Čo je skutočnou hrozbou pre západných vojnových skeptikov ?

Čo je skutočnou hrozbou pre západných vojnových skeptikov ?

Kyjev 19. septembra 2023 (HSP/Europeanconservative/Foto:TASR/AP-Petr David Josek, Screenshot Youtube/Gonzalo Lira — Again, Screenshot Facebook)

 

Prezident Zelenskyj a ďalší vyslovili zjavné hrozby tým, ktorí by chceli prerušiť vojenskú a peňažnú pomoc, píše Chris Tomlinson pre The European Conservative

Petr Pavel privítal na Pražskom hrade ukrajinského prezidenta Zelenského
Na snímke ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj

Nie je žiadnym tajomstvom, že toľko vychvaľovaná a očakávaná ukrajinská protiofenzíva proti ruským silám, ktoré okupujú veľkú časť juhu krajiny, dosiahla od svojho začiatku v júni len málo výsledkov, čo podnecuje špekulácie, že napriek tomu, že krajina dostáva miliardovú pomoc a moderné západné zbraňové systémy, nemusí byť schopná vojnu vyhrať.

Reklama

Ukrajina je v boji stále úplne závislá od západnej pomoci a zastavenie prísunu peňazí by mohlo mať pre vojnové úsilie katastrofálne následky.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v posledných dňoch namiesto obchádzania parlamentov a žiadania hotovosti zvolil novú taktiku: vyhrážky.

Reklama

V rozhovore pre časopis Economist prezident Zelenskyj vyslovil nie príliš skrytú hrozbu smerom k Západu, keď varoval, že niektorí z miliónov ukrajinských utečencov, o ktorých sa starajú európske a iné štáty, by mohli spôsobiť problémy, ak sa pomoc Ukrajine zastaví.

Americká politička a bývalá kandidátka na guvernérku Arizony Kari Lakeová označila tieto komentáre za hrozbu a v príspevku na X napísala: “Naznačuje Zelenskyj, že ukrajinskí utečenci v iných krajinách by mohli aktivovať teroristické odštiepenecké bunky LIKE, ak prestaneme financovať zástupnú vojnu Joea Bidena s Ruskom? To znie ako hrozba. Ako inak si to máme vysvetliť?”

 


Hoci sa komentáre prezidenta Zelenského dajú vnímať ako výhražné, sú tiež trochu vágne, ale prišli v rovnakom čase ako hrozby ukrajinskej vojenskej hovorkyne Sarah Ashtonovej-Cirillovej, ktorá bola oveľa konkrétnejšia.

Ashtonová-Cirillová, transrodová osoba narodená v USA, sa vyhrážala “ruským propagandistom vojnových zločinov” a uviedla, že Ukrajinci ich budú prenasledovať.

“Budúci týždeň budú zuby ruských diablov škrípať ešte silnejšie a ich besné ústa budú peniť v nekontrolovateľnom besnení, keď svet uvidí, ako obľúbený kremeľský propagandista zaplatí za svoje zločiny. Táto Putinova bábka je len prvá. Všetci ruskí propagandisti, ktorí sú vojnovými zločincami, budú vypátraní a spravodlivosti bude učinené zadosť,” uviedla Ashtonová-Cirillová vo videu zverejnenom na platforme X, ktorá bola predtým známa ako Twitter.

Reklama

Americký aktivista Charlie Kirk, šéf organizácie Turning Point USA, komentoval klip príspevkom: “Ashtonová-Cirillová sa teraz na sociálnych sieťach vyhráža, že bude loviť a zabíjať tých, ktorí kritizujú vládu krajiny,” a dodal: “Prečo dávame týmto psychopatom naše peniaze?”

 

Prípad Gonzalo Lira

Konkrétny prípad, na ktorý sa Ashtonová-Cirilloová odvolávala, je pravdepodobne prípad americko-čílskeho blogera Gonzala Liru, ktorý sa koncom júla pokúsil utiecť z Ukrajiny po tom, čo tvrdil, že bol vydieraný a mučený v ukrajinskej vyšetrovacej väzbe.

Gonzalo Lira
Na snímke americký vojnový novinár Gonzalo Lira

Hovorca ukrajinskej armády v inom príspevku uviedol, že ukrajinské orgány boli priamo zapojené do súdneho procesu s Lirou v Charkove, pričom Ashtonová-Cirillo tvrdila, že svedčil proti Lirovi a údajne bol vypočúvaný Lirou a jeho právnikom.

Lira predtým v júli zverejnil na X vlákno príspevkov, v ktorých uviedol, že ho na príkaz väzenskej stráže surovo zbili spoluväzni, pričom jeden z nich mu poškriabal očné buľvy špáradlom.

Lira, ktorý bol pôvodne zatknutý v máji, bol obvinený zo snahy zdiskreditovať ukrajinské politické a vojenské vedenie, keďže jeho videá zverejnené na sociálnych sieťach často chválili Rusko a ruského prezidenta Vladimira Putina a zároveň očierňovali kyjevský režim.

Nie je presne známe, aký trest Lirovi hrozí, hoci tvrdil, že roky vo väzení by mohli byť pre neho vzhľadom na jeho existujúce zdravotné problémy trestom smrti.

Lirov prípad tiež poukazuje na zdanlivý nezáujem Spojených štátov napriek tomu, že Líra má americký pas. Keď bol v auguste požiadaný o Lirovu situáciu, hovorca amerického ministerstva zahraničných vecí Matthew Miller sa k nej nevyjadril a požiadal o overenie Lirových júlových tvrdení.

 

 

Reklama

Atentát na Darju Duginovú

Lirov prípad sa odohral úplne na území Ukrajiny, ktorá je vo výnimočnom stave, ale vyhrážali sa Ukrajinci odporcom režimu aj mimo hraníc krajiny? Zdá sa, že vražda ruskej aktivistky Darje Duginovej potvrdzuje, že Ukrajina je ochotná zabíjať oponentov v zahraničí.

výbuch auta
Na snímke výbuch auta v ktorom zahynula Darja Duginová

Duginová, 29-ročná dcéra ruského politického filozofa Alexandra Dugina, ktorého na Západe často označujú za “Putinov mozog”, zahynula 20. augusta 2022, keď v jej aute vybuchla bomba, keď cestovala z festivalu neďaleko Moskvy, na ktorom jej otec prednášal.

Mnohí vtedy špekulovali, že bomba nemala za cieľ zabiť konkrétne Darju, ale bola namierená proti jej otcovi, ktorý sa v ten deň rozhodol cestovať v inom aute.

Ruské úrady takmer okamžite pripísali zodpovednosť za vraždu ukrajinským agentom, pričom uviedli meno a zverejnili fotografie ženy menom Natália Vovková, ktorá podľa Ruska použila falošné doklady a falošné poznávacie značky, ktoré jej poskytol iný Ukrajinec, identifikovaný ako Bogdan Tsyganenko.

Vovková si prenajala byt v tej istej budove ako Duginová a neskôr bezprostredne po bombovom útoku utiekla do Estónska.

Reklama

Po zabití Duginovej ukrajinské orgány popreli svoju účasť, hoci Rusko tvrdilo, že do atentátu boli priamo zapojené ukrajinské špeciálne služby.

Len o niekoľko mesiacov neskôr, v októbri, americkí predstavitelia priznali, že sa tiež domnievajú, že za vraždou stojí Ukrajina, ale tvrdili, že ukrajinskí predstavitelia ich vopred nevarovali.

Podľa správy denníka New York Times boli americkí predstavitelia proti tejto vražde a dokonca napomenuli Ukrajincov za jej vykonanie.

 

Zoznamy nepriateľov

Ukrajina preukázala ochotu vraždiť politických oponentov v zahraničí zabitím Duginovej a nemá veľké výčitky svedomia pri zatýkaní Američanov, ktorí kritizujú režim, ako napríklad Gonzalo Lira, ale sú potenciálnymi cieľmi aj iní ľudia na Západe?

Reklama

Ukrajinská vláda vedie zoznam nepriateľov od roku 2021, keď prezident Zelenskyj založil Ukrajinské centrum pre boj proti dezinformáciám, ktoré je súčasťou Rady národnej bezpečnosti a obrany krajiny.

Na webovej stránke centra sa nachádza mnoho skeptikov Zelenského vlády a vojny, vrátane senátora za Kentucky Randa Paula, ľavicového novinára Glenna Greenwalda, bývalého amerického plukovníka Douglasa Macgregora a politológa Johna Mearsheimera.

Greenwald sa k svojmu zaradeniu na zoznam vyjadril v rozhovore pre Unherd:

Stúpenci vojny na Západe a ďalší funkcionári západných bezpečnostných štátnych orgánov už desaťročia používajú rovnakú taktiku na démonizáciu každého, kto spochybňuje zahraničnú politiku USA a NATO. Hlavnou z nich, ktorá siaha až do začiatku studenej vojny, je obviňovanie všetkých disidentov zo šírenia “ruskej propagandy” alebo z iných služieb Kremľu. To je od Ukrajincov všetko: štandardná mccarthyovská idiocia.

Zoznam nepriateľov Ukrajiny vedie aj ďalšia ukrajinská webová stránka známa pod názvom Myrotvores, a hoci nie je výslovne spojená s vládou, hovorí sa, že je napojená na ukrajinskú bezpečnostnú službu SBU.

Myrotvores je známy aj tým, že zverejňuje domáce adresy svojich cieľov vrátane adries publicistu Olesa Buzinu a zákonodarcu Oleha Kalashnikova, ktorí boli obaja zabití len o niekoľko dní neskôr.

Na zozname sú aj významní západní politici, okrem iných maďarský premiér Viktor Orbán, chorvátsky prezident Zoran Milanovič, bývalý americký prezident Donald J. Trump, senátor Rand Paul a bývalý francúzsky prezidentský kandidát Éric Zemmour.

Reklama

Popri filmovom režisérovi Oliverovi Stoneovi, hudobníkovi Rogerovi Watersovi a novinárovi Glennovi Greenwaldovi sa objavia aj mediálne osobnosti ako Tucker Carlson. Na zozname sa objavujú aj Darja Duginová a Gonzalo Lira.

 

Západní neonacisti na Ukrajine: Potenciálny zdroj budúceho teroru

Extrémnejšie ukrajinské zložky, ako napríklad neslávne známy prápor Azov, sú známe svojimi neonacistickými sympatiami a sú tiež dobre prepojené s inými neonacistickými extrémistami v Európe a inde.

V roku 2022 uverejnil denník Washington Post článok výkonnej riaditeľky spravodajskej skupiny SITE Rity Katzovej, v ktorom sa tvrdilo, že neonacisti z Európy a iných západných krajín sa hrnú do boja s ukrajinskými silami, pričom sa uvádza, že mnohí z nich boli naverbovaní práporom Azov.

“Ukrajina je pre nich pieskoviskom na budovanie fašistického štátu, zrelým na ozbrojené uchopenie moci krajnou pravicou, po akom túžia vo svojich krajinách,” napísala Katzová.

Katzová ďalej tvrdí, že situácia na Ukrajine môže byť živnou pôdou pre budúci terorizmus, a uvádza:

Situácia na Ukrajine mi v mnohom pripomína Sýriu na začiatku a v polovici minulého desaťročia. Tak ako sýrsky konflikt poslúžil ako dokonalá živná pôda pre skupiny ako al-Káida a Islamský štát, podobné podmienky môžu na Ukrajine vznikať pre krajnú pravicu. Sýria sa stala dejiskom sprisahania a výcviku teroristov na uskutočnenie útokov na Západe, ako boli útoky v Paríži v roku 2015 a útoky v Bruseli v roku 2016.

Reklama

Extrémisti, ktorí sa úspešne dostanú na Ukrajinu, by sa mohli vrátiť domov s novými zbraňami a bojovými skúsenosťami za opaskom – alebo zostať na Ukrajine, kde môžu ďalej ovplyvňovať svojich krajanov online. To, že sú extrémisti “niekde inde”, neznamená, že sú menej nebezpeční pre krajiny, z ktorých pochádzajú, ako sme sa až príliš dobre presvedčili.

Zbrane prúdiace z Ukrajiny po skončení konfliktu by sa mohli dostať do rúk nielen potenciálnych teroristov, ale aj zločineckých gangov, čo je problém, z ktorého polícia vo Švédsku a inde v priebehu vojny vyjadrila vlastné obavy.

Ukrajina preukázala ochotu zabíjať politických oponentov v zahraničí a má zoznamy nepriateľov a potenciálnu infraštruktúru na nábor extrémistov na uskutočnenie prípadných operácií.

Nedávne zastreté hrozby zo strany prezidenta Zelenského a ľudí ako Sarah Ashtonová-Cirilloová jasne predstavujú vážnu obavu, že porazená Ukrajina môže predstavovať reálnu hrozbu pre západných konzervatívcov a ďalších, ktorí sa hlasno stavali proti podpore Zelenského vlády alebo boli verejne prorusky orientovaní.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

19:14

Ukrajina považuje za dôležité, aby s ňou Čína priamo diskutovala o plánoch na vyriešenie vojny s Ruskom. V utorok to uviedol ukrajinských minister zahraničných Dmytro Kuleba po príchode do Pekingu. Informuje o tom správa agentúry AFP.

Kuleba je na svojej prvej návšteve Číny od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu z februára 2022. Na návštevu, ktorá potrvá do piatka, ho pozval šéf čínskej diplomacie Wang I.

19:13

Americký prezident Joe Biden vystúpi v stredu večer s príhovorom k národu, v ktorom vysvetlí svoje rozhodnutie neuchádzať sa o druhé funkčné obdobie šéfa Bieleho domu a objasní svoje ďalšie kroky. Oznámil to v utorok na platforme X, informuje agentúra DPA.

19:09

Čínska lunárna sonda našla vo vzorkách mesačnej pôdy stopy vody, oznámili čínski vedci. TASR o tom informuje podľa správy tlačovej agentúry AFP.

Rover Čchang-e-5 ukončil svoju misiu v roku 2020 a vrátil sa na Zem so vzorkami hornín a pôdy z Mesiaca. Vzorky “odhalili prítomnosť stopových množstiev vody”, napísala skupina vedcov z čínskych univerzít v pondelkovom článku v časopise Nature Astronomy.

Vzorky z Čchang-e-5 však pochádzajú z oveľa vyšších zemepisných šírok a poskytujú nové poznatky o tom, akú podobu má voda na povrchu Mesiaca, napísali čínski vedci. Vzorky naznačujú, že molekuly vody môžu v oblastiach Mesiaca vystavených slnečnému svitu pretrvávať vo forme hydratovaných solí.

Čínska sonda našla na Mesiaci vodu
Na snímke Čínskej národnej vesmírnej agentúry (CNSA) pristávací modul a vysielač lunárnej sondy Čchang-e 6 po pristátí na povrchu Mesiaca
19:01

Biden zajtra prednesie prejav o svojom odstúpení z volieb, oznámil to na sociálnej sieti X.

„Zajtra večer o 20.00 h SELČ sa prihovorím národu z Oválnej pracovne s prejavom o tom, čo ma čaká a ako dokončím prácu pre americký ľud,“ uviedol údajne.

18:17

Súčasný minister zahraničných vecí USA Blinken opustí svoju funkciu, ak zvíťazí Kamala Harrisová, informuje denník The Wall Street Journal.

Podľa publikácie si svoje posty neudrží ani šéf Pentagónu Austin a poradca pre národnú bezpečnosť Sullivan.

Podľa The Wall Street Journal ústrednú úlohu v obnovenej administratíve, ak vyhrá voľby, prevezme jej poradca pre národnú bezpečnosť Phil Gordon.

17:55

Slovenské elektrárne (SE) a francúzska spoločnosť Framatome podpísali zmluvu o dodávkach jadrového paliva pre elektrárne Bohunice a Mochovce. Cieľom je posilnenie energetickej bezpečnosti Slovenska. Prvé dodávky sa očakávajú v roku 2027. Informovali o tom SE v utorok na svojej internetovej stránke.

Podpis zmluvy nadväzuje na memorandum o porozumení, ktoré spoločnosti podpísali v máji 2023 a ktoré vytvorilo základ pre ďalší rozvoj dlhodobých vzťahov v oblasti jadrovej energetiky.

17:50

Vatikánsky štátny sekretár kardinál Pietro Parolin sa v utorok v Kyjeve stretol s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským v rámci svojej prvej oficiálnej návštevy krajiny od začiatku rusko-ukrajinského konfliktu vo februári 2022. Uviedla to TASR podľa agentúry ANSA.

Zelenskyj stretnutie označil za významné.”Diskutovali sme o dôsledkoch ruskej agresie voči Ukrajine, o pokračujúcom leteckom terorizme, o zložitej humanitárnej situácii a o výsledkoch nášho stretnutia s pápežom Františkom v júni v Taliansku,” uviedol Zelenskyj prostredníctvom sociálnej siete X.

17:50

Platforma Polymarket v súčasnosti predpovedá víťazstvo Donalda Trumpa vo voľbách v USA, píše Bild.

Na online službe Polymarket si môžete staviť na výsledok politických udalostí. Nedávno platforma úspešne „predpovedala“ Bidenov odchod z volebného súboja – ľudia na celom svete si stavili, že odstúpi z volieb.

Teraz ľudia stavili 43 miliónov dolárov na Trumpovo víťazstvo a 24,6 milióna dolárov na Kamalu Harrisovú. V posledných dňoch sa jej kurz zvýšil z 29 % na 32 %.

Medzitým takmer rovnaký počet, 21,5 milióna dolárov, stavil na Michelle Obamovú, ktorej meno sa tiež občas spomína medzi potenciálnymi kandidátmi Demokratickej strany.

Pravdepodobnosť Trumpovho víťazstva sa po atentáte zvýšila o takmer 10 %, ale potom klesla o 5 %.

17:38

Letisko v turistami vyhľadávanom chorvátskom letovisku Split pripísalo v utorok zodpovednosť za pondelkový kybernetický útok hackerskej skupine Akira. V dôsledku útoku museli byť lety presmerované na iné letiská a rozsah škôd stále vyhodnocujú, informuje TASR podľa agentúry HINA.

V súčasnosti nedochádza k výrazným meškaniam a letisko napriek manuálnemu riadeniu zvláda plniť požiadavky letového poriadku, píše HINA.

17:38

Kimberly Cheatleová, riaditeľka Tajnej služby Spojených štátov (USSS), ktorá má za úlohu ochranu predstaviteľov štátu, v utorok odstúpila zo svojej funkcie. Urobila tak deň po tom, čo pred výborom Snemovne reprezentantov priznala, že služba zlyhala, keď 13. júla nezabránila atentátu na exprezidenta Donalda Trumpa. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP odvolávajúcej sa na americké médiá.

šéfka USSS vypovedala o atentáte na Trumpa
Na snímke šéfka Tajnej služby Spojených štátov (United States Secret Service/USSS) Kimberly Cheatleová
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE


Reklama

NAJNOVŠIE


Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke ľudia obdivujú okolie Hrebienka pri soche medveďa vo Vysokých Tatrách

Autor: TASR-Veronika Mihaliková

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Gustáv Murín

Milan Šupa

Ivan Štubňa

René Pavlík

Marián Tkáč

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali