Rada federácie Federálneho zhromaždenia Ruskej federácie tvrdo odsúdila správanie globálnych internetových gigantov

Rada federácie Federálneho zhromaždenia Ruskej federácie tvrdo odsúdila správanie globálnych internetových gigantov

Moskva 29. januára 2021 (HSP/Mid/Foto:Pixabay,TASR/AP-Richard Drew)

 

Rada federácie Federálneho zhromaždenia Ruskej Federácie dôrazne odsudzuje kroky globálnych amerických internetových spoločností, ktoré  z politických dôvodov, bez právneho základu a v rozpore s normami medzinárodného práva obmedzujú slobodu prejavu v sociálnych sieťach informačnej a telekomunikačnej internetovej sieti

rusko
Ilustračné foto

Vývoj udalostí po prezidentských voľbách v USA ukázal, že americkí internetoví giganti sa vydali cestou rozsiahleho využívania cenzúry, v rozpore s princípmi demokracie, všeobecne uznávaným právom občanov vyhľadávať, prijímať a rozširovať informácie, ako aj cestou nezákonného blokovania alternatívnych platforiem. V podmienkach podriaďovania sociálnych sietí politickým cieľom vládnucich kruhov Spojených štátov sa vynorila hrozba vnucovania ich používateľom jednostranného, zaujatého pohľadu na dianie nielen v tejto krajine, ale na celom svete.

Reklama

Je obzvlášť nebezpečné, že zavádzanie obmedzení slobody slova nie je v súlade so zákonom, ale je svojvoľné, nemá právny základ.

Mimo legislatívnych hraníc dochádza k obmedzovaniu prístupu k informáciám stovkám miliónov používateľov, ktorí sú takto pozbavení práva slobodne vyjadrovať názory, ktoré nie sú v rozpore s legislatívnymi normami.

Reklama

Osobitne treba zdôrazniť, že ide o monopolnú kontrolu globálnej siete internetovými spoločnosťami, zastúpenými len jednou krajinou – spojenými štátmi   a úzko spojenými s nimi štátnymi štruktúrami, čo hrozí utvrdením dominancie jedného štátu nad väčšinou globálnych informačných sietí.

Protiprávne rozhodnutia amerických vedúcich predstaviteľov sociálnych sietí opäť potvrdili: uzurpovanie kontroly internetu, to nie je fiktívna hrozba, ale realita. Takáto kontrola je mocná zbraň, ktorá sa používa nielen na útoky na občianske slobody a slobodu prejavu priamo v Spojených štátoch amerických, ale môže byť namierená aj proti iným krajinám, vrátane s cieľom ovplyvňovať verejnú mienku,  provokovať vnútropolitické krízy, ovplyvňovať náladu občanov,  či výsledky volieb.

Senátori Ruskej federácie považujú za neprijateľný postoj amerických internetových spoločností, ktoré podrobujú prísnej cenzúre nežiaduce politické názory, ale na druhej strane si neplnia povinnosti proti šíreniu nepravdivých informácií, naopak aktívne pobádajú ruských občanov, aby sa zúčastnili na protestných akciách v podmienkach vysokého rizika novej infekcie ochorenia na koronavírus. Napriek tomu, že nepravdivé informácie boli opakovane oficiálne vyvracané, ich lídri týchto spoločností zámerne neodstraňujú falošné správy. Za týchto podmienok Rada federácie Federálneho zhromaždenia Ruskej federácie upozorňuje, že je aktuálne a nevyhnutné vypracovať  vnútroštátne právne predpisy na obmedzenie všemohúcnosti a svojvôle globálnych internetových spoločností.  Nesmie sa pripustiť, aby  výlučné rozhodnutia ich lídrov nahrádzali zákony suverénnych štátov.

Regulácia činnosti internetových spoločností v oblasti jurisdikcie je zákonným a neodňateľným právom každého štátu na ochranu informačného priestoru. Pre Rusko je takáto regulácia, spolu s rozvojom jeho vlastných sociálnych sietí a internetových platforiem, dôležitou a nevyhnutnou súčasťou zabezpečenia národnej digitálnej suverenity.

Rada federácie Federálneho zhromaždenia Ruskej federácie vyzýva generálneho tajomníka OSN, generálneho riaditeľa Organizácie pre vzdelávanie, vedu a kultúru UNESCO,  špecializované monitorovacie mechanizmy Rady OSN pre ľudské práva, generálneho tajomníka Rady Európy, úradujúceho predsedu OBSE, zástupcu OBSE pre slobodu médií v Európe,  aby venovali prvoradú pozornosť úlohe obmedziť svojvôľu amerických svetových internetových spoločností s cieľom zabrániť hrozbe zavedenia  „digitálnej diktatúry”. Aj táto otázka by sa mala stať predmetom čo najväčšej pozornosti na zasadnutiach Valného zhromaždenia Organizácie Spojených národov a jeho špecializovaných profilových výborov, Parlamentného zhromaždenia Rady Európy a Parlamentného zhromaždenia Organizácie zmluvy o kolektívnej bezpečnosti  v Európe.

Reklama

Nedávna hrozba nekontrolovanej dominancie  globálnych internetových spoločností vyvoláva nutnosť pracovať na medzinárodnom dohovore upravujúcom ich činnosť. Cieľom tejto práce by malo byť vypracovanie všeobecne platných noriem, ktoré vylučujú svojvoľné rozhodnutia a kladú globálne internetové správy na pevný základ medzinárodného práva.

Svetová internetová  má zostať priestorom slobody prejavu a slobody informácií, a  nie politickým nástrojom jedného štátu a s ním úzko spolupracujúcich mediálnych monopolov. 

Rada federácie

Federálneho zhromaždenia Ruskej federácie

 

Reklama
Vyhlásenie Ministerstva zahraničných vecí Ruskej federácie  k činnosti amerických internetových monopolistov

Podporujeme vyhlásenie Rady federácie Federálneho zhromaždenia Ruskej federácie v súvislosti s porušením zásady slobody prejavu globálnymi americkými internetovými spoločnosťami.

Reštriktívne opatrenia prijaté správou najväčších amerických sociálnych sietí v súvislosti s obsahom zverejňovaným na ich platformách spôsobili úder demokratickému hodnotovému systému a medzinárodnej informačnej architektúre.

logo Facebooku
Na snímke logo Facebooku

Prípustnosť svojvoľnej a netransparentnej cenzúry mediálnych platforiem digitálnymi platformami pri absencii náležitého rozhodnutia súdu spochybňuje poslanie štátu ako garanta plnenia medzinárodných záväzkov v oblasti zabezpečenia slobody prejavu tým subjektom, ktoré spadajú pod jeho jurisdikciu.

Porušené boli ustanovenia Medzinárodného paktu o občianskych a politických právach, Helsinského záverečného aktu a mnohých ďalších rozhodnutí OBSE –  tieto dokumenty USA podpísali.

Precedens dokazuje, že americkí IT giganti sú schopní slobodne nezávisle formovať obraz modernej komunikačnej infraštruktúry v záujme svojich korporácií a svojich „kurátorov” a ignorovať pritom základné demokratické a etické normy. Medzinárodné spoločenstvo tak čelí výzvam úplnej neovládateľnosti informačného priestoru a nechránenosti osobných údajov zhromaždených v sociálnych sieťach.

Všímame si rozsiahle šírenie „fejkov” o Rusku americkými digitálnymi platformami, ktoré systematicky rozširujú provokatívny obsah, ktorý zasa potom šíri  Americké veľvyslanectvo v Moskve. Jeho zástupcovi, ktorého predvolali na ministerstvo zahraničia 27. januára tohto roku, odovzdali protestnú nótu s upozornením, že ruská strana si vyhradzuje právo na odvetu.

Diskusia o rizikách pre slobodnú komunikáciu a dodržiavanie ľudských práv, ktorú má monopol amerických IT gigantov mediálnom trhu prináša, sa vedie na špecializovaných medzinárodných platformách už niekoľko rokov. Akékoľvek pokusy o zvýšenie regulácie sociálnych sietí sa však stretávajú s odporom západných kolegov a sú klasifikované ako „útoky na slobodu prejavu”.

Je zrejmé, že mediálna sféra podlieha regulácii a kodifikácii. Je nevyhnutné nadviazať konštruktívny dialóg so všetkými zúčastnenými stranami s cieľom mobilizovať úsilie zamerané na rozvoj a konsolidáciu jasne definovaných požiadaviek na transparentnosť politiky moderovania obsahu v sociálnych sieťach v medzinárodných dokumentoch.

Prišiel čas spoločne a vecne spolupracovať v špecializovaných medzinárodných štruktúrach, predovšetkým v rámci OSN, Rady Európy a OBSE.

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

13:57

Šéf maďarskej diplomacie Péter Szijjártó sa vyjadril, že vysoký predstaviteľ EÚ Josep Borrell sa snaží podkopať plánovaný program maďarského predsedníctva v Rade EÚ.

Maďarský minister dodal, že takýto krok je nevhodný najmä teraz, keď Európa čelí vážnym krízam, akou je vojna či dramatický pokles konkurencieschopnosti a zahraničnopolitickej váhy Únie.

Informoval o tom spravodajca TASR v Budapešti.

13:27

Európska únia a Srbsko v piatok uzavreli dohodu o zásobovaní lítiovými batériami, ktoré sa považujú za kľúčový prvok potrebný na prechod na hospodárstvo šetrnejšie k životnému prostrediu. TASR o tom informuje podľa správ agentúr AFP a Reuters.

Podpis memoranda o porozumení sa uskutočnil počas “summitu o kritických surovinách” v Belehrade za účasti srbského prezidenta Aleksandara Vučiča, nemeckého kancelára Olafa Scholza a podpredsedu Európskej komisie Maroša Šefčoviča.

EÚ a Srbsko na summite v Belehrade uzavreli dohodu o lítiových batériách
Na snímke srbský prezident Aleksandar Vučič (uprostred), podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič (vpravo) a nemecký kancelár Olaf Scholz (vľavo) počas tlačovej konferencie v Belehrade
13:25

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v piatok v Londýne na stretnutí s britským premiérom Keirom Starmerom a jeho ministrami opätovne vyzval západných spojencov, aby povolili využitie raketových systémov dlhého dosahu na území Ruska.

13:21

Vzdelávanie a rozvoj talentu, modernizácia zdravotníctva, schopnosť vysporiadať sa s dopadmi klimatických zmien. To sú niektoré z najväčších výziev, ktoré má Slovensko pred sebou. Krajina potrebuje modernizovať svoj model, a nielen ten ekonomický. Upozornil na to guvernér Národnej banky Slovenska (NBS) Peter Kažimír v súvislosti s publikáciou Štrukturálne výzvy 2024, ktorú v piatok zverejnila centrálna banka.

13:18

Nemecký futbalista Jerome Boateng dostal podmienečný trest za napadnutie bývalej partnerky, rozhodol o tom súd v Mníchove. Tridsaťpäťročný obranca bude musieť zaplatiť pokutu vo výške 200.000 libier, ak sa dopustí ďalšieho priestupku.

Jerome Boateng
Nemecký futbalista Jerome Boateng (vpravo) stojí v súdnej sieni počas súdneho procesu, v ktorom je obvinený z útoku na svoju bývalú partnerku, v Mníchove v piatok 19. júla 2024
13:12

Príčinou piatkového rozsiahleho technologického výpadku v mnohých krajinách sveta bola chybná aktualizácia od spoločnosti CrowdStrike, ktorá poskytuje služby pre Microsoft, ktorý to neskôr potvrdil. Informáciu priniesol Švajčiarsky úrad pre kybernetickú bezpečnosť.

Svet internet výpadok
Zamestnanec letiska sa snaží reštartovať obrazovku s letovými informáciami na medzinárodnom letisku v indickom Naí Dillí 19. júla 2024
13:11

Štát by sa mal viac zamerať na jednorodičovské domácnosti, ktoré sú ohrozené chudobou. V piatok na to upozornila poslankyňa KDH Martina Holečková, ktorá vyzvala ministra práce Erika Tomáša (Hlas-SD), aby na najbližšom zasadnutí vlády predstavil plán pomoci týmto domácnostiam.

13:11

Kľúčové spoločnosti kritickej infraštruktúry na Slovensku v pôsobnosti rezortu hospodárstva neboli zasiahnuté celosvetovým výpadkom serverov a výpočtovej techniky. Uviedla to Mária Pavlusík, hovorkyňa Ministerstva hospodárstva (MH) SR v súvislosti s aplikáciou CrowdStrike. Elektrárne, distribučné spoločnosti, ale aj štátna spoločnosť SPP tak podľa nej fungujú bez prevádzkových obmedzení.

13:09

Hospodársky a finančný výbor ako jeden z orgánov Európskej komisie (EK) schválil vo štvrtok (18. 7.) štvrtú platbu pre Slovensko z plánu obnovy. Stalo sa tak s výrazným oneskorením, pričom finančné prostriedky štát stále nemá k dispozícii, informovalo v piatok politické hnutie Progresívne Slovensko (PS).

13:09

Národný bezpečnostný úrad (NBÚ) rieši problémy, ktoré celosvetovo, ale aj na Slovensku spôsobuje aktualizácia aplikácie CrowdStrike. Uviedol to Peter Habara z kancelárie úradu v súvislosti s celosvetovými výpadkami v mnohých odvetviach, ktoré používajú uvedený softvér.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE


Reklama

NAJNOVŠIE


Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke pracovníci triedia čerstvo nazbierané mango na farme v meste Ismailia na severovýchode Egypta

Autor: TASR/AP-Amr Nabil

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marián Tkáč

Milan Šupa

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Marek Brna

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali