Roman Stopka: Každý nádejný pronárodný kandidát pôsobí ako zjednocujúci činiteľ pre všetky protinárodné sily

Bratislava 3. februára 2019 (HSP/Extraplus/ Foto: Extra plus/Jana Birošová)

 

Rád by som sa podelil s čitateľmi o pár postrehov z predchádzajúcich prezidentských volieb v nádeji, že sa nám podarí vyhnúť sa pasciam, ktorým sme v minulosti podľahli, píše v úvode svojho komentára Roman Stopka, predseda politickej strany Práca slovenského národa

Na snímke Roman Stopka

Likvidácia ako cieľ

Prax nám ukazuje, že každý nádejný pronárodný kandidát pôsobí ako zjednocujúci činiteľ pre všetky protinárodné sily, ktoré sa nevedia zhodnúť na tom, čo chcú, ale v momente sa spoja proti tomu, čo nechcú, a to je zvrchovaná, suverénna, nezávislá, územne celistvá Slovenská republika s nedotknuteľnými hranicami a chránenými občanmi. Likvidovať ju považujú za svoj prvoradý cieľ vo všetkých svojich snaženiach. Len sa to boja otvorene priznať. Kádre, aj ich podporu, si však na to starostlivo pripravujú.

Napríklad, v prvom kole ostatných prezidentských volieb zvíťazil jednoznačne JUDr. Fico. Napriek tomu, že v druhom kole pribudlo ďalších vyše 360-tisíc voličov, z ktorých väčšina podporovala Fica, Kiskovo víťazstvo nám prezrádza, že sa na ňom podieľal celý zjednotený protificovský elektorát, aktivovaný burcujúcou propagandou masmédií.

Zvoliť na post prezidenta človeka výkonnej mysle, rozhodného a nezlomného charakteru, s pronárodnou orientáciou a dostatočne aktívneho sa nám za celé obdobie existencie druhej republiky vlastne ani nepodarilo. Prečo bol taký výsledok? Lebo proti ľuďom spomenutých kvalít sa vždy nájde dostatok záchytných bodov v minulosti, ktoré možno prekrúcaním aj dodatočným prevrátením spoločenských hodnôt propagandisticky zneužiť, a ak ide o umiernené osobnosti, tak aj usmerniť.

Plánovači volebných víťazstiev dobre vedia, aké výhodné je získavať pozornosť priebežnými škandálmi, formovať pochybnosti a príhodne vyťažiť z nich plynúci odpor verejnosti. Svojho človeka dlhodobo v skrytosti pripravujú. Stavajú na emóciách z deficitu žiadaných spoločenských hodnôt. Nachystajú a vystrčia do popredia jeho odpovedajúcu vlastnosť. Vyhrotia ju pred druhým kolom a víťazstvo je blízko, lebo našinec sa pod tlakom propagandy viacej drží toho, čo nechce, než by rozmýšľal nad tým, čo naozaj chce. Tak sa vytvárajú podmienky na rozloženie národných záujmov. Nimi vybraný prezident potom ohýba a kriví záujmy republiky pri každej príležitosti a jeho najväčšou ambíciou je ulahodiť záujmom svojich mecenášov. Darí sa mu ešte viac, ak časť vládnych ministrov je s ním spätá práve cez tých mecenášov.

 

Prospechársky svet sa rúca

My si v podstate prezidenta ani nevolíme. My si len vyberáme medzi obrazmi, ktoré o kandidátoch účelovo vytvorili tzv. imidžmejkri v našej predstave. Zamyslime sa, kde títo tvorcovia ľudských predstáv získali svoju kvalifikáciu, svoje pracovné majstrovstvo, a keďže nie sú nezištní, kto ich a prečo financuje. Hneď dostanete odpoveď, koho vám budú za prezidenta podstrkávať.

Na okraj by som odporučil spomenúť si aj na tváre tých, ktorí sa s vervou agitačne činia od marca minulého roka, teda od pokusu zvrhnúť pomocou rozhnevaného pouličného davu legálne zvolenú, aj keď všelijako pozliepanú a neveľmi výkonnú vládnu koalíciu. A nemám na mysli len tých doma angažovaných. V prezidentskej volebnej kampani ich uvidíte tiež a bez poškvrny. Pričom sa pohrávali s možnosťou preliať vašu krv v pouličných zrážkach.

Spýtam sa aj, či sa nepodobá ten náš malý marcový pokus a akcie po ňom tak trocha na stav, ktorý nastolila v boji o moc prehrávajúca americká štátna elita po voľbách prezidenta v roku 2016. Rúca sa ich prospechársky model fungovania sveta, a tak mlátia okolo seba hlava-nehlava, nanucujú svojmu hodnotnému prezidentovi krkolomné zmeny a podkopávajú tak každý začiatok jeho, celému svetu prospešnej, práce. Ich prisluhovači z nášho prostredia by im radi predviedli svoju vytrvalosť. Rátajme s tým, že budú robiť aj tie najdeštruktívnejšie postupy, len aby dokázali svoju lojálnosť mecenášom a pomohli zlikvidovať našu nádej na samostatný a zvrchovaný slovenský štát.

 

Poučenie z Kisku

Akékoľvek výstražné slová budú obchádzať osvedčeným spôsobom. V období volieb sa budú hrať na decentných džentlmenov. Naše omyly často plynú z ľahkovernosti a radi na ne zabúdame. Tak si pripomeňme. Andrej Kiska získal v minulých voľbách, vďaka vystupňovanému tlaku masmédií, vyše 1 300 000 hlasov. Ale po štyroch rokoch pôsobenia vo funkcii veru neviem, či mu drží priazeň ešte nejakých 100-tisíc vytrvalcov.

Keďže máme priame voľby prezidenta, je každý volič zodpovedný za svojho favorita a mal by dávať veľký pozor, komu postúpi svoj mandát. Dodatočne nadávať po voľbách iba na svojho nepodareného vyvolenca veru nestačí. Treba pustiť pár slov „osvety“ aj na tých, čo ho podstrčili a obzrieť tiež seba v zrkadle skutkov.

Ozaj je tu čas odmietať postoje úplatných redaktorov a všetkých mudrlantov, ktorí samostatnú Slovenskú republiku nechceli a dnes bohorovne radia, kto by v nej mal byť prezident. Treba si priznať chybu pôvodného výberu a poučiť sa z nej v nadchádzajúcom mesiaci. Hovorieva sa, že každý je strojcom svojho šťastia. Ale potom prečo by ten, ktorý nepracuje a ničím sa nepričinil o prospech nášho štátu, mal dostávať väčšiu príležitosť než ten, čo preň pracoval?

Ak chceme zlo napraviť, pýtajme sa ďalej. Prečo dovolíme, aby sa vo voľbách vybraný štátny predstaviteľ mohol po voľbe správať ako súkromná osoba a bezočivo diktovať svoju škodlivú vôľu proti záujmom väčšiny voličov? Odpovieme, nemal by. Ale, žiaľ, u nás je to jav bežný. Politik bežne a so spupnosťou rozdáva, čo mu nepatrí, a my všetci vieme, že je to nemorálne. Napriek tomu sa to na Slovensku stalo zvykom. Zvykom natoľko samozrejmým, že už sa mnohým voličom nezdá divné, ak sa takto arogantne správajú nielen vyvolení predstavitelia politických strán, ale celé politické strany a dočasné koalície. Len zaspomínajte, koľkokrát ste museli organizovať a ťažko pretláčať napokon úspešné petície napriek tomu, že vládnu vaši favoriti, ktorí ich obsah mali presadiť vládnou cestou. Stav je natoľko zakonzervovaný, že ľudia sa mu už ani nedivia a jednoducho rezignovali. Mnohí preto odmietajú ísť voliť a svojou neúčasťou umožňujú stupňovanie tlaku proti národnému štátu a uľahčujú situáciu jeho neprajníkom. Ľahko sa to povie, ale ako z kaše von?

Nuž, vyberajme si prezidenta na svoj prospech, podľa toho, ako konal, komu a čomu naozaj slúžil doteraz. To je významné. Pripomeňme si ono biblické: Strom poznáš podľa ovocia. V tom je záruka jeho pravdivosti, a nie v uhladenom spôsobe podávania starostlivo premyslených prázdnych sľubov, poloprávd a klamstiev. Pravda, forma podania myšlienky je významná, ale obsah je dôležitejší, lebo kto oklamal raz, ten oklame zas, nech by bol jeho úsmev stokrát vábivý. Nepodliehajme taktike sobášnych podvodníkov, ktorou sa riadia hrané postupy mnohých našich politikov. Vybrať si človeka len podľa umelého imidžu stvoreného najatými radcami je neopatrné a nebezpečné. Presvedčili sme sa o tom už neraz. Načo opakovať tie isté chyby nanovo.

 

Lajčákove predvolebné triky

Pekné tváre ani uhladené reči našu republiku a jej občanov neochránia pred ničím. Opak je pravdou. Tvoriť medzinárodné dokumenty, v ktorých sa stanovuje prednosť starostlivosti o cudzích ľudí pred vlastným občanom, či bezpríčinne sa podrobovať cudzej vôli nie je vec súcitu ani ľudských práv. To je zrada na národe, nech sa pri tom autori tvária akokoľvek pokorne či svetovo a nech rozprávajú čokoľvek. Politická strana Roberta Fica už o tom vie svoje.

Ako mohol jeden z jej hlavných predstaviteľov konštruovať dokument OSN, ktorý zvažuje, aj u nás, zákaz kritického myslenia v súvislosti so správaním migrantov. Dokument, v ktorom sú migranti automaticky považovaní za nevinných a za obete, čím sa prakticky útočí proti slobode prejavu množstva čestných, racionálne zmýšľajúcich ľudí doma i v zahraničí. Navyše sa vyhrážal demisiou, ak by sa SR postavila proti paktu o riadenej migrácii. Prečo svoje názory v takejto podobe nepredstavil verejnosti v čase, keď vstupoval do volieb či na funkciu ministra. Bolo by neprístojné obranné konštatovanie, že k marrákešskému paktu sme sa nepripojili, lebo sa tak stalo nie zásluhou tohto ministra. Aj na tomto prípade je vidieť, koľko manipulačných úskalí sa skrýva v našej personálnej politike a koľko odpadlíkov reprezentuje náš štát v zahraničí.

Aké ohrozenia občanov sa z práce týchto ľudí dajú očakávať, ak právom predpokladáme, že aspoň časť, ak nie väčšina z Lajčákom predvedených trikov, sa pred zraky verejnosti ani nedostane. A táto strana sa nepoučila, lebo sa poučiť nechcela. Podstrkáva verejnosti ďalšieho svojho nominanta, líšiaceho sa len tým, že je zatiaľ mimo zorného poľa škandálov. Propagandistické postoje síce zaujali aj predstavitelia ostatných parlamentných strán, ale aké môžu byť ich organizačné a zákonotvorné iniciatívy, to ukázali pomarcové udalosti roka 2018. Ospravedlňovačské zahraničné misie predsedu SNS a NR SR zosobnené v Andrejovi Dankovi radšej ani nespomínam, pretože tie nám predstavujú „osobnosť“ prinajmenšom roztrojenú.

 

Nediplomatický vydierač

Kľúčové slová cieľového programu politickej strany Práca slovenského národa, ktorej som predsedom, sú sústredené do výrazov zvrchovaný, suverénny, nezávislý, územne celistvý štát s nedotknuteľnými hranicami, sloboda a prospech občana, ochrana jeho majetku, rozvoj štátotvorného národa a podpora štátotvorných menšín. Od týchto hodnôt odvíjame ďalšie postoje vo vzťahu k hospodárstvu, sociálnej politike, zahraničnej politike, ale aj svoj vzťah k osobnostiam domácej i zahraničnej politiky. Som však zvedavý, koľkí účastníci prezidentských volieb sa nimi začnú „dočasne“ oháňať. Viem však, že len malá časť bude odhodlaná naozaj presadzovať skutočné, významové hodnoty týchto slov. Samozrejme, po voľbách im zo slovníka zmiznú a budú nahradené slovným smetím, ktoré označia za diplomaciu.

Podobným postrehom sa dá vysvetliť, ako sa mohol z majstrovského diplomata vládnucej strany stať hroziaci a napokon utekajúci, vzápätí na milosť vzatý, v podstate už nediplomatický vydierač. Aby sme sa vyhli opakovaniu nežiaducej situácie, máme mnoho východísk. Brána k nim je poznanie pravdy. Akoby bol predvídal našu situáciu, svätý Metod zanechal odkaz kráľovi Svätoplukovi – Napomenutie vladárom. Jeho obsah je veľmi aktuálny aj dnes: … a nikto z vás nech neklame prázdnymi slovami… inak ťa budú ustavične haniť a utláčať… vystavíš si dom, lež iný bude v ňom bývať… cudzinec, čo bude s tebou v krajine, prevýši ťa a bude mocnejší ako ty! Hádam by mohli jeho múdrosť nasledovať naši redaktori, naša inteligencia, aj naši cirkevní predstavitelia a pomôcť tak svojmu národu, vybrať si ozajstných štátnikov a nie prázdne nádoby, zásobujúce z našich zdrojov cudzie studne. Veď celý náš štát stojí na základoch cyrilo-metodského duchovného dedičstva. Občianska statočnosť je potrebná na všetkých vplyvných postoch a ľudia by sa mali dozvedať o myšlienkach našich dávnych velikánov pri každej príležitosti, tobôž v kritických chvíľach, obzvlášť z úst uznávaných autorít.

Roman Stopka

Autor je predseda politickej strany Práca slovenského národa, www.psn.sk

Článok pôvodne vyšiel v mesačníku Extra plus, www.extraplus.sk

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Tisíce španielskych policajtov protestovalo proti zmene „náhubkového“ zákona

0 icon

Madrid 27. novembra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Paul White)   Desaťtisíce španielskych policajtov a ich podporovateľov vyšli v sobotu do ulíc hlavného mesta Madrid, aby protestovali proti navrhovanej reforme bezpečnostného zákona, o ktorej tvrdia, že im bude brániť pri výkone povolania. Informovala o tom agentúra Reuters Organizátori tvrdia, že sa na demonštrácii zúčastnilo…

Z Bieloruska letecky previezli do vlasti ďalších vyše 400 Iračanov

0 icon

Varšava/Bagdad 27. novembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Giannis Papanikos)   Do Bagdadu sa v piatok z Minsku vrátila ďalšia skupina Iračanov, ktorí celé týždne táborili na pri bieloruských hraniciach s Poľskom dúfajúc, že sa im podarí dostať sa do Európskej únie. Uviedol to v sobotu šéf poľského úradu pre národnú bezpečnosť Stanislaw Žaryn,…

Rakúska polícia zadržala pašerákov, ktorí cez SR a Česko prepravili stovky migrantov

0 icon

Viedeň 27. novembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Andrey Pokumeiko/BelTA)   Rakúska polícia zadržala v uplynulých dňoch v Dolnom Rakúsku a Viedni 15 pašerákov ľudí, ktorí nelegálne prepravili zo srbsko-maďarských hraníc cez Slovensko a Českú republiku vyše 700 migrantov. Informovala o tom v sobotu agentúra APA s odvolaním sa na dolnorakúsku políciu Do Rakúska…

Alexander Dubček patrí k historickým osobnostiam, ktoré prekročili svoju rolu, uviedla Čaputová. Podľa Hegera pozdvihol v ľuďoch nádej

0 icon

Bratislava 27. novembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian, Martin Baumann)   Alexander Dubček patrí k historickým osobnostiam, ktoré prekročili svoju rolu. Pri príležitosti dnešného stého výročia jeho narodenia to uviedla prezidentka Zuzana Čaputová. Zdôraznila, že Dubček sa spolupodieľal na dosiahnutí cieľov, vďaka ktorým je dnes Slovensko demokratickým štátom Pre demokratizačnú zmenu, ktorú…

Pripravte si linecké pečivo už s predstihom. Ich ľahšiu a zdravšiu verziu si okamžite obľúbite

0 icon

Linec 27. novembra 2021 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik-Haeferl-Linzer Augen)   Do Vianoc zostáva približne mesiac, ale atmosféru môžete cítiť už nielen v obchodných centrách, ale aj u vás doma. Krehké, voňavé a doslova sa rozplývajúce na jazyku - také je linecké pečivo, ak sa podarí. Máme pre vás recept, vďaka ktorému bude tohtoročné…

Ministerstvo zdravotníctva SR pripravuje kroky na identifikáciu ľudí prichádzajúcich z rizikových krajín. Na omikron už reagujú aj výrobcovia vakcín

0 icon

Bratislava 27. novembra 2021 (TASR/SITA/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR v spolupráci s Úradom verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR pripravuje v súvislosti s novoobjaveným variantom omikron nového koronavírusu kroky na identifikáciu ľudí, ktorí boli v potenciálne rizikových krajinách. Medzi nimi je Juhoafrická republika, Botswana, Namíbia, Lesotho, Eswatini (bývalé Svazijsko), Mozambik,…

Čína, Rusko a India varujú pred „pascou demokracie“

0 icon

USA 27. novembra 2021 (HSP/globaltimes/Foto:globaltimes)   Na piatkovom 18. stretnutí ministrov zahraničných vecí Číny, Ruska a Indie ktoré sa konalo prostredníctvom videokonferencie povedal čínsky štátny radca a minister zahraničných vecí Wang Yi, že Čína, Rusko a India sa vydali na cesty rozvoja prispôsobené ich vlastným národným podmienkam a majú zodpovednosť…

Ponuka, ktorá sa neodmieta, alebo omrvinky a napľutie do tváre dôchodcom? 500 eurový príspevok za vakcináciu považuje Viktorín za urážku dôchodcov

0 icon

Bratislava 27. novembra 2021 (HSP/Foto:Pixabay)   Minister financií Igor Matovič na tlačovej konferencii s názvom „Ponuka, ktorá sa neodmieta“ slávnostne oznámil, že každý dôchodca nad 60 rokov, ktorý sa nechá zaočkovať proti koronavírusu, bude odmenený 500 eurovým bonusom od štátu. Generálovi Jozefovi Viktorínovi z hnutia Republika to pripadá voči dôchodcom…

Takmer 44 percent voličov si myslí, že hnutie Sme rodina by malo vystúpiť z koalície

0 icon

Bratislava 27. novembra 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Takmer 44 percent voličov si myslí, že hnutie Sme rodina by malo vystúpiť z vládnej koalície. Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky, ktorý pre agentúru SITA uskutočnila agentúra Ako od 8. do 16. novembra na vzorke 1 000 respondentov. Z možností, ktoré mali…

Bývalý rakúsky kancelár Kurz sa stal prvýkrát otcom

0 icon

Viedeň 27. novembra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Lisa Leutner)   Predseda Rakúskej ľudovej strany (ÖVP) a bývalý dvojnásobný spolkový kancelár Sebastian Kurz sa v sobotu v skorých ranných hodinách stal prvýkrát otcom. Jeho priateľka Susanne Thierová mu porodila syna, informovali rakúske médiá "Sme nesmierne šťastní a veľmi vďační! Susanne a naše dieťa sa…

NAJNOVŠIE

BLOG

Viktor Pondělík

Prezident je asi nadčlověk

0icon

Lidé se dělí do minimálně dvou kategorií. I když jsou si všichni před zákonem rovni, přece jenom jsou si někteří z nás tak jaksi rovnější. A v čem se to může projevovat? Třeba i v tom, co se odehrává právě nyní v České republice. Český prezident byl sotva propuštěn z…

Patrik Spišiak

Väčšina kryptomien je bublina

0icon

Je veľký rozdiel medzi poklesom ceny a cenovou bublinou. Pri poklese ceny akým bol napríklad pokles cien nehnuteľností v rokoch 2008/2009 sa cena po určitom čase vrátila na predchádzajúcu úroveň. Ak sa, ale pozrieme na tulipánovú bublinu v Holandsku počas 17 storočia alebo internetovú bublinu v roku 2001 tak zistíme,…

Marek Bičík

Moje telo, moja voľba 2!

0icon

Je to doplnenie môjho predošlého článku, Moje telo, moja voľba, ktorý sa mi zdal krátky a písal som ho v rozčúlení, narýchlo. Pointa bola v rozhodnutiach potratových aktivistiek, že ich telo je ich voľba. Horšie je to už s „očkovaním“ proti covid „chrípke“. Tam už si človek len tak ľahko…

Marek Brna

Slovania by sa mali spojiť

0icon

Slovania, hlavne Poľsko, Pobaltské krajiny, Ukrajina, by konečne mali zanechať svoje ješitné žabomyšie prekáračky a uznať, že Rusko je veľmoc. Veľmoc predurčená na dôležité poslanie. Gorbačov a neskôr Jelcin značne poškodili reputáciu Ruska. Ale čo bolo, bolo. Dnes máme pred očami všeobecný úpadok Západu a naopak pokrok dnes badať na…

Pavel Pakoš

Projekcia vlastnej viny do nevinných. Očko vs. Neočko

0icon

Očko prezidentka: Prestaňte už tliachach bludy o kovide! Ja tejto krajime už nerozumiem. Neočko: Prepáčte,už ani nemáme podľa Ústavy SR právo na svoj názor? A Vy beriete 14 tis.plat za to, že sa budete venovať iba polovici slovenských občanov, a tú druhú prečo ignorujete?

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Na snímke sú listy pokryté čerstvým snehom

Autor: TASR/Karl-Josef Hildenbrand/dpa-Bildfunk

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Tisíce španielskych policajtov protestovalo proti zmene „náhubkového“ zákona

0 icon

Madrid 27. novembra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Paul White)   Desaťtisíce španielskych policajtov a ich podporovateľov vyšli v sobotu do ulíc hlavného mesta Madrid, aby protestovali proti navrhovanej reforme bezpečnostného zákona, o ktorej tvrdia, že im bude brániť pri výkone povolania. Informovala o tom agentúra Reuters Organizátori tvrdia, že sa na demonštrácii zúčastnilo…

Z Bieloruska letecky previezli do vlasti ďalších vyše 400 Iračanov

0 icon

Varšava/Bagdad 27. novembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Giannis Papanikos)   Do Bagdadu sa v piatok z Minsku vrátila ďalšia skupina Iračanov, ktorí celé týždne táborili na pri bieloruských hraniciach s Poľskom dúfajúc, že sa im podarí dostať sa do Európskej únie. Uviedol to v sobotu šéf poľského úradu pre národnú bezpečnosť Stanislaw Žaryn,…

Rakúska polícia zadržala pašerákov, ktorí cez SR a Česko prepravili stovky migrantov

0 icon

Viedeň 27. novembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Andrey Pokumeiko/BelTA)   Rakúska polícia zadržala v uplynulých dňoch v Dolnom Rakúsku a Viedni 15 pašerákov ľudí, ktorí nelegálne prepravili zo srbsko-maďarských hraníc cez Slovensko a Českú republiku vyše 700 migrantov. Informovala o tom v sobotu agentúra APA s odvolaním sa na dolnorakúsku políciu Do Rakúska…

Alexander Dubček patrí k historickým osobnostiam, ktoré prekročili svoju rolu, uviedla Čaputová. Podľa Hegera pozdvihol v ľuďoch nádej

0 icon

Bratislava 27. novembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian, Martin Baumann)   Alexander Dubček patrí k historickým osobnostiam, ktoré prekročili svoju rolu. Pri príležitosti dnešného stého výročia jeho narodenia to uviedla prezidentka Zuzana Čaputová. Zdôraznila, že Dubček sa spolupodieľal na dosiahnutí cieľov, vďaka ktorým je dnes Slovensko demokratickým štátom Pre demokratizačnú zmenu, ktorú…

Pripravte si linecké pečivo už s predstihom. Ich ľahšiu a zdravšiu verziu si okamžite obľúbite

0 icon

Linec 27. novembra 2021 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik-Haeferl-Linzer Augen)   Do Vianoc zostáva približne mesiac, ale atmosféru môžete cítiť už nielen v obchodných centrách, ale aj u vás doma. Krehké, voňavé a doslova sa rozplývajúce na jazyku - také je linecké pečivo, ak sa podarí. Máme pre vás recept, vďaka ktorému bude tohtoročné…

Ministerstvo zdravotníctva SR pripravuje kroky na identifikáciu ľudí prichádzajúcich z rizikových krajín. Na omikron už reagujú aj výrobcovia vakcín

0 icon

Bratislava 27. novembra 2021 (TASR/SITA/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR v spolupráci s Úradom verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR pripravuje v súvislosti s novoobjaveným variantom omikron nového koronavírusu kroky na identifikáciu ľudí, ktorí boli v potenciálne rizikových krajinách. Medzi nimi je Juhoafrická republika, Botswana, Namíbia, Lesotho, Eswatini (bývalé Svazijsko), Mozambik,…

Čína, Rusko a India varujú pred „pascou demokracie“

0 icon

USA 27. novembra 2021 (HSP/globaltimes/Foto:globaltimes)   Na piatkovom 18. stretnutí ministrov zahraničných vecí Číny, Ruska a Indie ktoré sa konalo prostredníctvom videokonferencie povedal čínsky štátny radca a minister zahraničných vecí Wang Yi, že Čína, Rusko a India sa vydali na cesty rozvoja prispôsobené ich vlastným národným podmienkam a majú zodpovednosť…

Ponuka, ktorá sa neodmieta, alebo omrvinky a napľutie do tváre dôchodcom? 500 eurový príspevok za vakcináciu považuje Viktorín za urážku dôchodcov

0 icon

Bratislava 27. novembra 2021 (HSP/Foto:Pixabay)   Minister financií Igor Matovič na tlačovej konferencii s názvom „Ponuka, ktorá sa neodmieta“ slávnostne oznámil, že každý dôchodca nad 60 rokov, ktorý sa nechá zaočkovať proti koronavírusu, bude odmenený 500 eurovým bonusom od štátu. Generálovi Jozefovi Viktorínovi z hnutia Republika to pripadá voči dôchodcom…

Takmer 44 percent voličov si myslí, že hnutie Sme rodina by malo vystúpiť z koalície

0 icon

Bratislava 27. novembra 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Takmer 44 percent voličov si myslí, že hnutie Sme rodina by malo vystúpiť z vládnej koalície. Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky, ktorý pre agentúru SITA uskutočnila agentúra Ako od 8. do 16. novembra na vzorke 1 000 respondentov. Z možností, ktoré mali…

Bývalý rakúsky kancelár Kurz sa stal prvýkrát otcom

0 icon

Viedeň 27. novembra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Lisa Leutner)   Predseda Rakúskej ľudovej strany (ÖVP) a bývalý dvojnásobný spolkový kancelár Sebastian Kurz sa v sobotu v skorých ranných hodinách stal prvýkrát otcom. Jeho priateľka Susanne Thierová mu porodila syna, informovali rakúske médiá "Sme nesmierne šťastní a veľmi vďační! Susanne a naše dieťa sa…

Podkasty

Milanová a Remišová chcú umlčať alternatívne médiá!

icon

Bratislava 27. novembra 2021 (HSP/Foto:SITA-Alexandra Čunderlíková) Že sa k nám vracia socializmus päťdesiatych rokov, o tom už zrejme málokto pochybuje. Našim vládnym činiteľom sa však zdá, že tej slobody máme ešte stále priveľa. Parlament ide rokovať o zákone o mediálnych službách z dielne rezortu Natálie Milanovej. A do toho zapadá aj cesta vicepremiérky Veroniky Remišovej...

Ak si dáte nálepku nejakého fašistického symbolu, nemáte šancu nielen v Bruseli, ale ani v Rusku. Ak by nám ešte raz Boh dal šancu, RTVS bude STV, bude štátna a bez slniečkárov – odkazuje Danko

icon

Bratislava 26. novembra 2021 (HSP/Foto: Ako predseda SNS  štyri roky zastával funkciu predsedu parlamentu. Po  štyroch rokoch sa však jeho strana nedostala do parlamentu. Prečo? Poškodila mu spoluúčasť vo vláde s Bugárovým Mostom Híd  alebo Ficovým Smerom SD? Alebo to, že SNS nedokázala presadiť posilnenie postavenia Slovákov žijúcich na juhu Slovenska vrátane posilnenia slovenčiny v školách s vyučovacím...

Kto ukradol z nemocníc 742 pľúcnych ventilátorov za milióny eur?

icon

Bratislava 25. novembra 2021 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian) Prezidentka Zuzana Čaputová, sa priznala, že po návšteve ružinovskej nemocnice už vie, že situácia na Slovensku v súvislosti s ochorením covid-19 je naozaj veľmi vážna, preto treba zmeniť prístup. A dodala, že súhlasí s návrhom epidemiológov, že potrebujeme sprísniť lockdown. A stalo sa. Zrejme je naša pani z Grasalkovičovho...

Prečo píšu Slovenskí katolíci svojim biskupom? Pýtame sa predsedu Správnej rady OZ Slovenskí katolíci Miroslava Vetríka

icon

Bratislava 24. novembra 2021 (HSP/Foto:Pixabay) Katolíci píšu list svojim biskupom. Zaznievajú v ňom vážne výčitky, týkajúce sa výzvy, aby sa veriaci dali zaočkovať proti Covidu 19. Naliehajú na kňazov, aby šírili správnu osvetu, aby nabádali v prospech očkovania, lebo to je „v čase šíriacej sa choroby konkrétnym a zrelým prejavom našej viery v Boha.“ V...

Osobné vyšetrenie a Ivermektín, odporúča MUDr. Janeková pri liečbe Covidu 19

icon

Bratislava 23. novembra 2021 (HSP/Foto:TASR/DPA-Andreas Gebert) Na Slovensku počas tretej vlny Covidu 19 denne pribúdajú desiatky nových infikovaných, v nemocniciach leží s covidom viac ako 3000 pacientov. Pri ľahkom priebehu choroby domáca liečba stačí. Ako však predísť alebo zabrániť ťažkému priebehu ochorenia, napojeniu na pľúcnu ventiláciu? Nebolo by efektívnejšie nasadiť od začiatku účinnú liečbu všeobecným...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Viktor Pondělík

Prezident je asi nadčlověk

0icon

Lidé se dělí do minimálně dvou kategorií. I když jsou si všichni před zákonem rovni, přece jenom jsou si někteří z nás tak jaksi rovnější. A v čem se to může projevovat? Třeba i v tom, co se odehrává právě nyní v České republice. Český prezident byl sotva propuštěn z…

Patrik Spišiak

Väčšina kryptomien je bublina

0icon

Je veľký rozdiel medzi poklesom ceny a cenovou bublinou. Pri poklese ceny akým bol napríklad pokles cien nehnuteľností v rokoch 2008/2009 sa cena po určitom čase vrátila na predchádzajúcu úroveň. Ak sa, ale pozrieme na tulipánovú bublinu v Holandsku počas 17 storočia alebo internetovú bublinu v roku 2001 tak zistíme,…

Marek Bičík

Moje telo, moja voľba 2!

0icon

Je to doplnenie môjho predošlého článku, Moje telo, moja voľba, ktorý sa mi zdal krátky a písal som ho v rozčúlení, narýchlo. Pointa bola v rozhodnutiach potratových aktivistiek, že ich telo je ich voľba. Horšie je to už s „očkovaním“ proti covid „chrípke“. Tam už si človek len tak ľahko…

Marek Brna

Slovania by sa mali spojiť

0icon

Slovania, hlavne Poľsko, Pobaltské krajiny, Ukrajina, by konečne mali zanechať svoje ješitné žabomyšie prekáračky a uznať, že Rusko je veľmoc. Veľmoc predurčená na dôležité poslanie. Gorbačov a neskôr Jelcin značne poškodili reputáciu Ruska. Ale čo bolo, bolo. Dnes máme pred očami všeobecný úpadok Západu a naopak pokrok dnes badať na…

Pavel Pakoš

Projekcia vlastnej viny do nevinných. Očko vs. Neočko

0icon

Očko prezidentka: Prestaňte už tliachach bludy o kovide! Ja tejto krajime už nerozumiem. Neočko: Prepáčte,už ani nemáme podľa Ústavy SR právo na svoj názor? A Vy beriete 14 tis.plat za to, že sa budete venovať iba polovici slovenských občanov, a tú druhú prečo ignorujete?

TopDesať

Ruwenzori: Miesto, kde aj obyčajné rastliny majú gigantické rozmery. 1. časť

0 icon

Neprístupné africké Mesačné hory zabaľujú mraky, takže ich asi 300 dní v roku z úpätia vôbec nevidieť. Keď sa oblaky konečne zdvihnú, objavia sa impozantné zasnežené štíty, pod ktorými aj bežné rastliny dorastajú do obrovských rozmerov. Počas svojej poslednej expedície do Afriky v roku 1888 táboril angloamerický novinár a cestovateľ…

TOP 10 vianočných dekorácií, ktoré zvládneš vytvoriť ľavou zadnou

0 icon

V supermarketoch počúvame koledy už od októbra, televízie neprestávajú ľudí bombardovať reklamami na vianočné darčeky a v tebe sa chtiac-nechtiac ten povestný duch Vianoc prebúdza. Potom sa plný chute do nakupovania vyberieš zháňať dekorácie, veď už by sa patrilo. A peňaženka zaplače. Nie je to ale nutné. My ti prinášame 10 top vianočných dekorácií,…

Čo sa nachádza na dne najhlbšieho vrtu na svete?

0 icon

Odstránením tohto zhrdzaveného kovového uzáveru,  vlastne odkryjeme tú najhlbšie vyvŕtanú dieru do zeme. Zaujímavé je, že o vzdialených galaxiách toho vieme viac ako o tom, čo leží zopár kilometrov pod našimi vlastnými nohami. Z tohto dôvodu sa sovietski vedci v roku 1970 rozhodli vyvŕtať do zeme čo najhlbšiu dieru. Nikto pred nimi sa o to…

Inteligencia: 6 chytrých trikov tých najmúdrejších ľudí

0 icon

Inteligencia môže byť sčasti vrodená, ale múdrosť sa určite dá naučiť. Tu je návod ako zmúdrieť v akomkoľvek veku Múdrosť vs. Inteligencia Aj keď si ľudia cenia inteligenciu – porozumenie, zdôvodňovanie, schopnosť učiť sa – tiež si vážia múdrosť, alebo vedomosť a skúsenosť, ktorú zhromažďujeme počas celého života. Vedci, zaoberajúci sa poznávaním nazývajú prvú „kvapalnou inteligenciou“,…

TOP10: Netopiere a neuveriteľné fakty o nich

0 icon

Podľa mnohých paleontológov a vedcov žijú netopiere už milióny rokov, ešte predtým, ako ľudia obývali planétu, a patria medzi najúžasnejšie tvory na svete. Aj keď netopiere nemajú dobrú povesť, pokiaľ ide o vnímanie verejnosti, v skutočnosti sú skvelými tvormi. Zaujíma vás, čo ich robí tak úžasnými? Napríklad aj tieto neuveriteľné fakty. 1. V…

Armádny Magazín

USA rozmiestnia na Ukrajine 6 stíhačiek kvôli útoku na Donbas. Rusko stiahlo k hraniciam 17 stíhačiek

0 icon

Rusko, 28. november 2021 (AM) – Americká armáda sa rozhodla nasadiť najmenej šesť svojich útočných lietadiel na jednej z leteckých základní ukrajinských vzdušných síl na uskutočnenie vojenskej operácie na Donbase. Má ísť o ľahké útočné lietadlá „Embraer EMB 314 Super Tucano“, ktoré sa predtým používali v Afganistane na útoky proti Talibanu. &

Bielorusko testovalo svoju novú Flautu. Video

0 icon

Bielorusko, 28. november 2021 (AM) – Na vojenskom cvičisku „Obuz-Lesnovsky“ v Bielorusku testovali nový viacnásobný raketový systém RC30 Flauta v kalibri 80 mm. Skúšobnú streľbu vývojársky podnik, ktorý je súčasťou štruktúry Štátneho vojensko-priemyselného výboru Bieloruskej republiky. Informovala o tom tlačová služba Goskomvoenprom.  

Video: Slovenská vojenská technika sa presúva do Lotyšska k hraniciam s Bieloruskom a Ruskom

0 icon

Lotyšsko, 28. november 2021 (AM) –NATO sleduje nezvyčajnú koncentráciu ruských síl pri hraniciach s Ukrajinou, vrátane tankov, delostrelectva a bezpilotných lietadiel, vyhlásil generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg pred stretnutím ministrov zahraničných vecí bloku v Rige 30. novembra a 1. decembra

"Gumové projektily a slzný plyn": Rusko a Čína kritizujú iniciatívu Washingtonu usporiadať summit „Za demokraciu“

0 icon

Rusko, 28. november 2021 (AM) – Ruská federácia a Čína spoločne reagovali na iniciatívu Washingtonu usporiadať medzinárodný summit „Za demokraciu“ pod záštitou Spojených štátov. Spojené štáty americké veria, že majú právo byť považované za morálneho vodcu demokratického sveta, s čím Moskva a Peking otvorene nesúhlasia. Veľvyslanci z Ruska a Číny s

Šéf ruskej rozviedky: Ruská invázia na Ukrajinu nebude

0 icon

Ukrajina, 28. november 2021 (AM) – Riaditeľ ruskej „Zahraničnej spravodajskej služby“ (SVR) Sergej Naryškin opäť verejne ubezpečil, že Rusko neplánuje žiadnu „vojenskú inváziu“ na Ukrajinu.   Šéf SVR odpovedal na túto otázku v sobotňajšom rozhovore v relácii „Vesti“ so Sergejom Brilevom na televíznom kaná

Svetlo sveta

Biskup: Nezamorte si domovy diablovými symbolmi

0 icon

V mojom detstve sme poznali iba sviatok všetkých svätých a všetkých zosnulých. Halloween nepoznal nikto, ani dospelí nie. Kto nám ho nakoniec priniesol? Kto mal tú moc to urobiť? Nemám tušenia. Nech je to akokoľvek, spôsobilo to škody, duchovné znečistenie. Pred pár dňami som dostal od mladých veriacich z Tirol…

Na Všetkých svätých nadväzuje Spomienka na všetkých verných zosnulých

0 icon

Na Slávnosť Všetkých svätých nadväzuje Spomienka na všetkých verných zosnulých – ľudovo nazývaná Dušičky. Spomienku zaviedol svätý opát Odilo z Cluny roku 998. Vplyvom clunyjských mníchov sa táto spomienka počas 11. storočia veľmi rozšírila. V Ríme ju prijali v 14. storočí.Písmo zjavuje možnosť posmrtného očisťovania a osobného dozrievania, hoci termín…

Prečo pred čítaním Písma robíme trikrát znak kríža?

0 icon

Počas Svätej omše pred čítaním Svätého písma robíme znak kríža na čelo, ústa a srdce. Prvý kríž na čelo, pretože za čelom sa skrýva náš mozog, ktorý je centrom nášho rozhodovania, rozumu, pochopenia. Znak kríža robíme preto, že je to práve mozog, vďaka ktorému sme schopní porozumieť tomu, čo čítame.…

Štúdia dokázala, že ak nie je v rodine veriaci otec, deti strácajú vieru viac ako keď je neveriaca matka

0 icon

Každý muž je povolaný byť duchovným otcom a viaceré štúdie dokazujú, že spojitosť medzi vierou otca rodiny a prenesením viery na deti, je výrazná. Štúdie dokazujú, že v rodinách kde je hlboko veriaca matka a neveriaci otec, viera sa v značne menšom pomere prenáša na deti, ako keď je praktizujúcim veriacim aj otec. Tieto výsledky…

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

FOTO DŇA

Na snímke sú listy pokryté čerstvým snehom

Autor: TASR/Karl-Josef Hildenbrand/dpa-Bildfunk

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali