Nevďační. Tirana a Priština vydierajú Brusel

Nevďační. Tirana a Priština vydierajú Brusel

Brusel 25. apríla 2017 (HSP/sputnik/Foto:Screenshot sputnik)

 

Veľké Albánsko je v podstate projekt nemeckých a talianskych fašistov. Rovnako ako chorvátsky projekt, ktorý bol vytvorený hlavne pre boj s Juhosláviou. Ale je realizovaný až teraz, v týchto časoch

Albánci vydierajú Brusel. Albánsky premiér Edi Rama oznámil možné spojenie s Kosovom. Podľa neho sa to stane aktuálnym v prípade, že Brusel odmietne členstvo Albánska v EÚ. S rovnakou hrozbou vystúpil aj líder Kosova Hashim Thaçi.

Reklama
Ilustračné foto

Srbský minister zahraničia Ivica Dačič pri komentovaní týchto vyhlásení podotkol, že vytvorenie Veľkého Albánska nie je hrozbou len pre Balkánsky región, ale aj pre celú Európu. Tento albánsky projekt ohrozí územnú celistvosť Srbska, Čiernej Hory, Macedónska a Grécka.

Kým projekt Veľké Albánsko je v podstate projekt nemeckých a talianskych fašistov. Rovnako ako chorvátsky projekt, ktorý bol vytvorený hlavne pre boj s Juhosláviou.

Reklama

Kosovo a Metochia sú pradávne srbskej krajiny. V preklade zo srbčiny znamená Kosovo krajina čiernych drozdov a Metochia znamená cirkevná krajina. Ale potom tieto krajiny boli dobyté Osmanskou ríšou, ktorá ich okupovala až do začiatku 20. storočia. Populácia bola zmiešaná, ale neskôr tam začali dominovať Albánci. Vo svojej dobe k tomu ruku priložil aj Josip Broz Tito. Jeho ďalekosiahle plány počítali s pripojením Albánska k Juhoslávii.

A medzitým podnecoval osídlenia Kosova Albáncami, ktorí masovo utekali z Albánska do Socialistickej federatívnej republiky Juhoslávie s nádejou na lepší život. Mimochodom tento región dlhé roky v Európe držal vedenie v úrovni pôrodnosti. Zároveň z Kosova odchádzali Srbi, pretože táto oblasť bola najchudobnejšia v Juhoslávii. Výsledkom toho bolo, že tam po čase žili skoro len sami Albánci. Preto nie je divu, že už v roku 1980 kosovskí Albánci začali vyžadovať nezávislosť. A potom nasledovala totálna juhoslovanská vojna. Územie Kosova bolo s pomocou NATO a medzinárodných prostredníkov de facto odtrhnuté od Srbska, a potom de jure usznané Západom za samostatný štát.

Z toho vychádza, že taký štát ako Veľké Albánsko nikdy neexistoval. Ale niektorí politici nielenže vyvolávajú humbuk okolo tohto projektu, ale ešte ním aj vydierajú Brusel.

Existuje však dosť projektov, ktoré pripomínajú ten albánsky: v Maďarsku, Poľsku a Turecku. Nakoľko sú realizovateľné, ukáže až čas. Ale keď sa pozrieme do histórie, tak novo vzniknuté impéria nepriniesla nikomu nič dobré. Naopak stáli veľa krvi, biedy a utrpenia. Stačí si spomenúť na napoleónske Francúzsko. A klasický príklad je v tomto Nemecko. Prvá ríša bola viac impériom svojím názvom, ale nie podstatou. Ale krvi bolo preliatej mnoho. Druhá ríša bola vytvorená podľa slov “otca” Bismarcka “železom a krvou”. O Tretej ríši netreba hovoriť, všetci poznajú hrôzy nacizmu. Hlavné je, aby nezabudli. Vrátane ideológov projektu Veľké Albánsko. Niektorí albánski politológovia dokonca hovoria, že táto myšlienka už nie je medzi Albáncami tak populárna. Každý začiatok je ťažký! Keď kapitán Napoleon Bonaparte obliehal Toulon, len ťažko si mohol predstaviť, že iba za desať rokov si dá na hlavu korunu francúzskeho cisára …

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:08

Francúzsko a Nemecko v piatok potvrdili plány na spoločný vývoj bojového tanku novej generácie. Ministri obrany Francúzska a Nemecka – Sébastien Lecornu a Boris Pistorius – počas slávnostnej ceremónie v Paríži podpísali memorandum o porozumení, ktoré spečatilo rozdelenie výroby pokročilého bojového tanku s označením Main Ground Combat System (MGCS) v pomere 50:50.

Včera 20:05

Americký prezident Joe Biden v piatok povedal, že je ochotný neskôr na jeseň debatovať so svojím pravdepodobným republikánskym oponentom Donaldom Trumpom. Ide o jeho doteraz najrozhodnejšie vyjadrenie na túto tému.

Včera 19:57

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v piatok vyhlásil, že od nového generálneho tajomníka Severoatlantickej aliancie (NATO) očakáva, že uprednostní riešenie obáv Turecka súvisiacich s terorizmom.

Včera 19:43

Včera 19:41

Americký minister obrany Lloyd Austin v piatok oznámil nový balík pomoci pre Ukrajinu vo výške šesť miliárd dolárov (5,6 miliardy eur).

Včera 19:37

Čína vyzýva na začatie medzinárodného vyšetrovania teroristického útoku na plynovod Nord Stream pod záštitou OSN.

Na zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN to oznámil predstaviteľ krajiny pri OSN.

Včera 19:10

Podpora členstva v Európskej únii v Poľsku klesla na najnižšiu úroveň za vyše desaťročie. V piatok to ukázali výsledky prieskumu verejnej mienky. EÚ sa pritom pripravuje na voľby do Európskeho parlamentu.

Včera 18:53

V nefungujúcom hoteli v juhobrazílskom meste Porto Alegre vypukol v piatok požiar. Zahynulo najmenej desať ľudí a ďalší sú zranení, informovali úrady.

Včera 18:40

Ceny ropy sa v piatok popoludní mierne zvýšili. A aj za celý týždeň smerujú k zisku po dvoch týždňoch strát. Podporili ich vyhlásenia ministerky financií USA Janet Yellenovej, že tempo rastu americkej ekonomiky v 1. štvrťroku by mohlo byť revidované smerom nahor, a že inflácia sa zmierni. Obavy z ponuky podporili tiež ceny komodity, keďže napätie na Blízkom východe pokračuje.

Včera 18:33

Obrovské množstvo trosiek vrátane nevybuchnutej munície v palestínskom Pásme Gazy sa bude odstraňovať približne 14 rokov, uviedol v piatok predstaviteľ OSN.

Včera 18:30

Stretnutie tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana s americkým prezidentom Joeom Bidenom v Bielom dome, plánovné na 9. mája, odložili. Povedal to v piatok turecký predstaviteľ pre agentúru AFP.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke meotar a ďalšie učebné pomôcky v Múzeu školstva a pedagogiky, ktoré otvorili po niekoľkých rokoch od rekonštrukcie nových priestorov, sťahovania a budovania múzejného zázemia v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves

Autor: TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Dušan Hirjak

Marek Brna

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali