O tom, ako veľmi (ne)vplýva cukor na kazovosť zubov

O tom, ako veľmi (ne)vplýva cukor na kazovosť zubov

Bratislava 13. októbra 2017 (HSP/Foto:Pixabay)

 

Je známe, že cukry môžu byť súčasťou zdravej a vyváženej stravy. Sú hlavným zdrojom energie, ktorú náš organizmus potrebuje na to, aby mohol ďalej fungovať. Jednoducho povedané, glukóza nachádzajúca sa v cukre je pohonnou látkou pre náš mozog, ktorý riadi celé telo, a preto rozhodne netreba zanedbávať konzumáciu cukrov v rozumnej miere. Mnohí z nás si stále ale myslia, že cukry škodia nášmu organizmu a dokonca, že sladené nápoje poškodzujú náš krásny zdravý chrup. A aká je pravda?

Ilustračné foto

Zopár faktov na úvod – nie je cukor ako cukor

Reklama

V poslednej dobe sa všade hovorí, že cukor je biely jed a treba sa mu vyhýbať. Vieme ale, o aký cukor v skutočnosti ide? Mnoho potravín, ktoré cez deň skonzumujeme obsahujú vysokú hladinu cukru. Všetky rastliny, ovocie, zelenina, mlieko, med, či obilniny v sebe prirodzene obsahujú cukry. Hííí! Teraz sme si všetci predstavili, koľko toho bieleho jedu dobrovoľne zjeme, však? No neuvedomujeme si základný rozdiel – v týchto potravinách sa nachádza prirodzený, resp. prírodný cukor, či už fruktóza, laktóza alebo glukóza, alebo iný formát. Väčšina ľudí si však predstaví hneď pri slove cukor sacharózu – stolový cukor, čo je zásadná chyba. Práve pri konzumácii potravín obsahujúcich sacharózu je najväčšia pravdepodobnosť, že budete musieť zuby odovzdať zúbkovej víle. Nič ale ešte nie je stratené – existujú veľmi jednoduché a bežné prevencie.

Naše telo nie je spôsobilé na to, aby rozlišovalo, či ho dopujeme cukrom prírodným alebo pridávaným, takže je len na nás, aby sme dbali o vhodnú formu prijatých cukrov. Ak sa chceme navyše starať o zdravie svojich zubov, treba sa obrátiť na odborníkov, od ktorých sa dozvieme skutočnú pravdu o tom, čo vplýva na kazovosť chrupu. Cukor sám o sebe to tak celkom nie je…

Reklama

 

Za všetko môže čas… a baktérie

Existuje viac faktorov, ktoré môžu ovplyvniť vznik kazov. Medzi tieto patria napríklad zloženie cukru, celkové množstvo, forma, chuť, ale aj typ sacharidu. Najčastejšou príčinou vzniku kazu na našich zuboch je ale čas.

Poďme ale pekne po poriadku. Porovnajme si cukor, ktorý zjeme a cukor, ktorý vypijeme. Sladený 100 ml nápoj obsahuje približne 8-11 gramov cukru, čo je približne rovnaké množstvo, ako obsahuje hruška, či banán. Zásadný rozdiel je ale v dĺžke doby, po ktorú máme cukor v ústach. Napríklad  nápoje prejdú ústnou dutinou rýchlejšie ako jedlo, je logicky kratší aj čas, počas ktorého sú zuby vystavené pôsobeniu cukru. So vznikom zubného kazu je spájaná častá konzumácia fermentovateľných sacharidov – to sú presne tie, ktoré bežne konzumujeme v potravinách, ale sú to presne aj tie, ktoré znižujú v našich ústach pH prostredia, a tak vytvárajú hostinnejšie podmienky pre baktérie. Ta dá – kaz je (skoro) na svete, no dá sa mu predísť. A ako? 

 

Reklama

Hygiena moja každodenná

Aj výskum EFSA dokázal, že na výskyt zubného kazu nemá vplyv len množstvo cukru v strave, ale aj faktor ako frekvencia konzumácie, ústna hygiena, či pôsobenie fluoridu, ktorý určite obsahuje aj vaša zubná pasta.

Čím kratšie sú baktérie v ústach vystavené sacharidom, tým menšia je pravdepodobnosť, že baktérie vytvoria v ústach kyslé prostredie. Treba teda baktériám povedať zbohom, k čomu nám pomôže jednoduchý zákrok – ústna hygiena. Ruku na srdce, koľkí z nás sa už neraz vyhovorili na konzumáciu sladených nápojov, keď sa ozvala bolesť zubov? A koľkí z nás po požití sladených nápojov vytiahli z vrecka aspoň ústnu vodu, ktorá by v ústnej dutine narobila poriadky?

Na hygienu netreba zabúdať ani u detí a mládeže. Ak si dajú pohár či dva sladeného nápoja, treba im vysvetliť aj to, že si zuby a ústna dutina potom vyžadujú pozornosť vo forme hygieny. Aj WHO potvrdilo, že vďaka ústnej hygiene sa za posledných 40 rokov v západných krajinách znížilo percento mládeže, ktorá trpí zubnými kazmi, napriek tomu, že spotreba sacharózy zostala u týchto mladých ľudí rovnaká.

Za vznik kazov v našich ústach si často teda môžeme sami, pretože nedodržiavame precízne pravidlá ústnej hygieny. Hovorí sa, že umývať zuby by sme si mali po každom jedle, inde zas, že stačí dvakrát za deň, no pravda je taká, že ak si chceme udržať naše zuby zdravé, netreba nechať nič na náhodu a po dobrom studenom kolovom nápoji si umyť zuby alebo aspoň „vypláchnuť“ ústa vodou. Uzavrime teda kapitolu ,,cukor – nepriateľ zubov“ tým, že cukor nám v nealkoholických sladených nápojoch v primeranom množstve neškodí a sám o sebe nespôsobuje ani zubné kazy. Jednoducho treba len viac dbať o svoje zdravie.

Reklama

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:08

Duchovný vodca Iránu ajatolláh Alí Chameneí tvrdí, že pokračujúce snahy o normalizáciu vzťahov medzi Izraelom a arabskými krajinami nevyriešia krízu na Blízkom východe. Chameneí to uviedol v stredu v reakcii na vyhlásenie šéfa americkej diplomacie Antonyho Blinkena, ktorý v pondelok uviedol, že Washington má pripravený “bezpečnostný balík” pre Saudskú Arábiu, ktorý Rijádu ponúkne, ak znormalizuje svoje vzťahy s Izraelom.

19:03

USA presunuli časť vojenského personálu z Čadu do Nemecka, tvrdí vojenský predstaviteľ.

18:57

Netanjahu na stretnutí s Blinkenom povedal, že sa nevzdá operácie IDF v Rafahu, informoval denník The Times of Israel.

Izraelský premiér predtým povedal, že operácia v južnej časti pásma Gazy sa uskutoční bez ohľadu na to, či sa uzavrie dohoda o prepustení rukojemníkov.

IDF plánujú nasadiť jednotky v Rafahu na hranici enklávy s Egyptom s cieľom zničiť Hamas. Podľa OSN tam žije viac ako 1,45 milióna palestínskych utečencov.

Antony Blinken Benjamin Netanjahu
Na snímke Antony Blinken a Benjamin Netanjahu
18:36

Gruzínsky parlament podporil návrh zákona o zahraničných agentoch v druhom čítaní.

„Za“ bolo 83 poslancov, 23 bolo proti. Návrh bol prijatý v druhom čítaní,“ uviedol predseda gruzínskeho parlamentu.

Teraz sa uskutoční tretie čítanie zákona. Pripomeňme, že proti jeho prijatiu sa pravidelne schádzajú protesty.

18:16

Britská polícia v stredu zadržala 17-ročného chlapca podozrivého z útoku ostrým predmetom na tri osoby vrátane jedného dieťaťa. K útoku došlo v škole v Sheffielde v severnom Anglicku.

18:01

Ceny ropy klesli v stredu o viac než dva doláre, pričom cena ropnej zmesi Brent skĺzla k hranici 84 USD za barel (159 litrov). Tlak na ceny komodity vyvinuli najmä najnovšie správy z USA o tom, že ropné zásoby v Spojených štátoch vzrástli omnoho viac, než sa čakalo a než signalizoval odhad Amerického ropného inštitútu (API).

18:00

V ruskej metropole Moskva v stredu otvorili výstavu západnej vojenskej techniky ukoristenej ukrajinskej armáde počas bojov na Ukrajine.

18:00

Približne 30 ľudí utrpelo v stredu zranenia, keď sa v blízkosti mesta Kandern na juhozápade Nemecka prevrátila traktorom ťahaná vlečka. Stav desiatich ľudí je vážny.

17:59

Škótska vláda v stredu v parlamente uspela v hlasovaní o nedôvere. Škótska národná strana (SNP) tým získala príležitosť zvoliť si nového lídra, ktorý nahradí odstupujúceho premiéra Humzu Yousafa.

17:58

Ukrajina dúfa, že sa jej podarí počas nadchádzajúcej zimy uskladniť vo svojich podzemných zásobníkoch približne 4 miliardy kubických metrov (m3) zemného plynu v prospech európskych podnikov a obchodníkov. Ak by sa jej tieto plány podarilo naplniť, objem uskladneného plynu európskych firiem tak zvýši o 60 %. Uviedol to v stredu šéf ukrajinskej ropnej a plynárenskej spoločnosti Naftogaz Olexij Černyšov.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke Anton Krištín z Ústavu ekológie lesa SAV ukazuje deťom vrchárku červenkastú na Borovej hore pri Zvolene

Autor: TASR - Ján Krošlák

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marek Brna

Matúš Pestrý

Marian Kotleba

Milan Šupa

Ivan Štubňa

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali