“Filigránska práca”: ako ruské vojská využijú útočné bezpilotné lietadlá

“Filigránska práca”: ako ruské vojská využijú útočné bezpilotné lietadlá

Moskva/Damask 16. októbra 2017 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik-Vitaly Ankov)

 

Počas vojenskej operácie v Sýrii ruské vojenské letectvo aktívne používa bezpilotné lietadlá – na monitorovanie, hliadkovanie a ďalšiemu prieskumu cieľov. Pritom kampaň v SAR ukázala, že letectvo potrebuje bezpilotné lietadlá, ktoré sú schopné zlikvidovať protivníka.

Ilustračné foto

Sféra používania

Reklama

V súčasnej chvíli ruská armáda nemá útočné bezpilotné lietadlá. Sýrskej operácie sa zúčastnilo okolo 70 BPL – ľahké taktickej aparáty Orlan-10 a Eleron-3 a ťažké Forposty.

Stroje plnia hliadkovú službu na území okolo leteckej základne Hmeimim a prístavu Tartus, pri vyhľadávaní a ďalšom prieskume cieľov a pri monitoringu krajiny po leteckom bombardovaní. Napríklad používanie Forpostov umožňuje evidovať zasiahnuté ciele a predviesť celému svetu prácu letectva.

Reklama

Náčelník oddelenia prieskumov blízkovýchodných konfliktov a ozbrojených síl v tejto oblasti z Inštitútu inovačného rozvoja Anton Mardasov je presvedčený, že po skončení základnej fázy operácie sa sféra používanie BPL môže rozširovať. Podľa jeho slov zmiznutie vojenské štruktúry IS a odchod banditov do ilegality “bude vyžadovať od ruskej skupiny viac filigránskej práce pri likvidácii pozemných cieľov”.

 

Perspektíva používania

Mardasov predpokladá, že leví podiel úloh v SAR dokážu splniť ruské útočné drony, ktoré majú byť v najbližšej dobe odovzdané do výzbroje. Ťažké BPL sú najvhodnejšie pre plnenie obmedzených misií – napríklad k zasiahnutiu veliteľského stanovišťa, jednotlivých pohyblivých cieľov, zhromaždenia živej sily v meste alebo muničného skladu.

Podľa Mardasovovho názoru si perspektivitu používania bezpilotných lietadiel v modernej vojne uvedomilo ruské vedenie počas osetského konfliktu v roku 2008, počas ktorého gruzínske vojská používali bezpilotné lietadlá americkej a izraelskej výroby.

Reklama

“S cieľom čo najrýchlejšie kompenzovať nedostatok v sortimente zbraní boli zakúpené izraelskej ľahké drony Bird Eye 400 a ťažké IAI Searcher 2. V roku 2012 v Uralskom závode civilného letectva bola zahájená výroba licenčnej kópie Searcher 2 – Forpostu, naprojektovaná v akciovej spoločnosti RTI Systémy,” povedal Mardasov.

Odborník uviedol, že Izrael predal Moskve BPL s obmedzeným fungovaním. To stimulovalo Rusko, aby vynaložilo aktívne úsilie k výrobe vlastných ťažkých aparátov, zodpovedajúcich zahraničným analogom.

 

Orion, Altair, Ochotnik (Lovec)

Hlavný redaktor UAV.ru, letecký odborník Denis Fedutinov vysvetlil pre RT, že ťažké BPL spravidla vykonávajú zároveň výzvedné aj útočné funkcie. Odborník vysvetlil, že v súčasnej dobe sa v Rusku projektuje niekoľko komplexov ťažkých BPL. Ide o aparáty Orion spoločnosti Kronštadt, Altair Výskumnej konštrukčnej kancelárie M.P. Simonova a Ochotnik VKK P.O. Suchého.

Reklama

Podľa jeho slov ruská armáda získala určitú skúsenosť, keď vojská dostali ťažké výzvedno-útočné BPL.

“Predpokladám, že k využívaniu výzvedno-útočných BPL dosť ťažkej váhy v štruktúre vojenského letectva budú vytvorené zvláštne jednotky, v ktorých sa budú vojaci špecializovať na používanie bezpilotných lietadiel a ich technickú obsluhu,” povedal Fedutinov.

Drony sú jedným z kľúčových komponentov blížiacej sa náhrady ľudí strojmi na vojnovom poli, domnieva sa Fedutinov.

Vzhľadom na niekoľko objektívnych okolností Rusko zaostalo v rozvoji BPL. Dnes sa situácia mení k lepšiemu, pretože sa objavili možnosti nielen využiť to najlepšie z minulosti, ale aj precvičovať to v praxi, to znamená v bojových podmienkach,” uzavrel zdroj RT.

Aleksej Zakvasin

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

21:05

Ceny ropy klesli takmer o dolár, keďže trhy dúfajú, že nové kolo rokovaní o prímerí v Pásme Gazy zabráni rozšíreniu konfliktu do ďalších oblastí regiónu. Okrem toho najnovšie údaje o vývoji inflácie v USA utlmili očakávania skorého zníženia úrokových sadzieb, čo signalizuje, že dopyt po rope sa v najbližšom období výraznejšie nezvýši.

19:40

Španielsky tenista Rafael Nadal postúpil do osemfinále na antukovom turnaji ATP Masters 1000 v Madride. Rekordný päťnásobný víťaz podujatia zdolal v 3. kole Pedra Cachina z Argentíny v troch setoch 6:1, 6:7 (5) a 6:3. Jeho ďalší súper bude Čech Jiří Lehečka.

19:00

Na jednom z nórskych ostrovov zistili prvý prípad uhynutia mroža na vtáčiu chrípku. Uhynutého mroža objavili už vlani na ostrove Hopen v súostroví Svalbard (Špicbergy). Testy, ktoré vykonalo nemecké laboratórium, teraz odhalili prítomnosť vtáčej chrípky.

Nedalo sa pritom určiť, či ide o kmeň H5N1 alebo H5N8, keďže testovaná vzorka bola príliš malá. “Je to prvýkrát, čo bola vtáčia chrípka zaznamenaná u mroža,” dodal Lydersen.

18:30

Tisíce ľudí sa v pondelok večer zišli v centre Tbilisi na zhromaždení organizovanom vládnucou stranou Gruzínsky sen. Podľa agentúry AFP išlo zrejme o reakciu na pochod za Európu, ktorý sa za účasti asi tisíce ľudí konal v Tbilisi v nedeľu večer. Akcia z nedele večera bola súčasťou protivládnych protestov proti kontroverznému návrhu zákona o zahraničnom vplyve.

18:30

Francúzsky herec Gérard Depardieu sa bude v októbri pred súdom zodpovedať za sexuálne obťažovanie dvoch žien. Podľa agentúry AFP o tom v pondelok informovala prokuratúra v Paríži. Známy filmový a televízny herec sa v pondelok podrobil niekoľko hodín trvajúcemu výsluchu na jednom z parížskych policajných komisariátov, kde mu následne odovzdali predvolanie pred trestný súd.

18:08

Africké a blízkovýchodné krajiny sťahujú zlaté rezervy zo Spojených štátov, čím oslabujú dolár.

Africké a blízkovýchodné krajiny začali v posledných mesiacoch repatriovať svoje zlaté rezervy zo Spojených štátov v dôsledku rastúcich obáv o stabilitu americkej ekonomiky. Ide o Nigériu, Južnú Afriku, Ghanu, Senegal, Kamerun, Alžírsko, Egypt a Saudskú Arábiu.

“Tento trend znamená významnú zmenu v globálnej hospodárskej dynamike a podčiarkuje rastúcu skepsu krajín voči tradičnému statusu bezpečného prístavu amerického dolára a amerických finančných inštitúcií,” píše Houston Post.

Tento krok zároveň znamená globálnu vzburu proti Amerike a jej dominancii, zdôrazňuje publikácia.

17:21

Mjanmarsko zaznamenalo svoju vôbec najvyššiu teplotu v mesiaci apríl od začiatku meraní pred 56 rokmi. V meste Čauk v regióne Magve v strede krajiny v nedeľu namerali rekordných 48,2 stupňa Celzia. V pondelok o tom informovali tamojšie úrady. Správu priniesla agentúra AFP.

Vlani zaznamenali klimatológovia rekordne vysoké teploty v celosvetovom meradle. Svetová meteorologická organizácia (WMO) uviedla, že Ázia sa otepľuje mimoriadne rýchlym tempom oproti svetovému priemeru.

17:01

Turecko oznámilo svojim spojencom v Severoatlantickej aliancii (NATO), že podporí dosluhujúceho holandského premiéra Marka Rutteho v jeho kandidatúre na funkciu generálneho tajomníka NATO. V pondelok to podľa agentúry AP uviedol nemenovaný turecký predstaviteľ.

K tomuto rozhodnutiu Ankary došlo tri dni po Rutteho návšteve v Turecku, kde sa snažil získať podporu prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana pre svoju kandidatúru.

16:47

Fínsky výrobca pneumatík Nokian Tyres vykázal za 1. štvrťrok výraznejšiu než predpokladanú prevádzkovú stratu. Spoločnosť, ktorá stále dopláca na odchod z Ruska, uviedla, že ďalšie problémy jej spôsobili útoky na lode v Červenom mori a štrajky na domácom trhu. Informovala o tom agentúra Reuters.

16:30

Súd v Aténach v pondelok uznal šesť z 21 obžalovaných v kauze lesného požiaru v gréckom prímorskom letovisku Mati v kraji Atika za vinných z neúmyselného zabitia a nedbanlivosti. K požiaru došlo v roku 2018 a vyžiadal si 104 mŕtvych.

Ako informovala agentúra AFP, politických predstaviteľov, ktorí boli medzi obžalovanými, súd v Aténach zbavil obvinenia, čo vyvolalo hnev pozostalých prítomných na vynesení rozsudku.

Greece Wildfire Trial požiar v meste Mati v Grécku
Na snímke z 23. júla 2018 horiace budovy v meste Mati, východne od Atén
16:28

Humanitárna organizácia World Central Kitchen (WCK) obnovuje od pondelka svoju činnosť v Pásme Gazy. Robí tak približne mesiac po tom, čo sedem jej pracovníkov zahynulo pri izraelskom nálete v Pásme Gazy. Informovala agentúra Reuters.

Pred pozastavením svojej činnosť WCK prerozdelila v Pásme Gazy od vypuknutia vojny v októbri vyše 43 miliónov porcií jedál.

16:23

Vydávanie štátnych dlhopisov, ktoré by si mohli kúpiť priamo občania, by predstavovalo vyšší výnos a menšie riziko v porovnaní s firemnými dlhopismi. Na druhej strane ide len o krátkodobú možnosť ušetriť, pričom konečná úspora pre štát nemusí byť príliš výrazná. Informoval o tom v pondelok analytik 365.bank Tomáš Boháček.

Štát si podľa neho vydaním takýchto dlhopisov dokáže znížiť riziko expozície, z pohľadu rozšírenia množstva individuálnych investorov.

16:13

Od tohto roka už nebude 13. dôchodok sociálnou dávkou a stane sa novou dôchodkovou dávkou. Vyplácať ho bude rovnako ako ostatné dôchodky Sociálna poisťovňa (SP). Vyplýva to z novely zákona o sociálnom poistení, ktorú podpísala prezidentka Zuzana Čaputová. Informoval o tom v pondelok jej hovorca Martin Strižinec.

14:55

Medziročná miera inflácie v Nemecku zostala v apríli 2024 na marcovej úrovni 2,2 %. Ukázali to v pondelok predbežné údaje spolkového štatistického úradu Destatis. Informovala agentúra Bloomberg.

Podľa Destatistu je miera inflácie v najväčšej európskej ekonomike najmenšia od mája 2021.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke návštevníci pri prehliadke hradu so sprievodkyňou v úlohe Žofie Bosniakovej počas podujatia So Žofiou na hrade v priestoroch hradu Strečno

Autor: FOTO TASR-Daniel Stehlík

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marian Kotleba

Milan Šupa

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Dušan Hirjak

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali