou sústavou, nachádza sa od nás približne 4-svetelné roky. Skladá sa z troch hviezd a minimálne dvoch planét, ktoré obiehajú okolo menšej z trojice hviezd – Proxima Centauri, píše portál IFL Science. Keďže ide o najbližšiu hviezdu pri Slnečnej sústave, vedci rozmýšľajú nad tým, že…

Pozrite sa, ako môžete pridať ľubovoľnú aplikáciu do ponuky kontextového menu vo Windows 10!

0 icon

Ak používate vo svojom počítači niektoré aplikácie vo výrazne vyššej miere, ako iné, tak potom by ste nemali prehliadať návod nižšie, ktorý vám chceme dať do pozornosti. Ide konkrétne o možnosť pridania skratiek, či odkazov na aplikácie, do ponuky kontextového menu, ktoré vyvolávate pravým kliknutím myšky v rozhraní Windows 10.…

Xiaomi je jedna zo značiek, ktorá zvýšila cenu svojich vlajkových smartfónov za posledné roky najviac

0 icon

Xiaomi smartfóny si získali svoju popularitu najme vďaka skvelému pomeru ceny a výkonu, ktorá robila konkurencií vrásky na čele. Plynúcim časom, cena Xiaomi smartfónov začala prudko narastať, najme keď porovnáme cenový rozdiel medzi Mi 9 a ďalšími vlajkami. Portál xiaomiadictos poukazuje na zaujímavú štúdiu, ktorá sa pozrela na ceny vlajkových…

Nové BlackBerry by mohlo byť už čoskoro realitou. Pozrite sa, ako by mohlo vyzerať!

0 icon

Nie je žiadnym tajomstvom, že spoločnosť BlackBerry chystá veľký návrat na trh. Spoločnosť to deklarovala ešte v auguste minulého roka, a neskôr ešte v januári tohto roka. Naposledy, Peter Franklin, generálny riaditeľ spoločnosti OnwardMobility, ktorá stojí za fyzickou výrobou zariadenia prezradil, že smartfón by mohol byť uvoľnený na trh už…

Xiaomi Mi MIX Fold vstúpil do predaja. Neuveríte, koľko zarobil len za jednu minútu!

0 icon

Skladateľný smartfón od Xiaomi počas svojho predstavovania okamžite zlákal davy ľudí. Mi MIX Fold nasadil bezkonkurenčnú cenu za prémiové zariadenie s dvoma displejmi. Svojou cenovou reláciou tak pokoril gigantov ako Samsung, či Huawei, ktorí na svojich zariadeniach pracovali veľmi dlho a priniesli už niekoľkú generáciu skladateľných smartfónov. Prví nadšenci sa…

Armádny Magazín

Idú slovenské obrnence na Ukrajinu? V Nitre sa objavil vlak s bojovou technikou smerujúci na východ

0 icon

Slovensko, 16. apríl 2021 (AM) – V Nitre sa včera podľa očitých svedkov premiestňovala vojenská technika smerom na východ.  Fotografie boli urobené zo železničnej stanice v Nitre vo štvrtok 15. apríla 2021 podvečer. Na snímkach je vidieť približne 20 bojových pechotných vozidiel a niekoľko nákladných vozidiel so slovenskými znakmi.   [caption id=

Klady a zápory aerodynamickej koncepcie tzv. „lietajúceho krídla"

0 icon

Svet, 15. apríl 2021 (AM) – Bez ohľadu na všeobecnú známosť dokonca aj medzi verejnosťou na hony vzdialenej letectvu, aerodynamická koncepcia tzv. lietajúceho krídla (terminologicky správne ide o 

Na Donbas dorazilo 150 vojakov z Turecka. Majú riadiť zverbovaných militantov zo Sýrie

0 icon

Turecko, 16. apríl 2021 (AM) – Podľa svedectiev obyvateľov Mariupoľu Turci, ktorí tam dorazili, nevyzerajú na operátorov dronov. Skôr pripomínajú bojovníkov špeciálnych jednotiek. Podľa zdrojov, ktoré informujú Tg-kanál „Wargonzo“, v Mariupole napriek vyhláseniam tureckého ministra zahraničia o neutralite v súvislosti s konfliktom na Ukrajine zaznamenali obyv

Vojenské letectvo USA mení taktiku leteckých útokov

0 icon

USA, 16. apríl 2021 (AM) - Roje autonómnych dronov, rádiolokačné prieskumné a útočné zbrane. Sľubný americký dron XQ-58A Valkyrie prejde ďalšou fázou testovania. Konštruktéri ukázali, čoho je schopný ako nosič menších bezpilotných vzdušných prostriedkov. Tvrdia tiež, že má umelú inteligenciu a že m

Americký generál je pripravený bojovať do posledného Ukrajinca

0 icon

Ukrajina, 16.apríl 2021 (AM) – Americký generál Tod Wolters vyhlásil, že ukrajinské ozbrojené sily sú pripravené bojovať proti Rusku. Podľa portálu „Censor.NET“ s odvolaním sa na Hlas Ameriky, odpovedajúc na otázku senátora Angusa Kinga, či má Ukrajina dostatok zbraní, skúseností a sily na zastavenie „invázie“ zo strany Ruska, veliteľ amerických síl v…

Svetlo sveta

Emeritný pápež Benedikt XVI. má dnes,16. apríla, 94 rokov

0 icon

Emeritný pápež Benedikt XVI. má dnes,16. apríla, 94 rokov. Ako nástupca pápeža svätého Jána Pavla II. viedol Katolícku cirkev od 19. apríla 2005 do svojej prekvapujúcej demisie v roku 2013. Bol 265. pápežom v histórii Katolíckej cirkvi. Prijal meno Benedikt s odkazom na „mierového pápeža“ Benedikta XV. a patróna Európy…

Tvoja duša si zaslúži viac ako jarnú detoxikáciu

0 icon

Zobral som si do rúk noviny, ktoré som najprv letmo preletel, či niečo ma v nich zaujme. Veď to poznáte. Taký letmý nastrel. A veru zaujalo. Bolo pôstne obdobie, tak som myslel skôr na niečo, čím by pookriala moja duša. Niečo duchovné. Veď aj názov novín tomu zodpovedal, išlo o…

V utorok 6.4. sme si s Mons. Gavendom uctili sv. Metoda v Devíne pri príležitosti 1136. výročia jeho úmrtia.

0 icon

V utorok 6. apríla 2021 uplynulo 1136 rokov od smrti sv. Metoda. Daniela Suchá, predsedníčka o. z. Cyrilometodiada, a Mons. Marián Gavenda si uctili svätého Metoda položením venca k pamätníku sv. Cyrila a Metoda pred Kostolom Svätého kríža v Devíne. J. E. Mons. František Rábek, predseda Rady KBS pre vedu,…

Arcibiskup Sheen: Pilát a najväčší justičný omyl

0 icon

Súdny proces, o ktorom budem dnes rozprávať je proces, na ktorom bolo prítomné celé ľudstvo. Jednotlivci, ktorí sa na tomto procese nachádzajú, v skutočnosti zastupujú jednotlivé kategórie ľudí. Súdny proces sa odohrával pred miestne najvyšším predstaviteľom Rímskej ríše, ktorý sa nazýval Poncius Pilát. Na to, aby sme boli schopní porozumieť…

Najdôležitejší žalm Veľkej noci

0 icon

Autorstvo žalmov sa pripisuje kráľovi Dávidovi, ktorý približne 1000 rokov pred príchodom Krista zostavil ich podstatnú časť. Starý zákon nám hovorí, že kráľ Dávid miloval hrať na harfe a žalmy boli oslavnými piesňami radosti, ale aj žiaľu v utrpení. Skutočný význam žalmov sa vie pochopiť, ak sa ich modlíme z…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali