Ako prežiť kolaps dolára: Zlato funguje. Kryptomeny nie

Washington 4. mája 2023 (HSP/dailyreckoning/Foto:Pixabay)

 

First Republic Bank bola včera zatvorená a väčšina jej operácií bola predaná banke JPMorgan Chase za výpredajové ceny, píše rešpektovaný ekonóm James Rickards

dolár
Ilustračné foto

Bol to druhý najväčší bankrot banky v histórii USA. Po Silicon Valley Bank (SVB) a Signature Bank to bol už tretí bankrot v priebehu šiestich týždňov.

Úpadok First Republic nie je prekvapujúci. First Republic je už nejaký čas zombie. Ako som varoval minulý mesiac, keď sa začalo zatváranie bánk, kríza sa ešte ani zďaleka neskončila.

Veteráni takýchto kríz (a do tejto kategórie sa zaraďujem aj ja) vedia, že keď začne domino padať, padá ďalej, až kým vláda nezasiahne obzvlášť drakonickým spôsobom.

Boli sme svedkami niekoľkých významných regulačných opatrení zo strany Federálneho rezervného systému, Federálnej korporácie pre poistenie vkladov (FDIC), amerického ministerstva financií a Švajčiarskej národnej banky, ale tieto opatrenia boli dočasné a rýchlo po nich nasledovali nové zlyhania.

 

To bude pokračovať

Dôležité je mať na pamäti, že krízy tohto typu sa neskončia za niekoľko dní alebo týždňov.

Typickejšia je pomaly sa rozvíjajúca panika, ktorá trvá rok alebo dlhšie. Finančná kríza zo septembra 1998, do ktorej sa zapojila spoločnosť Long Term Capital Management, sa v skutočnosti začala v Thajsku devalváciou meny v júni 1997.

Bankrot banky Lehman Bros. v septembri 2008 bol vyvrcholením paniky, ktorá sa začala v lete 2007 stratami z hypoték a hromadným výberom vkladov vo francúzskej banke. Táto panika pokračovala krachom banky Bear Stearns v marci 2008 a dvojitým krachom spoločností Fannie Mae a Freddie Mac v júni 2008.

Inými slovami, panika môže trvať rok alebo aj dlhšie, kým ju nakoniec potlačí masívny regulačný zásah. Podľa tohto meradla sa súčasná kríza začala v marci krachom Silvergate a mohla by trvať až do začiatku roka 2024, kým sa situácia vyrieši.

Nerealizované straty z cenných papierov v držbe bánk poistených FDIC presahujú 620 miliárd USD. To je suma bankového kapitálu, ktorá by bola zničená, ak by banky boli nútené predať tieto cenné papiere, aby uspokojili požiadavky vkladateľov, ktorí chcú späť svoje peniaze.

To by spôsobilo ďalšie bankroty bánk a pokračovanie paniky, ktorá sa začala v marci, na neurčito.

V poslednom čase som veľa písal o tom, čo nazývam “Biden Bucks” (Bidenove peniaze). To je môj termín pre digitálnu menu centrálnej banky (CBDC), ktorú v súčasnosti pripravuje vláda.

Čo má táto banková kríza spoločné s Biden Bucks? Ako sa ukázalo, veľa.

 

Biden Bucks dostane ľudí do peňažného väzenia

To, či je účet v CBDC alebo bežný účet, nie je až taký veľký rozdiel. Bankové runy sa dnes z hľadiska správania nijako nelíšia od tých v 30. rokoch minulého storočia.

Všetko je to o stratenej dôvere, strachu, nechuti byť posledným človekom z horiacej budovy, fámach, ústnom podaní a množstve psychologických faktorov, ktoré sú súčasťou ľudskej povahy.

Táto časť sa nezmenila prinajmenšom od 14. storočia, keď okolo roku 1345 zlyhali banky Bardi a Peruzzi.

Čo sa zmenilo, je technológia. Marshall McLuhan v 60. rokoch minulého storočia povedal, že v globálnej dedine všetci vedia všetko a v rovnakom čase. Mal pravdu. To znamená, že keď sa začne hromadné vyberanie peňazí z bánk, okamžite sa reaguje.

Rozdiel oproti 30. rokom 20. storočia je v tom, že sa nestaviate do radu za rohom a nečakáte na príležitosť, aby ste si od pokladníka vyžiadali hotovosť. Vytiahnete iPhone, urobíte niekoľko ťuknutí a bez ohľadu na to, či ide o Venmo alebo bankový prevod, peniaze sú na ceste von

Či už ste drobný vkladateľ s 1 000 dolármi, alebo moloch s 8 miliardami dolárov, všetci boli naraz online a presúvali peniaze. V tomto zmysle CBDC nemajú veľký význam.

Či už ide o CBDC, Venmo, bankový prevod alebo hotovosť z bankomatu, všetci v rovnakom čase vyberajú hotovosť prostredníctvom digitálnych kanálov. Existuje však jeden obrovský vplyv CBDC, ktorý je úplne nový a odlišuje ich od vyššie opísaných…

CBDC sú programovateľné a kontrolované vládou.

To znamená, že keď vznikne run, vláda môže run zastaviť len tým, že zmrazí prevody na účty CBDC. Dokonca môže vrátiť aj predchádzajúce prevody.

Keďže vláda kontroluje účtovnú knihu CBDC, môže zistiť, kam sa podeli predčasné výbery, a jednoducho ich obnoviť na účte krachujúcej banky a odpísať ich z účtov príjemcov. Vláda to môže urobiť niekoľkými stlačeniami klávesov, pretože vidí všetko.

To znamená, že po zavedení Biden Bucks ste uväznení v systéme kontrolovanom vládou. Ste v peňažnom väzení.

Nemá zmysel ani začať bankový run, pretože vláda môže sledovať vaše pohyby a vrátiť peniaze tam, odkiaľ prišli. Je to jeden z mnohých spôsobov, ako Biden Bucks dáva vláde úplnú kontrolu nad vašimi peniazmi a môže sledovať vaše myšlienky a pohyby.

Hotovosť bude pravdepodobne skôr ako neskôr odstránená, aby sa pripravila pôda pre dominanciu digitálnych mien centrálnych bánk. CBDC v amerických dolároch príde čoskoro. Hotovosť bude musieť byť odstránená, aby sa jednotlivci prinútili vstúpiť do sveta CBDC. V dobrom aj zlom, jediným spôsobom, ako sa občania budú môcť vyhnúť povinnému používaniu CBDC, bude používať zlato, striebro alebo kryptomeny.

Porovnávanie zlata (a striebra) a Bitcoinu zaraďujem do rovnakej kategórie ako porovnávanie rýb a bicyklov. Môžete to robiť, ale aký to má zmysel? Zlato sú peniaze a Bitcoin je halucinogén;(alebo presnejšie akustické hypnotické kúzlo).

Myšlienka, že americké ministerstvo financií, FED a ďalšie mainstreamové peňažné inštitúcie sú nepriateľské voči kryptomenám, je absolútne správna. Už 10 rokov zastávajú názor, že sa im to nepáči, ale nevedia, čo s tým. Teraz už to vedia.

 

Riešením je to zabiť

Samozrejme, Bitcoin a iné kryptomeny majú svoj vlastný ekosystém búrz, derivátov, správcov, platobných kanálov, tickerov atď. atď. Ale čo z toho? Kryptomeny sú ako žetóny v kasíne.

Pri hazardných hrách s žetónmi môžete zarobiť alebo prehrať peniaze. Ale ak vyjdete von s žetónmi vo vrecku, sú bezcenné. V kasíne môžete zmeniť stôl, ale nemôžete opustiť kasíno. Žetóny majú hodnotu len vo vnútri. Ak chcete vonku minúť peniaze, musíte najprv navštíviť pokladňu, aby ste si žetóny vyplatili. Pokladňa je portálom zo sveta kryptomien do skutočného sveta peňazí.

To je dôvod, prečo FDIC v nedeľu 12. marca prevzal banku Signature Bank, keď zatvoril banku Silicon Valley. Signature Bank na tom nebola o nič horšie ako mnohé iné banky. Ak by prežila do pondelka 13. marca, bola by spolu s celým americkým bankovým systémom zachránená v rámci programu BTFP (Bank Term Funding Program) Federálneho rezervného systému. Prečo sa Signature Bank dostala za týchto okolností na lopatky?

Signature Bank dostala na frak, pretože ponúkala portál do sveta kryptomien s názvom Signet. Akonáhle FDIC oznámil plošnú záruku za vklady a Fed ponúkol neobmedzenú možnosť výmeny dlhopisov za hotovosť v nominálnej hodnote, Signature by bola v poriadku ako každá iná banka.

Yellenová len využila panický víkend na to, aby portál Signet zlikvidovala. Ako povedal Rahm Emanuel, nikdy nenechaj krízu vyjsť nazmar. Toto je jeden z príkladov toho, ako sa kryptomeny dusia na celom svete. Vytvárajú sa CBDC, ktoré majú nahradiť kryptomeny ako digitálne meny.

Pokiaľ ide o zlato, môžete na krátky čas manipulovať s cenou dumpingom zlata, maľovaním pásky, konaním v zhode atď. Tieto techniky však nie sú udržateľné (pokiaľ nechcete predať všetko svoje zlato, v takom prípade skončíte bez zlata a trh si stále ide svojou cestou).

Dohoda o manipulácii s cenami v rámci Londýnskeho zlatého poolu sa zrútila v roku 1968. Britský minister financií Gordon Brown predal v roku 1999 takmer polovicu britského zlata za takmer 50-ročné minimum, čo bola známa snaha o cenovú manipuláciu známa ako Brownovo dno.

Oba prípady sú dobrým príkladom toho, že manipulácia nakoniec vždy zlyhá. Vláda by sa mohla pokúsiť zopakovať konfiškáciu zlata FDR z roku 1933, ale tentoraz to nevyjde, pretože vládnym sľubom nikto nedôveruje.

Existuje na to mnoho dôvodov. Dnes vláde nikto nedôveruje, zatiaľ čo v roku 1933 panovala viera, že FDR vie, čo robí, a snaží sa ukončiť Veľkú hospodársku krízu. COVID je dobrým príkladom toho, ako sa ľuďom klamalo o vakcínach, maskách atď.

Dnes platí pravidlo: “Nenechajte sa znovu oklamať”. Nikto sa nevzdá svojho zlata, snáď okrem demokratov, ktorí stále nosia masky. Tí však na začiatku žiadne zlato nemajú.

Ďalším dôvodom, prečo konfiškácia zlata nebude fungovať, je, že zlato nemá pevnú cenu ako v roku 1933. Len málokto videl, že príde devalvácia dolára z 20 USD za uncu na 35 USD za uncu zlata, ktorú v roku 1933 zorganizoval FDR.

Toto zvýšenie ceny zlata (v skutočnosti devalvácia dolára) bolo oznámené až niekoľko mesiacov po konfiškácii. Išlo o vrcholné insiderské obchodovanie, ktoré zorganizoval FDR. Informovaní občania na to druhýkrát nenaletia.

Na trhu, ktorý nie je viazaný, ako máme dnes, príde najprv kríza a zlato sa dostane na 5 000 alebo 10 000 dolárov za uncu alebo vyššie, než sa vláda dostane k pokusu o konfiškáciu. Vtedy už budú škody hotové a majitelia zlata budú mať svoje výhry.

Ako by mali bežní ľudia hodnotiť krízovú voľbu medzi zlatom a kryptomenami ako alternatívami k doláru? Položte si nasledujúce otázky:

Dostávajú kryptografické nástroje od vlád na frak? Áno. Môže byť zlato dlhodobo manipulované? Nie.

Tieto otázky a odpovede v skutočnosti odpovedajú na väčšiu otázku, ako prežiť kolaps dolára.

Zlato funguje. Kryptomeny nie. Dosť bolo povedané.

 

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

17:06

Líder španielskych konzervatívcov Alberto Núňez Feijóo v stredu nezískal v parlamente dostatočný počet hlasov na to, aby sa stal novým premiérom. Poslanci budú o jeho nominácii znova hlasovať v piatok.

16:58

V máji 2018 sa Slovensko zaradilo medzi európske krajiny, ktoré využívajú a systematicky podporujú sociálne podnikanie ako súčasť štátneho hospodárstva. Na Slovensku je 543 sociálnych podnikov, ktoré vytvorili viac ako 6720 pracovných miest. V utorok (26.9.) to na záverečnej konferencii k bilancii päťročného pôsobenia národného projektu Inštitút sociálnej ekonomiky uviedol štátny tajomník Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR Juraj Káčer.

16:54

Zemetrasenie s magnitúdou 4,2 zasialo v noci na stredu oblasť vulkanickej kaldery západne od talianskeho mesta Neapol. Podľa expertov ide o najsilnejšie otrasy v tejto oblasti za uplynulých 40 rokov.

16:53

Väčšina Európanov sa domnieva, že digitalizácia cestovných dokladov je dôležitým krokom na urýchlenie postupov na hraniciach, zvýšenie bezpečnosti a uľahčenie cestovania. Vyplýva to z nového prieskumu Eurobarometra, ktorý v stredu zverejnila Európska komisia (EK).

16:48

Poľsko pohrozilo uvalením embarga na ďalšie produkty z Ukrajiny, – vyhlásenie premiéra Morawieckého.

„Kým nebude vytvorený mechanizmus spolupráce, budeme takto konať ohľadom všetkých poľnohospodárskych produktov z východu. Záujmy poľského farmára sú našimi národnými záujmami.”

Poľská vláda zároveň zdôrazňuje: Varšava je pre riešenie krízy – ale Ukrajina musí stiahnuť sťažnosť z WTO, uviedol po rokovaní s ukrajinským náprotivkom minister poľnohospodárstva Telus.

16:25

Energie z jadra máme podľa Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI) dostatok, bolo by však potrebné investície orientovať na obnoviteľné zdroje energií (OZE). Uviedol to riaditeľ SAPI Ján Karaba v súvislosti so spustením tretieho bloku jadrovej elektrárne v Mochovciach. Investíciou do OZE by podľa neho Slovensko získalo násobne vyšší výkon a zároveň nižšie ceny energií.

16:21

Poľsko zostáva otvorené ukrajinskému návrhu, podľa ktorého by vznikol systém udeľovania licencií na dovoz obilnín. V stredu to vyhlásil poľský minister poľnohospodárstva Robert Telus.

16:19

Česká vláda v stredu schválila nákup 24 amerických nadzvukových lietadiel F-35. Prvé stroje pre Česko budú hotové v roku 2029. Oznámil to český premiér Petr Fiala, podľa ktorého v tomto období neexistuje lepšie riešenie na plnenie úloh taktického letectva českej armády v nasledujúcich desiatkach rokov.

16:19

Kremeľ v stredu uviedol, že ukrajinský veterán ocenený v kanadskom parlamente minulý týždeň by mal byť postavený pred súd. Počas druhej svetovej vojny totiž bojoval na strane nemeckých nacistov.

16:12

Slovensko v budúcnosti, ak nedôjde k aktívnemu riešeniu problematiky, čaká nedostatok pracovných síl vo všetkých odvetviach hospodárstva. Vyplýva to z informácie Ministerstva hospodárstva (MH) SR o návrhu opatrení na podporu zvýšenia zamestnanosti znevýhodnených osôb s dôrazom na osoby z prostredia marginalizovaných rómskych komunít (MRK), ktorý vzala v stredu na vedomie vláda.

16:03

Ruskí žoldnieri z Vagnerovej skupiny sú znovu aktívni na východe Ukrajiny, uviedol v stredu v oznámení pre médiá hovorca východného krídla ukrajinských síl Iľľa Jevlaš.

15:56

Maďarská vláda na jeseň predloží do parlamentu návrh zákona, ktorý má chrániť Maďarsko pred ohrozením jeho suverenity. Pripomenul to v stredu server media1.hu, podľa ktorého do ústavy a trestného zákona zakomponujú nové pravidlá na obmedzenie činnosti “novinárov, pseudocivilov a dolárových politikov financovaných zo zahraničia”.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Polárna žiara osvetľuje rannú oblohu nad mestom Anchorage na Aljaške

Autor: AP/Mark Thiessen

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vášeň v Tebe

Tučnolist stráca listy a chradne pred vašimi očami? Zmeňte jednu vec. Privediete ho späť k životu

0 icon

27.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Tučnolist vajcovitý (Crassula ovata) sa nazýva aj stromom šťastia. Ide o obľúbenú rastlinu, ktorú mnohí z nás pestujú na parapetoch. Nie je náročná na pestovanie, ale môže sa stať, že crassula začne chradnúť a strácať listy. Čo robiť v tejto situácii?

Ako vyčistiť zažltnuté rámy okien? Zmiešajte s vodou a naneste na škvrny. Okná budú opäť snehobiele

0 icon

27.09.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Ako vyčistiť žlté okenné rámy? Bohužiaľ, plastové okná majú tendenciu žltnúť a mali by ste ich pravidelne čistiť, aby ste sa vyhli nevzhľadnému povlaku. Ukážeme vám, ako odstrániť zafarbenie pomocou osvedčenej metódy.

84-ročná žena odhaľuje tajomstvá svojej dlhovekosti. "Žila som dosť dlho na to, aby som vedela, čo pomáha"

0 icon

27.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Zaujíma vás, aké sú tajomstvá dlhého a zdravého života plného mladistvej energie? Rada 84-ročnej Sandy Hart stojí za vypočutie. Staršia žena sa podelí o to, čo sa naučila za posledných niekoľko desaťročí, a niektoré princípy môžu byť prekvapením.

Kľúčový krok pri pestovaní levandule. Nevynechávajte ho na jeseň, aby ju počas sezóny zaplavilo more kvetov

0 icon

27.09.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Ľudia, ktorí robia prvé kroky v starostlivosti o záhradu a rastliny v nej vysadené, sa často obmedzujú len na vykonávanie niekoľkých základných činností. Milovníci levandule, ktorí snívajú o veľkom priestore pokrytom hustým kobercom bujne kvitnúcich rastlín, sa tejto vízie často vzdávajú kvôli nákladom na…

Škrípe to u Harryho a Meghan Markle. Išlo o návštevy Veľkej Británie

0 icon

28.09.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Odborníci vo vzťahu Meghan Markle a princa Harryho vidia čoraz viac znakov, ktoré poukazujú na ich údajné vzťahové problémy. Teraz prišla prekvapivá informácia od anonymného informátora.

Armádny Magazín

Nemeckí vyšetrovatelia už takmer všetko vysvetlili

0 icon

USA, 27.september 2023 - Máme výročie teroristických útokov na Nord Stream: verzie médií sa líšia, páchatelia sa stále nenašli. V noci 26. septembra 2022 došlo k teroristickým útokom na dva plynovody na vývoz plynu - Nord Stream a Nord Stream 2. Rusko nebolo prizvané k účasti na vyšetrovaní. Médiá sa vo…

Horúca správa z Pentagonu: protiútok Ukrajiny nedokáže vrátiť stratené územia

0 icon

USA, 27.september 2023 - Konkrétne to pre televíziu CNN uviedol generál Mark Milley: "Útok, aj keď značný, má obmedzené operačné a taktické ciele. (...) Dokonca aj v prípade, že by boli dosiahnuté, neumožní to úplne vyradiť Rusov, čo je omnoho širš

Prečo sa NATO opäť chystá bombardovať Belehrad

0 icon

USA, 27.september 2023 - Prečo predstavitelia NATO hrozia Belehradu novým bombardovaním a prečo ho severoatlantický blok môže zopakovať.   Čo sa deje v Srbsku Predseda Európskeho výboru pre rozšírenie NATO Günther Fehlinger vystúpil s rezonujúcim vyhlásením, v ktorom na pozadí útoku neznámych ozbrojencov na kosovských policajtov vyzval alianc

Koľko ukrajinských vojakov od leta už využilo otvorenú ruskú frekvenciu a vzdalo sa

0 icon

Ukrajina, 27. september 2023 - Počet vojakov Ozbrojených síl Ukrajiny, ktorí sa dobrovoľne vzdali, neustále rastie, čo sa stalo obzvlášť viditeľným po spustení otvorenej frekvencie 149, 200 "Volga". Okrem toho mnohí Ukrajinci, ktorí sa chystajú vzdať, si so sebou berú zbrane a strelivo. Naposledy v smere Svatove-Kreminna skupina bojovníkov Ozbrojených…

Poľsko - 1981: skúška odolnosti socialistického tábora

0 icon

Rusko, 27.september 2023 - Pred niečo vyše 41 rokmi, v decembri 1981, na pozadí hospodárskych otrasov a ideologickej expanzie zo strany Západu a Vatikánu viedla akútna vnútropolitická kríza v Poľskej ľudovej republike k zavedeniu stanného práva v tejto krajine. V historickej literatúre je rozšírený názor, že rozhodujúci krok predsedu vl

TopDesať

Ako ohrozuje špáranie v nose tvoje zdravie?

0 icon

Špárame sa v nose, pretože sa nudíme, sme nervózni, alebo máme alergie, alebo to pre niektorých býva zlozvykom. Či už si to chceš pripustiť alebo nie, väčšina z nás si aspoň raz špárala prstom v nose. Väčšina z nás, našťastie, vie, že tento zvyk je na verejnosti neprípustný, takže sa nemusíme pozerať…

Tieto geniálne dizajnové nápady premenili na realitu!

0 icon

Dnes vám s neskrývaným nadšením predstavíme niektoré dizajnové nápady, ktoré nám tentoraz skrížili cestu. Možno vás napadne, aké návrhy máme na mysli... ale dobre, kde je zábava, keď všetko hneď pokazíme, čo? Napriek tomu by sme vám však možno mohli trochu priblížiť, čo vás čaká, keď budete rolovať dole. Keď…

Fotografie dokazujúce, že deti vždy vedia, ako vás rozosmiať!

0 icon

Deti vždy vyvádzajú rôzne neplechy alebo robia veci, ktoré vás rozosmejú. Málokedy sa aspoň na sekundu zamyslia nad dôsledkami toho, čo robia, alebo si uvedomia, ako smiešne vyzerajú. Niekedy neviete, či sa máte smiať alebo plakať. Ich nevinná spontaneita nás však často prinúti pousmiať sa a pripomenúť si, že život…

Ženy sú pri vyberaní partnera ovplyvňované ich otcami

0 icon

Psychologička Linda Nielsen vysvetľuje, prečo sú ženy pri vyberaní partnera ovplyvňované ich otcami. Vzťah medzi každým otcom a dcérou je jedinečný. Dobré alebo zlé, odkaz tam bude vždy. To, čo upútava pozornosť psychológov, je to, ako všetci otcovia, prítomní aj neprítomní, majú vplyv na výchovu svojich dcér. Rodičovstvo zahŕňa správanie, mechanizmy…

Toto je dôvod, prečo má vaše vajíčko natvrdo zelený žĺtok

0 icon

Ak sa čudujete, prečo má vaše vajíčko natvrdo niekedy zelený žĺtok, tu je návod, ako ho vyšperkovať. Či už pripravujete diabolské vajíčka na letný piknik alebo šľaháte vaječný šalát na sendviče, je mimoriadne znepokojujúce, keď rozkrojíte prvé vajce a objavíte obávaný zelený vaječný žĺtok uvarený natvrdo. Čo sa deje? Mnohí z…

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali