Aké esá má Rusko v rukáve v pokri proti Západu

Aké esá má Rusko v rukáve v pokri proti Západu

Moskva 22. januára 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Denis Balibouse,Pixabay,TASR/AP-Olivier Matthys)

 

Moskva a Washington pokračujú v dôležitých rokovaniach o bezpečnostných zárukách pre Rusko. Čo sa však stane, ak sa rokovania nakoniec zrútia? Aké budú ďalšie vojensko-politické kroky Ruska, ak sa USA odmietnu stretnúť na polceste? Uviedol Vzgľad

USA a Rusko
Ilustračné foto

Moskva naďalej čaká na písomné odpovede USA o bezpečnostných zárukách, ktoré prebehli v prvej polovici januára. „A nie všeobecne, ale na každú položku,“ zdôraznila oficiálna zástupkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Mária Zacharovová.

Reklama

Západní politici, experti a úradníci „stále pokračujú“ v analýze ruských návrhov v oblasti bezpečnosti. Úporne rozmýšľajú, ako a akým smerom ďalej pokračovať v dialógu s Moskvou. Áno. Otázka znie i tak, či vôbec pokračovať. Málokto na Západe má ozaj odvahu priznať nahlas právo Ruska určovať pravidlá globálnej politickej hry na rovnakej úrovni ako USA.

Jedným z najdôležitejších stimulov pre pokračovanie dialógu je zrejme obava z možnej ruskej reakcie na narušenie terajšieho rokovacieho procesu. Nasledovať by totiž mohla séria akcií Kremľa vo vojenskej, politickej, ekonomickej a diplomatickej rovine. A tá by bezpochyby spôsobila USA mnohé problémy. A tie by mohli horko oľutovať.

Reklama

 

Zraniteľné miesta

„Pákový efekt tlaku“ by s najväčšou pravdepodobnosťou zahŕňal „vojensko-technickú“ reakciu ohlásenú už vopred ruským prezidentom. A tiež vytváranie „zraniteľných miest“. V prvom prípade ide o nasadenie niektorých typov špeciálnych zbraní. V druhom o aktivity aj mimo Európy. Myslí si Maxim Sučkov, riaditeľ Inštitútu medzinárodných štúdií MGIMO.

 

„Strategická neistota“

Ruská strana sa vyhýba konkretizácii. „Samotná skutočnosť, že možnosti ruskej reakcie na oficiálnej úrovni sú formulované nejasne, vytvára situáciu strategickej neistoty. Tá drží západnú protistranu v ustavičnom napätí. Čo by ju malo primäť, aby prijala konštruktívnejšie kroky v súvislosti s návrhmi Moskvy,“ vysvetľuje Sučkov.

Táto „strategická neistota“ núti západných politikov, aby sami prichádzali s možnými odpoveďami. Miera ich obáv je tak priamo úmerná miere obáv z Ruska. A nielen Ruska ako úctyhodnej superveľmoci. Ale aj Ruska, na ktoré USA neustále vyvíjajú tlak a snažia sa ho všemožne zahnať do kúta.

Reklama

 

Čím viac Moskva mlčí, tým väčší strach vzbudzuje

Mlčanie Kremľa však „kompenzujú“ ruskí odborníci. Núkajú rôzne odpovede. Väčšina z nich je ale buď priamo nereálna alebo pre Rusko nevýhodná.

 

Stop vývozu ruskej ropy do USA?

„Mnoho amerických rafinérií spracúva ťažkú ropu. Kúpili lacnú venezuelskú ropu a spracovali ju s dobrým výnosom. USA pritom vyvážali svoju ľahkú ropu vrátane ropy z bridlíc za vyššie ceny. Po zákaze nákupu ropy z Venezuely, aby nemuseli meniť výrobný postup, spoločnosti začali hľadať ropu s podobnými vlastnosťami. A našli. Ruský Ural. A tiež ruský vykurovací olej.

„Teraz Rusko dováža 7 až 10 % celkového objemu ropy do USA. Ak odmietne dodávať, vzniknú tamojším firmám problémy. Hoci len dočasné. Americké rafinérie budú musieť hľadať iného dodávateľa suroviny s podobnými chemickými a fyzikálnymi vlastnosťami. To si vyžiada čas. Možno bude potrebné vynaložiť peniaze na zmenu nastavenia rafinérie. Problémy však budú mať aj ruské spoločnosti,“ vysvetľuje Igor Juškov, expert Finančnej univerzity a Národného fondu energetickej bezpečnosti.

Reklama
ropa
Ilustračné foto

Cielene nízke ceny na európskom trhu s plynom so zámerom zlikvidovať americkú bridlicovú ropu či odmietnutie predaja vzácnych kovov do USA by tiež nepriniesli osoh.

 

A čo zbrane?

Oveľa zaujímavejšie pre Moskvu by boli odpovede vo vojensko-technickej, vojensko-demonštračnej, vojensko-politickej a politicko-diplomatickej oblasti. A dokonca do istej miery i výnosné.

 

Posilňovanie amerických nepriateľov

„Napríklad prostredníctvom zintenzívnenia vojenskej a vojensko-technickej spolupráce s Čínou. To povedie k vojenskému posilneniu Pekingu a skomplikuje proces jeho zadržiavania pre USA. Pre ne by to bolo veľmi bolestivé. Isto by sa chceli tomuto scenáru vyhnúť,“ domnieva sa Dmitrij Suslov, zástupca riaditeľa Centra komplexných európskych a medzinárodných štúdií.

Faktom je, že USA označili práve Čínu za hlavného protivníka. Americkí experti dokonca pravidelne píšu, že v oblasti obranných technológií je už pred USA. S pomocou Ruska by Čína ešte posilnila svoj náskok. USA by sa museli zapojiť do nákladných pretekov v zbrojení a budovať vojenské a politické kapacity v ázijskom priestore. Prirodzene na úkor svojej prítomnosti v Európe.

Možno namietať, že Čína môže obrátiť svoju moc proti Rusku. Ale to je nepravdepodobné. Rusko-čínska hranica je pre Čínu v skutočnosti jedinou pokojnou a bezpečnou zónou. Ona sama tento stav nemá záujem ohroziť. A čínsko-americký, čínsko-japonský a čínsko-indický konflikt sa nevyriešia o rok. A zrejme ani o 10 rokov.

Irán je ďalším kandidátom. USA sa ho snažia prinútiť vrátiť sa k jadrovej dohode za ich podmienok. A zastaviť iránsku expanziu na Blízkom východe. Lenže čím silnejší bude Irán, čím viac bude mať najnovších ruských zbraňových systémov napríklad v oblasti protivzdušnej obrany, tým to bude ťažšie.

 

Ponorky sú lepšie ako základne

Vojenská reakcia predpokladá ruskú vojenskú prítomnosť v tesnej blízkosti USA. Niektorí odborníci radi hovoria o obnove základní na Kube. Tiež o vytvorení nových vo Venezuele. Tieto projekty sú však príliš drahé a málo účinné.

Reklama

„Nemalo by ísť ani tak o vytváranie ruských vojenských základní v Latinskej Amerike. Dmitrij Peskov má pravdu, keď hovorí, že Kuba, Venezuela a ďalšie krajiny sú suverénne štáty. Nemôžme im len tak povedať, že sa tam Rusko rozhodlo postaviť základne. Zmysluplnejší je skôr častejší výskyt ruských ponoriek a strategických lietadiel pri americkom pobreží. V reakcii na prítomnosť amerického strategického letectva v blízkosti ruského územia a nad Čiernym morom. A tiež amerických raketových člnov v blízkosti našich hraníc,“ hovorí Suslov.

 

Ruská jadrová ponorka je lacnejšia a údernejšia než základňa na Kube

Jej účinok bude oveľa silnejší. Už len preto, že môže byť bližšie k americkým hraniciam ako Kuba. Faktom je, že Rusi majú pevninskú povahu. Privykli, že nepriatelia sa pravidelne potulujú v blízkosti hraníc. Že sú pripravení kedykoľvek zaútočiť. Američania majú naopak ostrovné myslenie. Naposledy sa so svojimi susedmi pobili asi pred 150 rokmi. Keď vybojovali Texas a západné pobrežie od Mexičanov.

Odvtedy nepriateľ zasiahol USA oficiálne iba dvakrát. V roku 1941 Pearl Harbor a 2001 počas útokov z 11. septembra. Pravidelná a hlavne demonštračná prítomnosť ruských jadrových ponoriek v tesnej blízkosti amerických brehov mimoriadne znervózni americkú spoločnosť. Čo ovplyvní súčasnú americkú vládu. Pre nedostatok iných prostriedkov, ako dostať ruské ponorky z medzinárodných vôd blízko amerických hraníc, bude musieť hľadať kompromis.

 

Reklama
Európa na muške

Čo sa týka vojensko-politickej odozvy, hovoríme o logickom rozmiestnení rakiet stredného a kratšieho doletu namierených proti európskym členským krajinám NATO. Prirodzene v reakcii na rozmiestnenie amerických rakiet v Európe.

Moskva ukáže, že nechce zatiahnuť Európanov do rusko-americkej konfrontácie. Ale keďže sa sami zapojili tým, že sa do nej nechali vlákať, nemali by byť prekvapení, že sú terčom ruských rakiet.

Napokon v politicko-diplomatickej oblasti môže Moskva nabrať kurz smerom k demontáži súčasného zmluvného základu vzťahov. Aj tak iba betónujú nerovné postavenie.

„Rusko môže napríklad stiahnuť svoj podpis z Parížskej charty novej Európy z roku 1990. Zároveň odstúpiť od aktu Rusko-NATO. Bola to charta, ktorá v skutočnosti dala NATO právo na nekonečné rozširovanie. Pričom zbavila Rusko práva veta v otázkach rozširovania. Moskva jej podpisom súhlasila s rozšírením výmenou za niektoré opatrenia obranného charakteru. Najmä prísľub nerozmiestňovať jadrové zbrane a významné bojové sily v nových členských krajinách,“ pripomína Suslov.

Jens Stoltenberg
Na snímke generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg

Západ tieto dohody už i tak porušuje. Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg nedávno naznačil pripravenosť aliancie rozmiestniť jadrové sily na územiach východne od Nemecka. USA zároveň neustále „pumpujú“ vojakov na východné hranice NATO. Prečo by potom Rusko malo tieto dohody dodržiavať?

Reklama

 

Možností má Rusko dosť

Rusko má teda viacero riešení. V prípade, že nedostane konkrétnu a konštruktívnu odpoveď. A „nie všeobecnú, ale v každom jednom bode“.

A možno nájde aj nejaké ďalšie prekvapenie naviac …

Gevorg Mirzajan

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

17:21

Mjanmarsko zaznamenalo svoju vôbec najvyššiu teplotu v mesiaci apríl od začiatku meraní pred 56 rokmi. V meste Čauk v regióne Magve v strede krajiny v nedeľu namerali rekordných 48,2 stupňa Celzia. V pondelok o tom informovali tamojšie úrady. Správu priniesla agentúra AFP.

Vlani zaznamenali klimatológovia rekordne vysoké teploty v celosvetovom meradle. Svetová meteorologická organizácia (WMO) uviedla, že Ázia sa otepľuje mimoriadne rýchlym tempom oproti svetovému priemeru.

17:01

Turecko oznámilo svojim spojencom v Severoatlantickej aliancii (NATO), že podporí dosluhujúceho holandského premiéra Marka Rutteho v jeho kandidatúre na funkciu generálneho tajomníka NATO. V pondelok to podľa agentúry AP uviedol nemenovaný turecký predstaviteľ.

K tomuto rozhodnutiu Ankary došlo tri dni po Rutteho návšteve v Turecku, kde sa snažil získať podporu prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana pre svoju kandidatúru.

16:47

Fínsky výrobca pneumatík Nokian Tyres vykázal za 1. štvrťrok výraznejšiu než predpokladanú prevádzkovú stratu. Spoločnosť, ktorá stále dopláca na odchod z Ruska, uviedla, že ďalšie problémy jej spôsobili útoky na lode v Červenom mori a štrajky na domácom trhu. Informovala o tom agentúra Reuters.

16:30

Súd v Aténach v pondelok uznal šesť z 21 obžalovaných v kauze lesného požiaru v gréckom prímorskom letovisku Mati v kraji Atika za vinných z neúmyselného zabitia a nedbanlivosti. K požiaru došlo v roku 2018 a vyžiadal si 104 mŕtvych.

Ako informovala agentúra AFP, politických predstaviteľov, ktorí boli medzi obžalovanými, súd v Aténach zbavil obvinenia, čo vyvolalo hnev pozostalých prítomných na vynesení rozsudku.

Greece Wildfire Trial požiar v meste Mati v Grécku
Na snímke z 23. júla 2018 horiace budovy v meste Mati, východne od Atén
16:28

Humanitárna organizácia World Central Kitchen (WCK) obnovuje od pondelka svoju činnosť v Pásme Gazy. Robí tak približne mesiac po tom, čo sedem jej pracovníkov zahynulo pri izraelskom nálete v Pásme Gazy. Informovala agentúra Reuters.

Pred pozastavením svojej činnosť WCK prerozdelila v Pásme Gazy od vypuknutia vojny v októbri vyše 43 miliónov porcií jedál.

16:23

Vydávanie štátnych dlhopisov, ktoré by si mohli kúpiť priamo občania, by predstavovalo vyšší výnos a menšie riziko v porovnaní s firemnými dlhopismi. Na druhej strane ide len o krátkodobú možnosť ušetriť, pričom konečná úspora pre štát nemusí byť príliš výrazná. Informoval o tom v pondelok analytik 365.bank Tomáš Boháček.

Štát si podľa neho vydaním takýchto dlhopisov dokáže znížiť riziko expozície, z pohľadu rozšírenia množstva individuálnych investorov.

16:13

Od tohto roka už nebude 13. dôchodok sociálnou dávkou a stane sa novou dôchodkovou dávkou. Vyplácať ho bude rovnako ako ostatné dôchodky Sociálna poisťovňa (SP). Vyplýva to z novely zákona o sociálnom poistení, ktorú podpísala prezidentka Zuzana Čaputová. Informoval o tom v pondelok jej hovorca Martin Strižinec.

14:55

Medziročná miera inflácie v Nemecku zostala v apríli 2024 na marcovej úrovni 2,2 %. Ukázali to v pondelok predbežné údaje spolkového štatistického úradu Destatis. Informovala agentúra Bloomberg.

Podľa Destatistu je miera inflácie v najväčšej európskej ekonomike najmenšia od mája 2021.

14:43

Na pozvanie maďarského prezidenta Tamása Sulyoka a premiéra Viktora Orbána pricestuje v stredu 8. mája do Budapešti čínsky prezident Si Ťin-pching na oficiálnu dvojdňovú návštevu Maďarska. Pre agentúru MTI to v pondelok uviedol Orbánov hovorca Bertalan Havasi.

Čínska hlava štátu bude rokovať so Sulyokom a Orbánom o bilaterálnych politických, ekonomických a medzinárodných otázkach.

14:41

Poľskí poľnohospodári zrušili blokády na hraničných priechodoch s Ukrajinou a ukončili dva mesiace trvajúci protest voči dovozu ukrajinských poľnohospodárskych výrobkov. Informovala agentúra AFP.

Podľa poľských farmárov ukrajinské výrobky nespravodlivo konkurovali domácej produkcii a znižovali ceny na poľskom trhu. Poľsko vlani zaviedlo dočasné embargo na ukrajinské obilie.

14:38

Obyvatelia Toga začali v pondelok hlasovať v prvých parlamentných voľbách po ústavnej reforme. Podľa kritikov to umožní prezidentovi Fauremu Gnassingbému zotrvať pri moci. Informovala agentúra AFP.

Faure Gnassingbé (57) je pri moci už takmer 20 rokov. V krajine predtým vládol takmer štyri desaťročia jeho otec Gnassingbé Eyadé, ktorý sa moci ujal po vojenskom prevrate. Faure Gnassingbé sa podľa predchádzajúcej ústavy mohol uchádzať o post prezidenta už len raz – v roku 2025.

Voľby v Togu Faure Gnassingbé
Na snímke prezident Toga Faure Gnassingbé (uprostred) pózuje pred začiatkom summitu lídrov Hospodárskeho spoločenstva západoafrických štátov (ECOWAS) v nigérijskej metropole Abuja
14:00

Európsky parlament (EP) v pondelok spustil druhú fázu komunikačnej kampane, v ktorej zdôrazňuje dôležitosť účasti na eurovoľbách a ochrany demokracie. 

Prostredníctvom sloganu “Využi svoj hlas. Nenechaj za seba rozhodnúť iných” EP v druhej fáze komunikačnej stratégie zdôrazňuje dôležitosť demokracie.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke návštevníci pri prehliadke hradu so sprievodkyňou v úlohe Žofie Bosniakovej počas podujatia So Žofiou na hrade v priestoroch hradu Strečno

Autor: FOTO TASR-Daniel Stehlík

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali