Vláda odložila ratifikáciu kontroverzného Istanbulského dohovoru, diskusia však bude pokračovať

Vláda odložila ratifikáciu kontroverzného Istanbulského dohovoru, diskusia však bude pokračovať

Bratislava 16. augusta 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)

 

Proces ratifikácie Istanbulského dohovoru, ktorý sa týka predchádzania násiliu voči ženám a domácemu násiliu, je nateraz odložený. Na návrh ministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej (Most-Híd) o tom dnes rozhodla vláda.

Na snímke ministerka spravodlivosti SR Lucia Žitňanská NR SR (Most-Híd)

Vláda schválila, že sa návrhom na ratifikáciu Dohovoru Rady Európy o predchádzaní násiliu na ženách a domácemu násiliu (tzv. Istanbulský dohovor) bude zaoberať po vyhodnotení verejnej a odbornej diskusie bez uvedenia termínu splnenia úlohy.

Reklama

„Vláda schválila uznesenie, ktorým odložila úlohu predložiť Istanbulský dohovor na ratifikáciu s tým, že nie je stanovený termín, ale máme úlohu viesť diskusie dialóg a na základe toho, ako sa bude tá diskusia vyvíjať, tak sa budú vyvíjať aj pozície vlády v tejto otázke,“ uviedla Žitňanská. „Takže dnes ratifikácia nie je na stole, ale na stole je diskusia o tom, či dokážeme nájsť priestor na zmier v tejto otázke,“ ozrejmila.

Návrh na odloženie ratifikácie Žitňanská predložila, nakoľko v spoločnosti pretrvávajú dva protichodné názorové prúdy v spoločnosti na túto tému. Potvrdil to aj okrúhly stôl, ktorý na pôde ministerstva zorganizovala 20. júna. Rokovania, ktorého účelom bolo zistiť, či a ako sa celospoločenská diskusia v otázke ratifikácie dohovoru za posledné štyri roky vyvinula, sa zúčastnili okrem zástupcov štátnej správy aj zástupcovia mimovládnych organizácií predstavujúcich zástancov aj odporcov ratifikácie dohovoru.

Reklama

„Na základe uskutočnenej diskusie máme za to, že otázka ratifikácie dohovoru v spoločnosti aj naďalej vyvoláva principiálne rozpory. Téma si preto vyžaduje hlbšiu a časovo náročnejšiu diskusiu. Nevidíme preto priestor na bezprostredné pokračovanie v procese smerujúcom k ratifikácii dohovoru,“ odôvodnila vláde odloženie ratifikácie.

Konkrétny termín Žitňanská požiadala vypustiť, nakoľko ho podľa nej nie je možné v danej chvíli realisticky stanoviť. Vláda ju poverila sledovať vývoj verejnej diskusie a priebežne moderovať odbornú diskusiu na tému dohovoru.

Dohovor Rady Európy o predchádzaní násiliu na ženách a domácemu násiliu a o boji proti nemu podpísalo v roku 2011 v tureckom Istanbule celkovo 44 z 47 krajín Európy Pôvodne sa návrh na jeho ratifikáciu mal dostať na vládu v druhom polroku 2013.

Ministerka spravodlivosti Žitňanská tak pôvodne plánovala učiniť do konca júna.

Istanbulský dohovor predstavuje záväzný právny dokument, ktorý prvýkrát v európskom priestore ustanovuje právne záväzné štandardy na predchádzanie násiliu na ženách a domácemu násiliu. Doteraz ho ratifikovalo 23 z nich, informovalo ministerstvo spravodlivosti. Medzi krajiny, ktoré dohovor podpísali a neratifikovali, patrí napríklad aj Veľká Británia a Nemecko.

Reklama

Podľa poslankyne NR SR Anny Verešovej (OĽaNO-NOVA) má dohovor dobrý základný cieľ – odstrániť násilie na ženách (viac TU). Avšak pod rúškom vážnej témy odstránenia násilia sa v Istanbulskom dohovore presadzuje kontroverzná rodová agenda – definície rodu a rodovej identity, ktoré sú rozdielne od pohlavia.

 

 

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:12

Administratíva amerického prezidenta Joea Bidena zdržiava už najmenej dva týždeň niekoľko dodávok zbraní do Izraela, aby mu vyslala politickú správa. TASR o tom informuje podľa správy agentúry Reuters, ktorá sa odvoláva na portál Politico a utorkové vyhlásenie nemenovaného amerického zdroja oboznámeného s touto záležitosťou.

20:11

Zemetrasenie so silou 4,1 magnitúdy zasiahlo v utorok večer približne o 18.32 SELČ župu Buzău na juhovýchode Rumunska.

20:10

Maďarský protikorupčný Úrad pre bezúhonnosť, ktorého úlohou je zabraňovať podvodom pri čerpaní eurofondov, žiada maďarskú vládu aj Európsku komisiu o rozsiahlejšie právomoci pri trestnom stíhaní, raziách či udeľovaní postihov.

20:07

Americký prezident Joe Biden v utorok upozornil na nárast antisemitizmu v USA i vo svete. Mnohí ľudia podľa jeho slov zabúdajú na hrôzy spustené na Izrael po útoku hnutia Hamas zo 7. októbra.

20:06

Nemeckí konzervatívci z aliancie CDU-CSU v utorok na straníckom zjazde hlasovali za obnovenie povinnej vojenskej služby. Ide o súčasť snahy oživiť nemeckú armádu po ruskej invázii na Ukrajinu v roku 2022.

19:53

Lodná doprava v Bosporskej úžine bola v utorok opäť obnovená po takmer desaťhodinovom prerušení. Na príčine bola ukrajinská loď Alexis, ktorá po poruche motora nabehla na breh, uviedli turecké úrady.

19:24

Izraelská delegácia dorazila do egyptskej Káhiry na rokovania o prímerí v Pásme Gazy a prepustení rukojemníkov, oznámil v utorok izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Dodal, že najnovší návrh na prímerie od palestínskeho hnutia Hamas nenapĺňa základné požiadavky Izraela, pričom vyvíjanie vojenského tlaku je stále nevyhnutné pre návrat rukojemníkov.

19:04

Povinnosť registrácie za platcu dane z pridanej hodnoty (DPH) budú mať od roku 2025 tuzemské firmy s obratom za predchádzajúci rok väčším ako 50.000 eur. Vyplýva to z novely zákona o DPH, ktorú v utorok podpísala prezidentka Zuzana Čaputová.

19:03

Nový zákon o ochrane spotrebiteľa, ktorý v utorok podpísala prezidentka Zuzana Čaputová, prináša vyššiu ochranu aj v online prostredí. Spotrebiteľom tiež predlžuje lehotu na odstúpenie od zmluvy bez uvedenia dôvodu z doterajších 14 na 30 dní, ak bola zmluva uzavretá pri nevyžiadanej návšteve obchodníka v domácnosti alebo pri organizovanom podujatí na predaj a prezentáciu produktov.

18:55

Libanonské militantné hnutie Hizballáh v utorok uviedlo, že uskutočnilo útoky dronmi na ciele izraelskej armády na severe Izraela.

18:32

Napätie spojené s kontroverzným návrhom zákona o “zahraničných agentoch” môže poškodiť gruzínsku ekonomiku a negatívne ovplyvniť dôveru investorov. Povedala to v utorok prezidentka Európskej banky pre obnovu a rozvoj (EBOR) Odille Renaud-Bassová.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke žena s dieťaťom sa fotografuje na schodisku vyzdobenom nafukovacími kvetmi a králikmi pred zrekonštruovanou komerčnou administratívnou budovou v Pekingu

Autor: TASR/AP-Andy Wong

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marian Kotleba

Miroslav Urban

Milan Šupa

Gustáv Murín

Dušan Hirjak

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali