Bratislava 26. novembra 2022 (HSP/Foto:Facebook/Jozef Síkela, Facebook/Valdis Dombrovskis)
“Dotácie sú veľmi nebezpečná hra,” hovorí český minister obchodu. Ak medzi Európou a Spojenými štátmi vypukne dotačná vojna, jediným víťazom bude Čína, varoval český minister, ktorý v piatok predsedal stretnutiu ministrov obchodu EÚ
“Dotácie sú veľmi nebezpečná hra,” povedal Jozef Síkela novinárom v Bruseli.
“Víťaz by potom mohol sedieť na inom kontinente – nie v Európe a nie na americkom,” povedal Síkela, minister obchodu a priemyslu Českej republiky, ktorá v súčasnosti predsedá Rade EÚ. Hovorca spresnil, že Síkela mal na mysli Čínu.
Obchodné napätie medzi EÚ a USA sa stupňuje, pričom Brusel je rozhorčený americkým zákonom o znižovaní inflácie, ktorý poskytuje dotácie a daňové úľavy v hodnote 369 miliárd USD americkým ekologickým podnikom, ako sú elektrické autá a obnoviteľné zdroje energie.
Krajiny EÚ sa obávajú, že americký zákon, ktorého kľúčové časti nadobudnú účinnosť 1. januára, by mohol odčerpať investície z Európy a vyčerpať priemyselnú základňu bloku.
Francúzsky minister obchodu Olivier Becht povedal novinárom pred stretnutím, že pomoc USA v hodnote približne 200 miliárd dolárov je podľa pravidiel Svetovej obchodnej organizácie nezákonná.
Ak USA nezmenia svoj zákon o znižovaní inflácie, EÚ by mala použiť “donucovacie” opatrenia, aby zabezpečila, že európske spoločnosti budú mať rovnaké podmienky ako americké, povedal tiež Becht.
K stretu dochádza v čase, keď sú západné vlády už pod obrovským fiškálnym tlakom v dôsledku šoku z cien energií spôsobeného vojnou na Ukrajine a následkami pandémie COVID-19. Vzhľadom na to, že svetové hospodárstvo je už teraz na dne, bezhlavé preteky v poskytovaní dotácií by sa mohli ukázať ako zničujúce – pričom Európa čelí väčšiemu riziku, pretože nemá dostatočnú finančnú silu, aby sa mohla postaviť Washingtonu.
Dávka za dávku (Tit for Tat)
Nemecko a Francúzsko uvažujú o odvetných opatreniach voči USA vo forme zákona “Buy European”, ktorý by povzbudil spotrebiteľov v EÚ, aby kupovali tovar vyrobený na miestnej úrovni.
A ak sa situácia vyostrí, EÚ by mohla podniknúť odvetné kroky a zaviesť clá na tovar vyrobený v USA. Mohla by tiež zaviesť nový medzinárodný nástroj verejného obstarávania, ktorý uzavrie verejné súťaže pre spoločnosti z krajín, ktoré diskriminujú blok, uviedol diplomat EÚ.
Šéf obchodu EÚ Valdis Dombrovskis však vyzval ľudí, aby videli širší obraz, a zdôraznil potrebu zachovať transatlantickú jednotu tvárou v tvár ruskej invázii na Ukrajinu.
“Minulý piatok som bol v Kyjeve. Situácia je dramatická, keďže Rusko neustále útočí na životne dôležitú infraštruktúru. Ľudia prišli o vodu, teplo a elektrinu,” povedal Dombrovskis.
“Musíme prehĺbiť a vyostriť transatlantickú jednotu tvárou v tvár týmto hrozným útokom. A potrebujeme, aby Spojené štáty zachovali svoju podporu, aby Ukrajina mohla túto vojnu vyhrať.”
V tomto pochmúrnom geopolitickom kontexte Dombrovskis varoval pred “nebezpečenstvom spájania zákona o znížení inflácie s našimi širšími vzťahmi so Spojenými štátmi”.