Kto číta mainstream?

Bratislava 24. augusta 2015 (HSP/Foto:TASR/AP-Yves Logghe)

 

V rámci sociologických výskumov robili na univerzite v USA zaujímavý pokus. Študentom ukázali tri rôzne dlhé čiary nakreslené na papieroch a požiadali ich, aby dvihli ruku, keď uvidia najdlhšiu čiaru. V miestnosti ich bolo desať. Takúto úlohu mal však iba jeden z nich o čom samozrejme nevedel, deviati ďalší boli inštruovaní tak, aby dvihli ruku, keď uvidia druhu najdlhšiu čiaru. Študent, ktorý mal ruku dvihnúť, keď uvidí najdlhšiu čiaru vo väčšine prípadov dvihol ruku spolu so skupinou, hoci rozdiel v dĺžke čiar bol zrejmý. Tú je kľúč k pochopeniu sily a čítanosti mainstreamu.

Ilustračné foto
Ilustračné foto

75 % študentov, ktorí mali dvihnúť ruku keď uvidia najdlhšiu čiaru sa prispôsobilo skupine a dvihli ruku spolu s ostatnými napriek tomu, že bolo úplne evidentné, že nejde o najdlhšiu čiaru. Iba 25 % si dokázalo stáť za svojim zjavne správnym názorom a aj proti väčšine ho dokázali prezentovať.

Toto je podstatný moment celého experimentu. Rozdiel medzi dĺžkou čiar bol tak markantný, že nemohlo dôjsť zámene, omylu. Ľudia, ktorí dvíhali ruku spolu so skupinou vedeli, že tá čiara, ktorú im ukazujú nie je najdlhšia (a teda by nemali dvihnúť ruku). Nedokázali sa však vzoprieť skupine, nedokázali sa vyčleniť zo skupiny a odporovať väčšinovému názoru. Rovnako je to aj s čitateľmi mainstreamu. Nedokážu zaujať iný postoj ako je väčšinový, dôvody sú rôzne.

Čo je zlé na sledovaní mainstreamu? Veď ide o väčšinový názor. Toto je základný omyl. Nejde o väčšinový názor, ale o názor prezentovaný väčšinou médií, pričom tento názor je často úplne evidentná lož, alebo dokonca úplný výmysel. Ako je možné, že väčšina médií unisono šíri nejakú propagandistickú lož nechajme na inú diskusiu, pretože ide o veľmi komplikovanú problematiku. Vráťme sa k našej téme a to k čitateľovi mainstreamu.

Prečo teda niekto číta mainstream a následne ho prezentuje ako názor s ktorým súhlasí? Základným bodom je znova schopnosť prezentovať svoj názor alebo takáto neschopnosť a následné prispôsobenie sa názoru väčšiny. Problémom teda nie je čítanie mainstreamu ako také, lebo donedávna na Slovensku vládla maisntreamová totalita a v podstate nikto nemal na výber čo si prečíta. Najväčší problém je byť schopný svoj odlišný názor vyjadriť.

Teda pokročme ďalej a zodpovedajme si najdôležitejšiu otázku, prečo je tak ťažké vyjadriť odlišný postoj a aké dôvody vedú ľudí k tomu, aby sa prispôsobili väčšine a prezentovali mainstreamové názory ako správne.

Tu si treba uvedomiť jeden základný rozdiel. Zatiaľ čo študenti vedeli na sto percent, že čiara za ktorú dvíhajú ruku nie je najdlhšia, veľká časť čitateľov mainstreamu nevie, že číta propagandu. Deje sa tak z rôznych dôvodov, či už nemajú inteligenčný potenciál nato, aby si to uvedomili, alebo ich to jednoducho nezaujíma, lebo sú zahltení inými vecami nie je dôležité. Túto skupinu „nevedomých“ si nemusíme všímať.

Omnoho zaujímavejší sú z nášho pohľadu tí, ktorí si uvedomujú, že tie a tie názory prezentované v mainstreame nie sú úplne správne, že sú dokonca úplne zavádzajúce alebo to aspoň tušia, napriek tomu dvíhajú ruku a prezentujú tieto názory ako pravdivé, ako názory s ktorými súhlasia a pokladajú ich za správne, hlasno sa k nim hlásia a čo je úplný paradox, často dokonca agresívne ostrakizujú tých, ktorý sa nechcú prispôsobiť a svoj iný názor vyjadria.

Samozrejme, základný dôvod je jasný na prvý pohľad a je rovnaký ako u študentov, neodvážia sa postaviť proti skupine. Dôvody, ako som uviedol vyššie, sú rôzne. Hlavnou obavou je obava z vylúčenia zo skupiny.

Vylúčenie zo skupiny, prvotne z rodiny, je najtvrdší, najvážnejší nefyzický trest, ktorý spoločnosť môže udeliť. Vylúčenie je často spojené s výsmechom, znevažovaním, útokmi a podobne. Niet sa preto čo čudovať, že nie každý sa cíti dosť silný, aby takýto trest riskoval. O celej problematike vylúčenia už psychológovia napísali tisíce kníh. Zbytočne by sme to tu detailne rozoberali.

K tomuto sociálnemu vylúčeniu sa dnes ešte pridávajú resp. s ním automaticky súvisia ekonomické straty. Jednak je mnoho ľudí ideologicko-ekonomicky napojených na šírenie týchto ideí. Teda pracujú v organizáciách, kde je šírenie týchto ideí priamo náplňou ich práce alebo sú na ich akceptovaní závislé (rôzne mimovládky, umelecké, novinárske povolania atď.). Ale aj ľudia, ktorí normálne ekonomicky nie sú na podpore takýchto myšlienok a informácii zainteresovaní, by v prípade opačného postoja a následného vylúčenia ekonomicky mohli trpieť. Problémy v zamestnaní, stopka, zastavenie rastu kariéry, výpoveď, nedostatok kšeftov, príležitosti, strata ochrany – nestojí zato to riskovať.

Preto pravdu si dovolia títo ľudia povedať, až keď sú takpovediac zavodou. Politici a ministri na dôchodku, miliardári, ktorých biznis nie je napojený na štát a podobne. Teda len malé percento ľudí, ktorí však počas kariéry lži mainstreamu usilovne posluhovali, napomáhali a využívali ju.

Propagandistické pôsobenie mainstreamu je samozrejme veľmi nebezpečné, lebo udržiava väčšinu populácie často v nepravdivej, niekedy úplne vymyslenej realite, čo v budúcnosti, keď už nožnice medzi propagandou a realitou budú neudržateľne otvorené, bude nevyhnutne viesť ku katastrofálnym dôsledkom. Neriešené, bagatelizované, maisntreamom prehliadané problémy sa radikálne prihlásia o slovo.

Mainstream má však silu hlavy XXII. Čím väčšia je skupina ktorú „informuje“ tým menej ľudí sa z nej odváži vystúpiť, čím menej ľudí z nej vystúpi tým väčšiu dôveryhodnosť má pre tých čo sú dnu.

Preto používajte kritické myslenie pri čítaní mainstremau (ale nie len mainstreamu) a rozlišujte. Kriticky skúmajte obsah a nedajte sa pomýliť tým, že všetci okolo tieto „pravdy“ opakujú ako papagáje. A hlavne sa nebojte dvihnúť ruku, keď jasne vidíte, že čiara je najdlhšia.

Juraj Martus

 

1285 €

Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vybrali sme

Facebook vedie kampaň proti nenávistným odkazom, týždenne ich zmaže 66.000

New York 27. júna 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Noah Berger)   Americká spoločnosť Facebook dnes oznámila, že posledné dva mesiace vymazávala týždenne 66.000 odkazov. Tento gigant medzi sociálnymi médiami totiž podniká rozsiahle zásahy proti odkazom, ktoré pokladá za prejav nenávisti. Spoločnosť v blogu uviedla, že vymazávanie odkazov môže "byť vnímané ako cenzúra", ale…

Šéf OSN vyzval predstaviteľov rozdeleného Cypru, aby využili šancu na dohodu

New York/Bratislava 27. júna 2017 (TASR/AP/Bebeto Matthews)   Generálny tajomník OSN António Gutteres vyzval dnes lídrov oboch častí etnicky rozdeleného Cypru a tiež jeho ručiteľské krajiny - Turecko, Grécko a Britániu, aby využili summit, ktorý sa začne v stredu vo Švajčiarsku, a chopili sa šance uzavrieť dohodu o zjednotení ostrova.…

Vydieračský vírus vyčíňa aj v ČR, Nemecku, Veľkej Británii, ba aj v Indii

Zürich/Paríž/Berlín/Praha 27. júna 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Sergei Chuzavkov)   Nielen na Ukrajine a v Rusku, ale aj v Česku, Nemecku, Veľkej Británii, ba aj v Indii sa dnes prejavil nový vydieračský vírus, ktorý je dôsledkom masívneho hackerského útoku na počítačové systémy rôznych inštitúcií, vládnych úradov, nadnárodných spoločností, ale i rôznych výrobcov, prepravcov…

Francúzsky parlament si zvolil za predsedu kandidáta LREM Francoisa de Rugyho

Paríž 27. júna 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Francois Mori)   Francúzske Národné zhromaždenie si dnes na svojom prvom zasadnutí po tohtomesačných voľbách zvolilo za predsedu Francoisa de Rugyho (43). Do funkcie ho nominovala centristická strana prezidenta Emmanuela Macrona Republika v pohybe (LREM), ktorá vo voľbách získala parlamentnú väčšinu. Za Rugyho hlasovalo v tajnej…

Českí poslanci opäť schválili senátormi odmietanú novelu o pobyte cudzincov

Praha 27. júna 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Petr David Josek)   Poslanecká snemovňa českého parlamentu dnes v Prahe opätovne schválila novelu legislatívy, ktorá sprísni podmienky pobytu cudzincov na území ČR a obmedzí migráciu z ekonomických dôvodov. Stalo sa tak hlasmi 113 zo 145 prítomných poslancov, a to napriek nesúhlasu českého Senátu a ochrancov…

Nemecko vyzdvihlo jadrovú dohodu s Iránom ako znak nádeje pre región

Berlín 27. júna 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/DPA/Wolfgang Kumm)   Nemecký minister zahraničných vecí Sigmar Gabriel dnes uviedol, že jadrová dohoda s Iránom pomohla znížiť nebezpečenstvo veľkého konfliktu na Blízkom východe. Nemecko podľa jeho slov urobí všetko pre to, aby sa tejto dohody všetky jej strany držali. Po rozhovoroch s iránskym rezortným kolegom…

Mayová: Škótska premiérka by mala celkom zrušiť plány na druhé referendum

Londýn 27. júna 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Virginia Mayo)   Britská premiérka Theresa Mayová dnes povedala, že predsedníčka škótskej vlády Nicola Sturgeonová by mala "celkom stiahnuť zo stola otázku druhého referenda o nezávislosti Škótska". "Myslím si, že také bolo jasné posolstvo z všeobecných volieb, a podľa mňa nadišiel čas, aby sa Spojené kráľovstvo…

Macron pozval Trumpa do Paríža na oslavy Dňa dobytia Bastily

Paríž 27. júna 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Evan Vucci)   Francúzsky prezident Emmanuel Macron pozval amerického prezidenta Donalda Trumpa a jeho manželku Melaniu na oslavy Dňa dobytia Bastily do Paríža, ktorý sa slávi 14. júla a je francúzskym štátnym sviatkom. Informovala o tom dnes agentúra DPA. Macron pozvanie učinil počas telefonického rozhovoru so…

Orbán: Navrhujeme, aby migrantov Európa namiesto relokácie vyviezla von

Budapešť 27. júna 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Francois Walschaerts)   Maďarsko navrhuje, aby Európa migrantov namiesto prerozdeľovania vyviezla von zo svojho územia. Podľa agentúry MTI to dnes vyhlásil v Budapešti predseda maďarskej vlády Viktor Orbán. "My, ktorí chceme Európu národov, nie sme euroskeptici, ale eurorealisti, ktorí chcú stavať Európu namiesto piesku na pevných…

Asad navštívil ruskú leteckú základňu Humajmím

Bejrút 27. júna 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/Syrian Presidency via Facebook)   Sýrsky prezident Bašár Asad vykonal inšpekciu ruskej leteckej základne Humajmím na západe Sýrie. Asada sprevádzal náčelník generálneho štábu ruskej armády Valerij Gerasimov. Informovala o tom dnes agentúra AP s odvolaním sa na sýrske armádne zdroje. Základňa sa nachádza neďaleko pobrežného mesta…

Lídri euroázijských parlamentov sa v Kórei dohodli na prehĺbení spolupráce

Soul/Bratislava 27. júna 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/YONHAP)   Predsedovia parlamentov dovedna 25 krajín Európy a Ázie sa dnes v juhokórejskej metropole Soul dohodli na posilnení vzájomnej parlamentnej spolupráce, hospodárskych väzieb aj podpore voľného obchodu. Vyplýva to zo spoločného vyhlásenia, ktoré prijali pri príležitosti v poradí už druhého ročníka konferencie šéfov euroázijských parlamentov.…

Kriminálny úrad finančnej správy má štyroch nových vyšetrovateľov

Bratislava 27. júna 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/Kriminálny úrad finančnej správy)   Kriminálny úrad finančnej správy (KÚFS) má štyroch nových vyšetrovateľov, ktorí dnes úspešne absolvovali záverečnú vyšetrovateľskú skúšku. Počet vyšetrovateľov finančnej správy sa rozšíril z dôvodu očakávaného rozšírenia kompetencií vo vzťahu k dani z pridanej hodnoty na vstupe. Úlohy a kompetencie kriminalistov sa…

Vybrali sme z blogu

15.1 Základy riadenia spoločnosti, základy makro ekonomiky

... pokračovanie článkov 14 a celej série 5.X Po našom štrnganí 1989 sme všetci čo sme štrngali očakávali lepšiu spoločnosť, lepšiu budúcnosť Chceli sme Socializmus s ľudskou tvárou, morálnejšiu a spravodlivejšiu spoločnosť. Čo sme dostali? Korporátny kapitalizmus, globalizáciu, úplnú stratu suverenity, o spoločnosti začali rozhodovať zahraničné krajiny, ich ambasády a agenti Priateľstvo medzi národmi,…

Český (aj slovenský?) národný a štátny záujem

Vo štvrtok 22. júna, svojím vstupným príhovorom, prednáškou, zahájil český prezident Miloš Zeman 217-te verejné Žofínske fórum (žiadny Bilderberg), ktorého témou bol „český národný a národno-štátny záujem“. Čítanie textu, zhodného s jeho zvukovou podobou, vám potrvá zrejme kratšie, než počúvanie (aj z pohľadu vášho času). Pri preklade a editácii textu som nemal žiadne problémy,…

Volkswagen štrajkuje. To je ale málo. Poďme do štrajku celá republika!!!

STOP zdieraniu, vykorisťovaniu, zotročovaniu a okrádaniu. Už nebudeme držať hubu a krok v tomto prehnitom systéme, kde vládnu skorumpovaní politici, mafia, bezprávie, svojvôľa a organizovaný zločin. Zlodeji vo vláde a ich prisluhovači v parlamente, súdnictve, prokuratú

Čeho se štítit?

Osobně jsem to nezkoumal, prodávám, jak jsem koupil, jak se říká. Ale… ačkoliv jsem to neověřoval, jsem ochoten uvěřit, že je tomu alespoň u uvedeného tak, jak autoři píší. Podle článku https://womanonly.topzine.cz/4-veci-kterych-se-stitime-zbytecne-co

Nech so mnou #Somtu nemá prácu ...

Dodnes mi znie v ušiach veta "Rodina, základ štátu". Táto veta bola jedným z pravidiel spoločnosti, ktorá fungovala na základe marxizmu-leninizmu. A tá spoločnosť sa pre rodinu snažila spraviť maximum. Demografický vývoj v ČSSR v rokoch sedemdesiatych to len potvrdil. Ďaľším heslom tohto zriadenia bolo "Učiť sa, učiť sa, učiť…

Tu je prvých sedem indícii prečo tzv. Mečiarové amnestie sú len špicou ľadovca, pod ktorým sa nájdu desiatky mŕtvych, tisíce prenasledovaných a milióny chudobných…. (1)

„Štvorica, ktorá toto začala – Kiska, Fico, Danko, Bugár spustila Bižie mlyny… melú pomaly, ale nájdu si ich“, vyhlásil Mečiar v diskusnej relácii RTVS Slobodné dialógy. „Čo sa mám týchto chlapcov báť“ uviedol ďalej Mečiar s tým, že každý občan SR by mal mať právnu istotu vrátane neho. Ale ja hovorím, že…

TopSpeed

Takata ohlásila bankrot. Firmu položil pokus šetriť

9

Kedysi druhý najväčší výrobca airbagov končí po obrovskej chybe. Firma Takata ohlásila bankrot, respektíve požiadala o ochranu pred veriteľmi v USA a Japonsku. Takmer všetky jej aktíva, okrem divízie na výrobu airbagov, odkúpil hlavný konkurent, firma Key Safety Systems za 1,588 miliardy dolárov. Tá by podľa doterajších vyhlásení nemala zavrieť…

Prichádza nová Toyota Camry. Čo na ňu poviete?

5

Sedan Toyota Camry sa u nás popularity nikdy nedočkal. Na cestách ju sem-tam môžete stretnúť v rôznych generáciách. Novšie generácie, ktoré na našich cestách stretnete majú na 90% ukrajinskú alebo ruskú štátnu poznávaciu značku. Ešte väčší úspech ako na východ od nás žala za oceánom. A práve teraz prichádza na…

Na Nordschleife už asi jazdí Mercedes-AMG GT Black Series

0

Mercedes-AMG GT Black Series prototyp zachytili kamery na Nürburgringu. Beštia zo Zeleného pekla, ako nazývajú Mercedes-AMG GT R, zrejme nezostane vrcholom ponuky. Príchod ešte ostrejšej verzie už aj tak brutálneho športiaku by znamenal návrat označenia Black Series. AMG GT Black Series by sa dočkal úprav v podobe redukcie hmotnosti, vylepšenia…

Nové BMW X3 bude o 55 kg ľahšie, no nedostane vzduchové pruženie

0

BMW X3 je na trhu už od roku 2003. III. generácia prichádza po takmer 14-tich rokoch. Typ X3 bol prvý zástupca nového segmentu. Konkurentov z Ingolstadtu, Štutgartu a Göteburgu predbehla X3 o 5 rokov a získala množstvo zákazníkov. Čím nás bude presviedčať o kvalitách nová generácia?

Najdisciplinovanejšie posádky našli v Bratislave

7

Na svoju bezpečnosť najviac dbajú posádky v Bratislave. Zaostáva najmä východ Slovenska. Vyplýva to z výsledkov osvetovej akcie, ktorú realizovala spoločnosť OMV Slovensko. V rámci záväzku We care more pripravili kampaň pre pasažierov vozidiel, aby sa pripútavali aj na zadných sedadlách. Počas akcie zodpovedné posádky vozidiel odmeňovali. Najdisciplinovanejšie posádky našli v Bratislave.  

Fiat 500 má nový svetový rekord

1

Malý Fiat 500 je v rodnej krajine mimoriadne obľúbený. V každom, aj v najmenšom mestečku ich tam môžete stretnúť desiatky. Nedávno sa zapísal do Guinnessovej knihy novým rekordom. Nezískal ho priamo automobil za niektorú z vlastností, avšak aj tejto aktivite musím uznať náročnosť. Za menej ako 48 hodín dokázali tamojší predajcovia odovzdať zákazníkom takmer 1 500…

KAMzaKRÁSOU

TEST: Oriflame toaletná voda Northern Beauty

0

S príchodom nového ročného obdobia zvykneme striedať aj naše obľúbené vône. Počas teplých letných slnečných dní siahame skôr po sviežich toaletkách - kvetinových či ovocných. Je to veľmi prirodzená voľba, nakoľko počas leta potrebujeme cítiť sviežosť v podobe ľahkého kvetinového vánku, mora či exotiky. Nedokážem si predstaviť na sebe ťažkú korenistú omamnú vôňu počas horúceho dňa, takáto…

Topánky espadrilky - najhorúcejší trend tohto leta

6

Už je jasné, aká obuv bude kraľovať v lete 2017. Predstavujeme vám nový letný trend - espadrilky. Sú pohodlné, ľahké a majú jedinečný štýl. Topánky Espadrilky majú za sebou dlhú históriu a aj keď sa podľa ich mená možno hneď nechytíte, určite ich poznáte. Tieto plátenky, zvyčajne nízke, sú vyrobené z plátna a…

Dotticure Manicure – vybodkujte si svoju manikúru!

2

Patríte k nadšenkyniam bodkovaných vzorov? Tak vytiahnite bodkovací nástroj, pretože bodkované nechty budete chcieť nosiť tiež! Vždy nás každý trend nejako dostane – buď nás takpovediac pobúri alebo nás natoľko nadchne, že ho chceme okamžite vyskúšať. Od geodetických vzorov, cez kamienky na nechtoch alebo komplikovaných vzorov sa dostávame k jednoduchým bodkám. Dotticure…

Zabavme sa: Najhoršie rodinné fotky z dovoleniek

2

Pokiaľ si myslíte, že na fotkách z výletov vyzeráte zle, pozrite sa na tieto najhoršie rodinné fotky z dovoleniek! Budete sa cítiť oveľa lepšie. Návšteva vodného parku, safari či obyčajná rodinná fotografia sa v niektorých prípadoch premenili na hotové katastrofy. Účastníci však majú na čo spomínať a my si môžeme spríjemniť…

Ako na to: Zlaté pravidlá pre správne česanie vlasov

2

Pýtate sa čo môže byť také zložité na česaní? Budete prekvapení, pretože správne česanie vlasov je tým najväčším kľúčom ku krásnym vlasom.

Vysoká výplň v zube - aké problémy vám hrozia?

2

Veľakrát sa stáva, že v rýchlom životnom tempe, ktoré často zažívame chceme čo najrýchlejšie odísť aj zo zubárskeho kresla. Viete ako ťažkosti môžu nastať keď si nenájdete ani čas posedieť v kresle o pár minút dlhšie a opraviť novo zhotovenú výplň ak vám stále vadí? Predtým než nabudúce budete váhať…

TopDesat

10 úžasných faktov, ktoré budeš chcieť určite vedieť

0

Všetci jednoducho milujeme náhodné a úžasné fakty. Niektoré ti môžu priniesť dobrú náladu, zatiaľ čo iné môžu zmeniť spôsob, akým vidíš svet. Zároveň sa pri týchto faktoch môžeš naučiť aj niečo nové. Dnes ti preto predstavujeme 10 úžasných faktov, ktoré budeš chcieť určite vedieť. Počiatok bol pôvodne hororový film [caption id="attachment_14040"…

10 najťažších jazykov na svete. Je medzi nimi aj slovenčina?

0

Učiť sa cudzí jazyk môže byť aj zábava. Ak sa však budeš učiť niektorý z nasledujúcich jazykov, zrejme pri tom až toľko zábavy nezažiješ. Vraví sa, že si toľkokrát človekom, koľko cudzích jazykov ovládaš. Niektoré sa naučíš rýchlejšie a ľahšie, ostatné zasa pomalšie a ťažšie. Ak však nemáš veľkú trpezlivosť…

Kreatívny otec tvorí dokonalé fotografie pre svoju dcérku

0

Každý, kto má deti, to pozná. Chceš jednoducho zaznamenať všetky spomienky. Či už na fotke alebo na videu. Musíš mať uschované všetky dôležité okamihy, chceš zachytiť ako sa dieťatko mení, ako každým dňom rastie. Túto výzvu vezme každý inak. Neuveriteľne kreatívny otec z nášho dnešného príspevku sa k tejto výzve…

Infografika: Ako na správny pitný režim

0

Pitný režim mnohí z nás zanedbávajú. Myslíme si, že keď nepociťujeme smäd, nepotrebujeme dopĺňať tekutiny. A komu by sa stále chcelo chodiť na záchod, keď nemusí? V skutočnosti však vážne ohrozujeme svoje zdravie. Neznamená to, že z mierneho nedostatku tekutín by sme mali hneď na mieste odpadnúť a už sa…

O tom, ako sa herci kvôli rolám menili

0

Vraví sa, že zmena je život. No aký majú život herci, ktorí sa musia zmeniť niekedy aj na počkanie? Veľakrát ľudia netušia, čo musí filmová hviezda podstúpiť pre natáčanie. Či už je to na konkurzoch, či priamo pri nakrúcaní, niekedy musí zo seba dostať viac než len maximum. Prinášame len ukážku z toho, čo…

Muzikantské venovania v sprievode krehkých tónov vyznania

0

Poznáš ten pocit, keď si na koncerte svojej obľúbenej kapely a tvoju najobľúbenejšiu pieseň spevák venuje práve tebe? Nestáva sa to tak často, ako by ľudia chceli. No čo je to venovanie piesne oproti napísaniu skladby pre niekoho, koho (ne)milujeme. Mnoho muzikantov svoje piesne  venovalo osobám, ktoré pre nich v živote čosi znamenali. …