Slováci sa zúčastnili na jubilejnom Všeslovanskom zjazde v Moskve venovanom 150. výročiu prvého Moskovského slovanského zjazdu v roku 1867

Moskva, Petrohrad 14. júna 2017 (HSP/Foto:Slavica a Facebook)

 

V ruskom hlavnom meste na prelome mája – júna sa uskutočnil jubilejný Všeslovanský zjazd, ktorý bol venovaný 150. výročiu prvého Moskovského slovanského zjazdu v roku 1867. Na tomto zjazde sa v hojnom počte zúčastnili aj Slováci.

Slováci sa zúčastnili na jubilejnom Všeslovanskom zjazde v Moskve venovanom 150. výročiu prvého Moskovského slovanského zjazdu v roku 1867

Pred poldruha storočím na historicko-významnom podujatí sa stretli predstavitelia všetkých slovanských národov. Malo skutočne taký obrovský význam, že sa na ňom zúčastnili nielen členovia ruskej vlády, ale aj celá cárska rodina na čele so samotným ruským cárom Alexandrom II.

Reklama

Na tomto mimoriadne dôležitom pre všetkých Slovanov podujatí sa vtedy zúčastnili aj traja Slováci: Andrej Radlinský, vtedy rímskokatolícky farár v Kútoch, Ján Baltazár Jesenský, slovenský šľachtic, a Pavol Mudroň, advokát z Martina. Vtedy sa zjazd uskutočnil v rámci Všeruskej etnografickej výstavy a jeho súčasťou bola aj prezentácia knihy Ludevíta Velislava Štúra „Slovanstvo a svet budúcnosti”.

Reklama

Presne o 150 rokov, v dňoch 26. mája – 3. júna sa uskutočnil výročný Všeslovanský zjazd v Moskve a Petrohrade. Prívlastok „jubilejný“ dostal pri príležitosti 150. výročia moskovského a petrohradského Všeslovanského zjazdu v roku 1867. Pokračoval na troch miestach: začal sa  v Moskve v priestoroch Ruskej štátnej knižnice, pokračoval na lodi Kňažná Anastázia a záverečná jeho časť sa konala v Petrohrade v historickej Lavre Alexandra Nevského.

Po 150 rokoch slovenská delegácia bola oveľa početnejšia. Na zjazde sa zúčastnilo 20 delegátov zo Slovenska: delegácia občianskeho združenia Slavica /Nitra/, zástupcovia Matice slovenskej /Martin/, Mladej Matice /Martin/, Združenia Slovanskej vzájomnosti /Bratislava/ a Spolku slovenských spisovateľov /Bratislava/.

O priebehu jubilejného Všeslovanského zjazdu a svojich zážitkoch pre našich čitateľov porozprával predseda nitrianskeho občianskeho združenia Slavica a vedúci slovenskej delegácii na Všeslovanskom zjazde Miloš Zverina a Alena Zverinová ml. Porozprávali, že sa jubilejný Všeslovanský zjazd začal vo štvrtok, 26. mája, o 10. hod. plenárnym zasadnutím v Ruskej štátnej knižnici, kde vystúpili mnohí vedúci všetkých národných delegácií. Za slovenskú delegáciu s pozdravným príhovorom vystúpil predseda Matice Slovenskej Marián Tkáč. Miloš Zverina k prítomným prihovoril na tému „Slovanstvo a svet minulosti, prítomnosti a budúcnosti“.

Inštitút Ruskej civilizácie v Moskve pripravil pre účastníkov zjazdu okrem iného aj ,,zobrané spisy“ významných slavistov minulosti, takých, ako J. I.Venelin, A. F. Veľtman, V. I.  Lamanskij, A. S. Chomjakov, N. J. Danilevskij a, samozrejme, aj Ľudovít Štúr. Súčasťou zjazdu  bola aj výstava kníh „Súčasná slovanská literatúra“ a výstava historických slovanských odevov.

Reklama

Miloš Zverina a Alena Zverinová nám porozprávali, že na zjazde boli za účelom rýchlej výmeny informácií a nadviazania bližších kontaktov medzi účastníkmi vytvorené viaceré sekcie. „Išlo konkrétne o sekciu spisovateľov a novinárov, sekciu vedcov, sekciu výtvarných umelcov, sekciu hercov a hudobníkov, sekciu mládeže a mnohé iné. Jednotlivé sekcie sa  zaoberali témami, ako Súčasné problémy slovanských národov, Slovanstvo a Západ a Slovanstvo a euroázijský zväz a inými témami,“ vysvetlili.

Delegáti zo Slovenskej republiky boli súčasťou 3 sekcií. Prvou z nich bola sekcia „Slovanská mládež“, kde spoločne s ostatnými slovanskými delegátmi pripravili Deklaráciu slovanskej mládeže, hymnu slovanskej mládeže a rozprávku o 3 prútoch ako symbol súdržnosti a spolupráce slovanských národov. Okrem iného „Slovanská mládež“ zorganizovala chorovod na ostrove Kiži, do ktorého hrala ruská kozácka kapela Biely Kameň.

Ďalšou bola Historická sekcia, ktorú zo slovenskej delegácie reprezentoval predseda o.z. Slavica Miloš Zverina. Zároveň bol aj vedúcim celej sekcie. Poslednou sekciu, v ktorej mali naši delegáti významné zastúpenie, bola Hudobná sekcia. Naši hudobníci Drahoš Daloš a Andrej Budislav Jobus nádherne prezentovali naše národné dedičstvo, zahrali na tradičných hudobných nástrojoch a prostredníctvom videa predviedli všetkým prítomným členom slovanských delegácií výrobu fujary. Samozrejme, nechýbala názorná hudobná ukážka, ktorá mala obrovský úspech.

Na druhý deň, v piatok, 27. mája, sa v odpoludňajších hodinách účastníci zjazdu stretli v Riečnom prístave Moskva, kde nastúpili na loď Kňažná Anastázia a zahájili 7-dňovú plavbu na trase Moskva – Petrohrad. Počas tejto zaujímavej „dobrodružnej“ plavby navštívili historické ruské mestá Uglič, Jaroslavľ, Goricy, Kirillov, Svirstroj, Valaam, riečný ostrov Kiži a stále živú dedinu skanzenového charakteru Mangrol.

Reklama

„Všade sme navštevovali historické centrá a prezreli sme si svetské i sakrálne kultúrne a umelecké pamiatky. Navštívili sme aj  chýrne ruské kláštory – „monastyry“. Okrem spomínaných exkurzií nás počas celej plavby sprevádzala nádherná melódia ruských kozáckych muzikantov Biely kameň a ruská tradičná folklórna skupina Slavica,“ povedali Miloš Zverina a Alena Zverinová ml.

Ani počas týždňovej plavby účastníci slovanského zjazdu nezaháľali. Uskutočnilo sa niekoľko zaujímavých konferencií: Slovanská civilizácia a špecifiká slovanskej ideológie, Slovanská literatúra a žurnalistika, Cesta k slovanskej jednote a vzájomnosti, Slovanská federácia, Jednotná Rus, Slovanská hudba, divadlo a kino, Slovanská osveta, Aktuálne otázky slovanskej histórie, Organizácia slovanského hnutia, Slovanský štát, právo a geopolitika, Slovanstvo a západ.

Taktiež sa konali tzv. okrúhle stoly na témy: Slovanské maliarstvo, sochárstvo a architektúra, Slovanská mládež, Slovanské hospodárstvo a ekonomické otázky, Deštruktívne sily v histórii slovanstva, Slovanská encyklopédia. Uskutočnili sa stretnutia s takými umelcami z rôznych krajín, ako Vladimír Krupin, Ľubomír Perunovič, Anatolij Poletajev, Tatjana Petrovová, Vladimír Ličutin, Irina Leonovova, Ľudmila Safonovova, Tatjana Filimonovova, Kirill Chmelevskij, Aleksandr Navrockij.

V priebehu tých dní pred účastníkmi zjazdu vystúpili také slovanskí súbory a umelci, ako súbor Slavica, súbor Biely kameň, Drahoš Daloš, Aleksej Kolesnik, Sofija Karovova-Chitovova, Selena-Trifunovičová Capinová, Boris Kuvšinov, Andrej Budislav Jobus a iní.

Záverečné vystúpenia členov slovanských delegácií odzneli v nádherných historických priestoroch  Lavry Alexandra Nevského v Petrohrade. Viacerí prízvukovali, že Západ stále považuje Slovanov a Slovanský svet za „objekt exploatácie a hospodárskej expanzie“. Poukázali na to, že drvivá väčšina hospodárskych a prírodných zdrojov slovanských štátov v EÚ sa nachádza pod úplnou kontrolou západných ekonomických štruktúr a korporácií. Kritizovali podobnú situáciu, ktorá zapríčiňuje to, že ekonomika slovanských štátov degraduje a všetky významné podniky a spoločnosti sa nachádzajú v cudzích rukách.

Účastníci zjazdu vyhlásili, že hlavným cieľom súčasnosti je vytvorenie Spoločenstva slovanských štátov, určili politické, hospodárske a sociálne ciele celosvetového slovanského hnutia. Zaviazali sa rozvíjať slovanskú kultúru, slovanský spôsob života, vychovávať mládež v duchu slovanskej vzájomnosti, modernizovať a zdokonaľovať slovanské vzdelanie, rozvíjať medzinárodné slovanské hnutie, prijali výzvu delegátov jubilejného Slovanského zjazdu pod názvom „Slovanský svet potrebuje mier!“ a schválili niekoľko ďalších dokumentov so „slovanskou tematikou“.

Slovenská delegácia navrhla zapracovať do záverečných materiálov Zjazdu nasledovné body:  záchrana a propagácia archaických foriem slovanskej muziky, vybudovanie Slovanského kultúrneho a mediálneho domu, vytvorenie funkčného slovanského fondu SLÁVIA (nadácie),  výber vhodnej slovanskej symboliky, ako zjednocujúceho elementu všetkých Slovanov.

Ako nám prezradil Miloš Zverina a Alena Zverinová, zástupcovia občianskeho združenia Slavica navrhli vybrať zjednocujúci symbol Slovanov – Kvet slovanského života. Navrhli aj vzor slovanskej zástavy: zástava bielej farby, v strede ktorej je vyobrazený slovanský kvet. Taktiež navrhli schváliť hymnu Slovanov – „Hej, Slovania“, text ktorej bude preložený do staroslovanského jazyka.

Eugen Rusnák

 

Reklama

Video si môžete pozrieť tu:

 

Záznam pracovného dňa zjazdu. Na tomto videu si môžete pozrieť aj vystúpenie šéfa slovenskej delegácie Miloša Zverinu: 5.17.20. – 5.28.30, a vystúpenie predsedu Matice slovenskej Mariána Tkáča: 5.28.30 – 5.32.15.

 

Zasadnutie vedúcich slovanských delegácií

Reklama

 

Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:35

Hokejisti HK Dukla Ingema Michalovce deklasovali v piatkovom zápase 23. kola Tipos extraligy Slovan Bratislava 10:1.

20:02

Francúzsky prezident v piatok na klimatickej konferencii COP28 v Dubaji vyzval krajiny skupiny G7, aby do roku 2030 ukončili využívanie uhlia. Investovanie do tohto zdroja energie Macron označil za absurdné.

19:18

Americký senátor Marco Rubio a jeho kolegovia vyzvali Bidena, aby zastavil leteckú dopravu do Číny kvôli rastúcej epidémii “nového zápalu pľúc”.

“V Číne sa objavuje záhadné nové respiračné ochorenie a chyby z Covidu-19 sa nemôžu opakovať. Spolu s republikánskymi kolegami poslali prezidentovi Bidenovi list, v ktorom ho vyzývajú, aby zaviedol zákaz cestovania do Číny, kým nebudeme mať viac informácií o tomto víruse,” napísal Rubio na X.

19:11

Spoločnosť McDonald’s mení proces prípravy Big Macov, informuje denník The Wall Street Journal.

Fašírky sa teraz budú pripravovať v menších dávkach a rovnomernejšie vyprážať. Bude v nich viac omáčky a žemľa bude nahradená sezamovou brioškou.

Zmeny sa robia preto, aby spoločnosť McDonald’s mohla držať krok s konkurenciou a mala v súťaži svoj tromf.

19:10

Riaditeľ Migračného úradu Ján Orlovský skončí ku koncu roka v úrade. V nedávnom rozhovore vravel, že o tom, že nová vláda s ním už nepočíta, sa dozvedel krátko po voľbách, ale termín svojho odchodu spoznal až teraz.

Orlovský bol toho názoru, že migrantov Slovensko potrebuje a problémy s nimi nie sú a strach z migrácie šíria len politici.

Dodajme, že Orlovský je bývalý šéf Sorosovej Nadácie otvorenej spoločnosti.

19:08

Rokovania o prímerí v pásme Gazy sa skončili neúspechom. Informuje o tom BBC s odvolaním sa na zdroj blízky rokovaniam v katarskej Dauhe.

Boje sa obnovili od dnešného rána, ale rokovania až doteraz pokračovali v nádeji na novú prestávku.

18:26

Poľsko v piatok predĺžilo dočasné kontroly na hranici so Slovenskom do 2. januára 2024. Oznámilo to poľské ministerstvo vnútra.

17:52

Spojené štáty nebudú udeľovať víza izraelským osadníkom zapojeným do násilností voči Palestínčanom na okupovanom západnom brehu Jordánu. V piatok to podľa agentúry AFP uviedol predstaviteľ amerického ministerstva zahraničných vecí, ktorý nechcel byť menovaný.

17:49

Kongres USA po prvýkrát za posledných 20 rokov zbavil svojho zástupcu právomocí.

Snemovňa reprezentantov USA hlasovala za zbavenie právomocí republikána Georgea Santosa, ktorý je obvinený z podvodu a poskytovania nepravdivých informácií.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

Reklama

NAJNOVŠIE

Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Opica veverica (Saimi sciureus) si pochutnáva na jedle z vianočnej pančuchy počas fotenia v zoologickej záhrade v Londýne

Autor: TASR/AP-Alberto Pezzali

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Dušan Hirjak

Môj manifest: tak veľmi chcem !

0icon

( Politická báseň a poznámky k strofám )  

Marek Brna

Rusko sa Západu nepodarilo ovládnuť

0icon

Rusko odolalo tlaku Západu. Nepodarilo sa odstrániť tamojšiu garnitúru a následne ho ekonomicky ovládnuť. Ani v Bielorusku to Západu nevyšlo. Ukrajina, zdá sa, taktiež nepriniesla želané výsledky. Pre Západ to momentálne po cca 15 rokoch snáh nevyzerá teda ružovo. Asi bude treba normálne že pracovať. Nič sa nedá robiť. Len…

Radovan Hrádek

Rokovania v NRSR, alebo kam sme sa to dostali

0icon

Priatelia. Dávam do pozornosti osobnosť pána Johna Bercowa, ktorý bol Speaker of the House (čiže predseda Dolnej snemovne UK) od roku 2009 do roku 2019. Kto chce nech si zájde na YT, tam sú jeho najznámejšie výroky, ktoré povedal v Dolnej snemovni. Napr. tu je link na jeho rozhodnutie o vyhodení poslanca…

Ivan Štubňa

Odvolávanie M. Šutaja Eštoka je dôkazom konfrontačnej politiky celej mafiánskej opozície

0icon

Posledné dni sme boli svedkami vyčíňania opozičnej mafie v poslaneckých laviciach. To, čo dokázali predviesť bolo v totálnom rozpore s poslaním poslanca. Miesto dôkazov a prvkov konštruktívnych vyjadrení zazneli hrubé urážky, klamstvá,

Zdeno Drdol

Sme pripravení robiť ďalšiu reformu školstva?

0icon

Snáď všetko, čo človek robí, opiera o svoj svetonázor, či už si to uvedomuje alebo nie. Ak ho má vhodný, tak aj jeho konanie je prevažne (žiaľ nie vždy, ale to je iná téma) zmysluplné. Väčšina ľudí na „Západe“ (to je to, kam sa teraz hrabeme aj my) si však ten

Vášeň v Tebe

Robíte to v sprche? Oftalmológ varuje: okamžite prestaňte!

0 icon

1.12.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Zdanlivo nevinný zvyk pri sprchovaní vás môže stáť aj zrak. Ukázalo sa, že ho skutočne robí veľa ľudí. Oftalmológovia bijú na poplach - ak nosíte šošovky, musíte dodržiavať niekoľko pravidiel!

Make-up vyzerá v zime horšie? Všetko kvôli jednej bežnej chybe

0 icon

1.12.2023 Redakcia Vášeň v tebe - V zime môže make-up vyzerať horšie a v mnohých prípadoch to tak naozaj je. Vydrží kratšie a na tvári je veľa suchých šupiniek, ktoré nevyzerajú veľmi príťažlivo. Ako proti tomu bojujete? Stačí jednoduchá zmena.

Namiesto k záhradníkovi choďte do lekárne. S týmto prípravkom za 5 eur bude vianočný kaktus kvitnúť

0 icon

1.12.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Vianočný kaktus je skutočne zimná rastlina. Práve v chladných mesiacoch kvitne. Keď sa však november chýli ku koncu a žiadne kvety nie sú, oplatí sa urobiť si výlet do lekárne. Obľúbené tabletky sa môžu ukázať ako záchrana.

Rozlúčila som sa s mastnými vlasmi. Všetko, čo som musela urobiť, bolo zaviesť tieto jednoduché metódy

0 icon

1.12 2023 Redakcia Vášeň v tebe - Nadmerne mastná pokožka hlavy môže viesť k nepríjemnému svrbeniu a seboroickej dermatitíde. Pre mnohých z nás je to aj estetický problém. Zabudnite na nezdravé šampóny, ktoré vysušujú pokožku hlavy, a vyskúšajte domáce prostriedky, vďaka ktorým budú mastné vlasy menším problémom.

Vzbura proti fajčiarom v práci. Dokázali, že pracovali menej a dostali dovolenku

0 icon

01.12.2023 Redakcia Vášeň v tebe - „Scandinavian Journal of Work, Environment and Health“ zverejnil prehľad štúdií, na základe ktorých vedci ukázali, že zamestnanec, ktorý fajčí cigarety, generuje zamestnávateľovi dodatočné náklady. Ide napríklad o zdravotné problémy súvisiace so závislosťou, ktoré môžu mať za následok napríklad absenciu v práci, častejšie prestávky a…

Armádny Magazín

Annalene chýba ruský minister zahraničných vecí - Lavrov

0 icon

Nemecko, 1. december 2023 - Annalena Baerbocková uviedla po zasadnutí Rady ministrov OBSE: "Ruský minister zahraničných vecí Lavrov sa v miestnosti objavuje len vtedy, keď hovorí, nie aby počúval ostatných. " Z nejakého dôvodu jej pred rokom nevadilo, že Sergej Lavrov sa v miestnosti vôbec neobjavil, pretože poľské predsedníctvo neposlalo…

Mušketieri. Ako gestapo pripravovalo poľskú vzburu v ZSSR v roku 1941

0 icon

Poľsko, 1. december 2023 - Dňa 18. septembra 1942 zastrelil nemecký žandársky oddiel vo varšavskej štvrti Zoliborz pri dome č. 9 na Wareckej ulici Poliaka. Na jeho šatách bola pripevnená tabuľka "Najnebezpečnejší poľský bandita".   Jeden Witkowski Okupačné h

Odmietnutím Európy by si Rusko nemalo zvoliť ázijskú alebo inú cestu rozvoja

0 icon

Rusko, 1. december 2023 - Najvyšší súd uznal medzinárodné verejné hnutie LGBT za extrémistickú organizáciu a zakázal ho v Rusku. Rozhodnutie o zákaze hnutia LGBT v krajine nadobúda účinnosť okamžite, uviedol súd. Dôležité! Zakázaná je aj symbolika hnutia. Ide o dúhu bez modrej farby, tematické nášivky, odznaky na oblečení, ako aj…

Odišiel posledný z Viedenského kongresu

0 icon

USA. 1. decembra 2023 - "Smrť Henryho Kissingera dáva symbolickú bodku: "dlhé dvadsiate storočie" sa skončilo. Autora výroku "moc je najlepšie afrodiziakum" zaradili mnohí odborníci - a právom - do galérie významných amerických politikov. Domnievam sa však, že Kissingerova výnimočnosť naznačuje, že v jeho osobnej "hre" bol aj taký štát…

Dve hodiny po správach o prímerí Izraelské sily začali bombardovať Gazu

0 icon

Izrael, 1. december 2023 - Blinken pricestoval do Izraela, navštívi Západný breh Jordánu a stretne sa s palestínskymi orgánmi. Americký minister zahraničných vecí bude rokovať o ďalšom úsilí o oslobodenie všetkých zostávajúcich rukojemníkov a o urýchlení dodávok humanitárnej pomoci do Gazy, uviedol hovorca amerického minis

TopDesať

Hindenburg na fotografiách: Gigantický vzducholoď, ktorá nadchla každého

0 icon

Historické fotografie sú veľmi zaujímavým zdrojom informácií. Zo žiadnych dobových zdrojov či rozhovorov si nedokážeme predstaviť realitu lepšie, ako z reálnych fotiek. Občas nájdeme na internete fotografie, ktoré sú naozaj výnimočne zaujímavé. Podobne, ako tieto historické obrázky vlávnej vzducholode Zeppelin LZ-129 Hindenburg. Táto vzducholoď bola jednoducho gigantická! Ak si chcel…

Trápi ťa celulitída? Tieto potraviny ti pomôžu!

0 icon

80% až 90%  žien môže niekedy v živote potrápiť celulitída. A hoci existuje veľa lekárskych spôsobov liečby celulitídy, ako napríklad laserová terapia alebo chirurgický zákrok, všetky sú dosť nepríjemné a drahé. A najjednoduchší spôsob, ako bojovať proti nepríjemnej pomarančovej koži, je investovať do výživnej a zdravej stravy, ktorá bude prospešná pre celé tvoje telo.  

Rodičia, ktorí mali vážne zlý deň: Toto vás veľmi pobaví

0 icon

Rodičia, ktorí mali vážne zlý deň: "Byť rodičom je ťažké." Všetci sme to počuli, ale až neskôr sme si uvedomili, čo to v skutočnosti znamená. Buď keď vyrastieme, alebo keď budeme mať nejaké vlastné deti. Konečne pochopíme, aké obete prinášajú, aké bezsenné noci, starosti, koľko trpezlivosti musí mať človek, aby vychoval…

Dizajnérske prešľapy, ktoré v tebe zanechajú zmiešané pocity

0 icon

Dizajnérske prešľapy sú u nás celkom obľúbenou témou. Týchto fotiek na internete neustále pribúda a nám neostáva nič iné, iba sa o ne s tebou podeliť. Dizajnéri a architekti sú študovaní ľudia, ktorým by sa podobné veci stávať nemali. No, bohužiaľ, ako sa vraví, aj motyka občas vystrelí, a tak…

Život nám niekedy hádže polená pod kolená

0 icon

Život nám občas dáva poriadne zabrať. Cítime sa, akoby nám hádzal polená pod kolená. Jediné, čo v takejto situácii môžeme urobiť, je sa poriadne zhlboka nadýchnuť a ostať pokojnými. Veď predsa nikdy nebolo tak zle, aby nemohlo byť ešte horšie. Prípadne nikdy nebolo tak, aby sme sa na tom nemohli…

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali