Amerika ničí historických nepriateľov, ale ničí zároveň aj samú seba. Predpoveď občianskej vojny sa môže naplniť

Amerika ničí historických nepriateľov, ale ničí zároveň aj samú seba. Predpoveď občianskej vojny sa môže naplniť

Moskva 23. júna 2020 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP/@marleynichelle)

 

Festival politického a historického šialenstva, ktorý zaplavil USA, sa vôbec nemieni zastaviť, čo znamená, že proces demolácie pomníkov pokračuje – s plnou podporou časti americkej politickej elity a mainstreamových médií. Ako sa dalo čakať, pod horúcu ruku “pokojných protestujúcich” sa dostávajú nielen pomníky významných osobností Konfederovaných štátov amerických z obdobia občianskej vojny, ale aj hrdinovia, ktorí úspešne bojovali proti južným secesionistom

Socha moreplavca Krištofa Kolumba skončila v jazere v miestnom parku v americkom meste Richmond v štáte Virgínia v utorok večer 9. júna 2020

Nie sú brané do úvahy žiadne historické zásluhy – a teraz je už medzi obeťami mánie rúcania pomníkov aj monument Ulyssesa Granta – osemnásteho prezidenta USA. Britské noviny The Guardian uvádzajú:

Reklama

V piatok večer v San Franciscu demonštranti zničili a zdemolovali pomníky bielych mužov, ktorí zotročovali černochov a domorodé obyvateľstvo, medzi nimi aj pomník Ulyssesa S. Granta, 18. prezidenta, ktorý počas občianskej vojny viedol armády Únie s cieľom porážky otrokárskej Konfederácie.

Zhodené z podstavcov a zneuctené boli aj pomníky katolíckeho svätca a misionára Junipera Serra a autora slov americkej hymny (The StarSpangled Banner) Francisa Scotta Keya. Je pozoruhodné, že prezident Grant bol v skutočnosti zanieteným protivníkom americkej Konfederácie, rozhodujúcim spôsobom prispel k víťazstvu Severu v občianskej vojne, organizoval (už vo funkcii prezidenta) najtvrdšiu perzekúciu členov Ku-Kluxklanu, a dokonca použil armádu k fyzickej likvidácii jeho zástupcov na americkom Juhu. Napriek tomu všetkému bol jeho pomník zbúraný, pretože mal jedného osobného otroka (ktorého dostal darom a mal ho necelý rok pred občianskou vojnou). Podľa moderných amerických štandardov je to neodpustiteľné.

Reklama

Treba však upozorniť ešte na jednu skutočnosť: hlavnú pevnosť a mozgové centrum americkej liberálnej elity, Yaleskú univerzitu, nezaložil náhodný vlastník jedného otroka, ale skutočný obchodník s otrokmi Elihu Yale. Z nejakého dôvodu však protestujúci proti Trumpovi a rasizmu neútočia na kampus a nepodpaľujú budovy tohto symbolu americkej otrokárskej minulosti. Britský The Guardian noviny so zjavnými historickými väzbami na obchod s otrokmi, ale ľavicoví aktivisti sa nechystajú požadovať zmenu názvu, pokánie za minulosť a už vôbec nie ich zrušenie. Skrátka, ukazuje sa, že obvinenia z rasizmu alebo z historickej viny v obchodovaní s otrokmi, rasizmu a kolonializmu sú adresované iba tým politikom, historickým osobám, spoločnostiam alebo organizáciám, ktoré sú teraz aspoň trochu spojené s konzervatívnymi silami či už v USA, či v Európe.

Ponúka sa záver, že protesty proti rasizmu a proti policajnej brutalite alebo dokonca za sociálnu spravodlivosť v Spojených štátoch nie sú ničím iným ako formou intritilitného politického boja používajúceho technológiu farebných revolúcií. Môže to vyzerať ako konšpirologická teória, ale hovorí sa o tom aj v americkom informačnom poli. Navyše odborník, ktorý pred ôsmimi rokmi predpovedal začiatok masových hnutí a politických nepokojov v Spojených štátoch v roku 2020, teraz v rozhovore s americkými médiami vysvetľuje, že sa jedná o konflikt vnútri elít a že to bude trvať veľmi dlhú dobu a ďalej bude len horšie.

Časopis Vice nedávno pripomenul Petra Valentinoviča Turčína, profesora Connecticutskej univerzity, odborníka na matematické modelovanie sociokultúrnej dynamiky, ktorý sa narodil v Čeľabinsku a ktorý v roku 2012 vysvetlil americkým novinárom, že arabská jar (vnímaná médiami s nadšením) je životná maličkosť a detská zábava v porovnaní s tým, čo začne v USA prebiehať v roku 2020.

Prišiel rok 2020, Amerika je v plameňoch a novinári si uvedomili, že profesor nebol blázon, ale prorok.

V odpovedi na otázku novinára z Vice, kedy profesor a jeho kolegovia dospeli k takému hodnoteniu, Turčin oznámil, že sa jedná o akýsi kumulatívny záver a faktory, ktoré boli základom tejto prognózy, sa prejavovali už dlhú dobu:

Reklama

“Štrukturálne trendy, ktoré prispievajú k nestabilite – znižovanie životnej úrovne, zvyšovanie konkurencie vnútri elity a konflikty – sa v skutočnosti uberajú nesprávnym smerom približne od roku 1980, takže do roku 2010 sme s kolegami sledovali tieto trendy už tri desaťročia… Okrem toho neexistovali žiadne známky toho, že by naše politické elity boli pripravené prijať príslušné opatrenia na zvrátenie príslušných trendov. Tieto znaky chýbajú doteraz… Zvolenie Trumpa je veľmi dobrým príkladom politického podnikateľa, ktorý riadi masovú nespokojnosť, čo potvrdzuje veľa historických príkladov… Z hľadiska našej teórie začal Trump ako sklamaný uchádzač o pripojenie k elite, ktorý sa snažil previesť svoje bohatstvo do politickej moci. Nakoniec sa mu to podarilo v dôsledku obrovskej nespokojnosti so zavedenými elitami v roku 2016, čo viedlo k ešte väčšej polarizácii a konfliktom vnútri elity, než sme videli do roku 2016.”

Profesor tiež upozorňuje na skutočnosť, že konflikty vnútri elity, ku ktorým dochádza za podmienok objektívneho poklesu životnej úrovne (a dokonca i dĺžky života) a tiež zvyšujúcej sa sociálne nerovnosti, zvyčajne trvajú pomerne dlhú dobu: od päť do 15 rokov. Spojené štáty navyše teraz prežívajú okamih, v ktorom sa pretínajú krízové body hneď dvoch historických cyklov: jeden dlhodobejší a druhý 50-ročný evolučný cyklus, ktorý je charakteristický práve pre americkú spoločnosť.

Práve na základe toho, že križovatka začína v roku 2020, profesor urobil apokalyptickú predpoveď pred ôsmimi rokmi. Turčin zdôraznil, že nemá radosť z tak rozsiahleho vyplnenia svojej predpovede, ale je nútený konštatovať, že ťažké časy vážnej politickej nestability budú v Spojených štátoch trvať ešte dosť dlho. V rozhovore pre časopis The Times (a Turčin je teraz medzi americkými médiami veľmi vyhľadávaný) profesor uviedol: Ako vedec sa cítim rehabilitovaný, ale na druhej strane som Američan a budem musieť žiť v týchto ťažkých časoch.

Na tomto pozadí môžeme za symbolickú udalosť považovať prieskum vplyvnej americkej sociologickej služby Rasmussen, ktorá konštatuje, že 34 percent pravdepodobných voličov v Spojených štátoch (tj. politicky aktívnych občanov pozn. red.) sa domnieva, že Spojené štáty prežijú druhú občiansku vojnu.

To sú dosť vysoké čísla.

Reklama

Vzhľadom k tomu, že v amerických uliciach sa opakovane stretávajú tvárou v tvár ozbrojení predstavitelia skutočne nenávistných segmentov americkej spoločnosti a národné elity sa zaoberajú masovou dehumanizáciou svojich politických odporcov a ich radových priaznivcov, môže sa stať, že predpoveď profesora Turčina vydeseného vlastným matematickým modelom a obavy tretiny amerických respondentov sa v nasledujúcich rokoch skutočne splnia.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

21:05

Ceny ropy klesli takmer o dolár, keďže trhy dúfajú, že nové kolo rokovaní o prímerí v Pásme Gazy zabráni rozšíreniu konfliktu do ďalších oblastí regiónu. Okrem toho najnovšie údaje o vývoji inflácie v USA utlmili očakávania skorého zníženia úrokových sadzieb, čo signalizuje, že dopyt po rope sa v najbližšom období výraznejšie nezvýši.

19:40

Španielsky tenista Rafael Nadal postúpil do osemfinále na antukovom turnaji ATP Masters 1000 v Madride. Rekordný päťnásobný víťaz podujatia zdolal v 3. kole Pedra Cachina z Argentíny v troch setoch 6:1, 6:7 (5) a 6:3. Jeho ďalší súper bude Čech Jiří Lehečka.

19:00

Na jednom z nórskych ostrovov zistili prvý prípad uhynutia mroža na vtáčiu chrípku. Uhynutého mroža objavili už vlani na ostrove Hopen v súostroví Svalbard (Špicbergy). Testy, ktoré vykonalo nemecké laboratórium, teraz odhalili prítomnosť vtáčej chrípky.

Nedalo sa pritom určiť, či ide o kmeň H5N1 alebo H5N8, keďže testovaná vzorka bola príliš malá. “Je to prvýkrát, čo bola vtáčia chrípka zaznamenaná u mroža,” dodal Lydersen.

18:30

Tisíce ľudí sa v pondelok večer zišli v centre Tbilisi na zhromaždení organizovanom vládnucou stranou Gruzínsky sen. Podľa agentúry AFP išlo zrejme o reakciu na pochod za Európu, ktorý sa za účasti asi tisíce ľudí konal v Tbilisi v nedeľu večer. Akcia z nedele večera bola súčasťou protivládnych protestov proti kontroverznému návrhu zákona o zahraničnom vplyve.

18:30

Francúzsky herec Gérard Depardieu sa bude v októbri pred súdom zodpovedať za sexuálne obťažovanie dvoch žien. Podľa agentúry AFP o tom v pondelok informovala prokuratúra v Paríži. Známy filmový a televízny herec sa v pondelok podrobil niekoľko hodín trvajúcemu výsluchu na jednom z parížskych policajných komisariátov, kde mu následne odovzdali predvolanie pred trestný súd.

18:08

Africké a blízkovýchodné krajiny sťahujú zlaté rezervy zo Spojených štátov, čím oslabujú dolár.

Africké a blízkovýchodné krajiny začali v posledných mesiacoch repatriovať svoje zlaté rezervy zo Spojených štátov v dôsledku rastúcich obáv o stabilitu americkej ekonomiky. Ide o Nigériu, Južnú Afriku, Ghanu, Senegal, Kamerun, Alžírsko, Egypt a Saudskú Arábiu.

“Tento trend znamená významnú zmenu v globálnej hospodárskej dynamike a podčiarkuje rastúcu skepsu krajín voči tradičnému statusu bezpečného prístavu amerického dolára a amerických finančných inštitúcií,” píše Houston Post.

Tento krok zároveň znamená globálnu vzburu proti Amerike a jej dominancii, zdôrazňuje publikácia.

17:21

Mjanmarsko zaznamenalo svoju vôbec najvyššiu teplotu v mesiaci apríl od začiatku meraní pred 56 rokmi. V meste Čauk v regióne Magve v strede krajiny v nedeľu namerali rekordných 48,2 stupňa Celzia. V pondelok o tom informovali tamojšie úrady. Správu priniesla agentúra AFP.

Vlani zaznamenali klimatológovia rekordne vysoké teploty v celosvetovom meradle. Svetová meteorologická organizácia (WMO) uviedla, že Ázia sa otepľuje mimoriadne rýchlym tempom oproti svetovému priemeru.

17:01

Turecko oznámilo svojim spojencom v Severoatlantickej aliancii (NATO), že podporí dosluhujúceho holandského premiéra Marka Rutteho v jeho kandidatúre na funkciu generálneho tajomníka NATO. V pondelok to podľa agentúry AP uviedol nemenovaný turecký predstaviteľ.

K tomuto rozhodnutiu Ankary došlo tri dni po Rutteho návšteve v Turecku, kde sa snažil získať podporu prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana pre svoju kandidatúru.

16:47

Fínsky výrobca pneumatík Nokian Tyres vykázal za 1. štvrťrok výraznejšiu než predpokladanú prevádzkovú stratu. Spoločnosť, ktorá stále dopláca na odchod z Ruska, uviedla, že ďalšie problémy jej spôsobili útoky na lode v Červenom mori a štrajky na domácom trhu. Informovala o tom agentúra Reuters.

16:30

Súd v Aténach v pondelok uznal šesť z 21 obžalovaných v kauze lesného požiaru v gréckom prímorskom letovisku Mati v kraji Atika za vinných z neúmyselného zabitia a nedbanlivosti. K požiaru došlo v roku 2018 a vyžiadal si 104 mŕtvych.

Ako informovala agentúra AFP, politických predstaviteľov, ktorí boli medzi obžalovanými, súd v Aténach zbavil obvinenia, čo vyvolalo hnev pozostalých prítomných na vynesení rozsudku.

Greece Wildfire Trial požiar v meste Mati v Grécku
Na snímke z 23. júla 2018 horiace budovy v meste Mati, východne od Atén
16:28

Humanitárna organizácia World Central Kitchen (WCK) obnovuje od pondelka svoju činnosť v Pásme Gazy. Robí tak približne mesiac po tom, čo sedem jej pracovníkov zahynulo pri izraelskom nálete v Pásme Gazy. Informovala agentúra Reuters.

Pred pozastavením svojej činnosť WCK prerozdelila v Pásme Gazy od vypuknutia vojny v októbri vyše 43 miliónov porcií jedál.

16:23

Vydávanie štátnych dlhopisov, ktoré by si mohli kúpiť priamo občania, by predstavovalo vyšší výnos a menšie riziko v porovnaní s firemnými dlhopismi. Na druhej strane ide len o krátkodobú možnosť ušetriť, pričom konečná úspora pre štát nemusí byť príliš výrazná. Informoval o tom v pondelok analytik 365.bank Tomáš Boháček.

Štát si podľa neho vydaním takýchto dlhopisov dokáže znížiť riziko expozície, z pohľadu rozšírenia množstva individuálnych investorov.

16:13

Od tohto roka už nebude 13. dôchodok sociálnou dávkou a stane sa novou dôchodkovou dávkou. Vyplácať ho bude rovnako ako ostatné dôchodky Sociálna poisťovňa (SP). Vyplýva to z novely zákona o sociálnom poistení, ktorú podpísala prezidentka Zuzana Čaputová. Informoval o tom v pondelok jej hovorca Martin Strižinec.

14:55

Medziročná miera inflácie v Nemecku zostala v apríli 2024 na marcovej úrovni 2,2 %. Ukázali to v pondelok predbežné údaje spolkového štatistického úradu Destatis. Informovala agentúra Bloomberg.

Podľa Destatistu je miera inflácie v najväčšej európskej ekonomike najmenšia od mája 2021.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke návštevníci pri prehliadke hradu so sprievodkyňou v úlohe Žofie Bosniakovej počas podujatia So Žofiou na hrade v priestoroch hradu Strečno

Autor: FOTO TASR-Daniel Stehlík

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marian Kotleba

Milan Šupa

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Dušan Hirjak

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali