Roman Stopka: Každý nádejný pronárodný kandidát pôsobí ako zjednocujúci činiteľ pre všetky protinárodné sily

Bratislava 3. februára 2019 (HSP/Extraplus/ Foto: Extra plus/Jana Birošová)

 

Rád by som sa podelil s čitateľmi o pár postrehov z predchádzajúcich prezidentských volieb v nádeji, že sa nám podarí vyhnúť sa pasciam, ktorým sme v minulosti podľahli, píše v úvode svojho komentára Roman Stopka, predseda politickej strany Práca slovenského národa

Na snímke Roman Stopka

Likvidácia ako cieľ

Prax nám ukazuje, že každý nádejný pronárodný kandidát pôsobí ako zjednocujúci činiteľ pre všetky protinárodné sily, ktoré sa nevedia zhodnúť na tom, čo chcú, ale v momente sa spoja proti tomu, čo nechcú, a to je zvrchovaná, suverénna, nezávislá, územne celistvá Slovenská republika s nedotknuteľnými hranicami a chránenými občanmi. Likvidovať ju považujú za svoj prvoradý cieľ vo všetkých svojich snaženiach. Len sa to boja otvorene priznať. Kádre, aj ich podporu, si však na to starostlivo pripravujú.

Napríklad, v prvom kole ostatných prezidentských volieb zvíťazil jednoznačne JUDr. Fico. Napriek tomu, že v druhom kole pribudlo ďalších vyše 360-tisíc voličov, z ktorých väčšina podporovala Fica, Kiskovo víťazstvo nám prezrádza, že sa na ňom podieľal celý zjednotený protificovský elektorát, aktivovaný burcujúcou propagandou masmédií.

Zvoliť na post prezidenta človeka výkonnej mysle, rozhodného a nezlomného charakteru, s pronárodnou orientáciou a dostatočne aktívneho sa nám za celé obdobie existencie druhej republiky vlastne ani nepodarilo. Prečo bol taký výsledok? Lebo proti ľuďom spomenutých kvalít sa vždy nájde dostatok záchytných bodov v minulosti, ktoré možno prekrúcaním aj dodatočným prevrátením spoločenských hodnôt propagandisticky zneužiť, a ak ide o umiernené osobnosti, tak aj usmerniť.

Plánovači volebných víťazstiev dobre vedia, aké výhodné je získavať pozornosť priebežnými škandálmi, formovať pochybnosti a príhodne vyťažiť z nich plynúci odpor verejnosti. Svojho človeka dlhodobo v skrytosti pripravujú. Stavajú na emóciách z deficitu žiadaných spoločenských hodnôt. Nachystajú a vystrčia do popredia jeho odpovedajúcu vlastnosť. Vyhrotia ju pred druhým kolom a víťazstvo je blízko, lebo našinec sa pod tlakom propagandy viacej drží toho, čo nechce, než by rozmýšľal nad tým, čo naozaj chce. Tak sa vytvárajú podmienky na rozloženie národných záujmov. Nimi vybraný prezident potom ohýba a kriví záujmy republiky pri každej príležitosti a jeho najväčšou ambíciou je ulahodiť záujmom svojich mecenášov. Darí sa mu ešte viac, ak časť vládnych ministrov je s ním spätá práve cez tých mecenášov.

 

Prospechársky svet sa rúca

My si v podstate prezidenta ani nevolíme. My si len vyberáme medzi obrazmi, ktoré o kandidátoch účelovo vytvorili tzv. imidžmejkri v našej predstave. Zamyslime sa, kde títo tvorcovia ľudských predstáv získali svoju kvalifikáciu, svoje pracovné majstrovstvo, a keďže nie sú nezištní, kto ich a prečo financuje. Hneď dostanete odpoveď, koho vám budú za prezidenta podstrkávať.

Na okraj by som odporučil spomenúť si aj na tváre tých, ktorí sa s vervou agitačne činia od marca minulého roka, teda od pokusu zvrhnúť pomocou rozhnevaného pouličného davu legálne zvolenú, aj keď všelijako pozliepanú a neveľmi výkonnú vládnu koalíciu. A nemám na mysli len tých doma angažovaných. V prezidentskej volebnej kampani ich uvidíte tiež a bez poškvrny. Pričom sa pohrávali s možnosťou preliať vašu krv v pouličných zrážkach.

Spýtam sa aj, či sa nepodobá ten náš malý marcový pokus a akcie po ňom tak trocha na stav, ktorý nastolila v boji o moc prehrávajúca americká štátna elita po voľbách prezidenta v roku 2016. Rúca sa ich prospechársky model fungovania sveta, a tak mlátia okolo seba hlava-nehlava, nanucujú svojmu hodnotnému prezidentovi krkolomné zmeny a podkopávajú tak každý začiatok jeho, celému svetu prospešnej, práce. Ich prisluhovači z nášho prostredia by im radi predviedli svoju vytrvalosť. Rátajme s tým, že budú robiť aj tie najdeštruktívnejšie postupy, len aby dokázali svoju lojálnosť mecenášom a pomohli zlikvidovať našu nádej na samostatný a zvrchovaný slovenský štát.

 

Poučenie z Kisku

Akékoľvek výstražné slová budú obchádzať osvedčeným spôsobom. V období volieb sa budú hrať na decentných džentlmenov. Naše omyly často plynú z ľahkovernosti a radi na ne zabúdame. Tak si pripomeňme. Andrej Kiska získal v minulých voľbách, vďaka vystupňovanému tlaku masmédií, vyše 1 300 000 hlasov. Ale po štyroch rokoch pôsobenia vo funkcii veru neviem, či mu drží priazeň ešte nejakých 100-tisíc vytrvalcov.

Keďže máme priame voľby prezidenta, je každý volič zodpovedný za svojho favorita a mal by dávať veľký pozor, komu postúpi svoj mandát. Dodatočne nadávať po voľbách iba na svojho nepodareného vyvolenca veru nestačí. Treba pustiť pár slov „osvety“ aj na tých, čo ho podstrčili a obzrieť tiež seba v zrkadle skutkov.

Ozaj je tu čas odmietať postoje úplatných redaktorov a všetkých mudrlantov, ktorí samostatnú Slovenskú republiku nechceli a dnes bohorovne radia, kto by v nej mal byť prezident. Treba si priznať chybu pôvodného výberu a poučiť sa z nej v nadchádzajúcom mesiaci. Hovorieva sa, že každý je strojcom svojho šťastia. Ale potom prečo by ten, ktorý nepracuje a ničím sa nepričinil o prospech nášho štátu, mal dostávať väčšiu príležitosť než ten, čo preň pracoval?

Ak chceme zlo napraviť, pýtajme sa ďalej. Prečo dovolíme, aby sa vo voľbách vybraný štátny predstaviteľ mohol po voľbe správať ako súkromná osoba a bezočivo diktovať svoju škodlivú vôľu proti záujmom väčšiny voličov? Odpovieme, nemal by. Ale, žiaľ, u nás je to jav bežný. Politik bežne a so spupnosťou rozdáva, čo mu nepatrí, a my všetci vieme, že je to nemorálne. Napriek tomu sa to na Slovensku stalo zvykom. Zvykom natoľko samozrejmým, že už sa mnohým voličom nezdá divné, ak sa takto arogantne správajú nielen vyvolení predstavitelia politických strán, ale celé politické strany a dočasné koalície. Len zaspomínajte, koľkokrát ste museli organizovať a ťažko pretláčať napokon úspešné petície napriek tomu, že vládnu vaši favoriti, ktorí ich obsah mali presadiť vládnou cestou. Stav je natoľko zakonzervovaný, že ľudia sa mu už ani nedivia a jednoducho rezignovali. Mnohí preto odmietajú ísť voliť a svojou neúčasťou umožňujú stupňovanie tlaku proti národnému štátu a uľahčujú situáciu jeho neprajníkom. Ľahko sa to povie, ale ako z kaše von?

Nuž, vyberajme si prezidenta na svoj prospech, podľa toho, ako konal, komu a čomu naozaj slúžil doteraz. To je významné. Pripomeňme si ono biblické: Strom poznáš podľa ovocia. V tom je záruka jeho pravdivosti, a nie v uhladenom spôsobe podávania starostlivo premyslených prázdnych sľubov, poloprávd a klamstiev. Pravda, forma podania myšlienky je významná, ale obsah je dôležitejší, lebo kto oklamal raz, ten oklame zas, nech by bol jeho úsmev stokrát vábivý. Nepodliehajme taktike sobášnych podvodníkov, ktorou sa riadia hrané postupy mnohých našich politikov. Vybrať si človeka len podľa umelého imidžu stvoreného najatými radcami je neopatrné a nebezpečné. Presvedčili sme sa o tom už neraz. Načo opakovať tie isté chyby nanovo.

 

Lajčákove predvolebné triky

Pekné tváre ani uhladené reči našu republiku a jej občanov neochránia pred ničím. Opak je pravdou. Tvoriť medzinárodné dokumenty, v ktorých sa stanovuje prednosť starostlivosti o cudzích ľudí pred vlastným občanom, či bezpríčinne sa podrobovať cudzej vôli nie je vec súcitu ani ľudských práv. To je zrada na národe, nech sa pri tom autori tvária akokoľvek pokorne či svetovo a nech rozprávajú čokoľvek. Politická strana Roberta Fica už o tom vie svoje.

Ako mohol jeden z jej hlavných predstaviteľov konštruovať dokument OSN, ktorý zvažuje, aj u nás, zákaz kritického myslenia v súvislosti so správaním migrantov. Dokument, v ktorom sú migranti automaticky považovaní za nevinných a za obete, čím sa prakticky útočí proti slobode prejavu množstva čestných, racionálne zmýšľajúcich ľudí doma i v zahraničí. Navyše sa vyhrážal demisiou, ak by sa SR postavila proti paktu o riadenej migrácii. Prečo svoje názory v takejto podobe nepredstavil verejnosti v čase, keď vstupoval do volieb či na funkciu ministra. Bolo by neprístojné obranné konštatovanie, že k marrákešskému paktu sme sa nepripojili, lebo sa tak stalo nie zásluhou tohto ministra. Aj na tomto prípade je vidieť, koľko manipulačných úskalí sa skrýva v našej personálnej politike a koľko odpadlíkov reprezentuje náš štát v zahraničí.

Aké ohrozenia občanov sa z práce týchto ľudí dajú očakávať, ak právom predpokladáme, že aspoň časť, ak nie väčšina z Lajčákom predvedených trikov, sa pred zraky verejnosti ani nedostane. A táto strana sa nepoučila, lebo sa poučiť nechcela. Podstrkáva verejnosti ďalšieho svojho nominanta, líšiaceho sa len tým, že je zatiaľ mimo zorného poľa škandálov. Propagandistické postoje síce zaujali aj predstavitelia ostatných parlamentných strán, ale aké môžu byť ich organizačné a zákonotvorné iniciatívy, to ukázali pomarcové udalosti roka 2018. Ospravedlňovačské zahraničné misie predsedu SNS a NR SR zosobnené v Andrejovi Dankovi radšej ani nespomínam, pretože tie nám predstavujú „osobnosť“ prinajmenšom roztrojenú.

 

Nediplomatický vydierač

Kľúčové slová cieľového programu politickej strany Práca slovenského národa, ktorej som predsedom, sú sústredené do výrazov zvrchovaný, suverénny, nezávislý, územne celistvý štát s nedotknuteľnými hranicami, sloboda a prospech občana, ochrana jeho majetku, rozvoj štátotvorného národa a podpora štátotvorných menšín. Od týchto hodnôt odvíjame ďalšie postoje vo vzťahu k hospodárstvu, sociálnej politike, zahraničnej politike, ale aj svoj vzťah k osobnostiam domácej i zahraničnej politiky. Som však zvedavý, koľkí účastníci prezidentských volieb sa nimi začnú „dočasne“ oháňať. Viem však, že len malá časť bude odhodlaná naozaj presadzovať skutočné, významové hodnoty týchto slov. Samozrejme, po voľbách im zo slovníka zmiznú a budú nahradené slovným smetím, ktoré označia za diplomaciu.

Podobným postrehom sa dá vysvetliť, ako sa mohol z majstrovského diplomata vládnucej strany stať hroziaci a napokon utekajúci, vzápätí na milosť vzatý, v podstate už nediplomatický vydierač. Aby sme sa vyhli opakovaniu nežiaducej situácie, máme mnoho východísk. Brána k nim je poznanie pravdy. Akoby bol predvídal našu situáciu, svätý Metod zanechal odkaz kráľovi Svätoplukovi – Napomenutie vladárom. Jeho obsah je veľmi aktuálny aj dnes: … a nikto z vás nech neklame prázdnymi slovami… inak ťa budú ustavične haniť a utláčať… vystavíš si dom, lež iný bude v ňom bývať… cudzinec, čo bude s tebou v krajine, prevýši ťa a bude mocnejší ako ty! Hádam by mohli jeho múdrosť nasledovať naši redaktori, naša inteligencia, aj naši cirkevní predstavitelia a pomôcť tak svojmu národu, vybrať si ozajstných štátnikov a nie prázdne nádoby, zásobujúce z našich zdrojov cudzie studne. Veď celý náš štát stojí na základoch cyrilo-metodského duchovného dedičstva. Občianska statočnosť je potrebná na všetkých vplyvných postoch a ľudia by sa mali dozvedať o myšlienkach našich dávnych velikánov pri každej príležitosti, tobôž v kritických chvíľach, obzvlášť z úst uznávaných autorít.

Roman Stopka

Autor je predseda politickej strany Práca slovenského národa, www.psn.sk

Článok pôvodne vyšiel v mesačníku Extra plus, www.extraplus.sk

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Šebová: Na niektoré hrozby vieme v EÚ lepšie reagovať spoločne

0 icon

Bratislava 28. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)   Poslankyňa Národnej rady SR zo zdravotníckeho výboru Zuzana Šebová (Sme rodina) podporuje spoločné európske riešenia v oblasti zdravia, aj diskusiu o vytvorení Európskej zdravotnej únie (EHU). Zdôrazňuje ale potrebu poctivej debaty a podpory od občanov. Uviedla to pre TASR v súvislosti s Konferenciou…

Litva chce pozdĺž celej hranice s Bieloruskom inštalovať kamery

0 icon

Vilnius 28. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Mindaugas Kulbis)   Litva chce rozmiestniť pozdĺž celej takmer 680-kilometrov dlhej hranice s Bieloruskom monitorovacie kamery. Ako povedala v piatok litovská premiérka Ingrida Šimonyté počas návštevy jedného z pohraničných priechodov na juhu tejto pobaltskej krajiny, ide o jeden z najdôležitejších projektov tohto roka, informuje agentúra DPA…

V rodine Le Penovcov vypukol ďalší spor, tentoraz pre voľby

0 icon

Paríž 28. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Laszlo Balogh,Ludovic Marin)   Líderka francúzskej krajnej pravice Marine Le Penová je sklamaná úvahami svojej netere Marion, že by v tohtoročných prezidentských voľbách podporovala Érica Zemmoura. Zemmour je pritom hlavným rivalom Le Penovej v danej časti politického spektra Agentúra AFP pripomenula, že vzťahy vo vnútri "klanu"…

Ceny ropy opäť dosiahli 7-ročné maximá, cena Brentu prekročila 91 USD/barel

0 icon

New York 28. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Eric Gay)   Ceny ropy sa vrátili na 7-ročné maximá, pričom cena severomorskej ropy Brent nakrátko prekročila 91 USD za barel (159 litrov). Na vývoj na trhoch naďalej vplýva najmä rastúce napätie medzi Ruskom a západnými štátmi za situáciu na Ukrajine Cena severomorskej ropnej zmesi…

Island chce do polovice marca zrušiť všetky protipandemické obmedzenia

0 icon

Reykjavík 28. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Island plánuje do polovice marca zrušiť všetky protipandemické obmedzenia. Od polnoci z piatka na sobotu sa po dvoch týždňoch budú môcť znova otvoriť bary, nočné kluby i reštaurácie. Takisto sa zvýši limit počtu osôb, ktoré sa môžu stretávať na verejnosti, a to zo súčasných…

Rusko zakáže vstup na svoje územie ďalším predstaviteľom EÚ

0 icon

Moskva 28. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Rusko pridá mená niekoľkých predstaviteľov Európskej únie na zoznam osôb, ktoré majú zakázaný vstup na územie Ruskej federácie. Oznámilo to v piatok ministerstvo zahraničných vecí v Moskve s tým, že ide o recipročné opatrenie "Ruská strana, vedená princípom reciprocity a rovnosti, sa rozhodla rozšíriť…

EÚ a USA zaistia energetickú bezpečnosť Európy, uviedli Von der Leyenová a Biden

0 icon

Brusel 28. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   EÚ a Spojené štáty sa spoločne zaväzujú k zaisteniu energetickej bezpečnosti a udržateľnosti Európy, k urýchleniu globálneho prechodu na čistú energiu a spoločne chcú pomáhať aj Ukrajine. Uviedli v piatok v spoločnom vyhlásení predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová a americký prezident Joe…

Ministerstvo zahraničných vecí propagovalo kontroverznú dohodu s USA s fotkou dievčatka. Komisárka pre deti je znepokojená: “Nespájajte deti s akýmikoľvek vojenskými aktivitami”

0 icon

Bratislava 28. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Komisárka pre deti Viera Tomanová vyjadruje znepokojenie nad krajne nevhodnou kampaňou Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR zameranej na podporu kontroverznej Dohody o spolupráci v oblasti obrany medzi vládou Slovenskej republiky a vládou Spojených štátov amerických. Kampaň s názvom „Aj deti to už…

ECOWAS v dôsledku vojenského prevratu pozastavil členstvo Burkine Faso

0 icon

Ouagadougou 28. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Sophie Garcia)   Združenie krajín západnej Afriky (ECOWAS) pozastavilo členstvo Burkiny Faso v tejto organizácii po tom, čo sa tam na prelome týždňov odohral vojenský prevrat. Informovala o tom agentúra AFP Združenie tak rozhodlo na piatkovom virtuálnom summite, povedal pre AFP jeden z účastníkov s tým,…

Dánske stíhačky prileteli do Litvy, majú tam posilniť prítomnosť NATO

0 icon

Šiauliai 28. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:Wikimedia)   Štyri dánske stíhačky typu F-16 pristáli v Litve po tom, ako táto pobaltská krajina požiadala NATO o zvýšenie vojenskej prítomnosti v súvislosti s obavami z možnej ruskej invázie na Ukrajinu. S odvolaním sa na litovské úrady o tom informovala v piatok agentúra AFP "Rozhodnutie…

NAJNOVŠIE

BLOG

Andrej Danko

Úspešná Európska únia vadí USA.

0icon

S hrôzou sledujeme, ako sa Spojené štáty americké angažujú v európskych štátoch a obsadzujú pozície, ktoré doteraz obsadzovali na Blízkom východe. Afganistan a Irak sa nám zdali na míle vzdialené. Dnes v európskych štátoch, ktoré maj

Peter Štrba

Začínam titulkovať vysokoškolské prednášky z psychológie (J. Peterson)

0icon

Vážení čitatelia blogu Hlavných správ, po dokončení titulkovania rozhovorov kanadského profesora psychológie Jordana Petersona a amerického filozofa Sama Harrisa pokračujem v spracovávaní videí s Petersonom a ako som avizoval, pustil som sa do semestra vysokoškolských prednášok z predmetu "Osobnosť a jej premeny" (resp.

Ivan Holek

Ako môže dnes jednotlivec posúvať veci k lepšiemu?

0icon

Rovnako, ako prebiehala v Sýrii zástupná vojna medzi mocnosťami, v ktorej každá z mocností podporovala jednu stranu konfliktu, prebieha aj na planéte Zem zástupná vojna medzi silami temnoty a silami Svetla.

Boris Mesár

Vymyslená hystéria okolo útoku Ruska na Ukrajinu plní dva hlavné ciele .

0icon

Cieľ číslo 1 Hystéria USA v súvislosti so situáciou na Ukrajine bola zameraná na realizáciu konkrétnych opatrení po ukončení rokovaní s Ruskom v Ženeve, uvádza PolitPuzal."Ukrajina v ich chápaní je dnes prísľubom, aby odvrátila pozornosť od toho hlavného, čo sa stane v nasledujúcich 48 hodinách," povedal izraelský

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Bronzová socha basketbalistu Kobeho Bryanta a jeho dcéry Gianny

Autor: TASR/AP-Ringo H.W. Chiu

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Šebová: Na niektoré hrozby vieme v EÚ lepšie reagovať spoločne

0 icon

Bratislava 28. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)   Poslankyňa Národnej rady SR zo zdravotníckeho výboru Zuzana Šebová (Sme rodina) podporuje spoločné európske riešenia v oblasti zdravia, aj diskusiu o vytvorení Európskej zdravotnej únie (EHU). Zdôrazňuje ale potrebu poctivej debaty a podpory od občanov. Uviedla to pre TASR v súvislosti s Konferenciou…

Litva chce pozdĺž celej hranice s Bieloruskom inštalovať kamery

0 icon

Vilnius 28. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Mindaugas Kulbis)   Litva chce rozmiestniť pozdĺž celej takmer 680-kilometrov dlhej hranice s Bieloruskom monitorovacie kamery. Ako povedala v piatok litovská premiérka Ingrida Šimonyté počas návštevy jedného z pohraničných priechodov na juhu tejto pobaltskej krajiny, ide o jeden z najdôležitejších projektov tohto roka, informuje agentúra DPA…

V rodine Le Penovcov vypukol ďalší spor, tentoraz pre voľby

0 icon

Paríž 28. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Laszlo Balogh,Ludovic Marin)   Líderka francúzskej krajnej pravice Marine Le Penová je sklamaná úvahami svojej netere Marion, že by v tohtoročných prezidentských voľbách podporovala Érica Zemmoura. Zemmour je pritom hlavným rivalom Le Penovej v danej časti politického spektra Agentúra AFP pripomenula, že vzťahy vo vnútri "klanu"…

Ceny ropy opäť dosiahli 7-ročné maximá, cena Brentu prekročila 91 USD/barel

0 icon

New York 28. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Eric Gay)   Ceny ropy sa vrátili na 7-ročné maximá, pričom cena severomorskej ropy Brent nakrátko prekročila 91 USD za barel (159 litrov). Na vývoj na trhoch naďalej vplýva najmä rastúce napätie medzi Ruskom a západnými štátmi za situáciu na Ukrajine Cena severomorskej ropnej zmesi…

Island chce do polovice marca zrušiť všetky protipandemické obmedzenia

0 icon

Reykjavík 28. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Island plánuje do polovice marca zrušiť všetky protipandemické obmedzenia. Od polnoci z piatka na sobotu sa po dvoch týždňoch budú môcť znova otvoriť bary, nočné kluby i reštaurácie. Takisto sa zvýši limit počtu osôb, ktoré sa môžu stretávať na verejnosti, a to zo súčasných…

Rusko zakáže vstup na svoje územie ďalším predstaviteľom EÚ

0 icon

Moskva 28. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Rusko pridá mená niekoľkých predstaviteľov Európskej únie na zoznam osôb, ktoré majú zakázaný vstup na územie Ruskej federácie. Oznámilo to v piatok ministerstvo zahraničných vecí v Moskve s tým, že ide o recipročné opatrenie "Ruská strana, vedená princípom reciprocity a rovnosti, sa rozhodla rozšíriť…

EÚ a USA zaistia energetickú bezpečnosť Európy, uviedli Von der Leyenová a Biden

0 icon

Brusel 28. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   EÚ a Spojené štáty sa spoločne zaväzujú k zaisteniu energetickej bezpečnosti a udržateľnosti Európy, k urýchleniu globálneho prechodu na čistú energiu a spoločne chcú pomáhať aj Ukrajine. Uviedli v piatok v spoločnom vyhlásení predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová a americký prezident Joe…

Ministerstvo zahraničných vecí propagovalo kontroverznú dohodu s USA s fotkou dievčatka. Komisárka pre deti je znepokojená: “Nespájajte deti s akýmikoľvek vojenskými aktivitami”

0 icon

Bratislava 28. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Komisárka pre deti Viera Tomanová vyjadruje znepokojenie nad krajne nevhodnou kampaňou Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR zameranej na podporu kontroverznej Dohody o spolupráci v oblasti obrany medzi vládou Slovenskej republiky a vládou Spojených štátov amerických. Kampaň s názvom „Aj deti to už…

ECOWAS v dôsledku vojenského prevratu pozastavil členstvo Burkine Faso

0 icon

Ouagadougou 28. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Sophie Garcia)   Združenie krajín západnej Afriky (ECOWAS) pozastavilo členstvo Burkiny Faso v tejto organizácii po tom, čo sa tam na prelome týždňov odohral vojenský prevrat. Informovala o tom agentúra AFP Združenie tak rozhodlo na piatkovom virtuálnom summite, povedal pre AFP jeden z účastníkov s tým,…

Dánske stíhačky prileteli do Litvy, majú tam posilniť prítomnosť NATO

0 icon

Šiauliai 28. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:Wikimedia)   Štyri dánske stíhačky typu F-16 pristáli v Litve po tom, ako táto pobaltská krajina požiadala NATO o zvýšenie vojenskej prítomnosti v súvislosti s obavami z možnej ruskej invázie na Ukrajinu. S odvolaním sa na litovské úrady o tom informovala v piatok agentúra AFP "Rozhodnutie…

Podkasty

“Vojnové šialenstvo sa rozbieha. Kto ho zastaví?”

icon

Bratislava 27. januára 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Andriy Dubchak) Motto: >Zlu postačí, aby dobrí ľudia mlčali< Úvodný zvuk Vojnové šialenstvo sa rozbieha. Kto ho zastaví? Najhorúcejšie na celom svete je dnes na Ukrajine. Akoby už-už sa mala začať vojna. Podľa politológa Jevgenija Satanovského je nepravdepodobné, že by sa bez vojny dalo zaobísť. Upozornil, že na pozadí fejku o...

Zlu postačí, aby dobrí ľudia mlčali

icon

Bratislava 25. januára 2022 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák) Úvodný zvuk. Vznikne súštátie nazvané Trojmorie na báze Vyšehradskej štvorky a Habsburskej monarchie? Európsky parlament má nového podpredsedu. Je ním Michal Šimečka z Progresívneho Slovenska. Zrejme jedným z dôvodov, prečo ho liberálne krídlo Europarlamentu zvolilo, bola jeho správa, ktorú v októbri 2020 schválili europoslanci. Navrhol v nej systém monitorovania dodržiavania „právneho...

Prežili sme ďalší zložitý týždeň. Pozitívne je, že žijeme…

icon

Bratislava 25. januára 2022 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann) Tzv. obranná dohoda medzi Slovenskom a USA je na spadnutie. Už vieme, že prezidentka ju nepredloží na Ústavný súd – zrejme to nie je vec taká vážna, ako referendum o predčasných voľbách, ktoré chcelo šesťsto tisíc občanov. No paradoxne to ešte neznamená, že dohoda má zelenú. S rôznymi expertmi...

Kresťanov, katolíkov, ba aj „Maďarov“ je menej. Ale Slovákov pribudlo

icon

Bratislava 24. januára 2022 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar) Takmer po deviatich mesiacoch od ukončenia sčítania obyvateľstva, domov a bytov, ktoré sa po prvý raz uskutočnilo elektronicky, sme sa dozvedeli jeho prvé výsledky. K prvému januáru 2021 nás bolo presne 5 449 270, čo znamená, že od posledného sčítania v roku 2011 je nás viac o 52 234 ľudí. Je nás dovedna viac, mali...

Ôsmi z desiatich Slovákov žijú v strese, ostatní v zahraničí – pokus o vtip či realita?

icon

Bratislava 22. januára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Už druhý rok nám obmedzujú život, deti nechodia do škôl a divočejú – viď Malinovo! Deti nesmú športovať a športovci v piatich najsledovanejších športoch môžu hrať pred prázdnymi hľadiskami, ostatní vôbec nie. Do sveta odchádza nielen veľké množstvo lekárov i zdravotných sestier, ale aj mladé športové talenty, lebo tu sa...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Andrej Danko

Úspešná Európska únia vadí USA.

0icon

S hrôzou sledujeme, ako sa Spojené štáty americké angažujú v európskych štátoch a obsadzujú pozície, ktoré doteraz obsadzovali na Blízkom východe. Afganistan a Irak sa nám zdali na míle vzdialené. Dnes v európskych štátoch, ktoré maj

Peter Štrba

Začínam titulkovať vysokoškolské prednášky z psychológie (J. Peterson)

0icon

Vážení čitatelia blogu Hlavných správ, po dokončení titulkovania rozhovorov kanadského profesora psychológie Jordana Petersona a amerického filozofa Sama Harrisa pokračujem v spracovávaní videí s Petersonom a ako som avizoval, pustil som sa do semestra vysokoškolských prednášok z predmetu "Osobnosť a jej premeny" (resp.

Ivan Holek

Ako môže dnes jednotlivec posúvať veci k lepšiemu?

0icon

Rovnako, ako prebiehala v Sýrii zástupná vojna medzi mocnosťami, v ktorej každá z mocností podporovala jednu stranu konfliktu, prebieha aj na planéte Zem zástupná vojna medzi silami temnoty a silami Svetla.

Boris Mesár

Vymyslená hystéria okolo útoku Ruska na Ukrajinu plní dva hlavné ciele .

0icon

Cieľ číslo 1 Hystéria USA v súvislosti so situáciou na Ukrajine bola zameraná na realizáciu konkrétnych opatrení po ukončení rokovaní s Ruskom v Ženeve, uvádza PolitPuzal."Ukrajina v ich chápaní je dnes prísľubom, aby odvrátila pozornosť od toho hlavného, čo sa stane v nasledujúcich 48 hodinách," povedal izraelský

TopDesať

10 bizarných živočíšnych druhov, ktoré skutočne žijú na našej planéte

0 icon

Tu je ďalší dôkaz, aká vie byť príroda niekedy divoká a záhadná. Môže sa to zdať neuveritenľné, no niektoré zo živočíšnych druhov pripomínajú postavy zo sci-fi filmov o Marse, iné zasa vyzerajú, že sú z úplne inej dimenzie ... ale pritom všetky z nich sú tu na našej Zemi. Priprav…

Tádž Mahál: Neoficiálny symbol Indie. 2. časť

0 icon

Keď Šáhdžahán vyhlásil štátny smútok, zakázal hrať na hudobných nástrojoch, nosiť pestré odevy a šperky, a používať voňavky a kozmetické prípravky. Prisahal, že na pamiatku Mumtáz Mahál vybuduje najkrajšiu hrobku, akú kedy svet videl. Pokračujeme druhou časťou článku o Tádž Mahál, neoficiálnom symbole Indie. So stavbou Tádž Mahálu v hlavnom…

10 celebrít, ktoré mali prekvapujúce zamestnanie, než sa stali slávnymi

0 icon

Keď vidíš svoje obľúbené celebrity v televízii alebo v časopisoch, je ťažké uveriť, že niekedy boli len obyčajnými ľuďmi, ktorí mali obyčajné zamestnanie. Ale aj tie najjasnejšie hviezdy niekde museli začať, než sa stali slávnymi. Či už si hasič, kaderník, alebo vojak, je pravdepodobné, že aspoň jedna z najznámejších tvárí, ktoré…

Zlozvyky reči tela, ktorých by si sa mal zbaviť!

0 icon

Nie vždy si všímame, čo robíme s nohami, rukami alebo výrazom tváre, zatiaľ čo sme v spoločnosti. Možno nás ani nenapadlo, že tieto veci sú dôležité. Ale reč tela môže v skutočnosti veľa povedať o tvojej osobnosti a pocitoch. A môže ti to tiež pomôcť urobiť dobrý dojem a získať prácu svojich snov,…

TOP10 tipov, ako zostať produktívny aj počas práce z domu

0 icon

Donútila ťa pandémia COVID-19 pracovať z domu? V tomto článku nájdeš niekoľko užitočných tipov, ako zostať šťastný, zdravý a zároveň produktívny aj pri práci z domu. V tejto dobe, keď sa svet prispôsobuje koronavírusu, jednou z najväčších zmien v našich životoch môže byť nútená práca z domu. Niekedy je ale dosť ťažké zostať motivovaný, udržiavať rovnováhu medzi pracovným…

Armádny Magazín

Ministerstvo obrany SR: Žiadne rozhodnutie o rozmiestnení zahraničných ozbrojených síl nebolo prijaté

0 icon

Slovensko, 28. januára 2022 (AM) – Rastúce napätie v súvislosti s konfliktom medzi Ukrajinou a Ruskou federáciou si vyžaduje, aby sme sa zodpovedne pripravovali na všetky scenáre možného vývoja. A to ako na národnej úrovni (špeciálne brífingy najvyšších ústavných činiteľov, zasadnutia BR SR a vlády S

Rakety, termokamery, špeciálne jednotky. Na čo NATO pripravuje Ukrajinu

0 icon

Ukrajina, 28. januára 2022 (AM) – Washington a Brusel otvorene pumpujú Ukrajinu modernými útočnými zbraňami: v posledných dňoch pri Kyjeve nepretržite pristávajú vojenské dopravné lietadlá NATO. Aliancia nasadzuje do východnej Európy ďalšie sily, po sociálnych sieťach kolujú fotografie západného vojenského personálu na línii kontaktu v Donbase. Aké sú mož

Alexander Rogers: Nemôžem byť ticho! Šialeného tyrana treba zastaviť!

0 icon

Ukrajina, 28. januára 2022 (AM) – Už niekoľko rokov je krajina s približne tridsiatimi miliónmi ľudí vystavená cudzej agresii! Nelegitímny prezident tejto krásnej slobodu milujúcej krajiny utiekol do zahraničia. Potom sa v krajine konali demokratické voľby, ktoré vyhral skutočne ľudový líder podporovaný drvivou väčšinou obyvateľs

Nekonečná britská vojna proti Rusku

0 icon

USA, 27. januára 2022 (AM) – Členské krajiny NATO zvažujú možnosť vytvorenia bojovej jednotky na Slovensku, informuje Sky News. CNN už skôr uviedla, že USA

Prečo zvíťazili sovietske vojská pri Moskve?

0 icon

Nemecko, 28. januára 2022 (AM) – 5. decembra 1941 sa začal sovietsky protiútok pri Moskve. Červená armáda v tom čase zaostávala za Wehrmachtom výzbrojou i výcvikom, ani v počte vojakov nemala viditeľnú prevahu. No sovietsky protiúder napriek tomu vytvoril prvý prelom v priebehu vojny. Prečo sa to stalo? Koho

Svetlo sveta

Kde sa nachádzajú Traja králi dnes?

0 icon

Po narodení Ježiša nám Sväté písmo predkladá príbeh, ako králi alebo inak nazývaní aj mudrci z východu, prišli do Betlehema, aby sa Kristovi poklonili. Nový zákon kladie dôraz na skutočnosť, že na základe hviezdy na oblohe muži prišli až do Betlehema. Biblia nehovorí koľko týchto kráľov bolo ani z akej…

Arcibiskup Sheen: Matka Božia je Bohorodička

0 icon

Dnes Vám budem rozprávať o našej svätej Matke. A začnem Lurdami. Lurdy sú mestečkom na juhu Francúzska, kde sa v minulom storočí zjavila Panna Mária. Bol som tam 30 krát. Nikdy nezabudnem na prvú moju návštevu tohto pútnického mesta. V tom čase som študoval v Belgicku na univerzite, ako mladý…

Prečo si Cirkev na Vianoce pripomína sv. Štefana a evanjelistu Jána?

0 icon

Pre veriaci ľud je častokrát ťažko pochopiteľné, prečo počas oktávy na Vianoce hneď po oslávení Narodenia Pána, Cirkev predkladá na oslavu martýra sv. Štefana a evanjelistu sv. Jána. Ako prišlo k tomu, že najveselšie sviatky roku sa veľmi rýchlo menia na pripomienku umučenia človeka? Je opodstatnené, aby sv. Štefan ako…

26.12. Svätý Štefan, mučeník pri obhajobe pravého učenia Cirkvi

0 icon

Svätý Štefan je považovaný v Katolíckej Cirkvi sa prvého mučeníka, ktorého sviatok sa slávi 26.12. Tento deň boli totiž nájdene relikvie svätého Štefana. Stalo sa tak na základe videnia, ktoré mal v roku 415 kňaz menom Lucian. V roku 439 relikvi boli prenesené do nového kostola postaveného pri Damašskej bráne v Jeruzaleme. Krížiaci volali…

Narodenie Ježiša Krista – vianočné sviatky a okruh ich slávenia

0 icon

Na Vianoce kresťania slávia narodenie Ježiša Krista. Sú to sviatky Božieho vtelenia, sviatky vykúpenia, pokoja a lásky. Vianoce oslávia na celom svete dve miliardy veriacich. Presný dátum narodenia Pána známy nie je. Slávenie 25. decembra ako narodenie Ježiša je doložené po prvý raz z roku 336 v Ríme. Na základe…

FOTO DŇA

Bronzová socha basketbalistu Kobeho Bryanta a jeho dcéry Gianny

Autor: TASR/AP-Ringo H.W. Chiu

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali