Srbsko týchto dní: Megaprotesty, ktoré vám médiá zabudli ukázať. Dokážu si Srbi ubrániť svoj poklad pred nadnárodnou korporáciou?

Srbsko týchto dní: Megaprotesty, ktoré vám médiá zabudli ukázať. Dokážu si Srbi ubrániť svoj poklad pred nadnárodnou korporáciou?

Belehrad 21. decembra 2021 (HSP/Foto:TASR/AP-Darko Vojinovic)

 

Táto „demokracia“, v ktorej žijeme, pred nás kladie stále tú istú „záhadu“: ľudia, ktorých si občania vo voľbách zvolia, nepresadzujú ich záujmy občanov, ale záujmy neznámych cudzincov. Najnovšie v Srbsku, kde hrozí environmentálna katastrofa, lebo cudzinci chcú ťažiť lítium

ťažba lítia
Na archívnej snímke z 11. decembra 2021 ekologickí aktivisti blokujú cestu počas protestu v Belehrade

Je to ako cez kopirák, stále rovnaký scenár ako vo všetkých kolóniách kdekoľvek vo svete: kompradori dosadení do politiky masmédiami a mimovládnymi štruktúrami sa tvária, že pracujú pre blaho občanov, ale v skutočnosti reprezentujú záujmy „nadnárodnej“ korporátnej svoloče, ktorej sú nejaká demokracia, ľudia, ale žiaľ, aj príroda, srdečne ukradnuté.

Reklama

Máme tu krásny príklad: v Srbsku bolo nedávno objavené obrovské nálezisko sodíkovo-lítiového vodnatého bórosilikátu, ktorý má navyše unikátne vlastnosti, vďaka ktorým je z neho možné získavať pomerne ľahko lítium. Podľa údolia Jadar, v ktorom sa nálezisko nachádza, dostal minerál dokonca už aj názov: jadarit. A keďže o lítium je dnes obrovský záujem, pretože v „dobe batériovej“ je potrebné prakticky všade, sa na lokalitu okamžite vrhla nadnárodná ťažiarska spoločnosť Rio Tinto, ktorá tam chce postaviť gigantickú baňu, jednu z najväčších na svete.

Nové nálezisko má obrovský potenciál, Srbsko by sa vďaka nemu mohlo stať jedným z hlavných svetových dodávateľov lítia. Problém je v tom, že ťažba a spracovanie lítia je environmentálne veľmi „špinavá“ technológia (to by si mali všimnúť aj tí, ktorí presadzujú okamžitý prechod na čisto elektrickú dopravu ako údajne šetrnú pre životné prostredie). Je nielen veľmi náročná na energiu a spotrebu vody, ale vznikajú pri tom aj toxické emisie, ktoré ohrozujú zdravie ľudí žijúcich nielen v blízkom okolí, ale aj vo vzdialenosti desiatkok kilometrov.

Reklama

 

Najväčšie protesty od bombardovania

Na rozdiel od niektorých iných svetových nálezísk, toto srbské sa nachádza uprostred úrodnej poľnohospodárskej, husto obývanej kultúrnej krajiny pri riekach so vzácnymi a chránenými druhmi živočíchov a rastlín. Vybudovanie megalomanskej bane spolu so všetkými súvisiacimi štruktúrami by nesporne bolo totálnym barbarstvom a katastrofou, napriek tomu, že ziskuchtiví ťažiari zo zahraničia tvrdia a sľubujú niečo iné. Menšia environmentálna katastrofa sa stala dokonca už pri skúšobných vrtoch.

A preto sa v Srbsku už od minulého roka konajú údajne najväčšie protesty za posledné dve desaťročia. Ľudia protestujú v uliciach, ale v desiatkach miest v celom Srbsku aj blokujú dopravu. Petíciu podpísalo už tristotisíc ľudí. Vláda totiž vychádza britsko-austrálskej ťažiarskej spoločnosti Rio Tinto podozrivo ochotne v ústrety.

Najnovšie prijala zákon umožňujúci štátu vyvlastniť súkromné pozemky „na účely, ktoré sú v štátnom záujme“, medzi ktoré patria, predstavte si, aj projekty „v spolupráci“ s nadnárodnými korporáciami – čo je jasnou „dierou v plote“, cez ktorú sa môže spoločnosť Rio Tinto k nálezisku dostať. Tá medzitým nezaháľala a desiatky pozemkov už skúpila, údajne pod nátlakom na vlastníkov a nápadne lacno.

 

Reklama
Riešenie by pritom bolo také jednoduché – jedna veta v ústave…

Tento problém sa týka aj nás, ktorí žijeme v týchto končinách strednej Európy. V Českej republike majú veľmi podobný problém s bezohľadnými podnikavcami, ktorí chcú drancovať české zásoby lítia z rozsiahlych nálezísk lítia na Cínovci a v Slavkovskom lese. A my na Slovensku sme v uplynulých rokoch riešili to isté, len v bledoružovom, napríklad so zlatom, uránom či ďalšími surovinami.

A napokon, ak to zoberieme trochu viac zoširoka, nie je náhodná ani podobnosť so ziskuchtivcami, ktorí si svoj biznis založili napríklad na zdraví ľudí a zneužívajú pritom fakt, že korupčný systém, v ktorom žijeme, je zo samotnej jeho podstaty pripravený im to umožniť.

V Srbsku je teraz zaujímavá situácia: na jednej strane stojí nadnárodná korporátna mašinéria, ktorá bezpodmienečne potrebuje to obrovské kvantum lítia pre svoj „nekonečný ekonomický rast“, a na druhej strane odhodlaní občania predsa len nie až tak celkom neokoloniálne zlomeného Srbska, ktorí sa rozhodne nemienia zmieriť s takým hrubým zločinom na životnom prostredí a zdraví státisícov ľudí žijúcich v tom regióne. Oni, aj vďaka skúsenosti so skutočnou podstatou západnej „demokracie“ spred takmer dvadsiatich troch rokov majú trochu viac guráže ako my – s nami globálna moc farmárči predsa len trochu šetrnejším spôsobom, vzhľadom na bezprostrednú blízkosť od Viedne.

Ako to v Srbsku dopadne? Doteraz sa všetko vyvíjalo v prospech drancovateľov zo zahraničia, kompradori vo vláde usilovne pracovali pre nich, napriek protestom ľudí. Ale potom, ako sa demonštrácie a blokovanie dopravy stali naozaj masovými, to momentálne vyzerá nádejne pre protestujúcich: vláda vyhlásila, že všetky ich požiadavky splní a zákon o vyvlastnení predbežne stiahla.

Je otázka, nakoľko sa s takýmto vývojom situácie bude ochotná zmieriť nadnárodná chobotnica, ktorá tie miliardové zásoby lítia jednoducho chce. Ona sa nezvykne vzdávať. Lenže Srbi tiež nie.

Reklama

Viac detailov nájdete napríklad TU .

Ivan Lehotský

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

16:28

Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) víta rozhodnutie vlády SR, vďaka ktorému bude štát prideľovať cudzincom národné víza aj pre prácu v agropotravinárskom sektore, a ktoré im uľahčia nástup do zamestnania. Uviedla to hovorkyňa SPPK Jana Holéciová v reakcii na schválenie príslušnej novely vládneho nariadenia, ktoré vo štvrtok schválil vládny kabinet.

16:21

Vládny návrh zmeny pravidiel pre limit verejných výdavkov je rizikom pre dostatočné ozdravovanie verejných financií. Ide totiž o ich oslabenie, uviedla v reakcii na vládou schválenú novelu zákona o rozpočtových pravidlách verejnej správy Rada pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ).

16:16

V noci zo soboty na nedeľu (5. 5.) bude obmedzený predaj cestovných lístkov cez e-shop a aplikáciu Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK). Dôvodom je plánovaná údržba predajných systémov. Lístok si bude možné kúpiť len u vlakového personálu alebo prostredníctvom SMS správy. Vo štvrtok o tom informoval hovorca ZSSK Dominik Drevický.

16:01

Francúzsky prezident Emmanuel Macron v rozhovore pre týždenník The Economist varoval pred vzostupom nacionalistov v Európe. Označil ich za skrytých prívržencov vystúpenia svojich krajín z EÚ. Dodal, že títo takzvaní brexiteri berú európsky kontinent za “rukojemníka”, pričom používajú rovnakú lživú rétoriku.

16:00

Vláda nechce brať ľuďom peniaze z ich účtov ani z druhého dôchodkového piliera. Naopak, chce im pomôcť k lepšiemu zhodnoteniu. Počas pravidelnej štvrtkovej Hodiny otázok v Národnej rade (NR) SR to vyhlásil premiér Robert Fico (Smer-SD).

15:58

Nemecký kancelár Olaf Scholz telefonicky rokoval s izraelským premiérom Benjaminom Netanjahuom o snahách zameraných na prepustenie rukojemníkov zadržiavaných palestínskym militantným hnutím Hamas a možnom dosiahnutí prímeria v Pásme Gazy. Oznámil to vo štvrtok hovorca nemeckej vlády Wolfgang Büchner,

15:41

Poľská polícia zadržala 16-ročného chlapca podozrivého z pokusu o podpaľačský útok, ktorého terčom bola v stredu synagóga vo Varšave.

15:31

Zákon o ochrane hospodárskej súťaže sa upraví v súlade s európskym nariadením o spravodlivých a súťažeschopných trhoch digitálneho sektora (Digital Markets Act, DMA). Novelu podpísala prezidentka SR Zuzana Čaputová. Cieľom nariadenia je doplniť presadzovanie práva hospodárskej súťaže na digitálnych trhoch.

15:27

Generálny riaditeľ Európskej komisie pre susedstvo a rozširovanie Gert Jan Koopman vo štvrtok v Tbilisi varoval gruzínsku vládu, že navrhované právne predpisy o “zahraničných agentoch” by v prípade prijatia skomplikovali snahy krajiny o vstup do Únie.

15:04

Pokiaľ by občania chceli investovať peniaze usporené na dôchodky, majú na výber indexové alebo akciové fondy, v ktorých je úrok výrazne vyšší, ako sa dá očakávať pri štátnych dlhopisoch. Upozornila na to mimoparlamentná strana Demokrati v reakcii na zámer premiéra Roberta Fica (Smer-SD) ponúknuť sporiteľom štátne dlhopisy a získané peniaze využiť napríklad na investície do výstavby diaľnic.

15:03

Whistleblower Joshua Dean, ktorý ako jeden z prvých hovoril o problémoch pri výrobe komponentov pre letecký koncern Boeing, náhle zomrel. Vo štvrtok o tom informovala panarabská televízia al-Džažíra, ktorá sa odvolala na vyhlásenie rodiny.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Žena kráča pod kaprovými stuhami alebo \"koinobori\", ktoré sa vznášajú na veži Tokyo Skytree v Tokiu

Autor: AP/Hiro Komae

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Marek Brna

Matúš Pestrý

Marian Kotleba

Milan Šupa

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali