Rada federácie Federálneho zhromaždenia Ruskej federácie tvrdo odsúdila správanie globálnych internetových gigantov

Moskva 29. januára 2021 (HSP/Mid/Foto:Pixabay,TASR/AP-Richard Drew)

 

Rada federácie Federálneho zhromaždenia Ruskej Federácie dôrazne odsudzuje kroky globálnych amerických internetových spoločností, ktoré  z politických dôvodov, bez právneho základu a v rozpore s normami medzinárodného práva obmedzujú slobodu prejavu v sociálnych sieťach informačnej a telekomunikačnej internetovej sieti

rusko
Ilustračné foto

Vývoj udalostí po prezidentských voľbách v USA ukázal, že americkí internetoví giganti sa vydali cestou rozsiahleho využívania cenzúry, v rozpore s princípmi demokracie, všeobecne uznávaným právom občanov vyhľadávať, prijímať a rozširovať informácie, ako aj cestou nezákonného blokovania alternatívnych platforiem. V podmienkach podriaďovania sociálnych sietí politickým cieľom vládnucich kruhov Spojených štátov sa vynorila hrozba vnucovania ich používateľom jednostranného, zaujatého pohľadu na dianie nielen v tejto krajine, ale na celom svete.

Je obzvlášť nebezpečné, že zavádzanie obmedzení slobody slova nie je v súlade so zákonom, ale je svojvoľné, nemá právny základ.

Mimo legislatívnych hraníc dochádza k obmedzovaniu prístupu k informáciám stovkám miliónov používateľov, ktorí sú takto pozbavení práva slobodne vyjadrovať názory, ktoré nie sú v rozpore s legislatívnymi normami.

Osobitne treba zdôrazniť, že ide o monopolnú kontrolu globálnej siete internetovými spoločnosťami, zastúpenými len jednou krajinou – spojenými štátmi   a úzko spojenými s nimi štátnymi štruktúrami, čo hrozí utvrdením dominancie jedného štátu nad väčšinou globálnych informačných sietí.

Protiprávne rozhodnutia amerických vedúcich predstaviteľov sociálnych sietí opäť potvrdili: uzurpovanie kontroly internetu, to nie je fiktívna hrozba, ale realita. Takáto kontrola je mocná zbraň, ktorá sa používa nielen na útoky na občianske slobody a slobodu prejavu priamo v Spojených štátoch amerických, ale môže byť namierená aj proti iným krajinám, vrátane s cieľom ovplyvňovať verejnú mienku,  provokovať vnútropolitické krízy, ovplyvňovať náladu občanov,  či výsledky volieb.

Senátori Ruskej federácie považujú za neprijateľný postoj amerických internetových spoločností, ktoré podrobujú prísnej cenzúre nežiaduce politické názory, ale na druhej strane si neplnia povinnosti proti šíreniu nepravdivých informácií, naopak aktívne pobádajú ruských občanov, aby sa zúčastnili na protestných akciách v podmienkach vysokého rizika novej infekcie ochorenia na koronavírus. Napriek tomu, že nepravdivé informácie boli opakovane oficiálne vyvracané, ich lídri týchto spoločností zámerne neodstraňujú falošné správy. Za týchto podmienok Rada federácie Federálneho zhromaždenia Ruskej federácie upozorňuje, že je aktuálne a nevyhnutné vypracovať  vnútroštátne právne predpisy na obmedzenie všemohúcnosti a svojvôle globálnych internetových spoločností.  Nesmie sa pripustiť, aby  výlučné rozhodnutia ich lídrov nahrádzali zákony suverénnych štátov.

Regulácia činnosti internetových spoločností v oblasti jurisdikcie je zákonným a neodňateľným právom každého štátu na ochranu informačného priestoru. Pre Rusko je takáto regulácia, spolu s rozvojom jeho vlastných sociálnych sietí a internetových platforiem, dôležitou a nevyhnutnou súčasťou zabezpečenia národnej digitálnej suverenity.

Rada federácie Federálneho zhromaždenia Ruskej federácie vyzýva generálneho tajomníka OSN, generálneho riaditeľa Organizácie pre vzdelávanie, vedu a kultúru UNESCO,  špecializované monitorovacie mechanizmy Rady OSN pre ľudské práva, generálneho tajomníka Rady Európy, úradujúceho predsedu OBSE, zástupcu OBSE pre slobodu médií v Európe,  aby venovali prvoradú pozornosť úlohe obmedziť svojvôľu amerických svetových internetových spoločností s cieľom zabrániť hrozbe zavedenia  „digitálnej diktatúry”. Aj táto otázka by sa mala stať predmetom čo najväčšej pozornosti na zasadnutiach Valného zhromaždenia Organizácie Spojených národov a jeho špecializovaných profilových výborov, Parlamentného zhromaždenia Rady Európy a Parlamentného zhromaždenia Organizácie zmluvy o kolektívnej bezpečnosti  v Európe.

Nedávna hrozba nekontrolovanej dominancie  globálnych internetových spoločností vyvoláva nutnosť pracovať na medzinárodnom dohovore upravujúcom ich činnosť. Cieľom tejto práce by malo byť vypracovanie všeobecne platných noriem, ktoré vylučujú svojvoľné rozhodnutia a kladú globálne internetové správy na pevný základ medzinárodného práva.

Svetová internetová  má zostať priestorom slobody prejavu a slobody informácií, a  nie politickým nástrojom jedného štátu a s ním úzko spolupracujúcich mediálnych monopolov. 

Rada federácie

Federálneho zhromaždenia Ruskej federácie

 

Vyhlásenie Ministerstva zahraničných vecí Ruskej federácie  k činnosti amerických internetových monopolistov

Podporujeme vyhlásenie Rady federácie Federálneho zhromaždenia Ruskej federácie v súvislosti s porušením zásady slobody prejavu globálnymi americkými internetovými spoločnosťami.

Reštriktívne opatrenia prijaté správou najväčších amerických sociálnych sietí v súvislosti s obsahom zverejňovaným na ich platformách spôsobili úder demokratickému hodnotovému systému a medzinárodnej informačnej architektúre.

logo Facebooku
Na snímke logo Facebooku

Prípustnosť svojvoľnej a netransparentnej cenzúry mediálnych platforiem digitálnymi platformami pri absencii náležitého rozhodnutia súdu spochybňuje poslanie štátu ako garanta plnenia medzinárodných záväzkov v oblasti zabezpečenia slobody prejavu tým subjektom, ktoré spadajú pod jeho jurisdikciu.

Porušené boli ustanovenia Medzinárodného paktu o občianskych a politických právach, Helsinského záverečného aktu a mnohých ďalších rozhodnutí OBSE –  tieto dokumenty USA podpísali.

Precedens dokazuje, že americkí IT giganti sú schopní slobodne nezávisle formovať obraz modernej komunikačnej infraštruktúry v záujme svojich korporácií a svojich „kurátorov” a ignorovať pritom základné demokratické a etické normy. Medzinárodné spoločenstvo tak čelí výzvam úplnej neovládateľnosti informačného priestoru a nechránenosti osobných údajov zhromaždených v sociálnych sieťach.

Všímame si rozsiahle šírenie „fejkov” o Rusku americkými digitálnymi platformami, ktoré systematicky rozširujú provokatívny obsah, ktorý zasa potom šíri  Americké veľvyslanectvo v Moskve. Jeho zástupcovi, ktorého predvolali na ministerstvo zahraničia 27. januára tohto roku, odovzdali protestnú nótu s upozornením, že ruská strana si vyhradzuje právo na odvetu.

Diskusia o rizikách pre slobodnú komunikáciu a dodržiavanie ľudských práv, ktorú má monopol amerických IT gigantov mediálnom trhu prináša, sa vedie na špecializovaných medzinárodných platformách už niekoľko rokov. Akékoľvek pokusy o zvýšenie regulácie sociálnych sietí sa však stretávajú s odporom západných kolegov a sú klasifikované ako „útoky na slobodu prejavu”.

Je zrejmé, že mediálna sféra podlieha regulácii a kodifikácii. Je nevyhnutné nadviazať konštruktívny dialóg so všetkými zúčastnenými stranami s cieľom mobilizovať úsilie zamerané na rozvoj a konsolidáciu jasne definovaných požiadaviek na transparentnosť politiky moderovania obsahu v sociálnych sieťach v medzinárodných dokumentoch.

Prišiel čas spoločne a vecne spolupracovať v špecializovaných medzinárodných štruktúrach, predovšetkým v rámci OSN, Rady Európy a OBSE.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:20

Kazachstan sa pridal k Západu

Kazachstan začne od 1. apríla blokovať tovar, ktorý ide do Ruska prostredníctvom paralelného dovozu.

Kazachstan neukladá obmedzenia voči Rusku, ale “nedovolí obchádzať západné sankcie”, uviedol úradník, ako informoval portál Eurasianet.

19:59

Svetová zdravotnícka organizácia nepriamo obvinila multimiliardára Elona Muska zo šírenia neprávd. Musk totiž v statuse na Twitteri vyzval krajiny, aby “sa nevzdávali svojich právomocí” v súvislosti s pripravovanou medzinárodnou dohodou o boji proti pandémiám.

19:24

Transrodovým osobám v atletike bolo zakázané súťažiť so ženami.

Podľa televíznej stanice Sky toto rozhodnutie schválila rada Svetovej atletiky (Medzinárodnej asociácie atletických federácií).

Lord Coe, prezident organizácie, uviedol, že rada prijala “rozhodné opatrenia” na “ochranu ženskej kategórie v našom športe”.

19:17

Maďarský Národný úrad pre bezpečnosť potravín (Nébih) potvrdil prítomnosť vírusu vtáčej chrípky na husacej farme v Novohradskej stolici, na čo upozornili maďarské orgány aj slovenskú stranu.

19:16

Fínsko dodá Ukrajine tri ďalšie špeciálne upravené odmínovacie tanky typu Leopard 2. 

19:11

Ruské vojská sa stiahli z mesta Nova Kachovka na ľavom brehu rieky Dneper v Chersonskej oblasti na juhu Ukrajiny.

18:53

Trump považuje rozhovor Putina a Si Ťin-pchinga o zmenách, ktoré Čína a Rusko presadzujú, za najhorší moment v histórii USA.

“Siovo vyhlásenie prezidentovi Putinovi, zachytené vďaka zapnutému mikrofónu, bolo pre USA pravdepodobne najhorším momentom v histórii,” povedal Trump.

“Teraz prichádza zmena, ktorá tu nebola 100 rokov. A túto zmenu presadzujeme spoločne,” povedala vtedy čínska hlava štátu ruskému prezidentovi.

18:42

Úrady v ruskom meste Petrohrad zatvorili asi 20 barov a iných podobných prevádzok. Stalo sa tak v rámci trestného konania začatého pre podozrenie z navádzania maloletých na protispoločenské konanie.

18:35

Ruskí lídri by mali byť súdení za inváziu na Ukrajinu, aj keď ich nemožno zatknúť a osobne predviesť pred súd, tvrdí ukrajinský generálny prokurátor Andrij Kostin.

18:31

Lídri členských krajín Európskej únie v Bruseli podporili plán spoločného nákupu a poskytnutia milióna kusov delostreleckej munície Ukrajine počas nasledujúcich 12 mesiacov.

18:26

USA sú pripravené na konštruktívnu diplomaciu s Ruskom s cieľom ukončiť ukrajinský konflikt, ale Moskva musí “ukázať známky pripravenosti”.

Takéto vyhlásenie urobil americký minister zahraničných vecí Anthony Blinken.

18:08

Odstupujúca škótska premiérka Nicola Sturgeonová v škótskom parlamente absolvovala svoje posledné vystúpenie vo funkcii predsedníčky vlády. 

18:07

Fínsky prezident Sauli Niinistö podpísal parlamentom schválené zákony potrebné na to, aby sa Fínsko mohlo stať členom Severoatlantickej aliancie. 

17:56

Americký minister zahraničných vecí Anthony Blinken na vypočutí v Kongrese uviedol, že USA nevyhodili Nord Stream do vzduchu.

Dostal otázku: “Potrubie Nord Stream bolo vyhodené do vzduchu v septembri minulého roka. Keď už ste v zápise, môžete ubezpečiť svet, že žiadna agentúra vlády USA tieto plynovody nevyhodila do vzduchu ani k tomu neprispela?”

Áno, môžem,” odpovedal Blinken.

17:01

Jevgenij Prigožin sa chystá obmedziť pôsobenie svojej súkromnej “armády” na Ukrajine a sústrediť sa na svoje aktivity a záujmy v Afrike.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Poslanci v závere rokovania diskutovali o príspevku pri narodení dieťaťa

0 icon

Bratislava 23. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-Erika Ďurčová)   Poslanci v závere 7. rokovacieho dňa 88. schôdze diskutovali o návrhu novely zákona o príspevku pri narodení dieťaťa skupiny poslancov hnutia OĽANO. Má sa ním zvýšiť príspevok pri narodení štvrtého dieťaťa na plnú sumu 829,86 eura Poslanci v rozprave predložili viaceré pozmeňujúce návrhy.…

Dištanc ruského zväzu pre doping sa skončil

0 icon

Lausanne 23. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:wikimedia)   Vedenie Svetovej atletiky ukončilo suspendáciu Ruského atletického zväzu pre sériu dopingových previnení. Rusi by tak mohli štartovať na vrcholných podujatiach pod národnou vlajkou, zákaz však naďalej platí pre ruskú inváziu na Ukrajinu Ruský atletický zväz dostal dištanc v roku 2015. Rusi následne mohli štartovať…

Rada pre zahraničné vzťahy: Kolaps SVB odhaľuje slabiny finančného systému USA

0 icon

Washington 23. marca 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Michael Probst)   Rétorika o "strate dôvery" a "neuveriteľných hospodárskych škodách" zaznieva v USA vždy, keď je potrebné zvýšiť dlhový strop. Určite ju počuť čoraz častejšie - ale strop sa zvyšuje vždy Na rozdiel od predchádzajúcich zvýšení to však už nie je také jednoduché. Banky v…

Na rokovaní združenia SK 8 dominovali doprava, školstvo a zdravotníctvo

0 icon

Rúbaň 23. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin  Baumann)   Témy dopravy, školstva a zdravotníctva dominovali na stretnutí členov združenia samosprávnych krajov SK 8, ktoré sa uskutočnilo vo štvrtok v Rúbani v okrese Nové Zámky. Podľa slov predsedu združenia a súčasne predsedu Trnavského samosprávneho kraja Jozefa Viskupiča sa zástupcovia samosprávnych krajov zhodli na potrebe…

Ruský lov na cisterny spôsobil u AFU nedostatok pohonných hmôt

0 icon

Moskva 23. marca 2023 (HSP/Foto:screenshot telegram)   Od začiatku marca sú jednotky 65. samostatnej mechanizovanej brigády AFU na Orechovskom smere v Záporoží nútené šetriť pohonnými hmotami a menej často presúvať techniku kvôli "lovu" ruských bezpilotných lietadiel a delostrelectva na palivové cisterny a sklady pohonných hmôt Len od začiatku marca zasiahli…

The Washington Post: Európa musí Putina zadržať a odovzdať ho ICC

0 icon

Moskva 23. marca 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Jose Luis Magana)   The Washington Post: Európa musí Putina zadržať a odovzdať ho Medzinárodnému trestnému súdu, v prípade jeho návštevy, tvrdí Blinken Dialóg medzi republikánskym senátorom Lindsey Grahamom a ministrom zahraničných vecí USA Anthonym Blinkenom počas vypočúvania v Senáte USA 22. marca: Graham: Mohli by…

V stredu vystúpi v parlamente podpredsedníčka Najvyššej rady Ukrajiny

0 icon

Bratislava 23. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   V pléne Národnej rady (NR) SR vystúpi budúci týždeň v stredu (29. 3.) podpredsedníčka Najvyššej rady Ukrajiny Olena Kondratiuková Oznámil to predseda NR SR Boris Kollár (Sme rodina). Vystúpenie sa začne o 10.00 h. Kollár priblížil, že bude tlmočené, no poslanci nebudú môcť…

Kazašský prezident Tokajev si odhryzol viac, ako dokáže prežuť

0 icon

Astana 23. marca 2023 (HSP/Tfiglobalnews/Foto:Twitter)   Stredoázijské krajiny sú už takmer sto rokov baštou vplyvu Ruska. Kazašský líder Kassym-Jomart Tokajev to však ruší. Zdá sa, že si odhryzol viac, ako dokáže prežuť Po zániku ZSSR sa Kazachstan stal 15. členom Spoločenstva nezávislých štátov (SNŠ). Vtedy sa formálne vytvorili úzke väzby…

Klusova kauza sa zamotáva. Nicholsonová prezradila detaily zo zákulisia. Poslanec v tom má jasno

0 icon

Bratislava 23. marca 2023 (HSP/Foto:Facebook)   Martin Klus na výbore pre kontrolu rozpočtu EP nezískal ani jediný hlas na podporu kandidatúry za člena Európskeho dvora audítorov. Okamžite sa spustila vlna kritiky, prezidentka Zuzana Čaputová požiadala dočasne povereného premiéra Eduarda Hegera, aby vláda stiahla jeho nomináciu  Otvorene sa hovorí o tom,…

Najzaujímavejší moment moskovského stretnutia: Si Ťin-pching tvárou v tvár Vladimirovi Putinovi

0 icon

Moskva 23. marca 2023 (HSP/Foto:Screenshot Youtube)   Bol to azda najzaujímavejší moment ich moskovského samitu. Keď Si Ťin-pching opúšťal Kremeľ, postavil sa tvárou v tvár Vladimirovi Putinovi a povedal ruskému lídrovi: "Prichádza zmena, ktorá tu nebola 100 rokov, a my túto zmenu uskutočníme spoločne”. Obaja muži si s úsmevom podali…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

René Pavlík

Požiar

0icon

Srdce Slováka plače. Požiar v Banskej Štiavnici zničil sedem nenahraditeľných domov. Píšem nenahraditeľných, lebo to čo požiar začal, hasiči dokončili. Hasiči robili čo bolo v ich silách a niektorí aj nad. Do záchrany sa zapojil každý kto mohol a vládal. Napriek tomu škody na nehnuteľnostiach aj na hnuteľných artefaktoch budú…

Ivan Štubňa

Verejne obviňujem USA a Veľkú Britániu zo štátneho terorizmu proti ľudstvu!!!

0icon

  Veľkú Britániu môžete s čistým svedomím zaradiť medzi neonacistické štáty…Niet pochýb o tom, že Veľká Británia a Nemecko od konca druhej svetovej vojny sú strážni psi americkej neokolonialistickej politiky

Peter Poláček

Ty Si – Ja Som, Inferno

0icon

Tento krát nebudeme nahliadať do zakázanej komnaty, ale prvýkr

Marián Tkáč

Hlavné jedlo na poslednej večeri u Havrana: strach z Orbána

0icon

Na obrazovkách quasi-verejnoprávnej RTVS naposledy večerali s Havranom traja muži a jedna žena „rovnakej chute“, pričom počas večerania odznela aj kritika maďarskej verejnoprávnej televízie, že neumožňuje žiaden dialóg. Aj hľa, Havran ako pravzor dialógu: akoby zakaždým všetkých jeho diskutérov jedna mater mala! Ba predsa len. Podľa kníh, ktoré mu na

Miroslav Urban

Zabudnuté zločiny USA a Veľkej Británie v Iraku sa vracajú späť ...na Ukrajinu

0icon

Briti i američania plánujú dodať na Ukrajinu strely s ochudobneným uránom. Uvedené strely s ochudobneným uránom vo veľkom použili "naši spojenci" (🇺🇲, 🇬🇧) vo vojne v Iraku 🇮🇶. Od vojny v Iraku evidujú v mieste konfliktov extrémny nárast výskytu rakoviny (hlavne rakoviny pľúc, leukémie...) ako i závažných malformácii (poškodenia) novoro

Armádny Magazín

Pred 88 rokmi nemeckí nacisti tajne zrušili Versailleskú zmluvu

0 icon

Nemecko, 23. marec 2023 (AM) – Konkrétne ňou 16. marca 1935 zrušili ustanovenia, ktoré zakazovali zavedenie všeobecnej brannej povinnosti v Nemecku, ako aj označenie ríšska obrana (Reichswehr) a zaviedli označenie branná moc (Wehrmacht). Zároveň armádu rozšírili o 36 divízi

Stretnutie v Moskve. Keď geopolitický protivník nemá žiadne tromfy nielen v rukáve, ale dokonca ani v balíčku

0 icon

Rusko, 23. marec 2023 (AM) – "Väčšina záhad histórie podlieha rekonštrukcii. Aby ste mohli vytvoriť novú krajinu, musíte vytvoriť jej občanov. A občania sa nemôžu objaviť vo vlastnom štáte bez vlastnej histórie. A to je kľúč k veľkému množstvu rozporov v našom svete. Je možné sa týmto rozporom vyhnúť? Som presvedčený, že to…

Deti z Chersonu, Krymu a špinavé hry Západu

0 icon

Rusko, 23. marec 2023 (AM) – Podľa Al Mayadeen: Rusko hostí viac ako 4 milióny utečencov z Ukrajiny. "Podľa Vysokého komisára OSN pre utečencov prišli do Ruska približne tri milióny Ukrajincov z ôsmich miliónov utečencov, ktorí hľadajú azyl v susedných krajinách. Podľa ministerstva zahraničných vecí však Rusko prijalo viac ako štyri milióny…

Spojené štáty ponúkli Slovensku vrtuľníky ako náhradu za presun stíhačiek MiG-29 do Kyjeva

0 icon

Slovensko, 23. marec 2023 (AM) – Spojené štáty americké ponúkli Slovensku 12 nových vrtuľníkov Bell AH-1Z Viper s dvojtretinovou zľavou ako náhradu za MiG-29 presúvané do Kyjeva. Na svojej stránke na sociálnej sieti to oznámil šéf Ministerstva obrany SR.  

Francúzsko a neokolonializmus v Afrike. Vojenské základne na čiernom kontinente

0 icon

Francúzsko, 23. marec 2023(AM) –Rastúci záujem o Afriku a snaha niekoľkých popredných krajín rozšíriť svoj vplyv na tomto kontinente nemohli neprilákať pozornosť francúzskych orgánov. Koniec koncov, viac ako polovica afrických krajín má francúzštinu ako svoj úradný jazyk, čo je priame dedičstvo ich koloniálnej minulosti.   Paríž

TopDesať

Otestuj si svoj zrak: Nájdi skryté predmety na obrázkoch

0 icon

Otestuj si svoj zrak a zisti tak, či patríš medzi tých pozornejších ľudí, ktorí sa zameriavajú na detaily, alebo si naopak roztržitejší človek a menšie detaily ti dokážu uniknúť. Nie každý z nás sa dokáže opísať ako "pozorný" človek. Niektorí z nás sa dokonca môžu považovať za trocha roztržitejších a…

Pred a po: Takto sa v priebehu rokov zmenili slávne mestá

0 icon

Dnešné fotografie ti ukážu, ako sa niektoré slávne mestá zmenili v priebehu zopár rokov. Rozdiely sú obrovské! Ver tomu alebo nie, ale najstaršie nepretržite obývané mesto na svete má k dnešnému dňu viac ako 11 000 rokov. Mesto Damask je sýrskym hlavným mestom a prekvapivo sa toho veľa za hradbami…

9 každodenných vecí, ktoré nám môžu uškodiť

0 icon

Týchto 9 každodenných vecí nám môže poriadne uškodiť. Na tieto veci by si si mal dať pozor. Škodlivé látky v našej domácnosti - každý z nás sa zameria na domáce chemikálie a pesticídy. Prekvapením však môže byť, že niektoré každodenné veci, ktoré používame, ako špongia do kúpeľa a voda z…

10+ zvláštnych faktov o Číne, o ktorých si pravdepodobne nevedel

0 icon

 Čína je naozaj fascinujúca krajina. Niektoré veci či zvyky sú v Číne naozaj veľmi zaujímavé a veci, ktoré sa v tejto krajine považujú za normálne, sú pre nás naozaj dosť netradičné. Prečítaj si niečo o tom, určite ťa to prekvapí. P.S.: Nezabudni, že článok pokračuje aj na druhej strane! [the_ad…

5 znakov, pri ktorých ti hrozí nebezpečenstvo

0 icon

Zlodeji a zločinci sú poriadne prefíkaní! Majú niekoľko trikov, pri ktorých ti hrozí nebezpečenstvo. Ako však tieto triky včas zaregistrovať a ochrániť tak seba, prípadne svoj majetok? Neexistuje žiadna všeobecná rada, pretože zlodeji a zločinci využívajú nespočetné množstvo trikov, pri ktorých ti hrozí reálne nebezpečenstvo. Mal by si byť obozretný…

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali