Zo Štátneho fondu rozvoja bývania bude možné podporiť aj výstavbu či kúpu internátu, jeho zateplenie alebo modernizáciu. O podporu zo ŠFRB na rozšírenie ubytovacích kapacít pre žiakov stredných škôl a študentov vysokých škôl bude môcť požiadať samosprávny kraj alebo verejná vysoká škola.
NAŽIVO
Merz: Medzinárodný poriadok sa rozpadá, treba budovať partnerstvá. Nemecký kancelár privítal rozhodnutie amerického prezidenta Donalda Trumpa upustiť od hrozieb o násilnom prevzatí kontroly nad dánskym autonómnym ostrovom – Grónskom.
12:42Česi zadržali človeka podozrivého zo špionáže pre Čínu. Človek, ktorého česká polícia obvinila z trestného činu neoprávnenej činnosti pre cudziu moc, je podľa hovorcu policajného prezídia Jakuba Vinčálka prvou stíhanou osobou podľa tohto nového paragrafu.
12:42Eurokomisia pod vedením von der Leyenovej ustála hlasovanie o nedôvere. Návrh na vyslovenie nedôvery podporilo 165 europoslancov, 390 bolo proti a desať sa zdržalo hlasovania.
12:41Ministerstvo vnútra nakúpilo terénne vozidlá za viac ako 1,5 milióna eur. Dvadsať áut rezortu dodá spoločnosť T.O.P. AUTO Bratislava. Vyplýva to zo zmluvy, ktorú ministerstvo zverejnilo v centrálnom registri.
Vozidlá sú podľa špecifikácií uvedených v zmluve vybavené pohonom 4×4 a motorom s výkonom 210 kilowattov. Firma musí autá dodať do 50 dní od nadobudnutia účinnosti zmluvy. Nákup rezort vnútra spolufinancoval prostredníctvom zdrojov Európskej únie.
Trump podpísal stanovy „Rady mieru“ a oznámil jej založenie.
Vyhlásil, že Putin súhlasil s členstvom. Prezident USA povedal, že chce, aby v tejto organizácii boli lídri „s reálnou mocou a vplyvom“, a nie „politickí nováčikovia“.
11:43Generálny tajomník NATO Rutte vyhlásil, že s Trumpom v Davose nediskutovali o príslušnosti Grónska, ale len o otázkach jeho bezpečnosti.
Trump skôr vyhlásil, že spolu s generálnym tajomníkom už vytvorili rámec budúcej dohody.
11:15Zatiaľ čo Trump a Witkoff hovoria, že mier v Ukrajine môže byť uzavretý už v najbližšej dobe, bývalý osobitný predstaviteľ prezidenta USA pre Ukrajinu Kellogg sa domnieva, že dohoda sa potiahne minimálne do konca leta.
Preto navrhuje Ukrajincom, aby „prežili túto zimu“.
„Naozaj verím, že ak Ukrajina prežije túto zimu – január a február – a prejde do marca a apríla, výhoda bude na vašej strane, na strane Ukrajiny. Dúfam, že do Dňa nezávislosti tohto leta bude na tejto zemi mier,“ povedal Kellogg na fóre v Davose.
10:14Na základe dohody medzi USA a WHO má vystúpenie nadobudnúť platnosť vo štvrtok po uplynutí povinnej jednoročnej výpovednej lehoty. Teoreticky však nebola splnená jedna z podmienok na vystúpenie, pretože USA nezaplatili svoje príspevky za roky 2024 a 2025 – približne 280 miliónov dolárov. Organizácia však nemá žiadne nástroje na vymáhanie financií či zamietnutie vystúpenia. „Dúfam, že USA zvážia svoje rozhodnutie a opäť sa pripoja k WHO,“ povedal generálny riaditeľ organizácie Tedros Adhanom Ghebreyesus.
10:13Zelenskyj už pricestoval do Švajčiarska, jeho stretnutie s Trumpom sa uskutoční približne o 14.00 hod. kyjevského času, informoval hovorca ukrajinského prezidenta.
10:13Najmenej traja ľudia zahynuli pri streľbe v mestečku Lake Cargelligo v austrálskom štáte Nový Južný Wales, oznámila vo štvrtok miestna polícia.
10:12Komunikáciu vlády SR s inštitúciami podnikateľského sektora hodnotili v roku 2025 pozitívne 2 % účastníkov prieskumu Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (SOPK), negatívne 67 %, čo sú najhoršie výsledky v prieskumoch od roku 2012.
10:12Českí kriminalisti zadržali minulý týždeň v sobotu (18.1.) osobu podozrivú zo špionáže pre Čínu.
10:11Americký prezident Donald Trump si počas stredajšieho príhovoru na Svetovom ekonomickom fóre (WEF) vo švajčiarskom Davose niekoľkokrát pomýlili Grónsko s Islandom. Biely dom v reakcii rázne odmietol, že prezident v príhovore zamieňal obe krajiny. T
08:58Ekvádorský prezident Daniel Noboa v stredu oznámil uvalenie 30-percentných dovozných ciel od 1. februára na tovar zo susednej Kolumbie. Krajinu obviňuje, že nepomáha v boji proti drogovým kartelom.
08:57Príslušníci Národnej protidrogovej jednotky Prezídia Policajného zboru aktuálne vykonávajú rozsiahlu policajnú akciu na území mesta Pezinok. Ako polícia v tejto súvislosti informovala, akcia je zameraná na boj proti drogovej trestnej činnosti.
„Vzhľadom na prebiehajúce procesné úkony nie je v tejto chvíli možné poskytnúť bližšie informácie,“ uviedol hovorca policajného prezídia Roman Hájek. Doplnil, že ďalšie podrobnosti polícia poskytne hneď, ako to procesná situácia umožní.
08:47Lietadlo Zelenského sa pripravuje na odlet z Rzešova (Poľsko) do Zürichu, tvrdia ukrajinskí poslanci.
Predpokladajú, že prezident predsa len letí na stretnutie s Trumpom do Davosu.
08:06Trump na bielom medveďovi a „NATO už nie je“.
Britský časopis The Economist uverejnil svoju novú obálku venovanú nárokom USA na Grónsko.
„Kríza v Grónsku je poučením pre všetky krajiny. Priatelia Ameriky sa musia pripraviť na svet, v ktorom sú sami a NATO už neexistuje,“ píše vydavateľstvo na svojich sociálnych sieťach pri zverejnení tejto obálky.
07:38Putin v odpovedi na otázku o Grónsku pripomenul, ako Rusko predalo Aljašku Spojeným štátom.
Podľa neho USA „preberú“ nákup Grónska, ak sa bude predávať za ceny porovnateľné s tými, za ktoré Rusko predalo Aljašku: pri súčasných cenách je to 200 – 250 miliónov dolárov.
Putin tiež vyhlásil, že Dánsko vždy pristupovalo k Grónsku prísne, ako ku kolónii.
07:38Predstavitelia USA, Dánska a NATO diskutujú o rámcovej dohode o rozšírení prístupu amerických vojakov na Grónsko, informuje The New York Times.
Podľa informácií tohto denníka návrh počíta s udelením suverenity USA nad obmedzenými územiami Grónska na účely výstavby a prevádzky vojenských základní.
07:03Dohoda o Grónsku, ktorú schválil Trump, nepočíta s odovzdaním ostrova Spojeným štátom, informuje Axios.
Podľa Axiosu plán počíta s aktualizáciou Dohody o ochrane Grónska z roku 1951. Dokument povoľuje USA budovať vojenské základne na ostrove a vytvárať obranné zóny na základe príslušného rozhodnutia NATO.
06:49Značka Škoda si aj v roku 2025 udržala pozíciu jednoznačného lídra slovenského automobilového trhu. Spoločnosť Škoda Auto Slovensko uzavrela rok s trhovým podielom 20,11 percent a celkovo dodala zákazníkom 18 721 nových vozidiel. Každé piate novo registrované auto na Slovensku tak nieslo logo českej automobilky.
Čítať viac | Včera 19:52Grónska vláda predstavila príručku, ktorá ponúka obyvateľom odporúčania v prípade, že dôjde ku „kríze“.
Včera 19:47Francúzska spoločnosť Lactalis v stredu oznámila, že pristúpila k dobrovoľnému stiahnutiu viacerých šarží dojčenskej výživy z trhu vo Francúzsku aj v ďalších krajinách vrátane Číny, Austrálie a Mexika pre obavy z prítomnosti toxínu cereulid.
Čítať viac | Včera 19:45Ministerstvo zahraničných vecí Saudskej Arábie oznámilo, že Saudská Arábia, Egypt, Indonézia, Jordánsko, Katar, Pakistan, Spojené arabské emiráty a Turecko prijali pozvanie do Rady mieru.
Včera 19:37




















