A máme tu veľkú vzburu. Presne ako sme čakali

A máme tu veľkú vzburu. Presne ako sme čakali

Bratislava 14. marca 2024 (HSP/Foto: RTVS)

Aktualizované 14. marca 2024

Vláda konečne po pol roku vládnutia pristúpila k zmenám v RTVS, pretože táto rádio-televízia si už dlhodobo neplní svoju verejnoprávnu funkciu. Najmä, pod vedením Ľuboša Machaja sa tento problém stal vypuklý, keď redaktori sa politického spravodajstva stali aktivistami súčasnej opozície

RTVS
Výškový blok areálu Rozhlasu a televízie Slovenska (RVTS) v Mlynskej doline

Zamestnanci a externí spolupracovníci RTVS sa búria. Vidia v tom nástroj na politické ovládnutie RTVS. Samozrejme, že o politické ovládnutie aj ide. Načo je Slovákom televízia a rozhlas, ktorý si vôbec neplní svoju verejnoprávnu funkciu? Takáto inštitúcia je úplne zbytočná.

Reklama

Zamestnanci vo chvíli, keď píšem tento komentár, je ich už 800, podpísali petíciu, v ktorej žiadajú ministerku Martinu Šimkovičovú, aby svoj návrh vzala späť.

Vytvoril sa tak akýsi zoznam zamestnancov, ktorých po zmene vedenia treba určite prepustiť (ak teda k podpisu neboli nútení súčasným vedením – čo sa však treba pokúsiť zdokumentovať). Presne kvôli týmto zamestnancom televízia a rozhlas neplnia svoju úlohu verejnej služby.

Reklama

Títo zamestnanci si totiž myslia, že keď oni volia srdcom Progresívne Slovensko, že je nadmieru demokratické, ak to neustále omieľajú v éteri a potláčajú každý iný názor. Absolútne nechápu, že tieto inštitúcie majú slúžiť všetkým občanom a rozloženie politických preferencií, názorov na vojnu na Ukrajine, na všelijaké zvrhlé extrémistické ideológie je medzi obyvateľstvom úplne iný, ako je tento pomer v obsadenosti RTVS.

Keby boli títo ľudia pri zmysloch, tak by chápali, že väčšinu ľudí na Slovensku nezaujíma Progresívne Slovensko, že väčšina ľudí si zvolila úplne iné strany. Absolútne im to ukázali voľby, ale miesto toho, aby sa prispôsobili, uvedomili si, že sú vo verejnoprávnej inštitúcii a nevnášali do spravodajstva svoje osobné preferencie, ale snažili sa, aby ich spravodajstvo odrážalo rozloženie preferencií obyvateľov, tak robia presný opak. Robia kampaň stranám, ktoré vo voľbách prehrali a toto vydávajú za slobodné vyjadrovanie názoru a slobodu novinárskej profesie. Absolútne nepochopenie.

Keď budú mať vlastné súkromné médium, tak si tam môžu prezentovať názory aké chcú, ale nie vo verejnoprávnych inštitúciách, ktoré majú slúžiť všetkým.

Opakujem, všetkých týchto ľudí, ktorí podpísali petíciu, treba prepustiť, lebo nechápu v akej inštitúcii pracujú. Oni sami zničili jej vyváženosť, objektívnosť, nezaujatosť a pretvorili ich v pravý opak, teraz musí zasiahnuť vláda.

Verejnoprávna televízia nemôže predsa slúžiť Progresívnemu Slovensku a nazývať to nezávislosťou. RTVS nemá byť nezávislá. RTVS má odrážať názory a postoje celej spoločnosti, nie iba úzkeho politického, a ešte k tomu extrémistického kruhu.

Reklama

Opakujem, že všetkých treba prepustiť, a to aj keby na nejaký čas niektoré relácie vôbec nemali vyjsť. Aj keby večerné spravodajstvo televízie aj niekoľko mesiacov vôbec nevyšlo. I tak ich treba prepustiť a prijať nových, ktorí si lepšie budú uvedomovať, aké funkcie plnia tieto organizácie a ako má novinár v takýchto inštitúciách vystupovať, pracovať a pôsobiť.

To, že niektoré relácie nebudú nejaký čas vychádzať, nech nás vôbec netrápi. Lebo v takej podobe ako vychádzajú dnes, nemajú pre väčšinu spoločnosti i tak žiaden význam.

Prepustiť ich treba aj preto, že v RTVS vládne ohromná prezamestnanosť a ak 800 ľudí odíde, tak stačí na tú istú prácu prijať 400, i to bude veľa.

Novému vedeniu sa tu naskytne vynikajúca neopakovateľná príležitosť pretransformovať RTVS na modernú, omnoho štíhlejšiu organizáciu, čo mu umožní ušetriť značnú časť mzdových prostriedkov.

Pred novým vedením, ktoré ešte nie je známe, bude stáť veľmi náročná úloha. Úloha náročná psychicky. Všetko čo na jej realizovanie potrebujú je odvaha a podpora radikálneho kroku, ktoré sú veľmi potrebné, zo strany vlády. Našu podporu, podporu obyvateľov, ktorí máme na politické dianie iný názor a nevolíme ani Progresívne Slovensko, ani Korčoka, už majú – radšej žiadne politické relácie ako také, aké sa v týchto médiách produkujú dnes.

Reklama

Verme spolu, že všetkých 800 zamestnancov, ktorí podpísali petíciu, a tým preukázali, že nechápu funkciu RTVS, a že ani nie sú ochotní absolútne zobrať do úvahy, že táto inštitúcia sa musí zobjektivizovať, sa v dohľadnej dobe ocitne na trhu práce.

Treba tiež povedať, že v rovnakej situácii ako RTVS, sa nachádza aj štátna tlačová agentúra TASR. Tá je zatiaľ akoby v závetrí mimo pozornosti vlády. To však neznamená, že jej pôsobenie je v poriadku. Práve naopak. Jej pôsobenie je rovnako nevyvážené a neobjektívne, ako to vidíme v RTVS.

Jednostrannosť je pre produkciu TASR typickou. Súčasnému vedeniu sa absolútne nedarí reflektovať zmeny v spoločnosti ani zmeny v rozložení politických preferencií Slovákov. Rovnako ako RTVS slúži záujmom úzkej politickej skupine a vláda by mala upriamiť pozornosť aj na túto inštitúciu.

Zmena vedenia je tu nevyhnutná, aby sa spravodajstvo agentúry mohlo zobjektívniť, vyvážiť podľa preferencií obyvateľstva a rozloženia síl, politických i hodnotových preferencií spoločnosti.

Pritom, tu platí to isté ako v RTVS. Ak si nejaký čas agentúra nebude vedieť splniť svoju úlohu v rozsahu, ako by mala, kvôli prepúšťaniu novinárov, ktorí nechápu, kde pracujú a odmietajú vykonávať svoju prácu objektívne, je to veľmi prijateľná daň za to, že sa toto spravodajstvo následne vyváži.

Držme preto palce ministerke kultúry, aby vytrvala a nezľakla sa vlády, aby jej poskytla potrebnú podporu a hlavne novému vedeniu, ktoré sa bude musieť popasovať so zaujatými redaktormi a tvorcami.

Diskurz vo verejnom priestore musí byť zobjektivizovaný a k tomu určite pripravované zmeny pomôžu. Inštitúcie, ktoré neslúžia občanom, ale iba na presadzovanie názorov a záujmov úzkej časti personálu názorovo napojenej na extrémistické politické sily, sú Slovensku i tak nanič.

 

Prečítajte si tiež:

 

Reklama

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

14:44

Inflácia v eurozóne by sa mala v nasledujúcich rokoch ďalej spomaľovať a do roku 2026 by mohla klesnúť pod cieľ Európskej centrálnej banky (ECB) na úrovni 2 %. Ukázali to v piatok výsledky kvartálneho prieskumu banky, tzv. Prieskumu profesionálnych prognostikov (Survey of Professional Forecasters, SPF). TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

14:42

Nová daň z bankových transakcií by mohla výrazne poškodiť podnikateľský sektor, ktorý platby dodávateľom a mzdy zamestnancom vypláca takmer výlučne elektronickou formou. Vo veľkej miere budú ovplyvnení aj bežní občania, vyjadrila sa v piatok v súvislosti s možným zavedením novej dane Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) SR.

Vláda by sa v rámci konsolidácie verejných financií mala podľa asociácie venovať znižovaniu výdavkov štátneho rozpočtu a nie zavádzaniu nesystémových riešení.

14:37

Tínedžer počas turistiky so svojím otcom našiel 1800-ročný prsteň s podobizňou rímskej bohyne vojny Minervy, uvádza Izraelský úrad pre starožitnosti (IAA). TASR informuje na základe správy portálu The Times of Israel.

“Na tomto krásnom prsteni, ktorý sa nám zachoval celý, vidíme obrázok nahej postavy v prilbe. V jednej ruke drží štít, v druhej kopiju,”vyhlásil Nir Distelfeld z IAA. Zrejme bronzový prsteň podľa neho pochádza z neskorej rímskej doby z druhého alebo tretieho storočia nášho letopočtu a mohol patriť dievčaťu alebo žene žijúcej na farme v danej oblasti.

14:35

Ruská delegácia na čele s námestníkom ruského ministra obrany Alexejom Krivoručkom v piatok pricestovala do Severnej Kórey (KĽDR). Bude tam rokovať o implementácii dohôd, ktoré nedávno uzavrel ruský prezident Vladimir Putin a vodca KĽDR Kim Čong-un. TASR o tom informuje podľa správy agentúry Reuters.

Putinova cesta do KĽDR sa konala v čase rastúcich obáv z dohody o zbrojení, v rámci ktorej Severná Kórea poskytuje Rusku muníciu na vojnu proti Ukrajine.

 

14:34

Amerického novinára denníka Wall Street Journal Evana Gershkovicha v piatok v Rusku odsúdili na 16 rokov väzenia za špionáž, informovala ruská štátna tlačová agentúra RIA. Podľa správ agentúr AP a Reuters píše TASR.

Umiestnený má byť v kolónii s maximálnym stupňom stráženia.

Podľa tlačovej služby súdu Gershkovich svoju vinu nepriznal. Americká vláda a vydavatelia denníka WSJ označili tento súdny proces za podvod a o ruskom právnom systéme hovoria ako o spolitizovanom. Obžaloba považovala obvinenia za preukázané bez akýchkoľvek pochybností.

14:32

Izraelská armáda v piatok vyhlásila, že sa objavuje čoraz viac indícií, že pri útoku jej armády v Pásme Gazy zahynul líder ozbrojeného krídla Hamasu Muhammad Dajf. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP.

Predstaviteľ hnutia Hamas bez predloženia dôkazov vyhlásil, že Dajf je v poriadku a dohliada na ozbrojené operácie Hamasu.

14:30

Z najmenej osem rokov trvajúceho pohlavného zneužívania maloletých obvinili v USA najväčšieho poskytovateľa ubytovania pre detských migrantov bez sprievodu Southwest Key. Vo štvrtok o tom informovalo ministerstvo spravodlivosti, píše TASR podľa správy agentúry AP.

Trestné oznámenie proti Southwest Key podali v texaskom Austine. Podľa žaloby sa maloletým vyhrážali zabitím, ak zneužívanie oznámia.

14:15

Železničná doprava v úseku Štúrovo – Strekov v okrese Nové Zámky je od 11.10 h prerušená. Dôvodom je mimoriadna udalosť, vykoľajenie nákladného vlaku cudzieho dopravcu, potvrdil hovorca Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) Dominik Drevický.

ZSSK zavádza na úseku trate náhradnú autobusovú dopravu. Mimoriadna udalosť by mala trvať zhruba 24 hodín.

13:57

Šéf maďarskej diplomacie Péter Szijjártó sa vyjadril, že vysoký predstaviteľ EÚ Josep Borrell sa snaží podkopať plánovaný program maďarského predsedníctva v Rade EÚ.

Maďarský minister dodal, že takýto krok je nevhodný najmä teraz, keď Európa čelí vážnym krízam, akou je vojna či dramatický pokles konkurencieschopnosti a zahraničnopolitickej váhy Únie.

Informoval o tom spravodajca TASR v Budapešti.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE


Reklama

NAJNOVŠIE


Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke pracovníci triedia čerstvo nazbierané mango na farme v meste Ismailia na severovýchode Egypta

Autor: TASR/AP-Amr Nabil

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marián Tkáč

Milan Šupa

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Marek Brna

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali