Inkvizícia, koľko ľudí má vlastne na svedomí? Skutočnosť a fikcia. Časť druhá

Inkvizícia, koľko ľudí má vlastne na svedomí? Skutočnosť a fikcia. Časť druhá

Bratislava 12. augusta 2016 (HSP/Foto:TASR/AP- Jozef Ďurník, Radovan Stoklasa )

 

Inkvizičné procesy na Slovensku „zaostávali“ za západnou Európou. Azda najmiernejšie prebiehali v oravskej stolici, kde trestom boli nútené práce alebo peňažná pokuta. Podľa dobových záznamov bola ako prvá upálená žena menom Maxinka na začiatku 16. storočia. Niektoré zdroje hovoria o 200 popravených, iné až o 400. Vzhľadom na počet obyvateľov Slovenska a skúsenosti z iných krajín je pravdepodobnejšie nižšie číslo. V Krupine bola v roku 1748 upálená posledná „bosorka“. Prvú časť článku si môžete prečítať tu

Ilustračné foto
Ilustračné foto

Poďme teraz troška „filozofovať“. Pri inkvizícií sa operuje s podsunutými predpokladmi, vďaka ktorým sa „pekelne dofarbuje“. Prvým takýmto predpokladom je, že každý kto kedy stál pred inkvizíciou bol odsúdený. Druhým, že každý odsúdený bol predtým mučený, aby sa priznal. Tretím, že každý mučený a odsúdený bol popravený. Tým sa vytvoril démonický obraz inkvizície plnej zloduchov putujúcich krajinou v tmavých zlovestných kočiaroch a vybíjajúcich ľudí jedného za druhým, ako „dobre namazaná mašina“. V realite však boli splnené všetky tri predpoklady iba málokedy. Tie sú zriedka vyrieknuté nahlas a vlastne ani nemusia byť, stali sa tzv. všeobecnou pravdou o ktorej sa nediskutuje. A čo je najväčší švindeľ? Vytvoril sa dojem, akoby každý kto stál pred inkvizíciou bol nevinný.

Reklama

Prirodzene, že množstvo súdených sa radšej priznalo a odišlo tak s menším trestom, prípadne „na oko“ prestali šíriť „bludy“. Prirodzene, že židia a moslimovia prechádzali aspoň na oko na katolícku vieru, alebo opúšťali krajinu (Španielsko), aby sa tak vyhli problémom. Inkvizícia bola „tupým kladivom“ cirkvi. Za množstvo mŕtvych, ale hlavne stíhaných môžu priamo aj nepriamo dvaja najväčší psychopati inkvizície – Bernard Gui a Tomasa de Torquemada, tí inšpirovali ďalších. Ako sa menila doba a moc katolíckej cirkvi upadala, štáty sa sekularizovali, tak inkvizícia zanikla. Plnú moc získali tzv. svetské súdy.

Ilustračné foto
Ilustračné foto

Prečo mala inkvizícia také právomoci a bola tak akceptovaná? Lebo cirkevná a svetská moc si bola tak blízko, že miestami splývala. Kresťanstvo v tej dobe oficiálne a dominantné náboženstvo väčšiny štátov Európy budovalo civilizáciu. Pozitívnu aj negatívnu. To je na veľkú sériu článkov. V časoch, keď bola drvivá väčšina populácie kresťanov a obzvlášť katolíkov, bolo celkom prirodzené, že cirkev katolícka, či protestantské mali moc súdiť. Treba si uvedomiť, že členovia cirkvi boli vzdelaní, cirkev založila množstvo škôl, univerzít, prepisovala knihy, vyučovala v kláštoroch, radila panovníkom a šľachticom, bola veľmi blízko vedeniu. Nešlo zďaleka len (aj keď často aj) o hlúpych tmárov, či vidieckych „kňazíkov“.

Reklama

Problémom pri dnešnom nazeraní je predovšetkým historická doba, v stredoveku boli bežné brutálne tresty už len pri podozrení. Väčšinou stačili svedecké výpovede závistlivých susedov, ktorí bažili po majetku, množstvo občanov bolo krajne poverčivých a paranoidných. Svedectvo ženy malo menšiu hodnotu ako svedectvo muža a svedectvo sedliaka menšiu hodnotu ako svedectvo šľachtica. Samozrejme, nebolo to samoúčelné, akoby sme sa dnes mohli domnievať. Muži boli svetaznalejší, gramotnejší, inteligentnejší, podobne šľachta. Nič nie je čierno-biele. Pri hodnotení nám proste uniká dobový kontext, vzťahy, porovnávame neporovnateľné. Inkvizícia bola často postavená pred neľahkú voľbu aj pod tlakom miestnych autorít, hlavne šľachticov. Krutá doba mala kruté tresty. Panovníci bežne bičovali svojich služobných, černosi otročili a nik sa nad tým nepozastavoval. Bežný sedliak nemal skoro žiadnu cenu, žiadna minimálna mzda, dávka v nezamestnanosti, sloboda zhromažďovania sa a vyjadrovania, rovnaké zaobchádzanie pred zákonom, atď.

Inkvizičné procesy boli v niektorých smeroch novinkou, čiastočne obnovovali rímske právo a išli troška ďalej. Inkvizícia ako prvá zaviedla v praxi prezumpciu neviny a právo na kvalifikovanú obhajobu. Viaceré tresty, ktoré uložila, by boli právoplatné aj podľa svetského práva. Inkvizičné súdy boli značne opatrné pre možnosť falošných obžalôb, ktoré boli časté. Mučenie sa stalo neskôr viac prostriedkom trestu než nástrojom pre hľadanie pravdy. Tresty všeobecne boli však väčšinou v kompetencii svetskej moci a nie cirkevnej. Treba si tiež uvedomiť, že viaceré odklony od kresťanského učenia neboli potierané iba zo zrejmého dôvodu boja katolíckej cirkvi s konkurenciou, či pre jej snahu prepísať históriu. Nie málo siekt a kultov bolo nebezpečných pre morálku a zdravie. Inkvizícia sa stala bičom proti katolíckej cirkvi, ktorej moc je stále značná. Nech však nenávisť voči všetkému náboženskému a cirkevnému „nezatemňuje ľuďom rozum“. Predstava inkvizície vyzerá dnes až primitívne.

Vzhľadom na časté (až plánované) nepochopenie tohto na dva diely deleného článku uvádzam, že jeho zmyslom bolo demytologizovať inkvizíciu, nie obhajovať ju.

Anton Smatanik

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:08

Francúzsko a Nemecko v piatok potvrdili plány na spoločný vývoj bojového tanku novej generácie. Ministri obrany Francúzska a Nemecka – Sébastien Lecornu a Boris Pistorius – počas slávnostnej ceremónie v Paríži podpísali memorandum o porozumení, ktoré spečatilo rozdelenie výroby pokročilého bojového tanku s označením Main Ground Combat System (MGCS) v pomere 50:50.

20:05

Americký prezident Joe Biden v piatok povedal, že je ochotný neskôr na jeseň debatovať so svojím pravdepodobným republikánskym oponentom Donaldom Trumpom. Ide o jeho doteraz najrozhodnejšie vyjadrenie na túto tému.

19:57

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v piatok vyhlásil, že od nového generálneho tajomníka Severoatlantickej aliancie (NATO) očakáva, že uprednostní riešenie obáv Turecka súvisiacich s terorizmom.

19:43

19:41

Americký minister obrany Lloyd Austin v piatok oznámil nový balík pomoci pre Ukrajinu vo výške šesť miliárd dolárov (5,6 miliardy eur).

19:37

Čína vyzýva na začatie medzinárodného vyšetrovania teroristického útoku na plynovod Nord Stream pod záštitou OSN.

Na zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN to oznámil predstaviteľ krajiny pri OSN.

19:10

Podpora členstva v Európskej únii v Poľsku klesla na najnižšiu úroveň za vyše desaťročie. V piatok to ukázali výsledky prieskumu verejnej mienky. EÚ sa pritom pripravuje na voľby do Európskeho parlamentu.

18:53

V nefungujúcom hoteli v juhobrazílskom meste Porto Alegre vypukol v piatok požiar. Zahynulo najmenej desať ľudí a ďalší sú zranení, informovali úrady.

18:40

Ceny ropy sa v piatok popoludní mierne zvýšili. A aj za celý týždeň smerujú k zisku po dvoch týždňoch strát. Podporili ich vyhlásenia ministerky financií USA Janet Yellenovej, že tempo rastu americkej ekonomiky v 1. štvrťroku by mohlo byť revidované smerom nahor, a že inflácia sa zmierni. Obavy z ponuky podporili tiež ceny komodity, keďže napätie na Blízkom východe pokračuje.

18:33

Obrovské množstvo trosiek vrátane nevybuchnutej munície v palestínskom Pásme Gazy sa bude odstraňovať približne 14 rokov, uviedol v piatok predstaviteľ OSN.

18:30

Stretnutie tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana s americkým prezidentom Joeom Bidenom v Bielom dome, plánovné na 9. mája, odložili. Povedal to v piatok turecký predstaviteľ pre agentúru AFP.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke meotar a ďalšie učebné pomôcky v Múzeu školstva a pedagogiky, ktoré otvorili po niekoľkých rokoch od rekonštrukcie nových priestorov, sťahovania a budovania múzejného zázemia v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves

Autor: TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Dušan Hirjak

Marek Brna

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali