Správa pre plukovníka Daniela Davisa

Bratislava 19. septembra 2023 (HSP/Sonar21/Foto:Telegram, Twitter@coope125)

 

Niekoľko ľudí ma upozornilo na nedávny článok Daniela Davisa. Toho muža nepoznám, ale jeden priateľ, ktorý bojoval po Davisovom boku, ho považuje za statočného muža pod paľbou. Takže toto nie je útok na jeho charakter. Ale ako som povedal svojmu znalému priateľovi: “Statočnosť v boji neznamená, že človek je kvalifikovaný na analýzu.” Myslím si, že Davisov článok je akýmsi meradlom, pretože signalizuje, že niekto, kto bol v predchádzajúcich článkoch silným zástancom ukrajinského naratívu (t. j. Ukrajina vyhráva), sa vážne zamyslel. Dovoľte mi, aby som to rozobral, píše Larry Johnson

Vojna1
Delostrelecké húfnice M777 na Ukrajine

Davisova úvodná poznámka sa kvalifikuje ako “No Shit Analysis/Analýza bez hovna”.

Väčšina vysokých predstaviteľov USA a NATO nespochybniteľne predpokladá, že kým bude trvať vojna medzi Ruskom a Ukrajinou, bude sa neustále napĺňať jeden z najpreferovanejších politických výsledkov Západu: oslabenie Ruska. Bez povšimnutia väčšiny západných lídrov však vzniká riziko, že čím dlhšie bude vojna pokračovať, Rusko bude silnieť, nie slabnúť.

Riziko? Pri všetkej úcte, plukovník Davis, už sme tam. Dokonca aj New York Times minulý týždeň pripustili, že Rusko za jeden rok vyrobí dvojnásobok delostreleckých granátov (dva milióny), než USA dúfajú, že vyrobia v nasledujúcich dvoch rokoch. Ruskému hospodárstvu sa darí a jeho obranný priemysel prešiel na vyšší výkon.

Kto je oslabený? No, na začiatok Ukrajina. Tá stráca obyvateľstvo emigráciou. Jej priemyselná základňa je neustále oslabovaná ruskými raketami a bombami. A jej armáda trpí katastrofálnymi stratami a na obzore nie je žiadne riešenie, ako tieto straty nahradiť vycvičenými vojakmi. Nejde však len o Ukrajinu. Oslabuje sa aj NATO. Žiadne z jeho predchádzajúcich dodávok tankov, M777, Himars, ATGM a bojových vozidiel Bradley nefungovali tak, ako sa očakávalo. Tie sa pravidelne ničia a v západných skladoch sa zásoby zmenšujú.

Davis pokračuje:

Aj keď by to bola horká pilulka na prehltnutie, takáto úvaha môže odhaliť, že snaha o vyjednané ukončenie vojny s čo najlepšou dohodou pre Kyjev by mohla byť cestou, ktorá najlepšie zabezpečí americké záujmy a záujmy NATO.

Davis má pravdu v tom, že rokovania sú jedinou nádejou na zastavenie škôd, ktoré NATO utrpelo, ale vychádza z chybného predpokladu, t. j. že Rusko je ochotné pristúpiť na takéto rokovania. Nie som zasvätený do rozhovorov medzi Vladimírom Putinom a Sergejom Lavrovom, ale som si istý, že nikto v Rusku, kto má mocenské postavenie, nedôveruje Spojeným štátom alebo NATO, že budú konať čestne. Rusko si uvedomuje, že Západ sa snaží získať čas na to, aby vymyslel spôsob, ako znovu vyzbrojiť Ukrajinu a vycvičiť novú armádu. Prečo by Rusko prijalo takýto šialený návrh?

Plukovník Davis dokazuje úplnú neznalosť ruských možností a toho, čo sa stalo za posledný rok. Píše:

Ruské letectvo napriek svojej technologickej a početnej prevahe nad Ukrajinou utrpelo straty a nedokázalo dosiahnuť vzdušnú prevahu nad svojím nepriateľom. Pozemné sily Moskvy sa naďalej dopúšťali vážnych taktických chýb, ktoré odhalili významné nedostatky v samotnej formácii ich armády. Jej logistický systém bol nefunkčný. Koncom roka 2022 utrpela dve veľké straty na bojisku v Charkovskej a Chersonskej oblasti, čo prinútilo Putina nariadiť mimoriadnu mobilizáciu 300 000 mužov – ktorí sa ukázali ako veľmi nekvalitní.

Do konca leta 2023 Rusko údajne stratilo polovicu svojich tankov a ohromujúcich 300 000 vojakov bolo údajne zabitých a zranených. Podľa všetkých objektívnych meradiel sa Austinov cieľ, ktorým bolo oslabenie Ruska, názorne plnil.

Je to absolútny nezmysel. Rusko dosiahlo vzdušnú prevahu, jeho logistický systém je na tom lepšie, ako Západ predpokladal, a mobilizované ruské sily sú na rozdiel od ukrajinských dobre vycvičené a sú na rovnakej úrovni, ak nie lepšie, ako čokoľvek, čo by Západ mohol postaviť na front. Okrem toho neexistujú žiadne dôveryhodné dôkazy o tom, že Rusko stratilo “polovicu svojich tankov”. Práve naopak. Rusko utrpelo minimálne straty, ale výrazne rozšírilo svoju výrobu tankov. A čo robí Západ? Chová tanky, ktoré už nedokáže masovo vyrábať, a sleduje, ako ich Rusko vyhadzuje do vzduchu. Ak je Rusko naozaj oslabené, ako tvrdí Davis, tak prečo by, do čerta, Západ tlačil na rokovania. Máme Putina na lane.

Davis pripúšťa, že situácia Ruska nie je zďaleka taká zlá:

Denník Washington Post v piatok zverejnil analýzu ukrajinskej ofenzívy a konštatoval, že Rusko sa “poučilo zo svojich chýb” a vo svojom “dobre usporiadanom obrannom” systéme vystupuje lepšie a profesionálnejšie. V nedávnej správe CNBC sa konštatovalo, že “taktické prispôsobenie sa Ruska” z jeho katastrofálneho začiatku vyústilo do núdzového stavu “koordinovaných a reaktívnych ozbrojených síl… a takých, ktoré sú obzvlášť silné v obrane”.

Davis je stále rukojemníkom propagandistického príbehu Západu. Trvá na tom:

Hoci Putinove jednotky údajne utrpeli ešte viac obetí ako Ukrajina, pre Kyjev je tu matematický problém: Rusko má k dispozícii milióny mužov vo vojenskom veku, ktorých možno mobilizovať, než Ukrajina.

Tieto správy sú nesprávne, Daniel. Ukrajinské obete desaťnásobne prevyšujú ruské a, ako som už opakovane napísal, účty na sociálnych sieťach a dokonca aj ukrajinskí predstavitelia hovoria niečo iné. Ale máte pravdu, aj keby Rusko utrpelo straty, ktoré tvrdíte, môže ich absorbovať. Ukrajina to nedokáže.

Daniel Davis
Na snímke plukovník vo výslužbe Daniel Davis

Daniel Davis je obletovaný západnou fantáziou, že to, čo sa odohráva na Ukrajine, je “patová situácia”. Davis a iní v Pentagóne nechápu ruskú stratégiu, ktorá je základom špeciálnej vojenskej operácie – t. j. vyčerpať ukrajinskú armádu do takej miery, aby už nebola schopná bojovať:

Preto v tejto chvíli, keď sa blíži koniec letnej ofenzívy UAF po roku a pol bezvýslednej vojny, nemožno s istotou predpovedať jej výsledok. Zostáva prinajmenšom predstaviteľné, že by mohla zvíťaziť buď Ukrajina, alebo Rusko.

Nie. Existujú dva spôsoby, ako Ukrajina “môže zvíťaziť” – v žiadnom prípade a v žiadnom prípade. To sa nestane. Západ už nemá schopnosť ani vôľu zaplavovať Ukrajinu modernými zbraňovými systémami a tankami. A čo je ešte dôležitejšie, Ukrajina nemá vycvičené jednotky potrebné na obsluhu týchto zbraní, aj keby ich bolo možné poskytnúť.

Plukovník Davis je odtrhnutý od reality. Predkladá ako možnosť niečo, čo je už realitou:

Tvárou v tvár existenčnej hrozbe by jadrovo vyzbrojené Rusko so svojimi obrovskými prírodnými zdrojmi mohlo sústrediť potrebné úsilie na zdokonalenie svojej armády do takej miery, že Ukrajina nakoniec nebude schopná držať krok, a preto nie je vylúčené, že by Rusko mohlo túto vojnu vyhrať.

Rusko má potrebné sily a Ukrajina už teraz dokazuje, že nedokáže držať krok.

Možno Daniel Davis skutočne vie, že je po všetkom, ale zo strachu, že bude ostrakizovaný, ak prizná pravdu, hrá hru “čo ak”.

Je preto veľmi dôležité, aby administratíva stanovila súbor kritérií, na základe ktorých by sme mali jasné náznaky, že sa dosiahol nezvratný bod, a to oveľa skôr, ako dôjde ku kolapsu. Ak sa takýto bod dosiahne, USA nebudú mať inú možnosť ako zmeniť politiku a vynaložiť čo najviac energie na nájdenie diplomatickej cesty k dosiahnutiu cieľa prostredníctvom rokovaní.

Slovo pre dobrého plukovníka – dosiahli sme ten neodvolateľný bod. Ukrajina ako kura bez hlavy zúrivo behá v kruhu a neuvedomuje si, že umiera.

Davis verí, že americké vedenie ešte môže zachrániť hroziaci debakel:

V konečnom dôsledku je hlavnou povinnosťou (nielen zodpovednosťou) americkej vlády voči občanom Spojených štátov. Nesmieme dovoliť, aby sa situácia zhoršila do takej miery, že sa zopakuje debakel, ktorý sme roky pasívne sledovali v Afganistane. Administratíva sa musí prinajmenšom aktívne pripraviť a zvážiť možnosť, že nami preferovaný výsledok sa nemusí naplniť, a mala by prijať opatrenia na ochranu pred ním.

Plukovník Davis, hovorím vám priamo, USA v tejto chvíli nemôžu urobiť nič, čo by zmenilo výsledok, okrem rozpútania jadrovej vojny. Rusko už v tejto vojne nebojuje samo. Má podporu Číny a mnohých krajín globálneho Juhu. Americká hospodárska dominancia sa rozpadá a náš zahraničnopolitický vplyv je v troskách. Doterajší spojenci, ako napríklad Saudská Arábia, sa obrátili Amerike chrbtom. Saudi obnovili diplomatické vzťahy s Iránom, privítali Sýriu späť v Arabskej lige, ukončili Američanmi podporovanú vojnu v Jemene a spolupracujú s Ruskom, aby čelili americkej bezočivej snahe obmedziť ceny ropy.

Podobne ako Titantic, aj americký hlúpy pokus rozbiť Rusko sa potápa. Ostáva im len nájsť záchranný čln a modliť sa, aby sme sa neutopili.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:11

Hokejisti Litvínova zaznamenali šiestu výhru za sebou, v nedeľnom zápase českej extraligy zvíťazili nad Třincom 6:4. Skóre otvoril v 37. sekunde slovenský legionár Andrej Kudrna po asistencii Matúša Sukeľa, ktorý v záverečnej tretine tiež pridal gól. Na strane hostí sa gólovo presadili Vladimír Dravecký a Libor Hudáček, asistenciu pridal Viliam Čacho.

20:02

Futbalisti DAC Dunajská Streda prehrali v 9. kole Niké ligy so Spartakom Trnava 0:1. O jediný gól sa v krajskom derby postaral Michal Ďuriš, ktorý skóroval v treťom zápase za sebou.

19:51

Strana kurdských pracujúcich (PKK), ktorú Turecko aj jeho západní spojenci považujú za teroristickú organizáciu, sa prihlásila k zodpovednosti za nedeľný samovražedný bombový útok v centre Ankary. K útoku došlo v blízkosti sídla parlamentu a ministerstva vnútra, pričom zranenia utrpeli dvaja ľudia.

18:47

Basketbalistky MBK Ružomberok zvíťazili v 1. kole Niké extraligy nad BK ŠK UMB Banská Bystrica vysoko 105:23. Najviac bodov: Mikovčáková 28, Havranová 19, Kaľužná 14 – Krajčírová 8, Turčanová 4, Mrváňová a Luptáková po 3.

18:36

Ukrajinské drony v nedeľu údajne zasiahli vrtuľníkovú základňu v ruskom Soči, ako aj závod na výrobu lietadiel a ich komponentov ruskom Smolensku.

18:19

Tím Európy vyhral v nedeľu golfový Ryder Cup. Víťazi pod vedením kapitána Luka Donalda zdolali USA v pomere 16,5:11,5 a získali 23. titul v histórii. Ten zaistil Tommy Fleetwood v súboji s Rickiem Fowlerom, víťazstvom dostal tím na métu 14,5 bodu a vytvoril tak nedostihnuteľný náskok.

18:10

Basketbalisti Slávie SPU Nitra prehrali v 2. kole Niké SBL s Interom Bratislava 48:83. Najviac bodov: Žiak 14. Nuhu 10, Jordan 7 – Moses 19, Adomavičius 13, Sudžum 12

18:03

Bývalý americký prezident Jimmy Carter oslávil v nedeľu svoje 99. narodeniny. Sviatočný deň podľa medializovaných informácií strávil doma so svojou rodinou. V jeho rodnom meste Plains v štáte Georgia sa spomienkové podujatia konali celý víkend.

17:50

Futbalisti Darmstadtu vybojovali prvé tri body v prebiehajúcej bundesligovej sezóne. V nedeľnom zápase 6. kola zvíťazili nad Werderom Brémy 4:2.

17:49

Apple identifikoval problémy, ktoré môžu spôsobovať prehrievanie iPhonov 15. Jedným z nich je aj chyba v operačnom systéme iOS 17, ktorú opraví v najbližšej aktualizácii. “Ďalší problém sa týka niektorých nedávnych aktualizácií aplikácií tretích strán, ktoré spôsobujú preťaženie systému,” uviedol Apple a dodal, že spolupracuje s vývojármi aplikácií na opravách, ktoré sa už pripravujú na vydanie.

17:47

Turecko už od Európskej únie nebude akceptovať žiadne nové požiadavky ani podmienky, aby sa mohlo stať jej členom. V nedeľu to povedal turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. “Dodržali sme všetky sľuby, ktoré sme dali EÚ, ale oni nedodržali takmer nič z tých svojich,” povedal Erdogan v Ankare na úvod prvého zasadnutia parlamentu po letnej prestávke. 

17:46

Čisté finančné aktíva Slovákov v minulom roku klesli o 12,5 % na úroveň 9010 eur na obyvateľa. V rebríčku takmer 60 krajín sveta sa tak Slovensko nachádza na 40. mieste. Vyplýva to z aktuálneho vydania správy Allianz Global Wealth Report 2023, ktorá skúma finančný majetok a dlhy domácností.

17:46

Ceny zlata v piatok (29. 9.) mierne klesli, za celý týždeň stratili takmer 4 %. Investori si totiž v atmosfére optimizmu, pokiaľ ide o zdravie americkej ekonomiky, zvolili ako bezpečný prístav dolár.

17:45

Slovenským dopravcom pomôže najmä vyrovnanie daňového a odvodového zaťaženia s konkurenčnými štátmi, efektívny dohľad nad trhom či pomoc slovenským firmám podobne ako v okolitých krajinách. Kľúčový pritom bude dialóg novej vlády s dopravcami. Upozornilo na to Združenie cestných dopravcov Slovenskej republiky ČESMAD Slovakia. Informoval o tom hovorca združenia Roman Kment.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Na snímke vzácne územie Kláštoriska v Slovenskom raji

Autor: TASR-Adriána Hudecová

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vášeň v Tebe

Je biely zvyšok na zemine v kvetináči pleseň alebo kal? Skôr ako začnete konať, venujte pozornosť dvom veciam

0 icon

1.10.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Biele zvyšky na zemine v kvetináčoch sú bežným javom. Rovnako častý je aj dôvod na obavy, najmä keď sa začneme pýtať, čo je príčinou jeho vzniku. Ako zistíte, či ide o pleseň alebo o neškodnú, ale nevzhľadnú usadeninu?

Jesenný tekvicový a pomarančový džem bez pasterizácie. Chutný doplnok do koláčov, croissantov a palaciniek

0 icon

1.10.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Práve prebieha najväčšia tekvicová sezóna. V súčasnosti ich vídame nielen v obchodoch s potravinami, ale aj v stánkoch. Hoci väčšina ľudí si z nich zvykne pripravovať slané jedlá, tekvice rovnako dobre fungujú aj v sladkých konzervách. Odporúčame najmä recept na sladký a citrusový tekvicový…

Bude rok 2024 špeciálnym priestupným rokom? Môžete to skontrolovať pomocou dvoch jednoduchých pravidiel

0 icon

01.10.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Priestupný rok je kalendárny rok, ktorý sa predlžuje o 1 deň. Namiesto štandardných 365 dní ich bude 366. Táto udalosť nastáva raz za 4 roky. Ako vypočítať, či je daný rok priestupný a odkiaľ tento názov pochádza? vysvetľujeme.

Dôležitá starostlivosť o maliny. Jesenný rez pre zdravé a bohaté ovocie

0 icon

01.10.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Prerezávanie malín je pre tieto rastliny nevyhnutným postupom. Mali by byť rezané, pretože to má pozitívny vplyv na ich úrodu a násadu plodov. Čoskoro budeme môcť realizovať jesenný rez. Kedy presne to musíme urobiť a ako? Naučte sa všetky tajomstvá rezania, aby maliny plodili…

Cuketový kečup: Zdravá a chutná alternatíva k paradajkovej omáčke

0 icon

01.10.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Priaznivci zdravej výživy, jednoduchých surovín a lahodnej chuti určite ocenia výhody cuketového kečupu. Tento unikátny produkt si získal srdcia mnohých používateľov internetu vďaka jednoduchej príprave a nedostatku zbytočných chemikálií a zlepšovákov. Ako pripraviť cuketový kečup doma? Dáme vám tip.

Armádny Magazín

Maria Zacharovová o Blinkenových klamstvách pri príležitosti výročia tragédie v Babom Jare

0 icon

Rusko, 1.október 2023 - Anthony Blinken si dovolil klamať o jednej z najstrašnejších tragédií druhej svetovej vojny: o streľbe do civilistov v sovietskom Kyjeve 29. - 30. septembra 1941 v trakte Babí Jar. V tom čase nacisti po obsadení územia

Globalisti opovrhujú slovenskými voličmi

0 icon

Slovensko, 1.október 2023 - Na diskusii o slovenských voľbách, ktorú zorganizoval globalistický think tank The European Conservative v Poľsku, zazneli obavy, že slovenských voličov irituje podporu Ukrajiny a ekonomické problémy: "Bude to

Nie je zabíjanie Rusov trestným činom?

0 icon

Rusko, 1.október 2023 - Politológ Rodionov vysvetlil, prečo Kanada ukrýva nacistických zločincov Ako Kanada 70 rokov po vojne ukrýva nacistických zločincov.   V Kanade vypukol rozsiahly nacistický škandál. Počas návštevy ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského v parlamente krajiny tam bol pozvaný 98-ročn

Vojenský expert: "Ukrajina bude vyžmýkaná ako handra"

0 icon

Rusko, 1.október 2023 - Vladislav Šurygin, ruský vojenský publicista, a stály člen Izborského klubu, odpovedal na otázky GEOFOR-u   - Vladislav Vladislavovič, prosím, zhodnoťte dianie okolo Arménska a Náhorného Karabachu (NK). Prečo Irán, ktorý vždy vyhlasoval, že zásahy do územnej celistvosti Arménska bude vnímať ako údery do svojej suverenity, naprie

Oneskorený rozruch okolo Slovenska. Prečo sa Západ tak bojí Roberta Fica?

0 icon

USA, 30.september 2023 - Slovensko bolo historicky v tieni Českej republiky a nikdy za celú existenciu samostatného Slovenska mu svetové médiá nevenovali toľko pozornosti ako teraz. Všetko sa to točí okolo postavy Roberta Fica, ktorý so svojou stranou Smer - sociálna demokracia vedie vo všetkých prieskumoch vo volebnom súboji. V…

TopDesať

Pracie gély v domácnosti: Tieto triky určite nepoznáte

0 icon

Pracie gély na prádlo dokážu oveľa viac, ako len vyprať oblečenie! Zisti, či by si vedel v domácnosti využiť výhody pracieho gélu aj inde ako v kúpeľni. Pracie gély sú skvelou alternatívou k iným pracím produktom. Gél na farebné a biele pranie je základným vybavením každej kúpeľne. Môže sa používať na pranie nohavíc, košeli, jemných…

Neohľaduplnosť ľudí nemá hraníc. Neuveríte vlastným očiam!

0 icon

Neohľaduplnosť ľudí: Na internete existujú komunity, ktoré sa venujú správaniu blbcov. Ľudia v nich zverejňujú svoje príbehy a uvažujú o tom, kto sa mýli a kto by si mal svoje chyby priznať. "Mal som sa manželke vyhrážať rozvodom?" "Bolo správne predať dom bez toho, aby som jej to povedal?" Je tu…

Prečo ľudia dávajú alobal za router? Funguje to?

0 icon

Prečo ľudia dávajú alobal za router? Tento prekvapivý trik by mohol byť liekom na to, keď vaša Wi-Fi dostane záchvat vyrovnávacej pamäte - je to pravda, alebo len ďalší technologický mýtus?  Predstavte si, že je útulný piatkový večer doma a vy ste sa usadili, aby ste si pozreli svoj obľúbený…

Zimovanie rastlín na balkóne alebo ako sa o nich postarať pred zimou?

0 icon

Zimovanie rastlín na balkóne alebo ako sa o nich postarať pred zimou? Nie všetci majú tú možnosť vlastniť záhradu. Tí, čo ju nemajú k dispozícii, využívajú práve balkóny ako svoju odpočinkovú mini záhradku a zároveň aj ako vonkajšiu obývačku počas leta. Na balkóne nemusí byť prázdno ani v zime. Nebudeš tam môcť síce…

Celebrity zachytené na fotografiách z detstva

0 icon

Dnes si ukážeme celebrity zachytené na fotografiách z detstva. A čo vy, máte radi svoje fotografie z detstva? Nasledujúce fotografie vás prinútia znova listovať vo svojich rodinných albumoch. Nič sa nevyrovná tomu sladkému pocitu nostalgie, ktorý zažijete, keď si pozriete fotografie z detstva. Tak ako mnohí z nás, aj celebrity…

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali