Sankčný bumerang: “Prístavné” miliardy, odchádzajúce z Pobaltska, pracujú na Rusko

Sankčný bumerang: “Prístavné” miliardy, odchádzajúce z Pobaltska, pracujú na Rusko

Riga 28. apríla 2016 (HSP/Foto:TASR/AP-Axel Heimken, File)

 

Pobaltsko má čoraz väčšie straty z roztrhnutia hospodárskych stykov s Ruskom. Teraz už aj predstavitelia rižského prístavu hovoria o kolosálnych stratách vyvolaných znížením tranzitu ruských nákladov

Ilustračné foto
Ilustračné foto

Naopak výstavba niekoľkých veľkých prístavov v Rusku prináša ruskému hospodárstvu značné dividendy, bez ohľadu na krízu. Napríklad v rižskom prístave sa obrat tovaru v prvom štvrťroku tohto roka oproti roku predtým znížil o 13,8 % do 9,1 milióna ton. (Naopak cez ruské prístavy, bez ohľadu na pokles cien ropy, devalváciu rubľa, finančnú krízu a sankcie, prešlo za ostatné dva roky o 90 miliónov ton viac tovaru.)

Reklama

Predseda predstavenstva prístavu Andris Ameriks vysvetľuje, že časť nákladov posielali ruskí podnikatelia cez Rigu. No Rusko dnes prepravuje tovar cez svoje prístavy, ktoré sa prudko rozvíjajú. „Rusko aktívne rozvíja vlastnú prístavnú a pričlenenú k nim infraštruktúru s cieľom znižovania vlastných nákladov. Je preto úplne logické, že dopravné tepny do pobaltských prístavov sa začali znižovať na úkor vlastných prístavov Usť-Luga a Primorsk“, súhlasí predseda rady riaditeľov spoločnosti „2K“ Ivan Andrijevskij.

Na druhej strane, vychádzajúc z kvartálnych údajov, tovarový obrat v prístave Riga sa znížil o 1,4 milióna ton, pričom nárast prepravy cez ruské prístavy baltického bazénu sa zvýšil len o 0,5 milióna ton. Treba preto hovoriť aj o znížení celkovej hospodárskej aktivite, minimálne v Pobaltsku a nielen o presune nákladov do ruských prístavov, dodáva Andrijevskij.

Reklama

Pobaltské prístavy v ich súčasnom stave boli postavené počas ZSSR. Lenže po jeho rozpade muselo Rusko znášať dodatočné výdaje za prevoz nákladov cez teraz už zahraničné prístavy. ZSSR postavil aj prekládkové stanice ropy vo Ventspilse a Klajpede (vrátane rafinérií), a preto Litva a Lotyšsko nepotrebujú nič stavať, robia len ich údržbu a modernizáciu. No a Rusko, napriek tomu, že je nástupníckym štátom ZSSR, si muselo priplácať i za prepravu vlastnej ropy.

Pobaltsko, ak by bolo predvídavejšie, mohlo doposiaľ získavať dividendy z tejto sovietskej infraštruktúry. Ak by miestne úrady nerobili rusofobnu politiku a nevstupovali do NATO. Rusko tým pohnali na rozvoj vlastných prístavov.

Vladimír Putin v Posolstve Federálnemu zhromaždeniu RF opäť zdôraznil konečný cieľ – Rusko sa musí úplne vzdať využívania prístavov v Pobaltsku a využívať len ruské prístavy. V mene rovnakého cieľa Rusko rozvinulo aj južné prístavy, kde sa v súbehu s Krymom mohlo kompletne vzdať služieb ukrajinských prístavov na Čiernom mori.

Čoskoro sa na odchod od pobaltských prístavov začne sťažovať nielen Riga, ale aj prístav Ventspils, Klajpeda a Talin. Nakoniec, výsledky už badať. Napríklad obrat tovaru Ventspilského prístavu v Lotyšsku taktiež klesá. V roku 2014 cezeň prešlo o 9 % menej tovaru na celkových 26 miliónov ton. A za dva prvé mesiace tohto roka bol pokles o ďalších 18 %. Obrat tovaru v prístave Talin klesol minulý rok o 21 % do 22,4 milióna ton. Zatiaľ sa pomerne dobre cíti prístav Klajpeda, kde obrat tovaru stále rastie, no tempo rastu už klesá.

„S rozvojom ruskej prístavnej infraštruktúry odpadla nevyhnutnosť tranzitu ruských tovarov cez pobaltské prístavy“, hovorí Andrijevskij. Ako prvé sa z cudziny domov presunuli energetické spoločnosti, napr. Transnefť (5,5 milióna ton).  Štatistika ruských prístavov túto tendenciu potvrdzuje. Podľa ruských obchodných prístavov, obrat tovaru v prístavoch RF rastie z roka na rok. V roku 2015, proti 2014, o 5,7 % do 676 miliónov ton. A za tri mesiace tohto roka je tu ďalšie zvýšenie o 4,6 %.

Reklama

Ak sa pozrieme na situáciu celkovo, tak vidieť, že ruským prístavom v raste nebráni ani ekonomická a ani geopolitická kríza. Lídrom medzi ruskými prístavmi je Novorossijsk, ktorý za dva ostatné roky prepravil o 127 miliónov ton tovaru. Na druhé miesto sa už prepracoval baltický Usť-Luga, v ktorom obrat tovaru narástol zo 63 na takmer 90 miliónov ton (Projektovaný je na kapacitu 170 – 180 miliónov ton).

Na treťom mieste je prístav Vostočnyj, ktorý zvýšil prepravu o 17 miliónov ton, no najsilnejší rast predviedol prístav Kaukaz ktorý zvýšil prepravu viac ako trikrát – s 8 miliónov do 30,5 milióna ton. Momentálne sa nachádza na 6. mieste, hoci predtým nebol ani v prvej desiatke. Rast preukázali aj prístavy Vanino, Tuapse, Nachodka a Vysock.

V za ostatných päť rokov kapacita ruských obchodných prístavov rástla o 20 miliónov ton ročne. V tomto roku narastie o 32 miliónov ton. Za ostatných 15 rokov prešlo ruskými prístavmi 2,7 krát viac tovaru.

Úbytky pobaltských prístavov budú rovnako kolosálne, ako ruské zisky. Veď len kvôli strate prepravy ruského uhlia cez rižský prístav lotyšské hospodárstvo ročne prichádza o 130 – 140 miliónov eur, zdôrazňuje Andris Ameriks. No a keďže uhlie je len časťou celého nákladu, tak straty pobaltských prístavov už treba rátať v miliardách eur.

Podľa vz.ru, preklad srspol.sk

Reklama

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

09:30

Ukrajinská armáda v pondelok oznámila, že odrazila 55 ruských útokov na niekoľko obcí v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny.

09:15

Severná Kórea umiestňuje nášľapné míny na ceste v demilitarizovanej zóne (DMZ), ktorá oddeľuje KĽDR od Južnej Kórey.

Juhokórejská armáda minulý rok zaznamenala, ako vojaci KĽDR ukladajú míny na neupravenej ceste. Ide o jeden z krokov na uzavretie ciest medzi oboma Kóreami, komentuje agentúra Jonhap.

08:44

Väčšina Nemcov súhlasí s tým, aby Nemecko a jeho európski spojenci v Severoatlantickej aliancii v zmenenej bezpečnostnej situácii výrazne zvýšili výdavky na obranu. Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky, ktorý vykonal inštitút Forsa pre magazín Internationale Politik.

08:35

Správny okamih na prijatie eura, ktorý využilo aj Slovensko, ČR premárnila. Spravodajkyni TASR to povedala predsedníčka Poslaneckej snemovne českého parlamentu Markéta Pekarová Adamová, ktorá však podľa vlastných slov verí, že Česko sa raz stane členom eurozóny.

08:28

Nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková žiadala urýchlené prijatie kandidátskych krajín zo západného Balkánu do EÚ. Urobila tak pri príležitosti 20. výročia rozšírenia EÚ o desiatku krajín v roku 2004.

Tretí deň rokovania ministrov zahraničných vecí skupiny G7 na talianskom ostrove Capri
Na snímke nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková
08:15

Ceny ropy v pondelok ráno klesli. Správa o mierových rokovaniach medzi Izraelom a palestínskym hnutím Hamas zmiernila obavy z rozšírenia konfliktu na Blízkom východe a údaje o inflácii v USA ešte viac zhoršili vyhliadky na skoré zníženie úrokových sadzieb.

07:54

Dvojdňová medzinárodná konferencia o autonómnych zbraňových systémoch sa v pondelok začne vo Viedni. Rakúske ministerstvo zahraničných vecí ju zorganizovalo po tom, ako rokovania odborníkov pod záštitou OSN v Ženeve neviedli za posledných desať rokov k rozhovorom na diplomatickej úrovni.

07:45

Tadžikistan odporúča svojim občanom, aby sa zdržali cestovania do Ruska. Uvádza sa to vo vyhlásení tadžického ministerstva zahraničných vecí.

07:35

Biely dom v nedeľu zdôraznil, že propalestínske protesty, ktoré sa v posledných týždňoch konajú na amerických univerzitách, musia zostať pokojné. Polícia počas víkendu zadržala v štyroch z nich okolo 275 ľudí.

07:17

Ukrajina a Spojené štáty chcú spolupracovať ešte užšie na základe bilaterálnej bezpečnostnej dohody. Obe krajiny už pracujú na konkrétnom texte, uviedol ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

07:05

Palestínske militantné hnutie Hamas v nedeľu uviedlo, že nevidí žiadny vážny problém v najnovšom návrhu Izraela na dohodu o prímerí a prepustení rukojemníkov v Pásme Gazy. Informovala o tom agentúra AFP.

06:55

Írsky premiér Simon Harris v nedeľu varoval, že jeho krajina podnikne kroky na zastavenie prílevu žiadateľov o azyl z britského Severného Írska. Dublin podľa neho nedovolí, aby iné krajiny využívali Írsko na riešenie vlastných imigračných problémov.

Simon Harris
Na archívnej snímke írsky premiér Simon Harris
06:45

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken navštívi tento týždeň Izrael a Jordánsko. Oznámil to jeho rezort po tom, ako lídri USA a Izraela hovorili o snahách dosiahnuť prepustenie rukojemníkov.

Antony Blinken v Saudskej Arábii
Na snímke americký minister zahraničných vecí Antony Blinken
06:35

Najmenej štyria ľudia zahynuli pri tornádach, ktoré sa cez víkend prehnali americkým štátom Oklahoma. Oznámili to v nedeľu tamojšie úrady, ktoré hlásili zničené budovy, výpadky elektriny a desiatky zranených.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke návštevníci pri prehliadke hradu so sprievodkyňou v úlohe Žofie Bosniakovej počas podujatia So Žofiou na hrade v priestoroch hradu Strečno

Autor: FOTO TASR-Daniel Stehlík

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Dušan Hirjak

Marek Brna

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali