Divadlo Nová scéna spolu s Migračným úradom pripravujú predstavenie, ktoré má ľudí naučiť lepšie chápať utečencov

Bratislava 2. októbra 2018 (HSP/Foto:Divadlo Nová scéna)

 

Bratislavské divadlo Nová scéna v spolupráci s Migračným úradom Ministerstva vnútra SR pripravuje divadelnú inscenáciu s názvom „Domov – kde je ten tvoj?“, ktorá má divákom od 11 rokov priblížiť pocity utečenca v cudzej krajine a umožniť im pochopiť ho. Po každom predstavení bude dvadsaťminútová beseda o téme s tvorcami hry a pracovníkmi Migračného úradu

V priestoroch divadla sa konala prvá čítacia skúška predstavenia a diskusia o problematike utečencov za účasti pracovníkov Migračného úradu SR, ktorý zastupovala Petra Achbergerová, riaditeľka odboru migrácie a integrácie Migračného úradu MV SR, a jej kolegovia. Prítomní boli aj zástupcovia médií.

Ako uviedol režisér predstavenia Svetozár Sprušanský, inscenácia vychádza z knižočky pre deti a mládež od dánskej spisovateľky Janne Tellerovej a bola už spracovaná formou divadelných predstavení pre žiakov v mnohých štátoch, napríklad v Maďarsku, Bulharsku, ale najmä v nemecky hovoriacich krajinách. Mnohé divadlá tam majú sekcie „junges theater“ – divadlá pre deti a mládež so špeciálnymi lektormi a psychológmi, ktorých využívajú na diskusie s mládežou o vybraných témach, aby tak formovali ich názory tým správnym smerom. Autorka sa zaoberá tvorbou pre mládež a v krajinách tretieho sveta je vyslankyňou UNESCO a podobných organizácií pre práva detí a mládeže, pričom si však dáva veľký pozor, aby nebola vnímaná politicky.

Hra je o migrantoch v cudzej krajine, avšak podaná opačnou optikou, kde úlohy krajín sú vymenené. „Predstav si, že európske demokracie skolabovali a nahradili ich diktatúry. Máš dvanásť rokov a každý deň bojuješ o prežitie. Jediné východisko je útek. Tvoj, aj celej tvojej rodiny. Chcete začať nový život a tak utečiete do Egypta, najbližšej oblasti, kde vládne mier. Ocitnete sa v tábore pre neželaných utečencov zo strednej Európy. Kým prebieha nekonečné azylové konanie, nesmiete opustiť tábor, pracovať, ani sa učiť jazyk. A úradná procedúra trvá… Už sa nikde a nikdy nebudeš cítiť doma. Vždy a všade budeš iba cudzincom. Kypí v tebe hnev. Niekto ti vzal tvoj život a totálne ho prevrátil naruby. Aj keď ti napokon udelia azyl, každý deň myslíš na to, kedy sa budeš môcť vrátiť domov,“ píše sa v informačnom texte na stránke divadla.

„Je to téma, ktorú vyprovokovala realita, v ktorej žijeme,“ uviedol režisér Sprušanský a tak ako autorka predlohy, aj on v mene divadla hovorí, že nechcú aby to dielo bolo prvoplánovo politické. Oni iba chcú, aby si človek, a najmä mladý človek od 11 rokov, kládol tie správne otázky. O spolupráci s Migračným úradom povedal: „Bolo by fajn, keby sme spojili sily. Ide o to, aby tie deti nad tým premýšľali, a aby sa tá téma ďalej šírila.“

„Vznikne metodický list v pdf formáte, ktorý bude na stiahnutie na našej webovej stránke, s ktorým budú môcť pedagógovia po zhliadnutí inscenácie ďalej pracovať. Teda nielen že bude beseda a diskusia po skončení predstavenia a pedagógovia budú môcť využiť aj službu, že odborní pracovníci môžu prísť na školu, ale ešte si budú môcť aj stiahnuť materiály. Aj Migračný úrad nám poslal veľmi zaujímavé materiály, napríklad o histórii migrácie od druhej svetovej vojny,“ vysvetlil Sprušanský a dodal: „Myslíme si, že ako divadlo, ktoré je financované z verejných zdrojov, máme tak trochu aj povinnosť pripravovať takéto projekty edukatívno-spoločenského charakteru a komunikovať s verejnosťou aj o témach, ktoré nie sú len úsmevné.“

„Prečo sme hre dali názov ,Domov – kde je ten tvoj?‘, keď originálna predloha sa volá ,Vojna – keby bola tu a teraz‘? Povieme otvorene, chceli by sme osloviť čím viac divákov a keď sme avizovali túto inscenáciu, zistili sme určitú obavu či predpojatosť učiteľov. Preto sme to chceli radšej komunikovať cez pozitívnu hodnotu a v okamihu, keď sme názov zmenili, komunikačný problém s učiteľmi zmizol,“ uviedol Sprušanský.

Zástupkyňa Migračného úradu Petra Achbergerová: „Nás veľmi potešilo, keď ste prišli s nápadom urobiť takúto inscenáciu. My sme odborný útvar Ministerstva vnútra, ktorý sa venuje problematike utečencov. Tohto roku sme do konca augusta mali zatiaľ 166 žiadostí o azyl a my skúmame, či tie osoby spĺňajú medzinárodné kritériá, keďže SR je viazaná Ženevskou konvenciou a máme medzinárodné záväzky pomáhať osobám, pri ktorých sa preukáže, že majú nárok na medzinárodnú ochranu.“

Achbergerová zdôraznila, že ide o neveľké počty ľudí, rádovo o stovku ľudí ročne. A že sa často stretávajú s iracionálnym strachom ľudí, ktorí sa boja migrantov, utečencov. „My sa snažíme vzdelávať verejnosť, chodíme do rôznych škôl, na hudobné festivaly, teraz sme napríklad boli na Uprisingu, snažíme sa kde sa to dá, diskutovať s verejnosťou.“

Tak si zhrňme podstatné fakty: inscenácia ,Domov – kde je ten tvoj?‘ bude mať premiéru 8. a 9. novembra 2018 v štúdiu Olympia divadla Nová scéna. Hrajú mladí herci Dávid Hartl, Vladislav Plevčík, Michal Candrák. Partnerom hry sú slovenskí daňoví poplatníci prostredníctvom Ministerstva vnútra a Ministerstva kultúry, a asi aj medzinárodný Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR). Uvedené orgány aj divadlo chcú predstavením, a tiež diskusiami po jeho skončení, vzdelávať dospelých, ale najmä deti, aby lepšie prijímali utečencov a nebáli sa nebezpečenstva spojeného s migráciou.

Kto však, a na základe čoho dal spomínaným verejným subjektom právo či úlohu meniť názor verejnosti na to, či je imigrácia žiaduca alebo nie? Je to politická otázka a verejnosť je v názoroch na to, či migrantov chceme alebo nie, rozdelená na dva protichodné tábory, pričom jedni aj druhí platia dane rovnako.

A áno, zatiaľ tu riešime iba desiatky imigrantov. Zatiaľ – to je práve to diabolské slovo, ktoré je podstatou celej veci. Keď je reč o utečencoch a migrantoch (čo nie je to isté), je vždy treba upresniť, čo vlastne konkrétne máme na mysli. Niečo iné je prijať každoročne pár desiatok ľudí, ktorí sa úprimne chcú stať Slovákmi, hoci s iným etnickým pôvodom, ale Slovákmi plne začlenenými do slovenskej spoločnosti – a niečo úplne iné je dokorán otvoriť dvere nekontrolovanej vlne cudzej kultúry a náboženstva, ktorá spôsobí v krajine vznik cudzích enkláv, rozvrat tradičného spôsobu fungovania spoločnosti, kriminalitu a vojnu medzi etnikami o životný priestor (pre zahraničné príklady netreba chodiť ďaleko). A keď zvažujeme tento rozdiel, treba dôsledne myslieť mnoho rokov dopredu a neakceptovať princíp salámovej metódy: ak dnes dvere pootvoríme, tak jedine s tým zámerom, aby rovnako pootvorené ostali aj o tridsať rokov – a nie preto, aby sa potom už bralo za samozrejmé, že vtedy už budú musieť byť otvorené dokorán.

V prípade migrácie sa často miešajú a prelínajú dve roviny, dva pohľady, ktoré však nejdú dohromady, medzi ktorými je principiálny nesúlad, logický rozpor. Na úrovni jednotlivca, kto z nás by rád nepomohol nešťastnému nevinnému človeku v núdzi? Dovolím si tvrdiť, že to platí dokonca aj pre bežného voliča tej najmenej vítačskej z parlamentných strán. A potom je tu pohľad z hľadiska celej krajiny: a tam je zrejmé, že ak by sem mali prísť všetci nešťastní nevinní ľudia v núdzi, tri miliardy duší, tak by to táto krajina nevydržala ani deň – všetkých by ich sem nepustil ani bežný volič tej najviac vítačskej z parlamentných strán. Paradox? Nie, iba dva rôzne, avšak rovnako legitímne uhly pohľadu na tú istú vec.

A tu je práve tá pasca: ak v divadelnej hre na príklade osudu jednotlivého človeka so všetkými jeho trápeniami ukazujeme len dimenziu jednotlivca, potom vlastne ukazujeme pokrivenú skutočnosť, pretože zatajujeme tú druhú časť obrazu, ten celostný pohľad, ktorý hovorí o tom, že niektorých nevinných ľudí v núdzi tak či onak musíme odmietnuť – jednoducho, niekde tú čiaru urobiť musíme, keďže tých zvyšných 2 999 999 nevinných trpiacich, ktorí by sem radi prišli, nemôžeme prijať všetkých. Ak v predstavení my divákovi ukážeme len jednu časť pravdy a druhú nie, potom ho manipulujeme nefér spôsobom, o to viac, ak má jedenásť rokov.

Celá táto téma migrácie vo verejnom diskurze je, žiaľ, plná pokrytectva. Deliť nešťastníkov na tých, čo utekajú pred smrťou hladom a tých, čo utekajú pred smrťou smrťou zabitím nepriateľom je podobne účelové, pokrytecké a falošné, ako povoľovať zabíjanie civilistov bombami, ale nepovoľovať ich zabíjanie chemickými látkami. A to všetko sú umelé finty vymyslené iba preto, aby sme nemuseli otvorene povedať, že v demokratickej krajine, ak teda takou krajinou sme, v zmysle princípu subsidiarity, ku ktorému sa Európska únia otvorene hlási vo svojich zakladajúcich dokumentoch, by ľudia mali mať právo si sami rozhodnúť, či vo svojej ulici, obci či regióne ešte chcú ďalších spoluobčanov, alebo nie. Človek totiž naozaj nepotrebuje nikoho „z vyšších miest“ na to, aby mu schválil, či niekoho cudzieho vo svojom životnom priestore chce alebo nechce prijať.

Ivan Lehotský

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Bulhari protestovali proti zavedeniu covidpasov

0 icon

Sofia 20. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:TAST-Martin Baumann)   Stovky odporcov očkovania protestovali v stredu v Sofii proti rozhodnutiu bulharskej vlády, podľa ktorého sa budú musieť obyvatelia od štvrtka preukazovať covidpasom pri vstupe do vnútorných priestorov reštaurácií, divadiel či nákupných centier. Informovala o tom agentúra Reuters O opatrení informoval v utorok bulharský…

Na zhromaždení v Košiciach žiadalo bezpečnú a legálnu interrupciu okolo 150 ľudí

0 icon

Košice 20. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-František Iván)   Približne 150 ľudí sa v stredu podvečer zhromaždilo v Košiciach, aby podporili bezpečnú a legálnu interrupciu. Reagovali tak na návrh zákona o pomoci tehotným ženám. V centre mesta sa zišlo aj niekoľko tých, ktorí úplne odmietajú interrupcie Ako pre TASR povedala výkonná riaditeľka…

Univerzita Komenského opäť protestuje proti novele vysokoškolského zákona

0 icon

Bratislava 20. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Akademický senát Univerzity Komenského (UK ) v Bratislave spolu s vedením najväčšej a najstaršej slovenskej univerzity odmietajú znenie návrhu novely vysokoškolského zákona. Poukazujú tiež na nedostatočné reflektovanie diskusie so zástupcami vysokoškolského prostredia. UK preto obnovuje protest proti novele vysokoškolského zákona. TASR o tom…

Farmárske bitúnky dostali v parlamente zelenú

0 icon

Bratislava 20. októbra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)   Farmárske bitúnky na zabíjanie zvierat z farmových chovov a domácich kopytníkov vrátane hovädzieho dobytka dostali v parlamente zelenú. V stredu schválená poslanecká novela Jaroslava Karahutu (Sme rodina) dáva možnosť farmárom zabiť zvieratá a získať mäso z domácich kopytníkov, zveri z farmových chovov, ako…

Vláda v Česku schválila nové opatrenia

0 icon

Praha 20. októbra 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Petr David Josek)   Česká vláda v piatok schválila niekoľko nových opatrení na zmiernenie prudkého nárastu nákaz koronavírusom. Na pracoviskách budú od pondelka povinné respirátory Od prvého novembra budú zase reštaurácie, bary či nočné kluby musieť kontrolovať, či ich zákazníci majú doklad potvrdzujúci očkovanie, negatívny test…

Kyjevský súd vydal zatykač za vlastizradu na bývalého premiéra Azarova

0 icon

Kyjev 20. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Sergei Chuzavkov)   Kyjevský súd v stredu vydal zatykač na bývalého ukrajinského premiéra Mykolu Azarova za údajnú vlastizradu v súvislosti s takzvanými Charkovskými dohodami z roku 2010, ktoré predĺžili prítomnosť ruskej Čiernomorskej flotily na Kryme do roku 2042. Informovala o tom ukrajinská generálna prokuratúra na svojej…

Novelu o odplatách a o poskytovaní príspevku v civilnom letectve posunuli do druhého čítania, prerokojú ju v zrýchlenom režime

0 icon

Bratislava 20. októbra 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Leteckí dopravcovia môžu získať od štátu pomoc na zmiernenie negatívnych následkov pandémie koronavírusu a zachovanie svojej činnosti po výraznom prepade objemu civilnej leteckej dopravy. Umožní to návrh novely zákona o odplatách a o poskytovaní príspevku v civilnom letectve, ktorý poslanci v stredu posunuli do…

Slovan zaujíma iba víťazstvo, Zmrhal: “Musíme byť efektívni”

0 icon

Bratislava 20. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Ak chcú futbalisti bratislavského Slovana reálne pomýšľať na postup z F-skupiny Európskej konferenčnej ligy (EKL), mali by vo štvrtok proti Lincolnu Red Imps zabodovať naplno. Na predzápasovej tlačovej konferencii sa na tom zhodli tréner úradujúceho slovenského šampióna Vladimír Weiss st. a krídelník Jaromír…

Stavbári sú nespokojní s pomalým prístupom štátu k riešeniu následkov rastu cien materiálov

0 icon

Bratislava 20. októbra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Štefan Puškáš)   Stavbári sú nespokojní s pomalým prístupom štátu k riešeniu následkov rastu cien stavebných materiálov. Táto situácia trvá už od jari tohto roka a vláda zatiaľ neprišla so spôsobom kompenzácie zvýšených nákladov verejných stavebných zákaziek. Táto téma bola súčasťou konferencie Fórum slovenského stavebníctva, ktorú…

Slovensko podľa odborového zväzu patrí medzi krajiny s najnižším počtom zamestnancov bánk na obyvateľa

0 icon

Bratislava 20. októbra 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Slovensko patrí medzi krajiny s najnižším počtom zamestnancov bánk na obyvateľa. V tlačovej správe to uvádza Odborový zväz bánk a poisťovní. Banky podľa odborárov vo veľkom digitalizujú, automatizujú a modernizujú svoje procesy s cieľom znížiť počet zamestnancov a znižovať svoje náklady. „Inými slovami, čoraz…

Podkasty

Video Podcast

icon

Bratislava Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:Screenshot YouTube)   Výtržnosti z nedeľňajšieho zápasu francúzskej...

Podkast Konrád verí v postup, podľa Daňa je tím dobre poskladaný

icon

Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:Screenshot...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Petr Koval

Co je kyberšikana?

0icon

Kyberšikanu (cyberbullying) definujeme jako zneužití ICT (informačních komunikačních technologií), zejména pak mobilních telefonů a internetu, k takovým činnostem, které mají někoho záměrně vyvést z rovnováhy. Je to tedy jedna z forem šikany. Problémem však je, že děti a mladí lidé za těmito projevy šikanu vůbec nemusí vidět. A protože nepoznají, že…

Juraj Tušš

DNEŠNÁ SITUÁCIA VO SVETE. FINÁLNA FÁZA – DOPUSTENIE.

0icon

Ako som vo svojom januárovom článku predpokladal (https://www.projektz.sk/news/a13/ ), udalosti v Amerike (okolo volieb) ukázali na smerovanie a stratégiu globálnej elity, ktorou chcú uriadiť dnešnú napätú situáciu v ekonomicky kolabujúcom sa svete. Tou stratégiou je dopustenie. Nepriamo ju avizoval reprezentant globálnych síl D.Trump, keď po voľbách povedal (približne): ,,... ak stojíte proti súperovi za…

Pavel Jacz

Vidíte rozdiely medzi statusom poslanca Tarabu a reláciou Smotánka v Markíze?

0icon

Slovensko ovládla jedna veľká aféra ohľadom dcéry našej prezidentky, ktorá začala svoju éru modelky, vehementne podporovanú svojou matkou prezidentkou Čaputovou, čo je pochopiteľné. Niektoré média Emmu pohanili, ale i ocenili, a ocenil ju aj poslanec Taraba, keď napísal vo svojom príspevku: „"Po včerajšom dni vieme, že máme na Slovensku novú…

Patrik Spišiak

Prečo ceny tak prudko rastú?

0icon

Inflácia celosvetovo naberá na obrátkach, a to znamená len jediné. Zvyšovanie rozdielu medzi bohatými a chudobnými sa opäť zväčšuje (napríklad kvôli rastu cien akcií a nehnuteľností). Keďže inflácia a ekonomická nerovnosť sú moje najobľúbenejšie témy tak sa musím priznať, že súčasný ekonomický vývoj vo svete je pre mňa ako voda na mlyn. V tomto…

Erik Majercak

Zelená ekonomika, konflikt v USA do rozpadu, 6 prostriedkov komunikácie a moci, depopulácia, téma: liberálno-trhový podfuk

0icon

Propagovaná a mainstreamom podporovaná zelená ekonomika ako ju poznáme je jedným z liberálno-trhových podfukov. Je aj zdrojom a jedným z dôvodov budúceho rozpadu USA. Liberálno-trhový konflikt je prvá z ekonomických tém, kde sa budeme snažiť vysvetliť reálnu ekonomiku a nie tie propagandistické, liberálno-neomarxistické,  ekonomické teórie, ktoré sú tu len a len na ohlúpnutie, okrádanie a riadenie más Ak…

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

5 psychologických experimentov, ktoré odhalili krutú pravdu o ľuďoch

0 icon

Hoci ako ľudia sme boli vždy fascinovaní fungovaním mysle a dôvodmi nášho správania, až do začiatku 20. storočia bola experimentálna psychológia prakticky neznámym pojmom. Zahŕňajúc celý rad oblastí, od behaviorálnych štúdií po sociálnu dynamiku a zložité biologické procesy vyskytujúce sa v mozgu, starostlivo kontrolované štúdie vykonané v mene experimentálnej psychológie nás naučili toľko…

Ako dlho môžu byť potraviny zmrazené?

0 icon

O jedle sa toho už popísalo veľa. Niet sa čo diviť, keďže čoraz viac a viac ľudí sa zaujíma o to, čo konzumuje, odkiaľ sa to berie, prípadne kto to vyrába a spracúva. Aj my sme vám v rámci článku 8 spôsobov konzervovania priniesli nejaké to info o chladení a…

Koľko cukru sa nachádza vo vašom jedle a pití?

0 icon

Dnešná doba je taká unáhlená a rýchla, že udržiavať svoj životný režim v zdravej rovnováhe môže byť náročné. A tým sa dostávame k cukru, ktorého je v našich potravinách niekedy až priveľa. Spotreba príliš veľkého množstva cukru zvyšuje riziko niekoľkých nebezpečných zdravotných problémov, vrátane obezity, cukrovky typu 2, zvýšeného krvného…

10+ zaujímavých faktov o káve, ktoré by mal vedieť každý kávičkár

0 icon

Káva bola prvýkrát objavená v 15. storočí a dodnes si zachováva svoj status jedného z najpopulárnejších nápojov. Milovníkov kávy sú milióny na celom svete. Káva je vyrobená zo zrelých bobúľ, ktoré sa zbierajú, spracúvajú a sušia. Následne sa káva praží, pomelie a nakoniec sa dostane do našich kávovárov. No nemusíš byť zarytý kávičkár, aby…

Čo ti chce povedať telo, keď zažiješ deja vu?

0 icon

Povedzme, že ideš lyžovať prvýkrát v živote, ale zrazu, keď stúpiš na sneh, máš pocit, že si to už predtým robil. No, práve si zažil deja vu. Aj keď sa to javí ako zriedkavý jav, 60 - 80%  ľudí malo niekedy deja vu. Môže to však znamenať, že tvoje telo vysiela signál, aby ťa…

Armádny Magazín

Dohoda aliancie AUKUS: Námorníctvo USA dostane viacúčelové malé prieskumné lode z Austrálie

0 icon

Austrália, 20. október 2021 (AM) – Americká námorná pechota potrebuje dopravný prostriedok, s ktorým môže vojenský personál ako prvý spozorovať a zasiahnuť nepriateľa. Na splnenie tejto potreby dostanú americkí námorníci z Austrálie viacúčelové malé prieskumné člny (MMRC).   Výrobcom tohto plavidla je austrálska spoločnosť Aries Defense. Loď má nízky ra

Rheinmetall predstavil austrálske bojové vozidlo Lynx

0 icon

Austrália, 20. október 2021 (AM) – Spoločnosť Rheinmetall, najväčší dodávateľ vojenských vozidiel pre austrálske obranné sily, dnes vo svojom stredisku MILVHECO v Redbanku (Queensland) prvýkrát v Austrálii predstavila nové vozidlo bojovej podpory Lynx (CSV – Combat Support Vehicle).  

Ozbrojené sily majú nových generálov, prvú hviezdu si prevzal aj prvý slovenský kozmonaut

0 icon

Slovensko, 20. október 2021 (AM, MO SR, Foto: MO SR) - Ivan KelementV priestoroch Grasalkovičovho paláca v Bratislave si dnes z rúk prezidentky SR a hlavnej veliteľky Ozbrojených síl SR Zuzany Čaputovej traja profesionálni vojaci v aktívnej službe OS SR prevzali dekréty o vymenovaní a povýšení. V súlade s dlhodobým plánom rozvoja…

Video: Najväčšia ruská výsadková loď vstúpila do služby

0 icon

Rusko, 20. október 2021 (AM) – Loď projektu 17111 Peter Morgunov má výtlak 5000 ton, dokáže pojať 300 vojakov a 13 tankov. Okrem zbraní AK-176M a AK-630M-2 (desaťtisíc výstrelov za minútu) nesie dva kusy systému A-215 Grad-M. Súčasťou každého je laserový diaľkomer, systém riadenia a 40 rakiet s dostrelom do 20 kilometrov.…

Agenti FBI obkľúčili dom ruského oligarchu Olega Deripasku vo Washingtone

0 icon

USA, 20. október 2021 (AM) – Federálny úrad pre vyšetrovanie vykonáva "vyšetrovacie akcie" vo washingtonskom dome ruského oligarchu Olega Deripasku. Toto vyhlásenie urobil predstaviteľ FBI. NBC News uvádza, že jej reportéri sú blízko domu Deripasku, obklopení agentmi FBI. Príslušníci FBI vošli do domu ruského oligarchu. Dôvody pátrania zatiaľ

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali