základné potraviny zdražovanie

NAŽIVO

Francúzsko sa pripojí k vojenskej misii Európy v Grónsku, informuje agentúra AFP.

07:14

Pentagón presúva údernú leteckú skupinu z Juhočínskeho mora do oblasti zodpovednosti Centrálneho veliteľstva USA, ktorá zahŕňa Blízky východ. Informovala o tom televízna stanica NewsNation s odvolaním sa na zdroj.

Presun bude podľa odhadov zdroja trvať približne týždeň. Rozhodnutie bolo prijaté na pozadí rastúceho napätia medzi administratívou Trumpa a Iránom, ako aj diskusií vo Washingtone o možnej podpore odporcov iránskych orgánov.

07:02

Iránsky minister zahraničných vecí Abbás Arákčí v stredu vyhlásil, že Teherán je pripravený na diskusiu so Spojenými štátmi. Potvrdil tiež, že iránska vláda má situáciu v krajine v súvislosti s celonárodnými protestami „pod kontrolou“.

06:59

Americký prezident Donald Trump v stredu vyhlásil, že jeho administratíva bola informovaná o tom, že „zabíjanie a popravy v Iráne sa skončili“.

06:58

Brazílsky prezident Luiz Inácio Lula da Silva a ruský prezident Vladimir Putin v stredu vyhlásili, že Južná Amerika by mala zostať regiónom „mieru“ po tom, čo USA odviedli venezuelského vodcu Nicolása Madura.

06:57

Americké federálne bezpečnostné zložky v stredu v meste Minneapolis postrelili do nohy jednu osobu po tom, ako údajne „násilne napadla“ agenta, informovalo ministerstvo pre vnútornú bezpečnosť (DHS).

06:57

Demokratická členka Snemovne reprezentantov Kongresu USA predložila návrh na ústavnú žalobu (impeachment) voči ministerke pre vnútornú bezpečnosť Kristi Noemovej.

06:56

Lufthansa požiadala svojich zamestnancov, aby sa pripravili na odchod z Izraela, informoval korešpondent izraelskej spravodajskej služby N12 Dean Fisher.

Podľa jeho informácií môže byť letecká doprava s Izraelom pozastavená od štvrtka 15. januára.

Letecká spoločnosť Austrian Airlines tiež oznámila zrušenie zajtrajších letov z Viedne do Tel Avivu a z Tel Avivu do Viedne. Spoločnosť však tvrdí, že zrušenie je spojené s nepriaznivými poveternostnými podmienkami.

Izraelské médiá medzitým píšu o obavách z útoku Iránu na Izrael v prípade útoku USA na Irán.

Včera 20:18

Zelenskyj oznámil, že v energetickom sektore bude vyhlásený „výnimočný stav“ po nepretržitých ruských útokoch, ktoré ovplyvňujú dodávky tepla a elektriny počas mrazivých dní.

Včera 20:17

Najmenej štyri osoby zomreli počas prvých desiatich dní roku 2026 v USA vo väzbe Imigračného a colného úradu (ICE). Išlo o mužov vo veku 42 až 68 rokov, pričom dvaja pochádzali z Hondurasu, jeden z Kuby a posledný z Kambodže.

Včera 20:17

Orbán oznámil, že Maďarsko spúšťa petíciu proti fondom EÚ určeným pre Ukrajinu.

Včera 20:16

Vláda francúzskeho premiéra Sébastiena Lecornua ustála obe hlasovania o opozičných návrhoch na vyslovenie nedôvery.

Včera 20:15

Patrioti pre Európu vyvolali hlasovanie o nedôvere voči Európskej komisii. Podľa zdrojov agentúry DPA o tom v stredu lídrov parlamentných skupín informovala Roberta Metsolová.

Včera 19:55

Člen Rady guvernérov Fedu Stephen Miran kritizuje predstaviteľov zahraničných centrálnych bánk pre ich podporu vyjadrenú šéfovi Fedu Jeromeovi Powellovi, ktorý čelí vyšetrovaniu zo strany federálneho ministerstva spravodlivosti.

Včera 19:55

Kanál 7×7 (semnasem) na sieti Telegram uviedol, že úrady v niekoľkých ruských regiónoch opäť výrazne zvýšili náborové bonusy pre zmluvných vojakov.

Včera 19:54

Nórska mimovládna organizácia Iran Human Rights oznámila, že počas protivládnych demonštrácií v Iráne zabili bezpečnostné zložky najmenej 3428 ľudí a ďalších viac ako 10.000 zatkli.

Včera 19:53

Novinárske združenie SNTP oznámilo, že medzi desiatkami väzňov prepustenými vo Venezuele je aj popredný opozičný aktivista a novinár Roland Carreňo.

Včera 19:52

Nawrocki prijal v Prezidentskom paláci predstaviteľov cirkví a organizácií národnostných menšín vrátane slovenskej. Uviedol, že Poľsko je otvorené všetkým menšinám a vierovyznaniam a on sa ako hlava štátu cíti zodpovedný za všetkých občanov republiky.

Včera 19:52

Nemecký vicekancelár Lars Klingbeil upozornil, že dlhoročné transatlantické partnerstvo medzi Európou a USA prechádza historickým obdobím prevratných zmien a rozpadáva sa.

Včera 19:51

Súd v prípade podvodu pri charitatívnom predaji sladkostí oslobodil taliansku módnu influencerku Chiaru Ferragniovú.

Včera 19:40

Egyptský minister zahraničných vecí Badr Abdalátí vyhlásil, že všetky zainteresované strany „dosiahli konsenzus“ ohľadom zloženia 15-členného palestínskeho technokratického výboru, ktorý má spravovať povojnové Pásmo Gazy.

Včera 18:49
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Slovensko a najlacnejšie potraviny v regióne – skutočnosť alebo štatistika?

Podľa Eurostatu má Slovensko najlacnejšie potraviny v regióne. Skutočnosť alebo štatistika? 

základné potraviny zdražovanie
Ilustračné foto / Foto: TASR-Dano Veselský
❚❚
.

Z údajov zverejnených Štatistickým úradom SR 17.1.2025 ostalo Slovákom pri nákupe potravín v peňaženke viac peňazí ako napr. Čechom. Predbehli nás už len Poliaci a výrazne najmenej platili za potraviny Rumuni. Ceny potravín boli na Slovensku v roku 2023 na úrovni 81,6 % priemeru celej EÚ27. Najviac vydali na potravinách obyvatelia Luxemburgu, ktorí sa dostali o 25,4 % nad priemer EÚ.

potraviny
Rebríček krajín EÚ podľa cenovej úrovne potravín / Foto: Štatistický úrad SR (databáza Eurostat)

Zároveň podľa Eurostatu malo Slovensko najnižšie ceny spomedzi krajín eurozóny. Najnovšie štatistiky potvrdili, že Slovensko patrí medzi krajiny s najnižšími cenami potravín v Európskej únii.

Najnižšie priemerné ceny v porovnaní s priemerom EÚ27 štatistici zaznamenali na Slovensku pri mäse, kde ceny v slovenských reťazcoch dosahovali v roku 2023 len 69,1 % priemerných cien únie. Takúto úroveň nedosiahla žiadna krajina.

potraviny
Rebríček krajín EÚ podľa cenovej úrovne mäsa / Foto: Štatistický úrad SR (databáza Eurostat)

Ja zažívam v obchode s potravinami pri pokladni iné pocity. Aké sú tie Vaše?

Nakoľko ešte v júni 2024 sme podľa dát Eurostatu mali mať najdrahšie potraviny v regióne a po novom sú tie naše 2. najlacnejšie, tak to nebude len tak.

.

 

Prečo sa ceny potravín na Slovensku zrazu prepadli?

Winstonovi Churchillovi sa pripisuje výrok, že verím len tým štatistikám, ktoré som sám sfalšoval. Porovnávanie priemerných cien potravín v jednotlivých krajinách EÚ pripomína tento prístup.

Finančný analytik Daniel Dujava z Inštitútu finančnej politiky pripisuje pokles priemerných cien potravín na Slovensku zmene metodiky, ktorá ovplyvnila cenové úrovne aj v iných krajinách, no na Slovensku mala dopad na ceny najvýraznejší.

„S veľkou pravdepodobnosťou ide o zmenu v metodike, keďže ceny potravín na Slovensku v roku 2023 určite oproti EÚ výrazne neklesli,“ vyjadril analytik Dujava.

Efektívnejší zber cien potravín pri meraní inflácie priniesol zber údajov z tzv. skenerov lepšie zachytávajúcich zľavy, na ktorý prešiel Štatistický úrad Slovenskej republiky v roku 2023. Tento sa stal po novom aj zdrojom dát pre Eurostat.

.

„Údaje zo skenerov vernejšie zachytávajú reálne ceny zaplatené po zľavách a ceny pred rokom 2023 boli väčšinou pultové, a teda v priemere vyššie,“ vysvetlil Dujava.

Zmenu metodiky potvrdil aj Štatistický úrad:

„Štatistický úrad prešiel na novú metodiku a tiež nový zdroj cenových dát tzv. scanner data od januára 2024. Pre výpočet inflácie sa po novom získavajú dáta o objeme predaja a tržbách zo všetkých nákupov spotrebiteľov v maloobchodných prevádzkach obchodných reťazcov, z ktorých sa vypočítavajú priemerné jednotkové predajné ceny. Štatistický úrad tak získava oveľa komplexnejšie a presnejšie vstupné informácie pre výpočet rastu cien – inflácie. Výsledkom je dôslednejší odraz reality do štatistických čísiel a získanie presnejších dát o raste cien pre všetky typy domácností (vrátane špecifických sociálnych skupín).“

Z jeho vyjadrenia vyplýva, že v júni 2024, keď to vyznievalo, že ceny našich potravín sú výrazne vyššie ako v ostatných krajinách V4, čerpal Eurostat z údajov, ktoré Štatistický úrad zozbieral ešte v roku 2021.

Hoci ceny potravín zisťujú slovenskí štatistici štandardne každý mesiac, na účely parity kúpnej sily ceny potravín posielajú do Eurostatu len raz za tri roky. Naposledy to bolo v máji 2021.

.

Eurostat robí na základe týchto dát odhad na ďalšie roky, keď nemá k dispozícii novšie dáta, a následne ich spresňuje raz za 3 roky. „Tieto údaje sa používali pri výpočte cenovej úrovne potravín Slovenska oproti priemeru EÚ od roku 2021 až do júna 2024 (až do júnového odhadu),“ spresňuje Štatistický úrad.

Decembrové údaje, ktoré boli zrazu iné ako doposiaľ, sa už neopierali o dáta z roku 2021 získané na pultoch predajní, ale boli zoskenované, zo skenerov, takže tieto obsahovali reálne zľavy.

Kým v roku 2021 sa robil zber dát fyzicky len Bratislave a medzi vybranými obchodmi boli aj domáce mäsiarstva, predajne rýb, či trhy, do decembrových meraní sa premietli ceny získané z 5 najväčších obchodných reťazcov zozbierane v marci 2023 po celom Slovensku. V porovnaní s rokom 2021 sa do štatistiky dostal trojnásobné množstvo údajov o cenách potravín. Tieto navyše obsahujú aj zľavy ponúkané jednotlivými reťazcami v danom období. V akciách sa na Slovensku predáva veľké množstvo potravín.

Metodika zberu v roku 2021 bola nepresná aj v tom, že sa pri fyzickom zbere cien potravín mohla dostať do merania  cena nejakého výrobku len od jedného konkrétneho výrobcu. Dáta sa zbierali fyzicky v jeden deň a nezohľadňovalo sa pri zbere, či je tovar v akcii alebo nie.

Ako dodáva odbor cenových štatistík Štatistického úradu, niektoré krajiny 27-mičky využívali údaje zo skenerov už v roku 2021. A nie všetky ich používajú už dnes. Zmeny v úrovniach cien oproti priemeru je možné teda očakávať aj o 3 roky u krajín, ktoré začnú počítať výšku priemerných cien zo skenovaných dát.

Porovnanie jednotlivých krajín v čase, ak tieto nepoužívajú rovnakú metodiku dát je potrebné brať s rezervou. Výpovedná hodnota takéhoto porovnania je diskutabilná. Každý štatistický úrad dopočítava chýbajúce údaje iným spôsobom. Navyše žiadnou štatistikou nemožno nahradiť vlastnú skúsenosť spotrebiteľa v obchode pri pokladni.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Marek Horňanský psychológ

Gustáv Murín

Marek Brna

Anton Čapkovič

Milan Šupa

Erik Majercak

.
.
.

Máčovský pre HS: Veterné elektrárne krachujú po celom svete. Na Slovensku ich chcú stavať stovky. Sú za tým obrovské peniaze

Daniel Máčovský je asi najhlasnejším kritikom veterných elektrární na Slovensku. Spolu s tímom dobrovoľníkov zozbieral stovky vedeckých štúdií z celého…

15. 01. 2026 | Rozhovory | 20 min. čítania | 0 komentárov

.

Olympijské kontroverzie: Hráči z KHL nech vraj „zhoria v Pekle”

Šport by mal spájať všetkých – súhlas? Na Slovensku sa však vieme „posekať” aj kvôli národnému hokejovému tímu. Do extrémov

15. 01. 2026 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov
15. 01. 2026 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov

Keď sa sankcie otočia: USA zasiahli voči agentom globálneho cenzúrno-priemyselného komplexu

USA zakázali vstup do krajiny piatim európskym aktérom spojeným s tlakom na platformy. Brusel kričí o zásahu do suverenity, no…

15. 01. 2026 | Komentáre | 8 min. čítania | 0 komentárov
15. 01. 2026 | Komentáre | 8 min. čítania | 0 komentárov

Keď sa rúca propaganda

Roky nám súčasná slovenská opozícia a jej spriaznené médiá vtĺkali do hláv jednu mantru: NATO je naša záruka bezpečnosti, ochranný…

15. 01. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
15. 01. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Trump vyhlásil, že Ukrajina, a nie Rusko, bráni uzavretiu mierovej dohody

„Myslím si, že on je pripravený uzavrieť dohodu. Myslím si, že Ukrajina je menej pripravená na dohodu,“ povedal Trump agentúre…

15. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
15. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
.

Výpadok elektriny v Berlíne odhalil slepé miesto Nemecka v oblasti ľavicového extrémizmu

Odmietnutie nemeckého establišmentu, teda vládnucej elity, uznať nárast ľavicového extrémizmu prispelo k vytvoreniu podmienok pre útok skupiny „Vulkan“ , ktorý…

15. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
15. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Ukrajinská tajná služba by zasahovala do maďarských volieb

Srbská stránka s názvom Vaseljenska zverejnila dva dokumenty pochádzajúce od Bezpečnostnej služby Ukrajiny, podľa ktorých vláda Volodymyra Zelenského už v…

15. 01. 2026 | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

15. 01. 2026 | Aktualizované 15. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
15. 01. 2026 | Aktualizované 15. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Nemecko po sérii sexuálnych útokov a útokov nožom zo strany „skupín mužov“ v termálnych kúpeľoch zaviedlo obmedzenia založené na pohlaví

V dôsledku sexuálnych útokov termálne kúpele obmedzili nerovnováhu medzi pohlaviami pravidlom, že žiadne pohlavie nesmie prevyšovať druhé pohlavie o viac…

15. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
15. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Tvar prstov prezrádza vašu osobnosť: Ste praktik alebo snílek?

Tvar prstov môže podľa viacerých psychologických a behaviorálnych pozorovaní naznačovať, aký typ osobnosti ste. Rovnako ako spôsob, akým stojíte, sedíte,…

15. 01. 2026 | 0 komentárov

USA sťahujú svojich vojakov zo základní na Blízkom východe

USA stiahli časť personálu zo svojich vojenských základní na Blízkom východe

14. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
14. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Višňovský upozorňuje Juraja Slafkovského: "Médiá mu nedajú dýchať, no nebude sa môcť vyhovárať"

Bývalý elitný reprezentačný obranca a dlhoročná tvár Los Angeles Kings Ľubomír Višňovský sa pred začiatkom Zimných olympijských hier vyjadril v…

15. 01. 2026 | 0 komentárov

Sú známe podrobnosti razie u Tymošenkovej

Spolupracovník Julie Tymošenkovej priblížil, ako prebiehala prehliadka NABU v sídle strany „Batkyvšina“ a zverejnil podrobnosti o prípade političky

14. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
14. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Ľudia sa podelili o veci, ktoré nechceli

Nechceli to, čo sa považuje za samozrejmý cieľ úspešného života. Nešlo o rebéliu ani provokáciu, ale o úprimné priznania ľudí,…

15. 01. 2026 | 0 komentárov

Viktor Orbán ostro kritizoval bruselský plán: „Je čas počúvať zdravý rozum“

Viktor Orbán sa na sociálnej sieti Facebook podelil o niekoľko myšlienok týkajúcich sa plánu, ktorý dnes predložila a prijala Európska…

14. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
14. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

"Americký" pápež Lev XIV. a Trump majú medzi sebou ďalší konflikt

USA, 14. januára 2026 - Pápež Lev XIV., prvý Američan v tejto funkcii, sa dostal do konfliktu s americkým prezidentom Donaldom Trumpom.…

15. 01. 2026 | 0 komentárov

Je známa cena, za akú chcú USA kúpiť Grónsko

Americký minister zahraničných vecí Marco Rubio má pripraviť návrh na kúpu Grónska za 700 miliárd dolárov, píše NBC News

14. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
14. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

Batériová kyselina. Aký je jej chemický názov a aké ma vlastnosti?

Batériová kyselina je základnou chemickou látkou používanou ako elektrolyt v olovených akumulátoroch. Zohráva kľúčovú úlohu pri chemických reakciách, ktoré umožňujú…

15. 01. 2026 | 0 komentárov

Súčasný primátor Bratislavy Vallo by mal opätovne obhajovať post

Súčasný primátor Bratislavy Matúš Vallo   by mal v tohtoročných komunálnych voľbách opätovne obhajovať svoj post. Kandidatúru plánuje oficiálne ohlásiť…

14. 01. 2026 | Regióny | 2 min. čítania | 0 komentárov
14. 01. 2026 | Regióny | 2 min. čítania | 0 komentárov

Vietnam napodobňuje čínsku stratégiu budovania základní na umelých ostrovoch

Vietnam, 14. januára 2026 - Juhočínske more je dejiskom novej fázy strategického súperenia. Vietnam, dlho vnímaný ako slabší aktér čeliaci…

15. 01. 2026 | 0 komentárov

Poslanec-provokatér a plán na reorganizáciu Verchovnej rady. Čo stojí za prípadom Julie Tymošenkovej

Ako informovali zdroje vo Verchovnej rade, poslancom, ktorý nahrával rozhovory s Juliou Tymošenkovou a „prezradil“ ich NABU, bol poslanec zo…

14. 01. 2026 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
14. 01. 2026 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

.

Rezort financií chce opäť zefektívniť výber DPH, zameria sa na rizikové subjekty

Ministerstvo financií pripravilo ďalšie systematické legislatívne opatrenie, ktorého cieľom je boj proti daňovým únikom. Ako rezort informoval, tentoraz sa opäť…

14. 01. 2026 | Ekonomika | 3 min. čítania | 0 komentárov
14. 01. 2026 | Ekonomika | 3 min. čítania | 0 komentárov

Prieskum: Voľby by vyhrali progresívci, v parlamente by boli aj Demokrati

Ak by sa parlamentné voľby konali v prvej polovici januára, vyhralo by ich hnutie Progresívne Slovensko so ziskom 20,8 percenta…

14. 01. 2026 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
14. 01. 2026 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

USA pozastavujú vydávanie víz občanom z Ruska a Iránu

Informuje o tom stanica Fox News s odvolaním sa na internú správu Ministerstva zahraničných vecí USA

14. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
14. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

14. 01. 2026 | Aktualizované 14. 01. 2026 | Zo zahraničia | 10 min. čítania | 0 komentárov
14. 01. 2026 | Aktualizované 14. 01. 2026 | Zo zahraničia | 10 min. čítania | 0 komentárov

.

Boston zajtra slávnostne vyradí dres Zdena Cháru. McAvoy spomína: "Dokázal brániť najlepších útočníkov a ešte aj podporoval ofenzívu"

V Bostone Bruins sa v noci zo štvrtka na piatok chystá ceremónia na počesť dlhoročného kapitána - slovenského obra -…

14. 01. 2026 | 0 komentárov

Zelenskyj sa stretol s novým ministrom obrany Fedorovom

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa stretol s novovymenovaným ministrom obrany Michailom Fedorovom. Zelenskyj informoval, že mu stanovil prvé priority vo…

14. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
14. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Americkí vyjednávači Kushner a Witkoff majú plánovať stretnutie s Putinom v Moskve

Vyslanec Bieleho domu Steve Witkoff a zať amerického prezidenta Donalda Trumpa Jared Kushner údajne plánujú cestu do Moskvy, kde sa…

14. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
14. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Ukrajine hrozí „obrovská diera“ v rozpočte

Vyhlásenie Ursuly von der Leyenovej o pridelení úveru pre Ukrajinu vo výške 90 miliárd eur predstavuje potenciálne veľmi veľký problém…

14. 01. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
14. 01. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Francúzsko sa pripojí k vojenskej misii Európy v Grónsku, informuje agentúra AFP.

07:14

Pentagón presúva údernú leteckú skupinu z Juhočínskeho mora do oblasti zodpovednosti Centrálneho veliteľstva USA, ktorá zahŕňa Blízky východ. Informovala o tom televízna stanica NewsNation s odvolaním sa na zdroj.

Presun bude podľa odhadov zdroja trvať približne týždeň. Rozhodnutie bolo prijaté na pozadí rastúceho napätia medzi administratívou Trumpa a Iránom, ako aj diskusií vo Washingtone o možnej podpore odporcov iránskych orgánov.

07:02

Iránsky minister zahraničných vecí Abbás Arákčí v stredu vyhlásil, že Teherán je pripravený na diskusiu so Spojenými štátmi. Potvrdil tiež, že iránska vláda má situáciu v krajine v súvislosti s celonárodnými protestami „pod kontrolou“.

06:59

Americký prezident Donald Trump v stredu vyhlásil, že jeho administratíva bola informovaná o tom, že „zabíjanie a popravy v Iráne sa skončili“.

06:58

Brazílsky prezident Luiz Inácio Lula da Silva a ruský prezident Vladimir Putin v stredu vyhlásili, že Južná Amerika by mala zostať regiónom „mieru“ po tom, čo USA odviedli venezuelského vodcu Nicolása Madura.

06:57

.

Energetická ombudsmanka pre HS: Energopomoc je na štvorku, vláda urobila zásadné chyby

Občianske združenie Energetický ombudsman funguje okrem iného ako poradca v energetických otázkach, ľuďom tiež pomáha v oblasti dodávok energií, ale rieši aj…

14. 01. 2026 | Rozhovory | 13 min. čítania | 0 komentárov
14. 01. 2026 | Rozhovory | 13 min. čítania | 0 komentárov

Premiér nespochybňuje ústavné právomoci generálneho prokurátora

Premiér Robert Fico nespochybňuje ústavné právomoci generálneho prokurátora Maroša Žilinku. Uviedol to v reakcii na Žilinkove rozhodnutie obrátiť sa na…

14. 01. 2026 | Aktualizované 14. 01. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
14. 01. 2026 | Aktualizované 14. 01. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Trump vyhlásil, že USA potrebujú Grónsko na vytvorenie systému „Golden Dome“

Americký prezident Donald Trump vyhlásil, že Spojené štáty potrebujú Grónsko na realizovanie protiraketového projektu „Golden Dome“ a vyzval NATO, aby…

14. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
14. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

V EÚ rozhodujú, kto sa postaví Putinovi

V Európskej únii sa diskutuje o vymenovaní vyjednávača, ktorý sa postaví Putinovi. Na túto pozíciu sa zvažuje bývalý taliansky premiér…

14. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
14. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










V Nemecku začali prvé súťaže, kde Rusi opäť vystupujú pod svojou vlajkou

Svetový pohár v behu na lyžiach pre športovcov s telesným postihnutím sa koná v nemeckom meste Finsterau od 14. januára,…

14. 01. 2026 | 0 komentárov

Už sa bijú: ďalšia veľká akcia proti korupcii na Ukrajine

Julia Tymošenková, bývalá premiérka a stále jedna z vplyvných postáv kyjevskej politiky aj biznisu, teraz predpoludním potvrdila, že protikorupčný úrad…

14. 01. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
14. 01. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Marek Horňanský psychológ

Gustáv Murín

Marek Brna

Anton Čapkovič

Milan Šupa

Erik Majercak

.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov