Obchod s “bielym mäsom” je výnosnejší ako zbrane. Mnohí Slováci už o tom vedia svoje

Obchod s “bielym mäsom” je výnosnejší ako zbrane. Mnohí Slováci už o tom vedia svoje

Bratislava 19. októbra (TASR/HSP/Foto:HSP,TASR)

 

Druhý najvýnosnejší nelegálny obchod zapustil korene aj u nás 

Obchod s ľuďmi patrí spolu s drogami a zbraňami medzi jeden z troch najvýnosnejších nelegálnych obchodov na svete. Aktuálne sa dostal dokonca hneď za drogy, teda celosvetovo na druhú priečku, čo dokazuje závažnosť a rast tohto fenoménu, ktorý neobchádza ani Slovensko. To je však zatiaľ viac zdrojovou a tranzitnou, ako cieľovou krajinou. Na problém obchodovania s ľuďmi upozorňuje pri príležitosti dnešného Medzinárodného dňa boja proti obchodovaniu s ľuďmi Slovenská katolícka charita (SKCH). Projekt Stop obchodovaniu s ľuďmi zastrešuje už od roku 2008.

Reklama

 

Ohrození sú aj vysokoškolskí vzdelaní, nielen ženy, ale aj muži 

Reklama

„Podľa prieskumov si väčšina ľudí spája obchodovanie s ľuďmi najmä s prostitúciou, teda laicky a neodborne povedané s obchodom s bielym mäsom, výnimočnejšie so sociálne znevýhodnenými komunitami. Potenciálnymi obeťami je však v podstate každý – muži, ženy aj deti,“ upozorňuje generálny sekretár SKCH Radovan Gumulák. Ohrozenými alebo priamo obeťami sa doteraz stali nielen ľudia s nízkym vzdelaním, ženy či Rómovia, ale aj tí s vysokoškolským diplomom. S mužmi sa obchodovalo na nútených manuálnych prácach alebo v prípade hendikepu boli zneužívaní na nútené žobranie. Mladí ľudia boli najväčšiemu riziku vystavení počas študijných pobytov, letných brigád či práce ako au-pair.

„Vysoká motivácia ľahkého a vysokého zisku pre obchodníkov robí priam zázraky. Takmer na každú cieľovú skupinu existujú špeciálne prispôsobené taktiky a triky,“ vysvetľuje projektová manažérka projektu Stop obchodovaniu s ľuďmi Andrea Bezáková. Ide napríklad o ponuky sobášov, pohodlného života a lásky v zahraničí pre mladé ženy a dievčatá, ponuky rýchleho zárobku s pokrytím cestovných nákladov a ubytovania pre ľudí z hladových dolín Slovenska alebo ponuky na splatenie dlhov úžerníkom v rómskych komunitách. Väčšinou sa nejedná o únosy ľudí, ale o dobrovoľné presuny napríklad za prácou, ktoré sú nenápadné a bez drámy. Človek až na mieste určenia po istom čase postupne zistí, že sľúbené podmienky dodržané nie sú a zrejme sa začala nečistá hra s jeho životom.

 

Charita pracuje s obeťami, vyhľadáva ich medzi ohrozenými skupinami 

Generálny sekretár Slovenskej katolíckej charity Radovan Gumulák
Generálny sekretár Slovenskej katolíckej charity Radovan Gumulák

SKCH už štvrtý rok spolupracuje s Ministerstvom vnútra SR na plnení Národného programu boja proti obchodovaniu s ľuďmi poskytovaním svojich služieb, predovšetkým starostlivosťou o obete obchodovania s ľuďmi, ale v rámci možností aj ich vyhľadávaním na miestach, kde sa predpokladá ich prítomnosť. Charita sa rovnako venuje preventívnym aktivitám medzi najviac ohrozenými skupinami obyvateľstva, na školách, v detských a reedukačných zariadeniach a zariadeniach pre žiadateľov o azyl.

Reklama

„Väčšina klientov sa k nám dostáva prostredníctvom mimovládnych organizácií, či už našich slovenských alebo zahraničných partnerov,“ povedala Bezáková. Cestou je aj Linka pomoci 0800 800 818 financovaná rezortom vnútra, kde môžu ľudia v ohrození dostať adekvátnu podporu a pomoc, a v prípade potreby sa dostať starostlivosti SKCH. Charita poskytuje ľuďom, ktorí sa stali obeťou obchodovania komplexnú pomoc, od opätovného vybavovania dokladov, cez zdravotnú, psychologickú a sociálnu starostlivosť, možnosť dokončenia vzdelania či získania kvalifikácie, až po možnosť utajeného ubytovania, najmä v prípade, že obeť nemá vlastný domov, alebo bola by pri začatí vyšetrovania ohrozená páchateľmi. Východiskom je vždy konkrétna situácia daného človeka a jeho potreby. „Od začiatku projektu sme mali v starostlivosti 18 klientov, ktorým bola poskytovaná práve komplexná starostlivosť,“ uviedol Gumulák.

 

Obete sa často boja, pomáha cirkev

Vzhľadom na to, že väčšina ľudí s vlastnou skúsenosťou s obchodovaním sa napriek ťažkých traumám nechce k udalosti vracať či vyhľadať odborníkov a preto mnohí ľudia vyhľadávajú pomoc cirkvi. Charita preškolila kňazov a pracovníkov diecéz, aby mali vedomosť aj o tomto jave. Každý človek so skúsenosťou obchodovania sa môže slobodne rozhodnúť či vstúpi do programu ministerstva vnútra. Už aj ako identifikovaná obeť má nárok na polročnú bezplatnú krízovú intervenciu a pomoc. Pri rozhodnutí spolupracovať s políciou na vyšetrovaní prípadu po celý čas až do vynesenia rozsudku nad páchateľmi, s možnosťou získania odškodnenia, ak sa prípad úspešne uzavrie. Väčšina obetí obchodovania sa však po zdarnom úteku od svojich vykorisťovateľov k traumatickej skúsenosti po návrate domov vracať nechce a pomoc nehľadá, hoci dôsledky dlhodobého ohrozovania, vykorisťovania a manipulácie mávajú vážne následky na psychickom i fyzickom zdraví týchto osôb.

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:09

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Juraj Blanár sa v pondelok 3. júna 2024 zúčastní o 10.00 h na pietnej spomienke pri Pomníku bulharských partizánov na Vajanskom nábreží v Bratislave. Položením venca si spolu s veľvyslancom Bulharskej republiky na Slovensku Vassilom Petkovom uctia pamiatku osloboditeľov ako výraz vďaky Slovenska za pomoc v boji počas druhej svetovej vojny.

Včera 19:35

Slovenská tenistka Tereza Mihalíková spolu s Češkou Lindou Noskovou neuspeli v 2. kole štvorhry na grandslamovom turnaji Roland Garros. Česko-nemeckej dvojici Barbora Krejčíková, Laura Siegemundová podľahli 6:3, 2:6, 2:6.

Včera 19:33

Ukrajina v nedeľu zaviedla núdzové prerušenie dodávok elektrickej energie vo väčšine krajiny; deň po tom, ako Rusko spustilo rozsiahle útoky na ukrajinskú energetickú infraštruktúru a vyhlásilo, že dosiahlo úspechy v okupovanej Doneckej oblasti.

Včera 18:33

Bývalý sudca David Lindtner uspel na Najvyššom súde, keď doplnil svoju sťažnosť o zaujatosti sudkyne Pamely Záleskej. Súd konštatoval, že Záleská je zaujatá a nebude o ňom rozhodovať, informuje portál plus7dni.

Pamela Záleská
Na snímke Pamela Záleská
Včera 18:17

Severná Kórea v nedeľu oznámila, že dočasne prestane posielať balóny s odpadkami cez hranice do Južnej Kórey. Prisľúbila však, že sa k tejto praxi vráti, ak budú na jej územie z juhu opäť lietať letáky aktivistov namierené proti severokórejskému režimu.

Včera 18:11

Krajiny ťažiace ropu v rámci skupiny OPEC+ budú pokračovať v reštriktívnej produkčnej politike. Obmedzenia ťažby platné od novembra 2022 v objeme dvoch miliónov barelov (1 barel = 159 litrov) denne sa majú predĺžiť do konca roka 2025 s výnimkou malého zvýšenia kvót pre Spojené arabské emiráty, oznámili zúčastnené štáty po nedeľňajších konzultáciách.

Včera 17:58

Niekoľko ľudí vrátane detí utrpelo zranenia po zásahu bleskom v českom meste Liberec. Na mieste zasahujú záchranári a hasiči. Uviedla to v nedeľu polícia ČR.

Včera 17:57

Cieľom posilnenia východného krídla Severoatlantickej aliancie (NATO) je ukázať Rusku, že Aliancia bude v prípade potreby pripravená brániť každý centimeter svojho územia. Uviedol to v nedeľu nemecký kancelár Olaf Scholz.

Včera 17:55

Zoskokom parašutistov z lietadiel z čias druhej svetovej vojny sa v nedeľu v predstihu začali vo francúzskom regióne Normandia spomienkové podujatia pri príležitosti 80. výročia vylodenia spojencov na brehoch Európy. Na celom pobreží Normandie, kde sa 6. júna 1944 mladí vojaci zo Spojených štátov, Británie, Kanady a ďalších spojeneckých krajín vylodili na piatich plážach pod paľbou nacistov, francúzski predstavitelia, preživší a ďalší obdivovatelia vyslovujú v týchto dňoch vďaku za tieto hrdinské činy.

Parašutisti nad Normandiou odštartovali oslavy výročia Dňa D
Parašutisti zoskakujú na spomienkovom podujatí pri príležitosti 80. výročia vylodenia spojencov na brehoch Európy v obci Carentan-Les-Marais vo regióne Normandia na severozápade Francúzska v nedeľu 2. júna 2024
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Záhon ruží počas Slávnosti ruží v areáli kaštieľa v obci Dolná Krupá v okrese Trnava

Autor: TASR-Lukáš Grinaj

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Miroslav Iliaš

Radovan Hrádek

Milan Šupa

Marek Brna

Viktor Pondělík

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali