Slováci sa zúčastnili na jubilejnom Všeslovanskom zjazde v Moskve venovanom 150. výročiu prvého Moskovského slovanského zjazdu v roku 1867

Slováci sa zúčastnili na jubilejnom Všeslovanskom zjazde v Moskve venovanom 150. výročiu prvého Moskovského slovanského zjazdu v roku 1867

Moskva, Petrohrad 14. júna 2017 (HSP/Foto:Slavica a Facebook)

 

V ruskom hlavnom meste na prelome mája – júna sa uskutočnil jubilejný Všeslovanský zjazd, ktorý bol venovaný 150. výročiu prvého Moskovského slovanského zjazdu v roku 1867. Na tomto zjazde sa v hojnom počte zúčastnili aj Slováci.

Slováci sa zúčastnili na jubilejnom Všeslovanskom zjazde v Moskve venovanom 150. výročiu prvého Moskovského slovanského zjazdu v roku 1867

Pred poldruha storočím na historicko-významnom podujatí sa stretli predstavitelia všetkých slovanských národov. Malo skutočne taký obrovský význam, že sa na ňom zúčastnili nielen členovia ruskej vlády, ale aj celá cárska rodina na čele so samotným ruským cárom Alexandrom II.

Reklama

Na tomto mimoriadne dôležitom pre všetkých Slovanov podujatí sa vtedy zúčastnili aj traja Slováci: Andrej Radlinský, vtedy rímskokatolícky farár v Kútoch, Ján Baltazár Jesenský, slovenský šľachtic, a Pavol Mudroň, advokát z Martina. Vtedy sa zjazd uskutočnil v rámci Všeruskej etnografickej výstavy a jeho súčasťou bola aj prezentácia knihy Ludevíta Velislava Štúra „Slovanstvo a svet budúcnosti”.

Reklama

Presne o 150 rokov, v dňoch 26. mája – 3. júna sa uskutočnil výročný Všeslovanský zjazd v Moskve a Petrohrade. Prívlastok „jubilejný“ dostal pri príležitosti 150. výročia moskovského a petrohradského Všeslovanského zjazdu v roku 1867. Pokračoval na troch miestach: začal sa  v Moskve v priestoroch Ruskej štátnej knižnice, pokračoval na lodi Kňažná Anastázia a záverečná jeho časť sa konala v Petrohrade v historickej Lavre Alexandra Nevského.

Po 150 rokoch slovenská delegácia bola oveľa početnejšia. Na zjazde sa zúčastnilo 20 delegátov zo Slovenska: delegácia občianskeho združenia Slavica /Nitra/, zástupcovia Matice slovenskej /Martin/, Mladej Matice /Martin/, Združenia Slovanskej vzájomnosti /Bratislava/ a Spolku slovenských spisovateľov /Bratislava/.

O priebehu jubilejného Všeslovanského zjazdu a svojich zážitkoch pre našich čitateľov porozprával predseda nitrianskeho občianskeho združenia Slavica a vedúci slovenskej delegácii na Všeslovanskom zjazde Miloš Zverina a Alena Zverinová ml. Porozprávali, že sa jubilejný Všeslovanský zjazd začal vo štvrtok, 26. mája, o 10. hod. plenárnym zasadnutím v Ruskej štátnej knižnici, kde vystúpili mnohí vedúci všetkých národných delegácií. Za slovenskú delegáciu s pozdravným príhovorom vystúpil predseda Matice Slovenskej Marián Tkáč. Miloš Zverina k prítomným prihovoril na tému „Slovanstvo a svet minulosti, prítomnosti a budúcnosti“.

Inštitút Ruskej civilizácie v Moskve pripravil pre účastníkov zjazdu okrem iného aj ,,zobrané spisy“ významných slavistov minulosti, takých, ako J. I.Venelin, A. F. Veľtman, V. I.  Lamanskij, A. S. Chomjakov, N. J. Danilevskij a, samozrejme, aj Ľudovít Štúr. Súčasťou zjazdu  bola aj výstava kníh „Súčasná slovanská literatúra“ a výstava historických slovanských odevov.

Reklama

Miloš Zverina a Alena Zverinová nám porozprávali, že na zjazde boli za účelom rýchlej výmeny informácií a nadviazania bližších kontaktov medzi účastníkmi vytvorené viaceré sekcie. „Išlo konkrétne o sekciu spisovateľov a novinárov, sekciu vedcov, sekciu výtvarných umelcov, sekciu hercov a hudobníkov, sekciu mládeže a mnohé iné. Jednotlivé sekcie sa  zaoberali témami, ako Súčasné problémy slovanských národov, Slovanstvo a Západ a Slovanstvo a euroázijský zväz a inými témami,“ vysvetlili.

Delegáti zo Slovenskej republiky boli súčasťou 3 sekcií. Prvou z nich bola sekcia „Slovanská mládež“, kde spoločne s ostatnými slovanskými delegátmi pripravili Deklaráciu slovanskej mládeže, hymnu slovanskej mládeže a rozprávku o 3 prútoch ako symbol súdržnosti a spolupráce slovanských národov. Okrem iného „Slovanská mládež“ zorganizovala chorovod na ostrove Kiži, do ktorého hrala ruská kozácka kapela Biely Kameň.

Ďalšou bola Historická sekcia, ktorú zo slovenskej delegácie reprezentoval predseda o.z. Slavica Miloš Zverina. Zároveň bol aj vedúcim celej sekcie. Poslednou sekciu, v ktorej mali naši delegáti významné zastúpenie, bola Hudobná sekcia. Naši hudobníci Drahoš Daloš a Andrej Budislav Jobus nádherne prezentovali naše národné dedičstvo, zahrali na tradičných hudobných nástrojoch a prostredníctvom videa predviedli všetkým prítomným členom slovanských delegácií výrobu fujary. Samozrejme, nechýbala názorná hudobná ukážka, ktorá mala obrovský úspech.

Na druhý deň, v piatok, 27. mája, sa v odpoludňajších hodinách účastníci zjazdu stretli v Riečnom prístave Moskva, kde nastúpili na loď Kňažná Anastázia a zahájili 7-dňovú plavbu na trase Moskva – Petrohrad. Počas tejto zaujímavej „dobrodružnej“ plavby navštívili historické ruské mestá Uglič, Jaroslavľ, Goricy, Kirillov, Svirstroj, Valaam, riečný ostrov Kiži a stále živú dedinu skanzenového charakteru Mangrol.

Reklama

„Všade sme navštevovali historické centrá a prezreli sme si svetské i sakrálne kultúrne a umelecké pamiatky. Navštívili sme aj  chýrne ruské kláštory – „monastyry“. Okrem spomínaných exkurzií nás počas celej plavby sprevádzala nádherná melódia ruských kozáckych muzikantov Biely kameň a ruská tradičná folklórna skupina Slavica,“ povedali Miloš Zverina a Alena Zverinová ml.

Ani počas týždňovej plavby účastníci slovanského zjazdu nezaháľali. Uskutočnilo sa niekoľko zaujímavých konferencií: Slovanská civilizácia a špecifiká slovanskej ideológie, Slovanská literatúra a žurnalistika, Cesta k slovanskej jednote a vzájomnosti, Slovanská federácia, Jednotná Rus, Slovanská hudba, divadlo a kino, Slovanská osveta, Aktuálne otázky slovanskej histórie, Organizácia slovanského hnutia, Slovanský štát, právo a geopolitika, Slovanstvo a západ.

Taktiež sa konali tzv. okrúhle stoly na témy: Slovanské maliarstvo, sochárstvo a architektúra, Slovanská mládež, Slovanské hospodárstvo a ekonomické otázky, Deštruktívne sily v histórii slovanstva, Slovanská encyklopédia. Uskutočnili sa stretnutia s takými umelcami z rôznych krajín, ako Vladimír Krupin, Ľubomír Perunovič, Anatolij Poletajev, Tatjana Petrovová, Vladimír Ličutin, Irina Leonovova, Ľudmila Safonovova, Tatjana Filimonovova, Kirill Chmelevskij, Aleksandr Navrockij.

V priebehu tých dní pred účastníkmi zjazdu vystúpili také slovanskí súbory a umelci, ako súbor Slavica, súbor Biely kameň, Drahoš Daloš, Aleksej Kolesnik, Sofija Karovova-Chitovova, Selena-Trifunovičová Capinová, Boris Kuvšinov, Andrej Budislav Jobus a iní.

Záverečné vystúpenia členov slovanských delegácií odzneli v nádherných historických priestoroch  Lavry Alexandra Nevského v Petrohrade. Viacerí prízvukovali, že Západ stále považuje Slovanov a Slovanský svet za „objekt exploatácie a hospodárskej expanzie“. Poukázali na to, že drvivá väčšina hospodárskych a prírodných zdrojov slovanských štátov v EÚ sa nachádza pod úplnou kontrolou západných ekonomických štruktúr a korporácií. Kritizovali podobnú situáciu, ktorá zapríčiňuje to, že ekonomika slovanských štátov degraduje a všetky významné podniky a spoločnosti sa nachádzajú v cudzích rukách.

Účastníci zjazdu vyhlásili, že hlavným cieľom súčasnosti je vytvorenie Spoločenstva slovanských štátov, určili politické, hospodárske a sociálne ciele celosvetového slovanského hnutia. Zaviazali sa rozvíjať slovanskú kultúru, slovanský spôsob života, vychovávať mládež v duchu slovanskej vzájomnosti, modernizovať a zdokonaľovať slovanské vzdelanie, rozvíjať medzinárodné slovanské hnutie, prijali výzvu delegátov jubilejného Slovanského zjazdu pod názvom „Slovanský svet potrebuje mier!“ a schválili niekoľko ďalších dokumentov so „slovanskou tematikou“.

Slovenská delegácia navrhla zapracovať do záverečných materiálov Zjazdu nasledovné body:  záchrana a propagácia archaických foriem slovanskej muziky, vybudovanie Slovanského kultúrneho a mediálneho domu, vytvorenie funkčného slovanského fondu SLÁVIA (nadácie),  výber vhodnej slovanskej symboliky, ako zjednocujúceho elementu všetkých Slovanov.

Ako nám prezradil Miloš Zverina a Alena Zverinová, zástupcovia občianskeho združenia Slavica navrhli vybrať zjednocujúci symbol Slovanov – Kvet slovanského života. Navrhli aj vzor slovanskej zástavy: zástava bielej farby, v strede ktorej je vyobrazený slovanský kvet. Taktiež navrhli schváliť hymnu Slovanov – „Hej, Slovania“, text ktorej bude preložený do staroslovanského jazyka.

Eugen Rusnák

 

Reklama

Video si môžete pozrieť tu:

 

Záznam pracovného dňa zjazdu. Na tomto videu si môžete pozrieť aj vystúpenie šéfa slovenskej delegácie Miloša Zverinu: 5.17.20. – 5.28.30, a vystúpenie predsedu Matice slovenskej Mariána Tkáča: 5.28.30 – 5.32.15.

 

Zasadnutie vedúcich slovanských delegácií

Reklama

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:01

Zásoby ropy v USA minulý týždeň nečakane prudko klesli. A znížili sa aj zásoby benzínu. Ukázali to v stredu údaje amerického Úradu pre energetické informácie (EIA). Inforovala agentúra Reuters.

Zásoby ropy v USA tak v týždni do 19. apríla dosiahli 453,6 milióna barelov, čo je približne 3 % pod päťročným priemerom pre toto ročné obdobie, dodal EIA.

19:58

Na hokejových majstrovstvách Ázie a Oceánie hráčov do 18 rokov sa hneď v úvodnom zápase zrodil bizarný výsledok. Thajsko zdolalo Kuvajt 57:0 a na strely dokonca prekonali súpera pomerom 122:1.

19:34

Spojené arabské emiráty (SAE) v stredu oznámili, že na opravu domov, ktoré minulý týždeň poškodili prudké záplavy spôsobené rekordnými zrážkami, poskytnú 544 miliónov dolárov. Informovala o tom agentúra AFP.

Touto púštnou krajinou sa minulý týždeň prehnali silné búrky. Prudký lejak v priebehu niekoľkých hodín zaplavil úseky diaľnic, ulice a najrušnejšie letisko sveta v Dubaji.

19:31

Súd v Iráne odsúdil na smrť populárneho rappera uväzneného na vyše rok a pol za podporu celoštátnych protestov, vyvolaných smrťou Mahsy Amíníovej. Uviedli to v stredu miestne médiá. Informovala agentúra AFP.

V súvislosti s protestmi popravili deväť mužov, napríklad pre obvinenia zo zabitia a ďalšieho násilia proti bezpečnostným silám.

17:56

Štátna pomoc so zvýšenými splátkami hypoték sa od júna rozšíri aj na refinancované úvery, čo doteraz nebolo možné. Poslanci Národnej rady (NR) SR schválili túto zmenu v stredu v rámci zákona o správcoch úverov a nákupcoch úverov.

17:53

Nový zákon o ochrane spotrebiteľa, ktorý v stredu schválila Národná rada SR, prináša vyššiu ochranu spotrebiteľov aj v online prostredí. Spotrebiteľom tiež predlžuje lehotu na odstúpenie od zmluvy bez uvedenia dôvodu z doterajších 14 na 30 dní.

Legislatíva zároveň zvyšuje ochranu pred umelým navyšovaním cien pred rôznymi zľavami a výpredajmi a prináša taktiež lepšiu informovanosť pri uzatváraní zmlúv prostredníctvom online trhov.

17:52

Americký prezident Joe Biden v stredu podpísal zákon o pomoci vo výške 95 miliárd dolárov pre Ukrajinu, Izrael aj Taiwan. Zároveň oznámil, že Spojené štáty začnú Kyjevu posielať vojenskú pomoc v priebehu niekoľkých hodín. Správu priniesla agentúra AFP.

17:50

Izraelské sily uskutočňujú “ofenzívnu akciu” v celom južnom Libanone. V stredu to oznámil izraelský minister obrany Joav Galant bez toho, aby špecifikoval, či pozemné sily prekročili hranice. Informovala agentúra AFP.

17:49

Britské úrady zadržali troch ľudí podozrivých z porušeniach imigračných zákonov po tom, čo pri snahe preplaviť sa cez Lamanšský prieliv zahynulo v utorok päť ľudí vrátane dieťaťa. Informovali agentúry DPA a AFP.

17:46

Britský premiér Rishi Sunak a nemecký spolkový kancelár Olaf Scholz sa v stredu zaviazali podporovať Ukrajinu tak dlho, ako to bude potrebné. Scholz však takisto potvrdil svoj odmietavý postoj k dodaniu nemeckých plochodrážnych striel Taurus dlhého doletu pre Kyjev. Informovali o tom agentúry AP, AFP a DPA.

Scholz povedal, že Európa musí naďalej zvyšovať svoju pomoc pre Ukrajinu aj po tom, ako USA v utorok schválili rozsiahly balík vojenskej pomoci. “Rozhodnutie USA nás tu v Európe neoslobodzuje od úlohy naďalej rozširovať našu pomoc pre Ukrajinu, aby sa táto krajina mohla brániť voči agresorovi,” povedal kancelár na spoločnej tlačovej konferencii so Sunakom.

Britský premiér Rishi Sunak na návšteve v Nemecku
Na snímke nemecký kancelár Olaf Scholz (vpravo) a britský premiér Rishi Sunak počas tlačovej konferencie v Berlíne
17:43

Traja ľudia utrpeli zranenia pri “vážnom incidente” v škole na juhu Walesu. Podozrivá osoba bola zadržaná, oznámila miestna polícia. Informovala agentúra AP.

Podľa britského denníka The Telegraph došlo v škole k útoku nožom. Medzi zranenými je údajne učiteľka.

17:39

Londýnsky súd rozhodol o vydaní stíhaného Daniela Bombica na Slovensko.

“Nie, ešte nikam nejdem, ešte si budete musieť počkať na kolaudačku na letisku, ale áno – ako som vravel minule – návrat na Slovensko sa začína,” vyjadril sa Bombic alias Danny Kollár.

16:56

Francúzsky najvyšší súd v stredu definitívne potvrdil odsúdenie bývalého premiéra Francoisa Fillona v kauze sprenevery, ktorej sa dopustil vytvorením fiktívneho pracovného miesta pre svoju manželku Penelope. Zároveň nariadil nový súdny proces o uložení trestu. Informovala agentúra AFP.

15:26

Taliansky parlament schválil opatrenie krajne pravicovej vlády premiérky Giorgie Meloniovej, umožňujúce protiinterrupčným aktivistom vstúpiť na konzultačné kliniky, čo vyvolalo hnev opozičných strán. Informovala agentúra AFP.

Opatrenie prijaté senátom v utorok večer umožňuje regiónom, aby povolili skupinám “s kvalifikovanými skúsenosťami na podporu materstva” ísť za ženami pomýšľajúcimi na interrupciu na klinikách riadených štátnym zdravotníckym systémom.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE


Reklama

NAJNOVŠIE


Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke Múzeum STM Solivar v Prešove

Autor: FOTO TASR-Maroš Černý

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali