Vyjednávanie o TTIP by malo byť pozastavené, znie od našich susedov

Vyjednávanie o TTIP by malo byť pozastavené, znie od našich susedov

Európa 15. decembra 2015 (HSP/Foto:Stop-TTIP)

 

Európski politici majú z Američanov strach, myslí si český europoslanec

Vyjednávanie o zmluve medzi Spojenými štátmi a Európskou úniou by bolo podľa šéfa europoslancov ČSSD Pavla Poca najrozumnejšie pozastaviť. Dôvodom je fakt, že vyjednávanie viazne, pretože sa nedarí nájsť riešenie, ktoré by bolo prijateľné pre obe strany.

Reklama
Logo Aliancie STOP TTIP
Logo Aliancie STOP TTIP

Avšak podľa českého europoslanca majú európski politici z Američanov strach, takže sa nedá predpokladať, že si Európania dovolia dohodu pozastaviť.

Europoslancovi oponuje jeho kolegyňa Dita Charanzová, ktorá si myslí, že Transatlantické obchodné a investičné partnerstvo (TTIP) má nielen ekonomický, ale tiež kľúčový strategický a geopolitický rozmer. „Pokiaľ sa nám podarí s USA dohodnúť na tak rozsiahlej dohode, zahŕňajúcej aj stanovovanie štandardov, je jasné, že to budú tieto dva ekonomické celky (ktoré už teraz vytvárajú takmer polovicu svetového HDP), ktoré budú určovať štandardy ostatným,“ vysvetlila europoslankyňa.

Reklama

Prečo si však europoslanec Poc myslí opak? V októbri sa skončilo na Floride 11. kolo stretnutí týkajúcich sa TTIP. Podľa neho si zo stretnutia zúčastnení odniesli informáciu, že vzájomné clá sú tak nízke, že nikomu nebude vadiť 97 percent z nich časom zrušiť. Zvyšné tri sú podľa neho tak citlivé komodity, že „sa ešte uvidí“.

Europoslanec si zároveň myslí, že „USA si nenechajú siahnuť na Buy American Act. Ostatne, keby napríklad americké ministerstvo dopravy otvorilo zákazky neamerickým firmám, nastal by koniec sveta alebo skôr koniec Kongresu USA. Rovnako ako v prípade, ak by malo v USA skončiť povinné zadávanie subdodávok v rámci štátnych zákaziek iba americkým malým a stredným firmám. Povedal by som ale, že európskych vyjednávačov najviac bolí hlava z faktu, že federálna vláda USA nemôže zaviazať štáty únie k dodržiavaniu prípadných dohôd. EÚ tak podľa mňa nemá veľmi čo získať a bude musieť svoje ambície výrazne zmierniť.“

Poc tiež podotýka, že Spojeným štátom vadí viacmenej celý systém legislatívy EÚ, vrátane predpisov týkajúcich sa používania hormónov pri vykrmovaní zvierať či možnosť supervízie vládnych inštitúcií nad akreditovanými laboratóriami. „Takže síce boli všetci konštruktívny a intenzívny, ale k nejakej dohode sa rokovania nepriblížili ani o piaď,“ dodal.

Europoslanec zároveň tvrdí, že oficiálne správy úplne mlčia o otázkach, ktoré sa týkajú kozmetiky, teda legislatívy regulujúcej oblasť nebezpečných chemických látok. V EÚ je zakázaných takmer 1300 látok, avšak v Spojených štátoch len asi stotina, pretože Európska únia a USA uplatňujú odlišný prístup chemickej bezpečnosti.

Ďalším problémom sú pesticídy. Obe strany prípadnej dohody majú rozdielne limity pre ich reziduá v potravinách. „Bohužiaľ v tomto prípade má Komisia v ruke nástroje, ktorými môže súčasné európske “normy” zmäkčiť. Pre nasledujúce obdobie teda bude jednou z najdôležitejších prác sledovať takzvané komitológie (nástroje kontroly členských štátov voči Komisii) a snažiť sa zabrániť Európskej komisii v prílišnej “adaptácii” európskych limitov pre rezíduá pesticídov v potrave na americkej štandardy,“ upozorňuje Poc.

Reklama

“Takže Európskemu parlamentu, ktorý už v prípade hanebnej dohody ACTA dokázal, že z USA strach nemá, nezostáva nič iné, než strážiť čo bude prerokované a TTIP odstreliť ak by návrh mohol viesť k poškodeniu európskych štandardov, ekonomiky alebo zamestnanosti,” uzatvára český europoslanec.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:08

Francúzsko a Nemecko v piatok potvrdili plány na spoločný vývoj bojového tanku novej generácie. Ministri obrany Francúzska a Nemecka – Sébastien Lecornu a Boris Pistorius – počas slávnostnej ceremónie v Paríži podpísali memorandum o porozumení, ktoré spečatilo rozdelenie výroby pokročilého bojového tanku s označením Main Ground Combat System (MGCS) v pomere 50:50.

20:05

Americký prezident Joe Biden v piatok povedal, že je ochotný neskôr na jeseň debatovať so svojím pravdepodobným republikánskym oponentom Donaldom Trumpom. Ide o jeho doteraz najrozhodnejšie vyjadrenie na túto tému.

19:57

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v piatok vyhlásil, že od nového generálneho tajomníka Severoatlantickej aliancie (NATO) očakáva, že uprednostní riešenie obáv Turecka súvisiacich s terorizmom.

19:43

19:41

Americký minister obrany Lloyd Austin v piatok oznámil nový balík pomoci pre Ukrajinu vo výške šesť miliárd dolárov (5,6 miliardy eur).

19:37

Čína vyzýva na začatie medzinárodného vyšetrovania teroristického útoku na plynovod Nord Stream pod záštitou OSN.

Na zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN to oznámil predstaviteľ krajiny pri OSN.

19:10

Podpora členstva v Európskej únii v Poľsku klesla na najnižšiu úroveň za vyše desaťročie. V piatok to ukázali výsledky prieskumu verejnej mienky. EÚ sa pritom pripravuje na voľby do Európskeho parlamentu.

18:53

V nefungujúcom hoteli v juhobrazílskom meste Porto Alegre vypukol v piatok požiar. Zahynulo najmenej desať ľudí a ďalší sú zranení, informovali úrady.

18:40

Ceny ropy sa v piatok popoludní mierne zvýšili. A aj za celý týždeň smerujú k zisku po dvoch týždňoch strát. Podporili ich vyhlásenia ministerky financií USA Janet Yellenovej, že tempo rastu americkej ekonomiky v 1. štvrťroku by mohlo byť revidované smerom nahor, a že inflácia sa zmierni. Obavy z ponuky podporili tiež ceny komodity, keďže napätie na Blízkom východe pokračuje.

18:33

Obrovské množstvo trosiek vrátane nevybuchnutej munície v palestínskom Pásme Gazy sa bude odstraňovať približne 14 rokov, uviedol v piatok predstaviteľ OSN.

18:30

Stretnutie tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana s americkým prezidentom Joeom Bidenom v Bielom dome, plánovné na 9. mája, odložili. Povedal to v piatok turecký predstaviteľ pre agentúru AFP.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke meotar a ďalšie učebné pomôcky v Múzeu školstva a pedagogiky, ktoré otvorili po niekoľkých rokoch od rekonštrukcie nových priestorov, sťahovania a budovania múzejného zázemia v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves

Autor: TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Dušan Hirjak

Marek Brna

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali