Kto číta mainstream?

Bratislava 24. augusta 2015 (HSP/Foto:TASR/AP-Yves Logghe)

 

V rámci sociologických výskumov robili na univerzite v USA zaujímavý pokus. Študentom ukázali tri rôzne dlhé čiary nakreslené na papieroch a požiadali ich, aby dvihli ruku, keď uvidia najdlhšiu čiaru. V miestnosti ich bolo desať. Takúto úlohu mal však iba jeden z nich o čom samozrejme nevedel, deviati ďalší boli inštruovaní tak, aby dvihli ruku, keď uvidia druhu najdlhšiu čiaru. Študent, ktorý mal ruku dvihnúť, keď uvidí najdlhšiu čiaru vo väčšine prípadov dvihol ruku spolu so skupinou, hoci rozdiel v dĺžke čiar bol zrejmý. Tú je kľúč k pochopeniu sily a čítanosti mainstreamu.

Ilustračné foto
Ilustračné foto

75 % študentov, ktorí mali dvihnúť ruku keď uvidia najdlhšiu čiaru sa prispôsobilo skupine a dvihli ruku spolu s ostatnými napriek tomu, že bolo úplne evidentné, že nejde o najdlhšiu čiaru. Iba 25 % si dokázalo stáť za svojim zjavne správnym názorom a aj proti väčšine ho dokázali prezentovať.

Toto je podstatný moment celého experimentu. Rozdiel medzi dĺžkou čiar bol tak markantný, že nemohlo dôjsť zámene, omylu. Ľudia, ktorí dvíhali ruku spolu so skupinou vedeli, že tá čiara, ktorú im ukazujú nie je najdlhšia (a teda by nemali dvihnúť ruku). Nedokázali sa však vzoprieť skupine, nedokázali sa vyčleniť zo skupiny a odporovať väčšinovému názoru. Rovnako je to aj s čitateľmi mainstreamu. Nedokážu zaujať iný postoj ako je väčšinový, dôvody sú rôzne.

Čo je zlé na sledovaní mainstreamu? Veď ide o väčšinový názor. Toto je základný omyl. Nejde o väčšinový názor, ale o názor prezentovaný väčšinou médií, pričom tento názor je často úplne evidentná lož, alebo dokonca úplný výmysel. Ako je možné, že väčšina médií unisono šíri nejakú propagandistickú lož nechajme na inú diskusiu, pretože ide o veľmi komplikovanú problematiku. Vráťme sa k našej téme a to k čitateľovi mainstreamu.

Prečo teda niekto číta mainstream a následne ho prezentuje ako názor s ktorým súhlasí? Základným bodom je znova schopnosť prezentovať svoj názor alebo takáto neschopnosť a následné prispôsobenie sa názoru väčšiny. Problémom teda nie je čítanie mainstreamu ako také, lebo donedávna na Slovensku vládla maisntreamová totalita a v podstate nikto nemal na výber čo si prečíta. Najväčší problém je byť schopný svoj odlišný názor vyjadriť.

Teda pokročme ďalej a zodpovedajme si najdôležitejšiu otázku, prečo je tak ťažké vyjadriť odlišný postoj a aké dôvody vedú ľudí k tomu, aby sa prispôsobili väčšine a prezentovali mainstreamové názory ako správne.

Tu si treba uvedomiť jeden základný rozdiel. Zatiaľ čo študenti vedeli na sto percent, že čiara za ktorú dvíhajú ruku nie je najdlhšia, veľká časť čitateľov mainstreamu nevie, že číta propagandu. Deje sa tak z rôznych dôvodov, či už nemajú inteligenčný potenciál nato, aby si to uvedomili, alebo ich to jednoducho nezaujíma, lebo sú zahltení inými vecami nie je dôležité. Túto skupinu „nevedomých“ si nemusíme všímať.

Omnoho zaujímavejší sú z nášho pohľadu tí, ktorí si uvedomujú, že tie a tie názory prezentované v mainstreame nie sú úplne správne, že sú dokonca úplne zavádzajúce alebo to aspoň tušia, napriek tomu dvíhajú ruku a prezentujú tieto názory ako pravdivé, ako názory s ktorými súhlasia a pokladajú ich za správne, hlasno sa k nim hlásia a čo je úplný paradox, často dokonca agresívne ostrakizujú tých, ktorý sa nechcú prispôsobiť a svoj iný názor vyjadria.

Samozrejme, základný dôvod je jasný na prvý pohľad a je rovnaký ako u študentov, neodvážia sa postaviť proti skupine. Dôvody, ako som uviedol vyššie, sú rôzne. Hlavnou obavou je obava z vylúčenia zo skupiny.

Vylúčenie zo skupiny, prvotne z rodiny, je najtvrdší, najvážnejší nefyzický trest, ktorý spoločnosť môže udeliť. Vylúčenie je často spojené s výsmechom, znevažovaním, útokmi a podobne. Niet sa preto čo čudovať, že nie každý sa cíti dosť silný, aby takýto trest riskoval. O celej problematike vylúčenia už psychológovia napísali tisíce kníh. Zbytočne by sme to tu detailne rozoberali.

K tomuto sociálnemu vylúčeniu sa dnes ešte pridávajú resp. s ním automaticky súvisia ekonomické straty. Jednak je mnoho ľudí ideologicko-ekonomicky napojených na šírenie týchto ideí. Teda pracujú v organizáciách, kde je šírenie týchto ideí priamo náplňou ich práce alebo sú na ich akceptovaní závislé (rôzne mimovládky, umelecké, novinárske povolania atď.). Ale aj ľudia, ktorí normálne ekonomicky nie sú na podpore takýchto myšlienok a informácii zainteresovaní, by v prípade opačného postoja a následného vylúčenia ekonomicky mohli trpieť. Problémy v zamestnaní, stopka, zastavenie rastu kariéry, výpoveď, nedostatok kšeftov, príležitosti, strata ochrany – nestojí zato to riskovať.

Preto pravdu si dovolia títo ľudia povedať, až keď sú takpovediac zavodou. Politici a ministri na dôchodku, miliardári, ktorých biznis nie je napojený na štát a podobne. Teda len malé percento ľudí, ktorí však počas kariéry lži mainstreamu usilovne posluhovali, napomáhali a využívali ju.

Propagandistické pôsobenie mainstreamu je samozrejme veľmi nebezpečné, lebo udržiava väčšinu populácie často v nepravdivej, niekedy úplne vymyslenej realite, čo v budúcnosti, keď už nožnice medzi propagandou a realitou budú neudržateľne otvorené, bude nevyhnutne viesť ku katastrofálnym dôsledkom. Neriešené, bagatelizované, maisntreamom prehliadané problémy sa radikálne prihlásia o slovo.

Mainstream má však silu hlavy XXII. Čím väčšia je skupina ktorú „informuje“ tým menej ľudí sa z nej odváži vystúpiť, čím menej ľudí z nej vystúpi tým väčšiu dôveryhodnosť má pre tých čo sú dnu.

Preto používajte kritické myslenie pri čítaní mainstremau (ale nie len mainstreamu) a rozlišujte. Kriticky skúmajte obsah a nedajte sa pomýliť tým, že všetci okolo tieto „pravdy“ opakujú ako papagáje. A hlavne sa nebojte dvihnúť ruku, keď jasne vidíte, že čiara je najdlhšia.

Juraj Martus

 

Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vybrali sme

Pozostalí obetí z malajzijského lietadla žiadajú Brusel o viac pomoci

Amsterdam 23. septembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Phil Nijhuis)   Pozostalí po obetiach tragédie lietadla spoločnosti Malaysia Airlines, ktoré sa na východe Ukrajiny zrútilo v júli 2014 zrejme po zásahu raketou systému Buk, požadujú viac pomoci zo strany Európskej únie. Podľa ich názoru by Brusel mal zvýšiť tlak na Moskvu, Kyjev i Washington,…

Republika srbská pohrozila, že môže opustiť federáciu Bosna a Hercegovina

Moskva/Banja Luka 23. septembra 2016 (HSP/Foto:TAR/AP-Amel Emric)   Akákoľvek silová operácia bosnianskej moci proti Republiky srbskej, ktorá je súčasťou federatívnej Bosny a Hercegoviny, bude mať za následok vyhlásenie samostatnosti Republiky srbskej, vyhlásil prezident RS Milorad Dodik. „Akékoľvek pokusy tohto druhu nás prinútia to urobiť. My sa budeme brániť. Teraz o tom všetkom…

Janukovič nechal Janukoviča v kaši. Dali by ste synovi meno Porošenko, alebo Kiska?

Užhorod/Ľvov 23. septembra 2016 (HSP/Foto:TASR/AP-Muhammed Muheisen)   „On je veľmi rozumný a vyspelý. No teraz nik z nich nie je doma, celá rodina vycestovala do Ľvovskej oblasti na zárobky – zemiaky kopú,“  hovorí o Janukovičovi Emerich Krickij, predseda dedinskej rady v obci Seredne medzi Užhorodom a Mukačevom, neďaleko slovenských hraníc Práve tu, v obci Seredne, totiž…

VideoBritánia začala stavať obrovský múr, aby zabránila migrantom v Calais prekročiť francúzske hranice

Calais 23. augusta 2016 (HSP/BB/Foto:Twitter)   Tento týždeň Veľká Británia začala stavbu s príznačným názvom "veľký múr" v blízkosti hranice s Calais, aby zabránila vstupu nelegálnych migrantov Britská vláda investovala do projektu 4 metre vysokej bariéry po oboch stranách hlavnej cesty do severného francúzskeho prístavu okolo 2 milióny libier. Plány boli…

Politico vysvetlil, prečo v Európskej únii tajne podporujú Trumpa

Washington 23. septembra 2016 (HSP/sputnik/Foto:TASR/AP-Gerald Herbert)   Mnohí európski politici by boli radšej, keby sa prezidentom USA stal Donald Trump, a nie Hillary Clintonová, hoci otvorene o tom nikto nehovorí, píše Politico Podľa slov autora článku Matthewa Karnitschniga neprejde ani jeden deň bez toho, aby nejaký vysoko postavený európsky politik…

Moslimský pašerák topil kresťanov na lodi cestou do Európy. Nepáčilo sa mu ich modlenie

Almeria 23. septembra 2016 (HSP/Foto:TASR/AP-Ramon Espinosa)   V Španielskom meste Almeria prebieha súd s kamerunským pašerákom islamského vierovyznania, ktorý napádal a topil kresťanov v Stredozemnom mori na lodi smerujúcej z Afriky do Európy. Nepáčilo sa mu, že sa modlia. Obvinený moslimský pašerák a "kapitán" lode,  viezol nelegálnych migrantov z Afriky…

Gérad Depardieu na adresu Francúzska: Sú tam imbecili, sloboda už nie je a ľudia sú manipulovaní

Paríž,Moskva 22. septembra 2016 (HSP/Foto:TASR/AP-Kai-Uwe Knoth)   Slávny francúzsky herec Gérad Depardieu neprestáva provokovať  kontroverznými výrokmi na adresu svojej pôvodnej vlasti a svojich krajanov Herec vzbudil rozruch, keď sa rozhodol odsťahovať z Francúzska na protest voči vysokým daniam, ktoré zavádzala Hollandova vláda a presťahoval sa ako veľa Francúzov do Belgicka. Búrlivák…

Francúzsko: Budeme zápasiť o prímerie v Sýrii

New York 23. septembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Petr David Josek)   Francúzsky minister zahraničných vecí Jean-Marc Ayrault dnes vyhlásil, že bude sklamaný, ale neodradí ho to, ak sa v New Yorku nedosiahne dohoda o novom prímerí v Sýrii. A dôrazne dodal: "Budeme o ňu zápasiť ďalej." Vzhľadom na "slepú uličku" v rokovaniach…

Rakúskych voličov zasiahol šok: Voľby sú odložené na december a voliť budú môcť aj 16-roční

Viedeň 23. augusta 2016 (HSP/RP/Foto:TASR/AP-Petr David Josek)   Rakúska Národná rada dala zelenú pre odloženie prezidentských volieb. Po masívnych problémoch s chybnými hlasovacími obálkami a pravdepodobnom podvode Rakúsko povolá voličov späť k urnám 4. Decembra. Tentokrát sa však vláda "poistila" znížením vekovej hranice pre možnosť voliť, čo stúpenci konzervatívca a…

Čierny deň Petra Porošenka

Kyjev 22. septembra 2016 (HSP/Foto:TASR/AP-Sergei Chuzavkov)   Včerajší deň nepríjemne rozrušil prezidenta Ukrajiny Petra Porošenka. Najprv viceprezident USA Joe Biden vydal komuniké, v ktorom jasne naznačil, že sa mu nepáčia snahy ukrajinskej politickej elity vyhnúť sa plneniu reforiem v krajine. No a potom v rozprave v ukrajinskej Dume vyšlo najavo,…

Vo Veľkej Británii si všimli Ficove vyjadrenie o tom, že EÚ sa postará o to, aby sa Británii darilo po brexite horšie

Londýn 23. septembra 2016 (HSP/Foto:TASR/AP-Francois Walschaerts)   Slovenský premiér Róbert Fico sa stáva skutočne slávnym. Najprv v Európe a za oceánom všetkých šokovali jeho výroky o tom, že treba zrušiť sankcie voči Rusku a obnoviť hospodársku spoluprácu, teraz je na rade „anglosaská“ téma... Niektoré jeho výroky počas bratislavského summitu, ale hlavne po jeho skončení…

Bezpečnostná rada OSN prijala rezolúciu o implementácii zmluvy o úplnom zákaze jadrových skúšok

New York 23. septembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Richard Drew)   Bezpečnostná rada OSN prijala dnes rezolúciu o skorom schválení Zmluvy o úplnom zákaze jadrových skúšok (CTBT). Rezolúcia vyzýva všetky krajiny, ktoré túto dohodu dosiaľ nepodpísali alebo neratifikovali, aby tak urobili v čo najkratšom čase. Informuje agentúra DPA. Rada pri tejto príležitosti zvlášť…

Vybrali sme z blogu

Článok o ničom (alebo o „fšetkom“). Ani nečítajte

Na Slovensku už vlastne niet o čom, veci sa dejú samospádom, parlamentná demokracia je v samo kríze. Opozícia už vlastne neexistuje, na slovenskom politickom a parlamentnom mori ostáva potápajúca sa loď, ktorá zhodila z paluby prebytočnú záťaž. Už takmer každý bojuje s takmer každým, proti každému a všetkým. Takmer nik za nič nenesie vinu…

Prezident vlastizradca?

Prezident vlastizradca? Vážený pán prezident. Rád by som Vám položil niekoľko otázok aby som mal jasno v tom, či v nadpise má byť otáznik, alebo výkričník. Dnes som čítal Váš príhovor na pôde OSN. Pôde organizácie ktorá sa dá právom nazvať impotentnou, nakoľko odkedy vznikla,  ani raz si nesplnila úlohu pre ktorú…

A žili spolu šťastne, pokým nepomreli...

Niet nad tradičné a osvedčené manželstvo muža a ženy. Šťastné, spokojné a vyrovnané, až do konca ich dní... Na šťastné manželstvo (partnerstvo, vzťah) musia byť dvaja. Na rozvod musia byť tiež dvaja. A tým by som mal a mohol skončiť... Úskalia, Scylla a Charybda vzťahu (manželstvo, partnerstvo): Najväčšou chybou je, ak v prípade…

Štátny program vzdelávania a Darwinova teória

Dilemou ľudského poznania samého seba a reflexií svojho vlastného pôvodu, je sama ľudská bytosť, ako úžasný a jedinečný „produkt“  evolúcie alebo stvorenia (?), vo vzájomnom filozofickom a svetonázorovom antagonizme. Aj bez potreby pátrať po jeho pôvode a rodokmeni sa dá konštatovať, že človek je bytosť  s najzložitejšou biologickou, psychickou a sociálnou štruktúrou, ktorej…

Summit v Bratislave

Nedalo mi vynechať túto neekonomickú tému pomedzi ekonomické a vyjadriť sa k tomu čo sa očakávalo a čo priniesol, hlavne čo všetko je „za tým“ Z každej strany čítam na HS, že sa tu všetci najedli, porozprávali, odišli a nič z toho. Všetkým tým, čo toto hovoria, mám pre nich niekoľko otázok. Myslíte si, že Fico…

Richard Dawkins, boží blud, sebecký gén a evolúcia

Naša zemeguľa, rodná Zem, so všetkým, čo k nej patrí aj s príslušenstvom, má v stále širšom viditeľnom vesmíre takú exkluzivitu, ako žiadne, doteraz poznané vesmírne teleso v dosahu stále ostrejšie, lepšie a ďalej vidiacich pozemských a vysunutých vesmírnych teleskopov... Úžasnosť, jedinečnosť, zvláštnosť a neopakovateľnosť Zeme a ľudstva je daná a/ jedinečnosťou postavenia a existencie planéty…

TopSpeed

Ford si dal patentovať skladaciu 4-kolku. Vyrieši dopravu v Indii?

0

V poslednej dobe sme vám predstavili viacero kurióznych patentov. Či už išlo o lietajúce auto od Toyoty, obojživelné auto od Yamahy, lepiacu kapotu od Googlu, alebo chladenie pneumatík vodou od Mercedesu. Dnes vám ukážeme ďalší patent z tejto kategórie. Vlastní ho Ford mohol by pomôcť vyriešiť situáciu s parkovaním v…

Prihlásime na Slovensku auto s volantom vpravo?

9

Táto problematika je na diskusných forách riešená denne. My v TopSpeede sme veľkými fanúšikmi japonských áut, a preto sa snažíme zistiť o tomto niekoľkoročnom probléme viac. Japonci boli v tomto vždy egoistickí. Najlepšie verzie, alebo rovno celé typy si v 80. a 90. rokoch nechali iba pre seba (JDM). Potom sa do…

Ak je auto zbraň, kamión je zbraňou hromadného ničenia

5

Ak je auto zbraň, tak naložený kamión je potom zbraňou hromadného ničenia. Práve vodiči nákladných vozidiel by mali jazdiť veľmi opatrne, predvídavo a pozorne, častokrát to tak však nie je. Potvrdzuje to video z USA. Naložený kamión tu vrazil do stojacej kolóny osobných áut. Ťahač s návesom poškodil alebo rovno…

Predstavujeme jazdcov MX-5 Cupu: #997 Martin Hlavna

0

Sú ľudia, ktorí majú pretekanie v krvi a motoršportom žijú, jedným z nich je aj Martin Hlavna z tímu HF Motorsport. Pretekanie miluje a keď má možnosť jazdiť, tak neváha a sadá za volant. Skúsil toho už veľa, Martina sme mohli vidieť aj Majstrovstvách Slovenska v halových motokárach, alebo v Scuderia Cupe (halové motokáry) či už…

Alfa Romeo Giulia: verzia Veloce pridá kone a vylepší vzhľad

6

Alfa Romeo Giulia sa ešte ani poriadne nezačala predávať a Taliani už prinášajú novú verziu Veloce. Tá prinesie niekoľko vizuálnych odlišností a zvýšenie výkonu. Nečakajte však výkony podobné verzii Quadrifoglio. Oficiálna premiéra je naplánovaná na parížsky autosalón a dátum 29.9.2016.  

Kia verí, že bude v jazdných vlastnostiach elitou. Garantom je bývalý šéfinžinier BMW M

3

Kia pomaly zanecháva svoj tieň. Stáva sa z nej moderná automobilka, ktorá okrem dizajnu chce zaujať a pritiahnuť nových zákazníkov kvalitou a dielenským spracovaním. Z predajných výsledkov za posledných pár rokov je zrejmé, že sa im to celkom darí. Marketingová politika je nastavená správne. A na Slovensku veci zjavne pomáha fakt, že v Žiline priamo, alebo nepriamo…

KAMzaKRÁSOU

Zdravé ovocné oleje: marhule, granátové jablko a melón

0

Oleje sa vyrábajú snáď z každého ovocia, ktoré má jadierka. Minule sme vám predstavili maliny, ríbezle a jahody. Dnes sa pozrieme ešte na menej tradičné oleje, konkrétne z marhúľ, granátových jabĺk, či obľúbenej letnej pochúťky – z melónu.

Hrozno a jeho účinky na zdravie

2

Počas jesenného obdobia dozrievajú v našich záhradách rôzne druhy ovocia a zeleniny. Jedným z nich je aj hrozno, ktoré je v týchto dňoch na vrchole svojej sezóny. Jeho malé bobuľky zelenej alebo tmavomodrej farby so šťavnatou dužinou obsahujú množstvo vitamínov a minerálov potrebných pre ľudský organizmus. Strapec hrozna posilní imunitu, regeneruje pokožku a pomôže pri bolestivej…

Jesenná kolekcia svadobných šiat - Monique Lhuillier

0

Kolekcia z dielne veľmi obľúbenej svadobnej návrhárky Monique Lhuillier určená na tohtoročnú jar prekvitá skvostnými modelmi, ktorým dominuje prepracovaná čipka. Práve tá dodáva jednotlivým kúskom nežnosť typickú pre práve sa prebúdzajúcu prírodu. 

Čo v sebe naozaj ukrýva amazonské ovocie acai?

1

Amazonské ovocie acai alebo acai berry sa stalo známym po celom svete len nedávno. Firmy na výrobkoch z tohto ovocia zarobili balík peňazí a ako je v Amerike zvykom - sklamaní ľudia začali na spoločnosti podávať žaloby. Oplatí sa teda acai v nejakej podobe konzumovať? Určite áno. Má naozaj množstvo pozitívnych účinkov, ale niektoré informácie, ktoré sa…

TEST: L´ORÉAL PARIS - Elseve Argile Extraordinaire - Suchý šampón

0

Poznáte ten pocit, keď ráno zaspíte. Zistíte, že za chvíľu by ste už mali byť inde. Pozriete sa do zrkadla a neviete, či máte plakať, alebo rýchlo umývať vlasy a vyberať fén. S mastnými vlasmi nemôžete predsa nikam ísť a drdol vás už nezachráni. V takejto situácii vám môže napadnúť len jediná vec. Suchý šampón.…

Video 9 jednoduchých účesov z vrkočov

1

Stále neviete, aký účes si vytvoriť? A najmä taký, ktorý by sa hodil na každý deň? Poprípade účes, ktorý by mal rovnaký základ, ale každý deň by vyzeral inak? Tak dnes sme si pre vás pripravili video, v ktorom sa môžete inšpirovať. Základ je jednoduchý a hlavne pri všetkých 9 účesoch rovnaký. Rozdeľte…

TopDesat

Aké sú najčastejšie používané priezviská v rôznych kútoch sveta?

0

Zaujímalo ťa niekedy aké sú najpopulárnejšie priezviská v rôznych kútoch sveta? Na webovej stránke Reddit sa od istého užívateľa objavila práve táto mapa, ktorá zobrazuje najpopulárnejšie priezviská v jednotlivých krajinách po celom svete. Určite už vieš že najobľúbenejším priezviskom v USA je práve Smith. No neplatí to iba pre USA, Smith je obľúbeným…

Obetovať život jedného človeka alebo piatich? 2-ročný chlapec ti ukáže riešenie tohto zložitého problému

0

Problém s vlakom, pred ktorým sú na koľajniciach priviazaní ľudia je známa filozofická dilema. Otec istého 2-ročného chlapca tento problém previedol do jeho hračiek. A ako to vyriešil chlapec? To si pozrieš na videu a určite ostaneš prekvapený z jeho originálneho riešenia. Tento myšlienkový experiment pokračuje takto: Vlak sa rýchlo pohybuje dole železnicou.…

Tureckí inžinieri dokázali prerobiť BMW na skutočného funkčného transformera

0

Po celý čas sme si všetci mysleli, že film Transformes bol vymyslený, ale ukazuje sa, že tieto obrovské roboty z automobilov naozaj existujú. Samozrejme k nám neprileteli z vesmíru ako to bolo vo filmoch, ale zostrojili ich tureckí inžinieri. Turecká spoločnosť s názvom Letrons, vyrobila prvého skutočného robota, ktorý sa dokáže z automobilu premeniť na…

Čínska vesmírna stanica sa nekontrolovane rúti na Zem

0

Po mesiacoch podozrení, Čína nakoniec oficiálne potvrdila, že ich prvá vesmírna stanica smeruje priamo na Zem a je neovládateľná. Vysoko postavený úradník čínskeho vesmírneho programu odhalil na tlačovej konferencii ešte minulý týždeň, že vesmírna stanica Tiangong-1 pravdepodobne dopadne na Zem v roku 2017, píše Xinhua News Agency. Dodal, že v súčasnej dobe je…

15 rozprávkových citátov, ktoré v sebe ukrývajú životnú múdrosť

0

Najvzácnejšie chvíle sme v detstve zažívali pri rozprávkach, v ktorých nás dej pohltil až tak, že sme prestali vnímať celý svet a veci okolo seba. Na maličký okamih sme sa stali hrdinami príbehov, prežívajúc všetky ich dobrodružstvá.   ,,Pozorujte svet okolo seba s rozžiarenými očami, pretože tie najväčšie tajomstvá sa vždy skrývajú na tých…

Ako by vyzerali planéty, ak by od Zeme boli rovnako ďaleko ako mesiac?

0

Vesmír je bezpochyby fascinujúcou vecou. Počas niekoľko sto-tisícovej až miliónov rokov trvajúcej histórie ľudstva sme ho začali objavovať len relatívne nedávno, pred pár desaťročiami. A akú malilinkú časť máme zmapovanú? To však nie je predmetom tohto článku. Teraz si poďme trochu zafantazírovať a ukázať si, čo by bolo, ak... ak by…