Šéf sudetských Nemcov Bernd Posselt: Benešove dekréty raz určite zrušia. Po zrušení Mečiarových amnestií to už niektorí nepokladajú za nemožné

Praha 6. januára 2018 (TASR/HSP/Foto: Screenshot Der Spiegel)

 

Časopis Týden priniesol rozhovor so šéfom Sudetonemeckého krajanského združenia a kritikom Benešových dekrétov Berndom Posseltom, ktorý verí, že sa dočká dňa, keď nebudú existovať štátne príslušnosti, len tá európska.

Na snímke Bernd Posselt

Predseda Sudetoněmeckého krajanského združenia vysvetlil, že komunita, ktorú zastupuje nemá vlastný štát a ani sa o jeho vytvorenie neusiluje. Je skôr zástancom vytvorenie silnej jednotnej Európy.

Sudetskí Nemci sú dnes podľa jeho slov rozprášení v Nemecku, Rakúsku, niektorí žijú v Českej republike, iní v Južnej alebo Severnej Amerike. „Ak by sme sa chceli spojiť, nemôžeme sa spoľahnúť na žiadny štát. Preto sa musíme sami organizovať. A to je práve Sudetonemecký landsmanšaft,“ vysvetlil Posselt a dodal, že krajanské spolky existovali už za monarchie. Išlo o príslušníkov národa, ktorí nežili vo svojej vlasti – napríklad Česi vo Viedni.

„My spájame všetkých sudetských Nemcov, pokiaľ sa tak chcú identifikovať, nikoho nenútime. Spoločne sa staráme o minulosť, o identitu. Aj v tejto skupine existujú úplne odlišné politické názory. Niektorí chcú zachovať kultúrne dedičstvo, dokumentovať naše dejiny a užšie kontakty s Čechmi. Sme organizáciou, ktorá sa v Nemecku najviac zaujíma o Českú republiku. V Sudetonemecký landsmanšaftu je tiež menšina idúca opačným smerom – chce, aby sme sa s Čechmi dohadovali o reštitúcii. Ale to je v demokracii normálne, že existujú rozdielne názory,“ podotkol.

Z českého pohľadu je však dodnes bolestný Mníchov 1938. Vtedajšie mocností sa dohodli na odstúpení pohraničných oblastí Československa Nemecku. Podľa Posselta to ale bolo historickou chybou. „Mníchov bol katastrofou pre český národ, pre sudetských Nemcov, pre celú strednú Európu. Bol to Hitlerov nástroj, ako roztrieštiť strednú Európu, a bol to prvý krok k druhej svetovej vojne.“ Posselt si myslí, že tu nešlo o žiadne oslobodenie. Sudetskí Nemci sa síce dostali k Nemecku, ale tam vládol teroristický režim. „Hovorili sme o tom s Bohuslavom Sobotkom, keď bol v Mníchove na rokovaní landsmanšaftu. Ja ho považujem za veľmi rozumného a slušného muža a chcel by som mu poďakovať za to, čo urobil pre nemecko-českej vzťahy,“ pochválil prácu bývalého českého predsedu vlády a dodal: „Nerozumiem tomu, že takýto človek môže len tak zmiznúť z politiky. Pre mňa je významným Európanom.“

Mnohí historici a politici zastávajú názor, že reakciou na Mníchov 1938 bolo vydanie Benešových dekrétov a vyhostenie kolaborujúcich Nemcov. „Všetko má nejakú predohru a tiež dohru. Dejiny nie sú pieskovisko, kde jedno dieťa vezme druhému lopatku, ono si ju potom vezme späť, a ešte si dajú po hlavách. Hoci to tak niekedy v dejinách bolo. Ale otázka je, či reakcia vôbec musí prísť.“

Aj predseda Sudetonemeckého krajanského združenia Bernd Posselt si myslí, že vyhnanie bolo následkom roku 1938, rovnako ako že rok 1938 bol následkom roku 1918 a ten zase následkom roku 1848. V tejto súvislosti sa však pýta, či to bol nutný a oprávnený následok. „Ja na to hovorím: Nie. Hitlerove zločiny boli príčinou mnohých chýb, ktoré sa stali, ale nemohli odôvodniť takéto vyhnanie. Vyhnanie nebolo oprávnené trestanie Hitlerových zločinov a to, čo urobili komunisti v roku 1948, tiež nebolo oprávnené. Keby neexistovali také zločiny nacionálneho socializmu a nemeckého národa, k vyhnaniu nemuselo dôjsť. Nebolo nutné,“ vysvetľuje v rozhovore nemecký politik a milovník Česka.

Na otázku, či by sa za dekréty mal niekto ospravedlniť odpovedá záporne. „Nie. Za minulosť sa nemáme ospravedlňovať. Minulosťou sa musíme zaoberať, ale je potrebné sa starať o to, aby sa už neopakovala. Ona sa totiž už nedá zmeniť. Žijem podľa toho, čím viac skúseností z minulosti mám, tým viac môžem urobiť pre budúcnosť. Áno, nesmie sa zabúdať, ale nemali by sme kvôli minulosti útočiť.“

Vzhľadom na uvedené si preto Posselt myslí, že pomaly dozrieva čas Benešove dekréty zrušiť, keďže už nemajú opodstatnenie. „Urobilo by mi veľkú radosť, keby Benešove dekréty neboli v českých zákonoch.“ Takýto text sa podľa neho nezlučuje s Európou dvadsiateho prvého storočia.

„Stačí vziať ich texty a položiť ich vedľa seba s dnešnými európskymi zmluvami – tie rozpory uvidíme hneď. Privítal by som, keby dekréty boli odstránené, ale viem, že to potrebuje diskusiu a čas. A teší ma, že Česi sú na túto debatu pripravení. Ocenil som, ako hovoril Daniel Herman pred dvoma rokmi na akcii Sudetonemeckého landsmanšaftu, ako následne vystúpili Pavol Bělobrádek, Petr Nečas a Bohuslav Sobotka. Nehovorím o dvoch národoch, ale o dvoch jazykových skupinách – českej a nemeckej. Pri oboch národoch totiž existujú isté tendencie k rozčuľovaniu, zmätku. Toho by sme sa mali zbaviť. Musíme o sebe viac vedieť, budovať vzájomnú dôveru a jedného dňa mladí ľudia na oboch stranách povedia: „Čo s tými hlúpymi dekrétmi, veď ich nikto nepotrebuje,“ zdôvodnil svoju požiadavku Posselt.

 

Benešové dekréty

Benešove dekréty alebo dekréty prezidenta Edvarda Beneša je označenie prezidentských dekrétov – vydaných počas druhej svetovej vojny exilovou vládou a v prvých povojnových mesiacoch v Československu. V prvej fáze povojnového vývoja republiky nebolo ešte ustanovené Dočasné Národné zhromaždenie, bolo potrebné zaplátať vzniknutú dieru, a tak sa všetky legislatívne aktivity realizovali prostredníctvom prezidentských dekrétov. Dekréty však nepísal samotný prezident, zostavila ich exilová vláda. Všetky dekréty boli po vojne 5. marca 1946 spätne ratifikované Dočasným Národným zhromaždením ústavným zákonom č 57/1946 Zb.

Na základe niektorých ustanovení tzv. Benešových dekrétov vysťahovali po druhej svetovej vojne z Československa tisíce Maďarov a Nemcov. Aj dnes sa preto ozývajú hlasy za zrušenie dekrétov.

Slovenský historik Dušan Kováč si myslí, že zrušenie Benešových dekrétov nemá praktický význam, avšak ich zrušením by sa podľa jeho slov nič nestalo.  „Zrušením by sa nestalo nič, bolo by to nezmyselné. Celý rad ďalších zákonov, ustanovení a vládnych nariadení spôsobil, že tieto dekréty sú dnes iba historickým dokumentom,“ tvrdí Kováč.

Historik Štefan Šutaj má ale odlišný názor. „Zrušiť Benešove dekréty en bloc nie je možné, je to ďalší mýtus. Znamenalo by to právne vákuum do 28. októbra 1945. Na akom základe by potom fungovala Československá republika, alebo by sme odmietli ich existenciu?“ uviedol.

O zrušenie Benešových dekrétov sa okrem sudetonemcov usilujú aj niektorí predstavitelia Maďarska. Na Slovensku vola po náprave Strana maďarskej koalície, žiada odškodniť tzv. obete Benešových dekrétov, ktorým zhabali majetok.

Zdalo sa, že zrušenie Benešových dekrétov je na Slovensku tabu. Avšak vo svetle zrušenia tzv. Mečiarových amnestií sa situácia javí úplne inak (viac TU). Dnes, keď zákonodarci zasiahli do právneho systému tak, že zrušili akty vydané zastupujúcim prezidentom Vladimírom Mečiarom, nezdá sa už až tak nemožné, aby zasiahli aj do rozhodnutí prezidenta Beneša a zrušili i jeho rozhodnutia. Hlavne, čo si málo kto na Slovensku pri rušení Mečiarových amnestií uvedomil, nemožno už argumentovať tým, že zrušenie prezidentských dekrétov nie je možné z právneho hľadiska.

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Anna Záborská: Pochod rešpektujem, väčšina požiadaviek nevychádza zo skutočnosti

0 icon

Bratislava 19. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Pondelkový (18. 10.) pochod na podporu bezpečnej a legálnej interrupcie vníma poslankyňa Anna Záborská (OĽANO) ako rešpektovanie práva slobodne prejaviť názor. Väčšina požiadaviek organizátorov podľa nej nevychádza zo skutočnosti a sú "veľmi ovplyvnené propagandou". Záborská je jedna z predkladateľov návrhu zákona o pomoci…

Duševné zdravie ľudí sa počas pandémie zhoršilo, Lengvarskému na téme záleží

0 icon

Bratislava 19. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Po druhej vlne pandémie nového koronavírusu sa prehĺbili problémy Slovákov v oblasti ich psychického zdravia. Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO) pri  príležitosti Svetového dňa duševného zdravia v utorok za prítomnosti predstaviteľov Slovenskej psychiatrickej spoločnosti, Ligy za duševné zdravie, platformy IPčko.sk a Linky…

O odvolávaní Richarda Sulíka z funkcie ministra má plénum rokovať budúci utorok

0 icon

Bratislava 19. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   O návrhu opozície na odvolanie Richarda Sulíka (SaS) z funkcie ministra hospodárstva majú poslanci Národnej rady (NR) SR rokovať budúci utorok (26. 10.) od 9.00 h v rámci riadnej schôdze parlamentu. Pre TASR to uviedol predseda poslaneckého klubu OĽANO Michal Šipoš. Odvolávanie inicioval…

Vyšetrovateľ NAKA Pavol Ďurka čelí novému obvineniu

0 icon

Bratislava 18. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)   Vyšetrovateľa Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Pavla Ď. obvinili z trestného činu marenia úlohy verejného činiteľa z nedbanlivosti. Obvinenie vzniesol Úrad inšpekčnej služby TASR to potvrdil jeho obhajca Peter Kubina s tým, že proti obvineniu podali sťažnosť. Upozornil na to Denník N. Podľa medializovaných…

Bývalý šéf Pentagonu prehovoril o chybách v školení afganskej armády

0 icon

Moskva 19. októbra 2021 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik/AP-Massoud Hossaini)   USA urobili kritické chyby v školení afganskej armády, ktoré prispeli k jej rozpadu, myslí si to bývalý šéf Pentagonu Robert Gates "Nesiem za to istú zodpovednosť. Začalo to ešte pred mojím príchodom tam. Myslím ale, že sme založili afganskú armádu podľa vlastného vzoru…

Dôjde k spojeniu menších strán a politických skrachovancov do jednej platformy? Ich ambície sú parlament

0 icon

Bratislava 19. októbra 2021 (HSP/Foto:SITA-Alexandra Čunderlíková)   Na slovenskej politickej scéne sa možno objaví nový subjekt, ktorý či by mal reálne šance dostať sa na potrebnú 5-percentnú hranicu zvoliteľnosti do Národnej rady je veľká otázka. Viacero súčasných mimoparlamentných strán totiž údajne zvažuje spájanie. Informovala o tom televízia Markíza O zjednotení…

Parlamentný výbor považuje rozhodnutie Matoviča a Milanovej ponechať kvóty v komerčných rádiách za vhodné

0 icon

Bratislava 19. októbra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian, Pavel Neubauer)   Výbor Národnej rady SR (NR SR) pre kultúru a médiá považuje rozhodnutie o kvótach v komerčných rádiách ministra financií SR Igora Matoviča a ministerky kultúry Natálie Milanovej (obaja OĽaNO) za vhodné Zhodli sa na tom členovia výboru na schôdzi v utorok…

Podľa Babiša by mal hradný kancelár Mynář rezignovať

0 icon

Praha 19. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Aktivity hradného kancelára Vratislava Mynářa sa musia skončiť jeho rezignáciou, pretože sú hlavným problémom súčasného diania okolo zdravotného stavu prezidenta Miloša Zemana. V rozhovore pre portál iDNES.cz to povedal český premiér Andrej Babiš "Celá situácia, ktorá tu vznikla, je neadekvátnou a neprijateľnou aktivitou…

Von der Leyenová k rozhodnutie poľského Ústavného súdu, ktorý neuznal nadradenosť legislatívy EÚ nad národným právom: EÚ vám odpovie

0 icon

Štrasburg 19. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Ronald Wittek)   Európska komisia (EK) odpovie na rozhodnutie poľského Ústavného súdu, ktorý neuznal nadradenosť legislatívy EÚ nad národným právom. Uviedla to v utorok v Štrasburgu predsedníčka EK Ursula von der Leyenová pred poslancami Európskeho parlamentu (EP) a poľským premiérom Mateuszom Morawieckim Šéfka exekutívy EÚ zdôraznila,…

Poľsko požaduje, aby súd EÚ skontroloval procedúru nominácie sudcov v Nemecku

0 icon

Varšava 19. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Czarek Sokolowski)   Poľsko sa chce obrátiť na Súdny dvor Európskej únie (ECJ) a požiadať ho, aby monitoroval v Nemecku používaný systém vymenúvania sudcov federálneho súdu. Vo Varšave to v pondelok podľa agentúry DPA vyhlásil poľský minister spravodlivosti Zbigniew Ziobro Informoval, že návrh v tomto duchu…

Podkasty

Video Podcast

icon

Bratislava Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:Screenshot YouTube)   Výtržnosti z nedeľňajšieho zápasu francúzskej...

Podkast Konrád verí v postup, podľa Daňa je tím dobre poskladaný

icon

Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:Screenshot...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Zelená ekonomika, konflikt v USA do rozpadu, 6 prostriedkov komunikácie a moci, depopulácia, téma: liberálno-trhový podfuk

0icon

Propagovaná a mainstreamom podporovaná zelená ekonomika ako ju poznáme je jedným z liberálno-trhových podfukov. Je aj zdrojom a jedným z dôvodov budúceho rozpadu USA. Liberálno-trhový konflikt je prvá z ekonomických tém, kde sa budeme snažiť vysvetliť reálnu ekonomiku a nie tie propagandistické, liberálno-neomarxistické,  ekonomické teórie, ktoré sú tu len a len na ohlúpnutie, okrádanie a riadenie más Ak…

Ivan Štubňa

Madam Čaputová opäť perlila..., ale nie je sama zo Sorosovho stáda...

0icon

Madam Čaputová sa nechala počuť, že by bolo dobre, keby si obvinený alebo lepšie povedané osočovaný guvernér NBS Peter Kažimír zobral príklad z rakúskeho kancelára Kurza a odstúpil zo svojej funkcie.  Obvinenie Petra Kažimíra pochádza z dielne úradu špeciálnej prokuratúry, ktorú vedie Daniel Lipšic, pretlačený do funkcie terajšou koaličnou luzou. Lipšic sa stal…

René Pavlík

Trianon a historik

0icon

Trianon a historik. Trianon predstavuje sto rokov hnisajúci vred v hlave každého Maďara. Chrastičku zmierenia vždy 4. júna rozožerie celoštátny plač a škrípanie zubov na panychíde za veľkým Uhorskom. Krutovládu Maďarov nad porobenými národmi ukončila prvá svetová vojna.  Oni sa s tým nevedia zmieriť. Stále kujú pikle a hľadajú spôsob, aby…

Gustáv Murín

Umelo škandalizovaný Kažimír zažíva vlastnú "medicínu"

0icon

Rozhľadenejším je dávno jasné, že sa tu k moci dostala politická zberba na čele s Psychopatovičom, ktorá nemá zábrany porušovať nielen všetko čo nasľubovali, ale prekračovať aj elementárne hranice politickej etiky a zásad demokracie. Takže tu máme už nimi osvedčené divadielko, kedy potrebujú dostať „svojho človeka“ na vyhliadnuté miesto a tak to miesto „vyčistia“. Technológia…

Marek Tencer

Cenzúra už zasiahla aj mňa a to za posledný mesiac až dvakrát.

0icon

Ako to celé začalo? Dňa 26.4.2020 som na Sme napísal článok "Prečo moje rúško neochráni teba a tvoje mňa." V diskusii pod článkom bolo 100 percent negatívnych reakcii a tak môj blog po niekoľkých hodinách od napísania presunuli na vedlajšiu stránku Sme čo sa rovnalo cca pätinovej čítanosti oproti čítanosti…

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Čo ti chce povedať telo, keď zažiješ deja vu?

0 icon

Povedzme, že ideš lyžovať prvýkrát v živote, ale zrazu, keď stúpiš na sneh, máš pocit, že si to už predtým robil. No, práve si zažil deja vu. Aj keď sa to javí ako zriedkavý jav, 60 - 80%  ľudí malo niekedy deja vu. Môže to však znamenať, že tvoje telo vysiela signál, aby ťa…

Perfektne načasované fotografie, ktoré dajú zabrať tvojmu mozgu

0 icon

Možno nie si najlepším fotografom sveta, ale niekedy sa všetko vo vesmíre uloží do jedného obrovského celku a jediné čo musíš urobiť, je stlačiť spúšť na svojom fotoaparáte. Jednoducho povedané, si v tej správny čas na správnom mieste. Z času na čas práve dokonalé načasovanie robí z obyčajnej fotografie unikát.…

Muži v žiarivých brneniach: biblické bytosti alebo mimozemšťania? 2. časť

0 icon

„Zjavilo sa sedem mužov v hodvábnych odevoch, ktoré sa podobali gréckym tógam, a v žiarivých topánkach. Rovnako stavali na obdiv brnenie a pod týmto brnením bolo vidieť honosnú purpurovú bielizeň mimoriadnej krásy. Zdalo sa, že dvaja z nich majú vyššie postavenie než ostatní. Ten, ktorý vyzeral na veliteľa, mal tvár…

Prečo hranolky chutia tak zle, keď už sú studené?

0 icon

Hranolky rozhodne nie sú pre naše telo a trávenie najzdravšie, no raz za čas padne dobre aj zhrešiť. Tenké, chrumkavé a dozlatista upražené – presne také patria k najobľúbenejším pokrmom nielen medzi deťmi na celom svete. Hranolky patria podľa prieskumov k najobľúbenejším prílohám na všetkých kontinentoch. Hodia sa k mäsu,…

Slovanský Enoch alebo poznávací výlet po nebesiach: 1. časť

0 icon

V minulých sériách článkov sme rozoberali Etiópsky Enoch. Tentokrát sa v našej sérii pozrieme na ten slovanský. Ten sa na rozdiel od etiópskej verzie nezaoberá činmi synov Božích na zemi, teda maximálne len okrajovo. Pochopiteľne tu nechýba varovanie pred blížiacou sa globálnou katastrofou, čo bol pravdepodobne jeden z hlavných dôvodov,…

Armádny Magazín

Irán v po rokovaniach so Šojguom v Moskve potvrdil záujem o ruské stíhačky a helikoptéry

0 icon

Rusko, 19. október 2021 (AM) –  \"Pozície Moskvy a Teheránu sa zhodujú vo väčšine kľúčových problémov globálnej a regionálnej agendy. Spolupráca medzi Ruskom a Iránom sa napriek situácii s COVID-19 naďalej rozvíja, uviedol náčelník generálneho štábu ruských ozbrojených síl Valerij Gerasimov. \"Napriek zložit

Bývalý šéf Pentagonu prehovoril o chybách v školení afganskej armády

0 icon

USA, 19. október 2021 (AM, Sputnik) – USA urobili kritické chyby v školení afganskej armády, ktoré prispeli k jej rozpadu, myslí

Brilantným riadením Amerika kráča ku komunizmu

0 icon

USA, 19. október 2021 (AM) – Kaliforniu zmieta vlna lúpeží v obchodoch. V San Franciscu ľudia len vojdú, lopatou prehodia tovar z regálov a odídu. Pracovníci obchodu neriskujú svoje zdravie a nezasahujú do lúpeže. Predajcovia môžu iba zavolať políciu a dívať sa. Neprichádza však ani polícia.

Americký výsadok na japonské územie mal byť v septembri 1945

0 icon

Japonsko, 19. október 2021 (AM) –  6. a 9. augusta 1945 USA atómom zbombardovali japonské mestá Hirošimu a Nagasaki. V roku 2015 bol zverejnený údaj o dovtedy celkovom počte obetí vyše 450 tisíc, pričom na následky ožiarenia trpelo ďalších 183 519 ľudí.

Ruskej armáde sa v Sýrii vzdalo niekoľko tisíc militantov

0 icon

Sýria, 19. október 2021 (AM) – Obrovská skupina militantov, ktorí sa predtým aktívne zúčastňovali teroristických aktivít v južnej Sýrii, sa rozhodla vzdať ruskej armáde výmenou za záruky, že nedôjde k ich prenasledovaniu zo strany Damasku. Militanti, ktorí sa zúčastnili na dobrovoľnej kapitulácii, odovzdali niekoľko desiatok tisíc ručných zbraní a množ

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali