Konferencia šéfa diplomacie EÚ J. Borrella a ministra ZV RF v Moskve

Moskva 6. februára 2021 (HSP/Mid/Foto:SITA/AP-Russian Foreign Ministry Press Service)

 

Minister zahraničných vecí RF uskutočnil rozhovory so šéfom diplomacie EÚ Josepom Borrellom v Moskve dňa 5.2.2021. Následne sa uskutočnila tlačová konferencia, ktorej súčasťou boli otázky žurnalistov

Lavrov a Borrell
Na snímke zľava Sergey Lavrov a Josep Borrell

Otázka J. Borrellovi (Sputnik, 15:23): Pán Borrell, som presvedčený, že otázka práv a slobody musí ostať témou vzájomných vzťahov medzi EÚ a RF. Pred vašou návštevou zo strany európskych politikov zvučali rôzne hodnotenia vo vzťahu k situácii s právami a slobodami v RF, konkrétne aj vy ste vyjadrili svoje osobné hodnotenie v kontexte s prípadom Navaľný. Mňa okrem iného trápi aj situácia s právami a slobodami na území Európy, na území EÚ. Vysvetlím to.

3. decembra v Lotyšsku zadržali siedmich mojich kolegov novinárov, bola vykonaná ich obhliadka, odobratá technika, bolo voči nim zavedené trestné konanie. V súčasnosti im hrozí trest až do straty slobody. Sú obvinení v narušení režimu sankcií EÚ, ktoré sú zavedené proti RF. Tie ruské médiá …, s ktorými títo žurnalisti spolupracovali nie sú na žiadnom zozname sankcionovaných inštitúcií EÚ. Ani jedna osoba z nich sa nenachádza v žiadnom sankčnom zozname fyzických osôb.

Podľa môjho názoru to je jednoznačne narušenie práv a slobôd týchto ľudí, práv lotyšských občanov na prístup k informáciám, práv spomenutých žurnalistov na výkon zamestnania zo strany vedenia Lotyšska. Podobné udalosti sme pozorovali doslova v týchto dňoch za strany vedenia Ukrajiny, kde zradne, bez príčiny boli blokované tri televízne kanály.

Pán Borell, povedzte, ste vy osobne pripravený využiť vašu politickú autoritu, svoju administratívnu vôľu na to, aby sa vyjasnila situácia s lotyšskými žurnalistami ako aj s ukrajinskými žurnalistami, voči ktorým tieto spomenuté štáty používajú represívne opatrenia a silu tým, že ich zbavuje práva na profesiu, diskriminuje ich a vykonáva voči nim represálie. Ďakujem.

A ak môžem, využijúc situáciu … ďalšia časť otázky sa týkala vzťahov EÚ s Kubou.

J. Borrell (20:31): Odpovedal na otázku o Kube … Čo sa týka udalostí súvisiacich s uväznením žurnalistov v Lotyšsku – viete, všetky krajiny členovia EÚ konajú podľa princípu zvrchovanosti práva a nezávislosti súdnictva. Preto som presvedčený, že systém súdnictva Lotyšska v tejto situácii v súlade s povinnosťami prijatými vo všetkých štátoch EÚ vyšetrí prípad na základe  princípu zákonnosti a so zohľadnením práv občanov.

S. Lavrov: Tiež odpovedal na otázku súvisiacu s Kubou …

J. Borrell: Doplnil svoju odpoveď o Kube …

Otázka J. Borrellovi (Zahraničná agentúra, 25:56): Pred cestou do Moskvy ste povedali, že vzťahy medzi Ruskom a EÚ sa v súčasnosti nachádzajú na najnižšom bode. Chcel by som vám zadať otázku, aby sme si vyjasnili, či môžeme nájsť spoločný jazyk medzi obidvomi blokmi. Otázka je v súčasnosti veľmi naliehavá, pretože pandémia zablokovala cestovanie medzi EÚ a RF. Ruskí občania, ako aj Európania, ktorí na základe dlhodobých víz žijú v EÚ/RF, podnikatelia a podobné kategórie ľudí narazili na závažné problémy týkajúce sa presúvania medzi jednotlivými oblasťami.

Vieme, že niektorí roky nevideli svoju rodinu. Chcela by som sa spýtať, či by v najbližšom období mohli EÚ a RF premyslieť, ako nejakým spôsobom prekonať túto blokádu. Chápeme, že kvôli pandémie nie je ľahké otvoriť hranice, ale týka sa to ľudí EÚ, ktorí žijú tu a ľudí RF, ktorí žijú tam. Druhá otázka je pre pána Lavrova.

J. Borrell (27:49): Čo sa týka obmedzení cestovania, nikto nezavádzal také obmedzenia z potešenia. Je to nevyhnutné z dôvodu nerozširovania pandémie. Tieto obmedzenia boli nutné vo vzťahu k Talianom, ktorí žijú v RF, k Rusom, ktorí žijú v Taliansku, ako aj vo vzťahu k iným osobám, proste kvôli obmedzeniu rozširovania pandémie. Všetci spoločne pracujeme na obnovení komunikácie medzi našimi spoločnosťami a ekonomikami čo najrýchlejšie, ale pri tom čo najbezpečnejšie.

Áno, v súčasnosti existujú dočasné obmedzenia v tých oblastiach, ktoré nie sú absolútne nevyhnutné a krajiny členovia EÚ sú zodpovedné za periodické prehodnocovanie a aktualizáciu zoznamu obmedzujúcich pravidiel. Je pre mňa zložité predpovedať, kedy sa štáty EÚ rozhodnú otvoriť vonkajšie hranice EÚ. Práve preto je teraz dôležité koordinovane spolupracovať v záujme prekonania pandémie. (29:05)

Otázka S. Lavrovovi (Zahraničná agentúra, 27:23): Keď hovoríme o spoločných záujmoch, ktoré môžu spájať, a nie rozdeľovať Európsku úniu a Rusko, chcel by som sa opýtať, či vakcínu Sputnik V považujete za prostriedok zbližovania alebo za opačný faktor, ktorý ešte viac rozdelí bloky?

S. Lavrov (29:03): Čo sa týka vakcíny Sputnik V. Nejde o to, či môže hrať pozitívnu úlohu, ale o vytvorenie rovnocennej spolupráce medzi všetkými výrobcami vakcín.
Keď ruský prezident Vladimír Putin oznámil vytvorenie Sputniku V, bola táto správa prijatá dosť negatívne – od skeptických vyhlásení, že „je príliš skoro a nikto nič nevie“, až po „Rusi sa ponáhľajú, aby „získali geopolitickú výhodu(?) “. Po zavedení vakcíny sa však postoje k nej zmenili. Do veľkej miery to uľahčila skutočnosť, že hneď na začiatku, keď ruský prezident Vladimír Putin oznámil tento úspech ruských vedcov, vyslovil sa za čo najširšiu spoluprácu v tejto oblasti s medzinárodnými partnermi.

Včera sme sa počas rozhovoru s americkým ministrom zahraničia E. Blinkenom dotkli témy „Sputnik V“. Zablahoželal nám k výsledkom vakcíny. Dohodli sme sa na podpore kontaktov medzi našimi laboratóriami, vedcami a výrobcami, aby sme zistili, či existuje možnosť spolupráce na tomto poli.
Máme v tejto téme rozsiahle kontakty s našimi európskymi kolegami. Niekoľko krajín má záujem o nákup a výrobu vakcín na svojom území. Nemecká kancelárka Angela

Merkelová sa nie tak dávno v telefonickom rozhovore s ruským prezidentom Vladimírom Putinom vyslovila za to, aby sa preverilo, či existujú príležitosti na spoluprácu medzi Ruskom a Nemeckom.

Národné výskumné centrum pre epidemiológiu a mikrobiológiu spoločnosti Gamaleya kontaktovalo výrobcov lieku AstraZeneca v súvislosti s možnosťou výroby kombinovanej verzie vakcíny, ktorej výsledok by absorboval pozitívne aspekty každej z nich. Som presvedčený, že spolupráca v tejto oblasti môže mať nielen pozitívnu úlohu, ale už ju aj robí. Vítame to všetkým možným spôsobom.

J. Borrell (31:30): Pán minister, chcel by som sa aj ja vyjadriť k tejto veci. Zobral som si slovo kvôli tomu aby som zablahoželal Rusku k úspechu. Je to užitočné pre celé ľudstvo. Znamená to, že máme viac nástrojov v boji s pandémiou. S potešením som sa oboznámil s vedeckou štúdiou, ktorú som prečítal v prestížnom vedeckom časopise Lancet o ruskej vakcíne a jej vysokej efektívnosti. Nádejam sa, že teraz ju bude môcť európske laboratórne centrum certifikovať na použitie v EÚ. Pre nás to bude dobrá správa, pretože ako viete, máme nedostatok vakcín a dodatočnú dodávku len privítame. Ešte raz gratulujem ruským vedcom. (32:31)

Otázka J. Borrellovi (Kommersant, 32:35): Prvá otázka je pánovi Borrellovi. Sergej Viktorovič vám v predvečer vášho príchodu sľúbil odovzdať video materiál so zábermi tvrdých zákrokov na rozptýlenie protestných zhromaždení na území krajín EÚ. Chcela by som sa spýtať, či sa vám podarilo oboznámiť sa s nimi a či ovplyvnili nejako vaše presvedčenie, že EÚ má morálne právo kritizovať ruskú vládu za zásah proti protestujúcim v Rusku. A tiež otázka, aké sú ciele vašej kritiky, veď oficiálne osoby v Rusku veľmi jasne dali na vedomie, že sa nechystajú vás počúvať, dokonca, citujem, ani to nebudú brať do úvahy. (33:18)

J. Borrell (33:56): Zatiaľ som nemal príležitosť pozrieť toto video, ktoré bolo odovzdané ruskou stranou. Samozrejme extrémne použitie sily sa deje nielen v Rusku. Myslím si, že ak podobné videá zachytávajú, povedzme, extrémne použitie sily políciou v USA, my sme to odsúdili, a keď sa niečo koná v rozpore s princípom zvrchovanosti práva, tak sa s tým musí vysporiadať práve súdny systém a to je práve tá sila, ktorá musí navodiť poriadok a určiť zodpovednosť, politickú zodpovednosť a priviesť k zodpovednosti ľudí, ktorí sa chovali takým spôsobom. (35:00)

Otázka S. Lavrovovi (Kommersant): Povedali ste, že prichádza revízia postoja EÚ k Rusku, ale pokiaľ chápem, EÚ vychádza z „piatich zásad F. Mogherini“. Má Rusko nejaké princípy, ktoré nás vedú pri budovaní vzťahov s Európskou úniou? Tiež mi nedá neopýtať sa na tieto videá, ktoré boli deň predtým poskytnuté vysokému predstaviteľovi EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku J. Borrellovi a vašej švédskej kolegyni A. Linde. Nepripomína vám tento krok Ruska v tejto situácii starú sovietsku anekdotu: „A vy tiež lynčujete černochov“?

S. Lavrov: Už som sa viackrát vyjadril k „piatim zásadám F. Mogherini“. Načo je dobrý taký princíp, podľa ktorého sa vzťahy s nami budú normalizovať len v tom prípade, ak Rusko splní Minské dohody? Prezident Ukrajiny V.A. Zelenskij zároveň hovorí, že sa mu nepáčia dohody z Minska, ale bude ich musieť zachovať, pretože tak zostanú zachované sankcie proti Rusku. Táto pasca, do ktorej sa Európska únia uvrhla, je veľmi vypovedajúca. Naše otázky Berlínu a Parížu ako spoluautorov minských dohôd v „normandskom formáte“ o tom, čo si myslia o takýchto vyhláseniach prezidenta Ukrajiny V.A. Zelenského, zostávajú nezodpovedané. Pre každého viac alebo menej príčetného človeka je zrejmé, že ide o absolútne umelý stav.

Preto ja by som navymýšľal žiadne naše kontra princípy, ale navrhol by som spoliehať sa na medzinárodné právo, na normy a zásady Charty OSN, Helsinského záverečného aktu a ďalších dokumentov OBSE prijatých na najvyššej úrovni a zahŕňajúcich rešpektovanie zvrchovanosti a územnej celistvosti, vzájomné nezasahovanie do vnútorných záležitostí a poskytovanie slobodného prístupu k informáciám (čo v súčasnosti nevidíme od našich západných kolegov). A oveľa viac vrátane rovnoprávneho dialógu, vzájomného rešpektu a hľadania rovnováhy záujmov.

Tieto veci sú jadrom každého dialógu zameraného na výsledky, a nie na získanie akýchkoľvek geopolitických výhod. Samozrejme, je potrebná vzájomnosť. Spomenuli ste si na sovietske príslovie „A vy tiež lynčujete černochov“. O toto tu nejde. Je to len vtipné rozpitvanie princípu reciprocity.

Ak sme tak znepokojení ľudskými právami a zaobchádzaním s demonštrantmi, je potrebné pozrieť sa na obrázky, ktoré sme odovzdali našim švédskym kolegom a v predvečer dnešnej návštevy boli tiež zaslané do Bruselu. Pozrite si ich. Vidno tam, ako v Spojených štátoch prechádza policajný džíp kolesami demonštrantov ležiacich na zemi a mnoho iného. Celý svet obišiel snímka, keď bola mladá žena v Holandsku „pribitá“ na stenu prúdom vody z dela, po ktorom odtiaľ odišla celá od krvi.

U nás nebolo nič podobného. V Rusku boli počas nedávnych demonštrácií opakovane napadnutí policajti, ktorí nepoužili žiadne špeciálne prostriedky vrátane slzného plynu. Slzný plyn použili demonštranti proti polícii. Včera som hovoril s americkým ministrom zahraničných vecí E. Blinkenom. Dotkol sa situácie okolo A. Navaľného a demonštrantov. Spýtal som sa, či existujú nejaké informácie, ktoré by umožnili pochopiť, kde sú nachádzajú tí, ktorí boli zadržaní počas udalostí na Kapitole. Podľa niektorých správ je ich asi 400. Niekoľko desiatok z nich je obvinených z útoku na políciu. Podľa amerických zákonov to môže viesť k väzeniu od 1 do 20 rokov. Existuje veľa faktov o útokoch na políciu v Rusku počas nedávnych demonštrácií, všetky sú zdokumentované a príslušné práce prebiehajú.

Aj v Európe nájdeme početné prípady, kedy sú súdy podozrivé z vykonávania spolitizovaných rozhodnutí. Rád by som upriamil pozornosť na niečo, čo nikdy nebolo spomenuté v našich verejných vyhláseniach. Na príbeh troch väzňov v Španielsku odsúdených na 10 a viac rokov za organizovanie referend v Katalánsku, v ktorých sme dokonca my boli obvinení z provokácie bez jediného dôkazu.

Spomínam to v súvislosti s tým, že náš súd bol obvinený zo spolitizovaného rozhodnutia. Nemecké a belgické súdne orgány vyzvali španielske vedenie aby zrušilo tresty týmto trom Kataláncom, aby zrušili politicky motivované rozsudky. Španielske orgány odpovedali: „Viete, máme náš súdny systém. Nemajte ani najmenšie pochybnosti o rozhodnutiach, ktoré na našich súdoch prijímame podľa našich zákonov“. To je presne to, čo my požadujeme od Západu z hľadiska reciprocity.

Keď už hovoríme o transparentnosti našich vzťahov, sme jednoducho zablokovaní témou, ktorú sa Západ z nejakého dôvodu snaží zatlačiť do pozadia a sústreďuje všetku svoju pozornosť na protesty a demonštrácie v Ruskej federácii. Mám na mysli tému zisťovania pravdy o tom, čo sa stalo A. Navaľnému, kedy a kde sa to stalo. Hovoril som o tom mnohokrát. Ani ruskí ani nemeckí civilní lekári nenašli to, čo údajne bolo aplikované do jeho tela. Objavili ju až nemeckí vojenskí lekári. Vypovedá to veľa. Ani Nemecko, ani Francúzsko, ani Švédsko, ani technický sekretariát OPCW, ktorý sa už stal krotkým a poslušným, pritakávačom, neodpovedajú na naše početné výzvy na získanie výsledkov týchto analýz. Proste nedajú. Jediné, čo nám hovoria, je: „Vy všetko viete sami.“ Je to, mierne povedané, neslušné.

Takáto arogancia zo strany kultúrnej Európy sa mi zdá absolútne neprijateľná a kategoricky neprípustná. Ak sa však partneri domnievajú, že si nezaslúžime informácie potvrdzujúce ich obvinenia proti ruskému vedeniu, nech to ostane na ich svedomí. My sme za čestnosť a transparentnosť. Nebudeme vypočítavať všetky tieto zásady. Aritmetický prístup tu nie je potrebný. Myslím, že všetci rozumieme tomu, o čom hovoríme.

Otázka J. Borrellovi (Španielska agentúra…, 42:35): Moja otázka pre vysokého predstaviteľa EÚ. Už ste to spomenuli v úvodnej reči, ale chcel by som zopakovať otázku. Aké „správy“ ste odovzdali Sergejovi Lavrovovi týkajúce sa odsúdenia A. Navaľného, ​​ako aj pokojných demonštrantov? A druhá otázka týkajúca sa sankcií. Myslíte si, že je možné, že v blízkej budúcnosti EÚ prijme sankcie proti ôsmim oligarchom uvedeným na zozname A. Navaľného?

J. Borrell (43:37): Môžem len zopakovať to, čo som povedal vo svojom úvodnom vystúpení. Áno, hovorili sme o prípade Navaľný, ako aj o zadržaní demonštrantov a vyjadril som pánovi Lavrovovi svoje hlboké znepokojenie a znovu som vyzval k oslobodeniu pána Navaľného a k nestrannému vyšetreniu jeho otrávenia. Je to naša prosba. Myslím si, že plné a transparentné vyšetrenie môže vliať svetlo do pokusu o otrávenie Navaľného. Úprimne povedané, môžeme to opakovať hocikoľko, otázka ostáva.

Čo sa týka sankcií, momentálne žiadny člen EÚ nepredložil svoje návrhy, ale ich posudzovanie bude pokračovať na výbore ministrov zahraničných vecí a tiež na zasadaní v marci, kde, ako už bolo povedané, budeme spoločne vážne posudzovať otázku vzťahov EÚ a Ruska. Moja návšteva v Moskve je súčasťou prípravy na toto posudzovanie, pretože je veľmi dôležite zorientovať sa, čo plánujeme robiť s týmito vzťahmi. Dnes sme s pánom ministrom načrtli, v čom môžeme spolupracovať bez ohľadu na naše rozporné stanoviská ako na medzinárodnom poli, tak aj v bilaterálnych oblastiach. Myslím si, že je dôležité poznamenať, že sme pripravení na spoluprácu bez ohľadu na naše rozpory, ktoré je dôležité tiež posúdiť.

S. Lavrov, (dodáva po J. Borrellim): Už som sa týmto problémom zaoberal. Nebudem veľmi komentovať A. Navaľného, ​​demonštrácie, protesty a čo je najdôležitejšie, dvojaký meter v spôsobe, akým sú tieto veci mediálne pokryté. Západné médiá spravidla vo svojich správach z Ruska prezentujú, ako reaguje polícia, bez toho, aby ukazovali, na čo reaguje. Počas udalostí na Západe informujú o zverstvách demonštrantov.

Sme za to, aby sme sa v tejto oblasti vyhli dvojitým štandardom. Zdá sa, že nás začínajú počúvať. Solidarita, kolektívna pozícia EÚ však hovorí v prospech skutočnosti, že nám nebudú predložené žiadne fakty. Chápeme, že toto je pozícia Berlína. Rozhodli sa tak hneď od začiatku a všetkým to oznámili. Za Nemeckom nasledovali Francúzsko a Švédsko. Vzhľadom na zásadu solidarity v EÚ ma táto pozícia neprekvapuje. Som si istý, že absurdita tohto prístupu je dobre chápaná väčšinou politikov v Európe. To sú zjavné veci, ak rešpektujete medzinárodné právo. Rímske právo, ktoré sa v mnohých ohľadoch v súčasnosti zachováva v Európe a uplatňuje sa v praxi, hovorí, že „dôkazné bremeno obvinenia spočíva na obviňujúcom“. Presne o to žiadame.

O sankciách. Považujeme to za vnútornú záležitosť Európskej únie. Sme zvyknutí, že Brusel sa čoraz viac uchyľuje k jednostranným obmedzeniam, ktoré nemajú legitímny základ. Náš život staviame na predpoklade, že EÚ je prinajmenšom v tejto fáze nespoľahlivým partnerom. Dúfam, že nadchádzajúce strategické rokovania napriek tomu upriamia pozornosť na základné záujmy Európskej únie v jej bezprostrednom susedstve a dnešné rokovania pomôžu nastúpiť konštruktívnejšiu cestu. My sme na to pripravení.

Na záver sa obraciam na vás, novinárov. Hovoríme o probléme, slepej uličke okolo výsledkov analýz vykonaných v Nemecku, Francúzsku a Švédsku. Udivuje ma, že novinári, ktorí spravidla skúmajú oveľa menej významné udalosti a sú ich stabilnou súčasťou svojimi článkami a otázkami relevantným politikom, prejavujú tentoraz obrovskú pasivitu. Nerozumiem dôvodom. Dúfam, že charakteristické črty novinárov – zvedavosť a túžba dostať sa k podstate faktov – nakoniec prevládnu.

Možno urobíte novinársku investigatívu (nie vyšetrovanie) – existuje vo svete ešte iný prípad toho, keď politik alebo osoba, ktorá sa hlási k tejto úlohe, vyžaduje, aby zahraničné štáty prijali sankcie proti svojej domovskej krajine? Ak sa to niektorému novinárovi podarí, dostaneme veľmi zaujímavú recenziu, ktorá neujde pozornosti nikomu. (pozn. prekl. – toto je reakcia na Navaľného zoznam, v ktorom žiada uvalenie sankcií voči vlastným krajanom, oligarchom, ale aj žurnalistom/moderátorom).

Ako sa teraz hovorí v médiách, dobrá správa nie je na predaj – každý potrebuje škandály. Ale dnes máme skutočne pozitívne veci v spomínaných oblastiach: zdravotníctvo, veda, vzdelávanie, zmena podnebia. To sú základné záujmy veľkých susedných hráčov na euroázijskom kontinente. Som presvedčený, že sa pokúsime tieto záujmy pretaviť do konkrétnych dohôd, ktoré pomôžu všetkým účastníkom pohodlne regulovať globálne problémy.

Ešte raz sa chcem poďakovať J. Borrellovi a jeho tímu.

Andrej Rehák

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Matovičova mafia kope ako zdochýnajúci kôň. Pellegrini s Kollárom si musia vybrať stranu

0 icon

Bratislava 20. septembra 2021 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák,SITA-Branislav Bibel,SITA-Polícia SR,TASR-Jaroslav Novák)   Toľko hovoril o mafii až sa ňou stal sám. Aj takto, použijúc Matovičov slovník, môžeme parafrázovať to, čo sa momentálne deje na Slovensku Kto je v skutočnosti mafia? Ak by sme mali štatisticky uviesť najpoužívanejšie slovo lídra OĽaNO, Igora Matoviča…

Dištančného vzdelávania sa zo 63.000 detí nezúčastňovalo zhruba 5 % žiakov

0 icon

Bratislava 21. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Henrich Mišovič)   Dištančného vzdelávania sa v minulom školskom roku nezúčastňovalo približne päť percent žiakov z počtu 63.000. Vyplýva to z výsledkov online dotazníkov, ktoré boli zo strany Štátnej školskej inšpekcie (ŠŠI) zaslané 251 riaditeľom základných škôl. Vyplnilo ho 192 z nich, pričom návratnosť dosiahla 76,5…

Slovensko poslalo Bosne a Hercegovine materiálnu humanitárnu pomoc

0 icon

Bratislava 21. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Materiálnu humanitárnu pomoc pre Bosnu a Hercegovinu určenú na zvládnutie dosahov migračnej krízy a pandémie ochorenia COVID-19 vyslali v pondelok z Logistickej základne pre krízové situácie Ministerstva vnútra SR. Ide o druhú takúto výpomoc v roku 2021, informoval TASR komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí…

Bývalý obranca Žiliny Prokop tragicky zahynul

0 icon

České Budějovice 21. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Erika Ďurčová)   Vo veku 27 rokov tragicky zahynul český hokejový obranca Tomáš Prokop. Počas kariéry pôsobil najmä v českých súťažiach, v ročníku 2016/2017 obliekal dres extraligovej Žiliny Jeho materský klub HC Motor České Budějovice informoval o úmrtí na oficiálnej stránke, bližšie podrobnosti však neuviedol.…

Borrell: Šéfovia diplomacií EÚ vyjadrili Francúzsku podporu v spore o ponorky

0 icon

New York 21. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Brittainy Newman)   Ministri zahraničných vecí EÚ vyjadrili Francúzsku podporu v súvislosti s rozhodnutím Austrálie, ktorá odstúpila od zmluvy o nákupe francúzskych ponoriek, čo rozhnevalo Paríž. Šéfa diplomacie EÚ Josepa Borrella citovala v utorok agentúra AFP "Ministri vyjadrili Francúzsku v tejto veci jasnú podporu. Oznámenie…

Zemanová: Koalícia pokračuje aj s hnutím Sme rodina, partneri rokovali konštruktívne

0 icon

Bratislava 21. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)   Vládna koalícia pokračuje v pôvodnom zložení a nechystá sa vláda bez hnutia Sme rodina. Pre agentúru SITA to po rokovaní koaličnej rady povedala šéfka poslaneckého klubu Sloboda a Solidarita (SaS) Anna Zemanová „Na koaličnej rade sme všetci konštruktívne spolupracovali v pôvodnom zložení,“ uviedla…

Slovanstvo ako prirodzený fenomén – 1.časť

0 icon

Bratislava 20. septembra 2021 (HSP/Foto:Maroš Puchovský,Pixabay)   Slovanstvo je prirodzený a doslova rodinný fenomén. Je rodinou národov, ktorá pochádza z jedného praslovanského koreňa. Akokoľvek sa vyvíjali historické udalosti, toto povedomie príbuznosti bolo vždy prítomné V rozličných dejinných dobách prechádzali Slovania od jednoty k rôznosti a od rôznosti k jednote. No v prípade ohrozenia vždy dokázali…

Letisko pod Tatrami má za sebou experimentálne testovanie cestujúcich, zapojilo sa ich 117

0 icon

Poprad 21. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Oliver Ondráš)   Letisko Poprad-Tatry sa počas leta zapojilo do spolupráce s vedecko-výskumným tímom z Jesseniovej lekárskej fakulty Univerzity Komenského (JLF UK) v Martine. Jeho účelom bolo zavedenie detekcie koronavírusu SARS-CoV-2 zo slín, vrátane odlíšenia mutácií u cestujúcich prilietajúcich z rôznych krajín. Na dobrovoľnej báze sa…

Pozrite sa, aké reakcie politikov vyvolalo obvinenie dvoch novinárov Denníka N. Nejednotné názory majú aj vo vnútri Smeru

0 icon

Bratislava 21. septembra 2021 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Včera sme informovali o vznesení obvinenia voči Monike Tódovej a Konštantínovi Čikovskému kvôli vyzradeniu utajovaných skutočností a aj o tom, že šéf Generálnej prokuratúry SR Maroš Žilinka avizoval, že toto obvinenie dá preskúmať. Pozrite si reakcie, ktoré na sociálnych sieťach vyvolalo obvinenie mainstreamových…

USA znepokojil verdikt súdu, ktorý uznal za vinného hrdinu z “Hotelu Rwanda”

0 icon

Washington 21. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Muhizi Olivier)   Spojené štáty v pondelok vyjadrili znepokojenie nad verdiktom rwandského súdu, ktorý uznal aktivistu a kritika vlády Paula Rusesabaginu za vinného z financovania terorizmu Podľa americkej strany Rusesabagina, ktorého konanie počas genocídy v tejto africkej krajine poslúžilo ako námet pre film Hotel Rwanda, nemal…

Podkasty

Video Podcast

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Podkast Konrád verí v postup, podľa Daňa je tím dobre poskladaný

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marián Tkáč

Na okraj Františkovej návštevy – 3. časť: Čo sme počuli a čo nie?

0icon

Posol z Ríma sa stretol so všeobecným nadšením médií, skoro ako tzv. pandémia. Návštevu pápeža Františka považujú takmer všetci naši europoslanci za prínosnú a výnimočnú. Hlava katolíckej cirkvi podľa nich ukázala, že Slovensko nie je bezvýznamnou krajinou v srdci Európy, a zviditeľnila spoločenské témy, ktoré politici prehliadajú. Na počudovanie sa…

Ivan Holek

Medzi ľudstvom a rajom stojí Posolstvo Syna Človeka!

0icon

„Keď raz príde Syn Človeka ...“, hovoril často výstražne Kristus. A dobre si všimnime, že na mnohých miestach v evanjeliách spomína príchod Syna Človeka v tretej osobe, ako keď hovoríme o niekom inom. Ježiš o ňom v skutočnosti nikdy nehovoril v prvej osobe, ako o sebe samom napríklad slovami: „Keď…

Boris Mesár

Novodobé otrokárstvo : „Osobné uhlíkové kvóty"

0icon

BM : veci ,ktoré sa dejú v súčasnosti  a zároveň súčasne musia začať dávať zmysel aj liberálnym imbecilom ,aj keď sa to boja priznať ... Osobné emisné kvóty sa rozvíjajú v súlade s cieľmi Agendy 2030, cieľov OSN v oblasti trvalo udržateľného rozvoja (SDG) a podvodom spôsobeným zmenou klímy. O…

Gustáv Murín

Samovládca Lipšic má zachrániť koalíciu "zmeny k zlu"...

0icon

Internet a sociálne siete sú posledným útočiskom demokracie. Veď vďaka sociálnym sieťam prepukla napríklad aféra „Gorila“, ktorú Nicholson tri roky tajil pod zámienkou, že ju on sám „vyšetrí“. Vďaka sociálnym sieťam bolo odhalené prepojenie Kisku na popradské podsvetie. Ale tiež vďaka demagogickým vystúpeniam na sociálnych sieťach sa do parlamentu dostal…

Andrej Sablič

Budíček!!!

0icon

Motto: Slovensko sa stalo členom komisie OSN pre budovanie mieru?!

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Toto sú krajiny s najvyšším priemerným IQ. Je medzi nimi aj Slovensko?

0 icon

Premýšľal si niekedy o tom, aká inteligentná je naša krajina v porovnaní so zvyškom sveta? Mnoho ľudí sa túto  otázku pýta a počas mnohých rokov sa uskutočnilo hneď niekoľko prieskumov priemerného IQ. Jeden z najnovších a najkomplexnejších výskumov IQ vykonal v roku 2016 štatistický výskumný ústav Statistic Brain Research Institute, medzinárodný vzdelávací…

10 vecí, o ktorých by sme mali premýšľať pred uzavretím manželstva

0 icon

Pri prvotnom pobláznení vnímame naše polovičky ináč ako je tomu v skutočnosti. Sú pre nás ideálne bytosti, ktoré nemajú ani jednu chybu. Je to naozaj úžasné, ale má to však jeden háčik. Je to iba dočasné a ak chceme šťastné manželstvo, mali by sme si to čím skôr uvedomiť. Lepšie…

10 hrôzostrašných tetovaní alebo keď sa kerka stretne s realitou. Mysli predtým, než sa necháš potetovať!

0 icon

Povolanie tatéra si vyžaduje mnoho zručností. Predsa len, aj toto je druh umenia, ktoré si vyžaduje okrem iného dávku talentu. Avša cesta k úspešnému zvládnutiu povolania tatéra je dlhá a často plná chýb. Aká je tá najhoršia časť? Tetovanie ti ostane po zvyšok tvojho života (ak si ho nedáš prekryť alebo odstrániť laserom). Dobrým spôsobom,…

Hľadá sa autor nástenných malieb z druhej svetovej vojny

0 icon

Bývalé vojenské zariadenie na Orknejských ostrovoch v Škótsku, kde sídlila delostrelecká batéria Ness Battery, sa pýši neobyčajnými nástennými maľbami. Vznikli počas druhej svetovej vojny a nesú podpis A. R. Woodsa. O okolnostiach či umelcovej identite toho však veľa nevieme. Iná maľba, tentokrát znázorňujúca Towerský most - bola v roku 2011…

Jedenie pneumatík či laku na nechty. Toto sú tie najšialenejšie úchylky

0 icon

Úchylky sú odlišnosti, rozdielnosti či nezhody s niečim normálnym. Ide o určité vybočenie z toho, čo ľudia pokladajú za normálne. Každý z nás občas vyčnieva z davu. U týchto ľudí však ide o niečo extrémne. TOP10 ti predstaví ďalších 5 ľudí, ktorých úchylky sú neuveriteľné!   5. Jedenie obrúskov do…

Armádny Magazín

V Argentíne budú mať zrejme opäť stíhacie letectvo, vybrali si JF-17 Thunder

0 icon

Argentína, 20. septembra 2021 (AM) – V 70. rokoch disponovalo Vojenské letectvo Argentíny na tú dobu jednými z najmodernejších bojových lietadiel, mali: záchytné stíhačky Mirage III, stíhačky IAI Dagger (izraelská verzia francúzskej stíhačky Dassault Mirage V), b

Otca Iránskeho jadrového programu zabil izraelský Mossad pomocou diaľkovo ovládanému guľometu

0 icon

Izrael, 20.september 2021 (AM) – Podľa medializovaných informácií denníka New York Times, otca iránskeho jadrového programu“ Mohsena Fakhrizadeha zlikvidoval robot s hmotnosťou tony, ktorý zostavil M

Saudská Arábia sa začína obzerať po ruských protilietadlových systémoch

0 icon

Saudská Arábia, 20.september 2021 (AM) – Spojené štáty stiahli svoje protilietadlové systémy THAAD a Patriot zo Saudskej Arábie, ale „sväté miesto nie je nikdy prázdne“, píšu britské noviny Al Arab.   Spojené štáty sa rozhodli stiahnuť svoje protiletecké systémy z územia Saudskej Arábie s vysvetlením, že ich poče

Srbsko pripravuje nový obrnený transportér Lazanski. Pomenovaný po veľvyslancovi v Rusku

0 icon

Srbsko, 20.september 2021 (AM) – Obrnený transportér Lazanski bude vyrábať srbská štátna obranná spoločnosť Yugoimport SDPR. Bude vyprojektovaný na základe najnovšieho srbského kolesového obrneného transportéra Lazar 3, jeho modifikácia bude vybavená kanónom pre delostrelecký granát kalibru 30x173 mm.   https://www.

Bašta: Nový vojenský pakt zmení svetovú históriu. Európu čaká transformácia do ázijského polostrova

0 icon

Česko, 19.september 2021 (AM, Sputnik) – Český diplomat Jaroslav Bašta v koment

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali