Quo vadis, Róbert Bezák?

Bratislava 25. júla 2021 (HSP/christianitas/Foto:TASR-Martin Baumann, TK KBS-SpC-Vatican, TASR/AP-John Thys, Pixabay

 

22. júla 2021 sa o 19:00 uskutočnilo v klube pod lampou na Partizánskej ulici v Bratislave diskusné stretnutie s odvolaným trnavským arcibiskupom Róbertom Bezákom. Samotné miesto stretnutia bolo príjemné: ide o café bar priamo pod Bratislavským hradom, ktorý má jednu miestnosť určenú práve pre diskusie a pre divákov týchto diskusií. Pán Bezák tam spolu s moderátorom sedeli už niekoľko desiatok minút pred oficiálnym zahájením programu a neformálne sa rozprávali

Róbert Bezák
Na snímke Róbert Bezák

Zatiaľ čo moderátor mal na sebe sako a mokasíny, Róbert Bezák na svojej stoličke sedel vo vyšúchanom tričku zn. Nike a hnedých botaskách. Pôsobil tak trochu ako stroskotanec na pustom ostrove, ktorý sa už zmieril so svojím neblahým osudom. Pôsobil presne ako Tom Hanks vo filme Stroskotanec, keď už strácal nádej na svoje vyslobodenie.

 

Návšteva pápeža

Moderátor začal zaujímavo. Svojho hosťa sa spýtal, ako vníma návštevu pápeža Františka na Slovensku, keďže – ako moderátor uviedol – rozprával som sa s viacerými kňazmi zo Slovenska, Maďarska aj Ríma a tí neboli z jeho návštevy príliš nadšení.“ Za týmto postojom vraj stoja obavy z pandémie, či pápežov „nevyvážený“ harmonogram vo vzťahu k Maďarsku.

Pápež František
Pápež František

Róbert Bezák súhlasil. Harmonogram tak isto nazval „nevyváženým“.

Nechápem, ako môže byť v Maďarsku tri hodiny a na Slovensku tri dni, nechal sa počuť, pričom ho moderátor poopravil, že v susednej krajine bude František 7 hodín a stretne sa aj s premiérom Orbánom.

Robert Bezák sa rozhovoril, že pozná maďarskú cirkev a vyjadril sa, že to „nenesie ľahko“. Maďari sa stále vnímajú ako nasledovníci uhorského kráľa sv. Štefana, ktorý bol veľkým christianizátorom našej oblasti. Pýtal sa, či táto nevyváženosť je známkou pápežovho odstupu od maďarského premiéra,ktorý je známy anti-imigračnou politikou a pripomenul, že maďarská katolícka cirkev je vlastne dosť slabá a jelen o niečo silnejšia ako tá česká“.

Viktor Orbán
Na snímke maďarský premiér Viktor Orbán

Odvolaný arcibiskup tiež hovoril o maďarskom počudovaní, že kým na Slovensku Svätý Otec navštívi hneď štyri miesta, v Maďarsku to bude iba Budapešť. Ako kontroverzné vníma jeho stretnutie najmä s predsedom parlamentu Borisom Kollárom, ktorý vedie neusporiadaný život a má dokázateľné styky s mafiou (na čo upozornil moderátor). Na druhej strane, „očierňovaný“ Viktor Orbán má štyri deti s jednou právoplatnou manželkou.

Ten človek, ktorý pripravoval pápežskú cestu, by si zaslúžil dvadsaťpäť na zadok“, zažartoval Róbert Bezák.

Prišla téma porovnania oboch pápežov. Arcibiskup povedal, že všetci juhoamerickí kňazi sú „takí živí“ a v teológii sa príliš nevŕtajú a presne taký je aj pápež František. Na druhú stranu, Benedikt bol zas mužom pevnej teológie a tak kto sa rozviedol, sa rozviedol. Bodka.“ U argentínskeho pápeža vníma pán Bezák v kontroverzných otázkach isté „možno“, čo vysvetlil ako nejednoznačnosť v postojoch.

Azda je až príliš otvorený“, prehlásil.

Avšak poukázal aj na obrovský problém rozvedených. Kým za jeho detských čias nebol rozvedený nikto, dnes už sú rozvedené dve tretiny jeho spolužiakov.

Čo s takýmito ľuďmi, dať ich na okraj?“, spýtal sa.

Uviedol, že si „musíme pomáhať“, ale zároveň si položil otázku, či je Cirkev „spoločenstvom bez limitov?“ Či je „len o pocitoch?“ Františkovi trochu vytkol, že nebráni ortodoxnú vieru dostatočne a že aj jeho medzináboženský ekumenizmus zašiel ďalej, než by bolo vhodné.

Viete, pápež František vie byť ortodoxný. Ale vie aj povoliť. Menej by bolo niekedy asi viacej.

Nevidím dôležitosť, že tu pápež musí prísť“, odpovedal napokon stroho na svoj názor na pápežskú návštevu.

 

Rehabilitovaný?

Odvolaný arcibiskup sa vyjadril, že štyrikrát žiadal o audienciu u súčasného pápeža, aby sa vyriešila jeho záležitosť. V priebehu rokov sa s ním dvakrát osobne aj stretol, ale jeho požiadavka nebola vôbec preberaná.

O Benediktovom rozhodnutí poznamenal: Rozhodol pápež alebo iní jeho menom? Ja som dokument nevidel dodnes.

A v podobnom duchu pokračoval aj niekoľko nasledujúcich minút: Prečo sa to stalo? Kto to spôsobil? Kto to podpísal? Podpísal to skutočne pápež? Ja som tie dokumenty nikdy nevidel.“

Následne pán Bezák uviedol prekvapivú informáciu.

Musím sa vám s niečím priznať, začal a pokračoval 24. júna 2021 som bol v Ríme s pápežom a spolu sme slúžili omšu.Pre mňa to bola taká rehabilitácia. Viac nepotrebujem.“

Následne šiel s pápežom na zmrzlinu: Bol som s pápežom na zmrzline a dal mi pápežskú zmrzlinu. Viete aká je to pápežská zmrzlina? To je zmrzlina, ktorú vám prinesie sám pápež. Sám pápež ma obslúžil zmrzlinou.“ Ešte dodal, že zmrzlina bola jemne poliata likérom“.

To, že sa odvolaný arcibiskup po tomto stretnutí cíti byť pápežom rehabilitovaný viackrát zdôraznil. Už nič viac nepotrebujem, zaznelo opäť z jeho úst.

Na otázku moderátora, či odpustil Benediktovi XVI., povedal, že odpustil a pridal, že „až tak veľa toho nestratil“. Ohľadom návštevy pápeža Františka na Slovensku nevie, či sa s ním stretne, keďže v oficiálnom programe sa jeho meno „neuvádza“.

 

Nemecké požehnávania homosexuálnych zväzkov

Prišiel čas na otázky od divákov a tam už sa pán Bezák zapotil viac. Na otázku, ako vníma nebezpečnú „nemeckú Synodálnu cestu“ odvolaný arcibiskup reagoval, že my na Slovensku nemáme čo kritizovať Nemcov, keďže tí zaplatili tri štvrtiny všetkých renovácií našich kostolov a seminárov, ako aj rôzne cirkevné podujatia.

gay PRIDE
Ilustračné foto

Klobúk dole, ako nám pomáhajú, nechal sa počuť.

Najprv ohovárame a potom pýtame od nich peniaze – to je naša schizofrénia.“

Na otázku, čo hovorí na „nemecké požehnávania homosexuálnych zväzkov, ktoré, mimochodom, podporuje aj viedenský arcibiskup kardinál Schönborn“ sa Róbert Bezák trochu rozohnil. Podľa jeho vlastných slov sa mu nepáči slovo „podporovať“, ale „vníma istú láskavosť“ voči LGBT ľuďom. Jasnej odpovedi na túto pálčivú tému sa vyhol a prekvapivo odkázal, že sa na nich „nemáme pozerať cez kukátka“ a pridal niekoľko ďalších nič nehovoriacich fráz, ktorými diskusiu „Pod lampou“ aj zakončil.

 

Quo vadis, Róbert Bezák?

Odvolaný trnavský arcibiskup Bezák bol až do troch štvrtín diskusie pomerne presvedčivý. „Pokazil si to“ až záverečným výstupom pri otázkach divákov, kde jednoznačne neodmietol nemeckú schizmatickú cestu, ani požehnávanie homozväzkov, čo je v príkrom rozpore s Evanjeliom, učením Ježiša Krista. V diskusiách, kde nie je pán Bezák s nikým konfrontovaný, pretože väčšinou vystupuje bez názorového oponenta, sa mu evidentne reční presvedčivo a dobre. Akonáhle ho však niekto s niečím konkrétnejším konfrontuje, začína sa vyjavovať trochu iný obraz Róberta Bezáka. Moderátor Michal Oláh moderoval diskusiu v zmierlivom duchu a nepredkladal pánovi Bezákovi konfrontačné témy, to sa však zmenilo práve počas diváckych otázok.

Naozaj dodnes nevie oficiálny dôvod svojho odvolania? Nikto mu nič nepovedal ani neoficiálne? Za desať rokov? Ale na povrch sa postupne dostávajú správy, že mu v skutočnosti bolo povedané, prečo musel odstúpiť. Aspoň tak to tvrdí uznávaný profesor Dariusz Oko z Pápežskej univerzity v Krakove.

Ako píše denník Postoj: Oko vo svojej knihe špekuluje aj o dôvode odvolania trnavského arcibiskupa Róberta Bezáka, ktorého nazýva „homosexuálnym biskupom.“ Profesor z Krakova už v roku 2012 pre poľský portál religia.onet.pl tvrdil, že Bezák bol odvolaný, lebo sa vzoprel učeniu Cirkvi o homosexualite…

Nový čas z inkriminovaného roku Bezákovho odvolania (2012) tiež zaujímavo píše:

Pápež Benedikt XVI. 2. júla tohto roku odvolal arcibiskupa Róberta Bezáka z pastoračného riadenia Trnavskej arcidiecézy. Rozhodol sa tak na základe apoštolskej vizitácie, ktorá sa uskutočnila 22. januára až 1. februára.

Aj z tohto sa dá usúdiť, že jeho odvolanie nebolo „prvoplánové“, ako sa arcibiskup snaží navodiť a muselo byť dobre podložené – a to práve onou apoštolskou vizitáciou. Za takéhoto stavu nemôže byť rehabilitácia Róberta Bezáka žiadúca.

Knihu Levanduľová mafia: s pápežmi a biskupmi proti homo-klikám v Cirkvi profesora Dariusza Oka si môžete objednať na tu.

Matej Gavlák

 

Článok pôvodne vyšiel na portáli Christianitas.

 

Viac článkov s náboženskou tématikou nájdete v kategórii Svetonázor.

Pošlite nám svoj príbeh s Bohom.

 

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Ankara zváži nákup ďalšieho ruského systému protivzdušnej obrany, tvrdí Erdogan

0 icon

Istanbul 26. septembra 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Mustafa Kamaci/Presidential Press Service Pool via AP)   Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan oznámil, že napriek silným námietkam Spojených štátov zváži nákup druhého systému protivzdušnej obrany ruskej výroby. V rozhovore pre americkú spravodajskú televíziu CBS News uviedol, že Ankara sa sama rozhodne, aké obranné systémy nakúpi…

V Ríme sa potulujú húfy diviakov, hľadajú jedlo pri odpadkových košoch i terasách reštaurácií

0 icon

Rím 26. septembra 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:SITA/AP-Gregorio Borgia)   V talianskom Ríme majú problém s vysokým počtom diviakov. Tie sa vyskytujú predovšetkým v mestských parkoch, v blízkosti obchodov, detských ihrísk či odpadkových košov, častokrát dokonca v početnejších skupinkách 10 - 30 kusov Odhaduje sa, že v mestských parkoch regióna Lazio, ktorého centrom…

Halák sa teší na sezónu vo Vancouveri, začne ako dvojka. Kľúčová bude vyrovnanosť výkonov, tvrdí

0 icon

Bratislava 26. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Darryl Dyck/The Canadian Press via AP)   Slovenský hokejový brankár Jaroslav Halák čoskoro začne svoju šestnástu sezónu v NHL a po 11 rokoch sa vracia do Kanady. Jeho v poradí šiestym pôsobiskom v elitnej profilige a po Montreale druhým kanadským bude tím Vancouver Canucks Tridsaťšesťročný skúsený…

Slafkovský má striebro z C1, Škáchová bola len sekundu od medaily

0 icon

Bratislava 26. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Slovenský reprezentant Alexander Slafkovský vybojoval striebornú medailu v kategórii C1 na záver finálových bojov na majstrovstvách sveta vo vodnom slalome v bratislavskom Čunove. Ďalší Slovák Matej Beňuš skončil vo finále desiaty, keď chytil 50-sekundovú penalizáciu. Zlato si vybojoval Čech Václav Chaloupka a bronz…

Hamilton dosiahol na VC Ruska 100. víťazstvo: “Dnes som bol odhodlaný”

0 icon

Soči 26. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Yuri Kochetkov/Pool Photo via AP)   Brit Lewis Hamilton z Mercedesu dosiahol na nedeľňajšej Veľkej cene Ruska jubilejné sté víťazstvo v motoristickom seriáli MS F1. Na druhom mieste finišoval Holanďan Max Verstappen z Red Bullu, tretí prišiel do cieľa Španiel Carlos Sainz z Ferrari Sedemnásobný majster…

Voľby v Nemecku: Prvé výsledky exit pollov boli tesné. SPD tvrdí, že získala mandát na vládnutie, CDU je z výsledkov sklamaná. Scholz sa vidí ako budúci kancelár

0 icon

Berlín 26. septembra 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Markus Schreiber,Peter Kneffel/DPA via AP)   Sociálnodemokratická strana Nemecka (SPD) má jasný "mandát na vládnutie". Vyhlásil to v nedeľu po uzavretí volebných miestností a zverejnení výsledkov z exit pollov generálny tajomník SPD Lars Klingbeil, informuje agentúra AFP SPD podľa televízie ZDF predbehla úniu CDU/CSU so…

Do Taiwanu dorazili vakcíny proti covidu, ktoré krajine darovalo Slovensko. Na ikonickom mrakodrape sa včera rozsvietilo poďakovanie

0 icon

Tchaj-pej 26. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:Facebook-Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí)   Do Taiwanu v nedeľu dorazilo 160.000 dávok vakcíny proti koronavírusu od spoločnosti AstraZeneca, ktoré krajine darovalo Slovensko. Taiwanská prezidentka Cchaj Jing-wen poďakovala Slovensku za tento dar na sociálnej sieti Facebook, informovala taiwanská štátna tlačová agentúra CNA Taiwan tieto vakcíny…

Lengvarský pripúšťa sprísnenie protipandemických opatrení. Na zavedenie povinného očkovania zatiaľ nie je politická vôľa, za otázny minister označil spôsob jeho vynucovania

0 icon

Bratislava 26. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO) pripúšťa sprísnenie protipandemických opatrení. Naznačil to v nedeľnej diskusnej relácii televízie TA3 V politike Tvrdí, že zatiaľ nie je politická vôľa na zavedenie povinného očkovania, pričom za otázny vidí spôsob jeho vynucovania. "Nechceme ľudí obmedzovať ani zavádzať…

Víťazné sólo a obhajoba Alaphilippa, Sagan až v tretej desiatke

0 icon

Bratislava 26. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Olivier Matthys)   Francúzsky cyklista Julian Alaphilippe obhájil titul majstra sveta v pretekoch s hromadným štartom. Na svetovom šampionáte v belgickom Leuvene predviedol v záverečných 16 km suverénnu sólojazdu, ktorú dotiahol do víťazného konca Alaphilippe obhájil víťazstvo spred roka z talianskej Monzy a vybojoval desiaty dúhový…

Prezidentka sa stretne s premiérom, hovoriť budú o situácii v bezpečnostných zložkách

0 icon

Bratislava 26. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Prezidentka Zuzana Čaputová sa v pondelok (27. 9.) v Prezidentskom paláci stretne s premiérom Eduardom Hegerom (OĽANO).  Diskutovať majú o situácii v bezpečnostných zložkách. TASR o tom informovala hovorkyňa predsedu vlády Ľubica Janíková. Čaputová toto stretnutie avizovala ešte 14. septembra. Vtedy zároveň vyzvala…

Podkasty

Video Podcast

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Podkast Konrád verí v postup, podľa Daňa je tím dobre poskladaný

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Andrej Sablič

Kapitalistický štát – smetisko, právnych objektov, subjektov a názorov.

0icon

Ak má niečo v prírode či spoločnosti sa vyvíjať evolučným spôsobom, potom to musí mať „hlavu aj pätu“, teda musí mať pevne stanovené protipóly, ktoré pracujú podľa zákona „o jednote a boji protikladov“. Ak tomu tak nie je, potom procesy podliehajú entropii- neusporiadanosti (náhodnosť, neporiadok, mieru neurčitosti) systému. Takýto systém…

Marek Brna

Žiadna zjednotená Európa nie je

0icon

S odstupom takmer 18 rokov možno konštatovať, že rozšírenie Európskej únie skončilo pre postsocialistické krajiny fiaskom. Dlho predlho možno polemizovať o tom, či východoeurópske štáty pristúpením viac získali ako stratili. Západ k nim bez akýchkoľvek zábran pristupuje po celý čas ako ku kolóniám. Vyciciava ich ekonomické aj ľudské zdroje. Priemerná…

Pavel Jacz

Matovič je najšikovnejší slovenský politik. Žiaľ, iba ….

0icon

  (Zdroj Sputnik News) To, čo sa dnes deje v spoločnosti, v politike, na štátnych úradoch a najmä v policajných a s nimi súvisiacich zložkách, ktoré majú dbať na dodržiavanie zákonov je výslednica ťaženia súčasnej klapkovo jednosmernej „najprofesionálnejšej“ slovenskej vlády v histórii (aspoň si myslím, že „šikovnejšía“ nebola žiadna doteraz),…

Boris Mesár

1. Nórsko : COVID je sezónna chrípka ? 2. Členovia kongresu USA a ich zamestnanci sú oslobodení od Bidenovho očkovacieho mandátu 3. Prečo je na celom svete zrazu extrémne vážny nedostatok pracovníkov? 4. ZAOČKOVANÁ SLOVENSKÁ HEREČKA ŠVIDRAŇOVÁ DOSTALA COVID

0icon

1.Koronavírus možno teraz zaradiť do jedného z niekoľkých respiračných ochorení so sezónnymi odchýlkami, uviedol Geir Bukholm, zástupca riaditeľa Nórskeho inštitútu verejného zdravia (NIPH). Za posledný rok a pol bol Covid-19 klasifikovaný ako všeobecne nebezpečná choroba. To sa však môže čoskoro zmeniť, pretože asistent riaditeľa Nórskeho inštitútu verejného zdravia (NIPH) Geir Bukholm…

Dušan Hirjak

Komu patrí demokratický a právny štát v kapitalizme ? Časť I.

0icon

Môže sa zdať, že položená otázka, ako nadpis článku, nemá a nedáva žiadny zmysel. Najmä ak si človek uvedomí, že sa praktický nikde nespomína, neuvádza, nezdôrazňuje a nekonštatuje, že všetci žijeme v skutočnej kapitalistickej spoločnosti. Toto úmyselné vynechávanie charakteristiky, v akej spoločnosti žijeme, má ďalekosiahly význam a nie je to…

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

TOP 10 dôvodov, kvôli ktorým je ťažké byť nadpriemerne vysoký

0 icon

Máš dva metre a stretávaš sa denno denne s problémami, ktoré ti tvoja výška spôsobuje? Samozrejme, nemajú to ľahké ani nízki ľudia... No v dnešnom príspevku dáme priestor vtipným situáciam, do ktorých sa dostávajú tí nadmerne vysokí. Život nie je vždy jednoduchý a to dokazujú aj nasledujúce fotografie.  1. Keď…

10 vtipných ilustrácií z bežného života, v ktorých sa nájde každý z nás

0 icon

Premýšľal si niekedy nad tým, ako vyzerá náš celý život? Ako si robíme domáce úlohy, ako sa snažíme byť romantickí a podobne? Nie? Nevadí. Dnes ti ukážeme 10 týchto vtipných ilustrácií, ktoré ti ukážu, ako prebieha náš život troška z tej vtipnejšej stránky. Autorom je Sanesparza. Tento komický umelec vo…

Zvrátenosť, alebo genialita? Ako Rusi počas vojny využívali protitankové psy: 1. časť

0 icon

Opäť sa nachádzame v období druhej svetovej vojny. Inak, vedeli ste, že druhá svetová vojna je najpodrobnejšie zachyteným vojnovým konfliktom na svete? Napriek tomu ostáva mnoho vecí nejasných a nie vždy, ako už naši pravidelní čitatelia určite vedia, sa nám podarí vypátrať všetko dopodrobna. No o tajnej protitankovej zbrani Ruska…

TOP 10 najzvláštnejších povolaní na svete. Toto by si robiť naozaj nechcel

0 icon

Pamätáš si, keď si bol dieťa a uvažoval si nad svojou vysnenou prácou, ktorá bola taká úžasná, že si si myslel, že vlastne ani nebudeš musieť pracovať? Potom si sa dostal na strednú a vysokú školu a život ti dal takú facku, že sa všetky tvoje detské sny okamžite rozplynuli? Nuž,…

Sú prírodné potraviny a prírodná strava pre ľudské telo prospešné?

0 icon

Popularita hnutia za prírodné potraviny, ktoré vzniklo v 40. rokoch 20. storočia, stúpa aj naďalej. Ak sa sústredíme na konzumáciu nespracovaných potravín, zvýšime príjem vlákniny a mikroživín, čím si podporíme zdravie. No ak to budeme s podobným prístupom preháňať, nemusí nám to prospievať. Prinášame ďalší článok z oblasti živín a…

Armádny Magazín

Podpora operácií vo vzdialených a drsných prostrediach. Pentagon začal vyvíjať mobilné jadrové reaktory

0 icon

USA, 26.september 2021 (AM) – Program na výrobu mobilných jadrových reaktorov pre armádu, ktorý bol spustený v USA, naberá na obrátkach. Podľa Miltary.com bude väčšina prác vykonaná v jadrovom laboratóriu v Idahu.  

Model 437 – bezpilotné stíhacie lietadlo od spoločnosti Northrop Grumman

0 icon

USA, 26. septembra 2021 (AM) – Pre potreby amerického vojenského letectva (USAF) bol vyvinutý ďalší model navádzaného bezpilotného lietadla, tzv. „verná dvojička“ či „verný navádzaný“ (angl. loyal wingman). Napriek tomu,

Izraelský expert Kedmi o atentáte: "Kým na seba strieľajú, nestrieľajú na Donbasanov"

0 icon

Izrael, 26.september 2021 (AM) – Izraelský expert Jakov Kedmi prehovoril o pokuse o zabitie prvého asistenta prezidenta Ukrajiny Serhija Šefira. Podľa bývalého šéfa špeciálnej služby Nativ nie je na incidente nič prekvapujúce.   Neidentifikované osoby spustili v stredu paľbu na auto Serhija Šefira, prvého poradcu ukrajinského prezidenta. Vodič utrpel

"Nepotrebujeme Wagnerovcov". Francúzsky minister reaguje na zosilnený tlak ruskej bezpečnostnej agentúry

0 icon

Mali, 26.september 2021 (AM) – Francúzsky minister zahraničných vecí Jean-Yves Le Drian uviedol, že nepotrebuje vyslať PMC Wagner do Mali. Takéto zasahovanie do vnútorných záležitostí tejto africkej krajiny hrozí „vážnymi následkami“. Správu zverejnilo tlač

Prečo Rusi odtajňujú dokumenty o konaní japonských militaristov pred i počas 2. sv. vojny?

0 icon

Rusko, 25. septembra 2021 (AM) – Predseda vedeckej rady Ruskej vojensko-historickej spoločnosti, jeden z popredných japonológov Ruska Anatolij Arkadievič Koškin, tvrdí, že odtajnenie týchto dokumentov preukáže pokrytectvo súčasných japonských radikálov, požadujúcich od Ruska vrátenie Kurilských ostrovov.   Podľa Koškina Japo

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali