Bratislava 29. januára 2021 (HSP/Foto:Facebook)
Bezpečnostná stratégia, ktorú vo štvrtok (28.1.21) schválil parlament, je podľa poslanca Národnej rady SR a člena strany Hlas-SD Petra Kmeca víťazstvom koalície, nie Slovenska. O dôvodoch informoval na sociálnej sieti
Bezpečnostná stratégia bola pretlačená 77 poslancami, napriek tomu to pre Slovensko nie je žiadna výhra. Dôvodov je podľa Kmeca niekoľko.
- Nad dlhohoročnú spoluprácu s EÚ, NATO a V4 stavia spoluprácu s USA, čím sa mení dlhoročné smerovanie našej zahraničnej politiky,
- O bezpečnostnej stratégii sa neviedla žiadna verejná diskusia, čo môže vo verejnosti vzbudzovať pocit nedôvery,
- Opozícia chcela ešte rokovať o úprave priorít a zmene strategických partnerov SR, preto žiadala o odklad procesu jej schvaľovania,
- Nezohľadňuje záujmy Slovenska, nedbá na naše ekonomické potreby.
Kmec sa obáva, že táto stratégia naruší prirodzenú rovnováhu zahraničnej politiky, a že to „v dlhodobom horizonte prinesie viac problémov ako benefitov pre Slovensko,“ dodal na záver.
Bezpečnostná stratégia
Včera poslanci parlamentu schválili Bezpečnostnú stratégiu SR. Tá bola prijatá po dlhých 16 rokoch.
Úlohou Slovenska bude podľa tohto dokumentu zabezpečiť zdroje na fungovanie bezpečnostného systému a ich efektívne a transparentné využitie. V oblasti obrany štátu dokument pripomína zabezpečenie kybernetickej bezpečnosti, boj proti hybridným hrozbám a dezinformáciám.
V otázke boja proti terorizmu sa má Slovensko zamerať na predchádzanie príčin. Pripomína tiež dôležitosť fungovania kritickej infraštruktúry. Venovať sa má aj nelegálnej migrácii a boju proti extrémizmu.
Slovensko si dalo za úlohu spolupracovať s NATO a ako strategického transatlantického partnera označil dokument USA. Za dôležitú označil aj spoluprácu s Ruskom, no zároveň ho označil aj za najväčšiu výzvu vo vojenskej, bezpečnostnej aj politickej oblasti. Dôležitým účastníkom a partnerom pri riešení globálnych výziev je aj Čínu, ale tiež je aj ekonomickým a technologickým konkurentom a systémovým rivalom EÚ.
Slovensko sa v Bezpečnostnej stratégii zaviazalo aj k prijímaniu sankcií, ktorá navrhne EÚ a tiež k zodpovednej ochrane životného prostredia.